Nixon: geen compromis in buitenlandse hulp „Orde en gezag" favoriet in VS TT„ ZWAARSTE KERNBOM VS EXPLODEERT ZATERDAG Egypte begint aan vr edesof f ensief 2 moderne theeglazen Harde strijd met parlement verwacht Oost-Duitsland en Manson weer schuldig bevonden aan moord GOED DAT ER POLITIE IS..? Zwaar bewaakte Tito te gast in Canada Gandhi pleit in Verenigde Staten over verhouding India-Pakistan Strauss praatte met Griekse bevelhebbers 1 I I bon- R 1 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Het huwelijk Een paar opmerkingen over de le zing die drs. Lievense heeft gehouden op de studiedag van de Ned. Christen Vrouwenbond.- Ik heb sterk de indruk, dat drs. Lievense bij de voorbereiding van deze lezing de bijbel een heel eind weggestopt heeft. Volgens hem is het een mythe dat het huwelijk de enige manier van samenleven is. Maar in mijn bijbel lees ik, dat het huwelijk door God zelf bij de schep ping ingesteld is. Man en vrouw schiep Hij ze. Daarnaast is geen plaats over voor communes, want om der hoere rijen wil zal een iegelijke man zijn eigen vrouw hebben (1 Cor. 7 2). Er is ook geen plaats voor homofilie, die drs. Lievense nodig moet propa geren. Drs. Lievense, u doet er goed aan over dit punt de bijbel eens te onder zoeken. Door dit te propaganderen, verlaagt u de mens, ja maakt u hem nog minder dan de dieren. Dit alles komt toch voort uit een ziekelijke drang om alle bestaande dingen omver te werpen en dan voor al de dingen die hun grond vinden in Gods Woord. Is het niet erg dat zulke dingen worden gepropageerd, nota bene op een studiedag van de Ned. Christen Vrouwenbond? Gouda W. Kortleven WASHINGTON (UPI, Reuter) President Nixon weigert een compromis over de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland te aanvaarden. Zyn minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, heeft dat aan de Senaat duidelijk gemaakt. De conclusie is daardoor, dat de komende maanden een harde strijd geleverd zal worden tussen het parlement en de president over het hulppro gramma. William Rogers en John Hannah, directeur van het Agentschap voor internationale ontwikkeling (AID), werden door J. William Fulbright uitgenodigd te getuigen tijdens een besloten zitting van zijn senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen. Tevoren waren de twee heren uitvoerig gebriefd tijdens een confe rentie op het Witte Huis. Onder Nixons medewerkers zijn sterke stemmen opgegaan, de president voor het tv-scherm te laten optreden, ten einde de publieke opinie tegen de halsstarige senatoren te mobiliseren. Dit lijkt niet zo moeilijk. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft eerder deze week al laten weten, dat er ontslag dreigt voor zo'n 4000 amb tenaren, die werkzaam zijn voor AID. Maar er zijn meer argumenten. De buitenlandse hulp betekende onge veer twee miljard dollar aan Ameri kaanse export. Grote Amerikaanse bedrijven kregen via het hulppro gramma fikse opdrachten. In 1970 werd bijna de helft van de totale Amerikaanse staalexport door het hulpprogramma gefinancierd. In de kunstmest-sector bedroegen de op drachten 100 miljoen dollar. Deze fei ten, gevoegd bij de toch al weinig rooskleurige economische toestand, kunnen de publieke opinie en de vak bonden tegen de besnoeiing van de hulp mobiliseren. Maar president Nixon ziet ook zijn „zeer succesvolle" buitenlandse poli tiek in gevaar komen. De terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Vietnam is gebonden aan een mili tair, maar ook economische sterk Zuid-Vietnam. zo heeft Rogers al ge waarschuwd. De onderhandelingspo sitie van de Amerikanen in Parijs zou in gevaar kunnen komen, alsmede Amerika's positie in het Midden-Oos ten en de rest van de wereld. Aan Jordanië is bijna 10 miljoen aan mili taire hulp beloofd en zou dit geld niet over de brug komen, dan kan dat wel eens tot een politieke omwenteling in dat land leiden, zo