„F antasiedorpen bouwen met de hele buurt" Half schip te water Tuinders vrezen grote schade door zout water Rijnmond straks eerste ter wereld met „snuffelpaal" voor zwavelzuur Rijnmond wil klaarheid over Oostvoornse Meer Zwaar vergif verdween uit spoorwagon w Viaducten over Groene Kruisweg en metrohaan Unieke order voor Philips Verhoging van veemarkitarieven Gymlessen op Delftse scholen komen in gevaar Geen bezwaar tegen hoge flat in Hoek van Holland Rijnmond-enquête over behoefte aan bomen Geen ongebruikelijke handeling DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Een klimrek anders dan anders MAASDIJK/DELFT De iVestlandse tuinders dreigen in rnstige moeilijkheden te raken loor het hoge zoutgehalte in de Suidhollandse wateren. Als er niet spoedig regen komt, zal de totale schade voor de tuin iers meer dan tien miljoen gul den bedragen. Het zoutgehalte in het Westlandse water is al wekenlang te hoog voor 3e tuinbouw. Het meest ideale zou sijn water met zo'n 15 miligram zout >er liter, maar dat is in het Westland tnbereikbaar. Meestal werkt men er iet water met 200 mg. per liter. Nu VOORBURG Direct ach ter de poort van de Rem- brandtlaan in Voorburg is Nieuwstraat 25, het adres van de Voorburgse Werk groep Speelbouw, zoals het briefhoofd meldt. Boven aan de trap een zonnige werk kamer, met veel schilderijen aan de muur. Naast de schoorsteen een roodgeschil derde stoel met nonchalant een kledingstuk erop, dat bij de tweede oogopslag stevig zit vastgekleefd aan de stoel. Pop-art. Artistieke uitingen, die voor de werkgroep maar bijzaken zijn. Meer belangstelling verdienen hun prestaties op het gebied van speeltoestellen, een wat verouderde naam voor de zeer tot spelen nodende elementen, die de werkgroep heeft uitgedacht. Deze week nog kreeg de Buitel tuin van de Bijenkorf in het Zuiderpark een aanvulling van de werkgroep, een plastiek bestaande uit een vijftigtal palen, waartussen veer tig geplastificeerde houten schotten op duizend verschillende wijzen ge schoven kunnen worden. Nout Visser met Martin Sjardin. Arthur Verkoren en Peer van Hou- welingen de leden van de werkgroep: „Het lijkt een succes te worden. Woensdag op de onofficiële openings dag heb ik urenlang de kinderen ge observeerd. Ze hadden de slag direct te pakken. Met z'n tweeën sjouwden en sjorden ze de schotten tussen de palen. En iedere keer anders. Halve cilinders en autoban den, een duidelijke uitnodiging tot eigen creativiteit. buurt. Het gevolg is dat drie van de vier speeltuinen, in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, herhaaldelijk worden vernield. Er is geen betrok kenheid met de tuin". Betrokkenheid- het uitgangspunt van de werkgroep, is belangrijker nog dan allerlei nieuwe speelvormen, al wordt er in hun atelier aan de Haagse Jan de Baenstraat wel aan ge werkt. Martin: „Jammer genoeg was bij ons project in het Zuiderpark de ze werkwijze niet helemaal mogelijk. De tuin wordt namelijk niet door kinderen uit een bepaalde wijk ge bruikt. Wie moet je dan om „meeden ken" vragen? Deze handicap hebben we ondervangen door de jeugdige ge bruikers wel bij het bouwen van het plastiek te betrekken. Bij het slaan van de palen is hard geholpen, al hoef je het voor een sneller werk tempo niet te doen". Contact Of in de Haagse agglomeratie bin nenkort op deze manier een speeltuin wordt ingericht? Nout: „We gaan contact opnemen met alle gemeenten in de omgeving. Voorburg is al en thousiast, m^ar de financiën ontbre ken nog. Aan CRM hebben we een beurs aangevraagd om de tijd tot on ze eerste opdracht te overbruggen. We moeten nog leven ook...". ROTTERDAM Uit een op het spoorwegemplacement aan de Marco nistraat in Rotterdam staande