Geen bezuinigingen, maar een zuivering Chauffeur rijdt auto tegen tunnelmuur om mensen te sparen California U hebt maar 39 vlaggetjes nodig voor 3 van deze prachtige bekers of koppen. Geniet van de verrukkelijke California soep en profiteer meteen van dit cadeauvoordeel. Uw winkelier heeft een spaarfolder. Uit de BOLLENSTREEK California soep, die is pas lekker! NIEUWE LfclDbt COUKANI 12 NOVEMBER 19? Uit de DUINSTREEK Uit de RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Wethouder v. d. Werf van jeugdzaken zal trach ten een aantal personen te vinden, die bereid zijn zitting te nemen in het bestuur van de V.A.H. (Vakantie Aktiviteiten Hazerswoude). Mevrouw J. Martinot heeft besloten de activi teiten voor het V.A.H.-comité (om privé redenen) te beëindigen. Volgens wethouder v. d. Werf wil mevrouw Martinot de activiteiten wellicht voortzetten, wanneer er voldoende speel- en opslagruimte is. BENTHUIZEN Gemeentewer ken. Maandag 8 november om half acht zal voor het eerst een openbare commissievergadering worden ge houden. Het betreft de commissie gemeen tewerken. Onder meer zal aan de orde worden gesteld de eventuele reconstruktie van de Prins Bern- hardstraat en de interne verbou wing van de raadszaal. ALPHEN Kaartenactie. Ten be hoeve van de bouw van het Kerke lijk en Gemeenschapscentrum „De Bron" in Alphen-Ridderveld zal op maandag 8 en dinsdag 9 november des avonds door geheel Alphen aan den Rijn een grote kaartenverkoop- aktie worden gehouden. Dit centrum wordt gebouwd in op dracht van drie kerkelykc groepe ringen, t.w. Gereformeerden, Her vormden en Rooms-katholieken. De kaarten zyn gemaakt naar originele kindertekeningen van Alphense schoolkinderen en zyn byzonder fraai uitgevoerd. Ze worden verkocht in mapjes van 5 stuks a f 2,50 per mapje. Voor de finale om het districtskam pioenschap biljarten 4e klasse, libre klein biljart, van 19 t/m 21 novem ber, hebben zich de volgende acht spelers geplaatst: C. Hogevorst, W. Hebly, H. van der Poel, L. van der Rlugt. L .van der Zalm, F. Staffeleu, D. van Beelen en J. van Breda. WARMOND Tijdens een verga dering van de winkeliersvereniging is een commissie benoemd die een studie gaat maken van de Dorps straat. Het idee werd geopperd con sument, handel en horeca in de stu diegroep te betrekken. De voorzitter deelde mee dat er al een beleidslijn voor de commissie is vastgesteld. De door het bestuur voorgestelde aktie met St. Nicolaas werd aangeno men. 120 prijswinnaars krijgen een diner aangeboden bij één van de Warmondse horecabedrijven. Ook zal men weer medewerking verlenen aan de St. Nicolaasintocht op 27 novem ber en het feest in het Trefpunt. Op de vraag of er dit jaar weer een feestverlichting zou zijn antwoordde de heer J. Mentink, dat er een offerte verwacht wordt. Uit de VF.ENSTREEK TER AAR De muziekvereniging Arti et Religione geeft op zaterdag avond 6 november om acht uur een 'galaconcert' in de grote zaal van het dorpshuis. KATWIJK De kontaktavond van de N.C.VB.. afd. Hoornes wordt gehouden op woensdag 10 november in kleuterschool De Klimroos. De heer B. Boersma, brigadier van po litie te Den Haag, spreekt over „Jeugd en politie". KATWIJK Toekomst. In het Jeugdhuis wordt maandag 8 novem ber om 8 uur een forumavond ge houden van de C.H.U. kiesvereniging. Onderwerp is „De toekomst van Katwijk". Uitgangspunt is het vijfjarenplan dat b. en w. de gemeenteraad heb ben aangeboden. Gesproken zal wor den over Katwijk als toeristencen trum, het woonklimaat, uitbreiding, verkeersvoorzieningen enz. NOORDWIJKERHOUT Kennis making. De bewoners van wijk Victor