AAD KOUDUZER PRODUKTIEF Jan Coenen goaltjesdiei Manchester moreel winnaar dp FC Groningen verspeelt zege SEIKO Fischer-Spasski in Rio de Janeiro? Topscorers Sporttoto MAANDAG 8 NOVEMBER ROTTERDAM Sparta heeft tegen DWS weer eens een over tuigend bewijs geleverd dat het té veel kansen nodig heeft om doelpunten te maken. In feite dankten de Rotterdammers het aan zwakke momenten in DWS' verdediging dat Arend Koud ijzer tot driemaal toe succes had. En wanneer de Amsterdam se formatie in de tweede helft met wat meer overleg en minder onstuimigheid te werk was ge gaan, dan zou het er voor de Spartanen zelfs nog somber heb ben uitgezien. Nu bleef DWS steken op één tegentreffer, van Theo Huseers. Een teleurgestelde Pim van der Meent: Al mijn spelers lopen luid te verkondigen dat zij het spel in de tweede helft hebben gemaakt Maar wat schieten we daar mee op? Tijdens de rust had ik de opdracht gegeven dat er eindelijk eens wat meer, ook vanuit de tweede lijn moest worden geschoten. Maar wat zie je dan weer gebeuren? Dat ze eindeloos proberen door het centrum tot succes te komen. Kijk, zoiets kun je van een jonge ploeg als dit DWS verwachten. De meesten zijn nog té onervaren om hun verstand er goed bij te houden. Er wordt bovendien te veel gea geerd tegen scheidsrechterlijke beslis singen. Gauw de armen in de lucht of laten merken dat je het met een be slissing niet eens bent. Ze zullen moe ten leren, zich daar bij neer te leggen. Dit soort reacties schaadt de concen tratie. Daar was het derde doelpunt een duidelijk voorbeeld van. Bij een vrije trap van Jtirgen Kristensen op links was de verdediging no zó bezig met het verwerken van die beslissing, dat iedereen met de rug naar de bal stond. En wat gebeurt er? Niemand die kon reageren toen Koudijzer de bal ineens in het doel schoot Waar dan nog bij kwam dat doelman Jan Jongbloed te laat reageerde.' Het is duidelijk, ook al zijn er in vergelijking met het vorig seizoen merkbare verbeteringen, toch blijft GRONINGEN PSV heeft in Groningen tegen de club van die naam, na de overwinning op Real Madrid, weer teleurgesteld. PSV kwam in het hoge Noorden niet verder dan een geflatteerde 11. Geflatteerd, omdat de Groningers de meeste kansen op de zege kregen, maar deze onbenut lieten. In de derde minuut nam PSV een voorsprong door een afstandschot van Van Stippent. Na ruim twintig minuten bracht Oldenburger de teams weer in evenwicht. Na de rust faalde PSV aanvallend volledig. Hans Eijkenbroek probeert Overweg te omspelen. Zijn aktie zal echter geen succes hebben; doelman Jongbloed staat gereed de bal te onderscheppen dit DWS voorlopig nog een ploeg, die zich te weinig kan bewegen binnen een tactisch concept. Het was zonder meer onverantwoord van met name DWS doelman Jan Jongbloed grijpt de bal klemvast voordat Arend Koud ijzer, Sparta's spits, gevaarlijk kan worden. Tussen hen in DWS verdediger Bianchi. vrije verdediger Niels Overweg dat hij onophoudelijk probeerde, met aan vallende acties de fysiek sterke defen sie van Sparta uit evenwicht te bren gen. Zelfs in aanmerking genomen dat deze linie zeker na het uitval len van Hans Eykenbroek (liesbles sure) in de rust; hij werd vervangen door Hans Bentzon opmerkelijk zwakke momenten had. „Het reizen en trekken" van Overweg betekende duidelijk een verzwakking van DWS' defensieve kracht, toch al afgenomen door het gemis van Frits Flinkevleu- gel die het vermogen bezit om zich precies déér te bewegen waar hij zich nuttig kan manifesteren. Een man bovendien die op kritieke ogenblik ken zijn vakmanschap laat gelden door met bedachtzame acties rust in de ploeg te brengen. Ook al stelde Klaas Nuninga terecht vast: „Vol komen juist. Maar dat neemt niet weg dat ook Frits er weinig aan kan doen als onze verdediging alle drie de doelpunten min of meer cadeau