EEN ECHT PROVINCIEHUIS Forse ontslagen te verwachten Computer gaat schip voor morgen ontwerpen Doe-liet-zelf beurs in Alioy-complex Van landbouw naar recreatie Koningin opent vrijdag één van de fraaiste gebouwen Door teruggang in economie Twee delen vormen harmonisch geheel Tarieven Zeeuwse veren opnieuw in studie Tiende Europort van start WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 DEN BOSCH Wanneer de Koningin vrijdag het nieuwe, reeds in gebruik zijnde provincie huis van Noord-Brabant officieel zal openen, zal zij een van de fraaiste gebouwen die Neder land kent, publiekelijk ter beschikking stellen aan het Nederlandse volk. en aan de provincie Noord-Brabant in het bijzonder. Hfct gebouw, een schepping van het Architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf, is uitstekend gelegen aan de provinciale rondweg ten zuiden van 's-Hertogen- bosch. waar het verkeer tussen Utrecht, Nijmegen, Tilburg en Eind hoven zich enkele kilometers lang samenvoegt. Het gebouw presenteert zich dientengevolge niet als een van de grote gebouwen van 's-Hertogcn- bosch (alhoewel het dat tevens is), maar als een provinciehuis in de ware Het ligt tussen twee waterpartijen: in reeds lang bestaande en een nieuwe. Het gebouw bestaat uit twee delen: een torengebouw van meer dan hon derd meter hoog en een laagbouw. Het verrassende is, dat deze beide zo heel verscheiden delen (de toren strak en de laagbouw grillig, als het ware opspattend water tegen een ducdalf) een reeds bij eerste aanblik volstrekt harmonisch geheel vormen. De mach tige toren is niet, zoals zoveel mo derne bouw, een op zijn korte kant gezette doos, maar een echt gebouw, De vier machtige stijlen suggereren kracht en de verdiepingen zijn duide lijk door de aanduidingen der vloe ren en de hekwerken der balkons als onderdelen van het geheel te zien. Daardoor heeft de torenbouw een beslist monumentaal karakter ge kregen. Grillig De laagbouw is, zoals gezegd, gril lig, romantisch bijna. De grote hal maakt aanstonds de indruk, hal van een voor de gemeenschap zeer be langrijk gebouw te zijn. Wat al heel spoedig opvalt, is het spel van de ruimten, die zich niet zelfstandig ge dragen, doch bij hun eigenheid tevens communiceren met de andere ruim ten. Daardoor krijgt de hal, of liever het halcomplex, zowel een grote wijdheid als een vertrouwenwekkende intimiteit, die het oog verrukt en de bezoeker tevens thuis doet zijn. Wat het meest opvalt, is dat de sta tenzaal ingeschoven is in de hal, er Een luchtopname van het nieuwe provinciehuis van Noord-Brabant, dat vrjjdag door de Koningin geopend wordt. ROTTERDAM In de IJssel- hal van het Ahoy-complex zal van 12 tot en met 21 november de eerste doe het zelf en hobby- beurs van Nederland worden gehouden. De beurs, die Eigen- ïandig gedoopt is, zal jaarlijks erugkeren en is uitsluitend be doeld voor de consument al zijn uiteraard detaillist en vakman ook welkom. Aan Eigenhandig werken 150 fir ma's mee. De produkten komen uit veertien landen, te weten België, West-Duitsland, Denemarken. Enge- laftd, Finland, Frankrijk, Italië, Ja pan, Spanje. Tsjecho-Slowakije, VS. Zweden, Zwitserland en natuurlijk Nederland itaast de specifieke doe het-zelf- materialen en -systemen zullen er in zendingen te zien zijn op het gebied fan tuinaanleg, auto-onderhoud en creatieve hobby. Voor wat dit laatste betreft zal de Volksuniversiteit van Rotterdam de monstraties verzorgen van kantklos sen, naaldwerk e.d. Op de stand van de stichting Goed Handwerk wordt geweven en gesponnen en wordt in formatie gegeven over deze oude vor men van huisvlijt. Docenten en leer lingen van de Christelijke Technische school De Vaan ten slotte .zullen aan fonen dat er op het lesrooster meer staat dan alleen technische vakken fcloemen en planten nemen een spteciale plaats in op de beurs. De Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal informatie verszrek- ken. In samenwerking met de mid delbare tuinbouwschool voor meisjes Rijswijk en het algemeen verbond van volkstuinders verenigingen in Nederland wordt het bloemschikken gedemonstreerd waarbij leden van de Rotterdamse afdeling hun .beste beentje zullen voorzetten. Een primeur op deze eerste beurs is het bouwen van de steeds populairder wordende Sandman Buggy. Enkele malen per dag zal een complete auto worden afgeleverd. Eigenhandig wordt gehouden van 12.