Helffer Parade der mannenbroeders nog geen verleden tijd op dreef Bonders bespraken situatie in twee van |uin hervormde kerk Meerderheid synode wil geen gehuwde priesters concerten Arjosraad wil geen contactgroep CHJO en KVPJG nu in federatie Generaal Bar-Lev - Israels leger - door A. J. Klei gaat heen Polarisatie binnen kerk Een noord voor vandaag Spanningen in kerken positief waarderen BEROEPINGSWERK Puzzelhoek 2-MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 door Adr. Hager DEN HAAG Iwaki's Japanse hart gaat uit naar Slavische muziek. Ook andere composities wil hij wel eens met een Slavische saus bereiden, zoals bijvoorbeeld vrijdagavond de Tweede Symfonie van Brahms. De opmaat van het zaterdagavondconcert van het Residentie Orkest gaf hem alle gelegenheid zich uit te leven. Het was of hij in het Scherzo Cari- ciozo van Dvorak alle schade moest inhalen, de uitbundigheid vierde hoogtij. Een beetje uit de hand liep die uitbundigheid overigens wel. De Fransman Claude Helffer gaf een overrompelende weergave van Schumann's Pianoconcert. Speelde hij vrijdag het negende Mozartconcert met alle fijnzinnigheid en spirituali teit, Schumann bezat de gloed en de poëzie van de romantiek. En wat een meesterlijke cadens in het eerste deel. Helffer heeft met deze concerten bewezen een veelzijdig en een groot kunstenaar te zijn, de enkele missla gen tellen in dit verband nauwelijks. De bijna 80-jarige Milhaud heeft in zijn leven al veel ongewoons uitge haald, geen vorm van componeren is hem te vreemd. Zo schreef hij in de twintiger jaren muziek bij een jour naalfilm en zo'n werkje mag nog best eens in de concertzaal klinken. Speel- muziek van het goede soort schreef Francai in het werkje voor hobo en orkest getiteld l'Horloge de Flore. Flora in de muziek is geen nieuw onderwerp, doch het inspireerde Frangai tien jaar geleden tot char mante en welluidende muziek. Or kestlid Frank Minderaa verleende aan de hotto-partij alle glans. De bij val van het publiek liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Honeg- ger kreeg in de afgelopen week bij het Concertgebouworkest aandacht door middel van de vertolking van de Vijfde Symfonie. Iwaki en het Resi dentie Orkest speelden het werk. dat precies een halve eeuw geleden in première ging. een pantomime met de welluidende titel Horace Victorieux. Het tragisch verhaal van het liefdes paar Camille en Curatius inspireerde Honegger tot stemmingsvolle, orche- straal rijk gekleurde en fascinerende muziek. Honegger is een componist die niet vergeten mag worden, dat is met dit werk in een degelijke weer gave bewezen. De parade der mannenbroeders is nog geen verleden tijd!, stelde de Driebergense ds. W. Kalk man zaterdag met enige voldoening vast in de stampvolle Domkerk te Utrecht, waar twaalf- a dertienhonderd gereformeerde bonders samengestroomd waren om te spreken over de situatie in hun hervormde kerk. Om het verhaal van het verplichte .tientje af te maken, de kerkeraad te Kinderdijk heeft al gezegd: dat dra gen we niet af. Het bezwaar in gere formeerde bondskring is nl. dat de gelden van de generale kas vaak ook gebruikt worden voor zaken, waar men principieel bezwaar tegen heeft. In de Domkerk waarschuwde ds. Vermaas tegen het nemen van over ijlde besluiten, die je vroeg of laat misschien half of heel weer moet in slikken. Tussen haken: deze waarschuwing was typerend voor de geest van de vergadering en we mogen, dunkt me, concluderen dat de bonders niet be zweken zijn voor het gevaar dat ds. Kievit in zo'n massale bijeenkomst zag, nl. dat je gaat denken: we zijn met zoveel, nu zullen we es wat! An