»'66 zet samenwerking met PvdA en PPR voort Stormvloedkering Hollandse IJssel tijdelijk gesloten T Bezuinigingen brengen scholen tot wanhoop - Mevrouw Van der Scheer nieuwe voorzitster Tegen opdringend zout JOVD-voorzitter vraagt geleide inkomenspolitiek Demonstratie voor de vrijlating van Henk Bakker Bommetje ontploft bij Britse Bank Hoogovens Gasbel in, Groningen heeft misschien een tweede verdieping99 ■m- «fc. V PCBO: somber beeld Uit de Haagse hof geplukt BOEKENHOEK MAANDAG 8 N0VBM3ER 1971 «nii Mi on Van onze parlementsredactie BIDDINGHUIZEN Het con- 5 van D'66 heeft gistermiddag _i de tweedaagse vergadering in 3iddinghuizen (Flevoland) be sloten voort te gaan op de weg ar een nauwere samenwerking met PvdA en PPR. De Tweede nerfractie moet volgens een tnotie die een tweederde meer- lerheid verwierf een model voor trlementaire samenwerking intwerpen. Het bestuur wordt opgedragen de jesprekken met beide andere partijen voort te zetten. Voorts moet een „nieuw van de partijen onafhankelijk ontmoetingspunt" worden geschapen waar alle progressieve personen en groepen kunnen werken aan een nieuwe politiek. Deze laatste zin staat op de toe komstige progressieve volkspartij die het grote doel van D'66 is en van veel bredere samenstelling zal moeten zijn dan alleen die van de drie samenwer kende partijen. In overeenstemming met de wens van het bestuur en van mr. H. van Mierlo besloot het congres de nieuwe PVP mede vanuit de sa menwerking met PvdA en PPR na te itreven. Hiertegenover stond de me- ing van een aanzienlijke minderheid inder aanvoering van het Tweede kamerlid mej. A. Goudsmit, volgens welke een nauwe band met de PvdA veel potentiële deelnemers aan de progressieve politiek nodeloos zou af stoten. „OokKVP" De groep-Goudsmit (met bekende leden van D'66 zoals de Tweede Ka merleden drs. E. Visser en drs. M. Engwirda en de Eerste kamerleden mevrouw drs. P. Wassen-van Schave ren en N. Schwarz en voorts mr. M. G. Rood en H. J. Moerkerk) vroeg in een eigen motie onderhandelingen met PvdA en PPR maar ook bijvoor beeld met progressieven uit de KVP om tot nieuwe samenwerkingsvormen te komen. Nu al zouden volgens die motie de mogelijkheden moeten wor den onderzocht tijdig voor de komen de kamerverkiezingen tot een regeer akkoord met deze groepen te komen. Bij het parlementaire werk zal D'66 ten slotte zijn „zakelijke opstelling" moeten bewaren. De eerste motie, die ondermeer was ondertekend door prof. mr. L. J. Brinkhorst, won het ruim van die van mej. Goudsmit nadat met name van Mierlo en drs. J. P. A. Gruijters hadden uitgelegd dat de PvdA die net van de noodzaak tot samenwerking was overtuigd, niet weer kon worden losgelaten. „Wat u doet is een dron- kenman die net over de drempel is, voor een boodschap uitsturen in een straat met drie kroegen waaronder zijn oude stamkroeg", riep Gruijters uit. VanMierlo zei dat de breekijzer functie van D'66 na de verkiezingen tweeledig moet zijn: het breekijzer moet nog steeds op het oude exenti-i- De nieuwe partijvoorzitster van D'66, mevrouw Van der Scheer, tijdens het partijcongres in Bid dinghuizen met haar voorgan ger, J. Beekmans. sche punt, maar nu ook binnen de PvdA werken. „Er gebeuren dingen bij de PvdA die mij ook irriteren. Het is naief te denken dat zij ineens een heel andere partij zou zijn ge worden. Dat is nu juist de reden dat het breekijzer erin moet", zei Van Mierlo. Hij noemde de motie-Goud smit er een van reserve en wantrou wen, maar de indienster ontkende dat er gereserveerdheid achter stak. Over het doel bestaat geen meningsver schil, het meningsverschil geldt slechts de methode waarmee het doel moet worden bereikt, zo zei mej. Goudsmit. Desondanks bleef Van Mierlo waarschuwen dat de motie de indruk zou kunne nwekken dat D'66 een stap terug zou willen doen. „En daarmee zouden wij de kans op de nieuwe politiek v erkleinen", aldus Van Mierlo. „Ontmoetingspunt'" Het