Geen ingrijpen regering in loon- en prij so verleg CUE! Staatscommissie abortus- vraagstuk is ontbonden Directe verantwoordelijkheid bij cao-partners'' Zesprocentsnorm voor gemeenten omstreden zaak voor Kamer Nederland waakt met België en Duitsland - luchtvervuiling tegen ütaM, Vakbonden blijven bij „aanbod"; 12 procent loonkostenstij ging in juiste koers 7 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 PASADENA (AFP) De Mariner- 9 is door een reeks correcties via sig nalen van de aarde in de juiste koers teruggebracht, zo heeft het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) gisteravond in Pa sadena bekend gemaakt. Alle instru menten werken weer goed. Enige uren tevoren had de NASA melding gemaakt van een verzwak king van de signalen van de Mari- ner-9. Men veronderstelde dat een micro-meteoriet één der controle instrumenten had beschadigd. Het kleine onbemande ruimtevaar tuig dat in meivan d it jaar werd ge lanceerd, moet op 13 november in een baan om Mars komen. In de daarna volgende drie maanden moet de Mariner in totaal meer dan 5.000 televisiebeelden van de planeet di rect naar de aarde zenden. De zanger Floor Rommerts ihet een groep kinderen uit Blokzijl en Vol- lenhove in het jeugdprogramma Ori- moa, dat zaterdag door de NCRV wordt uitgezonden. Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG Minister Van Agt van justitie heeft, samen met minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne, de staats commissie abortusvraagstuk ontbonden, waar hij zelf eens lid van was. De leden van deze in januari 1970 door staatssecretaris Kruisinga ingestelde commissie hebben een brief thuis gekregen met de ministeriële beschikking. Hierin worden zij „op de meest eer volle wijze ontheven van de taak, onder dankzegging voor de waarde volle bijdragen aan de meningsvorming". De ministers besloten de commissie naar huis te sturen omdat er na het totstandkomen van het regeerakkoord over de abortus vopr haar geen taak meer was. In de beschikking staat, dat dit akkoord grenzen trekt, waar binnen de commissie onvoldoende ruimte heeft om haar adviserende taak te voltooien Troost Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet za) zich nog deze week I uiterlijk vrijdag, maar waarschijnlijk eerder) beraden over de situatie, die is ontstaan door het mislukken van bet I|loonmatigingsoverleg tussen de 1 centrale organisaties in bet be ll drijfsleven. Minister drs. J. Boersma (so il ciale zaken) verwacht echter niet, dat de regering zal ingrij- Ipen, met name omdat in het ka- |der van het vrije loon- en prijs- I beleid de directe verantwoorde- lijkheid voor de loonontwikke ling ligt bij de cao-partners. Met andere woorden: de regering Wil afwachten wat er van de mati- [^ingsvoornemens terecht komt bij de eerste onderhandelingen over nieuwe I cao's en daarbij zullen vooral de be- Isprekingen over de metaalcao's 1(420.000 werknemers, ongeveer 15 miljoen gezinsleden), die donderdag beginnen, een uiterst belangrijke rol tpelen. Op een persconferentie na afloop ran zijn beraad met een veertiental Organisaties van vrije beroepsbeoefe naars zei minister Boersma wel spoe- een gesprek met het bestuur van de Stichting van de arbeid (centraal overlegorgaan van werkgevers en werknemers) te verwachten, maar hij acht het „vrijwel uitgesloten" om dat nog voor het eerste loongesprek in „de metaal" te realiseren, hoewel het „niet gek zou zijn als daf wel zou kunnen". Geringe kans r De kans op het alsnog bereiken van een compromis tussen de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties (al of niet mede door toedoen van de regering) noemde de bewindsman, „gezien de gegevens en de mij ver strekte informatie „bijzonder gering". „Men heeft het uiterste gedaan", al dus drs. Boersma. die zei het te be treuren dat er geen centraal mati gingsakkoord kon worden bereikt. „Temeer, omdat er voor het eerst sprake is van een zowel door werkge vers als werknemers gewenst vrij loon- en prijsbeleid. Een spijtige zaak. Het wordt in Nederland hoe langer hoe moeilijker het met elkaar eens te worden". Beperkte macht De minister liet doorschemeren dat