derzijds is het nare woord „haal baar" gelukkig niet gehoord. Terug naar het tieytje. De vergade ring besloot de synode te vragen om in afwachting van de gewenste her- strukturering van de financiën der kerk het mogelijk te maken dat de bijdragen voor de generale kas be steed worden voor bepaalde objecten, waar men achter kan staan. Zo kan het immers ook met de zen- dingsgelden: de bijdragen van de bonders gaan via de officiële kanalen naar hun eigen zendingsbond en niet naar Oegstgeest. De kerkvoogdijen wordt geadviseerd het tientje wèl te innen, maar in afwachting van een beslissing hiervoor het geld in huis te houden. Verder gaat er een dringend ver zoek naar de synode deze zaak los te koppelen van sancties t.a.v. het be- roepingswerk. En om nog een conclu sie van deze dag te melden: men zal het moderamen van de synode vragen de 14e november een biddag te doen zijn in verband met „de nood het herstel en de roeping van de kerk". TEL AVIV (AP) De Israëlische chef-staf. generaal Haim Bar-lev, zal in het begin van het volgende jaar worden opgevolgd, aldus meldt de Maariv. een gezaghebbende krant uit Tel Aviv. Van officiële zijde heeft men er geen commentaar opgeleverd. Volgens het blad zal de generaal lid van het kabinet worden en vermoedelijke de portefeuille krijgen van handel en in dustrie. Die functie wordt thans be heerd dkor de minister van financiën, Sapir. Het besluit van het aftreden van generaal Bar-Lew zou zijn genomen door generaal Dajan, minister van defensie, maarhet zou niet doorgaan als zich in de militaire toestand in het Midden-Oosten plotselinge veran deringen zouden gaan voordoen. Wie Bar-Lev zou gaan opvolgen meldt de Maariv niet. Ds. Kalkman had gelijk, en nie mand had 's morgens de weg naar de vergadering hoeven te vragen: je kon van het Stationsplein af de stroom van mannenbroeders gemakkelijk volgen naar het gebouw voor K. en W., aan de deur waarvan zij te horen kregen dat geen der zalen de schare zou kunnen bevatten. Zij werden doorverwezen naar de Domkerk. Vlak bij de ingang van de kerk kregen de mannenbroeders (ik houd dit woord nog even aan, er waren naar verhouding heel weinig vrou wen) een papiertje in de hand ge drukt. Dit bleek een nogal luidruchtig geschriftje te zijn van de Hoogeveense ds. G. Taverne, man van de „presby- teriaal hervormde kerkgemeenschap in de Grote Gemeente", die de lezers voorhield: de gereformeerde bond be driegt u! Later op de dag wilde een zoon van ds. Taverne vragen stellen, maar hij kreeg het woord niet omdat dit op deze discussiedag alleen aan leden van de gereformeerde bond was voor behouden. Ik meld dit, omdat dit het énige incident(je) was tijdens deze forse bijeenkomst. Want het klimaat en de toon van de dag waren uitste kend en wie gedacht had dat hier van dik hout planken gezaagd zouden worden, kwam bedrogen uit. Niemand liet zich iets onbedacht zaams ontglippen, daar had voorzitter ds. W. L. Tukker uit Groot-Ammers ook om gebeden, en de leden van het forum onder leiding van ds. J. Ver maas uit Huizen (N.H.) onthielden zich in de beantwoording van de vra gen zorgvuldig van lawaaiige be schuldigingen of gemakkelijke bewe ringen. Ik wil terloops kwijt dat gere formeerde verontrusten hieraan een voorbeeld zouden kunnen nemen: de ernst van verontrusting wordt er ge loofwaardiger door. Wel mooi, maar Waren er in de Domkerk niet die het misschien wat feller zouden wil len hebben gehad? Je zou het denken toen ds. A. Vroegindeweij uit Vee- nendaal zei dat er wel mooi gespro ken was, natuurlijk, maar dat "ons volk" lijdt aan de kerk en nu toch iets van uitzicht moet hebben. Eerder had