Duimzuigen afleren met klein plaatje inter nsr WW Laat Angola niet sterven - actie voor medische hulp Britse regering wil opnieuw overleg met Rlioclesië Prachttapijt! Winst Belgen in Ronde van Mexico Zweeds ijshockey team toernee af zegt Ophouden omdat het niet meer zo fijn is Lustralië wil tennis-circus Lamar Hunt doet water in de wijn Nog een protest van Borussia Zaalvoetbal in het Sportpaleis Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ree-Donner: vijfde remise ER 151 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 Van een verslaggever UTRECHT Een eenvoudig atje bovenin de mondholte in in vele gevallen kinderen •lpen om van duimzuigen af te imen. De kinderen kunnen de lim wel in hun mond stoppen, laar de kennelijk als plezierig •varen sensatie van het duim- ligen is er met het plaatje niet leer bij. Daardoor wordt de iwoonte gestopt. Dit was althans het geval met 92 H. J. L. Smeets en prof. dr. L. N. J. Kamp. Gevolgen Het duimzuigen kan gevolgen heb ben voor het gebit van kinderen tus sen 6 en 12 jaar. De stand van de boventanden kan zodanig worden ge wijzigd, dat dat niet meer te corrige ren is. Behalve dat het niet mooi staat zijn er nóg andere redenen waarom die stand ongewenst is. Men kan de mond niet goed sluiten, wat gevolgen heeft voor het slikken, voor de stand van de tong en voor het locent van een groep van 129 duim- .spreken. Ook kan niet goed sluiten igende kinderen die zijn onderzocht >or de Haagse tandarts E. Th. J. ldenberg. De heer Mildenberg is Btermiddag aan de rijksuniversiteit Utrecht gepromoveerd tot doctor in geneeskunde op dit onderzoek, dat nige tandheelkundige en kinder- rchiatrisch-psychologische aspecten i een persisterende mondgewoon- heet. Promotoren waren prof. dr. van de mond aanleiding geven tot ademhaling door de mond inplaats van door de neus. Al die wetenschap pelijke aspecten worden uitvoerig in het proefschrift behandeld. De groep van 129 duimzuigende kinderen die zijn onderzocht, zijn ge selecteerd uit 1209 kinderen tussen de 6 en 12 die vanwege de verkeerde stand van hun tanden of kiezen be- LONDEN, SALISBURY (Reu- AFP, AP, KNP) De En- Ise minster van buitenlandse een, Sir Alec Douglas-Home eft gisteren in het Lagerhuis lgekonJigd dat hij zondag naar lodesië gaat voor een nieuwe »ing rfcv het constitutionele ge- lil n.et de blanke minderheids- jering van Ian Smith op te sen. mededeling werd onder luide •n van afschuw van de banken de Labour-oppositie begroet, om- bij Labour sterk de mening over- rst dat de Conservatieven bereid de belangen van de Zwarte meer heid in Rhodesië te verkopen, r Alec zei, dat op het voorbereiden- overleg enige belangrijke kwesties waren opgelost, maar zo voeg- hij eraan toe „zolang bij beide tijen de wil tot slagen aanwezig is er hoop". Hij zegde toe, dat als een overeenkomt wordt bereikt, in ieder geval moet berusten op vijf principes, die volgens de En- regering in de Rhodesische idwet moeten worden opgenomen, e beginselen hebben ten doel het tuur over het land geleidelijk over levelen van de 250.000 blanken r de vier miljoen Afrikanen, van op het ogenblik een te verwaar- n minderheid stemrecht heeft ge- n. Alec liet zich bepaald niet opti- ch uit over de kansen op succes, ir hij zei dat de huidige situatie land ten goede komt, in het minst de Afrikanen. Volgens hem is de ing om tot overeenstemming :hten te