hij dc tijd voor (eventueel) ingrijpen nog niet gekomen acht. „We moeten ons goed realiseren, dat er grenzen zijn aan de macht van de staat. In grijpen heeft alleen maar zin als de maatregelen in de praktijk ook wer kelijk effectief kunnen werken. We hebben niets aan papieren maatrege- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerder heid in de Tweede Kamer heeft listeren bij de behandeling van provincie- en gemeentefinan- fciën een groot vraagteken gezet lichter de handhaving van de 6 fcrocentsnorm voor de gemeente lijke uitgaven. Deze norm, opgesteld door dr. Zijl- Itra, president van de Nederlandsche gank, houdt in dat de uitgaven van overheid per jaar slechts zes p"o- Jent mogen stijgen om onder meer ■ogere salariskosten op te vangen. 1 In het begrotingsjaar 1972 zullen de lijksuitgaven echter met meer dan 6 ftrocent stijgen, terwijl de gemeen- Jeuugaven wel aan deze norm wor- ■en gehouden. DISCRIMINATIE iHet AR-kamerlid Schakel vroeg fcch af of de gemeenten hierdoor niet worden gediscrimineerd. De socialist [ranssen wilde weten „welke visioe- |en de regering heeft dat de gemeen- wel aan de zes procent genoeg Jouden hebben terwijl het rijk dat liet heeft". 1KVP en CHU wezen erop dat ge- Ben de huidige sociaal-economische- ■ituati-e hierin in dit begrotingsjaar jeen verandering is te brengen maar j drongen wel aan op een diepgaand fcderzoek door de regering of de lorm nog wel goed is. I Het kamerlid Franssen maakte zich Bijzonder boos over de uitlating van pinister Nelissen (Financiën) in de liljoenennota dat de forse stijging tan de gemeentelijke uitgaven voor Vort, recreatie en cultuur erop zou innen wijzen dat de gemeentebestu- wat dit betreft niet voldoende Inut en offer tegen elkaar afwegen. 1 Volgens drs. Franssen was deze uit lating een aanwijzing dat minister lelissen niet het minste benul heeft loe de gemeentebesturen gezwoegd lebben, samen met CRM. om een lukje van de achterstand in deze setoren in te halen. „Als het de regering erom te doen dat er wat meer sluitende gemeen- begrotingen moeten komen dan oet dat niet gebeuren door sport re- eatie en cultuur weer tot de luxe- tikelen van het bestaan te maken. door daar het profijtbeginsel toe te passen," aldus de heer Franssen. len, waarvan niets terecht komt. Daarom moeten eerst alle andere mogelijkheden bekeken en gepro beerd worden en daarvoor is het nog niet te laat", zei drs. Boersma, die het overigens „niet vreemd" vond dat de regering (ook in het loonbeleid met betrekking tot het overheidsperso neel) bij het bedrijfsleven „achter loopt" omdat dit past in de huidige loonpolitieke spelregels. Voorbeeld De minister van sociale zaken hoopt, dat de „vrije beroepen" een duidelijk matigingsvoorbeeld zullen geven, „omdat dit zeker van invloed zal kunnen zijn op de praktische be reidheid tot matiging in andere secto ren." Samen met zijn ambtgenoten van economische zaken, mr. drs. Lang- man, en van justitie, mr. A. A. M. van Agt, had drs. Boersma gistermid dag een gesprek met vertegenwoordi gers van de (negen) organisaties van notarissen, advocaten, architecten, in genieurs, accountants en belasting consulenten. Dit gesprek werd gevolgd door be raad met bestuurders van de (vijf) organisaties in de medische sector, te weten huisartsen, specialisten, tand artsen, apothekers en dierenartsen (hierbij was in plaats van minister V-an Agt de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, aanwezig). Bereidheid Al deze organisaties hebben de re gering laten weten bij hun leden op matiging van het eigen inkomen aan te willen dringen (over de inkomens van personeelsleden werd niet ge sproken) en daaraan voor zover mogelijk een concrete vorm te ge ven. Over dit laatste zullen de organisa ties zich intern nader beraden en mi nister Boersma daarover omstreeks medio deze maand schriftelijk berich ten. „Daarvan zal afhangen of er met de betrokken groeperingen opnieuw overleg zal moeten plaatsvinden", al dus de bewindsman. Hij verklaarde niet ontevreden te zijn over de gevoerde matigingsge- sprekken. „Zij werden in goede geest en in positieve zin gevoerd." Over de concrete mogelijkheden