geeft. Ik ben het met Van der Meent eens dat we vanmiddag door gebrek aan voldoende ervaring hebben ver loren." Onervaren Een visie, die aansloot op wat Spar ta's oefenmester Elek Schwarz later naar voren bracht: „DWS heeft mij aangenaam verrast door de manier, waarop het heeft geprobeerd ons in moeilijkheden te brengen. Gelukkig nu eens niet een ploeg die uitsluitend aan verdedigen denkt. Maar wel een onervaren elftal. Met zeker mogelijk heden voor de toekomst." Reactie van Nuninga hierop: „Erg vriendelijk van mijnheer Schwartz. Maar daar kopen we voorlopig niets voor. De punten, die we hier hadden kunnen pakken, zijn we kwijt." Dat Sparta een weinig overtuigende indruk maakte schreef Schwartz voor een belangrijk deel toe aan de terugslag op de inspanningen, die in Belgrado tegen Rode Ster wa ren geleverd. Hij zei: „Dat was de reden, waarom we in de tweede helft de kracht misten om door te gaan en na het tegenpunt van DWS, waarmee de stand op 21 kwam, even in moeilijkheden raakten. Verder geef ik toe dat we in het begin té veel op balbezit hebben gespeeld." Uit het hele spelverloop bleek zon neklaar dat Sparta zonder Janusz Ko- walik ook al toonde zijn vervanger Koudijzer zich een produktieve spits aanvallend té weinig snelheid en verrassing kan opbrengen om vol doende dreiging in zijn acties te leg gen. Schwartz nog eens ten overvloede, over de aard van Kowaliks dijbeen blessure: „Janusz kan inderdaad niet spelen. Dat is opnieuw medisch vast gesteld. Het zal zelfs enige tijd du ren voordat hij weer in staat is te gaan trainen. Verder was Kristensen vanmiddag niet honderd procent fit. Hij heeft twee dagen in bed gelegen met een keelontsteking en koorts. Zo iets is natuurlijk funest voor de con ditie. En toen we bovendien Eyken broek kwijt raakten veroorzaakte dat een weerslag op de hele ploeg. Eyken broek heeft al weken lang last van die liesblessure. Het lijkt me het beste, hem voorlopig rust te geven. Dan ka n hij helemaal genezen." JAN BLIJBOOM RIO DE JANEIRO De tweekamp Robert Fischer Spasski om het wereldkampioenschap schaken zal volgend jaar wellicht in Rio de Ja neiro worden gehouden. Max Euwe, de Nederlandse voorzitter van de in ternationale schaakfederatie (FIDE), heeft dit zaterdag in Rio verklaard. „Brazilië is bereid de vereiste 30.000 dollar te betalen en ook de overige kosten voor zijn rekening te nemen", aldus Euwe. De Haagse Ushockeycluto Hijs Hokij heeft zaterdagavond In Luik de club van die naam met 164 (7—0. 5—2. 4—2) versla gen Het was een wedstrijd voor de Neder- derlandse competitie. Modern Masters of Time prestige op de pols Den Bosch-Utrecht 1-4 FC Den Bosch moet zijn eerste wedstrijd nog steeds winnen. Ook tegen FC Utrecht trokken de Bos schenaren aan het kortste eind. FC Utrecht nam reeds na vijf minuten een 0—1 voorsprong door een doel punt van Van Veen. Voor rust maakte Vissers voor Den Bosch ge lijk. Na rust bleek de snelheid en de conditie van de gasten zoveel beter, dat zij moeiteloos door goals van Groenendijk, Van Veen en weer Groenendijk naar 14 uitlie pen. Volendam-Telstar 1-5 Veel klasseverschil was er niet tussen Volendam en Telstar, maar het verschil in doelpunten loog er niet om. Tot een kwartier na rust kon Volendam stand houden, was het geenszins de mindere van de Umuidense formatie. Toen echter Fens de stand op 01 had ge bracht, stortte de Volendamse de fensie ineen. Twee maal Manders en André brachten de stand snel naar 0—4. Billy Bond redde de eer voor Volendam en Fens schoot Telsfar naar 1—5. Vitesse-NAC 1-2 Twee minuten voor het einde van de ontmoeting tegen NAC moest Vitesse de halve winst uit handen geven. De mee naar voren gekomen Daan Schrijvers schoot NAC naar de 12 overwinning. Vitesse toonde tegen de Bredanaars, dat de ploeg met een enorme inzet' kan spelen. Door slechte