spoor wagen verdwenen gisteren twee bus jes elk inhoudend 500 cc Supracide-40 (vloeistof) en drie doosjes elk inhou dende 500 gram Supracide-GS (poe der). Deze stoffen zijn zeer sterke insec- tenverdelgende vergiften, die bij in wendig gebruik zelfs in slechts gerin ge hoeveelheid dodelijk zijn. De Rotterdamse politie vermoedt, dat kinderen dit gevaarlijke goedje hebben weggenomen en verzoekt ieder die inlichtingen kan verschaffen zich zo spoedig mogelijk met haar in verbinding te stellen: tel. 143144, toe stel 5103. ROTTERDAM Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor een overeenkomst te sluiten met de gemeente Rhoon voor de bouw van een viaduct over de Groene Kruisweg en de toekomstige metrobaan in Rhoon. De metrobaan zal in Rhoon drie noord-zuidverbindingen kruisen, te weten de Kleidijk, de Molendijk en de Dorpsdijk en verder op het grond gebied van de aangrenzende gemeen te Poortugaal de Oud-Rhoonsedijk. In de metroDlannen is de houw voorzien van twee viaducten in de baan bij de Kleidijk en de Oud Rhoonsedijk, alsmede de aanleg van een parallelweg ten noorden van de Groene Kruisweg, waardoor de afge sneden wegen met elkaar worden verbonden. Tenslotte is ook rekening gehouden met het aanvankelijke plan van Pro vinciale Waterstaat om bij de plaats van het metrostation een viaduct over de Groene Kruisweg te bouwen. Waterstaat is op deze plannen terug gekomen en meent, dat de Groene Kruisweg niet meer beschouwd moet worden als een autosnelweg, maar het karakter heeft van een stedelijke verkeersweg, zodat verkeerslichten voldoende beveiliging geven. Het ge meentebestuur van Rhoon kan zich hiermee niet verenigen. Na langdurige onderhandelingen is thans in beginsel met de gemeente Rhoon overeengekomen, dat Rotter dam dit viaduct zal bouwen. Als „we derdienst" heeft Rhoon zich bereid verklaard 840.000 gulden te betalen als bijdrage in de bouwkosten en voorts om niet het onderhoud van de parallelweg van Rotterdam over te nemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De minister van milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, heeft Philips opdracht ge geven te gaan werken aan de ont wikkeling van apparatuur die de aanwezigheid van zwavelzuur in de lucht kan meten. Dergelijke apparatuur is op de hele wereld nog niet te vinden. De opdracht is geplaatst in het kader van het kontrakt dat onlangs is afgeslo ten tussen de Staat der Neder landen en de Philips-fabrieken voor de levering van .,snuffel-ap- paratuur" voor een landelijk meetnet. Aanleiding tot deze unieke order is een rapport dat het Openbaar Li chaam Rijnmond heeft samengesteld over de luchtverontreinigingsperiode van 16 tot 24 september j.I. Een van de conclusies van dit rapport is, dat zich zwavelzuur heeft gevormd, maar Rijnmond kan zelfs niet bij benade ring vaststellen in welke mate zwa velzuur is vrijgekomen. Ter voorkoming van een eventuele herhaling van deze zwavelzuur-vor ming wil nu Rijnmond de afspraken die met het bedrijfsleven zijn ge maakt gaan verzwaren: de maatrege len die tot op heden bij waarschu wingsfase 3 van kracht waren, zullen worden uitgebreid met een verzoek om over te schakelen op het gebruik van aardgas of zwavelarme brand stoffen. De industrieën in het Rijn mondgebied zijn in het kader van de Hinderwet al verplicht dergelijke brandstoffen voorradig te hebben, en het overschakelen op aardgas of an dere zwavelarme brandstoffen kost in de regel niet meer dan een uur, zo verklaarde gistermorgen dr. A. Cla- renburg, hoofd van de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond. De heer Clarenburg zei overigens over de toekomst van de milieube- heersing in met name het Rijnmond gebied niet zo