EMINENTE BETEKENIS Rechter liet belang van kind zwaarder wegen Gemeentetekorten vaak eigen schuld VAN STUYVENBERG: Beslissing tweede luchthaven over twee jaar Wereld geeft 700 miljard aan defensie BINNENKORT BESLUIT FUSIE LINDBERGH lelkbezorgers )oeren slecht VERGROTE EEG IS VAN Staatssecretaris Westerterp: Vervoerders in imburg denken aan blokkade Voedselbank voor noodsituaties instemming Geen bedreiging voor Pernissers Vormingscentra in zorg door crm Mag men soms tegen de wet zijn? Weg! Eigenaar Utrechts Stadsblad bleef weg bij kort geding Geen fusie, wel samenwerking bij slepers 7 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 DEN HAAG De ambulante de- Ihandel in melk en melkprodukten rkeert in weinig florissante omstan- Jieden. In 1969 is het percentage Irijven met 'rode cijfers' toegeno- n van 34 (1967) tot 44. Nog on- astiger echter is 1970 geweest voor bezorgende melkdetailhandel. Vei- kan dan ook worden aangenomen, de branche als geheel een bedroe- nd rentabiliteitsbeeld te zien geeft. Tot deze conclusie komt het Econo- iich Instituut voor het Midden- en einbedrijf op grond van een onder- tk ingesteld bij 100 melkdetailhan- Isbedrijven zonder winkel. Deze be- jjven hadden in 1969 gemiddeld nog voordelig economisch resultaat n 400. tegen 1430 in 1968. In de 400 was evenwel bij benadering aan BTW begrepen die door 57 drijven niet behoefde te worden taald. De gemiddelde omzet van de 100 ge- queteerde bedrijven was 130.390 gen 122.180 in 1967. De bruto winst is gemiddeld 23.700, tegen 20.700. totale exploitatiekosten beliepen .300 tegen 19.270. Van onze sociaal-economische redactie ZEIST „Voor ons land is een grotere markt waarop wij onge hinderd door douanetarieven en beperkende bepalingen onze goe deren en diensten kunnen aanbieden, van eminente betekenis." Deze conclusie trok staatssecretaris drs. Th. E. Westerterp (buitenlandse zaken) gisteren, toen hij sprak .voor de contactgroep buitenland van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. Deze organisatie hield de najaarsbijeenkomst in het Slot Zeist. Het thema was „de industrie en -de uitbreiding van de EEG". Staatssecretaris Westerterp achtte de toetreding van Engeland tot de EEG voor Nederland van historische betekenis. In ideëel, maar ook in ma terieel opzicht. Hij noemde de vol gende cijfers: In 1958 ging 41,5 pro cent van de Nederlandse export naar de overige EEG-landen, in 1970 62 procent. Telt men de export naar de kandidaat-leden voor de EEG hierbij op, dan is het percentage bijna 72. Van onze parleinentsredactie DEN HAAG Staatssecreta- Van Stuyvenberg (Binnen- ndse Zaken) meent dat de te- I orten van een aantal gemeen- i mede zijn ontstaan door on tdoende toezicht door de pro voorkomen," meende (/aak is een niet sluitende ge- intebegroting het gevolg van de :^.is tè snel verliesgevende investe- igen te realiseren. Er zijn gemeen- waar sommige voorzieningen op zodanig hoog niveau liggen dat idere sectoren van de gemeentelijke i irg stiefmoederlijk worden behan- ld. Als zo'n gemeente die achtergeble- voorzieningen dan ook ineens tot hoog peil wil optrekken, ontstaan financiële moeilijkheden. Als de incie in dit soort gevallen niet ijpt, dan is het toezicht onvol- ;nde", aldus de staatssecretaris. Zelf oplossen Hij legde er de nadruk op dat de .eenten die door het eigen (foute) eid tekorten op de begroting krij- in principe zelf moeten zorgen een oplossing. 'olgens de heer Van Stuyvenberg >i de financiële positie van de ge- leenten overigens niet zo somber als Iiel wordt gezegd. „65% van de ca. gemeenten hebben geen tekort, "i de 35 procent die wel begrotings- :orten hebben, zit een aantal ge- leenten dat slechts incidenteel, door mstandigheden in een bepaald jaar, een sluitende begroting heeft. Van e gemeenten mag worden verwacht it zij de volgende jaren wel weer md komen." De staatssecretaris beklemtoonde it de gemeenten veel meer dan tot toe een goed financieel beleid :ten voeren. „De gemeenten bera- m zich over een beter beleid ten :ien van onderwijs, cultuur en ;elijke, maar een goed financieel :id is daarbij een eerste vereiste. Ie planning en een betere afwe- van nut en