komen al de moeite •d. Hij zegde expliciet toe, dat hij lAfrikanen niet zal vergetenDe ge reden, waarom wij in deze zaak aengd zijn is tenslotte dat wij de fikanen willen helpen een betere komst te bereiken, dan ze waar- Ujnlijk nu zullen hebben", let Douglas-Home zullen reizen de ltse procureur-generaal Sir Peter klinson en de juridische deskundi ge Lord Goodman. De conservatieven hebben in hun verkiezingscampagne toegezegd dat zij een laatste poging zouden doen om een einde te maken aan het geschil tussen Engeland en Rhodesië, veroorzaakt door de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring van de Rhodesische regering, zes jaar geleden. Tot dat tijdstip was het land een Britse kolonie met zelfbestuur. Sinds de onafhankelijkheidsverkla ring ging de regering van Ian Smith steeds meer de racistische weg van Zuid-Afrika op, door een ingrijpende apartheidswetgeving af te kondigen. Vandaar, dat politieke waarnemers zich afvragen, hoe Sir Alec denkt iets te kunnen bereiken, als hij op de vijf Britse principes inzake Rhodesië blijft staan. Eén van die principes is de eis, dat de negers niéts in de weg mag worden gelegd om te zijner tijd de regering van Rhodesië over te ne men. Een dergelijk principe is in to tale tegenspraak met de apartheids politiek. Vandaag moet in het Lagerhuis worden gestemd over de verlenging van de wetten, die betrekking hebben op de Britse sancties tegen Rhodesië. Deze wetten lopen op 16 november af. De rechtervleugel van de conservatie ven wil opheffing van de sancties. Teneinde hen in het rechte spoor te houden, zouden premier Heath en Douglas-Home volgens waarnemers hebben besloten, dat top-overleg in zake een regeling op dit moment ge wenst is. De katholieke kerk in Rhodesië heeft besloten de regering te negeren en zwarte leerlingen ongelimiteerd toe te laten op overwegend door blanken bezochte scholen. 'pothel igt gri LBOURNE (Reuter) De Aus- Jische tennis bond wil in Zuidoost- een nieuw tennis-circus stichten, tegen te gaan dat de banen in het nog erger van de topspelers ver en zullen blijven, dan nu al het d is. Voorzitter Wayne van de •TA zei gisteren, dat vooral het ies van goede amateurs aan de f ^|P°rganisaties een terugval in de t? f langstelling voor de sport in Aus- ïeer veroorzaakt. Wayne wil pbij in de eerste plaats Nieuw- teitea fland inschakelen, zodat voorko- kan worden dat toernooien op Ike data worden gepland. Mocht lukken dan wil hij ook later Ja- cn Hong Kong in het circus be tten. Fijn om over de vloer te hebben. jaar slijtage garantie iuis, (Wyers staat er achter) PERSONALIA Benoemingen: aan de TH in Delft be noemd tot gewoon hoogleraar in de werk tuigbouwkunde dr lng. H. Rankere: aan de VU ln Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in het notarieel recht dr. J. K. Moltmaker; aan de NEH te Rotterdam be noemd tot buitengewoon hoogleraar ln de rechtsgeleerdheid ten behoeve van de tus sen de NEH en de Delftse TH in oprich ting zijnde interfaculteit bedrijfskunde mr. L. Pronk. handeld werden door de polikliniek van de faculteit der tandheelkunde in Utrecht. Van deze groep bleken 157 kinderen duim te zuigen. Dit komt overeen met een percentage van 12,9, dat volgens de heer Mildenberg onge veer opgaat voor alle kinderen in de schoolgaande leeftijd. Misschien is dit percentage nog aan de lage kant, vreest hij. Zonder geweld c" Van de 