optimistisch te zijn als het bestuur van de Stichting Euro- poort-Botlekbelangen, een samenwer kingsorgaan van het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied. Deze stichting schat de grootste problemen met de Filosofie 3 ROTTERDAM B. en W. stellen e gemeenteraad voor de tarieven oor de veemarkt met ingang van 1 anuari globaal met 22 pet. te verho en. Ook op 1 januari 1971 werden de arieven verhoogd. Deze verhoging vas toen noodzakelijk ter dekking an de kapitaallasten, die voort- 'loeien uit het herstel van het afge- irande deel van de markt. Bij het opstellen van een prognose voor de opbrengst van de marktgel- den voor de resterende tijd, dat de eemarkt nog functioneert, dient re fining te worden gehouden met de omstandigheid, dat de handelaren Zullen proberen zich tijdig voor 1 ja nuari 1974 de datum van opheffing van de markt te verzekeren van Randplaatsen op andere veemarkten. Hierdoor moet met een teruggang 'an de inkomsten rekening worden gehouden. In dit verband wordt dan ook het tekort op de exploitatie van 3e veemarkt over de jaren 1971 tot en Set 1973 begroot op ƒ25.000.-. B. en W. brengen tenslotte onder de aandacht, dat de voorgestelde tarie ven ongeveer gelijk zijn aan die in Itrecht, 's Hertogenbosch en Leeu warden. ligt het zoutgehalte boven de 300 mg. en dat is voor de tuinbouw veel te hoog. Volgens het proefstation voor de glastuinbouw in Naaldwijk, zijn de gevolgen van de verzilting al duide lijk merkbaar. Er zijn al flinke hoe veelheden jonge planten verloren ge gaan doordat ze besproeid zijn met te zout water. Bij andere gewassen blijft de groei achter bij de verwachting. De schade, die de tuinders totnutoe hebben ondervonden is moeilijk te be cijferen, maar moet volgens een woordvoerder van het proefstation ook nu al op enkele miljoenen ge schat worden. Hoofdoorzaak van het hoge zoutge halte is de lage waterstand in de Rijn. Van nature bevat de Rijn maar zeer weinig zout, maar door de industrie komen er daar onderweg grote hoeveel heden bij, ook als de waterstand laag is. In tijden van droogte, wordt het zoutgehalte per liter daardoor hoog. Het Westland is voor de doorspoeling van zijn boezem aangewezen op Rijn water. Pas als het in het hele stroom gebied van de Rijn gaat regenen is het verziltingsgevaar voor de tuinders verdwenen. Flinke regenval in het Westland al leen geeft slechts tijdelijk soelaas. Na elke langere periode van droog te kampt men in dat tuindergebied met te zout water. Ook in het najaar van. 1969 heeft de tuinbouw grote schade geleden door verzilting. De werkgroep Speelbouw, vorig jaar mei ontstaan, heeft een heel eigen filosofie over speeltuinen of fantasiedorpen, zoals Nout en Martin het liever willen noemen. („Een speeltuin associeert men direct met schommels, klimrekken en wippen. „Fantasiedorp" laat veel meer moge lijkheden open). Martin: „Hoe werd tot nog toe een speeltuin ingericht? De gemeente had wat grond- zette er wat paaltjes en klimrekken op en vooruit jongens, spelen maar... Of de jongens liever een trapveldje wilden, werd niet naar gevraagd". Nout: „Een onderzoek van de Leid- se dr. Akkermans heeft ons veel wij zer gemaakt. Hij bouwde twee iden tieke speeltuinen in verschillende wijken van de stad. Bij de aanleg van de eerste betrok hij de wijkbe woners. Die dachten mee bij de opzet en verfden de speeltuigen. De tweede werd pats-boem neergezet, zonder overleg met de gebruikers. Het on derzoek leidde tot een duidelijk gege ven: als de buurtbewoners bij de speeltuin betrokken worden, blijven vernielingen uit en worden de speel- werktuigen beter en intensiever ge bruikt". Geen overleg „De buitelfuinen van De Bijenkorf, hoe fraai ze ook zijn