IV zijn uitgenodigd maandag kennis te maken met het gemeentebestuur vanaf half acht in het gemeentehuis. Eerst wordt een „rondleiding" door het gemeentehuis gehouden en zullen ambtenaren inlichtingen geven over hun werk. Aansluitend wordt in hotel Van der Geest koffie gedronken en wor den verleden, heden en toekomst uit de doeken gedaan, door middel van documentatiemateriaal, enz. KATWIJK De vereniging Ko- Plu-Ko houdt van 18 t.m. 20 novem ber een tentoonstelling van sier- en postduiven m.m.v. de postduivenfok- kersvereniging „De Rijnmonders". De tentoonstelling is geopend van 18 no vember van 20-22 uur, 19 november van 10-22 uur en 20 november van 10-17 uur. UTRECHT Ongeveer 500 welzijnswerkers hebben gister middag tijdens een demonstratief congres in Utrecht besloten de door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aangekondigde bezuinigin gen niet op zich laten zitten. Het anti-CRM-bezuinigingsfront, dat het congres had georganiseerd, zal gaan fungeren als actie-comité. Naast welzijnswerkers zullen in dat comité ook vertegenwoordigers van landelijke organisaties als NBV en Salco zitting nemen. Afgevaardigden van de NBV, de nationale organisatie voor buurtwerk en de Salco. de cen trale organisatie voor clubhuiswerk, deelden gistermiddag mee dat actie groepen terecht kunnen in hun kan toren in Utrecht. Het actie-comité be raadt zich vanavond in het NBV-ge- bouw op de te volgen strategie. Vrij dagmiddag zullen daarover op een persconferentie mededelingen worden gedaan. Tijdens het congres werd er voort durend op aangedrongen nog iets te ondernemen, voordat dinsdag in de Tweede Kamer de behandeling van de CRM-begroting begint. Niemand maakte zich overigens illusies over het verloop van de debatten en de uitslag van de stemmingen. „De kaar ten zijn al geschud", werd er gezegd. Desondanks hopen de welzijnswer kers parlement en regering enigszins duidelijk te kunnen maken dat met de bezuinigingen die in het vooruit zicht zijn gesteld een heilloze weg wordt ingeslagen. Hoewel op de aanwezigheid van de meeste leden van de vaste Kamer commissie voor CRM was gerekend, waren gistermiddag maar vijf Twee de-Kamerleden komen opdagen: drie van de PvdA. een van de PSP en een van de CPN. Minister Eneels en zijn staatssecretarissen hadden het, on danks herhaalde uitnodigingen om het congres bij te wonen, laten afwe ten. Kritisch In een van de resoluties die op het congres werden aangenomen, consta teren de welzijnswerkers dat de be zuinigingen bij CRM de maatschap pij-kritische functie van het wel zijnswerk aantasten en doen zij een beroep op de leden van de Tweede Kamer meer geld ter beschikking te stellen dan is voorgesteld in de be groting. In een andere resolutie wordt van de nationale organisaties op het gebied van het welzijnswerk geëist dat zij de minister te kennen geven niet van plan te zijn hoe dan ook mee te werken aan de doorvoering van de bezuinigingen. Daarnaast moeten, volgends deze resolutie, de desbetref fende organisaties hun apparaat in zetten ten dienste van de actieplan nen van welzijnswerkers. Piet Reckman zag een motie aange nomen waarin de overneming door het bedrijfsleven van het scholings- en vormingswerk wordt afgewezen en waarin de volksvertegenwoordigers worden opgeroepen tot het nemen van initiatieven die ertoe leiden dat bedrijfsvormingswerk wettelijk wordt verboden. Reckman. die onlangs een boek over sociale actie publiceerde, riep de congresgangers op in hun acties ook aandacht te besteden aan maatschap pelijke aspecten die buiten de wel zijnssfeer liggen. Hij vestigde er