meningsverschil tussen PvdA en D'66 over de bevoegdheden van het instituut dat de voortgang van de samenwerking moet begeleiden, speelde in het debat op het congres een belangrijke rol. Zoals bekend^wi' D'66 dat dit „ontmoetingspunt" van progressieven een soort werkplaats buiten de partijen moet zijn ,maar de (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE A/D IJSSEL De stormvloedkering in de Holland se IJssel is zaterdag van half twee 's middags tot middernacht gesloten geweest om een halt toe te roepen aan opdringend zout water vanuit zee. Aanleiding tot deze maatregel was een extra verhoging van het tij met tien centimeter en als gsvolg van de geringe wateraanvoer uit de Rijn was de invloed van zout uit zee al te ver landinwaarts merkbaar geworden. De kwaliteit van het water in de Hollandse IJssel is de afgelopen we ken dermate verslechterd, dat Rijks waterstaat vrijdag aan de hoogheem raadschappen Rijnland en Delfland verzocht geen water meer aan de Hollandse IJssel te onttrekken. Het zoutgehalte voor de storm vloedkering was zaterdagmorgen ge stegen tot tussen de 350 en 400 milli gram chloride per liter. Iets verder stroomafwaarts, bij de Van Brienen- oordbrug in Rotterdam, varieerden de gehalten van 1800 tot 6000 milli gram. Voor de drinkwaterbereiding en de landbouw is 200 tot 300 milli gram de gebruikelijke grens. Het tijdelijke karakter van het sluiten van de stormvloedkering houdt verband met de vuilafvoer van de Hollandse IJssel. Langer sluiten zou de vervuiling weer bevorderen. Tijdens het droge najaar van 1969 werd de stormvloedkering ook ge bruikt voor het tegenhouden van de verzilting. PvdA wil niet afzien van de controle van de partij-organen. Nu tussen die twee standpunten geencompromis mogelijk bleek, wilde Van Mierlo het langs een andere weg proberen, na melijk door nauwe parlementaire sa menwerking waardoor op den duur vanzelf een gemeenschappelijke poli tiek zal ontstaan die het dak kan vor men waaronder het progressief ge- ziende electoraat zich bij de verkie zingen wil verenigen. Ondanks de aandrang van Van Mierlo, het van partijen onafhanke lijke ontmoetingspunt om tactische redenen maar te vergeten, nam het congres een amendement van mevr. Wassen aan waarin die onafhanke lijkheid toch weer wordt gestip leerd. De motie-Brinkhorst werd ten slot te aanvaard met 61 tegen 29 procent van de stemmen. De motie-Goudsmit werd verworpen met 36 tegen 61 pro cent. Tevoren was een motie met zeer grote meerderheid verworpen waarin was gevraagd te proberen bij de vol gende verkiezingen al gexeenschap- pelijke lijsten met PvdA en PPR te vormen. Aan het slot van de vergadering koos het congres mevrouw R. E. van der Scheer-Van Essen als de nieuwe voorzitter van D'66, als opvolgster van de heer J. Beekmans. DEN HAAG Als het bedrijfsle ven niet de bereidheid toont tot een wezenlijke matiging van lonen »n prijzen dan zal de overheid niet mo gen aarzelen terstond tot een geleide inkomens- en prijspolitiek over 'te gaan, zo vindt de voorzitter van de Jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie, de heer D. N. M. van Wees. Hij ,zei dit in Zuidlaren op het JOVD- jaarcongres. Hij noemde het vastleggen van dui delijke afspraken over de prijsont wikkeling noodzakelijk. De overeen te komen loonmatiging moet, naar zijn mening, uitzicht bieden op een radikale doorbreking van de loon- en prijsspriraal in de naaste toekomst. De JOVD-voorzitter vindt een inte grale toepassing van het profijtbegin sel onaanvaardbaar, aangezien dit de 'bestedingsmogelijkheden van de laagstbetaalden onevenredig zou be perken. Over de vorming van een brede vooruitstrevende middenvolkspartij merkte de heer Van Wees op. het noodzakelijk te achten het eens te worden over de inhoud van het mo dern liberalisme dat aan een dergelij ke hergroepering „onverbrekelijk" ten grondslag zal moeten liggen. DEN