Oppositie opent aanval op begroting van CRM Mansholt: ook zonder DDT genoeg voedsel Kort bij kas? Veel aanvragen bij abortus-klinieken MOORDZAAK-MAZILLI: DRIE JAAR GEËIST LONEN 21 amendementen en 2 moties ingediend Ambtelijk toezicht Antwoord op uitlating Borlaug bij tie „afslag Interpellatie over R'dams drinkwater Tv-film nam veel angst weg Ook stijging van werklobsheid bij gastarbeiders Oppositie: In westen minder wegen bouwen AH verkoopt nu reizen Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Algemene Bank Nederland Wethouder neemt zijn ontslag na felle kritiek Nederland erkent 2 sheikdommen WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 (Vervolg van pag. 1) „Met onze amendementen stellen we is diametraal op tegenover het be id", aldus de heer Egas. Het nogal eprezen bejaardenbeleid" noemde j in hoge mate hypocriet en onjuist, et extra geld voor de verplegende i verzorgende dienstverlening is na- lelijk bezuinigd op het bibliotheek- erk, het sociaal cultureel werk, het irmingswerk en gezelligheidswerk. 'as: „Ik gruw van zo'n beleid." Drs. J. J. Voogd (PvdA) noemde de uatie van de muziekscholen rond- t bedroevend en hij diende een nendement in om de rijksbijdrage in twee miljoen gulden drastisch te irhogen met zeven miljoen. Dr. K. m Dijk (VVD) plaatste eveneens een aagteken bij de huidige subsidies n muziekscholen. Mr. J. N. Scholten /am eveneens met een voorstel de jdragen aan de muziekscholen te rhogen. Voor de componisten, de neelschrijvers, de cineasten en do leidende kunstenaars willen PvdA 66 en PPR vijf miljoen gulden meer ttrekken. De heer W. Meijer (PvdA) sprak toral over het vormingswerk en het ugdwerk. Hij lichtte toe, dat in de roting juist in deze kwetsbare secto- n het groeipercentage niet is ge- indhaafd. Er wordt geen aanzet ge ven voor belangrijke nieuwe Initia- iven. Hij hamerde erop dat de per- anente vorming voorrang moet blij- n behoeden en dat de nota-Klompé /er de instructieve omroep moet orden uitgevoerd. In dit verband eitte hij voor de ombouw van de iliotheken naar moderne informatie- zelfstudiecentra. De verhoging van lezersbijdrage is echter onaan- ardbaar. De heer Meijer kondigde in ook een motie aan over het bi- iotheekbeleid. Om de omroepverenigingen aan eer financiën te helpen wil de op- isitie de financiering van de Wereld- ïroep uit de algemene middelen. De ier Voogd: „een motie hierover moet ARP-fractie en minister Engels, e als Kamerlid voor deze zaak pleit- wei aanspreken." Verder is er een ïendement van de oppositie om 1 iljoen gulden uit te trekken om te arten met de regionale omroep. De kritiek van de VVD bij de be- mdeling van de CRM-begroting be- of vooral het omroepbestel. „Dat ijft ons ergeren", zei dr. K. van Dijk. [et verzuilde systeem blijft rem- en opleggen aan nieuwe ontwikke- lgen. „Veronica" kan niet worden legaliseerd en de regionale omroep n niet van de grond komen." Dt. Van Dijk vervolgde: „De zoge- aamde ideeële omroepen zijn uitge leid tot een aantal bedrijven, die Nederland de markt monopoliseren, ij drong aan op een beginselwet or de subsidieverlening. Het rechts- rakter van de subsidies moet wor- n bepaald evenals de rechtspositie n de 25.000 werkers, die in hun in- imen afhankelijk zijn van subsidie. De heer W. Du Chatinier (KVP) Ide hoge prioriteit geven aan een ettelijke regeling van de subsidië- ig van het jeugd- en jongerenwerk. Rijkswaterstaat neemt een proef om met behulp van de Sykorski Skyorane helikopter 7000 betonblokken te storten in de Oosterschelde. Men hoopt op deze manier de drie sluitgaten in de Oosterschelde te dichten. Begrip Drs. Van Leijenhorst (CHU) toon- er gezien de moeilijke financiële uatie van het land, begrip voor dat uit CRM-budget moet worden ge- eden, en dat sommige subsidies oeten worden beëindigd, maar hij nstateerde toch dat er „voor een ntal betrokkenen onbegrijpelijke ngen zijn gebeurd". Hij meende dat vormingscentra Den Alerdinck en ein Vredeveld die eerst van CRM eun toegezegd kregen