Neeskens over „Feijenoordcomplex" AJAX BLUFT FEIJENOORD AF officiële waarschuwing Theo Laseroms: Hogeschool voetbal in Amsterdam Lof Voetballers staken in Zuid-Amerika R 197 9 MAANDAG 8 NOVEM3ER 1971 AMSTERDAM In de ontmoeting tussen de twee ploegen die technisch en taktisch in Nederland het meest ontwikkeld zijn en ook wat hardheid betreft nauwelijks iets schuwen als het moet, ging gistermiddag welgeteld een keer een overtreding te ver. Dat gebeurde in de eerste helft, toen Theo Laseroms bij een bal die hij niet meer kon bereiken, toch nog probeerde te schie ten. De toestormende Barry Hulshoff werd het slachtoffer (de Ajacied kon na door Salo Muller opgelapt te zijn gewoon verder spelen) van die aktie. Scheidsrechter Lau van Ravens, op zijn gebied ook een uitblinker in De Meer, schreef Laseoroms na zijn onbesuisde aktie op. Van Ravens: „Wat hij deed ging te ver. Het was bovendien zijn tweede ernstige overtreding, want hij had al eerder Heinz Stuy geraakt en dat was al een vermaning waard geweest. Ik heb in mijn rapport^ wel ge- Iers was óver het algemeen korrect" benut om 'taktisch eenden ander op vens aan het'werk te zien. Dat is in België wel anders. Wat die er alle maal van maken Dat slaat ook terug op de spelers, die worden er nerveus van. En dat komt de wed strijd weer niet ten goede'. Mulder maakte vorige week An- derlechts enige treffer tegen FC Brugge (11) zowat een Belgisch equivalent van AjaxFeijenoord. 'Verschil is er wel', aldus Mulder. 'als je alleen al de rust neemt die van deze spelers afstraalt. Het gaat allemaal wat zuiverder, soms wel 'ns iets te rustig zelfs.' Volgens Mul der lag het niveau van Ajax Feijenoord hoger dan de toppers in de Belgische competitie: 'Ajax speelt beweeglijker, moderner. Maar Feijenoord haalde heel slim de vaart uit het spel, voor rust. In die periode vond ik ook, dat er zo weinig avontuur in de wedstrijd zat. Ze waren bang voor elkaar en be loerden elkaar als het ware.' (Waar uit eens te meer bleek, dat van mandekking in België over het al gemeen nauwelijks sprake is, omdat deze AjaxFeijenoord een heel wat opener karakter droeg dan de voor- gaandej". Mulder: 'Ajax verdiende Van Ravens berispt Theo Laseroms. het te winnen, vooral na rust Al vond ik het jammer, dat Feijenoord Hasil te weinig steunde als die op kwam.' Fadrhonc Een zeer geïnteresseerde toeschou wer bij AjaxFeijenoord was bondscoach Frantisek Fadrhonc. De coach van het nationale team be loonde beide elftallen toen zij van het veld afgingen staande met een applaus. Fadrhonc: 'Ik vond het een uitstekende wedstrijd. In de eerste helft zijn er voor Feijenoord kansen geweest om een voorsprong te ne men, dat mislukte echter. Na rust maakte Ajax wel gebruik van de mogelijkheden. Ik vond Johan Nees- kens een grootse wedstrijd spelen. Hij kreeg ook wel de kans, omdat Hasil door vermoeidheid na rust niet meer terug kon komen. Daar door ging het bij Feijenoord aanval lend tóen ook wat minder.' AMSTERDAM Wat Rinus Michels ook allemaal voor Ajax heeft gedaan, in de toppers tegen Feijenoord-toonde hij zich veelal verschrikkelijk angstig. Michels ging gebukt onder een merk waardig Feijenoord-syndroom, waarvan de neerslag terug te vinden was in de te behoudende manier, waarop hij de Ajacieden liet voetballen. Met dat door een overdreven angst beïnvloede concept heeft Ajax seizoenen op rij niet van Feijenoord kunnen winnen. Tekenend was wellicht de zege van 21 in de beker wedstrijd van vorig seizoen, nog wel in de Kuip, een wedstrijd die Michels als een grap wenste te kwalificeren. Ernst Happel, de trainer van Feijenoord, was de eerste die de overwinning van Ajax (21) in de competitie- topper, in verband bracht met de manier waarop Ajax dit keer tegen Feijenoord speelde: „In het verleden paste Ajax zich te veel aan Feijenoord aan, waardoor het vaak zelf niet tot „normaal" voetbal kwam. Dat was prima voor ons, maar dat is nu niet ge beurd." Rinels Michels, de man die Ajax heeft groot gemaakt, was de voor A- jax