offer kunnen veel ROERMOND Het actiecomité Wegvervoer Limburg bereidt acties oor tegen de plannen van minister rees om het wegverkeer zwaardere sten op te leggen. Het actie-comité enkt aan blokkade van belangrijke trkeersknooppunten en „een mars p Den Haag". Limburgse vervoersondernemingen - in totaal 709 met ca. 5000 werk- smers verwachten rampzalige ge- olgen van de plannen van de minis- t. Ze houden rekening met ontsla an op grote schaal. De inperking van de wegenbouw il in het bijzonder drukken op de ogeveer duizend eigenaren van zgn. pauto's, die sinds de sluiting van ijnen zijn overgestapt op vervoer tor de wegenbouw. moeilijkheden hij. Geen discriminatie Minister Nelissen (Financiën) wees met klem de door de kamer geuite beschuldiging van de hand dat het rijk de gemeenten discrimineert door voor zichzelf wel een hogere uitga vengroei dan de bekende norm van zes procent toe te staan terwijl de stijging van de gemeentelijke uitgaven wel binnen deze norm blijft. De mi nister verklaarde dat de gemeentelij ke uitgaven in de afgelopen jaren ook wel de norm van zes procent hebben overschreden. Eind van dit jaar per trein reizen weer duurder DEN HAAG De spoortarieven zullen aan het eind van dit jaar op nieuw worden verhoogd. Minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Om welke bedragen het gaat is nog niet bekend. De minister zei dat „in de toekomst dit soort incidentele verhogingen niet meer nodig zullen zijn". Gewerkt wordt aan een regeling op grond waarvan de spoortarieven jaarlijks kunnen worden aangepast. Het bleek dat de minister over de ontwikkeling van de spoorwegen niet somber was. Hij achtte het mogelijk dat de spoor wegen na tien jaar weer tot een ren dabele exploitatie zullen komen. DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid) is het niet eens met de stelling, dat het slechts aan een tijdig draaien van de wind te danken was dat een giftige chloorgaswolk ontsnapt bij een lekkage op het ter rein van de Shell-raffinaderij te Per nis geen bedreiging kon vormen voor de inwoners van Pernis. „In dit geval, waarbij slechts spra ke was van een geringe lekkage, zou zelfs onder de meest ongunstige weersomstandigheden geen gevaar voor de bevolking van Pernis hebben kunnen ontstaan," aldus de minister in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid De Ruiter. Daarin wordt nog meegedeeld, dat zelfs in het dichterbij gelegen Hoogvliet deze hoeveelheid chloorgas geen gevaar zou hebben ingehouden voor de be volking. (De kandidaat-leden zijn Engeland, Denemarken, Noorwegen en Finland). Ook EVA-landen De heer Westerterp verwacht dat in de toekomst de export naar alle (ook toekomstige) EEG landen ten minste driekwart van onze totale produktie zal zijn. Dan zal nog een kwart zijn weg moeten vinden naar landen buiten de EEG. Vandaar, dat Nederland voorstander is van een verdere ontwikkeling en liberalise ring van de wereldhandel. Een dynamisch Europa zal volgens de staatssecretaris beter in staat zijn een actieve bijdrage te leveren tot het handhaven van het evenwicht in de wereld en het bevorderen van de wereldvrede. Ook kan beter rekening worden ge houden met de problemen van de derde wereld, waar tweederde van de mensheid leeft. Ook worden er mo menteel besprekingen gevoerd voor een onbelemmerde handel met de EVA-landen als Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, Finland, Portugal en IJsland. Goede kansen Drs. G. B. de Grooth, plaatsvervan gend directeur-generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken voegde hieraan toe dat voor de Nederlandse economie en het be drijfsleven binnen de vergrote EEG Oorzaak van helft woonwagenbranden niet bekend DEN HAAG Bij meer dan de helft van de 150 woonwagenbranden die zich van januari tot en met augugstus van dit jaar voordeden is de oorzaak onbekend. Bij 12 procent staat vast dat er brandstichting in het spel was. Dit heeft minister Geertsema (binnenlandse zaken) mee gedeeld in antwoord op vragen van de Tweede-kamerleden Gardeniers en Verdijk (beiden KVP). In 15 prcoent van de gevallen lag de oorzaak in brandbaar materiaal, vlakbij brandende kachels, 10 procent van de