Preventie hartziekten dringende noodzaak A. Blok maakte in 4 jaar nieuwe psalmberijming Ffl Oud-minisler-president voorzitter hartcentrum is Friesland: synode moet afstand nemen van het Getuigenis Geen versjes die op de preek aansluitenSchoolgebed m VS niet meer COMMENTAREN Inspraak Pamflet Puzzelhoek plicht ver Een ivoord voor vandaag Schillebeeckx: confessie gee basis voor par dn,Qoeeit$vki? BEROEPINGSWERK WOENSDAG 10 NOVEMBER Getuigenis: nieuwe stok om Christ. Instituut te slaan Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De zuidafrikaanse theoloog dr. C. J. Labusehagne. als lector verbonden aan de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Groningen, vindt dat de opstellers van het Getuigenis (van prof. Van Niftrik c.s.) de afrikaanse kerken een nieuwe stok hebben aangereikt om het Christelijk Instituut van ds Beyers Naudé en zijn medestanders te slaan. „Geruggesteund door Van Itterzon c.s. kunnen de afrikaanstalige kerken nu tegen het Christelijke Instituut, dat, zoals iedereen weet, genoodzaakt is zich buiten de kerken om tót de wereld te richten, zeggen dat zij „de instelling verwerpen van hen, die menen buiten de gemeenten om tot de wereld te kunnen spreken en met haar bezig te kunnen zijn". Ik acht dit getuigenis, dat blijk geeft van een ontstellende blindheid voor de bittere werkelijkheid van collectieve schuld dat het daarmee gepaard gaande kwaad dat in de maatschappelijke en politieke structuren woekert, een wellicht onbedoelde, maar niettemin onvergeeflijke slag in het gezicht van al degenen in Zuid-Afrika die tegen apartheid strijden. De schade die dit getuigenis de tegen de boze machten strijdende en onder vervolging lij dende medestanders van het christe lijke Instituut heeft berokkend, is niet te overzien. Protestbrieven van Uw Synode aan de Afrikaanstalige kerken hebben geen enkele zin zolang men zich aldaar achter een onver dacht orthodox getuigenis, vanuit Ne derland aangereikt, kan verschuilen", aldus dr. Labusehagne in een per soonlijke brief aan de hervormde sy node. Dr. Labusehagne hoort ook tot de ondertekenaars van een open brief, die de hoogleraren Hubbeling, Knetsch, Dankbaar en Van der Wou- de plus nog achttien leden van de Groningse theologische faculteit aan de hervormde synode gestuurd heb ben en waarin zij van het Getuigenis o.m. zeggen dat dit blijk geeft van een al te spiritualistische geloofsop vatting en dat de opstellers een heil loze en onvruchtbare polarisatie in de hand werken. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van onze correspondent LEEUWARDEN „Versjes die op de preek aansluiten"- zo noemt de heer A. Blok, een 66- jarige vertegenwoordiger die te Sondel in Gaasterland woont, de opnieuw berijmde psalmen van de Interkerkelijke stichting voor de psalmberijming. „Ze staan los van de bedoelingen van de Schrift omdat de Israëlgedachte er niet in doorklinkt". De heer Blok heeft nu zélf een psalmbe rijming gemaakt en de vrucht van vier jaar intensief werk is verschenen in het „Het Bijbels Psalmboek", waarvan een hier toe door hem opgerichte stichting drieduizend exemplaren heeft laten drukken. „Het is nu voor 6,90 bij de christelijke boek handel verkrijgbaar", aldus de heer Blok. Een jaar of vijf geleden berijmde hij al zo'n 25 psalmen. In het voor woord van het nieuwe psalmboek staat hoe hij zich geroepen achtte dit werk te voltooien: „Terwijl ik in ge bed was toonde God mij de grote schare mensen bij Jezus (Mattheus 14 vers 13 tot 21) en het was mij als hoorde ik zijn stem: Geeft gij hen te eten. ik begreep dat dit gezicht de psalmberijmiging betrof en