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 22.00 uur. Op de zondagen is de beurs van 12.00 tot 17.00 open. Op de ope ningsdag, vrijdag, hebben 65-plussers gratis toegang. ROTTERDAM De subsidies die nu nog gebruikt worden om onrenda bele agrarische bedrijven in stand te houden zouden overgeheveld moeten worden naar de voorzieningen voor openluchtrecreatie. Alleen dan zal aan de behoefte naar meer volkstui nen en meer groen tegemoet gekomen kunnen worden Deze cri-de-coeur uitte dinsdag middag de heer G. v. d. Pouw Kraan, secretaris van het algemeen verbond van volkstuinders verenigingen in Rotterdam. De heer Van der Pouw Kraan ziet voldoende mogelijkheden om aan deze wens tegemoet te ko men. In (de eerste plaats wordt de agrari sche functie van Nederland in EEG- verband steeds minder, terwijl in de tweede plaats boeren en tuinders hun onrendabele gronden beschikbaar stellen voor openluchtrecreatie. Nu is dit door bestemmingsplannen nog on mogelijk, maar het wordt tijd dat hierin verandering komt. Volgens de heer Van der Pouw Kraan mag verondersteld worden dat tot 1985 de behoefte aan volkstuinen zal verzesvoudigen en daarna tot het jaar 2000 nog eens zal verdubbelen. De enige mogelijkheid ligt buiten de steden bij de gronden van de boe ren en tuinders, aldus de heer Van der Pouw Kraan. Deze gebieden zou den dan beschikbaar zijn voor de meer mobiele stadsmens als het ware in hangt, doch, ten gevolge van het aanbrengen van raampartijen aan de kant van de hal, daarvan niet volstrekt gescheiden is. Integendeel. Het hart van het gebouw is duidelijk zichtbaar en vertoont een even duidelijke openheid. In het lage gedeelte van het ge bouw bevinden zich de kamers van de commissaris der Koningin, van de gedeputeerden en van diensten, die voor het publiek gemakkelijk moeten zijn. Tevens zijn er vele ontvangstruimten, vergaderruimten, een grote cantine en een tweetal patio's, die het torengebouw zowel verbinden als duidelijk afscheiden van de lage bouw. Het geheel is boeiend. De aankle ding is voornaam. Wat opvalt, is dat het lage gedeelte vrij donker is. Dat komt mede, doordat de verschil lende werkruimten ,door muren zijn gescheiden. Anders dan in moderne kantoorruimten dus, die meestal door glaswanden gescheiden zijn. Deze gescheidenheid heeft voor en tegen. Vóór: de rust en de daardoor mo gelijke concentratie. Tegen: de moeilijk geworden communicatie tussen de verschillende diensten. Contact is slechts mogelijk door mid del van de telefoon. Technici op het gebied van de efficiëntie mogen uitmaken wat het beste is. Kunstwerken Het gebouw is versierd met vele kunstwerken, waarvan er verschei dene geschonken zijn. Allereerst dit: in het gebouw hangen, voornamelijk in de Statenzaal, portretten van stadhouders, koningen en koningin nen, die daar wel moéten hangen. Maar in dit zo opvallend moderne gebouw, getooid met zeer moderne kunstwerken, detoneren zij züzeer, dat de bezoeker zich toch afvraagt, of die portretten niet ergens anders kunnen worden opgeborgen. Geluk kig is in de Statenzaal een portret van koningin Juliana te zien, van de Haarlemmer Kees Verwey, dat geheel aansluit aan de gedurfde architec tuur van deze zaal. De bronzen deur, die toegang geeft tot de Statenzaal (er is daar het een en ander over geschreven) vereiste aparte vermelding. De schepper hier van is A. Sleegers uit Bergeijk. Ge sloten is die deur een plastiek van grootse allure. Goudkleurig gepati- neerd en in brons uitgevoerd. Maar ook geopend is hij van een impone rend vormkracht. Hij doet aan verscheidene zaken denken, echter is hij zuiver abstract. Hij is als een