Succesvolle Afwezige. Ditmaal toonde Ajax geen averdreven angst voor Feijenoord. Ajax voetbalde, niet eens in absolute topvorm, zoals het dat nu eenmaal kan: snel, vinding rijk, modern. En omdat het onder de fantastische leiding van Laurens van Ravens niet hoefde bang te zijn voor intimidatie van Feljenoords bikkel harde verdedigers, mocht het uitein delijk de beloning incasseren voor twee maal drie kwartier aanvallend voetbal. En het is zeker ook aan Feijenoord te danken, dat dit zoveel ste treffen een werkelijke topper geworden is. Zoals Theo van Duiven- bode het zei: „Als prof vindt je het niet leuk, dat je verliest, maar het is ook wat waard, dat het publiek een fijne wedstrijd heeft gezien. •fe Niet krampachtig Stefan Kovacs, de trainer van A- jax, heeft Feijenoord maar één keer- 'life' zien voetballen: voor de compe titie in de overwinning tegen Arsenal (10). Juist die onbekendheid met Feijenoord had voor Ajax het pretti ge gevolg, dat hij de Ajacieden niet met minitieuze opdrachten overlaadde Natuurlijk: Wim Suurbier volgde de Sjaak Swart (links) heeft met een kopbal Ajax op 1—0 gebracht. Van Duivenbode en Van Hanegem hebben het nakijken. gevaarlijke Henk Wery als een scha duw, Barry Hulshoff had Lex Schoenmaker als directe tegenstan der, Ruud Krol bleef bij Maiwald en op het middenveld werden ook twee talletjes gevormd: Haan—Van Hane gem, NeeskensHasil, MührenJan sen. Maar toch: het was allemaal minder krampachtig dan normaal. Vooral Ajax was bereid risico's te ne men en dat kwam het spektakel zeer ten goede. Werd een seizoen of vier geleden de Europese top op clubniveau gevormd door de Milanese teams AC Milan en Inter, de verhoudingen zijn op spec taculaire manier verlegd naar Neder land. Ajax Feijenoord was een de monstratie van schitterend voetbal uit de Hollandse school. Anders dan de vervelende schaakspelletjes tussen Inter en AC Milan destijds benutten Ajax en Feijenoord de kwaliteiten om er iets positiefs mee te doen. Ajax via tempo- en ideëenrijk voetbal van de hele ploeg - Feijenoord via de spe cifieke stijl van een aantal spelbepa lers. Ajax wilde snelheid, Feijenoord, dat twee punten voorstond, was te vreden met een gelijkspel en beijver de zich voornamelijk via Van Hane- gen en Israel het ritme te verstoren door de vaart uit het spel te halen, en passant zich een handvol redelijke scoringskansen (Hasil, Maiwald, voor rust) scheppend •fe Praten Zo bleef de ontmoeting voor rust in evenwicht, al kreeg Ajax al voor de rust de beste kansen (Cruijff op de paal, Haan en Swart), steeds voorbe reid door het duo CruijffKeizer. Dat Ajax na rust met de minuut meer druk kon gaan uitoefenen lag niet alleen aan de steeds verdedigen- der instelling van Feijenoord. Voor Feijenoord was het zonder méér fu nest, dat in deze botsing der giganten een aantal individuele spelers stilaan ging terugzakken en dat dit uitgere kend Feijènoorders waren. Schoen maker werd moedeloos van het beulswerk in de spits, al speelde hij voor rust zeer verdienstelijk; Mai wald raakte, hoe hard hij ook werkte, steeds meer in de tang tegen de fy siek sterkere Krol en Hasil kon de psychische hardheid niet opbrengen om de onvoorstelbaar sterke dynamo Neeskens partij te blijven bieden. Daardoor werd Ajax veel sterker, vooral nadat juist de zwakkeren luid keels op elkaar gingen staan afgeven. Happel was met name daar zeer boos om: „Nu houden de grote jongens als Van Hanegem en Israel hun mond en nou begint me daar een stel anderen te praten. Dat kan natuurlijk niet." Aldus kon Ajax scoren, zoals altijd in dit soort situaties niet onfortuin lijk. Bij het eerste doelpunt was het een mirakel dat Swart de bal uit de vrije trap van de sterke Mühren kon bereiken, omdat achter doelman Eddy Treytel Van Hanegem en Van Dui venbode klaar stonden te koppen. Wat Treytel in Boekarest tot drie keer toe met succes deed, namelijk de bal net van richting veranderen, was nu fataal. En toen Wery de bal op links verkeerd afspeelde was daar opeens het