denkende aan mijn kleine prestatie, daar ik on geveer 25 psalmen had berijmd, sprak ik: Heer, wat moet ik met die enkele psalmen beginnen? Maar toen wist ik opeens dat Jezus het brood vermeer derde en mijn bede was: Heer, wilt u ook mijn psalmen vermenigvuldigen? Het antwoord was overweldigend: ik kreeg een ongekende inspiratie, zodat de verzen haast uit mijn pen vloei den." En inderdaad: in een half jaar had de heer Blok alle psalmen berijmd. In zijn enthousiasme wilde hij ze met een gaan uitgeven, maar zo zegt hii hij had te veel op zichzelf ver trouwd en het moest zo zijn dat de drukker failliet ging. „Ik bracht miin moeilijkheden voor de Heer in het gebed en iHii leidde het zo dat mijn vriend Jurrien Hartwigsen. een op recht gelovig man met grote Bijbel kennis zich bereid verklaarde mij in het werk te gaan helpen." Geen kerkloper Er kwam een tijd van grote in spanning. Mevrouw Blok vertelt: hij., werkte soms van 6 uur s morgens tot 12 uur s nachts. De heer Blok voegt er zelf aan toe: „Ik meende dat ik dit A. Blok werk moest doen. Er moest iets an ders komen als de nieuwe berijming. Die is een opgedrongen zaak. Duizen den mensen zijn er niet gelukkig mee. Het oude geloofslied, dat onze vaders op de brandstapel hebben ge zongen, wordt uit het kerkelijk leven gebannen. Met Jacob Polak zeg ik: de psalmen moeten zingbaar en schrift- gebonden zijn. De heer Blok, die vrij-evangelisch is, zegt van zijn eigen gemeente: „Daar is ook een neiging naar de nieuwe berijming. Ze willen daarin een soort oecumene zoeken. Zelf ben ik niet zo'n kerkloper meer. Voor mij is het meer een persoonlijke beleving geworden. Al3 ik in de kerk geeste lijk contact vindt, dan kom ik er graag. Maar dat vind je tegenwoordig juist zo weinig en je stuit op alle muren af. Op een bijeenkomst in het Dorps huis te Nijemirdum heeft de heer Blok een aantal mensen uit zijn om geving met zijn psalmboek kennis la ten maken. De muziekvereniging „Melodia" verleende medewerking. ..Het was een fijne bijeenkomst", al dus de heer Blok. „Ik heb daar herin nerd aan Luther en gezegd: Zou de aanbieding van deze psalmberijming ook niet een historisch moment kun- Het is niet onbillijk, ook van het onderwijs een bijdrage te verlangen tot de versobering die ons land zich in deze tijd moet getroosten. Dat is een stelling die ook door vele leden van docentenor ganisaties zal worden onderschreven. Zij zullen waarschijnlijk mét drs. J. van Dijk. de voorzit ter van de algemene lerarenvereniging AVMO tevens willen toegeven, dat 'er zeker bezuinigin gen mogelijk zijn'. Maar veel verder dan dit alge mene inzicht schijnt men in deze kring niet te kunnen komen. Zodra van regeringszijde een be paalde toepassing van de versoberingsgedachte wordt geopperd, zijn de protesten niet van de lucht. Dat heeft minister Van Veen ervaren met zijn voorstel, het aantal lessen bij het voortgezet on derwijs met ongeveer zes procent te verminderen. De lerarenorganisaties hebben dat versoberings idee uitermate kritisch ontvangen. Ze zien er een aanslag op de kwaliteit van het onderwijs in. Bo vendien is hun misnoegen gewekt; omdat ze bij de voorbereiding ervan nauwelijks werden betrokken. De minister heeft ter verontschuldiging aange voerd, dat hij nu eenmaal in drie weken een slui tende begroting in .elkaar moest zetten. Maar als de leraren alternatieven wilden voorstellen zo liet hij in het Weekblad voor Leraren van 30 ok tober weten dan hadden ze daartoe nog altijd de gelegenheid. De lerarenorganisaties wekken echter niet de indruk, dat het uitwerken van alternatieven hun grootste zorg is. Ze schijnen te