mandekking echter kreeg NAC in de eerste fase veel kansen, waarvan Stanley Bish er één in een goal omzette. Voor rust maakte Gerritsen de ge'ijkmaker voor Vitesse. NAC bleef in de tweede helft slechts met moeite overeind, maar won tenslotte door de goal van Schrijvers. FC Twente-MW 2-0 iHet vroege doelpunt van de FC Twente, na drie minuten door K'ck van der Vall gescoord, heeft MW zodanig gedesillusioneerd, dat de Limburgers niet meer aan redelijk aanvalsspel toekwamen. Zij misten de kwaliteit van het raffinement om het de defensie van de Twentena ren moeilijk te maken. Toch duur de het tot ver in de tweede he'ft, voordat Willy van de Kerkhof FC Twente in volkomen veilige haven bracht. Eredivisie Volendam-Telstar 1—5 FC Den Bosch—FC Utrecht 14 AjaxFeijenoord - 21 FC Twente—MVV 2—0 FC Den HaagGo Ahead 20 Sparta—DWS 3—1 ExcelsiorNEC 21 FC GroningenPSV 11 VitesseNAC 12 Feijenoord 12 l Ajax 12 FC Den Haag 12 FC Twente 12 Sparta 12 FC Utrecht 12 Telstar 12 NAC 12 NAC 12 MVV 12 DWS 12 Excelsior 12 NEC 12 PSV 12 FC Groningen 12 GA Eagles 12 Volendam 12 FC Den Bosch 12 Vitesse 12 1 1 10 16- S 31—14 22—1? 1415 15-18 15—U 11—IS 014 a—it 12—17 17—U 14—19 17-22 6-21 S-M Eerste divisie DFC—de Graafschap HVCde Volewijckers Haarlem—Heerenveen AZ'67—RodaJC FC VW—Wageningen Blauw WitHeracles SC CambuurWillem II Fortuna SCVeendam EindhovenPEC Zwolle Fortuna VI.Helmond Sport Wageningen 15 9 3 3 21 Heerenveen 15 8 5 2 21 Haarlem 14 8 4 2 20 Eindhoven 15 Roda JC 15 1-J k, 37-J 2—0 U 1—0 m 0—0 m 2I g( U D 0-o 7 1—l d( 18— S 20—10 5 17 14—16 3 16 14— 9 5 16 15—1J 5 16 22—17 4 15 13—lJ 11-17 11—11 16—21 9-19 10- -19 9-23 AZ '67 Blauw Wit 1 Fortuna SC FC VW 1 SVV Cambuur 1 veendam Heracles l Willem II HVC l Volewijckers De Graafschap i PEC Zwolle DFC 1 Fortuna VI. Helmond Sport Lex Schoenmaker (Feüenoord), Janusz Kowallk (Sparta) en Ruud Geeli (Go Ahead Eagles) hebben ondanks het feit dat zij zondag plet scoorden, de leidende poeitle op de topscorerslljst be houden. Groenendijk (FC Utrecht) en Coenen (Excelsior) die zondag voor de derde maal in vier weken twee doelpunten, scoorde, maakten een forse sprong. Koudijzer (Sparta) verdubbelde zijn to taal door een hattrick in de wedstrjty tegen DWS. De topscorerslljst ziet er als volgt uit: 1/3 Kowallk (Sparta) .Geels (Go Ahead Eagles). Schoenmaker (Feijenoord) allen 10. 4. De vrlndt (PSV) 8. 5/6. Coenen (Excelsior) en Groenendijk (FC Utrecht) beiden 7. 7/11. Van Dijk (Ajax), Bosveld (Sparta), Berg (FC Den Haag). Couperua (FC Den Haag). Koudijzer (Sparta) allen 6. 12/14. Brokamp (MW), Van Veen (TC Utrecht), en Bish (NAO allen 5. 15/7* KlIJr Jan (Sparta». Wery (reljenootd), Rene v.d. Kerkhof (FC Twente). Rogge^ veen (FC Den Haag) en Swart (AjaX) allen 2. De uitslagen van de voetbalwedstrll den die dit weekeinde zijn gespeeld voor sporttoto 16 zijn; Volendam Telstar 1—5, Den Bosch Utrecht 1—1, Ajax Feijenoord 2—1, FC Den Haag Go Ahead Eagles 2—0, Sparta DWS 3—1, Excelsior NEC 2—1, Groningen PSV 1—1, Vitesse NAC 1—2, HVC Volewijckers 3—2. Haarlem Hee renveen 20, A Z'67 Roda JC 1—0, Blauw Wit Heracles 2—1. Fortuna SC Veendam 3—1. LONDEN In de eerste divisie van de Engelse voet balcompetitie heeft Manches ter United dank zij een ge lijkspel van 33 tegen stadge noot Manchester City de eer ste plaats behouden. Aange zien Derby County thuis met 30 van Crystal Palace won, slonk de voorsprong van Man chester United echter tot een punt. Manchester City staat op de met Sheffield United en Leeds United te delen derde plaats, twee punten achter Derby. Onderaan staan Crystal Palace en Notting ham Forest. Manchester United voelde zich zaterdagmiddag na negentig dra matische minuten in het Maine Road-stadion de morele winnaar. Drie maal, iria Sammy Mcilroy, de 17-jarige vervanger van de geblesseerde Denis Law, Brian Kidd en