ingericht met de meest fantastische speelwerktuigcn, zijn neergezet zonder overleg met de Bollen op palen voor klimmen, verstoppen, glijden en wat al niet meer ROTTERDAM Bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij NV is woensdag een 155 meter lang ach terschip te water gelaten bestemd voor het eerste van de drie container schepen, die de RDM in samenwer king met Wilton-Fijenoord bouwt voor rekening van de Amerikaanse maatschappij Sea-Land service ine. Zowel de RDM als Wilton-Fijen oord maken deel uit van het Rijn- Schel de-Verolme concern. Bijzonder aan de tewaterlating was het feit, dat de scheepshelft met de achtersteven naar de bovenzijde van de helling stond. Uit proefnemingen in het scheepsbouwkundig proefstation was deze situatie de gunstigste gebleken. Volgende week zal het achterschip worden opgenomen in dok 9 van de RDM. In de derde week van novem ber wordt een begin gemaakt met de koppeling van het voor- en achter schip. Het voorschip liep op 9 sep tember jl. bij Wilton-Fijenoord van stapel. In de tweede heltf van decem ber zal het samenlassen zijn voltooid. Het schip zal dan het dok verlaten en bij de RDM verder worden afge bouwd De pijl geeft de richting aan waarin het halve containerschip bij de RDM te water werd gelaten ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van Rijnmond heeft, nadat op brieven van 3 juli 1970 en 5 april 1971 nog steeds geen antwoord is ontvan gen, wederom in een brief aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een spoedige beslissing gevraagd ten aanzien van het gebied tussen de Maasvlakte in aanleg en de kust van Voorne. Het recreatieschap Westelijk Voor ne heeft Rijnmond verzocht de reali sering van het recreatieplan Oost- voorne Meer ter hand te nemen. Rijnmond vraagt het rijk daarom nogmaals met klem om spoedige ver- ontdieping van het meer, dat door de zandwinning ten behoeve van de aanleg van de Maasvlakte op enkele plaatsen tot ruim veertig meter diep is. Zand voor de ver-ontdieping kan beschikbaar komen door de uitgra ving van havens op de Maasvlakte en deze ver-ontdieping is noodzakelijk om recreatie op en bij het Oostvoorn se Meer mogelijk te maken. Rijnmond vraagt in dit verband ook om een spoedige beslissing over ROTTERDAM De sociëttit Em- jee, een ontmoetingscentrum voor mensen van twintig jaar en ouder, viert zaterdag haar zesjarig bestaan met een optreden van de theo Stok kink Drive-in-show en van de The Green River Jazzband. De sociëteit is gevestigd aan de Hennekijnstraat 6. de handhaving van de bestaande af- sluitdam en herinnert aan de beslis sing over de bestemming van de Brielse Maasmond in 1964. Toen heeft immers de regering zich zeer positief uitgelaten over de functie van het toe komstige Oostvoornse Meer voor wat betreft recreatie, woonmilieu, natuur bescherming en de belangen van het achter de duinen gelegen agrarische gebied. DELFT De gymlessen van de leerlingen van de Delftse openbare lagere scholen dreigen in gevaar tr komen. De vakleerkrachten lichame lijke opvoeding gaan allen vertrek ken. Twee van hen moeten nog deze maand in militaire dienst en de derde heeft ontslag aangekondigd. De Delftse schoolhoofden verwach ten een noodsituatie, omdat de onder wijzers zich van de lessen in de klas sen moeten vrijmaken om de ver plichte uren gym te kunnen handha ven. Hiervoor ontstaat een chaos in de lesroosters van de toch al met per- soneeltekort kampende openbare la gere scholen. De gemeente zegt alles te hebben gedaan om uitstel van mi litaire dienst te verkrijgen voor twee van de leerkrachten, maar dit had geen resultaat. luchtvervuiling binnen maximaal drie jaar onder de knie te kunnen hebben. „Ik ben blij als we per