157 duimzuigende patiëntjes namen er 129 deel aan het onderzoek. Zij kregen allemaal een verhemelte plaatje, dat wordt vastgezet op de kiezen en gemakkelijk uitneembaar is. Men had al de ervaring dat kinde ren, die om de een of andere reden een plaatje in de mond moesten dra gen, als zij duimzogen daar in de meeste gevallen mee ophielden. Van de 129 patiëntjes bleken er veertien na acht tot negen maanden nog duim te zuigen. De heer Mildenberg beschrijft in zijn proefschrift hoe de kinderen en de ouders werden voorbereid. Zo werd de kinderen verteld dat er een verband bestaat tussen duimzuigen en de verkeerde stand van hun tan den. ouders werd dringend ver zocht om het dragen van het plaatje niet af te dwingen. Tijdens de contro le-zittingen werd naar de ervaringen van de kinderen gevraagd. Zij bleken weinig bezwaren tegen het plaatje te hebben. In het algemeen waren zij verbaasd dat duimzuigen met dat plaatje nu niet meer lekker was. In het proefschrift worden ook an dere methoden om het duimzuigen tegen te gaan omschreven. Zo kent men het „hooivorkje", een plaat met daarop bevestigd een soort hekje, waarmee de kinderen wordt belet de duim in de mond te steken. De heer Mildenberg noemt dit zoals het dichtnaaien van pyjamajasies en an dere tot nu toe aangewende middel tjes een geweldmiddel, omdat het zuigen wordt belet. De onderzochte methode heeft, ;zo zegt hij, het psy chologische voordeel dat het duim zuigen zelf niet wordt belet. Psychiater De veertien kinderen bij wie het plaatje in de mond niet hielp werden doorverwezen naar de kinderpsychia ter, waar zij uitvoerig werden onder zocht. Uit dat onderzoek is niet geble ken dat deze kinderen zich in ernsti ge mate onderscheiden van een wille keurige groep schoolkinderen. Even eens kon geen ernstige stoornis in de ontwikkeling worden aangetoond, van waaruit het duimzuigen zou kunnen worden verklaard. Als conclusie zegt de heer Milden berg dat de tandarts in het algemeen een verhemelteplaat mag plaatsen bij kinderen die door duimzuigen de harmonische ontwikkeling van hun gebit in gevaar brengen. Er hoeft geen kinderpsychiatrisch onderzoek aan vooraf te gaan, al moet men er op bedacht zijn dat duimzuigen deel kan uitmaken van een psychische gesteldheid, die ver wijzing naar de kinderpsychiater wel wettigt. MORELIA (ANP) De tiende etappe van de wielerronde van Mexico is een volledig Belgisch succes gewor den. Aime Delaere, Frans van Looy en August Herygers gingen na 152 kilometer van Samora naar Morelia als nummer een, twee en drie over de finish. De Pool Jozef Gawlicek werd vierde. In dezelfde tijd als Gawlicek arriveerde een peloton met de Belgen Catteuw en Van Cauter. De Neder lander Piet van Katwijk kwam bin nen na 3.57.04. Algemeen klassement: 1. Aldo Arencibia (Mex) 34 uur 5 minuten en 22 sec., 2. Mario Corti (Ita) op 25 sec., 3. Staf van Cauter (Bel) op 1 min., 4. Francisco Javier Huerta (Mex) op 3 min. en 32 sec., 5. Fedor den Hertog (Ned) op 1.12, 19. Piet van Katwijk (Ned) op 12.49, 24. Wim Kelleners (Ned) op 13.39. Ploegenklassement: 1. Cuba 102 uur 23 min. en 22 sec., 2. Italië op 13 min. en 37 sec., 3. België op 15.18. 