tot matiging, die de vrije beroepsbeoefenaars zien, wilde de minister zich niet uitlaten. Duidelijk werd evenwel dat de tweede groep meer homogeniteit ver toonde dan de eerste groep, waarin over de praktische matigingsmoge lijkheden nogal verschillend werd ge dacht. De notarissen bijvoorbeeld 'hebben al vele jaren geen enkele ta rief saanpassing gehad en van de zijde der architectenorganisaties werd erop gewezen dat lang niet alle architecten tot de hoge inkomensgroepen behoren en dat juist nu het aantal opdrachten sterk terugloopt. In de tweede groep zijn het vooral de tandartsen, waarbij de mogelijk heden tot matiging beperkt zijn om dat zij geconfronteerd worden met een tariefsverhoging van enige tien tallen procenten van de tandtechnici. In het algemeen toonden de beoefe naars van de (niet onder cao's vallen de) vrije beroepen zich tegen mede werking aan doelbewuste nivellering van de inkomens, zoals de vakbewe ging voorstaat. Ook wensen zij de ex terne kostenstijgingen in hun tarie ven en honoraria door te berekenen. Vandaag zouden de ministers Boers ma en Langman nog een matigings- gesprek hebben met vertegenwoordi gers van de organisaties van make laars en assurantie-tussenpersonen. Het besluit de commissie met als voorzitter de Amsterdamse gynaeco loog prof. dr. G. J. Kloosterman te ontbinden, is genomen na overleg van de leden. De commissie vergaderde voor het laatst eind september. Men kwam toen tot de conclusie, dat na het abortus-akkoord tusjsen de vijf regeringspartijen niet veel meer te adviseren was. De ministers lieten de commissie voor de keus: doorgaan of stoppen. Stoppen, was de mening van de com missie en ze liet aan de ministers de eer het. besluit tot ontbinding te ne men. De commissie-leden hebben de gang van zaken rond het regeerak koord over het algemeen niet leuk gevonden De politieke ontwikkelin gen hebben het verdere adviserende werk belemmerd. Een troost is nog, dat elementen uit het tussentijds rap port, dat de commissie dit voorjaar uitbracht, teruggevonden kunnen worden in het regeerakkoord. Voortvarend Niet alleen de ontbinding, maar ook de benoeming en installatie van de commissie-Kloosterman is niet geheel gewoon gegaan. De vorming van de commissie was reeds geruime tijd aan de Tweede Kamer beloofd, maar de benoeming liet maar op zich wachten. Toen het Tweede Kamerlid van de PvdA. dr. Lamberts, eind 1969 er nogmaals aan herinnerde, dat hij niet langer wilde wachten en zelf zou ko men met voorstellen tot wijziging van de abortuswetgeving, heeft staatsse cretaris Kruisinga omstreeks de jaar wisseling. voortvarend telefonerend, de commissie snel samengesteld. V oorstellen De commissie startte in januari en was meteen zeer ijverig. Er werd veel vergaderd en na een jaar lag er een rapport op tafel, dat in april van dit jaar aan de Tweede Kamer werd voorgelegd. De bedoeling was in het eindrapport concrete voorstellen te doen voor een wetsontwerp. Afgaan de op het tussenrapport had men van de commissie-Kloosterman volgens „Medisch Contact" de volgende voor stellen kunnen verwachten in het eindrapport: De vrouw, die haar zwangerschap verstoort, is niet meer strafbaar De medicus, die de zwangerschap verstoort, is in beginsel strafbaar (meerderheidsvoorstel) De strafbaarstelling van een onbe voegde zwangerschapsverstoring blijft. Voor zover zwangerschapsversto ring strafbaar blijft, dient ze niet als misdrijf tegen de zeden te worden aangemerkt. Maar het eindrapport hoefde niet meer. Het regeerakkoord (waarin stond dat abortus slechts mogelijk moest zijn na raadpleging van een team van deskundigen) kwam er tus sen een akkoord overigens, dat vol gens een overgrote meerderheid van deskundigen uit de praktijk, die 29 september in de Tweede Kamer wer den gehoord, door de ontwikkelingen was achterhaald. Zou er dan toch weer een commis sie moeten komen? (advertentie) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het landelijk meetnet voor de luchtverontreini ging, dat in 1973 gereed zal zijn, zal aangesloten worden op de in aanbouw zijnde meetnetten in België en de bondsrepubliek West-Duitsland. Gezamenlijk