voor nieuw- uw maar vervolgens totaal onver- acht moesten horen dat er voor die iun geen ruimte was. Drs. Van Leijenhorst verzocht voor ze steun alsnog ruimte op de begro- g te maken. Het tweede voorbeeld n de CH-woordvoerder gold het iken voor de centrale jeugdmigra- sdienst die nog contractuele ver- ichtingen heeft en afspraken niet eer kan nakomen als niet nog een bsidie wordt verstrekt. Ook be- iurde drs. Van Leijenhorst de dui- lijke subsidiestop voor restauraties n monumenten. Hij verzocht het onumentenbestand opnieuw door te hten om afbraak van wezenlijk aardevolle gebouwen te voorkomen. Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Kamer heeft een motie aangenomen van het CHU-lid mej. mr. E. Haars. In de motie wordt bepaald dat voortaan bij verkopingen bij afslag ook ambtelijk' toezicht vereist zal zijn van notaris sen of gerechtsdeurwaarders. Minis ter Van Agt had aanvankelijk be zwaar gemaakt tegen de. motie, omdat verkopingen bij afslag „al anderhalve eeuw zonder toezicht verlopen". Na dat mej. Haars haar motie in die zin had gewijzigd dat bepaalde verkopin gen van roerende zaken bij afslag uitgesloten kunnen worden van de bepaling, trok de minister zijn be zwaren in en nam de Kampr de mo tie zonder hoofdelijke stemming aan. ROTTERDAM Het Liberale lid van de Tweede Kamer, mevrouw Ve der-Smit, wenst minister Stuyt (volksgezondheid) ter interpelleren over de drinkwatervoorziening in en om Rotterdam. Vermoedelijk krijgt zij volgende week gelegenheid de in terpellatie te houden. Mevrouw Veder, wil van de mini ster weten welke maatregelen zijn genomen om Rotterdam en omstreken van drinkwater te voorzien, ook als de noodvoorraad over veertien dagen is uitgepunt. Tevens vraagt zij dc minister of het waar is, dat het zoutgehalte van de Rijn op sommige plaatsen tot onrust barende hoogte is gestegen en of de tuinbouw in het Westland daardoor flinke schade heeft opgelepen. Tenslotte vraagt het Kamerlid wel ke stappen de regering heeft geno men om de zoutlozing in de Rijn door de Franse kalimijnen stop te laten zetten. ROME (AP) Sicco L. Mansholt, vice-president van de uitvoerende commissie van de Europese gemeen schap, heeft zich gisteren gekeerd te gen de opvattingen van nobelprijs- winnaar Norman E. Borlaug dat ddt en andere chemische verdelgingsmid delen onschadelijk zijn en noodzake lijk voor het waarborgen van een voldoende voedselproduktie in de we reld. „Wij kunnen zonder ddt en soort gelijke middelen in West-Europa en de Verenigde Staten evenveel voedsel produceren", aldus Mansholt, de va der van het landbouwbeleid van de EEG. Borlaug, een Amerikaanse geleerde die verleden jaar de nobelprijs kreeg voor zijn onderzoekingen die hebben geleid tot de ontwikkeling van graansoorten met zeer hoge op brengst, verklaarde maandag in Ro me dat de „veiligheid van ddt opmer kelijk is". Hij deed een felle aanval op „hysterische" ekologen, met name de Verenigde Staten en West-Europa, die het gebruik van ddt en andere chemische verdelgingsmiddelen zou den willen verbieden. Mansholt verklaarde gisteren in een vraaggesprek: „Het is jammer dat dr. Borlaug zo hysterisch te werk gegaan bij zijn verdediging van ddt is. Mansholt zei. dat het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de landbouw ernstige nevengevolgen kan hebben voor het milieu. Hij zou wil len dat minder gevaarlijke middelen worden gebruikt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Dc toenemende ont spanning op de arbeidsmarkt brengt ook een duidelijk verminderde vraag naar buitenlandse werknemers mee, zo wordt in werkgeverskringen gesig naleerd. Uit de werkloosheidscijfers van eind oktober blijkt dat er bij de ar beidsbureaus thans ongeveer 1.500 mannelijke en 200 vrouwelijke bui tenlandse arbeidskrachten als werk loos staan ingeschreven. Eind oktobpr vorig jaar waren deze cijfers resp. 500 en 100 zodat er sprake is van een grote procentuele toeneming van de werkloosheid onder de ongeveer 90.000 buitenlandse