ds. T. de Jong uit Nieuw-Lekker- land om zoiets als „geen woorden, maar daden" gevraagd. Forumlid ds. L. Kievit uit Gouda reageerde: was het maar waar/dat je kon zeggen dat ons volk aan de kerk lijdt; ons volk is ontevreden over de gang van zaken in de kerk. dat wel, maar is het altijd een biddend volk? Ds. Kievit had zijn twijfels: het is veel eerder zo dat men, als alles in de eigen gemeente maar reilt en zeilt, al gauw tevreden is. Tot ds. De Jong, die de wachters op Sions muren te weinig strijdlustig vond, zei ds. Kievit: ik lees in de bijbel van de wachters op Sions mu ren, dat zij niet anders doen dan roe pen: uw God is Koning!. en de draagwijdte daarvan reikt verder dan de eigen kring. Klachtenlijst De toespraak van forumlid ir. J. van der Graaf, zou je wel „fel" kun nen noemen, maar hij had ook tot taak de lijst van klachten op te ma- (Vervolg van pag. 1) Op deze wijze maken we ruimte voor leden met humanistische en andere levensbeschouwelijke opvattingen. Verschil Volgens de Arjos-raad zal het uit gangspunt moeten zijn het evangelie van Jezus Christus, gericht op de menselijke solidariteit. Federatie voorzitter Loek Schipper erkende dat er een wezenlijk verschil met Arjos is. Het leek hem het beste in een komend overleg duidelyk de grens te leggen en dan maar zoveel mogelijk proberen samen te werken. Voorkomen moet worden, dat men elkaar gaat beconcurreren. Loek Schipper is zeer gelukkig met zyn nieuwe functie. Hij zei: "Ik voel me nu wat geneutraliseerd te genover de CHU. De laatste tijd had ik erg veel moeite met de CHU. Nu ben ik evenveel van de KVP". De vorming van de federatie was voor de leden van de jongerenorgani saties nog niet zo vanzelfsprekend. Over de statuten was men het spoe- KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie; J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. dig eens, maar na vijf uur discussië ren was er nog geen overeenstem ming over de organisatievorm. Voorzitter Schipper krijgt nu een bestuur van zeven man om zich heen. De federatieraad. die uit de hoofd besturen bestaat van de CHJO en KVPJG zal nieuwe voorstellen doen over de organisatie. Hoewel er actuele politieke proble men aan de orde waren gesteld spit ste de discussie in de gezamenlijke vergadering van CHJO en KVPJG zich steeds weer toe op de vorming van de ene christelijke partij. Jac. Huysen, de vroegere CHJO-voorzit- ter wenste voor de komende verkie zingen een progressieve christelijke democratische volkspartij. Gematigd Maar de heer De Zeeuw, de kan didaat-voorzitter van de KVP, sprak zich uit voor een gematigde progres sieve koers. De nieuwe party moet zich richten op degenen die eenzelf de politieke filosofie ondersehryven. Over de openheid van de party zei hij dat de tyd voorby was om je geïso leerd op te stellen. Mr. Coen Winters, de voorzitter van de KVPJG zei in zijn openingswoord dat de ARP kiest voor een half-open instelling. Men wordt wel uitgeno digd op de party te stemmen maar men krijgt geen zeggingsmacht. De toekomstige KVP-voorzitter de heer De Zeeuw zag geen heil in een discussie met ARP en CHU over de evangelische inspiratie. Maar wilde vooral praten over de politieke filoso fie voor de komende tijd. Ook mr. P. J. A. Idenburg liet zich in deze geest uit. De discussie over het meer of ihinder confessioneel zyn noemde hy zinloos. De ARP is echter bang voor het opportunisme van een grote par ty. Gevraagd naar het verschil tussen de partij die hy voorstaat en D'66 zei de heer De Zeeuw dat hy in D'6G een samenhangende maatschappij- Dr. C. GRAAFLAND de grens? ken (en bovendien: hij was de jong ste). Ook hij