zullen de drie landen dan in staat zijn de, vaak grensover schrijdende, luchtverontreiniging te bewaken. Minister Stuyt heeft dit gistermid dag meegedeeld op een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties (VIRO). Op deze 'bijeenkomst nam de minister krach tig stelling tegen de veronderstelling dat Nederland en België in onvol doende mate rekening houden met wederzijdse belangen op het gebied van milieuhygiëne. CONTACTEN Reeds is er sprake van veelvuldige contacten, die binnen afzienbare tijd worden geïnstitutionaliseerd. Boven dien is ieder verzoek om inlichtingen steeds door de Belgische regering in gewilligd. Aan de andere kant van de grens bestaat de evengrote wens tot samenwerking als bij ons, aldus dr. Stuyt. De minister wees erop dat Neder land ook met Duitsland hecht contact onderhoudt over milieuvraagstukken, wat inmiddels uitgemond is in de uit wisseling van gegevens en het over leggen over nationale programma's. Overigens tekende de minister hierbij aan dat het werk van de com- I »aag klauranbrochure daalarttyat aan bij Rlha Harderwijk Adèle Bloemendaal naar ziekenhuis AMSTERDAM Adèle Bloemen daal zal over een paar dagen in een Amsterdams ziekenhuis worden opge nomen voor het ondergaan van een operatie. Daarom zullen tot eind de cember de voorstellingen van het ca baretprogramma „Kijktaarna" waar in zij en Leen Jongewaard samen optreden, niet kunnen doorgaan. Ver wacht wordt dat Adèle Bloemendaal begin januari 1972 haar theaterwerk weer zal kunnen hervatten. missie voor de Rijn tot nu toe onvol doende resultaten heeft geboekt. Wanneer hierin op korte termijn geen verandering komt zal de Nederlandse regering zich moeten bezinnen of niet nieuwe initiatieven moeten worden ondernomen. De tijd daarvoor is ge komen, aldus dr. Stuyt. In tegenstelling tot de Club van Ro me bleek minister Stuyt optimis tisch over de toekomst van ons leef klimaat. Deze meer optimistische kijk op de toekomst, baseerde de minister voornamelijk op de activiteiten die internationaal worden ontplooid om tot een beter leefmilieu te komen. Van beslissende betekenis achtte hij de VN-conferentie te Stockholm. LEEFKLIMAAT Overigens tekende de minister hierbij aan dat met al deze gesprek ken de discussie over de problematiek rond het leefklimaat „nog maar op gang is gekomen". Het eigenlijke werk moet nog worden gedaan. Een begin van een gesprek geeft nog geen waarborg voor het bereiken van re sultaten. Charles Ecers. negerkandidaat voor het gouverneurschap van de staat Mis sissippi, drukt hier de handen van blank en zwart. Het thema van zijn com- pange was „Blank en zwart samen", waarmee hij het moet opnemen tegen zijn blanke opponent Bill Walleri Het jaarlijks kinderparadijs, de Sa lon de l'Enfance in Parijs, heeft zijn poorten weer geopend in Porte de Versailles. Deze keer is er zelfs een spel parachutespringen, uitgevoerd op initiatief van de Franse Federa tie van parachutisten. Foto: Onder grote belangstelling maakt een jeug dige bezoeker een parachutesprong. Vijf voor tien in de ochtend en al een brok werk achter de rug. Weten dat om kwart voor elf het tweede programma punt begint. Ietwat verdwaasd stap ik in het hart van de stad uit de tram. Wat nu? Drie kwartier -rondslenteren breng ik niet op. Me nuttig maken in die tijd is er gewoon niet bij. Dan komt het schitterende idee. Waarom zal ik geen tweede ontbijt gaan pikken. Tenslotte is al een heel stuk energie verbruikt en het mo tortje moet blijven draaien. Even lekker rustig zitten. Ik sta voor een Indisch restaurant, dat aan de buitenzijde naar de krui dige keuken riekt, maar binnen hol, dof en verlaten is. Slenter langs een echte kroeg. Ook niks. Dan ergens het heerlijk ouderwet se woord Lunchroom. Ik vermoed ook daar de eerste klant te zijn, maar vergis me be hoorlijk. Het is er vrij druk. Bejaar de echtparen, een paar vrolijke meiskes en massa's vrouwen, twee aan twee, met volle boodschappen tassen naast de stoelen. De koffie geurt en er is alom een licht gesmak van taartjes eten. De koffie lokt me. de taartjes lij ken me verschrikkelijk. Ik ben meer van hèt hartige type op dit uur. Vind op de