tot dan onopvallende snel- treintje Suurbier, die de bal goed bij de eerste paal bracht, waar Israel de bal 'blind' en verkeerd raakte. Ajax had nog meer kunnen uitlopen, omdat Feijenoord natuurlijk alle risico's AMSTERDAM Stefan Ko vacs koos tenslotte voor een ge legenheidskoppel. Niet Johan Neeskens, maar Arie Haan moest gistermiddag proberen de veelal schitterende akties van Willem van Hanegem zoveel mogelijk van hun effect te ontdoen. Die beslissing van de goedlachse trainer van Ajax gaf Johan Neeskens gistermiddag de kans om eindelijk, maar wat is einde lijk voor een speler die pas een seizoen heeft volgemaakt bij een topclub, over zijn Feijenoord complex heen te groeien. De Ajacied slaagde er voortreffelijk in en groeide tenslotte uit tot de meest opvallende speler van de 22 raspaardjes die AjaxFeijen oord moesten beslissen. Het werd das niet Willem van Ha negem, maar Franz Hasil voor Johan Neeskens. De Heemstedenaar had er al rekening mee gehouden. Stefan Kovacs wist wat zich verleden sei zoen fiad afgespeeld in het Olym pisch Stadion toen Feijenoord tegen Ajax zich praktisch verzekerde van de nationale titel. Vermoeidheid van Neeskens werd het toen genoemd, zou een vol seizoen aan de top, komende uit de tweede divisie, niet vol hebben kunnen houden. Maar het bleek niet alleen vermoeidheid. Johan Neeskeris bleek ook behept viet een ontzag Voor zijn directe te enstander, met wie hij in trainings kampen voor het Nederlandse elftal op dezelfde kamer had geslapen .Met die wetenschap koos Kovacs de in het ■•Van Hanegem-werk" onervaren, viaar ambitieuze Arie Haan. Johan Neeskens bleek achteraf niet eens on dersteboven van de keuze. „We heb ben op het middenveld toch drie man staan die zich zouden kunnen belas- ton met de bewaking van Van Hane- Bom ik was. dacht ik, zo geïmpo neerd door Van Hanegem. De omstan digheden toen. zokort voor een Europa Cup-finale Verschilden erg veel met de omstandigheden waaronder we nu Welden. Ik ben zelf geen moment oanq geweest dat ik weer tegenover Van anegem zou komen te staan." IS iet ingespeeld Tegen zijn directe tegestander in tet schaakspel Kovacs-Happel kreeg Neeskens gistermiddag de gelegen- heid om naar een opvallende rol te roeien. Franz Hasil draaide geen Moment zoals hij zich dat gewenst Johan Cruyff (links) in duel met Feijenoords rechtsachter Dick Schneider. had. In de eerste helft, en nog na drukkelijker na rust, bleek hij nog lang niet ingespeeld op zijn speelse partner op de rechtervleugel. Mat thias Maiwald. Daardoor zocht de Oostenrijker veelvuldig een solistisch optreden, daardoor ook vergat hij zijn verdedigende taak dikwijls. Neeskens liet hem zeker in de eerste helft zijn rol zo ver mogelijk uitspelen. Hij kreeg de ruimte om via langdurige rennen, Feijenoord meer stootkracht te geven. „Maar", zei de Feijenoorder later, „ik had liever gehad dat Nees kens mij wal nadrukkelijker had ge schaduwd. Dan was de mogelijkheid voor ons gekomen om Ajax in een hoek te drukken, En juist dat gebeur de toen het kon niet. De vrijheid die ik kreeg motst ik zien te benutten, maar er bleven te veel spelers bij ons hangen om er iets mee te doen." En Johan Neeskens: „Franz Hasil is een speler die als middenvelder voor tachtig procent de aanval kiest. Maar twintig procent is verdedigend werk. In de eerste helft sloofde hij zich enorm uit en daardoor raakte hij na rust vermoeid. Hij wil ook veel met de bal doen. Eerst wil hij vijf meter lopen, dan moet je juist tot de aan val overgaan. Ik had de opdracht gekregen om bij hem te blijven, maar na rust kreeg ik van hem de vrijheid om met meer met de aan val te gaan bemoeien." Geen overtreding Opvallend in het optreden van Jo han Neeskens, die toch bekend staat als een bikkelharde speler, was dat hij geen enkele overtreding beging in negentig minuten topvoetbal. Een re cord overigens dat hij moest delen met Arie Haan. Nota bene de bewa ker van Willem van Hanegem Nees kens weer: „Dat harde optreden van mij ligt voor honderd