geweldige klomp grond, door zowelde natuur als door het ploegijzer omgewoeldeen samen gaan van zowel cultuur als gegeven heid: een prachtig stuk vormgeving, barbaars en daarbij traag: symbool van de aloude Brabantse grond, waarop de culturele stem van het Nederlandse nationale bestel tot groei kwam, omdat hij er de grond vond waarin hij wortelen kon. Deze deur is een kunstwerk van bijzon dere kwaliteit. De geschonken en aangekochte kunstwerken zijn zonder uitzondering volstrekt modern. Ze hier alle noe men is overbodig. Er is veel textiel, dat, door plaatsing in werkruimten, vooi1 de toekomstige bezoeker niet te zien zal zijn. Het kost enige moeite, ze alle mooi te vinden. De moderne vormtaal is niet altijd gemakkelijk. Zo zag ik aan een bepaalde wand een groot geheel van leren lappen, dat mij in eerste instantie deed ver moeden, dat de wand provisorisch was afgedekt, omdat er nog het een en ander aan die wand te doen was. Een boeiende afdekking, dat moet gezegd. Het bleek mij echter, dat die afdekking een kunstwerk was. Nu is het heel gemakkelijk, de spot te drijven met zulk een kunst werk. Maar men bedenke zich. Het werk heet „Vendels" en het is ge maakt door Krijn Giezen. Het is een collage van leer, zeildoek en touw. Ik weet niet of ik nu aan inlegkunde ga doen, maar ik mag toch de titel van het werkstuk als leidraad nemen, dacht ik. Ik vind het dan ook jammer, dat de titel niet vermeld wordt bij het kunst werk. Het werkstuk spreekt namelijk niet „voor zichzelf", waarmee het belang van titels is aangetoond. Het kan zijn, dat de kunstenaar slechts een ongewone vormschoon heid heeft willen geven. Maar waar om dan die titel? Voor mij werd het tot een historisch getuigenis, tot een verbeelding van de dramatische lot gevallen van vendels, die zoveel droom en overmoed, zoveel hunke ring naar vrijheid hebben verbeeld, doch geschonden, verfomfaaid, ge scheurd en aangevreten, slechts ge tuigen kunnen van de dramatiek van het menselijk bestaan. Juist in het provinciehuis van Noord-Brabant is deze collage op haar plaats. Brabant is en blijft het hart van de Nederlanden, het hart van het Bourgondische gewest, dat, helaas verdeeld, tot een voor Europa unieke culturele bloei kwam. (Vervolg van pag. 1) De kans bestaat bovendien, aldus de voorzitter van de SVZ, dat de Rot terdamse haven het moeilijker zal krijgen dan andere havens omdat in andere landen het scheepvaartver keer en de havenaktiviteiten door wat hij noemde concurrentieverval sende maatregelen wordt gesteund. NV V-bestuurder B. J. van Eldik (afd. Rotterdam van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel) gaf dinsdag toe dat de situatie in de Rot terdamse haven over het algemeen niet erg gunstig is. Hij sprak van een aantal bedrijven dat op het ogenblik duidelijk in moeilijkheden verkeert. Bij andere bedrijven echter is vol gens de NW-bestuurder niets van teruggang te merken. Hij voorzag op korte termijn geen ontslagen voor ha venarbeiders. „Juist deze mensen hebben de bedrijven dringend nodig", vindt hij. De bronzen (in de volksmond beter bekend als: de dikke) deur in het nieuwe provinciehuis van Noord-Brabant. Toen de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van de gemeenten een bijdrage per inwoner voor deze deur vroeg ontstonden er in vele Brabantse gemeen teraden verhitte discussies over de vraag of zo'n uitgave in deze tijd wel verantwoord was. Verscheidene gemeenten weigerden by te dragen, doch de deur kwam er toch. huis een modern kantoorgebouw aan dat huis .worden toegevoegd. Dit bleek niet uitvoerbaar. Dat was in 1953. In 1961 kwam een nieuw plan ter tafel, dat eveneens voor de gemeente 's-Hertogenbosch niet aan vaardbaar was. Na grondruil tussen gemeente en provincie kon dan ein delijk in 1966 de eerste spade in de grond. In 1968 werd de ruim honderd meter hoge toren in zeven weken in continu-arbeid opgericht, „gegleden" zoals dat heet. Voor de provincie Noord-Bra bant, die thans ruim 1.800.000 inwoners telt, is het