NOODVOORZIENINGEN VOOR RIJN Regering bemiddelt niet in loonoverleg Delfland tot ministers: Rampzalig voor tuinbouw Hooggerechtshof: beraad over kernproef Sla voor export ongeschikt Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet (RITA) [RUNSBURG3 Dr. de Zeeuw nieuwe KVP- voorzitter PvdA-kamerleden willen protest tegen kernproef Giro voor Pedro Auto van het jaar CITR0ËN Nieuwe leidse Courant Zaterdag 6 november 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er zijn goed geklede zotheden, evenals er goed geklede zotten zijn. NICOLAS CHAM FORT De anderen gaan 't snappen zij zijn bijna gelijktijdig met mij klaar. Aan het uitzonderlijk zachte herfstweer met gisteren nog 15 graden is een einde gekomen. Een stormdepressie bij Denemarken voert was koudere lucht aan met ook morgenwel opklaringen, slechts hier en daar een bui bij een temperatuur van 8 tot 10 graden. In de komende dagen zal de depressie-aktiviteit wat toe nemen waarbij af en toe wat regen zodat november eindelijk wat meer herfstachtig gaat. wor den. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.8 cm (997 millibar), dalend. Zon en maan 7 november: zon op 7.44, onder 17.02; maan op 20.53, onder 13.09; 9 nov. L.K. 8 november: zon op 7.46; onder 17.01; maan op 22.11, onder 13.38; 9 nov. L.K Hoog water Hoog water,7 november: Rot terdam le getij 7.18, 2e getij 19.51; Scheveningen 5.4618.07; Vlissingen 4.33—16.55; Haring vliet aan de Zeezijde 6.20^-18.37. Hoog water, 8 november: Rot terdam le getij 8.07, 2e getij 20.48; Scheveningen 6.3218.53; Vlissihgen 5.25—17.48; Haring vliet aan de Zeezijde 7.08—19.28. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft gisteren voor de water voorziening in Rijnland en Delfland overgeschakeld op een aantal noodvoorzieningen. In samenwerking met de provinciale waterstaten en de betrokken hoogheemraadschappen is besloten het water uit het Amsterdam-Rijnkanaal via de Grote Heijcop, via de Leidse Rijn en via de Vaartse Rijn en de gekanaliseerde Hollandse IJssel aan te voeren. Eveneens wordt de gekanaliseerde Hollandse IJssel via Vreeswijk gevoed met water uit de Lek. De kwaliteit van het water in de Hollandse IJssel is de afgelopen we ken dermate verslechterd, dat Rijks waterstaat aan de Hoogheemraad schappen Rijnland en Delfland heeft verzocht geen water meer aan de Hollandse IJssel te onttrekken. Zout Als gevolg van de lage waterstand van de Rijn is de invloed "van het opdringende zout uit zee verder land inwaarts merkbaar geworden. Het water uit het IJsselmeer dat nog een redelijke kwaliteit heeft, wordt naar het Amsterdam-Rijnkanaal gevoerd om de verzilting aan de Noordzijde van dit kanaal tegen te gaan. De hoogheemraadschappen kunnen het aangevoerde water gebruiken voor het doorspoelen van de polders en zo het zuurstofgehalte van de polderwateren op peil houden. Volgens Rijkswaterstaat is de si tuatie weliswaar ernstiger dan najaar I 1/éJuLuum ME.UBLLE.NI VEILIG GEKOCHT 1 1BL/DE VAKMAN 1969, toen er ook een uitzonderlijke lage Rijnafvoer was, maar zijn de ge volgen minder ingrijpend dan des tijds. De voor een deel in de bodem van nieuwe Maas en Nieuwe Water weg aangebrachte drempel en de Ha- ringvlietsluizen houden het zout uit zee voor een deel tegen. Het hoogheemraadschap Delfland 'neeft de ministerraad gisteren ver zocht alles te doen om een einde te maken aan de zoutlozingen in de Rijn door de Franse kalimijnen. In een te legram aan de ministerraad noemde het hoogheemraadschap de situatie rampzalig voor de tuinbouw. Volgens premier Biesheuvel is het telegram gisteren niet in de ministerraad be sproken. Het proefstation voor de tuinbouw onder glas te Naaldwijk iheeft woens dag voor het eerst een gemiddeld chloorgehalte van meer dan 300 milli gram per liter gemeten, namelijk 307 milligram. Dat is meer dan in de droogteperiode van het najaar van 1969. De tuinders in het Westland klagen over „rand" in hun sla: een ziekte verschijnsel, waarbij de randen van de bladeren indrogen. Miljoenen kroppen sla worden door het hoge zoutgehalte van het gietwater onge schikt