woonwagens brandden uit door defecten aan apparatuur, vlam in de pan, onvoorzichtigheid e.d., tien van de 150 woonwagens raakten in vlam door overslaande branden. Minister Geertsema heeft de indruk dat de toeneming van het aantal branden in augustus als incidenteel moet worden gezien. Van een verslaggever UTRECHT Bijna alle vormings centra, namelijk 23 van de 28 bij de federatie voor vormingswerk voor volwassenen aangesloten centra heb ben zorgen voor de toekomst. Voor 16 centra, die al voor crm worden ge subsidieerd, is de twee procent hogere subsidie in 1972 naar het oordeel van de federatie onvoldoende om de stij gende kosten op te vangen. Dit komt, zo wordt gezegd, in feite neer op een subsidieverlaging. Voorts komen 5 centra, die nog niet werden gesubsi dieerd, ook nu weer niet voor op de begroting van crm. Tenslotte hebben twee al wel ge subsidieerde centra, namelijk Den Alerdinck in Heino en Klein Vrede- veld in Assen, te horen gekregen door de door ex-minister Klompé toezeg gingen ten aanzien van verbetering van huisvesting voorlopig niet wor den nagekomen. Klein Vredeveld heeft voor de nieuwbouw al ongeveer twee ton aan kosten gemaakt en Den Alerdinck heeft voor de uitbreiding al grond gekocht voor 100.000 gulden. De federatie heeft staatssecretaris Vonhoff (crm) gevraagd of het in trekken van .de beloften aan Den Alerdinck en Klein Vredeveld wel past in het beleid van het „nieuwe" ministerie van crm. goede kansen bestaan. Voor het ge bruiken van deze kansen is het vol gens drs De Grooth een voorwaarde dat wij onze concurrentiekracht be houden en versterken. De toetreding van Engeland tot de EEG zal volgens hem voor Nederland vooral merkbaar zijn in de landbouwsector (vlees, groente, fruit en sierteeltprodukten). De nadelige concurrentiepositie die Nederland nu op de Engelse markt ten aanzien van Denemarken en Ier land ondervindt, zal verdwijnen, ter wijl ten opzichte van derde landen een voorkeursregeling zal ontstaan. Goedkoper vliegen naar FS voor gepensioneerden Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KLM heeft voorgesteld om gepensioneerden goedkopere vliegreizen aan te Weden naar de Verenigde Staten. Het voor stel is op het ogenblik nog in behan deling bij de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart. Staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en waterstaat) heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de staatssecretaris hangt het van de Amerikaanse raad af of het voorstel uitgevoerd kan worden. Onderzocht moet worden of goedkope vliegreizen voor bejaarden in het tarievensys- teem kunnen worden ingepast. Prins Bernhard sneed gisteren in Amsterdam met een dolk van de Royal Air Force een lint door, waar mee de officiële opening was ver richt van het clubhuis van de Am sterdamse afdeling van de RAF. DEN HAAG Een definitieve beslissing over de vestigings plaats van de tweede nationale luchthaven zal eerst over twee jaar genomen kunnen worden. Minister Drees (verkeer en wa terstaat) heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meege deeld. De waarschijnlijkste plaat sen zijn de Markerwaard en Din- Van onze Haaagse redactie DEN HAAG Kan het in bepaalde gevallen gerechtvaardigd zijn om tégen de letter van de wet te handelen? Deze vraag naar de materiële wederrechtelijkheid zal nader getoetst worden nu de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank hoger beroep aangetekend heeft tegen de vrijspraak en het ontslag van rechtvervolging van de medewerkers van Sosjale Joenit, die twee dagen lang de ver blijfplaats van een weggelopen meisje voor de politie verborgen had den gehouden. Uit de uitspraak van de rechtbank (de president mr. Van Hattum wees er op dat het verborgen houden van een weggelopen minderjarige op zich strafbaar blijft) blijkt dat het recht geen kwestie is van de letter van de wet alleen maar ook van de geest van de tijd die een andere inhoud aan begrippen kan geven. RUST De medewerker van de Sosjale Joe nit echter wilde de verblijfplaats van het kind niet onmiddellijk aan de po litie vertellen om het kind de gele genheid te geven tot rust te komen. Het belang van het kind