procent aan de strijdwijze van de tegenstander. Ik heb in de twee wedstrijden tegen Olympique Marseille twee waar schuwingen opgelopen. De eerste keer wegens spelbederf omdat ik hands maakte, de tweede keer nadat ik een overtreding beging tegen Skoblar en hij nog eens een keer wraak nam. Vooral in die laatste wedstrijd lag het accent op het voorkomen dat de tegenstander aan de bal kan komen. Tegen Feijenoord was dat anders. We moesten allen proberen het rende ment uit de akties te halen. Daardoor speelde zich de grote slag ook dik wijls kort achter de middenlinie of in de voorhoede af." Spel maken Het vergemakkelijkte Neeskens' taak aanmerkelijk. Zijn compagnon in het „Kovacs-complofArie Haan overkwam ook iets heel anders dan hij zich had voorgesteld. Allereerst omdat hij Wim van Hanegem zater dagmorgen als directe opponent kreeg toegewezen. Later ook, omdat hij het idee kreeg in het veld dat hij de mo gelijkheden had om Van Hanegem een heel andere rol op te dringen dan de Rotterdammer doorgaans speelt. Haan bleek zich goed op zijn nieuwe rol te hebben geprepareerd. Zo over kwam het Van Hanegem dat hij niet tegenOper een bijter maar een af- wachter kwam te staan. Haan: „Het enige wat Van Hanegem wil als hij de bal heeft is dat iemand er in stapt. Hij is zo groot dat je dan kansloos bent met een figuur zoals ik heb. En dus moest ik alleen zorgen dat hij nooit een bal in de diepte kon sturen. Ik bleef in de eerste helft op een paar meter van hem vandaan, later ben ik wat dichterbij hem gaan spe len als hij de bal had." Haans rol werd na de rust nog voornamer, toen hij dikwijls in de voorste linie van de Amsterdammers te vinden was. „Van Hanegem moest zich toen aan mij gaan aanpassen. Dat lukte hem gewoon minder. Als ik in de aanval trek, dan moest hij mij afstoppen. Dat heb ik maar weinig gezien. Hij ging wel terug, maar dik wijls moest hij zo verdat hij zijn rol op het middenveld moest vergeten. Ik geloof echt, dat je tegenover Van Ha negem iemand moet zetten, die er speler als hij is uit te schakelen. Je moet iemand hebben die zelf ook wel het spel wil maken. Dan verdeel je de taken van Van Hanegem. Met een beetje geluk had ik nu een doelpunt kunnen maken." En Arie Haan nog een keer over niet alleen op uit is om een klasse- het verschil tussen Ajax en Feijen oord: „Feijenoord wil altijd het mid denveld omzichtig oversteken. Met combinaties die wel doeltreffend zijn, maar die toch tijd vergen, waardoor de tegenstander zich kan herstellen. nam. Maar Keizer sloeg de bal met een meesterlijke kopbal uit een voor zet van Swart (voor rust kansloos te gen Van Duivenbode) tegen de lat en een aantal andere kansen bleef onbe nut, zodat Feijenoord de laatste vijf minuten nog kon aandringen, nadat Israel vijf minuten voor tijd heel knap, uit een eentwee met Schoen maker tegen had gescoord. Kindvall Verdiend, die 21 voor Ajax? Zon der meer. Ajax moest de wedstrijd maken en dééd dat ook. Ajax moest scoren en dééd dat ook. Met het eer ste doelpunt was de wedstrijd prak tisch beslist, omdat Feijenoord zich daarna moest blootgeven. Het kwali teitsverschil zat 'm, ten voordele uiter aard van Ajax, in het aanvalspoten- tieel. Juist in deze klassieker ontbrak, en dan vooral na rust, wat het spel van Feijenoord betreft de dreiging van Ove Kindvall. Tot nu toe heeft Feijenoord het ontbreken van een ty pische spitsspeler van internationale klasse knap opgevangen. Maar dik maal moést het wel spaak lopen. Was het de voorgaande jaren zo, dat Kindvall tegen Ajax vrijwel altijd in de uitwedstrijden scoorde, ditmaal kon Ajax zich verdedigend meer per mitteren, wat de offensieve kracht ten goede kwam. Zelfs een uitgeba lanceerde ploeg als die van Feijen oord moét wel in moeilijkheden ko men, als er behalve een ook ditmaal weer bij vlagen fabelachtig duo als CruijffKeizer ook nog vier, vijf an dere Ajacieden om beurten opkomen. Zeker, als er bij Feijenoord twee of drie schakeltjes van de ketting op breken staan door niet hard genoeg