HAAG Vijftien personen hebben zaterdagmiddag voor de Ita liaanse ambassade in Den Haag gede monstreerd voor de vrijlating van Henk Bakker, de jongeman die op 10 mei van dit jaar in Italië is veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van duizend gulden om dat, toen hij op 18 november van het vorige jaar in Rome werd aangehou den en hij 60 gram hasjiesj op zak had. Woensdag 10 november komt zijn zaak in hoger beroep voor. Ter gele genheid daarvan heeft het comité „Henk Bakker Vrij" gedemonstreerd. Namens de Raad van Beheer van Tuschinski ontving prins Bernhard uit handen van mr. D.A. Slager een cheque voor het Prins Bernhard Fonds. Links mr. K.H. Beijen, penning meester i>an het Prins Bernhard Fonds, rechts directeur M. Ger- schtanowitz van Tuschinski. AMSTERDAM Gisteravond is op het gebouw van Lloyd's Bank Europe Limited aan de Herengracht in Am sterdam een bomaanslag gepleegd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel sneuvelde een groot aantal ruiten van het gebouw en van een aanliggende bank. Het bommetje was voor het gebouw op straat ge plaatst. De dochter van de huisbe waarder vond om ongeveer negen uur, toen zij thuis kwam, een plastic pakje ter grootte van een schoenen doos. Nietsvermoedend gooide zij het pakketje weg. Een uur later kwamen haar ouders thuis. Zij stonden juist in de lift, toen een explosie klonk. Het bommetje moet toch nog vrij krachtig zijn geweest. Tot op de derde verdie ping waren de riiiten gebroken. In de granieten vloer voor het huis, was een gat van ongeveer tien centimeter geslagen. Direkt na de ontploffing zette de Amsterdamse politie, bijgestaan door de marechaussee een gedeelte van de Herengracht af. De politie had geen enkel vermoeden, wie de aanslag op de Engelse bank heeft gepleegd. (Vervolg van pag. 1) Langere termijn Ook bij Hoogovens zal worden ge streefd naar een driejarige CAO, maar zal gezien de huidige econo mische omstandigheden voors hands eerst alleen behandeld worden over de materiële verbeteringen in 1972. Op langere termijn staan onder meer op het programma: verkorting van de werkweek tot 40 uur; vakan tieverlenging tot 20 dagen en extra vakantiedagen voor ouderen; verho ging van de vakantietoeslag per 1 ja nuari 1973 tot 7%°/o met een mini mum van 1.125,en per 1 januari 1974 tot 8% met een minimum van 1.250,waardevast maken van alle ingegane pensioenen; vrijheid voor de werknemers om overwerk en ploegentoeslagen te laten uitbetalen in de vorm van vrije tijd; mogelijk heid om over een periode van 3 jaar vakantie op te sparen voor een be paald doel. De onderhandelingen over de CAO- Hoogovens beginnen vrijdag aan staande. DEN HAAG Subsidie is geen recht, maar nog altijd een gunst Groepen welzijnswerkers, die bij ge subsidieerde instellingen werken kunnen daardoor rechtstreeks in hun bestaan getroffen worden door poli tieke beslissingen. De Algemene Bond van Ambtenaren vindt dat welzijns werkers een recht van beroep moeten krijgen op overheidsbeslissingen. Ze moeten minder afhankelijk gemaakt worden van de bereidheid van lagere overheden tot subsidiëren. Naar de mening van ABVA moeten vakorganisaties betrokken worden bij de vaststelling van subsidies op per soneelslasten, omdat deze bepalend zijn voor de arbeidsvoorwaarden van de welzijnswerkers. Andere lacunes in de rechtspositie van de welzijns werkers zijn: onvoldoende pensioen regelingen, meestal geen betaling van overwerk en onregelmatige werktij den en een geringe compensatie voor de premie van de aow. Politiemannen onderzoeken het gat, dat in het plaveisel voor het gebouw van Lloyds Bank Europe Ltd aan de Herengracht is ge slagen door een bomontploffing. (Van een verslaggever) DEN HAAG De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) acht het mogelijk, dat zich onder de grote gasbel in Groningen nóg een gasbel of olie bevindt. Nadat uit de ge gevens van een seismisch on