wordt in Washing ton geredeneerd. Het uitblijven van militaire hulp aan Zuid-Korea (650 miljoen dollar) kan daar tot een poli tieke crisis leiden. FLAUWEKUL De Democratische fractieleider in de Senaat, Mike Mansfield, noemde Rogers' waarschuwingen over de troe- penteruglrekking uit Vietnam flau wekul. Bovendien was hij tot de con clusie gekomen, dat de publieke o- pinie achter de verwerping van het buitenlandse hulpprogramma staat. Hij zei ongeveer 1500 brieven en tele grammen gekregen te hebben, waar van slechts vijf tegen de verwerping ageerden. De pogingen van het Witte Huis om een resolutie erdoor te krijgen, waardoor voor vier maanden de hulp op de oude voet kan worden voortge zet, dreigen eveneens schipbreuk te leiden in de Senaat. Senator Allan Ellender heeft namelijk verklaard dat hij zich zal verzetten tegen pogingen van de regering de hulp op tijdelijke basis voor tenminste drie maanden voort te zetten. Een dergelijke resolu tie zou de senaatscommissie voor geldmiddelen moeten passeren, en juist senator Ellender zit deze com missie voor. MILITAIR Senator Sherman Cooper, co-spon sor van de door de regering gevrees de amendementen tegen de oorlog in Vietnam en lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, ver klaarde dat in een nieuwe wet op de buitenlandse hulp scherpe besnoeiin gen zullen worden gedaan, vooral in nieuwe militaire hulp. Volgens hem zal de nieuwe buitenlandse hulp tus sen de 2.200 en 2.500 miljoen dollar gaan bedragen. De regering had 3.500 miljoen dollar gevraagd in de wet, die verleden week vrijdag door de Senaat werd verworpen. De „Pisces" is speciaal ontworpen voor diepzeeonderzoekftot 914 me ter) bij scheeps- en vliegrampen. Het schip heeft een uitgebreide uitrus ting aan tv-, film- en fotocamera's. LOS ANGELES (AFP) De Ame rikaanse hippieleider Charles Man son, die al ter dood is veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op de filmster Sharon Tate en zes anderen, is dinsdag schuldig bevonden aan nog twee moorden. Na 43 uur te hebben beraadslaagd gaf de jury als haar oordeel, dat de 36-jarige Manson schuldig was aan het doodmartelen van de musicus Gary Hinman in 1969 en aan het ont hoofden een maand later van een filmstuntman, de 40-jarige Donald Shea, wiens lijk overigens nooit is ge vonden. Vadaag komt de rechtbank bijeen om het vonnis vast te stellen. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP)De Amerikaanse steden Philadelphia en Cleveland heb ben bij plaatselijke verkiezingen burgemeesters gekozen, die 'Orde en Gezag' in hun vaandel hebben geschreven. In de zuidelijke staat Kentucky heeft de Democraat Wendell Ford het gouverneurschap voor zijn partij her overd en in de staat Mississippi stelde een neger-kandidaat voor het gouver neurschap enigszins teleur, maar hier zouden de verkiezingen niet geheel eerlijk verlopen zijn. BONN, BERLIJN (AP, UPI) In Bonn is gisteren opnieuw onderhan deld tussen de Westduitse staatsse cretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl. Verwacht wordt dat de besprekingen twee da gen zullen duren. In Oost-Berlijn is het 15de gesprek gevoerd tussen de Westberlijnse on derhandelaar Ulricht Müller en de Oostduitse staatssecretaris Gunther Kohrt. Na afloop van het overleg over verruiming van de bewegings vrijheid voor de Westberlijners zei Müller dat de besprekingen, die de Russische partijleider Leonid Brez- njew dit weekeinde in de DDR heeft gevoerd, geen merkbaar effect heb ben gehad op het nu gevoerde over leg. Volgens Müller is er nog geen akkoord in zicht. De Franse president Georges Pom pidou gaat in beginsel akkoord met een topgesprek met bondskanselier Willy Brandt over gerezen FranB- Westduitse problemen. Dit is gisteren uit Parijs vernomen. Brandt heeft het topoverleg deze week voorgesteld om onder meer de monetaire kwesties te regelen, die de kloof tussen Bonn en Parijs hebben