moet gewoon vergeten wie je was Na verhoging tarieven f 10 miljoen tekort Twee LEIDERDORPSE jonge vrouwen gaan op het Sinterklazenpad Leiden in 1972 de mist in Openbaar vervoer geen alternatief voor auto II» - ijl Begroting T a Paris Olympic Menken - Landbouw Burgerlijke stand van Leiden 97 nieuwe leidse courant 3 woensdag 10 november 1971 LEIDERDORP Toen de bisschop pensynode in Rome met meerder heid van stemmen besloot het ver plichte priestercelibaat in ere te houden, was er op Dennenschans 72 in Leiderdorp een vrouw die zich heilig voornam, de bisschop Nicolaas van Myra van zijn man nelijkheid te beroven. Tot goed be grip: er bestaat geen enkel ver band tussen haar snode voornemen en de hoogeerwaardige bescher ming van de ongehuwde staat der geestelijken, zodat er geen reden is, Ineke Katgerman (25 jaar) van een banale betoging of provocerend protest te verdenken. Het was een toevallige samenloop. Zij wil, heel prozaïsch, op 4 en 5 december voor Sinterklaas spelen om er wat aan te verdienen. De bekentenis kwam er broodnuchter uit, al is ze zich er wel van bewust dat ze de enige op toernee gaande vrouwelijke Sinter klaas van Nederland zou kunnen zijn. [k zal serieus proberen een echte mannelijke bisschop te zijn. M'n fijne handen zullen niet opvallen, want ik trek witte handschoenen aan. En op die dunne werkbrau- wen worden natuurlijk dikke witte door S. J. de Groot geplakt, al vallen die buiten de huur van het costuum. En m'n nl stem is van nature toch al niet hoog. Met een beetje oefenen kan ik die nog wel een stukje lager krijgen. Daar heb ik echt geen stemgember voor nodig. De rest moet het pak doen". aanstaande vrouwelijke Sint mag dan de pretentie hebben de man Sinterklaas te onttronen, het bis- schopspak zal haar identiteit be dekken en maken tot wat zij be hoort te zijn: de onaantastbare hei lige van 5 december, aan wie geen zweem van verandering is te be speuren. Laatste centen ij kwam zonder omwegen met haar motief voor de draad. _Ach, waarom zou ik het niet zeggen, oof.J ik kan het geld dat ik ermee ver dien goed gebruiken, opletye waren van Twello naar Leider- dorp verhuisd. Zo'n verhuizing en rtijvf nieuwe inrichting kosten al veel. En toen kregen we in januari dit jaar brand in onze nieuwe spullen. M'n zoontje had met de aansteker gespeeld. Brandweer en politie er- Dij natuurlijk, maar we hadden heel veel schade, ook rookschade. We moesten onze laatste centen uitgeven om de boel weer op orde te krijgen". v Jannie Filemon (ook 25 jaar, Den nenschans 12) heeu haar geweldig geholpen. De twee vrouwen ken den elkaar al een beetje. Ineke, die acht jaar kapster is geweest, had Jannie's haar weieens gedaan. En toen daar dat ellendige vuur in die kamer uitbrak en Ineke „brand!" over de galerijen gilde, was Jannie er het eerst bij om het weinige te doen wat in zulke omstandigheden nog mogelijk is. Langzaam herrees de inboedel uit zijn as en kreeg de geblakerde ka mer nieuwe kleuren. En enkele weken geleden werden goede bu ren en verre vrienden genodigd op het „herinwijdingsfeest". Daar viel maar één schaduw over heen: het geld. Dat kwam, heel on opzettelijk, maar éven ter sprake. Op een lollig moment de koffie was al gepasseerd viel toen in eens Zwarte Piet het gesprek bin nen. „Ik zou best voor Piet kunnen spe len", zei Jannie Filemon, ook moe der van een paar kinderen, „maar dan moet jij Sinterklaas zijn. En dan vragen wij er gewoon geld voor". Dat schot was zo raak dat het hele feestvierende gezelschap die