de aandacht op dat de regering-Biesheu vel wel gelden beschikbaar stelt voor de bestrijding van rellen in daartoe te bouwen politiescholen. Ook vroeg hij om een verklaring voor het feit dat er in Soestdijk. Bilthoven, Wasse naar en de Apollolaan geen clubhui zen zijn, „alsof ze daar niet heropge voed moeten worden". Het Tweede-Kamerlid C. Egas (PvdA), oud-staatssecretaris van CRM, haakte op de opmerkingen van Reckman in door de regering te ver wijten dat zij een keuze doet ten na dele van de „zachte" sectoren: er is wel geld voor politie en leger, maar niet voor de bouw van clubhuizen. Egas wees erop dat in de alternatieve begroting van de PvdA, D'66 en PPR voor het welzijnswerk een bedrag van 120 miljoen gulden is opgevoerd. Zoethoudertje De initiatiefnemer van het An ti-CRM-bezuinigingsfront, Jos Feij tel, legde er in zijn openingswoord de nadruk op dat naar zijn mening mede op het welzijnswerk wordt bezuinigd, omdat de maatschappij-kritische functie van dat werk de regering on welgevallig is. Er is, zei hij, misschien wel iets waar van de kritiek dat maatschappelijk werkers te weinig aan structuurveranderingen doen en te veel als zoethoudertjes fungeren. Desondanks is het, vond hij, duidelijk dat de „regering-Biesheuvel-Engels" bezuinigt op het welzijnswerk omdat het te weinig een zoethouder is. „Als we deze regering haar gang laten gaan, wordt datgene waar gewone mensen iets aan hebben, volledig de nek omgedraaid." Er is, concludeerde Jos Feijtel onder grote bijval, geen sprake van bezuiniging, maar van zuivering. Gert van Benthem, staflid van de sociale academie De Nijenburgh in Baarn, vond het niet helemaal juist de toekomst van het welzijnswerk af hankelijk te stellen van de CRM-be groting. De crisis in het welzijnswerk, merkte hij op, is niet alleen een cen tenkwestie: „Bij een kritische diagno se van die crisis zal het welzijnswerk ook in eigen vlees moeten snijden". Van Benthem constateerde dat veel welzijnswerk wordt gekenmerkt door onmacht en onwil en dat de bezuini gingen ook positieve resultaten zou den kunnen hebben: daartoe gedwon gen, zouden de welzijnswerkers mis schien eindelijk iets anders gaan doen dan navelstaren, wat zou kun nen leiden tot het verdwijnen van veel „onnodig en kwalitatief slecht welzijnswerk". Tegenover die mogelijke voordelen van de bezuinigingen stelde Van Benthem de ook door andere sprekers gesignaleerde nadelen. Hij sloot zich aan bij de kritiek van Jos Feijtel 'op de marginale functie die het wel zijnswerk wordt toegekend: „Het welzijnswerk is en mag niet anders zijn dan de krent in het droge brood dat samenleving heet, het brood dat overigens steeds minder te vreten is." Jac. Vroemen, redacteur van De Nieuwe Linie, deed een bewogen be roep op de aanwezigen zoveel energie op te brengen dat voorkomen wordt dat over vijf jaar alle welzijnswer kers op straat staan. Het betoog van Vroemen, die nogal lang van stof was, werd onderbroken door een van de aanwezigen die onder luid applaus stelde dat dan beter meteen met de bespreking van actiemodellen kon worden begonnen. Duitse chemie-prijs voor prof. Van Deenen MUENCHEN Prof. dr. L. L. M. van Deenen, hoogleraar in de bioche mie aan de rijksuniversiteit van U- trecht heeft de Heinrich Wielandprijs 1971 gekregen. Deze prijs is hem toe gekend door het Margarine-instituut voor gezonde voeding in Hamburg. De prijs (10.000 DM) wordt jaarlijks toegekend ter bevordering van het speurwerk op het gebied van de che mie, de biochemie en de fysiologie van vetten en vetachtige stoffen. De onderscheiding is genoemd naar de in 1957 overleden Nobelprijswin naar Heinrich Wieland. Op 12 novem ber zal de prijs aan prof. Van Deenen worden overhandigd in de universi teit van Münohen. WARMOND De harmonie „St. Matthias" verkeert in financiële moeilijkheden, zo liet voorzitter P. J. Baas tijdens de jaarvergadering weten. Er worden akties gevoerd om de kas te versterken. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, uitgezonderd de heer L. J. van Noort, die niet herkies baar was en nu wordt opgevolgd door de heer C. J. Hoogeveen uit Leiden. De heer L. J. van Noort werd tot erelid benoemd. WARMOND Postzegelbeurs. De postzegelverenigingen van Sassen- heim en Warmond houden zaterdag 13 november in het Trefpunt aan de Herenweg van 10 tot 5 uur een postzegelbeurs. SASSENHEIM Inbraakjc. Uit een geldkistje in de directiekeet van de NV Seriewoningen in het Kooi- plan is circa f400 ontvreemd. SASSENHEIM Oratorium- uitvoering. Het chr. gemengd koor „Com nu met sangh" geeft dinsdag avond 9 november om 8 uur in de Geref. kerk aan de Julianalaan een opvoering van het oratorium „Pau- lus" van Felix Mendelssohn Bar- tholdy. SASSENHEIM Bazaar. Vrijdag houdt de Chr. Geref. Jeugdvereni ging een bazaar in de voormalige kleuterschool aan de Kerklaan ten bate van de centrale verwarming in de Chr. Geref. Kerk en het jeugd- gebouw; aanvang half 7. BOLLENSTREEK Biljarten. ROTTERDAM „Ineens dacht ik weer aan het ongeluk in de Maastunnel waarbij ver scheidene meisjes om het leven kwamen. Dat nooit, dacht ik, en manoeuvreerde mijn vrachtauto, waarvan de remmen weigerden, naar de afscheiding tussen de twee rijbanen. En toen zag ik die tunnelwand op mij afkomen." Dat vertelt de 25-ja- rige vrachtwagenchauffeur L. F. Wijnstekers uit Rotterdam na af loop van het avontuur in de Maastunneltraverse, als hij weer wat op verhaal zit te komen bij zijn vrouw en dochtertje. Woensdagmiddag omstreeks vier uur reed chauffeur Wijnstekers met zijn vrachtauto, geladen met zes ton tuinaarde door de tunneltraverse, toen hij af moest remmen voor de in de tunnelbuis wachtende file. Maar hoe hij ook op zijn rem trapte, zij weiger de. Steeds harder begon de vracht auto de helling af te rijden, recht op de wachtende auto's af. De tunnelwand van de eerste tun nel wist de heer Wijnstekers nog te ontwijken, maar op het laatst was het hem onmogelijk om een botsing met de wachtende personenauto's te ver mijden. Even heeft hij nog getracht om met zijn zware vrachtauto op de an dere baan te komen, maar het hem tegemoetkomende verkeer verhinder de dat. En toen nam chauffeur Wijn stekers de moeilijkste beslissing van zijn leven. Hij besloot om zijn auto recht op de tunnelwand af te sturen en daarmee het leven te redden van verscheidene mensen. De heer D. J. Kruisifix uit Rotter dam die met zijn auto stond te wachten in de tunnel, hoorde de enor me klap waarmee de heer Wijnste kers zijn vrachtauto tegen de tunnel wand reed. En toen was het stil. Bijna 150 meter heeft de heer Wijn stekers zonder remmen door de tun nel gemanoeuvreerd. Alleen een lichte hoofdwond is het onbegrijpelijke ge volg van zijn moedig optreden. Weer slachtoffers in Noord-Ierland BELFAST In de nacht van woensdag op donderdag is in de Noordierse hoofdstad een burger doodgeschoten en een tweede gewond. Militairen die huiszoekingen verricht ten in een katholieke wijk werden beschoten, terwijl een dertigtal be togers de huiszoekingen wilden ver hinderden. De militairen openden het vuur. Enige tijd later werd, eveneens in Belfast, een politieman door sluip schutters gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12