5. Ne derland op 22.44. PELLENAARS Kees Pellenaars, de ploegleider van Goudsmit-Hoff, heeft reeds 12 ren ners gecontracteerd. Bij deze ploeg zullen nog twee man komen. Over de positie van Harry Steevens, die kort geleden is geopereerd aan zijn knie, is nog niets bekend. Er zal eerst wor den afgewacht hoe Steevens zich herstelt. De twaalf gecontracteerden zijn: Rinie Wagtmans, Gerard Via- nen. Jan Krekels, Tino Tabak, Jef Harings, Jos van der Vleuten, Harrie van Leeuwen, Wim Prinsen, Kees Koeken. Jos van Beers, Leo Duijndam en Jan van Katwijk. LONDEN De Amerikaanse mil jonair Lamar Hunt, 'eigenaar' van de grootste proftennisgroep, World Championship Tennis, wil een poging doen om zijn grote sterren alsnog toegang te verschaffen tot de grote tennistoernooien van volgend jaar. De baas van WCT heeft volledig gebro ken met de ILTF (International Lawn Tennis Federation) maar wil nu wat water bij de wijn doen. Zijn belang rijkste voorstel, deze week gepubli ceerd in het tijdschrift Tennis World, is: we nemen genoegen met 5760 dol lar per week voor de deelname van de groep aan de toernooien van Fo rest Hills, Wimbledon en Parijs. In juli werd de groep-Hunt door de ILTF per 1 januari 1972 uitgesloten van alle officiële, onder auspiciën van de ILTF, te organiseren toernooien. De internationale organisatie was van mening dat Hunt veel te veel geld vroeg voor het spelen van zijn ten nissers. Wimbledon zou bijvoorbeeld 18.000 pond sterling per week moeten opleveren. Hunts nieuwe aanbieding heeft bij de ILTF toch nogal wat kritiek losge slagen. ARNHEM (ANP) De gemeente raad van Arnhem heeft met 22 stem men voor en 13 tegen besloten aan de voetbalclub Vitesse een rekeningcou- rantlening van 250.000 gulden te ge ven. Vitesse zal een rente van VU pet. per jaar moeten betalen en het totale bedrag in drie jaar moeten af lossen (resp. 125.000, 75.000 en 50.000 gulden). De driemansfractie van D'66 liep weg uit de vergadering. De democra ten van 1966 vonden 250.000 gulden voor Vitesse te weinig. Zij stelden 375.000 gulden voor, hetgeen door de gemeenteraad met 34-4 stemmen werd verworpen. In januari volgend jaar zullen twee Britse ballonvaarders, met assistentie van een mobiele grondploeg en twee Toeareggidsen, voor het eerst per ballon de Sahara oversteken. Een van de te gebruiken ballonnen is dezer dagen in Londen beproefd. De vlucht, die in etappes zal worden ondernomen, en een afstand beslaat van 3680 km, begint in Nigeria. Journalisten krijgen geen visum STOCKHOLM (AP) Uit protest tegen het uitblijven van visa voor be geleidende journalisten heeft de Zweedse ijshockeybcmd een tournee naar Tsjechoslowakije afgelast. De Zweden zouden deze week twee wed strijden in Tsjechoslowakije spelen, maar^ volgens de voorzitter van de ijshockeybond, Helge Berglund, heb ben de Tsjechoslowaken 'de interna tionale regels geschonden door be paalde kranten te verbieden de wed strijden te verslaan'. De bond had zaterdag al gedreigd de reis ongedaan te maken toen be kend was geworden dat sommige sportjournalisten geen en andere wel een visum hadden gekregen. Toen bekend werd dat alle verslag gevers een visum was geweigerd, was voor de bond de maat vol. De Tsje chische autoriteiten beschuldigen de Zweedse pers van het voeren van een hetze tegen Tsjechoslowakije. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Laat Angola niet sterven'. Onder die naam zal de komende weken een actie worden gehouden om de bevol king in de bevrijde gebieden van Angola medische hulp te kun nen geven. De actie zal worden gevoerd door de stichting 'me disch comité Angola' en .Terre des Hommes'. In Angola, dat al tien jaar lang door Portugese koloniale overheer sers wordt geknecht, sterven 800 van de 1000 kinderen vóór het vijfde levensjaar. In de bevrijde gebieden werken in totaal slechts vijf artsei-, dat is één arts op een gebied met een grootte van 2,5 maal Nederland. Een kwart van de Angolese bevolking lijdt aan ziekten die een rechtstreeks gevolg zijn van ondervoeding. Naast napalm- en fragmentatie- bommen die veel slachtoffers ver oorzaken, waardoor de behoefte aan chirurgisch materiaal en personeel zeer groot is gebruiken de Portu gese onderdrukkers ontbladeringsmid- delen en herbiciden. Soms worJen hierdoor de oogsten op het veld ver nietigd, terwijl ernstige ziekten op treden als gevolg van het vergif dat de mensen binnen krijgen. Er treden ademhalings- en spijsverteringsmoe;- lijkheden op terwijl slachtoffers bLed gaan braken. De arts Americo Boavida die de medische dienst (SAM) van de Ango lese bevrijdingsbeweging (MPLA) hielp opzetten zei over de situatie in Angola: 'Ik heb vijftien jaar lang ge werkt en onderzoekingen gedaan in verscheidene Afrikaanse landen, niaar in Angola ben ik op toestanden ge stuit die ik tevoren niet voor mo gelijk had gehouden. Geen operaties Bij gebrek aan goed uitgegruste ziekenhuizen, kunnen in Angola geen operaties worden verricht. Soms wor den in Zambiaanse ziekenhuizen men sen geholpen, maar daarbij doet zich dan weer een groot transportpro bleem voor'. Om in deze droevige situatie al thans enige verandering te brengen zal in de komende weken (tot 20 no vember) de actie worden gevoerd. Radio, televisie en kranten (voor zo ver ze dit al niet regelmatig doen) zullen tijdens de periode waarin de actie wordt gehouden, meer aandacht aan Angola besteden. De VARA-tele- visie zal dat doen door op dinsdag 16 november in de Achter het Nieuws rubriek de kleurenfilm 'Angola met eigen ogen" te vertonen. Op de 20ste november, als de actie wordt af gesloten, zal Hier en Nu tijdens een forumdiscussie over zuidelijk Afrika, aandacht aan Angola besteden terwijl op het andere net 'Achter het Nieuws' op dat programma zal inhaken. Terre des Hommes in Den Haag heeft vanaf vandaag het gironummer 100900 open gesteld voor giften (onder vermel ding 'Angola') Terre des Hommes en het mediacn Comité Angola hopen veel geld bin nen te krijgen om medici en medisch personeel te kunnen uitzenden naa.r Angola en om langs de grens met Zambia drie streekziekenhuizen te kunnen bouwen voor hulp aan slacht offers en training van Angolees ver plegend personeel. Om die ziekenhui zen te kunnen bouwen en medisch personeel uit Nederland naar Angola te kunnen zenden, denkt men op z'n minst een half miljoen nodig te hebben. Daarnaast zullen de Angolese vrij heidsstrijders en het Angolese volk aan kleren geholpen moeten worden, speciaal voor de zeer koude nachten, die veel rheumatiekslachtoffers ma ken. Ook de voeding van de Ango lese bevolking zal in het hulppro gramma worden opgenomen. De actie in Nederland zal waar schijnlijk steun krijgen van de Terre des Hommes-organisaties in Duits - land en Frankrijk. De actie 'Laat Angola niet sterven' komt kort na de actie 'dekens voor Angola', maar beide staan niet met elkaar in ver band. 