John Aston, had het technisch uitstekende United de leiding genomen en toch won het niet. De oorzaak hiervan was de vechtlyst van „City", dat in Mike Summerbee een man had, die het presteerde om in de 87e minuut gelijk te maken. De twee overige City-treffers waren ran Francis Lee en Colin Bell. Leeds United, dat eerder op de dag voor een sensatie "had ge zorgd door op medische gronden de anderhalf miljoen dure Asa Hartford van West Bromwich Al bion op het laatste nippertje niet te contracteren, had het tegen Leicester City niet gemakkelijk. Na e«n achterstand van 01 wa ren het echter de Schotse inter national Billy Bremner en Peter Lorimerdie in de tweede helft de overwinning veilig stelden. Landskampioen Arsenal zag zich op zijn weg naar de top ge stuit door Liverpool, dat hersteld bleek van de uitschakeling door Bayern Miinchen fcoor de Europa Cup II. Toen Ray Kennedy Arse nal een kwartier voor tijd uia het been van Tommy Smith voor 22 had gezorgd, raapte Liver pool nog eenmaal alle krachten bijeen, lan Ross scoorde drie mi nuten voor tijd de winnende goal: 32. FC Bayern München, winnaar van de Westduitse voetbalbeker '70/'71, heeft zaterdagmiddag in de Bundesliga een nieuw record gevestigd. Na veertien competi tiewedstrijden zijn de Münche- ners nog steeds niet verslagen en dat heeft nog geen andere club in de hoogste afdeling gepresteerd. Het heeft overigens maar een haartje gescheeld of Bayern had zaterdag in eigen stadion verlo ren. Tegenstander FC Köln, dat in de eerste zestig minuten gebruik maakte fcan de Europa Cupmoe heid van Bayern München. scoor de via Kapelmann in de 42e mi nuut en hield die voorsprong vast tot vijf minuten voortijd. Toen, tijdens een hevig offensief van de lijstaanvoerder, onderscheidde amateur-international Uli Hoe ness zich door de Keulse doelman met een listig rollertje te ver slaan. Bayern München bezet nu de eerste plaats met 2 punten, op de voet gevolgd door de koploper van het eerste uur. Schalke '04, dat vrijdag in de uitwedstrijd te gen Arminia Bielefeld heel moei zaam tot 11 kwam. De derde plaats is voor lands kampioen Borussia München Gladbach. De Borussen leverden een prestatie, die door niemand was verwacht. Na de titanen strijd tegen Inter Milan, rekende Borussia. spelend met vijf inval lers voor de gewonde Vogts, Net- zer. Muller en Bleidick, af met Hertha BSC: 52. Beste spelers van het hartverwarmend enthou siaste Borussia waren Sieloff, Wittkamp en le Fevre. De enige uit-overwinning werd behaald door Hambur ger SV, dat tegen Hannover '96, de rode lantaarndrager, een achterstand van 02 op haalde tot 3—2. Voor de Hannoveranen, die voor de elfde maal verloren, ziet de toekomst er wel erg somber uit. De achterstand op num mer 17 Arminia Bielefeld bedraagt drie punten (58) en op nummer 16, Rotweiss Oberhausen, vier punten. ROTTERDAM Ook na de opzienbarende winst van Excel sior op PSV werd Jan Coenen nog altijd gekwalificeerd als de eenvoudige goaltjesdief. Coenen, legen PSV goed voor twee doel punten, was niet meer een storm ram die de bal er simpelweg in- schopte. Maar gisteren, in het duel met NEC, bewees Coenen meer te zijn dan een afmaker, hij paste uitstekend in de combi naties, speelde regelmatig een tegenstander uit, stoorde onop houdelijk, maakte openingen, was voortdurend bereikbaar en scoorde uiteraard. Zijn bijna al traditionele twee doelpunten wa ren tegen NEC opnieuw voldoen de voor de zege (21). Merkwaardig genoeg had Wiel Coer- ver, de trainer van NEC, gelegen heidsverdediger Jo Peters naast Coe nen geposteerd. Peters slaagde er niet in Coenen aan banden te leggen. Peters, NEC's enige niet-full-prof, was te vriendelijk voor Excelsiors topsco rer. Peters: „Dat is mijn fout, ik ben nu eenmaal niet hard. Dat is ook de reden dat ik er nooit vast insta. Dit is mijn achtste