prijslijst uitsmijters aangekondigd. Dat zal het zijn. De dienster neemt met nauwelijks verholen afkeer mijn bestelling op. Het gaat buiten het algemeen ge wenste en dat zint blijkbaar niet. l'auze Maar het is slechts te proeven in een gebaartje, een lichte verbazing. Geen' échte dienstweigering, inte gendeel. Mevrouw zal het zo dade lijk krijgen. Mevrouw wacht. Als de koffie nu maar gauw komt, want al die andere kopjesgenieters steken me de ogen uit. Her en der klinkt het geklir van kopjes, die op de marmeren tafeltjes gezet worden. Maar nooit bij mij. Slagroom, vruchtengebak, cake klompen flitsen langs mijn tafeltje Er worden croquetten aangedra gen. Maar heinde noch verre iets wat op een uitsmijter lijkt. De klok schuift door, het is nu half elf. Nog een kwartier en ik moet in volle vorm ergens zijn. Schat de afstand op vijf minuten, maar dan hard lopen. De dienster negeert mijn tafel de monstratief. Maar als ze weer voor bij schiet weet ik haar toch aan te klampen. Ze weert geïrriteerd af: „Het komt zo Nog zeven minuten wachten en warempel daar is het. Koud. akelig inplaats van blozend aanlokkelijk. Ik rammel nu op volle sterkte. Vooruit maar, hap, hap. Er is geen plezier aan. Het plompt in mijn maag. Nog drie minuten en ik moet ter plichtplaatse zijn. De juffrouw is onzichtbaar. Ik plomp het geld op tafeltje, wegwe zen... Als ik de deur uit schiet hoor ik iets van een kreet. Waarschijnlijk de juffrouw die bang voor haar geld is. Ik trek me er niets van aan en verdwijn. Hoop wel, dat geen oneer lijke geest mijn munten van tafel gegrist heeft Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vakbeweging blijft ook bij een eventueel gesprek met de regering uitgaan van haar laatste „aanbod" aan de werkgevers, dat zou resulteren in een loonkostenstijging van 12 procent. Op basis van dit voorstel zullen de bonden ook het bedrijfstaksgewijze CAO-overleg ingaan. Ook de looncommissies van de vak centrales hebben gisteren medege deeld geen aanleiding te zien voor een wijziging van de uitgangspunten van de vakbeweging voor het mati- gingsbeleid in 1972. De looncommis sies werden gisteren in Utrecht op de hoogte gesteld van het mislukte zeven voorzitter soverleg. INITIATIEF De verwachting is dat de regering het initiatief zal nemen tot een ge sprek De looncommissies menen dat de vakbeweging een dergelijk ge sprek kan aangaan op basis van de drie voorwaardert die ze aan de rege ring heeft gesteld met betrekking tot de collectieve voorzieningen, een se lectief investeringsbeleid en het sti muleren van de matiging door ande ren dan loontrekkenden (de vrije be roepen). NVV-voorzitter drs. H. ter Heide heeft Zich inmiddels op de algemene vergadering van de bond Mercurius in Amsterdam afgevraagd of een reëel loon- en prijsbeleid nog wel mogelijk is. Op dit congres zei de heer Ter Hei de dat het standpunt van de werkge vers geen reële loonverbetering in 1972 gespeend is van elk gevoel voor sociaal-economische werkelijk heidszin. De hoop op een oplossing vestigt het NW nu op het 'gesprek met de regering. REDELIJK „Wij zijn niet te optimistisch gezien de afwijzing van ons voorstel om de inflatiecorrectie uit te stellen, maar we hebben toch nog enige hoop dat de regering aan onze redelijke ver langens tegemoet zal komen," aldus de heer Ter Heide. Het plan van de werkgevers om volgend jaar geen reële loonsverbete ring toe te staan acht de heer Ter Heide onuitvoerbaar, omdat daardoor grote groepen werknemers volgend jaar met een reële achteruitgang in de lonen genoegen moeten nemen. METAALCAO Overigens begint vandaag het over leg over de nieuwe metaal-CAO. Met dit overleg is gewacht op de resulta ten van het centraal georganiseerd overleg over de matiging van het loon- en prijsniveau in 1972. Nu dit overleg is mislukt, zullen de onderhandelingen, waarbij 420000 werknemers zijn betrokken, onmid dellijk van start gaan. Verwacht wordt dat de voorstellen voor de groot-metaal ook zullen dienen bij de onderhandelingen over de vernieu wing van de CAO voor de metaalnij verheid (klein-metaal) en bij Hoog ovens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7