vergroot. WASHINGTON (UPI, Reuter, DPA) Terwijl tegenstanders met protestborden rond het Witte Huis lopen, op het Amerikaanse ministerie van binnenlandse zaken klachten uit het buitenland wor den ontvangen en een coalitie van tegenstanders een nieuw beroep heeft aangetekend, heeft de Amerikaanse atoomenergie-commissie onverstoorbaar het tijdstip voor de reusachtige ondergrondse kern proef vastgesteld op zaterdag 11 uur plaatselijke tijd. .26.. jok Anton Geesink zal een plaatsje trijgen in het panopticum van Ma- lame Tussaud in Amsterdam. De )eeldhouwster Lynn Kramer kwam lit Londen over om de maten van Anton op te nemen. Parijs wil Europees veiligkeidsoverleg iu fasen houden PARIJS (ANP) Frankrijk heeft voorgesteld de Europese Veiligheids- :onferentie, waar Moskou steeds op aandringt, op twee niveaus te houden an af te sluiten met een topconferen tie. Maurice Schumann, de Franse mi- lister van buitenlandse zaken, heeft dit plan voorgelegd in een toespraak tot het parlement. Aan een dergelijke conferentie moeten worden deelgenomen door Oost- en West-Europa, de Sow jet- Unie, de VS en Canada. i In zijn voorstel zei Schumann dat ministers van buitenlandse zaken eerst vooraf moeten vergaderen om de „stoot" tot de Veiligheidsconferen- tie te geven. Op lager niveau zouden ^3 die commissies bijeen moeten komen «om de eigenlijke onderhandelingen te voeren. Als de resultaten dit recht vaardigen zou de gehele onderneming net een topvergadering moeten won den bekroond, aldus Schumann. >ng jong CAIRO, JERUZALEM (UPI, Reu ter, AP) Egypte is een alles-of- niets diplomatiek offensief begonnen met de bedoeling de crisis in het Midden-Oosten voor het einde van het jaar op te lossen. Dit blijkt uit officiële verklaringen uit Cairo. Het offensief zal zich voornamelijk con centreren op de Verenigde Naties en kan mogelijk leiden tot het houden van een Arabische top-bijeenkomst. Sadats adviseur voor nationale vei ligheidszaken, Hafez Ismail, verklaar de, dat „er een Egyptisch besluit is om de situatie op te lossen. We zullen de kwestie voorleggen aan de alge mene vergadering van de Verenigde Naties en de veiligheidsraad om er zeker van te zijn dat de wereldge meenschap en de betrokken partijen hun verantwoordelijkheden zullen dragen in het licht van Israëls voort gaande agressie-politiek." De Afrikaanse „wijze mannen", die dinsdag met veel vertoon door Isaël werden binnengehaald, zijn gasteren het moeilijkste deel van hun opdracht begonnen: besprekingen met premier Golda Meir en minister van buiten-» landse zaken, Abba Eban, over de crisis in het Midden-Oosten. Daarna zullen de vier Afrikaanse staatshoof den (van Senegal, Zaire, Kameroen en Nigerië) naar Cairo gaan om met president Anwar Sadat over dezelfde kwestie van gedachten te wisselen. Libanon heeft een wapencontract gesloten met de Sowjet-Unie. Het is de eerste keer dat de regering in Bei roet zich voor de bevoorrading van het leger tot het Oosten wendt. Tot nu toe had het zich steeds verlaten op westerse wapenleveranciers. Jasser Arafat, de Palestijnse guerrillaleider, keerde gisteren terug in Beiroet, na een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland. Zijn besprekingen daar waren „zeer ge slaagd", zei beweerde Arafat. „De be trekkingen tussen de Palestijnse re volutie en de Sowjet-Unie zijn gecon solideerd. De, resultaten van dit be zoek zullen spoedig in het Midden- Oosten te merken zijn." In het duurste gat dat ooit in de aardkorst geboord is hebben arbei ders óp het verlaten eiland Amsjitka in de Aleoeten enige weken geleden de bom neergelaten, die de sterkste is die ooit in de wapenfabrieken van de VS is gemaakt. Wanneer niet een rechter in Wash ington in de laatste minuut anders beslist, zal dus een geleerde van de Amerikaanse commissie voor atoom energie zaterdagmorgen een knop in drukken en de bom „Cannikin", vijf megaton sterk, bijna twee km onder de