seizoen bij NEC, maar ik ben nog nooit doorgebroken. In het begin maakte ik wel een paar overtredingen tegen Coenen, maar dat vond ik gewoon vervelend". En Coer- ver: „Jo heeft het niet slecht gedaan. Bij dat eerste doelpunt kan je nog aanvechten of hij schuldig was, maar bij het tweede was hij in balbezit; er werd in de defensie niet overgeno men." Kornelia, door een schorsing slechts toeschouwer: „Misschien dat ik op Coenen had gestaan als ik er bij was geweest. Ik heb me zitten verbijten". Toch was het NEC dat na 25 minuten aan de leiding kwam toen Gerrit den Butter de bal kwijtraakte aan Felix Muller na een slechte uittrap van Eddy van der Roer. Muller haalde meteen uit: 01. Excelsior verwerkte die klap moeiteloos; nauwelijks tien minuten laten was het Coenen die een slimme vrije trap van Libregts via De Bree verzilverde: 11. Libregts la ter: „Dat was de eerste keer dat we achter kwamen sinds we beter zijn gaan draaien. Dat doelpunt bleek ons niets te doen. Nu pas bleek hoe goed de mentaliteit is bij Excelsior". Na zes minuten in de tweede helft stootte Excelsior zelfs door naar 21 toen Coenen op tijd de diepte indook na een pass van Aad den Butter. En ook daarna, toen Excelsior zijn voor sprong koelbloedig verdedigde, blééf Jan Coenen levensgevaarlijk, Pijs en Peters kwamen nog regelmatig in moeilijkheden. Coenen: „Dat gedraaf heeft me wel een hoop energie (ge kost, m'n kuiten staan op klappen". En Excelsior-trainer Joop Castenmil- ler: „Je ziet hem zelfs regelmatig een sliding maken. Dat zie je toch maar zelden van een spits". Hij heeft een paar uitstekende schijnbewegingen en hij is technisch redelijk onderlegd. Wat moet je nou nog meer van een spits eisen". Na de triomf op PSV had de angst bij Excelsior definitief plaats gemaakt voor een onwrikbaar zelfvertrouwen. Een gevaarlijke situatie; dat zelfver trouwen zou gemakkelijk tot over moed kunnen leiden. Castenmiller: „Daar hebben we het van de week langdurig over gehad. Daarom hebben we in de openingsfase ook nogal be houdend gespeeld. Je kan het je tegen dit NEC niet veroorloven onmiddel lijk in de aanval te gaan". Naast Coenen had Castenmiller nóg een uit blinker in de ploeg: Dick van NierQp, een uiterst constante voorstopper. Castenmiller: „Ik heb gehoord dat Hulshoff het erg moeilijk heeft gehad tegen Janssens. Wel, tegen Van Nierop heb ik Janssens niet gezien". Janssens was niet de enige die het moeilijk had. Ook Theo de Jong, NEC's wekelijkse uitblinker, kon piet in zijn ritme komen. Tegen Den Haag en Sparta was soms iets te herkennen van het „oude" NEC, van de ploeg die zo voortreffelijk gegroepeerd uit de defensie kan komen, die een voor sprong niet meer uit handen geeft. Tegen Excelsior echter werd die voor sprong ongelooflijk simpel prijs gege ven. De Jong: „Ik zie het zo langza- merhand niet meer". Coerver echter] „Het is een kwestie van tijd. De vont móet op een gegeven moment wee! terugkomen, dit kan niet een heel seizoen duren". NEC wordt op de weg naar herstej nog altijd gehinderd- door blessures Pijs, Kronshorst en Muller, die zijn eerste wedstrijd voor NEC volmaaktt] zijn weliswaar weer beschikbaan maar Sije Visser en Herbert Bönnej zijn nog altijd niet beschikbaar. Ej juist op het middenveld liggen Coen vers problemen. Kamps en Eggenkamj zijn alleen maar geschikt voor bre kend werk. Felix Muller zocht tegd Excelsior nog naar het juiste ritm«j briljante acties wisselde hij af ma slordige passes. Coerver: „Begrijpt lijk, in zo'n eerste wedstrijd. Daar fl ik die jongen niet voor naar de kan halen". En Muller: „Ik had toch w( een beetje last van die knie. Tc kan ik wel tevreden zijn, dacht ik"J BERT NEDERLO! Jantje Coenen (rechts) scoort het tweede doel punt van Excelsior in de wedstrijd tegen NEC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10