avond verder niets anders heeft gedaan dan zich alvast in deze speelse si tuatie in te leven. De twee vrou wen begonnen meteen al te oefe nen, waarbij de paraplu van een der gasten als staf diende en wat geschenken ter gelegenheid van'de herinwijding" van het huis als ca deautjes. Piet demonstreerde haar lenigheid in de dolste bokkespron- gen en Sint schreed plechtig haar eigen kamer binnen. Kans van liaar leven Ineke geeft eerlijk toe, even te heb ben geaarzeld of ze het wel zou doen. „Ik ben zoiets nog nooit ge weest. Vroeger heb ik me weieens met kinderen van vier tot acht be ziggehouden. We hadden een leuk klasje. We knutselden zo een en ander. Maar zo'n Sinterklaasrol, waar de kinderen élles van ver- Met een 'bezem als staf en wasknijpers als pepernoten zijn Ineke Katgerman en Jannie Filemon druk. aan het oefenen geslagen om straks een zo echt mogelijke Sint en Piet te zijn. Je doet zoiets al om de voorpret wachten, gut, ik hoop dat het alle maal goed gaat". „Ik ben er ook nog", valt de kleinere, donkere Jannie, haar manmoedig bij. Zij voelt zich zeker. Nu zijn er legio vrouwelijke Pieten, dus heeft zij gemakkelijk praten. Je moet soepel in de ledematen zijn en een beetje gek kunnen doen. De kin dertjes zijn tegenwoordig allemaal zoet en roe en zak zijn attributen- zonder-functie geworden. Boven dien zit het er in bij Jannie File mon. die vroeger de kost in de huishouding verdiende. „Ik heb al tijd Piet willen wezen", bekent ze hartgrondig. Nou krijgt ze de kans en die grijpt ze gretig aan, al was het maar om revanche te nemen op de Piet, die zij zelf eens in haar huis aan de Leidse Prins Frederik- straat heeft binnengelaten. „Die vroeg zeventien-en-een-halve guldien voor tien minuten. Nou, het werd een complete afknapper. De Sinterklaas had geen handschoe nen aan en z'n baard zag er zo miserabel uit alsof de ratten eraan gevreten hadden. De Piet was lang en Sinterklaas klein. Dat is al geen gezicht! Sint moet een beetje rijzig zijn. Piet is een kleine knecht, nietwaar? Die Piet had witte handschoenen aap. Ze zouden om half acht komen maar waren er pas om kwart over negen. Toen hadden we de cadeautjes al uitge pakt. Bij het weggaan gingen m'n kinderen natuurlijk naar het raam om ze uit te zwaaien. Een klein autootje stond voor. Ze zagen hoe Sinterklaas in de auto z'n mijter afzette en z'n baard eraf haalde. Hij had toen plat haar en een bruine baard van zichzelf. Ik heb m'n kinderen zo goed en zo kwaad als het ging uitgelegd dat Sinter klaas ziek was geworden en dat hij z'n néef had gestuurd. Maar een afgang was het wél!" Als ze het vertelt, de nieuwbakken Piet van de Dennenschans, wordt ze nóg kwaad. Zij gaat straks heel serieus een levenswens vervullen. Gulden per minuut Er is geen nationale bond van Sin terklazen en.Zwarte Pieten die de tarieven voorschrijft. Ze moeten het zonder oplopende CAO-normen doen. „We hebben ongeveer het ge middelde genomen", rekent me vrouw Filemon voor. „Er is een Sint die zonder Piet twintig gulden voor een half uur vraagt. Wij vin den vijftien gulden voor een kwar tier met Sint en Piet billijk. We gaan twee dagen op pad, zaterdag 4 en zondag 5 december. Viermaal plaateen we een kleine advertentie in een krant waarin we ons aan bieden. De eerste heeft er al in gestaan. Daar hebben we al aan vragen op gekregen. Niet zoveel, maar het zal nog te vroeg zijn. We kunnen 's morgens om een uur of elf beginnen. Zaterdag tot tien uur, 's avonds als het moet, en zondag avond tot negen uur, want