gebouw, dat. ruim 55 miljoen gulden gekost heeft, een grote vooruitgang. Het toont tevens op verheugende wij ze aan, dat in Nederland niet alleen gedurfd, maar ook mooi en boeiend gebouwd kan wórden. Gelet op de situering van het ge bouw bezijden Brabants belang rijkste verkeersader, moet ge zegd worden dat deze provincie een huis heeft gekregen, waarin het niet alleen gerieflijk wonen is, maar dat ook als symbool kan gelden voor de belangrijke bij drage die deze provincie levert aan het geheel van Nederlands cultuur in de wijdste zin. Ontslagen Wel achtte hij bij aanhoudende slapte in de haven ontslagen onder het toezichthoudend personeel, de kraandrijvers, de vorktruckrijders en de controleurs mogelijk. „Op het ogenblik is al duidelijk te merken dat voor deze categorieën de plaatsingsmo gelijkheden kleiner worden", aldus de heer Van Eldik. De vakbondsbestuurder toonde zich verontrust over het uitblijven van een centraal personeelsbeleid in de haven en een betere taakverdeling tussen de havenbedrijven onderling, zoals dat na de havenstaking van vo rig jaar door de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid is toegezegd. „De havenbedrijven voeren ieder afzonderlijk nog steeds een eigen be leid. Op het ogenblik zie je bij het ene bedrijf honderden mensen niets doen omdat er geen werk is, terwijl de werknemers bij andere bedrijven het werk niet aankunnen." De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het havenpersoneel zullen vermoedelijk volgende week beginnen. Over het eisenpakket van de vakbonden wilde de heer Van El dik zich niet uitlaten. Dc teruggang in de economie zal, zo luidt de verwachting, vooral be gin volgend jaar tot uiting komen in een fors aantal ontslagen. Nadruk kelijk merkte gisteren evenwel be stuurder J. van der Horst van de NW-bouwbond in Amsterdam op dat er geen reden voor'paniek' is. Hij waarschuwde dan ook voor overdre ven pessimisme. In Amsterdam steeg eind oktober het aantal werkloze mannen tot 2,4 procent, dat is 0,4 procent hoger dan het landsgemiddelde. In vergelijking met september nam de werkloosheid toe met 17 procent en steeg daardoor tot 5600 mannen. Deze cijfers zijn nog altijd gunstig vergeleken met de 'pro bleemgebieden' in Oost-Groningen waar de werkloosheidspercentages eind oktober weer fors opliepen In Winschoten steeg het percentage werkloze mannen tot 5,5, in Stadska naal tot 5. In de provincie Groningen steeg de werkloosheid van 3 procent (in september) tot 3,2 procent in ok tober. In heel Noord-Nederland (Gro ningen, Friesland en Drenthe) nam de werkloosheid toe van 2,9 procent tot 3,3 procent. „Opruiming" In Amsterdam voorspelde gisteren de bestuurder van de katholieke me- taalbond St. Eloy, de heer H. Steen bergen, dat begin volgend jaar 'een opruiming' moet worden verwacht onder een aantal zwakke, kleine en middelgrote bedrijven in de hoofd stad. Zijn collega van de NW-bouw bond, de heer Van der Horst, wilde de verwachte ontslagen niet als 'struc tureel' zien. Net als in Rotterdam be staat ook in Amsterdam bezorgdheid over de ontwikkeling in het stuk- goedverkeer in de haven. De direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. Belwinkel, heeft de indruk dat als de ongunstige ontwikkelingen op de ar beidsmarkt nog een paar maanden voortduren, een aantal uitzendbureaus 'hun nek zullen breken'. Er zijn met name rake klappen gevallen door de personeelsstop bij de overheid, waar door uitzendkrachten zijn verdwenen. Niet alleen in Utrecht, maar ook in Den Haag zitten een aantal uitzend bureaus bijzonder moeilijk, zoals wij eerder berichtten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is bereid de voorgenomen tariefsverhoging van de veren in Zeeland opnieuw te berien. Hij zal daarvoor onder meer overleg plegen met provinciaal bestuur van deze provincie. De minister heeft dit gisteren in de Tweede Kamer toege zegd. De tariefsverhoging van de Zeeuw se veren is maandag in een vijf uur durende debat van provinciale staten van Zeeland aan