'Dekens voor Angola' ging uit van de dr. Eduardo Mondlane stichting, een organisatie die door het sterk po litiek geörienteerde Angola-comite werd opgericht. Het medisch comité Angola wil evenwel zijn actie 'buiten de politiek' houden in zoverre dat ten minste lukt omdat het comité bij het geven van de hulp nauw zal sa menwerken met de Angolese bevrij dingsbeweging. De film 'Angola met eigen ogen' moet (het werd gisteren op een pers conferentie gezegd), het hoogtepunt worden van de a kt ie voor medische steun aan Angola. De film, die in Amerika bekroond is. is een belang rijk document van de strijd van het Angolese volk tegen de Portugezen. Cameraman Lex Leffelaar verzorgde het zeer boeiende filmwerk, Ric'nard Roks monteerde terwijl de mixage van Ferry Brand is. Roeland Ker- bosch regisseerde de film. MöNCHENGLADBACH (ANP) Borussia Mönchengladbach eist aan wezig te kunnen zijn bij de zitting van het uitvoerend comité van de Europese voetbalunie (UEFA). Van daag wordt het protest behandeld van de Westduitse voetbalbond tegen de handelwijze van het UEFA ten aanzien van het „blikjesincident" tij dens de Europa Cup wedstrijd Borus sia Inter Milan (71). Het bestuur van Borussia heeft de UEFA erop ge wezen dat het tot nu toe slechts tien minuten heeft mogen spreken en dat de aangedragen bewijzen niet werden geaccepteerd. Op grond van het een en ander eist Borussia dus toegang tot de zitting en heeft dit officieel aan de UEFA la ten weten. Borussia hoopt te kunnen bewijzen dat Boninsegna door het ge worpen blikje niet bewusteloos raak te en dus in staat was om verder te spelen. Volgens de Westduitsers had de UEFA dus geen reden de eerste wedstrijd over te laten spelen (in Bern). De gespannen verhouding van de autoriteiten in Praag met de Zweedse pers spruit voort uit een mislukte po ging van een naar Zweden gevluchte TsjecKoslowaakse, Anna Porizkova, om haar in 1968 in haar vaderland achtergelaten dochtertje te 'ontvoe ren'. Vorig jaar september ging zij met twee Zweden in een particulier vlieg tuig naar Tsjechoslowakije om haar zesjarig dochtertje Paulina bij haar grootouders op te "halen. De ontvoe ring werd echter verijdeld en de twee Zweden zitten sindsdien in Brno ge vangen, terwijl Anna Porizkova vrij gelaten is. Journalisten van twee bladen was definitief de toegang tot Sjechoslowa- kije ontzegd. Van Expressen omdat dit blad de financiering van de 'ont- voeringsvlucht' zou hebben georgani seerd, en van Arbetet omdat het meer dan 50.000 handtekeningen heeft in gezameld voor een petitie waarin de Tsjechoslowaakse autoriteiten ge vraagd wordt Porizkova en haar dochtertje naar Zweden te laten ver trekken. Vorige maand werd een correspon dent van een derde Zweedse krant Aftonbladet, een week gevangen ge zet omdat hij getracht had contact op te nemen met het meisje Pavlina en haar grootmoeder. Volgende maand wordt het Tsjechoslowaakse ijshoc- keyteam in Zweden verwacht voor twee wedstrijden. Volgens Hedlund zijn de Tsjechoslowaken 'altijd wel kom, zoals zij dat al 40 jaar zijn ge weest.' Officials van de Tsjechoslowaakse ijshockeybond hebben verklaard dat zij een officieel protest bij de inter nationale ijshockeyfederatie zullen indienen als de Zweden inderdaad niet komen. De functionarissen zeiden dat zij niets te maken hadden met de visakwestie. WELLINGTON (RTR) De 1.450 stakende Nieuwzeelandse zeelieden hebben vandaag besloten het werk te hervatten. De staking heeft negen da gen geduurd en heeft op zestig sche pen in