was zijn motief en dit motief heeft de recht bank geaccepteerd. Overigens vinden we in de wetge ving reeds het prevaleren van het be lang van het kind boven dat van de ouders. De adoptiewet bij voorbeeld is geheel gebaseerd op het belang van het kind. Noch het belang van de pleegouders noch van de eigen ouders telt zo zwaar. Zo kunnen de natuur lijke ouders van een kind hun toe stemming aan de adoptie onthouden, kriigt i DEN HAAG Het voorstel tot de stelling van een voedselbank voor todsituaties is door het Wereldvoed- tiprogramma in beginsel goedge- »urd. Minister Lardinois (landbouw visserij) heeft dit geantwoord op "ragen van het Tweede-Kamerlid Vredeling (KVP). Minister Lardinois heeft het voor- fel ter sprake gebracht in de raad "*n ministers van de EEG, na afloop ""n het Wereldvoedselcongres in ®70. Van de leden van de raad van EEG zijn alleen Frankrijk, Neder- ind en West-Duitsland vertegen- J *oordigd in de commissie van het t wereldvoedselprogramma. Minister Lardinois is van oordeel jj3' er voldoende contacten bestaan in fet kader van de EEG om te kunnen rekenen op de steun van de leden "an de gemeenschap. Den Haag verkoopt nog steeds uit. Zaak na zaak. knusse winkels van oude faam kondigen aan de deuren te gaan sluiten. Het zijn niet de adresjes waar je nu zo dagelijks komt. Meer de neusjes van de zalm. waar kwaliteit en uitzonderlijkheid de boventoon voeren. Toonbanken waar geen haast ach ter staat, maar wel een raadgevende, deskundige, die helpt naar eer en geweten keus te maken. Een van die zaken was sinds vele jaren mijn trouwe toeverlaat als er waar ook in de wijde familie- of kennissenkring een nieuwe wereldburger gearri veerd was. Au Printcmps in het smalle deel van de Laan van Meerdervoort. Van slabbetje en sokje tot de meest fan tastische babypakken en kleuterkle- ding. Een onwennige branche sinds vele jaren voor mij. Maar daar kwam ik altijd met iets vandaan, wat me verheugde bedankjes ople verde. Au Printemps is de winterslaap in gegaan. Na een spectaculaire uitver koop, waar ook ik mijn voordeel ge haald heb. Omdat het opheffen van een zaak je als klant toch anders maakt, kwam er een praatje bij op het per soonlijke vlak. Meneer en mevrouw zelf leiden de verkoop en daar hoor de ik, dat mevrouw al vijftig jaar in het vak zit. Dat hun babytruitjes tientallen jaren geleden stoere va ders- en moeders-van-nu en zelfs al grootouders-van-nu hebben omhuld. Vijftig jaar babymode is minstens zo revolutionair als de grote mode. Van kapertjes en oren-plathouders tot bikini en trappelzak! Op het Plein, naast het machtig ministerie van Buitenlandse Zaken, sluit de deur van Meys, „Restanten levensmiddelen" staat er geschreven en de etalages vertonen alleen tele visietoestellen en ander technisch spul, waarschijnlijk een aankondi ging van wat er straks verkocht zal worden. Levensmiddelen... een nuch- ter woord voor uitgelezen zaken, want Meys was de leverancier voor de fijne tafel. Voor het kopje schild padsoep en de kreeftensalade, voor de haricots verts en de artisjokken- bodems, de miniatuur maïskolfjes in zuur en dergelijk uitzonderlijke spijzen. Ook een winkel waar geen haast heerste. Waar je mocht snuffelen en vragen en nog antwoord kreeg ook. Het zou er natuurlijk nu storm kunnen lopen van voordeelhalers, maar het gaat heel geleidelijk, want het soort klanten dat binnenstapt is nu eenmaal niet zo van pik-in en wegwezen. De stijl blijft tot de laatste plank leeg is. Ach, wij Hage naars zullen voor zover we dat wil len ook straks wel de babyspullen en de delicatessen kunnen kopen, het warenhuis en de supermarkt zijn welbevoorraad. Deze generatie zal nog even een vaag heimwee heb ben. Toch snel vergeten al was het maar omdat we allemaal zo intens benauwd zijn uitgekreten te worden voor conservatief en uit-de-tljd. waarna de adoptie geweigerd wordt, doch na twee jaar kunnen de pleegouders wederom adoptie verzoe ken en dan is het bezwaar der na tuurlijke ouders niet meer doorslag gevend. BELANG KIND Verscheiden weigeringen van adop tie van een wees zijn gebaseerd op het feit, dat het niet in het belang van het kind was de banden met de eigen familie