de orde geweest. Aan het eind van deze vergadering werd een motie aangenomen waarin werd gevraagd de tarieven niet met 35 maar met 25 procent te verhogen. In de Tweede Kamer werden over deze uitslag gisteren bij de eindstem ming van de begroting van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld. Tijdens de stemmingen over deze begroting werden de meeste moties en amendementen van de oppositie verworpen. Eén amendement ver wierf echter de instemming van de regeringspartijen. Hierin wordt voor gesteld de werkzaamheden aan de aanleg van de havenmond van Hoek van Holland te temporiseren. De op brengst hiervan, ca 12Vt miljoen gul den zal worden aangewend om de verbreding en verdieping van het Amsterdam-Rijnkanaal versneld uit te voeren. De heer Dijkstra (D'66) was bereid zijn motie inzake het vliegveld Wel schap bij Eindhoven aan te houden na de toezegging van minister Drees dat over de uitbreiding van het vliegveld de vaste Tweede-Kamer commissies binnen drie maanden zul len worden gehoord. Cliff Richard in Atrium ROTTERDAM „Christ's Am bassadors" organiseren zaterdagavond acht uur in het „Atrium" aan de Ka- rel Doormanstraat een filmrally, waar ieder boven de veertien jaar welkom is Vertoond wordt de kleurenfilm „Twe a Penig" met Cliff Richard in de hoofdrol, een productie van World Wide Pictures, de filmarbeid van de Billy Grah m. AMSTERDAM IHC-Holland is een van de weinige exposanten die op de maritieme tentoonstelling Euro port in Amsterdam met een nieuwtje komt en wel een lopend hefeiland met een snykopzuiger die op zee tot 25 m diepte en voor harde grondsoor ten te gebruiken is. In een uiterste hoek staat het Nederlands scheepsbouwkundig proefstation met een aansluiting op een computer, waaruit op papier een schip van de toekomst, met exploi tatierekening en al, kan rollen. Mis schien zijn andere gegadigden voor, maar het rekentuig geeft in dat geval aan, de hoeveelste men op de wachtlijst is. Europort, klein begonnen In Rot terdam en na de afbraak van de oude Ahoy'hal naar de RAI in Am sterdam verhuisd, heeft naar voorzitter D. C. G. van Dijk van het adviescomité, bij de opening mee deelde 500 exposanten die onge veer 1.500 firma's uit 28 landen ver tegenwoordigen. Prinses Margriet zou de tiende Europort hebben ge opend, maar zij liet dit op het laatste ogenblik wegens haar zwangerschap aan haar man over. „Gegleden" Aanvankelijk zou in 's-Hertogen bosch tegenover het oude provincie- Scheepsbouw en scheepvaart, met alle onderdelen die erbij horen, is het hoofdthema van Europort. Men kan er zowel een werkende diesel motor vinden, waarvan het inwen dige zichtbaar is, als het anker en de schroef voor grote schepen. Ook de Noren hebben het de moeite waard gevonden een tonnen zware scheepsmachine aan te voeren. Naast de deur was de RAI voor de Am sterdamse Droogdok Maatschappij, die een vrijgekomen plaats inpikte om er haar staalstraal-afzuiginstalla- tie ter verkoop neer te zetten. Tot de landen, die een gezamen lijke inzending hebben, behoren Amerika en Engeland, Van hun wandelende eiland heb ben de ontwerpers van IHC Holland, leveranciers van afwijkende werk tuigen, nog maar alleen een model. Wat ze al hebben gemaakt en werkt ziet men o.a. op de stands van de grote baggermaatschappijen Bos Kalis en Adriaan Volker. Op ware grootte en gemakkelijk te beklim men is de Poly Cat van de scheeps werf Damen; met het 14'/* m lange bootje is op volle zee op hoge snel heid met 25 man aan boord te varen. Aan Europort is een vierdaags con gres over bijdragen aan de weten schappelijke ontwikkelingen in scheepvaart en scheepsbouw verbon den. Vandaag is het de Nederlandse dag met 22 sprekers onder leiding van prof. dr. ir. J. D. van Manen, don derdag is het de Amerikaanse dag (zes sprekers), vrijdag is voor Enge land gereserveerd (vijf sprekers) en zaterdag, de slotdag komen twee Zweden, een Deen en een Oostduitser aan het woord op de „all nations'- day".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5