we moeten ook nog voor onze eigen kinderen spelen. In ons eigen huis komt Sint bij Piet, die dan weer gewoon de moeder is, en Piet bij Sint. Je kan je eigen kinderen nou eenmaal niet zonder moeder laten zitten, dus komt er maar één van de twee. Vijftien gulden is niet te veel. Je hebt om te beginnen je onkosten. Je moet pakken huren, je schmink, de benzine voon de auto, de oppas voor je kinderen. En dan ben je constant in de weer. Als we alle aanvragen binnen hebben, gaan we een route uitstippelen om zo min mogelijk tijd verloren te laten gaan". Sterke formule De dames twijfelen er niet aan dat het aantal visites dat ze straks moeten afleggen, aan hun ver wachtingen zal beantwoorden. Hun indruk is dat steeds meer mensen Sinterklaas thuis willen hebben. Vroeger waren er veel zaken waar de goedheiligman zitting hield, maar dat gebeurt niet meer. En als kinderen thuis komen met het ver haal dat Sinterklaas wél bij Pietje en Kareltje is geweest, dan zijn er vaders en moeders die de smart daarover alleen maar kunnen tem peren door uitdrukkelijk te belo ven dat de kindervriend ook niet alles kan en volgend jaar beslist op hun deur zal kloppen. Er komen ook steeds meer gezinnen bij el kaar om dan samen de kosten van zo'n hoog bezoek te betalen. Onwaardige Klazen en Pieten ver knoeien de markt, vinden de Lci- derdorpse dames. Hun inlevingstijd is dan ook al begonnen. Als Ineke bij Jannie op de koffie gaat, belt ze niet, nee ze klópt en vraagt met diepe stem of er soms nog stoute kindertjes zijn. En zij vragen straks de ouders of ze hun een briefje sturen met een paar gege vens over hun kinderen, want het bezoek moet toch een beetje per soonlijk zijn. Jannie Filemon, die aan den lijve heeft ondervonden hoe het niét moet, kent een ijzersterke formule om er met vlag en wimpel door heen te komen: „Je bereidt je een beetje voor en als je dat pak een maal aan hebt moet je helemaal vergeten wie je was. Maar het moet dan wel een goéd pak zijn. De uiterlijke verzorging, dat is het!" aag. Sffli Vergaderingen uitgesteld Burgemeester en Wethouders van Leiden delen mee, dat het onmoge lijk is de le twee vergaderingen van de begrptingscommissies deze week te laten doorgaan. Dit betreft de vergadering van de commissie voor economische zaken en de ge meentelijke bedrijven, die heden op 10 november om 20.00 uur, en de vergadering van de commissie voor openbare orde en veiligheid, die vrijdag 12 november om 20.00 uur, zouden worden gehouden. Leiden, 10 november 1971. de volks Sportweek in Leiden LEIDEN Vaste vormen kreeg steren het plan om volgend jaar m sportweek te houden. Het hoog- punt van die week is een wieler- waaraan diverse Neder- s gevfctdse „grootheden" medewerking berdi irlenen. Of Gerben Karstens komt aar o nog een vraag daar hij meedoet ente m de ronde Parijs-Nice. Tevens d dfordt er gebokst- (Lubbers) en komt een prof voetbalwedstrijd in de ikkerpolder. Voor de kosten, die geschat wor- j in op ruim drie ton, is een niet 4 et name genoemde stichting bereid •ndén een gedeelte op zich te ne- Imenexco 50 jaar LEIDEN Imenexco bestaat 50 jaar. Het bedrijf, dat in Amsterdam en. Leiden is begonnen, telt momen teel 80 man personeel. In 1939 kwam het sanitair- en keukenbedrijf in het pand aan de Hoge Rijndijk. Dit werd vroeger gebruikt door oud-mi litairen maar toen er nog maar vier over waren kon de vroegere heer J. W. Stoffers sr, het voor 150.000 gulden overnemen. Senior werd in 1941 opgevolgd door J. W. Stoffers jr die momenteel