werknemers in ons land. Verwacht wordt dat die ontwikkeling zich verder zal voort zetten. Van de in ons land werkende Suri- namers en Antillianen waren eind oktober 1.200 mannelijke en 400 vrou- welke werkloden ingeschreven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede-Kamer fracties van de PvdA, D'66 en PPR willen in 1972 de wegenbouw in de randstad Hollarid verder temporise ren .zodat de aanleg van de wegen naar het noorden, het oosten en Lim burg niet vertraagd behoeft te wor den. De linkse combinatie dient haar voorstellen vandaag in op een verga dering van de vaste Tweede-Kamer- commssie voor Verkeer en Water staat. De indieners vap het voorstel me nen dat in het kader van een bevor dering van een selectief autogebruik een zekere temporisering van de we genaanleg past: Zij menen echter dat deze temporisering primair in de randstad dient te worden gezocht. Ringwegen om steden zouden, aldus de linkse combinatie, van deze regel moeten worden uitgezonderd. De voorgestelde temporisering in de randstad zal in 1972 een bedrag ople veren van 51 miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Albert Heijn verkoopt met ingang van 16 novem ber ook vakantiereizen in binnen- en buitenland. Volgens de heer G. J. Heijn wil het concern hiermee de nieuwe markt van de vrije-tijdsbe- steding aftasten: „het is voor ons een verkenning." De meisjes, die de reis- balies in 27 supermarkten voortaan zullen bedienen, richten zich in de eerste plaats op gezinsvakanties. Het concern meent unieke reizen aan te bieden, doordat een compleet verzekeringspakket in de reissom is begrepen, uitzonderlijke kinderkor tingen worden gegeven en geen hoog seizoentoeslagen. Deze laatste toezeg ging komt echter in een merkwaardig daglicht® te staan bij lezing van de vakantiegids van Albert Heijn De als „seizoen" aangekondigde periode van eind juni tot half augustus blijkt wel degelijk duurder te zijn, terwijl voor- en naseizoen goedkoper worden aan gekondigd als zogenaamde „kortings seizoenen". De reizen worden georganiseerd in samenwerking met de reisbureaus FIT en Magtneet en voor Nederland met het Sporlhuis Centrum. Wat is dan het verschil met de reizen van genoemde reisbureaus? De apparte menten en hotel: die Albert Heijn biedt komen niet voor in het pro gramma van Fit en magneet. De heer Heijn noemt als voordeel van zijn reizen onder andere ook de goede be reikbaarheid van het verkooppunt (de reisbalies in de supermarkten), hij voegt hieraan toe: „Fit en Magneet hebben een nieuw distributiekanaal ontdekt." De baliemeisjes van Albert Heijn zijn „geselecteerd" op charme en ver mogen om met de klanten om te gaan" en hebben een veertiendaagse opleiding gekregen, ter plaatse zullen hostesses van de genoemde reisbu reaus de reizen verzorgen. Leder is een veelgebruikt materiaal in de modewereld. Na de jasjes, mantels, broeken en rokken, nu het lederen schort. Het plezierige van deze suède schorten is, dat ze door een schuifband geschikt zijn voor alle maten. O ja, u zult het aan de prijs wel merken, maar ze zijn niet zo geschikt voor de keuken Van een verslaggever AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft gisteren wegens het mede- plegen van moord op de 38-jarige Italiaanse restauranthouder Romano Mazzilli. drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 53-jarige stukadoor Jacobus C. uit Amsterdam. C. vervoerde de moordenaar van Mazzilli, de 60-jarige Johnny de Chi nees, vier keer naar de Geulstraat waar het slachtoffer woonde. Op 19 april in de morgen schoot Johnny de Chinees Romano Mazzilli op korte af stand in diens bed door het hoofd, als gevolg waarvan het slachtoffer enke le uren later in een ziekenhuis over leed. Mevrouw Mazzilli werd. zoals tte- kend, wegens opzettelijke medeplich tigheid en uitlokking tot moord op 28 U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal ƒ51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantbren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U.bent