echter begon met te zeg gen dat het niet aangaat dat gerefor meerde bonders alleen maar de be schuldigende wijsvinger naar anderen uitsteken. De heer Van der Graaf had het achtereenvolgens over: het feit dat er stichtingen zijn die een eigen leven leiden, waarop de kerken nauwelijks vat kan krijgen en die dingen doen volstrekt in strijd met het wezen van de kerk (Kerk en Wereld, IKOR), de vele raden en organen waarvoor vrij gestelden rapporten schrijven die de kerk niet dienen maar die eerder kerkondermijnend werken (zoals Ge- meentevormen en gemeente-opbouw); het vrijwel ontbreken van het echte confessionele geluid in de voorlichting (pas nu Hervormd Nederland omhoog zit. gaat men de bakens wat verzet ten); de samenstelling der synode die de kerk niet weerspiegelt (een classis met nagenoeg geen kerkgangers is even sterk vertegenwoordigd als, zeg maar, de classis Brielle); de besluit vorming ter synode (komt vaak neer op amen-zeggen op wat deskundigen uitgedokterd hebben); de predikan tenopleiding (inbreng sociale weten schappen groter dan van bijbelse theologie), en: het verplichte tientje per-ziel voor de generale kas (com pleet met sancties t.a.v. het beroe- pingswerk). Opwekking van ir. Van der Graaf: de rechterflank moet veel meer initiatieven nemen in zaken, waarmee de kerk staat of valt. Van een verslaggever LUNTEREN In de kerken treedt op het moment verontrusting en po larisatie op. Wat op het eerste oog onoverbrugbare tegenstellingen lij ken. moet men echter waarderen en beleven als een wijze van pluriformi teit, die in de kerk haar kansen moet hebben. Daarover moeten van tevo ren geen oordelen worden uitgespro ken. De huidige situatie dwingt de kerk, anders dan in het verleden, niet allereerst geïnteresseerd te zijn in haar grenzen, maar bij haar door Christus geschonken ruimte. Aldus werd zaterdag in Lunteren geconclu deerd in een bijeenkomst over „De spanningen binnen de kerken" van de Nederlandse afdeling van The Inter national Council for Christian Lea dership (een beWeging van christe nen, die door samengaan in vriend schap. wederzijds begrip en respect, hun christen-zijn en de daaruit voortvloeiende verantwoordel i j kheid in de wereld gestalte willen geven). Tijdens een afsluitend forum onder leiding van de hervormde predikant ds N. K. van den Akker uit Den Bosch, waaraan leden uit verschillen de kerkgenootschappen deelnamen, werd duidelijk, dat vertegenwoordi gers van controversiële standpunten elkaar op geen enkele wijze als vol waardige leden van de christelijke kerk hebben afgewezen. zelfs Abraham Kuyper geaarzeld zou hebben Ds. Kievit: ik ben er altijd diep van onder de indruk dat God van eeuw tot eeuw in onze kerk ruimte laat voor de verkondiging van Zijn evan gelie, en dat is niet gewoon, maar dat is een wonder. Later zei ds. Kalkman dat het zaak is, je solidair 'op te stel len in de kerk. De vraag is: waar houdt die solidariteit op? Ds. Tukker gaf te kennen dat hij nog steeds geen ambtelijke vergade ring zal bijwonen, waarvan een vrouw deel uitmaakt; ds. Vroeginde weij had het in dit verband over een verschrikkelijke situatie; ds. Kalk man is lid van de synode, die een of meer vrouwelijke leden telt. Tot zover een greep uit de stapel notities, gemaakt op een dag, waarvan het me voorkomt dat hij van wezenlijker gewicht is dan een verklaring of getui genis, hoe fraai ook, waarmee je per briefkaart je instemming kunt betuigen en die je gevaar lijk dicht in de buurt van een handtekeningenactie kan bren gen. Psalm 146 is een van de jongste psalmen. Men neemt aan, dat hij ontstaan is na de ballingschap. Koning Kores was