jaar zo'n tien procent kunnen opschieten," aldus dr. Clarenburg, "maar misschien ben ik dan wel te pessimistisch". ROTTERDAM Het college van B. en W. heeft zich nogmaals diep gaand gebogen over het bebouwings plan Hoekse Brink in Hoek van Hol land, waarin o.a. een flat van veer tien woonlagen of meer is opgeno men. Het raadslid F. van Heezik had een lange reeks van vragen gericht aan het college, waarin hij vele bezwaren opperde tegen deze hoogbouw. Nadat B. en W. in hun antwoord opmerken, dat hoogbouw een alles zins acceptabele woonvorm is delen zij over de flat in Hoek van Holland het volgende mee: „Het hoge flatgebouw is in noord zuid richting geprojecteerd, zodat de smalle zijde ervan naar het Euro- poortgebied gericht is. De mogelijk heid van het werken als een klank bord voor eventuele geluiden uit dit gebied is daarom minimaal. De hoge flat aan de Brink vormt een sluitstuk van het reeds gebouwde deel van Hoek van Holland naar de zijde van het recreatiegebied. B. en W. voelen er tenslotte niets voor de stedebouwkundige ontwikke ling van Hoek van Holland te bevrie zen tot er een structuurplan op tafel ligt. Volgens het college hebben ande re dan Hoekse belangen reeds jaren lang bevriezend gewerkt. Het is be slist noodzakelijk, dat het bestem mingsplan eindelijk afgerond kan worden. ROTTERDAM Rijnmond wil een enquête houden onder de gemeenten in dit gebied over de behoefte aan volgroeide bomen. Men gaat er hierbij van uit dat de behoefte aan plantgoed zich in de toekomst sterk zal uitbreiden. Maar als jong plantgoed wordt uitgezet kan echter pas na vele jaren een groen voorziening van enige betekenis wor den verwacht. Uitplanten van vol groeide bomen eist echter een voor uitziende blik: die moet men nu reeds als jonge boompjes aanschaffen ten einde ze te kunnen uitplanten op de tijd dat ze nodig zijn. Daarom moet er nu reeds een keus worden gedaan uit een aantal moge lijkheden: opzetten van een Rijn mond-boomkwekerij. coördineren van de gemeentelijke boomkwekerijen, gezamenlijk contracteren bij handels kwekerijen of een combinatie van de ze drie of van twee mogelijkheden. ROTTERDAM Het college van B. en W. is van mening, dat het be schikbaar stellen van een woning door de gemeente aan het gezin Ro- mijn niet gezien moet worden als een ongebruikelijke handeling. Dit is het antwoord van het college op vragen van de raadsleden me vrouw drs. N. Smit-Kroes en de heer C. N. van Dis. Hoewel de gemeente niet, zoals soms wordt gedacht, de plicht heeft om een andere woning te verschaffen aan een ge'zin, dat door allerlei om standigheden op straat komt te staan, rekenen de gemeentebesturen het toch algemeen to hun taak een der gelijk gezin, zeker met jonge kinde ren, te helpen bij het zoeken van woonruimte. Deze zienswijze steunt meer op overwegingen van menslie vendheid dan op de wettelijke taak. Daarnaast heeft de gemeente een aantal woningen in eigendom, waar mee zij haar sociale taak kan uitoefe nen. Uit dit bezit is een leegstaande woning beneden de huurwaarde aan het gezin Romijn beschikbaar gesteld. Dit gebeurde op het tijdstip voor de bewoners van het Oude Westen tot actie overgingen. Er is dan ook geen sprake van intimidatie. ROTTERDAM Op vrijdag 5 no vember geeft de chr. gemengde zang vereniging „Halleluja" onder leiding van Henk Heins een concert ter gele genheid van het 40-jarig bestaan. Medewerking wordt verleend door het „Vreewijks Kerkkoor" onder lei ding van Bram Sintnicolaas en het kamerorkest „Gasparo Da Salo". So listen ziin Corry Luyten, sopraan en Tita Dijkstra, alt. Het concert wordt geven in de Bethelkerk. Boergoense- vliet 24 en begint om 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5