welkom bij de Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De omstreden bortusfilm van de NVSH van orige week zondag hééft een uidelijke toevloed veroorzaakt 'an vrouwen, die in een van de ederlandse abortusklinieken rillen worden geholpen. Volgens an woordvoerder van de NVSH ouden sommige klinieken wor- en overstroomd met aanvragen. Onder de vrouwen, die zich vanwege in ongewenste zwangerschap tot dc 'ortusklinieken wenden, bevindt een stijgend aantal buitenlandse meestal Duitse vrouwen. Deze boeide belangstelling voor de Ne- Tlandse hulpverlening zou een ge- kunnen zijn van de uitgebreide andacht. die in de Duitse pers is esteed aan de hier vertoonde abor- usfilm. Bovendien wordt de Duitse lt}ortuswetgeving strenger gehan- eerd dan dc Nederlandse. Dat er 'rake zou zijn van een „abortus-toe- 'srrie" wordt door de NVSH ontkend. Het is waarschijnlijk dat de komst van meer buitenlandse vrouwen bij de vervaardiging van de nieuwe abortuswetgeving een onderwerp van gesprek zal zijn, omdat er met name in regeringskringen wördt gevreesd dat er naar Engels voorbeeld commerciële abortusklinieken zullen ontstaan. Ook de NVSH acht een der gelijke ontwikkeling ongewenst, al hoewel men wel op het standpunt staat dat buitenlandse vrouwen op de zelfde voorwaarden als Nederland se vrouwen hulp moeten kunnen krijgen. Volgens de NVSH heeft vooral de zeer klinische, niet-gedramatiseerde verfilming van de abortus bij veel vrouwen de angst voor deze ingreep weggenomen. „Wij hebben de afgelopen dagen veel brieven binnengekregen waaruit blijkt dfit vrouwen de abortus over het algemeen als een zware medische ingreep zagen. De abortus-film heeft duidelijk gemaakt dat de ingreep medisch gezien niet in deze categorie thuishoort. Vandaar de vele opge luchte reacties", aldus, de woordvoer- Van onze correspondent BREDA De Bredase wethouder van economische zaken F. Melzer (WD) heeft om gezondheidsredenen, naar hij zelf in een brief meedeelt, ontslag genomen als wethouder van de stad. In de wandelgangen heet het dat het hier gaat om een geruisloze aftocht in verband met de kwestie „Turfschip", een feit dat door de voorlichtingsdienst van de gemeente Breda wordt ontkend. De wethouder heeft over deze kwestie gedurende de afgelopen weken zware kritiek te verduren gehad. Ingewijden in de Bredase politiek brengen zijn ontslag nu in verband met de speciale raads vergadering die morgen wordt gehou den over de Turfschip-kwestie waarin een geheel nieuwe opzet van het congrescentrum wordt voorge steld. Een geweldig idee vond ik het. Misschien is het niet nieuw, maar voor mij was het dat wel. En aange zien ik mezelf een gemiddeld mens acht, neem ik maar aan, dat er velen zijn voor wie het kersvers is. Het gaat over de telefoontarieven. In het bijzonder: over de abonne mentsprijs. Die stijgt in fors tempo. Wie veel telefoneert kan de prijs over veel gesprekken uitsmeren. Per gesprek wordt de prijs steeds lager. Wie weinig telefoneert betaalt een waanzinnig hoog bedrag per gesprek al kunnen we dan ook na zeven uur en in het weekend heel Nederland voor een dubbeltje per minuut be reiken Reken maar uit. Iemand die twee gesprekken per dag voert, betaalt vanuit de abonnementsprijs dertig cent per gesprek bij. Iemand die tien gesprekken per dag voert betaalt 6 cent bij. Het omgekeerde van het profijtbe ginsel dus. Hoe meer men van de dienst gebruik maakt des te goedko per wordt de dienstverlening. Wie zijn de weinig 'telefoneerders? Een heel grote categorie wordt ge vormd door ouderen, zeg maar zo boven de zeventig. Die hebben een telefoon als mogelijkheid tot contact Idee met de medemensen en ook vooral als veiligheidsmaatregel. Wie heeft er niet iemand in zijn eigen kring, die zich veilig voelt bij het idee: als er wat is kan ik iemand bereiken.... Hoeveel kinderen bellen regelma tig hun elders wonende ouders op: even horen of alles in orde is? De ouderen gebruiken maar heel weinig de telefoon, maar ze zijn be- reikbaar en ze