te werken of door te weinig de bal te kunnen houden. Wij rekenen echter op de snelheid en de capaciteiten van bijvoorbeeld Jo han Cruyff en Piet Keizer. Die moet je snel aanspelen om gevaar te stich ten Als strijdmethode tegen Feijen oord is het, dacht ik, heel goed om te laten beginnen met de voorzichtige akties, waardoor je het gevaar al veel eerder kunt onderkennen." Vertelde Stefan Kovacs ten slotte over de drie middenveld tandems (Het derde duo was Wim Jansen-Gerrie Mühren. Bei den hielden elkaar zowel verde digend als aanvallend vrijwel in evenwicht) die aan het werk wa ren geweest. „Arie Haan heeft in de eerste helft Wim van Hane gem toch wat teveel ruimte ge gund. Van Hanegem kon daar door ook het spel maken. Na rust, toen hij wat dichterbij kroop, was het met de vrijheid gedaan. En wat Johan Neeskens betreft. Hij heeft in de tweede helft de vermoeidheid die er bij Franz Hasil optrad omdat hij zich in de eerste speelperiode zo nadrukkelijk had gemanifes teerd, goed uitgebuit. Hij trok goed mee in de aanval en dat kon omdat Hasil nauwelijks meer een verdedigende houding aannam." RUUD VERDONCK 0 Hansje Bunschoten van de zwemver eniging Naarden heeft zondag ln Hilver sum een nieuw Nederlands 25-meter-record op de 100 meter vrije slag gevestigd. ZIJ liet 60.0 seconden voor zich afdrukken, hetgeen 0 1 seconde sneller was dan haar eigen oude record van 26 september in Aken. 0 De Venezolaanse bokser Alfredo Mar- cano heeft zaterdagavond in Caracas zijn wereldtitel ln het Junior lichtgewicht (w b a-versle) behouden door een technisch knock-out tegen de Japanner Kanji Iwata in de vierde ronde. 0 De Nederlandse herenturnploeg heeft zondagmiddag ln Alblasserdam met 254,55 '252,40 gewonnen van Engeland. In de individuele rangschikking eindigde Stan Wild met 52,70 punten op de eerste plaats Cor Smulders werd tweede met 52.60 Resteert nog een woord van lof voor scheidsrechter Lau van Ravens. Er wordt van de Neder landse beroepsvoetballer ook de mentalitiet van een prof geëist. De moeilijkheid was vaak, dat scheidsrechters niét professio neel ingesteld waren. Zelfs voor de toppers is het verschil in ho norarium gewoon té groot. Dat Van Ravens honderd procent prof is bewees hij in De Meer. Na de voor zijn ijdelheid afschu welijke blunder van Lissabon, na de inherente negatieve publi citeit van de afgelopen dagen schudde hij alle sorus van zich af en floot een koninklijke wed strijd, goed gesecundeerd door zijn grensrechters. Ook dat maakte van AjaxFeijenoord een onverbiddelijke topper op Europees niveau. MAARTEN DE VOS BUENOS AIRES In Argentinië, een van de grootste Zuidamerikaan- se voetbalnaties, hebben de beroeps spelers zaterdag een staking gepro clameerd voor het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden. De Ar gentijnse voetbalbond (AFA) heeft echter bevolen dat alle wedstrijden in de hoogste klasse dienen door te gaan, zelfs als de elftallen uit ama teurs zouden moeten bestaan. Tegelijkertijd hebben de profvoet ballers in Uruguay, waar deze sport nog belangrijker is dan politiek en stadsguerrilla's hun staking van tien dagen beëindigd. De spelers die het werk neerlegden om achterstallig salaris uitbetaald te krijgen, stellen echter wel dat zij niet voldoende fit zijn om dit weekeinde te spelen. De Uruguayse bond (AUF), die veel moeite heeft gedaan om leningen voor clubs te verzorgen, vindt echter dat de wedstrijden moeten doorgaan, nu de staking vooorbij is. De conditie van de spelers heeft daar niets mee te maken, aldus de AUF. 0 Het tweede team van de motorsport- verentalng MTTK uit Assen hjeeft zondag, ook de tweede wedstrijd voor het Neder landse teamkampioenschap motorcross, die op het prlkkedamclrcult nabij het Friese Makklnga werd gehouden, gewonnen. De inleiding tot het eerste Ajax doelpunt. Eddy Treytel slaat de bal over de hoofden van Van Hanegem en Theo van Duivenbode op het hoofd van Sjaak Swart, die onhoudbaar zal inkoppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9