door te snijden, hoezeer ook de pleegouders de adoptie wen sten uit edele motivatie. Ook in het echtscheidingsrecht staat duidelijk vast, dat ten aanzien van voogdij en verzorging der kinde ren alleen het belang van de kinde ren geldt en de wensen van de touw- trekkende ouders daaraan onderge schikt dienen te zijn. De Haagse rechtbank heeft aller- minst de Sosjale Joenit een vrijbrief gegeven om minderjarigen aan het wettig gezag te onttrekken, maar wél is erkend, dat het belang van het kind zwaar weegt. VEE-ARREST Deze schijnbare tegenspraak tussen de letter en de geest van de wet is reeds in 1933 door de Hoge Raad er kend in het zgn. vee-arrest. Het ging om een veearts, die een groep gezon de droogstaande koeien had doen be smetten met mond- en klauwzeer, omdat de beesten in deze periode de beste kans hadden de ziekte te door staan. Nu is volgens art. 82 van de veewet het opzettelijk vee in „ver dachte toestand" brengen strafbaar. De veearts werd echter door de Hoge Raad vrijgesproken op grond van een artikel daterend van 8 juli 1874, waar in staat dat een veearts die handelt in het welbegrepen belang van het vee zich niet schuldig maakt aan een strafbare handeling. ARGUMENT Dit arrest van de Hoge Raad is bij voorbeeld een argument geworden in de strafbaarheid van abortus provo- catus door een arts. De arts die han delt naar juist wetenschappelijk in zicht is immers niet strafbaar. Het inzicht van de arts is onderhevig aan mutaties. Van de fysieke is men ge komen tot de psychische en van daaruit tot de sociale medische Indi catie. Het vervolg op de uitspraak van de Haagse rechtbank zal nu wel zijn dat justitie, politie, raden van kinderbe scherming en Sosjale Joenits samen zich beraden over de grenzen die elk voor zich te trekken heeft om het belang van het kind ten volle te kun nen behartigen. teloord, ten zuidën van Rotter- er nog drie andere mogelijk- dam. Hoewel de minister zei dat er nog drie andere mogelijk heden zijn. Minister Drees zei ook dat de stu die over de uitbreiding van Schiphol met een ijfde baan nog niet is afge rond. Hij gaf er de voorkeur aan dat er geen vijfde baan komt. Een even tuele vijfde baan zal naar de mening van de minister echter van betekenis kunnen zijn voor de geluidshinder die dan meer verspreid kan worden. Mi nister Drees betreurde de motie van de Rotterdamse raad om het vlieg veld Zestienhoven te sluiten, onaf hankelijk van de vestiging van de tweede nationale luchthaven. Wan neer dit te snel gebeurt betekent dit dat Schiphol de capaciteit van Zes tienhoven over moet gaan nemen, al dus de bewindsman. Dr. Drees nam in zijn antwoord stelling tegen een suggestie van de WD om bij de verkoop van televisie toestellen en radio's tevens kijkers of luisteraars te registreren om het euvel van het zwartkijken tegen te gaan. Volgens de minister komt de verkoper hierdoor in een scheve ver houding met de koper. Overigens noemde hij het verschijnsel van het zwartkijken zorgwekkend. Op het ogenblik betalen zo'n kwart miljoen mensen geen luister- en kijkgeld, wat een inkomstenderving betekent van 23 miljoen gulden. De controle zal daarom nog effectiever worden uitge voerd. UTRECHT Gisteren diende bij de Utrechtse rechtbank het korte ge ding dat de student Boudewijn Cho rus had aangespannen tegen de eige naar van hel Utrechts Stadsblad P.S.M. de Bruin. In een aflevering van zijn huis aan huis verspreide ad-, vertentieblad had de heer De Bruin Boudewijn Chorus uitgemaakt voor NSB-er en „sadist met wurgende handen". De raadsman van Boudewijn Cho rus legde er de nadruk op dat lang geaarzeld is voor het geding werd aangespannen, omdat het eigenlijk „te veel eer" voor De Bruin zou zijn. Maar aangezien, aldus de raadsman, 165.000 mensen en hun gezinnen in en om Utrecht ongevraagd dergelijke beledigingen in hun bus krijgen, heeft Chorus toch gemeend, het ge ding aan te moeten spannen. De pre sident van de rechtbank zal volgende week uitspraak doen. De heer De Bruin noch zijn raadsman waren ver schenen. Boudewijn Chorus heeft geëist dat binnen twee weken na de uitspraak op de voorpagina van het Stadsblad verontschuldigingen wor den uitgesproken. O