kunnen iemand be reiken. Ze betalen precies evenveel als de zakenman, waar de telefoon niet stilstaat. Naar inkomen wordt niet gekeken. De alleenwonende AOW-er, die de telefoon als communicatie- en vei ligheidsmaatregel broodnodig heeft moet evenveel betalen als de miljo nair. - Ach die alleenwonende AOW-er heeft natuurlijk geen telefoon, te duur.... We verzinnen allerlei listige SOS- diensten om alleenwonende ouderen een mogelijkheid te bieden hulp in te roepen, maar waarom zorgen we niet dat ze allemaal een telefoon hebben? Waarom, zo was het idee verder, kén er geen 65-plus-tarief voor het telefoonabonnement komen? Een geweldig idee, vind ik het! oktober jl. veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Johnny de Chinees kreeg 15 jaar met aftrek wegens moord. De zaak van Ruud H. de 40-jarige schil der die ervan werd verdacht het plan voor de moord te hebben uitgedacht en voorbereid, werd terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een psychiatrisch onderzoek van H. Tegen hem was vijftien jaar geëist. C., die voor zijn arrestatie in de Mazzilli-zaak achttien jaar lang niet meer met de justitie in aanraking was geweest, was naar zijn zeggen in 1970 door Ruud H. benaderd om een kraak te zetten. C. weigerde dit, maar zei wel iemand te weten om een kar weitje op te knappen. Dat was Jan van der V., alias Johnny de Chinees, die C. in contact bracht met IL C. verklaarde gistermiddag dat hij uitsluitend onder pressie van Van der V. en H. tot zijn medeplichtigheid was gekomen. Zowel de verklaringen, die de ver dachte C gistermiddag aflegde, als de uitspraken van de als getuige opge roepen Johnny de Chinees en Ruud H. waren vrijwel volledig met elkaar in tegenspraak. Het werd ter zitting niet duidelijk hoe C. werkelijk ir. contact was gekomen met Ruud H. en Johnny de Chinees. Evenmin bleek hoe deze contacten zich hadden ont wikkeld tot op de dag van de moord op Romano Mazzilli. De uitspraak is op 23 november. (Vervolg van pag. 1) Drs. Bakkenist verwacht dan ook, dat het overleg in de Sociaal-Econo- nomische Raad (op 19 november) niet alsnog zal resulteren in een gemeen schappelijke visie, maar hoogstens zal bijdragen aan de duidelijkheid der verschillende standpunten. Het daarop volgende gesprek tussen de regering en de Stichting van de Arbeid acht de werkgeversvoorzitter nauwelijks zin vol. „Ik zie het nut er eigenlijk niet helemaal van in, want de regering kent inmiddels de diverse standpun ten en ik geloof ook niet in een even tuele bemiddelingspoging van haar kant. Het is een misvatting dat de re gering dit probleem kan oplossen", zo zei drs. Bakkenist en daarmee onder schreef hij het standpunt, dat minis ter drs. J. Boersma (sociale zaken) vorige week al had ingenomen. De heer Bakkenist verzette zich voorts tegen het streven naar een se lectief investeringsbeleid. „Dat is niet zo nodig, want er is al een daling van de investeringen aan de gang; we zul len wellicht al heel spoedig moeten gaan praten over stimulering van de investeringen en over selectie. De vestigingsvoordelen in het westen zijn zo groot, dat premies op investering in het noorden daar niet tegen op kunnen wegen. Heffingen op inves teringen in het westen zullen dan ook niet leiden tot de keuze: het wes ten of het noorden, maar tot de keuze: het westen of het buitenland", aldus de VNO-voorzitter, die heffingen op buitenlandse arbeidskrachten in strijd noemde met de beginselen van de rechten van de mens. DEN HAAG Nederland erkent sinds 1 november Quatar en Bahrein, sheikdommen aan de Perzische Golf, als onafhankelijke en soevereine sta ten. Bahrein en Quatar verklaarden zich op resp. 14 augustus en 3 septem ber onafhankelijk, nadat het verdrag over de stationering van Britse troe pen was beëindigd en pogingen, alle negen sheikdommen aan de Perzische golf in een federatie te verenigen, schipbreuk hadden geleden (op 18 juli vormden zes sheikdommen een fede ratie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9