het financiële gedeel te van het bedrijf beheert. In mei van dit jaar is drs H. Fokkens de direktie komen versterken. Imenexco specialiseert zich nu hoofdzakelijk in grote keukeninstal laties, vaatwasmachines, voedsel- verdeelsystemen, luchtbehandeling, koelingen en laboratorium-inrich tingen. Ter gelegenheid van dit jubileum adopteert Imenexco vier bekende kindertehuizen, Sint Maarten, Car- tona Stichting, Lidwinahuis en de stichting Gemiva, om de kinderen een St. Nicolaasfeest te bereiden. Voor elke volwassen bezoeker aan de keukententoonstelling steLt het bedrijf voor dit doel f 2,50 beschik baar en voor iedere verkochte keu ken gaat er 25 gulden in de St. Ni- colaaspot. Het begin heeft het be drijf zelf al gemaakt door 1000 gul den te storten. In december houdt Imenexco een receptie. (cloor Leo Verkaik) LEIDEN Het voor 1972 geraamde begrotingstekort van ruim 13,5 miljoen willen b. en w. terugbrengen tot 10 miljoen door verhoging van een aantal gemeentelijke tarieven. Omhoog gaan: straatbelasting 372.000), rioolbelasting 372.000). leges heffingen 191.000), reinigingsrechten (van 31 tot 37,20 totaal 200.000), precariorechten76.000), gas- en liebttarieven (ƒ2,3 miljoen) en enige overige heffingen (ƒ81.000). De ver makelijkheidsbelasting willen b. en w. afschaffen, wat 92.000 minder opbrengt. Een en ander uiteraard „behoudens goedkeuring door de raad". t. ir. De Ruiter: .EIDEN „Autoweg - Weg auto", luidde het motto van de ledenver- lering, die de kiesvereniging eiden van de CHU in één der zalen an de Zuiderkerk hield. Spreekster zitter as mevr_ jr_ x. C. de Ruiter uit 1 oorschoten, lid van de provinciale aten van Zuid-Holland. Uitgangs- ral u„t voor de problematiek rond het ge mi egverkcer, aldus mevr. De Ruiter, D de planologische en niet de strikt Wie* iologische benadering ervan, rne h in een kort overzicht schetste zij ziet e historische ontwikkeling van het- erden een tegenwoordig onder planologi - ïhe planning wordt begrepen. In e naoorlogse periode is de aandacht ;team ior deze overheidstaak geleidelijk toen, egroeid, maar tot voor kort ontbrak begot it aan een methodische aanpak, oprich ooral door de sterke nadruk, die op ntrum woningbouw werd gelegd, was tchiru en zgn. integrale planning, die kenhu ikening hield met de verschillende en ap icetten van de ruimtelijke ordening, imogelijk. ranttf Tegen deze achtergrond moet het n) en raagstuk van het wegverkeer nu n pluoezicn worden, aldus mevrouw De gkunc niter. Zij stelde zich op het stand- ligen). ont, dat voor het zoeken naar een ;staag Plossing een genuanceerde opstelling ige be odig is. Uitgegaan moet worden van 500 1 'c gang van zaken zoals deze nu is, ;f kun wat enerzijds inhoudt, dat het nodig is het gebruik van de auto te regu leren, anderzijds, dat er niet naar moet worden gestreefd de auto te doen verdwijnen. Actiegroepen die deze laatste oplossing voorstaan, hebben, aldus mevrouw De Ruiter, in wezen een autoritair karakter. Bovendien ver groten zij door hun intolerante houding het gevaar van een niet- integrale planning. Belangrijke functie Eén van de belangrijkste aspecten van het wegverkeer is de mobiliteit, die de auto heeft bij de uitoefening van het beroep. Hiervoor wordt van de auto vijf keer zoveel gebruik ge maakt als van het openbaar vervoer. Omdat ook het autogebruik in het woon-werkverkeer en het overige verkeer snel toeneemt, is het open baar vervoer geen goed alternatief. Vooral een uitbreiding van het rail- vervoer, waarbij te denken