volstaan met een afwijzing van wat de minister wil. De Raad var. Leraren en het Mavo-verband hebben nu zelfs de finitief ieder beraad over deze zaak geweigerd, zo lang het parlement niet met het ministeriële plan De analyse van de Antilliaanse jurist mr. W. C. J. van Leeuwen over de plannen van Venezuela met betrekking tot de drie benedenwindse eilan den van de Nederlandse Antillen verdienen met een zekere scepsis tegemoet getreden te worden. Hoe .ardig die analyse van Van Leeuwen ook oogt wat nu als conclusie wordt gepresenteerd is eerder een premisse dan een gevolgtrekking en in zo'n geval verdient zelfs de leukste analyse een wat terughoudende beschouwing. Nog geen jaar geleden publiceerde Van Leeuwen als een van de Antilliaanse topambtenaren een „verslag" aan het Antilliaanse parlement over de toekomstige staat kundige structuur van de Antillen: een boeiend werkje maar dan toch vooral door de uiterst per soonlijke en geëngageerde toon van de schrijver (mr. W. C. J. van Leeuwen is ook de romanschrij ver Boeli van Leeuwen). De officiële titel „ver slag" is alleen op te vatten als een verslag van Van Leeuwens hoogst eigen politieke gedachten- spinsels en daarom zou het eerder een politiek pamflet moeter heten. In dat verslag gebruikt Van Leeuwen zelf het woord „premisse" om zijn afkeer uit te spreken heeft ingestemd. Volgens de minister betekent dit, dat de docenten dan het hele overleg wel kunnen vergeten. Wanneer de Kamers hun jawoord heb ben gegeven, moet er onmiddellijk met de voorbe reiding van de urenvermindering worden begon nen, meent hij. Anders kan ze volgend jaar niet worden ingevoerd. Als tactische manoeuvre is de handelwijze van de weerspannige lerarenorganisaties wel te begrij pen. Afwijzing van een regeringsvoorstel laat zich moeilijk rijmen met de bereidheid om, zoals de heer Van Veen wil, te overleggen over de manier waarop dat voorstel moet worden verwezenlijkt. Ook moet worden erkend, dat het ministerie zich geen meester heeft getoond in het scheppen van een voor overleg gunstig klimaat. De kriti sche opmerkingen over sommige facetten van het voortgezet onderwijs, afkomstig van topambtenaar dr. Gathier, en de rugdekking die de minister de ze ondergeschikte heeft verschaft, vormden be slist niet het meest geschikte middel om de lera ren tot een coöperatieve houding te bewegen. Al dient ook te worden erkend, dat de lichtgeraakt heid die hun organisaties in deze zaak manifes teerden, evenmin een toonbeeld van zieleadel was. Al met al blijft het jammer, dat de lerarenorga nisaties, gelet op hun onvermogen of onwil om alternatieve bezuinigingen te opperen, het ver moeden doen rijzen, dat hun aan constructief over leg met de regering minder gelegen is dan ze wel eens hebben beweerd. Terecht wensen ze inspraak in het onderwijsbeleid. Maar daarvoor is een, voor zichtig gezegd, iets meer creatieve houding nodig dan ze in dit geval met hun simpele verwerping van een regeringsvoorstel aan de dag hebben ge legd. over een samengaan van de Antillen met Vene zuela (en de Verenigde Staten) en de daarmee sa menhangende keuze vóór een band met Neder land: „Aansluiting bij Venezuela zou ons tot vis serseilanden maken; de raffinaderijen worden naar het vasteland gehaald; het intellect naar Caracas gezogen. Aansluiting bij Amerika zou ons tot vloot- basis en toeristenbordeel maken." Aardige taal voor een ambtelijk verslag, maar toch ook alleen te genieten voor wie in de inlei ding al de bekentenis heeft gelezen „bij het schrij ven van mijn verslag ben ik mij bewust geworden dat ik niet objectief kon blijven. Ik ben een mens met een mening en ik kan niet anders dan mijzelf projecteren". Het is allemaal Van Leeuwens goed recht zo te denken, te schrijven en te spreken, maar het leek ons toch dienstig even deze kanttekening te ma ken bij het gisteren in onze krant afgedrukte ver slag van zijn rede. Van Leeuwen bedoelde te pleiten voor hand haven van de band met Nederland en daarom zaai de hij angst voor Venezuela. Dat hij daarvoor aar dige juridische illustraties vond, pleit voor zijn scherpzinnigheid. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. slede, 2. rijtuig, 7. mu zieknoot, 9. groen in de wapenkunde, 12. graafwerktuig, 13. Europeaan, 15. wandversiering, 17. water in N.Br., ia lengtemaat, 20. muzieknoot, 21. jaaglijn, 22. zilverboordsel, 23. landbouwwerk tuig, 24. opschrift van een envelop, 26. rivier in Italië, 27. vertragingstoestel, 28. soort bier, 29. lof, 3a dichterbij ko men, 37. pers. voornaamw., 38. aardap pel, 39. lidwoord. Verticaal: 1. spil van een wiel, 2. deel van het gelaat, 3. meisjesnaam, 4. uit slag op metalen, 5. voorzetsel, 6. tennis- term, 8. rund, 10. wilde asperge, 11. wilddief, 12. Half god, 13. plaats in Drente, 14. platte steen, 16. mijnheer (spaans), 18. meisjesnaam, 19. soort, 25. soort appel, 30. omslag, 31.' keurig, 32. onmeetbaar getal, 34. kindergroet, 35. rondhout, 36. water in Friesland. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Este, 5. Aram, 9. trié ren, 11. spook, 13. Midas, 15. iers, 17. ge ne, 18. ark, 19. strelen, 21. staar, 22. por taal, 24. toe, 26. leer, 27. bron, 28. angel, 30. arena, 31. enerlei, 32. alge, 33. Esla. Verticaal: 2. stork, 3. tros, 4. eik, 5. arm, 6. reiger, 7. Andel, 8. Asia, 10. Asen, 12. perkoen, 14. anemoon, 16. staal, 19. sta, 20. ral, 21. streng, 22. plan, 23. regel, 24. treil, 25. enak, 27. bres, 29. lee, 30. ale. nen worden, want ook ik wil hiermee aantonen dat uw kerkelijke leiders verkeerd handelen, daar zij, zonder rekening met uw mening te houden, een berijming hebben ingevoerd die de ware geloofstaal mist en de schoonheid van de bijbelse psalmen afbreekt. Als een voorbeeld noemt de heer Blok psalm 121. „In géén van de thans bestaande berijmingen wordt de gelovige gewezen naar het leven dat op de dood volgt, zoals het oor spronkelijk bijbelwoord ook zegt. Zélf heeft de heer Blok het vijfde vers van deze psalm zo gemaakt: „De Heer is 't die u bij zal staan Ook in uw stervensnood. Als 't uur komt van de dood zal Hij u veilig uit doen gaan. Hij zal u ingang geven in t onverganklijk leven". Nu tie gezangen Er is, nu het Bijbels Psalmboek verschenen is, geen stilte gevallen in het leven van de heer Blok. Integen deel, de verschijning brengt veel cor respondentie met zich mee En er wacht al een nieuwe taak. „Uit het nieuwe liedboek zijn veel gezangen geschrapt, die voor duizenden mensen grote betekenis hebben, zoals het aloude „Uren, dagen, maanden, jaren. Ik ga deze opnieuw maken en er des noods nog eens een bundel van uit geven. De kerk decreteert maar, maar dit zijn gezangen, die de mensen in het hoofd zitten en niet verloren mo gen gaan. Zo h^b ik het ,,'k Wil u o Heer mijn dank betalen, ook op nieuw gemaakt. Het was eerst een zwanenzang, maar in het derde cou plet geef ik uitzicht op een nieuw leven: „Heer, wil mij door uw liefde dekken wanneer mijn zang hier zwijgen moet, en in Uw morgenstond mij wekken opdat ik juichend U begroet. Dan zal mijn lied U eeuwig prijzen, dat eens verbroken werd op aard. Als kroning van uw gunstbewijzen hebt Gij voor mij dit heil bewaard. WASHINGTON (UPI. Reuter. DPA) Op de Amerikaanse middelbare scholen, die met belastinggelden wor