derzoek bleek dat die mogelijk bestaat, is de NAM een zeer diepe boring begonnen. De boring wordt verricht op een puttengroep, die in aanleg is voor de verdere ontwikkeling van het Groningen-gasveld. De put zal wor den geboord in Tjuchem, waar een gasvoerende formatie is aangetoond op een diepte van 3000 meter. De boring zal gaan tot 6000 me ter. Over ongeveer een half jaar zal de NAM weten of de veronderstel lingen, gemaakt aan de hand van de seismische gegevens, juist zijn geweest, aldus een mededeling in het personeelsblad Nammogram van de maatschappij. Tevens zal dan het bewijs gele verd zijn dat succesvolle seismische verkenningen in de zo ingewikkel de ondergrond van Nederland tot de mogelijkheden behoren. Het is de eerste keer dat in Nederland tot zo'n grote diepte wordt geboord. Tot nu toe is het diepst geboord in Rijnsbergen, in Brabant, met een diepte van 4644 meter. De NAM is in Nederland nog druk aan het ex ploreren. Dit jaar zijn voortdurend vijf seismische ploegen in de weer. Wellicht aftreden van Antilliaanse minister-president WILLEMSTAD Het Curagaose dagblad „Amigoe di Curagao" weet te raelden dat minister-president Beau- ]°n van de Nederlandse Antillen overweegt af te treden in verband ®et zijn slechte gezondheidstoestand. blad had dit vernomen uit „poli tieke kringen" en voegde aan zijn be- hcht toe, dat de minister-president binnenkort een keeloperatie zal moe ten ondergaan. Dit laatste is door de "eer Beaujon bevestigd, maar hij vond het „voorbarig" om al over af deden te spreken. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De bezuini gingen op onderwijs duperen duizenden schoolkinderen en brengen vele hoofden van scho len tot wanhoop. Vooral van wege die wanhoop werd de ope ningsrede die voorzitter A. A. van der Leer op de jaarvergade ring van de functiegroep school hoofden van de PCBO hield een weinig opwekkend verhaal. De enige opwekking die over zijn lippen kwam was de oproep massaal deel te nemen aan het landelijke on derwijsprotest op 29 november in U- trecht. Volgens de heer Van der Leer ma ken de huidige bezuinigingen van de regering de vernieuwing van het on derwijs onmogelijk. Deze kan alleen doorzetten wanneer aan enkele fun damentele voorwaarden is voldaan. Dan zijn dan: verlaging van de leer- lingenschaal, vrijstelling van het schoolhoofd van zijn lestaak, doelma tige scholenbouw, aanstelling van vakleerkrachten en her- en bijscho ling van leerkrachten. Prop; agantla Juist op die punten laat deze rege ring echter volledig verstek gaan. Geen verlaging van dc leerlingen- schaal in het basisonderwijs, geen woord over de wijziging van de taak van schoolhoofden, en zelfs geen be leidsplan voor de toekomst. De heer Van der Leer eiste van de regering dat zij alles zou doen om het tekort aan onderwijzers weg te wer ken. Hij vroeg om meer propaganda voor het beroep van onderwijzer, in schakeling van meer part-time leer krachten en vrijstelling van militaire dienst voor alle onderwijzers. Amsterdam heeft iets wat noch de fraaie Rotterdamse Lijnbaan noch de deftige Haagse Paleispromenade hebben. Sterker, het is uniek in de lande en misschien wel in alle welvaarts steden van Europa. Waar we dan blij om mogen zijn, want je zal het maar hebben zoals daar in' de promenade-Kalver- straat! Even voorstellenblinkende etalages, superpuien, waaruit de weelde van al wat de mens aan aadse schatten en pronk kan verlan gen ons tegemoet stroomt. Daar flaneren we, voldaan, welge kleed en altijd nog wel een paar blinkende guldens in de zak Eerst snap je het niet eens als er een klein donkerogig meisje een ma ger armpje naar je uitsteekt Maar dan zie je, weggedrukt tegen een marmeren gevelwand, een jon getje, een brokje Vreemd verwron gen mens, een misvormd handje steekt uit de voddenbaal Er loopt een moeder langs in hip broekpak met een lief knaapje aan de hand. Hij heeft een donzige