de vijf havens het werk ver lamd. ROTTERDAM Gijs Doolaard, de trainer van Neptunus, wil het zaal voetbal in ons land en vooral in de Maasstad in de publieke belangstel ling brengen. De eerste stap daartoe heeft hij gezet door de organisatie op zich te nemen van een zaalvoetbal- tornooi dat zich volgende week woensdagavond afspeelt in Ahoy (aanvang 7.30 uur). De deelnemende verenigingen zijn Xerxes, Neptunus, De Musschen en Overmaas. Tevens laat hij op die zelfde avond de damesploegen van DRZ, RFC. Bloemhof en Zwart Wit strijden om de Delbana-bokaal. Dool aard heeft getracht de Zangeres zon der Naam als intermezzo te laten op treden. De onderhandelingen liepen evenwel spaak. Wèl zullen nu de Feijenoord-veteranen met Ben- naars, Van Woerden, Kerkum, Steen bergen en mogelijk Pieters Graafland een wedstrijd spelen tegen een oud-Rotterdams elftal, waarin onder meer Bosselaar, Van Ede, Schouten en Van der Gijp staan opgesteld. De drumband Ahoy zorgt voor de muzi kale omlijsting. Voor het zover is komen a.s. zater dagavond de wielrenners in de baan voor de „Kleine Tour de France". Achtentwintig profrenners zijn voor dit evenement gecontracteerd. De be kendste namen zijn Aimar, Pingeon, Janssen, Zoetemelk, Dolman, Otten- bros, Tabak en Steevens. Zij rijden drie ritten in lijn. De amateurstayers komen op het Ahoy-hout voor revan che van het Wereldkampioenschap. Horst Gnas (de wereldkampioen) neemt het op tegen Boom, Rijnink, Been en Niemeyer. Andere onderde len voor de amateurs zijn het ploe- genomnium (Delbana tegen Amstel) en *en afvalrace. Snortpaleis-directeur Hofmeester in de otletiekwereld geen onbekende heeft het voor elkaar gekregen om in februari de nationale atletiekploeg van de DDR in Ahoy te krijgen. De Onstdvitsers zijn dan op doorreis naar de Europese kampioenschappen in Grenoble en zullen ter voorberei- dinn danmn tegen do Nederlandse ploeg uitkomen. Dit gebeurt ver moedelijk op 18 februari. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Van een verslaggever AMSTERDAM De zesde partij in de tweekamp Jan Hein Donner Hans Ree is gisteren na 40 zetten in remise geëindigd. Daardoor is de stand 3^z2*6 in het voordeel van Ree, die gisteren wit had. De Amsterdammer gaf de eenenveertigste zet onder couvert af. Beide spelers zagen later na een korte analyse van een voortzetting af. Wit: H. Ree. Zwart: J. H. Donner Piro verdediging. 1. e2e4, d7—d6; 2. d2—d4, Pg8— f6; 3. Pblc3, g7g6; 4. Lel—g5, h7— h6; 5. Lg5h4, Lf8—g7; 6. f2—f4, c7— c5; 7. e4e5, Pf6—h5; 8. d4xc5; d6xe5; 9. Ddlxd8t, Ke8xd8; 10. 0—0—0, Lc8 <17; 11. f4xe5, Lg7xe5; 12. Pgl—f3, Le5xc3; 13. b2xc3, f7—f6; 14. Lfl—c4, g6g515. Lh4—f2, Kd8—c7; 16. Pf3 d4, Pb8c617. Pd4—b5t, Kc7—c8; 18. h2h4, Pc6—e5; 19. Lc4—e2, Ph5 —f4; 20. Le2f 1a7—aR; 21. Pb5—d4, Kc8—c722. Lf2—g3, Ld7—g4; 23. Tdl —el, Kc7—d724. Tel—e4, Ta8—c8; 25. h4xg5, h6xg5; 26. Thlxh8, Tc8xh8; 27. Lg3xf4, g5xf4; 28. Te4xf4, Th8—hl; 29. Kclb2, Kd7c7; 30. c5—c6, Pe5x c6; 31. Pd4xc6, Kc7xc6; 32. Lflxa6, f6 —f5; 33. La6d3, e7—e5; 34. Ld3xf5, e5xf4; 35. Lf5xg4, Kc6c5; 36. a2a4, Thlh6; 37. Lg4—f3, Th6—a6; 38. Kb2b3, Ta6—b6f; 39. Kb3—a3, Kc5 c4; 40. a4a5, Tb6a6. Afgebroken en later remise gegeven. Gisteren werd in het Groningse plaatsje Feerwerd een muntenschat ter waarde van 50.000 gulden gevonden. De foto toont een deel van de munten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11