den gesteund, hoeven de kinderen voorlopig niet te bidden. Dat is het resultaat van een stem ming in het Huis van afgevaardigden, waarbij een amendement om openba re scholen weer te laten bidden, niet voldoende stemmen kreeg. Het kreeg 240 stemmen voot en 162 tegen, zodat het 28 stemmen tekort kwam voor de vereiste tweederde meerderheid. Het amendement was in stemming gebracht om een beslissing van het Hogergerechtshof min of meer te ont duiken, waarbij bepaald was, dat het ongrondwettig is om georganiseerde of gedwongen gebedsbijeenkomsten op openbare scholen te houden. Het heftige debat over de kwestie werd zoals gewoonlijk ingeluid met een gebed, terwijl de geachte af gevaardigden naar het in marmer ge beitelde motto van de VS konden sta ren: „In God we trust". In het amen dement zelf werd voorgesteld om ge beden te laten houden, „die niet aan een kerkgenootschap waren gebon den". Maar een aantal leden van het Huis vroegen zich af, wat zoiets voor stelt. Een baptistische dominee stelde daarop voor om inplaats daarvan „vrijwillig gebed of meditatie" naar behoefte in te lassen, hetwelk uiter aard niet gedwongen of georgani seerd kap zijn. De tegenstanders gingen van het principe uit, dat het Hogergerechtshof in feite niet vrijwillig en individueel gebed ongrondwettig had verklaard en dat het onjuist is om in de huidige grondwettige rechten inzake vrijheid van religie en de scheiding tussen kerk en staat te knoeien. Mijn hart is gerust, o God, zingt de psalmist. In gedachten ziet we hem op een mooie zomeravond zitten op het terras voor ziji huis. Vergis u niet. Verderop in Psalm 108 lezen we: Opdat uw liefden ten strijde toegerust zijn, geef overwinning door uw rech terhand en antwoord mij." En even verder lezen we: „Wie mij naar de versterkte veste brengen?" De rust van de psalmist is geen rust na de strijd, geen rust na d bevochten overwinning. Het is de rust voor de strijd, de rust de zekerheid van de komende overwinning, de rust van de men die aan Gods kant staat en weet dat hij met God niet zal onder gaan. Rust in de bijbel is een totaal ander begrip dan rust in onze we reld. Bij ons is het na gedane arbeid goed rusten. Bijbelse rust het begin van de arbeid. Als Christus ons belooft dat wij tot Hem mogen komen en H ons rust zal geven, dan is het niet de rust van deze wereld, man die bijbelse rust, die de eerste stap is naar een grotere veram woordelijkheid. Als God ons roept is dat niet, opdat wij nu lek ker niets meer hoeven te doen, maar opdat wij kunrten beginnen We lezen vandaag: Mattheus 13 :31-35. (Van een verslaggevers) DEN HAAG De provinciale hervormde kerkvergadering van Friesland heeft de hervormde synode gevraagd zich te distan- ciëren van het getuigenis (van prof. Van Niftrik c.s.) omdat „vorm ëh toon van dit getuigenis ieder gesprek ën iedere verwoor ding van de gezamenlijke verant woordelijkheid als kerken voor het belijden van Christus als heer der wereld onmogelijk maakt". Friesland vraagt de synode, die volgende week bijeenkomt, ook alles te doen wat een voortgaande polari sering door dit getuigenis zou kunnen tegengaan, onder meer door het ge sprek hierover in de kerk op gang te brengen. Het verzoek van de kerkvergade ring van Friesland is gesteld aan het slot van een brief, waarin aan de sy node wordt gevraagd het initiatief te nemen om samen met de andere ker ken die deel uitmaken van de raad van kerken, te komen tot een nieuwe verwoording van het belijden der kerk. Indien samenwerking met an dere kerken op korte termijn niet mogelijk blijkt, moet de hervormde synode zelf het initatief tot. een nieu