valt aan het dubbel tracé tussen Leiden en Den Haag, biedt hier geen oplossing. Een ander aspect, dat bij het ge bruik van de auto een rol speelt, is de gezinsstructuur. In het bij zonder voor de werkende vrouw ver vult de auto een belangrijke functie. B. en W. verklaren in hun onge veer negentig pagina's tellende aan biedingsnota bij de begroting 1972, dat zij beslist niet de steen der wij zen bezitten en dut zij daarom volle dig open staan voor discussies met de raad over prioriteiten. „Maar laten we het tekort wel tot f 10 miljoen beperken", adviseren B. en W. „een hogèr begrotingstekort kan geen redelijke basis vormen voor een ge sprek met de hogere overheden en zal daarom de belangen van de ge meente schaden". Achterstand wegwerken Intussen is op de Leidse verzoeken om aanvullende bijdragen uit het ge meentefonds over de jaren 1970 en 1971 nog steeds geen antwoord ont vangen maar B. en W. gaan ervan uit, dat, nu voor het derde achter een vo'gende jaar Leiden met een flink begrotingstekort kampt, de rijksoverheid na 1972 niet anders kan doen dan Leiden een permanen te aanvullende bijdrage te geven. Als hoofddoel van hun beleid noe men B. en VV.: het streven naar een Wethouder Kret bespreekt ontwikkeling Leiden LEIDEN Tijdens een voor ie dereen toegankelijke bijeenkomst van de AR kiesvereniging, die mor genavond om kwart over acht in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, spreekt wethouder A.J. Kret over „Stedebouwkundige ontwikeling van de stad Leiden". Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag 11 november: hoog water 10.02 en 22.40, laag water 5.29 en 17.58 uur. zo snel mogelijk wegwerken van dc structurele achterstanden, die zich in Leiden op verschillende terreinen voordoen. Zo zijn extra bedragen uitgetrokken vorrr verbetering van wallckanten en bruggen, onderhoud en verbetering van rioleringen, voor zieningen voor openbaar vervoer en verkeer, monumentenzorg en de so ciale infrastructuur in dc oude woon wijken. Voorgoed in last Met alle mogelijke manieren zullen B. en W. de rijksoverheid trachten te overtuigen van de noodzaak, dat Lei den op korte termijn financieel wordt geholpen, zo verzekert het col lege de raad en B. en W. verzuchten: „Door het niet goedkeuren van de genoemde begrotingen, wordt een goede taakuitoefening door het ge meentebestuur ernstig belepimerd; duidelijkheid is een eerste vereiste; nu varen wij volledig in de mist. Het adres .Leiden voorgoed in last' spreekt in dit opzicht duidelijke taal, zo voegen B. en W. aan deze ver zuchtingen toe. (Hoe duidelijk, weten wij niet, want deze brochure kregen wij nog niet onder ogen en ook de afdeling Voorlichting der gemeente bleek er tot gistermiddag nog geen kennis van te hebben genomen Redactie). Schouwburgpot Het re mij niet recht duidelijk of B. en W. zich in hun passage, gewijd aan het befaamde schouwburgpotje, door een gevoel voor humor dan wel door een gefundeerd optimisme heb ben laten leiden. Zoals bekend, besloot de raad be gin dit jaar het voor de bouw van een nieuwe schouwburg bestemde reservepotje van ruim f10 miljoen een viervoudige andère bestemming te geven: verbouwing en restauratie van de oude schouwburg, aankoop van de Remonstrantse kerk en ver bouwing daarvan tot 'n flexibele ac commodatie voor modern toneel, ver bouwing van het voormalig Carmeli- tessenklooster tot cultureel centrum voor K. en O. en de bouw van een overdekt zwembad. De huidige staatssecretaris heeft echter al laten doorschemeren, dat