het middel in Gods hand geweest, waardoor .de Joden hun vrijheid terugkre gen. Groot moet dan ook hun ontsteltenis zijn geweest, toen deze koning enkele jaren later stierf. Wal zou hun nu weer boven het hoofd hangen? Dan zegt deze dichter: Vertrouwt niet op edelen, op een mensenkind, bij wie geen heil is. Gaat zijn adem uit, dan keert hij weder tot zijn aarde, te dien dage vergaan zijn plannen. Welzalig hij, die de God van Jacob tot zijn hulpe heeft, wiens verwachting is op de Here, zijn God." (Psalm 1465) Merkwaardig, dat hier zo nadrukkelijk gezegd wordt: Jakobs God. De Bijbel spreekt ook van God als de God van Abraham, Izak en Jakob. Abrahatn, reus in het geloof. Izak de man, die een teer geloofsleven kende van nauwe omgang met God. Maar Jakob... Iemand, die veel dichter bij ons staal. Zijn naam tekent hem: de handige jongen, of het nu was met linzemoes of met geitevellen. Wat mogen wij er blij over zijn, dat God niet alleen van Abra ham en van Izak, maar ook van Jakob de hulp wilde zijn. Niet om iets in Jakob zelf, maar omdat God hem liefhad. We lezen vandaag: Mattheus 13 18-23. Blijven ive? Uit de vragen die verder aan de orde kwamen vis ik deze: is het wel vanzelfsprekend dat we in de her vormde kerk blijven? Je krijgt soms het gevoel dat de synode denkt: we gaan onze gang maar, die bonders blijven toch wel. Zo formuleerde een ouderling uit Reeuwijk het. Forumlid dr. C. Graafland uit Am sterdam vond dat je, nu de dwaling zich zo breed maakt in de kerk, de vraag mag en moet stellen: waar is de grens? Vanzelfsprekend is ons blijven dus niet, zei hij. Maar we blijven, want de bediening van Gods Woord gaat nog steeds voort in de hervormde kerk en dat is een teken van Gods trouw. Bovendien kun je zien, zo ging dr. Graafland verder, dat er mensen in de afgescheiden kerken zijn die in onze kerk hun toevlucht nejnen voor de prediking. Uw verslaggever is zo vrij te vertalen: verontruste gereformeer den kerken graag bij bonders. Dr. Graafland was niet voor het maken van een vuist: veel afschei dingen zijn begonnen met een, goed bedoelde, dreiging. Ds. Kievit kreeg een schriftelijk ingediende vraag te beantwoorden, die een voorstel, tot doleantie bevatte waarvoor, zei hij, Van een verslaggever LUNTEREN In de kerken treedt op het moment verontrusting en po larisatie op. Wat op het eerste oog onoverbrugbare tegenstellingen lij ken, moet men echter waarderen en beleven als een wijze van pluriformi teit, die in de kerk haar kansen moet hebben. Daarover moeten van tevo ren geen oordelen worden uitgespro ken, De huidige sitiatie dwingt de kerk, anders dan in het verleden, niet allereerst geïnteresseerd te zijn in haar grenzen, maar bij haar door Christus geschonken ruimte. Aldus werd zaterdag in Lunteren geconclu deerd in een bijeenkomst over „De spanningen binnen de kerken" van de Nederlandse afdeling van the Inter national Council for Christian Lea dership (een beweging van christe nen, die door samengaan in vriend schap, wederzijds begrip en respect, hun christenzijn en de daaruit voort vloeiende verantwoordelijkheid in de wereld gestalte willen geven). Tijdens een afsluitend forum onder leiding van de hervormde predikant ds. N. K. van den Akker uit Den Bosch, waaraan leden uit verschillen de kerkgenootschappen deelnamen, werd duidelijk, dat vertegenwoordi gers van controversiële standpunten elkaar op geen enkele wijze als vol waardige leden van de christelijke kerk hebben afgewezen. Paus Paulus VI groet de kardi nalen en bisschoppen aan het slot van de laatste zitting van de bisschoppen-synode. Naast de Paus, bisschop Ladislaw Rubin, secretaris van de synode. Onder een overzicht van de zaal, waar de bisschoppen rond de Paus staan. DS. W. L. TUKKER niets onbedachtzaams In de Maas by Grave is zaterdag avond de 39-jarige schipper J. Rui tenberg verdronken. De man werd vermist nadat hy boodschappen voor zyn vrouw had gedaan. De tas met boodschappen stond bij de loopplank van het schip. Het stoffelijk overschot is gisteren door de .politie opgehaald. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen: H. J. de Bie te Wierden. Aangenomen naar Amsterdam- Noord (toez.): A. A. Spijkerboer, stu- dentenpred. te Amsterdam. Bedankt: voor Papendrecht: kand. C. Kik te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oudemirdum: kand. G. J. Jans te Bussum. Aangenomen: naar Laren (NH) voor past. arbeid in Gooise ziekenhuizen: W. van Otterlo, a.s. em. pred. te Am sterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Zaandam in combi natie met Krommenie: C. Bijl te Hil versum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Leerdam: A. M. den boer te Ridderkerk. Bedankt: voor Wageningen: A. Hoogerland te Werkendam; voor Klaaswaal en Oostkapelle: N. W. Schreuder te Goes. ROME.(AFP/RTR) De bis schoppensynode in Rome is niet tot een gemeenschappelijk stand punt gekomen over de wijding van gehuwde mannen tot pries ter. Hoewel een meerderheid te genstemde, beval toch een grote minderheid aan dit onder be paalde omstandigheden wel te doen. Er is gestemd over twee moties: één waarbij het huidige verbod ge handhaafd blijft* en de tweede vol gens welke de paus om redenen van pastorale behoefte gehuwde mannen van rijpe leeftijd en voorbeeldige le venswandel tot priester zou kunnen wijden. De eerste motie behaalde vol gens genoemde kringen 107 stemmen, de tweede 87. „Hetgeen de synode denkt, bevesti gen wij", aldus de paus in zijn slot toespraak over het priestercelibaat. Over het tweede thema, de gerech tigheid in de wereld, zei de paus o.m. „de missie die Christus aan de kerk heeft gegeven is niet van politieke, economische en sociale aard, maar is religieus. Deze missie kan en moet evenwel bijdragen aan het tot stand brengen van gerechtigheid, zelfs we reldse gerechtigheid". ZWOLLE Het hoofdbestuur van de Arjos zal zaterdag in een spoedvergadering bijeenkomen om zich te beraden over de moei lijke situatie die is ontstaan na het met grote meerderheid aan vaarden van een resolutie door de Arjos-raad waarin het instellen van een contactgroep met de par- tijvoorziters en de fractievoor zitters van CHU, KVP en ARP van de hand wordt gewezen, al thans op dit ogenblik. De Arjos-raad sprak zaterdag in Zwolle met grote meerderheid (41-17) als mening uit dat het onjuist is dat visie miste. D'66 is geen volkspartij. Verder distancieerde de toekomstige voorzitter van de KVP zich duidelijk van andere christen-democratische partyen in Europa zo als de CDU in West-Duitsland. er een contactgroep komt, die gaat optreden zonder dat de kiesverenigin gen worden gepolst Het partijbestuur van de ARP wordt in de aangenomen resolutie gevraagd zijn besluit betref fende de contactgroep te herzien en een besluitvorming over dit onder werp op te schorten totdat het stand punt van de ARP-kiesverenigingen en de mening van de KVP en CHU bekend zijn. Pas daarna zal de instelling van de contactgroep opnieuw moeten worden bekeken, vindt de Arjos. Het dage lijks bestuur van de Arjos voelt zich door deze uitspraak in zijn hemd ge zet. „Wij weten ons nu niet meer ge- ruggesteund door de hele Arjos. De taak van ons als bestuursleden bin nen de Arjos zal heel moeilijk wor den na deze uitspraak. Ons beleid is op een ander spoor ge,zet. De