oppervlakte van de Beringzee tot ontploffing brengen. DISPUUT Wat dan volgt heeft tot een steeds heftiger geworden dispuut tussen Amerikaanse geleerden, rechters, strijders voor milieubehoud en schrij vers geleid. De commissie voor a- toomenergie meent dat het 120 vier kante kilometer grote eiland wel een harde klap te verduren krijgt, dat er slachtoffers zullen vallen onder de zee-otters, vissen en het gevogelte, maar de VS daartegenover waarde volle gegevens zullen verkrijgen over de anti-raket-raket Spartan, die Chi nese of Russische raketten moet gaan tegenhouden, voordat .zij de VS berei ken. Een coalitie van tegenstanders van „Cannikin", aaneengesloten in het „comité voor nucleaire verantwoor ding", schildert echter het volgende beeld af: de bom, 250 maal zó sterk als die van Hirosjima zal het wankele evenwicht verstoren in de aardbe vingsgordel die de Stille Oceaan om spant, in Alaska en Japan mogelijke sterke aardbevingen veroorzaken, een seismische vloedgolf door de Stille Oceaan jagen, door radio-actieve be smetting de zalm een der voor naamste inkomstenbronnen van de vissers van Alaska decimeren en mogelijk het dodelijke mosterdgas doen vrijkomen, dat al 24 jaar lang 400 km verder op de bodem van de Beringzee ligt. Geen van bedde partijen beschikt echter over sterke argumenten. De commissie voor atoomenergie wijst op de ervaring met de Amsjitka-proef „Milrow" (1969) die geen zichtbare schade aan het eiland heeft toege bracht. „Milrow" had echter slechts een kracht van ongevéér één mega ton. Het „comité voor nucleaire verant woording" haalt uitspraken van ge leerden aan, die gezegd hebfoen dat de uitwerking van een ontploffing van vijf megaton in de „heetste" aardbevingszone van de aarde mins tens niet precies te voorspellen is. FRANKRIJK De Franse minister van defensie, Michel Debré, heeft inmiddels ver klaard, dat Frankrijk zijn kernproe ven zal voortzetten, die sinds 1966 in het zuiden van de Stille Oceaan wor den genomen. Deze proeven hebben geleid tot een stroom van protesten van landen in het betrokken gebied. Peru dreigde deze zomer zijn diplo matieke betrekkingen met Parijs te verbreken, als de proeven werden voortgezet. Ook kwamen protesten Omdat ik geen vijf meter van de hoek stond! Een bon. Om twee héle meters verschil, de uitslovers! Bij mijnglaasje-voor-het-eten las ik, dat een man van 32 jaar zwaar .gewond was geraakt: hij was een drukke straat in gefietst, en hij had onvoldoen de zicht naar links gehad. Vanwege een auto, die zo wat op de hoek geparkeerd had gestaan. EEG geeft Noorse boereu twee jaar aanpassingstijd BRUSSEL (ANP) Noorwegen krijgt twee jaar de tijd om zijn land bouwbeleid aan te passen als dit land gaat toetreden tot de EEG. Dit heeft de Noorse ambassadeur bij de EEG Somerfeldt gisteren in Brussel van de Zes te horen gekregen. Als Noorwegen toetreedt tot de EEG zal het tot eind 1974 een systeem kunnen handhaven, waarbij de Noor se boeren verzekerd zijn van een be paald inkomen, zoals nu het geval is. daarna zal het huidige systeem van hulp aan landbouwers gewijzigd moeten worden om meer in overeen stemming te worden gebracht met de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de EEG. OTTAWA (Reuter) President Ti to van Joegoslavië is gisteren onder zware bewaking in Canada aangeko men. Tito en zijn vrouw Jovanka zul len zes dagen te gast zijn in dit land. De Joegoslavische president zal er onder meer een eredoctoraat in de rechten in ontvangst nemen in Hali fax en overleg voeren met premier Trudeau. De komst van Tito ging gepaard met strenge veiligheidsmaatregelen. Een paar uur voor zijn aankomst vond de politie bij een huiszoeking een dozijn geweren en een traangas pistool. Ze zouden toebehoren aan tegenstanders van de regering van- Tito. van Japan, Australië en Nieuw-Zee- land. Frankrijk liet toen twee voorge nomen proeven vervallen, volgens de officiële