dit geld waarschijnlijk moet worden bestemd voor „demping" van de Leidse begrotingstekorten, wat weer in tegenspraak zou zijn met een mondelinge mededeling van de toen malige minister Beernink. Nu komt de humor óf het optimis me van B. en W. om de hoek kijken als zij schrijven: „Door het uitblijven van de goedkeuring van genoemd raadsbesluit behoeft dit jaar geen beroep meer te worden gedaan op Begrotingsbehandeling LEIDEN Vooruitlopend op de gewone begrotingsbenandeling door de gemeenteraad in december zou vanavond in de raadzaal de detail bespreking door de diverse raads commissies beginnen. Dit systeem vervangt bij wijze van experiment de schriftelijke voorbehandeling vati vroegere jaren. Er zijn bij elkaar zeventien van deze commissieverga deringen vastgesteld en 1 december zou volgens het schema de laatste van deze vergaderingen worden ge houden. Als gevolg van een actie van dc in het PAK samenwerkende fracties (PvdA, PSP en D'66) zijn de eerste commissievergaderingen echter uit gesteld. De PAK-fracties hebben B en W laten welen, dat zjj eerst v|jf dagen een aantal huns inziens b|j de aanbiedingsbrief van de begroting behorende stukken in huis moeten hebben, voordat z|j aan de commis sievergaderingen willen deelnemen. Tot die stukken behoren de nog niét verschenen brochure „Leiden voorgoed in last", waarnaar B en W in hun aanbiedingsbrief verwijzen, het aangekondigde investeringsplan en de uit de begroting 1971 voort vloeiende lijst met toezeggingen, die volgens genoemde fracties al enige maanden geleden aan de raad had moeten zijn uitgebracht onze reserve zodat dit bedrag eind dit jaar door rente is gestegen tot ruim f 11 miljoen. 'Duur' personeel Ten slotte nog twee zaken, die B. en W. zorgen baren: het -stijgende tekort van dc Groenoordhal (in 1971: 1 1.087.232 ca in 1972: f 1.204.446) als mede dc sterke stijging van de per soneelsuitgaven. Over deze laatste „zorg" schrijven B. en W.: „Er zijn fetten, die er op kunnen wijzen, dat ons gemeentelij ke apparaat een meer dan normale omvang heeft en dat de ambtenaren gemiddeld een hogere bezoldiging ge nieten elders in het land". GS en het Rijk hebben al herhaaldelijk toespe lingen in deze richting gemaakt. „Omdat bovendien het gemeentelijke apparaat in vele opzichten niet func tioneert zoals wij dit zouden wensen, moet spoedig een uitspraak worden gedaan over de plaats van de organi satiedeskundige", aldus B. en W. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN MAKEN BEKEND, dat zij in verband met een te verlenen vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, inzake de bouw van 360 etage woningen in het Morskwartier tussen Leidse Invalsweg. Constantijn Huy- genslaan-Leeghwaterstraat en het nieuwe tracé van de door te trekken Warmonderweg, de desbetreffende stukken gedurende veertien dagen na heden voor een ieder ter inzage zijn gelegd ter Secretarie (Stadhuis, ka mer 111). Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren bij ons College worden ingediend. Leiden, 10 november 1971. Burgemeester en Wethouders van Leiden. tegen cup International vrijdag 12 november 20.30 Toegangsprijzen 3.L5 6£5 Voorverkoop kassa "HOKY" De Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: LEIDEN Geboren: Bianca D, dv A G J Kralt en M J E Noordervliet; Dennis A G, zv I Lens en A G Leef- lang; Bruno S, zv BJ M Emans en E M Y Buursma; Marijke, dv H Houtman en J D J Vijge; Engelina S M. dv H J v Schie en P H M Straathof: Birgit L I, dv C T W M v Rooijen en W A