konse- kwenties van het besluit uit de con- tactraad te stappen zijn nog niet te overzien omdat ze het wezen van het beleid van het dagelijks bestuur aan tasten". aldus Gerrit van Dongen, voorzitter van de Arjos-raad. Met name wordt het heel moeilijk voor het dagelijks bestuur een stand punt in te nemén tijdens de partij raad die volgende week wordt gehou den. AR Tweede-Kamerlid Hannie van Leeuwen die de Arjos-raad bijwoon de als vervangster van de voorzitter van de AR-fractie de heer Aantjes had al geruime tijd op haar stoel heen en weer zitten schuiven. Toen de beslissing was gevallen liet mej. Van Leeuwen daar duidelijk haar on genoegen over blijken: „Jullie zijn in een rot situatie terechtgekomen. Ik wens jullie heel veel sterkte toe bij het vinden van een oplossing". De resolutie liegt er niet om en laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Daarover was men het aan het eind van de middag wel eens. Dë Ar jos-raad had na het bewogen debat geen zin meer zich te gaan verdiepen in kwesties als de drie van Breda. Het was er trouwens te laat voor geworden. Aan het begin van de ver gadering had de Arjos-raad zich wel unaniem in een telegram aan de Amerikaanse ambassadeur in Neder land uitgesproken tegen de kernproef in de Verenigde Staten. Gerrit van Dongen had tijdens de ochtendvergadering toen de samen werking tussen de CHJO, KVPJG en Arjos ter sprake kwam zijn teleur stelling uitgesproken over het feit dat de samenwerking tussen deze jonge renorganisaties (nog) niet mogelijk is. Dit terwijl CHJO en KVPJG toch de aangewezen jongerenorganisaties voor de Arjos zijn om mee samen te wer ken. Hij toonde zich tegen een samen werking met GPV en SGP. Wie het politiek isolement zoekt zoals deze partijen, bevredigt misschien zichzelf daarmee maar niet de naaste in de samenleving omdat uitvoering van het program wegens een tekort aan mogelijkheden dan onmogelijk blijkt te zijn", concludeerde hij. De Arjos zal volgens Gerrit van Dongen tot initiatieven moeten ko men om zich te kunnen bevrijden van het centrumachtige karakter". Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. vreemd, 4. aanloop, 7. lidwoord (Fr.), 8. livreiknecht, 10. afne mend getij, 12. water in Utrecht, 14. duw. 15. deel van het jaar, 16. in Memo- riam (afk.), 18. for instance (afk.), 19. telwoord, 22. aldra, 24. zekere plant, 25. bekend schilder, 26. Amer. sierheester, 2a water in Friesland, 30. muzieknoot, 31. loot, 33. bedekt bloeiende plant, 35. jongensnaam, 37. muzieknoot, 38. soort kers, 40. niet parkeren (afk.), 41. oven krabber, 42. water in N.Br. Verticaal: 1. buitenhaven, 2. reeds, 3. vlug. 4. lof, 5. chin, lengtemaat, 6. ontr kenning, 7. grondsoort, 9. rund, 11. oevergewas, 13. slank torentje, 15. soort pruim, 17. turkse tarwe, 18. bizondere handigheid, 20. schortje. 21. verstandig (barg.), 22. voorkomen, 23. plaatsje on der Gramsbergen, 25. dapperheid, 27. kurk, 29. kever. 32. zandheuvel. 3a in- sekt, 34. bijb. figuur. 36. bouwland, 3a pers.voornaamw., 39. bergplaats. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. moet, 4. doel, 7. fee, 8. ösel, 10. of, 12. lont, 14. ieme, 16. Umea, 18. adem, 20. To, 21. sela, 23. iet, 25. deeg, 27. Aare. 29. eer. 30. eest, 32. Ne, 34. geld, 36. orde, 38. Eros. 40. alia, 42. re, 43. lama, 45. alt. 47. lias, 48. kode. Vert.: 1. me, 2. oele, 3. ton, 4. de, 5. olie, 6. lom, 7. fout, 9. stel, 11. feit. 13. oase, 15 emir, 17. mode, 19. daas, 22. egel, 24. eend, 26. ergo. 28. atol. 29. ever, 31. Edam. 33. eelt. 35. Esla, 37. raad, 39. reL 41, lak, 44. as, 46. Ie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2