ROTTERDAM Zoals ongeveer een jaar geleden werd medegedeeld stelden de Rotterdamse havensleep diensten een studie in naar de moge lijkheid de bestaande samenwerking in Sleepvaart Centrale-verband om te zetten in een gezamenlijke bedrijfs voering. Deze studie vloeide voort uit een aantal ontwikkelingen in de Rotter damse haven en had ondermeer ten doel na te gaan of samenbundeling in één maatschappij de efficiency en de continuïteit ten goede zou komen. Recente ontwikkelingen in blnnen- en buitenland hebben evenwel geleid tot de conclusie, dat een volledige concentratie in een zo sterk gespecia liseerd bedrijf waarschijnlijk niet ge wenst zal zijn. Daarom wordt er nu de voorkeur aan gegeven de bestaande samenwer king in het verband van de Sleep vaart Centrale te intensiveren, met name op het gebied van personeels beleid en administratie. De betrokken bedrijven hebben hun respectieve ondernemingsra den en de vakbonden op de hoogte gesteld. Alle bij het havensleepwerk betrokken personeelsleden zijn schriftelijk ingelicht. NEW YORK (AFP) De militaire uitgaven in de wereld bedragen op het ogenblik bijna 200 miljard dollar (700 miljard gulden) per jaar, zo staat in een rapport van de Verenigde Naties over de „economische en sociale ge volgen van de bewapeningswedloop en van de militaire uitgaven". In dit rapport worden de uitgaven voor bewapening in de periode van 1960 tot 1970 op bijna 1900 miljard dollar geraamd. Opgemerkt wordt, dat als de militaire uitgaven in het hui dige tempo blijven stijgen, zij aan het eind van de jaren zeventig 300 a 350 jard dollar per jaar zouden belopen. Viervijfde van de werelduitgaven voor bewapening zijn overigens voor rekening van zes landen: de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, China, Frankrijk, Engeland en West-Duits land. De militaire uitgaven van de ont wikkelingslanden, die de helft van de wereldbevolking bevatten, belopen thans slechts zes procent van de we relduitgaven. Maar, aldus het rapport, de militaire uitgaven in deze laatst genoemde landen nemen nu wel snel ler toe dan in de grote sterk geïn dustrialiseerde landen het geval is. Op 31 december 1970 woonden 440.000 niet-joden in Israël. Dit cij fer, waarin de bewoners van Oost- Jeruzalem zijn begrepen, omvat 330.000 moslims, 75.000 christenen en 35.000 druzen. De joodse bevolking telt 3 miljoen zielen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vermoedelijk volgende week zal een beslissing worden genomen over de fusie, die het Amsterdamse reisbureau Lindbergh zal aangaan om zijn voortbestaan veilig, te stellen. Volgens de commissaris van het be drijf, de heer G. Dijker (die na de schorsing van de driehoofdige directie als bewindvoerder optreedt) zijn de besprekingen nog in volle gang en is de situatie nog volledig open. „Ieder een, die met ons wil komen praten, wordt met open armen ontvangen", aldus de heer Dijker De gegadigden van dit ogenblik zijn Wagons Lits/Cook, een Ameri kaans, een Brits en een Nederlands reisbureau. De namen van de laatste drie wil de heer Dijker nog niet be kendmaken. Intussen gaat Lindbergh nog steeds door met het boeken van nieuwe reizen. „De klanten lopen daarbij geen en kel gevaar", aldus de heer Dijker, „omdat wij hun geld direct afdragen aan de vervoersondernemingen. Ons enig probleem op dit moment is, dat wij een aantal oude schuldeisers, waaronder de KLM, niet kunnen be talen. Wanneer we de vordering van 850.000 gulden op American Express binnen zouden hebben, zouden we al een heel eind in de goede richting zijn". Zoals bericht, wordt over deze claim al geruime tijd een proces ge voerd. Vooruitlopend op de uitspraak heeft de president van de Amster damse rechtbank negen ton op de bankrekening van American Express laten blokkeren. De heer Dijker is ervan overtuigd, dat Lindbergh wanneer de claim wordt ingewilligd zeker nog le vensvatbaarheid heeft. „De structuur van het bedrijf zal dan echter wel drastisch veranderd moeten worden. Er zal minder aan busreizen moeten worden gedaan dan thans, want met bussen is in deze tijd vrijwel geen droog brood meer te verdienen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7