overall aan en een speelgoedbeest tegen zich aan geklemd. De twee jongetjes kijken elkaar aan, maar de moeder trekt haar kind haastig voort. Smartlap „Wat doet ie?", het kinderstemme tje klinkt veel te hoog en duide lijkde moeder kan het niet ne geren. Stap-stap-stap antwoordt ze, zo ge forceerd nonchalant dat de leugen er dik opligt: „Oh, zo maar, wat zitten Het helpt haar niet, want ze loopt regelrecht op de volgende ellende af: een vrouw, plat op het plaveisel, in haar armen een wurm van een kindvan onder de bundel strekt ze een hand Dat heeft Amsterdamechte on vervalste armoebedelaars, die zelfs niet met een valse fluit of een korf koopwaar de schijn ophouden! De hippies mogen een toeristische bezienswaardigheid zijn geworden, waarover men van smaak kan ver schillen; de bedelaars zijn een Am sterdamse noviteit, die heel het land schade doet. Met weemoed ook kunnen we den ken aan de jaren dat onze Heintje binnen de grenzen van het lieve Ne derland niet mocht optreden, omdat kinderarbeid hoe dan ook hier verboden is Over muziek gesproken. Er is een prijsvraag gaande: wie het mooiste lied maakt op de „enige Kalver- straat" wint het. De deelnemers zullen zich wel aan een echte smartlap moeten zetten Jerry Hopkins De Rock Story (oorspr. titel The Rock Story) „Westfricsland" Hoorn, (f 9,90). Jerry Hopkins heeft een redelijk leesbaar, zij het niet bijzonder volle dig (of meer onthullend dan we al wisten) verhaal geschreven over het ontstaan en ontwikkeling van de pop muziek aangevuld met enige schetsen uit „het wereldje" (de groupies, The Plaster Casters, de ster e.a.). Het blijft echter de vraag of vertalingen als deze nu wel zo gewenst en/of noodzakelijk zijn. Juist de popmuziek is een van de faktoren (geweest), die de kennis van de Engelse taal van de gemiddelde, popliefhebber tot een re delijke hoogte heeft opgevijzeld: be langstellenden hebben de oorspronke lijke versie naar alle waarschijnlijk heid trouwens reeds lang gelezen (die is bovendien nog goedkoper ook). Maar goed. wie nog niet op de hoogte is, dat wel graag wil zijn, maar moeilijkheden heeft met Engels, kan bij de vertaling terecht en daar een en ander lezen over de wortels van de pop, de rock-and-roll, Elvis Presley, de fondantperiode (het ant woord van de platenbazen op de kei harde rock), folk, Dylan, Stones en Beatles, Zappa, flower-power en ga zo maar even door. Informatie ge noeg, maar Hopkins heeft er zich wel wat te gemakkelijk van af gemaakt. De verhalen zijn vaak te weinig fei telijk en willen nogal eens bol staan van lukrake interpretaties en citaten, die in wezen maar weinig met de zaak te maken hebben. Ook vermijdt hij erg diep op belangrijke ontwikke lingen in te gaan. Ze worden aange geven, dat wel, maar meestentijds raakt Hopkins al snel de draad kwijt in een serie „loszanderige" uitspra ken, die een goed zicht op het geheel danig vertroebelen. W.J.M. F. J. Lammers Juliana Reglna 1971. Uitgeverij: Hollandia Baarn. Prijs 4,25. De bekende uitgave in de vorm van een jaarkroniek van september tot september met veel foto's en tekst, bevat op de voorpagina een kleuren foto van het kroonprinselijk paar, met twee prinsjes op ski's. Er is an dermaal een royale keuze gemaakt uit foto's van de gehele koninklijke familie, zoals leuke snap-shots van prins Maurits, van de eerste verjaar dag van prins Constantijn, de kleine Carlos en bijvoorbeeld het be zoek van de Koningin aan Amster dam en dat van prinses Beatrix en haar man aan de Europese schaats kampioenschappen. Er is trouwens veel wintersport in deze uitgave. Voorts fotografische herinneringen aan het leven van prinses Armgard. In dit fotoboek kon prins Carlos jr. in de Europacup (be zoek van Ajax aan Soestdijk) niet ontbreken. De jaarreportage eindigt met een vakantiebeeld van prinses Margriet met haar kinderen op Schiermonnikoog. Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5