lezing omdat de eerdere vijf proeven in dit jaar waaronder één met een waterstofbom, al voldoende wetenschappelijke gegevens hadden opgeleverd. LONDEN (AP) Premier Indira Gandhi van India is uit Londen ver trokken naar de Verenigde Staten waar zij regering en publieke opinie wil overhalen tot een nieuwe be nadering van het vraagstuk India- Pakistan. Het vertrek van de premier en haar gezelschap van Heathrow werd uitgesteld tot 11.30 uur net nadat een telefoontje was ontvangen dat in de vertrekhal van het vliegveld een bom was geplaatst. Het bomalarm bleek vals te zijn. Mevrouw Gandhi is volgens zegs lieden tevreden over het feit dat gij de Britse regering ervan heeft kun nen overtuigen dat vrijlating van Sjeikh Moejiboer Rachman van we zenlijk belang is voor een regeling van de crisis in Oost-Pakistan. Mevrouw Gandhi zou in Washing ton president Nixon willen overhalen tot nieuwe initiatieven ter oplossing van de moeilijkheden tussen Pakistan en India ten gevolge van de crisis rond Oost-Pakistan. Indiase zegslieden hebben ver klaard dat de Amerikaanse steun aan Pakistan een regeling van de Oostpa- kistaanse crisis in de weg staat. In Philadelphia versloeg oud- hoofdcommissaris van politie, Frank Rizzo, na een felle verkiezingscam pagne. om het burgemeesterschap zijn Republikeinse tegenstander. Riz zo toonde zich een voorstander van krachtige handhaving van Orde en Gezag en noemde zich de „hardste smeris van de VS". In Cleveland won Ralph Pork, eveneens een krachtige aanhanger van Orde en Gezag, van Arnold Pinkney. Dit betekent een prestige-verlies voor de aftredende zwarte burgemeester Carl Stokes, die Pinkney actief had gesteund. In Gary werd echter neger-burge meester Richard Hatcher met grote voorsprong op zijn concurrent herko zen. In de staat Mississippi faalde een grootscheepse campagne om vele zwarte kandidaten gekozen te krijgen voor het staatsparlement en het gou verneurschap. De zwarte strijder voor burgerrechten, Charles Evers, verloor de strijd om het gouverneurschap. Hij kreeg ongeveer een vijfde van de stemmen, maar noemde zijn kandida tuur desondanks „een keerpunt" in de geschiedenis van deze staat „Ik heb bewezen dat een zwarte een campagne kan voeren in Mississippi zonder te worden neergeschoten, zon der te worden vermoord", zei hij na zijn nederlaag. Evers tegenkandidaat, de Demo craat William Waller, moet veel stemmen van negers hebben gekre gen, aangezien Evers een vijfde van de stemmen kreeg en de zwarte kie zers ongeveer 30 procent van het electoraat uitmaken. Volgens aanhangers van Evers zijn de verkiezingen niet vlekkeloos ver lopen. Oud-minister van justitie, Ramsey Clark, verklaarde dat bii een aantal stemlokalen gewapende blan ken de negers hebben belet hun stem uit te bregen. Ook waren er klachten over afranselingen en andere intimi datie. MUNCHEN (AP) Franz-Josef Strauss, de voormalige Westduitse minister van financiën, leider van de Beierse christen-democraten en fel tegenstander van de Oostpolitiek van bondskanselier Willy Brandt, heeft in het afgelopen weekeinde besprekin gen gevoerd met de Griekse leiders. Strauss is met een particulier vliegtuig naar Athene gereisd in ge zelschap van zijn partijgenoot en se cretaris van het Beierse ministerie van cultuur Erwin Lauerbach. Het tweetal heeft in Athene gesproken met premier George Papadopoelos, zijn plaatsvervangers Stplianos Pat- takos en Nicolas Makarezos en met de Griekse minister van economische zaken Georgios Pezopoelos. Waarover gepraat is werd niet bekendgemaakt. Een en ander is meegedeeld door de CSU, de Beierse zusterpartij van de Westduitse christen-democratische CDU. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als I nieuwe abonnee: Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I ikrant veertien dagen gratis. Mijn naam D per kwartaal par maand I j

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9