we verwoording van het belijden ne men. aldus het Friese verzoek. De hervormde provinciale kerkver gadering van Friesland vindt dat een nieuwe tekst van het belijden zo moet worden opgesteld, dat daarin duidelijk en onomwonden wordt ver klaard, dat de verkondiging van Je zus Christus als Heer der wereld de oproep in zich sluit de samenleving overeenkomstig de bedoeling van Christus te vernieuwen. Voorts dat de kerk, als gemeente van Christus, zich ongeloofwaardig zou maken indien zii zich niet volledig inzet, met woord en daad, voor deze vernieuwing. Op grond daarvan moet de synode zich ook van het getuigenis distanciëren, aldus de brief. HILVERSUM Het christelijk loof kan geen grondslag zijn voor litieke partijvorming. Deze mei werd gisteravond in het KRO-rai programma „Scho" uitgesproken c prof. E. C. F. A. Schillebeeckx. hoi d< leraar in de dogmatiek en de gesctij hi denis van de theologie aan de kati h lieke universiteit te Nijmegen en i Z\ vens adviseur van kardinaal Alfrij sp Het christelijk geloof is politiek i van betekenis, maar het kan slecj indirect, zijdelings werkzaam omdat de onmiddellijke gronds vaneen politiek programma i: analyse van de feitelijke ontl< van de maatschappelijke struc Maar de bijbel noch het geloof,f voegde hij eraan toe, kunnea streeks een politiek program c ren. Om die redenen wijst Schillebeeckx confessionele ming van de hand. dc handschoenen, óók kleine Maten! karei doormanstraat 294 - rotter dam Bu vfciiestraat 3 - den haag. Le NED. HERV. KERK Beroepen: te Ridderkerk: E. J. N. Kronenburg te Middelburg; te Zet ten-Andelst: C. den Boer te Zeist; te Noordoostpolder: D. Driebergen te Sellingen. Bedankt: voor Rijnsburg: A. P. Nauta te Vlaardingenvoor Twello P. Warners te 's-Heerenhoek-Nieuw- dorp. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Maasdijk en voor Oude Pekela: A. C. Koeman te Ap pelscha. Beroepbaar: dr. IJ. Feenstra, de Ruyterstraat 6, flat 3 te Zandvoort. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Apeldoorn: D. Los te Den Haag-W. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Hoogvliet en Mij drecht: L. Blok te Beekbergen. UTRECHT Oud-minister- president P. J. S. de Jong zal binnenkort benoemd worden tot voorzitter van het gemeenschap pelijk coördinerend bestuurs orgaan van het hartchirurgisch centrum Utrecht. Dit centrum wordt gevormd door deze zomer tot stand gekomen sa menwerking (op het gebied van de hartchirurgie) tussen het Antonius- ziekenhuis en het Academisch zieken huis in Utrecht. Officieel moet de benoeming van de heer De Jong plaatsvinden" door een advies van de stuurgroep van hartchirurgisch centrum aan de nisters van zondheid. onderwijs en volks ste] Lee» fpur sda Het centrum is ontstaan als gev ndi van de bekende affaire-Wieberdi irle de hartchirurg die begin dit jaar o slag nam nadat hem vorige lente operatieverbod was opgelegd df°rd sï (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het zeer nood zakelijke nationale bevolkings onderzoek ter voorkoming en op sporing van hart- en vaatziekten is momenteel nog niet mogelijk door een achterstand in het we tenschappelijk onderzoek en een gebrek aan voldoende geschoold personeel. Dit blijkt uit een advies dat de Ge zondheidsraad over de bestrijding van hart- en vaatziekten heeft uitge bracht op verzoek van de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, dr. Kruisinga. De raad schat dat er jaarlijks 15.000 mannen en 9.000 vrouwen overlijden aan hart- en vaatziekten terwijl nog eens 20.000 mannen en 10.000 vrouwen voor deze ziekten in het ziekenhuis worden op genomen. Voorts zijn er naar schat ting 4000 hartinfarcten per miljoen inwoners jaarlijk in ons land te ver wachten. Om een nationaal bevolkingsonder zoek op den duur mogelijk te maken adviseert de raad op korte termijn het instellen van onderzoeken op be perkte schaal om zo de juiste metho de voor een algemeen onderzoek te vinden. Evenals de Algemene Reken kamer in haar laatste rapport, meent de Gezondheidsraad dat de consulta tiebureaus voor het T.B.C.