voor de export. De schade voor de tuinders in het Westland wordt op tien miljoen gulden geschat. (voor vervolg zie pag. 7) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil nog deze maand een gesprek hebben met de Stichting van de Arbeid over de loonontwikkeling. Dat gesprek zal niet vóór 19 november plaatsvinden, omdat op die datum de Sociaal-economische raad zich beraadt over het rapport van de Commissie van wijze mannen waarin een aantal voorstellen is gedaan om de loonstijging over een aantal jaren te beperken. Waar in normaler tijd het water langs de pijlers van de spoorbr-ug loopt lopen nu paard en koe vredig op het droge Van onze parlementsredaktie UTRECHT Dr. ir. D. de Zeeuw wordt de nieuwe voor zitter van de KVP. De heer Th. Laan, sinds het aftreden van mr. A. van der Stee met de waar neming van het voorzitterschap belast, wordt nu vice-voorzitter in het nieuwe partijbestuur. Het partijbestuur dat gisteravond op een vergadering in Utrecht de voordracht opstelde had een dringend beroep op de heer Laan gedaan als vice-voorzitter op te treden. Hoewel deze in een ander stadium had laten weten deze functie niet onder de heer De Zeeuw te willen bekleden, stemde hij na een schorsing van de vergadering van een kwartier toch toe. Beide kandidaten zijn het in deze tijd eens geworden. Het partij bestuur had overwogen dat tussen beide kandidaten geen enkel verschil van opvatting over de politieke ver nieuwing te constateren was. De heren De Zeeuw en Laan zul len de komende weken een voor dracht samenstellen voor een nieuw bestuursteam dat op de partijraads vergadering van 27 november zal worden gekozen. WASHINGTON (Reuter, UPI, DPA, AP) Het Amerikaanse Hooggerechtshof komt vanmid dag om half vier (onze tijd) bij een om zich te beraden over de wettigheid van de kernproef die vanavond om elf uur onder het eiland Amsjitka zou worden ge houden. Dit is het onverwachte resultaat van de laatste poging om de omstre den explosie tegen te houden, die acht protestgroepen langs juridische weg in het werk stellen. Eind vorige week Verklaarde het federale hof van be roep in het district Columbia zich in deze zaak onbevoegd. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gezegd dat zij in staat is het aftellen voor de onder - grondse atoomproef slop te zetten als het hooggerechtshof dit zou bevelen. De proef kan ieder moment wor den stopgezet tot aan het moment van de ontploffing, als dat nodig zou zijn, zei een woordvoerder voor de com missie. De proef die de codenaam Canni kin heeft zal vanavond om 23.00 uur plaatshebben. Als Cannikin wordt geannuleerd zal de atoombom worden vernietigd op de bodem van de schact door een chemisch ontploffingsmiddel. De bom zal vernietigd moeten worden en de schacht worden prijsgegeven als de Proef „enige weken" wordt uitge steld. In een poging, de openbare mening gerust te stellen over het gevaar voor een grote aardbeving heeft di recteur James Schlesinger van de Commissie voor atoomenergie zich met zijn vrouw en zijn dochtertjes Anne (13) en Emily (9) naar Amsjitka hegeven om daar de proef op 36 kilo meter afstand in een bunker bij te Wonen. Met hetzelfde oogmerk heeft een van Amerika's leidende seismologen, dr. Don Anderson, een verklaring uit gegeven waarin hij zegt dat nog nooit een ondergrondse kernproef een grote aardbeving heeft ingeleid en dat in feite door ondergrondse explosies juist spanningen in de aardkorst wer den verlicht. Vandaag in ZO: -X- Chris Blankenburgh: Servan- Schreiber en Frankrjjks vernieu wing -X- Francois Bernard: Orde in de 'au pair'-huishouding -X- J. J. M. Kiggen: Zegels voor Bel- gica 72 -M- Dialoog: Zij hebben intens mede leven nodig -X- Prof. dr. G. C. Berkouwer be spreekt prof. Miskotte's boek „Om de waarheid te zeggen" -X- H. J. van Halm: Er is nog veel te ontdekken -X- A. J. Klef: Jona en de polarisatie -X- J. van Doorne: Borges hekelt kos telijk de modieuze recensent -X- Jeanne de Vlieger: Ongehuwde moeders: tolereren of accepte ren? -X- Dr. C. Rijnsdorp over: Bevrijding van het dagelijks bestaan Ger Kruis: Portret van Londen Het hoofd van de Amerikaanse com missie voor kernenergie, James Schlesinger is met vrouw Rachel.en dochtertjes Emily van negen en An ne van dertien op Amsjitka aange komen om de ondergrondse kern proef vandaag bij te wonen. De regering wil eerst op dat over leg wachten. Het kabinet zal zich vol gende week beraden over de brief waarin om een gesprek met de Stich ting van de Arbeid wordt gevraagd. Bedrijfsresultaten Premier Biesheuvel legde er gister avond na afloop van de ministerraad de nadruk op dat dit gesprek géén bemiddelingspoging 'zou worden. Hij sprak er zijn spijt over uit dat het overleg tussen de centrales van werkgevers en werknemers is mis- KOUROU (AP) De Europa-twee draagraket is gisteren kort na de lan cering van de basis Kourou in Guya na in de Atlantische Oceaan gestort. De mislukking van de eerste lance ring van de Europa-twee, is volgens deskundigen te wijten aan een fout tijdens het afkoppelen van de eerste van de vier trappen. De voorganger van de Europa-twee, was ook geen onverdeeld succes, ver wacht wordt dan ook dat de samen werkende Europese landen plus Au stralië zullen gaan besnoeien op de gelden voor het volgende onderdeel van het programma, de Europa-drie. lukt. „Te. meer daar de economische situatie op het ogenblik eerder ver slechtert dan verbetert". De heer Biesheuvel wees hierbij op de slechte resultaten van de bedrijven „waar van we dachten dat de positie onaan tastbaar was, zoals de Hoogovens en de Koninklijke Olie." De minister-president wees in dit verband ook op de cijfers over de werkloosheid van gisteren op grond waarvan hij verondex-stelde dat het aantal werklozen het komende jaar eerder rond 90.000 dan rond de 80.000 zal liggen. De premier legde er nog eens de -nadruk op dat het bedrijfsleven zelf voor een vrije loon- en prijspolitiek heeft gekozen en daar dus zelf de verantwoordelijkheid voor draagt. Het ligt dan ook momenteel niet in de bedoeling van de regering om in deze ontwikkelingen in te grijpen. Hij kon geen antwoord geven op de vraag wanneer het kabinet wel de tijd gekomen zou achten om in te grijpen. Bevriezing O Midden volgende week zal het ka binet nadere mededelingen doen over de bevriezing van de inkomens van de ministers en staatssecretarissen. De regering blijft bij haar principe besluit om wel de prijsstijgingen in de salarissen tot uiting te brengen. Momenteel wordt de beslissing om te bevriezen technisch uitgewerkt, een probleem daarbij is onder meer de vraag wat precies in dit verband on der de prijsstijgingen moet vallen, al dus de minister-president. Van onze parlcmentsredactie DEN HAAG De PvdA-Kamerle- den Van der Stoel, Ter Beek en Franssen hebben minister Schmelzer (buitenlandse zaken) verzocht bij de Amerikaanse regering te protesteren tegen de vandaag te houden onder grondse kernproef wegens de moge lijkheid van het ontstaan van aardbe vingen en vloedgolven. De Kamerle den wijzen op het feit dat een aantal Amerikaanse deskundigen rekening houdt met aardschokken en vloedgol ven als gevolg van de ontploffing. Zij willen tevens dat de minister een beroep doet op de regering van de Sowjet-Unie wegens dezelfde risi co's af te zien van de ondergrondse kemproeven die daar nog op het pro gramma staan. AMSTERDAM Giften voor de beide scholen van de Spaanse protestanten in Madrid (Trouw- Kwartet-Sinterklaasactie) zijn welkom op het gironummer van NV De Christelijke Pers Amster dam: 1.69.09.68. Bankrelatie Am sterdam NV De Christelijke Pers: Nederlandse Middenstandsbank, onder nummer: 69.73.60.768. Ver melden svp: Giro voor Pedro. v. d. VELDE - CITROEN Maak een afspraak voor een proefrit. Zoeterwoudseweg 23. LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 WASSENAAR, Telef. 01751—3031 VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. ir VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand. per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door Hokje naar keuze invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft. NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1