Versteege; Patty L I, dv C T W M v Rooijen en W A Versteege; Alette M, dv A G Weijers en C C v d Ham: Saskia M B, dv W J Berg en A M Klein; Edwin, zv J v Delft en A C Schimmer; Allard D, zv A F le Gras en M C B v d Berg. Overleden: G K Bauer, 20-7-1929, man: H J v Rheenen, 9-6-1902, man. Gehuwd: MEP Rutges en M R J Duppen; P J A Meiman en M A M Hoogland; N Ouwerkerk en P v d Berg. Kamer v. Koophandel LEIDEN Dc leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hadden het gisteren niet gemakkelijk met het aannemen van de begroting over 1972. Niet zo verwonderlijk. Men begint namelijk met een tekort van 70.000 gulden* .ondanks de verhoging van de bijdra ge met 15 procent. De Kamer zal een flinke bres moeten slaan in het in de loop der jaren gevormde eigen kapi taal. Een van de posten die hiervoor aansprakelijk zijn is de automatise ring van de Kamer. Op den duur levert dit een personeelsbesparing op. Een tweede belangrijke hap uit de begroting neemt de centrale se cretaris, die wordt aangesteld voor alle Kamers van Zuid-Holland. Over Leiden zei de kamervoorzit ter, dat de publieke opinie Leiden te negatief ziet; uit rapporten is ge bleken, dat Leiden er niet zó slecht voorstaat. Er zijn vele positieve fac toren, zowel op economisch als op oultureel gebied. Protest van ouders Rembrundtscholen LEIDEN Gisteren heeft de ou dercommissie van de Rembrandt- Scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo een protesttelegram gezonden aan onderwijsminister mr C. van Veen en aan de vaste com missie onderwijs in de Tweede Ka mer. De tekst: „Oudercommissie van Rembrandt Scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo te Leiden spreeks namens de ouders der leerlingen hierbij haar bezorgd heid uit over de voorgenomen be zuinigingen op de onderwijsbegro ting, welke onder meer zal resulte ren in vermindering van het aantal lerarenlessen met behoud van de eindexameneisen. Deze maatregel zal tot zeer nadelige gevolgen voor de leerlingen en/of tot zwaardere be lasting der leraren leiden. De ou dercommissie dringt er op aan deze maatregel tot bezuiniging in te trek ken". Commentaar Dc Leidse gemeentebegroting voor 1972 biedt wie had het anders kunnen verwachten? een weinig rooskleurig beeld. Een aantal ta riefsverhogingen is nodig om het geraamde tekort te beperken tot f 10 miljoen. Er resteert dus na eni ge voor dc bevolking niet sympa thieke maatregelen nog een tekort om „U" tegen te zeggen. Desondanks kan ook in het komende jaar alleen nog maar het „lopende werk" worden afgedaan. Een posi tief punt in het beleid is wel, dat B en W er nu kennelijk alles aan is gelegen de in het verleden ont stane achterstand op verschillende gebieden te gaan inhalen. Conse quent volhouden van deze beleids lijn kan betekenen, dat op de lan gere duur nieuwe zaken kunnen worden aangepakt. Maar zover is het voorlopig nog niet. Op dit moment is Leiden alleen maar gebaat b|j positieve reacties van de landelijke overheid op de gefundeerde Leidse noodkreten. Zonder aanvullende bijdragen raakt Leiden steeds verder in het moeras. Het is onbegrijpelijk, dat deze stad met zijn uitgebreide cen- trumfunklie.zo triest kon vastlopen in een onmachtige positie. Een re cent voorbeeld is de tragedie rond de schouwburgrestauratic. Terecht schrijven B en W in hun nota van aanbieding b|j de begroting: wjj varen in de mist. Het is te hopen, dat »,Den Haag" deze mist zo spoedig mogelijk doet optrekken. L. V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3