-onderzoek gereorganiseerd moeten worden ten gunste van het hart- en vaatziekten- onderzoek. Wetenschappelijk onder zoek naar oorzaak en gevolg van hart- en vaatziekten, betere spreiding van hartbfewakingseenheden en auto matisering van verschillende onder zoekmethoden, zoals het elktrocardio- gram en het chemisch bloedonderzoek ten einde deze op grote schaal te kunnen toepassen, zijn zeer noodza kelijk. De gezondheidsraad wijst erop dat het feit dat alle oorzaken van hart- en vaatziekten nog niet bekend zijn, niet mag inhouden dat de pre ventie wordt nagelaten. Voedings wij ze De raad is van mening dat het voorkomen van hart- en vaatziekten in het algemeen al zeer bevorderd zou worden als de bevolking duide lijk en indringend wordt gewezen op de noodzaak van betere (minder vet, cholesterol, suiker en calorieën bevat tende) voeding, meer lichamelijke ac tiviteiten en minder roken van met name sigaretten. Het ministerie van volksgezondheid zou deze voorlichting in samenwerking met onder meer artsen, GGD's, kruisverenigingen. Hartstichting, Voedingsraad en perso nen die verantwoordelijk zijn voor de voeding van grote groepen mensen als in het leger, ziekenhuizen en res taurants, moeten realiseren. Op ver pakte voedingsmiddelen zou de sa menstelling moeten worden vermeld. Het rapport benadrukt dat naast wandelen, fietsen en zwemmen ook een dagelijkse portie gymnastiek niet kan worden gemist. „Meer lesuren voor lichamelijke opvoeding op scho len en sportbeoefening op bedrijven en kantoren zijn nodig. Op richting van meer sporthallen en zwembaden en opleiding van een gro ter aantal sportleraren en instruc teurs is dringend gewenst", aldus het advies. De raad schat de financiële conse quenties van hart- en vaatziekten voor de nationale economie op een bedrag dat dicht bij de één miljard gulden ligt. Hij spreekt zich niet uit over het geld dat nodig is voor de door hem bepleite algemene en inten sieve aanpak van het probleem, mede omdat door een goede preventie het aantal zieken zelf zal verminderen. prof. I. A. Diepenhorst, voorzitterE het bestuur van het AZU. Over i oors zaak heeft de „commissie-Don alen een (nooit openbaar gemaakt) rap ,nt uitgebracht aan de toenmalige mi egv< ter Veringa. Door deze affaire b ,je de onder leiding van prof. Wiel i0jog dink gebouwde ultra-moderne h in kliniek van het academisch ziel 5 hj£ huis leeg staan. Alleen werden een "i vaatoperaties uitgevoerd. :he e nac Op initiatief van het hartteam ior het Antoniusziekenhuis is toen, >gr0t uit de impasse te komen, begoi et a met een onderzoek naar de oprich oora van een hartchirurgisch centrum e wc kwam een voorstel de hartchirt ;n te lichten uit beide ziekenhu ekeni en onder te brengen in een ap cettc organisatie, met een bestuursorj uno| een kernteam (de direct veranttf Tegi delijke medische specialisten) en raag; gewoon team (het kernteam plu ttien overige artsen, de verpleegkunii Oiter en de technische deskundigen), unt, opzet is dat dit team zich gestaaf Ploss breidt, waardoor bij volledige b «dig ting in beide ziekenhuizen 500 gar patiënten per jaar operatief kW worden geholpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2