Vernèdepark- bewoners niet naar flat Gemeentehuis te klem Streekschool atheneum en havo in Sassenheim Parkeerterrein in Nieuwveen niet voor langparkeerders DANKSTOND Eerste steen in Alphen voor brandweer Muziek binnen het uur HERV. GEREF. EVANGELISATIE - NOORDWIJK Ichthuszaal Schoolstraat Donderdag 4 november, 7.30 u. n.m. Ds. G. VAN ESTRIK Ned. Herv. Pred. - Genemuiden Hartelijk welkom Komt allen I t NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 Arrestatie in Alphen Verpleging in Katwijk VOORSCHOTEN Op uitnodi ging van b. en w. kwamen gister avond de bewoners van het Vernède park in het Cultureel Centrum bij een om van gedachten te wisselen over de problematiek rond de wo ningen in deze wijk. In totaal 56 wo ningen zijn volgens deskundigen on geschikt voor verdere bewoning; re paratie gaat de nieuwprijs benaderen. Burgemeester J. van der Haar ver zekerde de bewoners, dat er nog niets definitiefs is beslist. Het colle ge is. gezien de rapporten van de Nationale Woningraad, van plan een voorstel te doen om te komen tot het saneren van de gehele wijk. Wethouder De Vos van Steenwijk gaf de bewoners de verzekering, dat indien het Vernèdepark wordt ge sloopt. ..geen enkele bewoner van een eengezinswoning in een flat zal worden gestopt, maar recht heeft op een betere eengezinswoning;". Er zal een tegemoetkoming worden voorge steld in de door de bewoners ge maakte kosten en ook zal een aan vraag worden ingediend voor even tuele huursubsidie. De moeilijkheid bij deze sanering is niet de materiële zijde, maar voor al het vergroeid zijn met de wijkge- meenschap. Verwacht wordt, dat er de eerste vijf jaar niets meer zal gebeuren dan de woningen bij het vrijkomen dicht te spijkeren. De heer. W. Revet van de Natio nale Woningraad gaf aan de hand van dia's de gebreken weer van deze woningen. Naast ondeugdelijke spe cie is ook het karkas (fundering) niet juist. Alle reparaties zijn daarom lapmiddelen en de herstelkosten gaan zeker f 15 a f 20 duizend per woning bedragen. De bewoners kregen ruimschoots de gelegenheid tot het stellen van vragen. Vele bewoners vonden hun woningen nog steeds zeer geschikt voor bewoning. Veel kritiek Er kwam veel kritiek op de ge meentelijke overheid. De heer De Groot noemde zich de oudste bewo ner van een Vemèdeparkwoning. Sedert 1917 woont hij daar en hij constateerde, dat vooral de gemeente Voorschoten de laatste tien jaar het Vernèdepark heeft verlaagd tot een buurt voor daklozen en a-socialen, zonder rekening te houden met de oudere bewoners. De tijd is nog niet zo lang geleden, aldus de heer De Groot, dat het Vernèdepark een keu rige wijk was met veel groen en goed onderhouden huizen en straten. Ook de heer Van Duivenvoorde meende als timmerman van de ge meente èn als bewoner kritiek te moeten hebben op het gemeentelijke onderhoud van de woningen. Vooral de laatste tijd kan men ontdekken dat de gemeente toch wel graag deze woningen wil afbreken. Een zeer moeilijk punt is het dichtspijkeren van de woningen. Hoewel de wonin gen zeer netjes worden dichtge maakt, geeft het toch een vorm van verpaupering. Betere tconingen Wethouder De Vos stelde nogmaals nadrukkelijk dat het college slechts plannen in de beginfase heeft. Alle opmerkingen zullen worden doorge praat. Hjj sloot de mogelijkheid niet uit, dat op dezelfde grond betere woningen kunnen worden gebouwd en dat misschien blok voor blok af braak mogelijk is. Burgemeester Van der Haar rond de de besprekingen af en gaf de verzekering van een goede begelei ding; hij kreeg tot slot van de be woners een hartelijk applaus. Een bijzonder resultaat na de soms ver hitte gesprekken. ALPHEN De politie arresteerde na een achtervolging in Ridderveld de 22-jarige H. H. uit Bennekom. De Zwitserse rode sportwagen, waarin hij reed, bleek hij in Duisburg te hebben gestolen. Hij vestigde de aandacht op zich door diefstal van kratten lege flessen. "l "l Interscholaire sport KATWIJK In de kerstvakantie zal een interscholair sporttoernooi worden gehouden. Vorig jaar werd dit voor de eerste keer georgani seerd. Verwacht werden toen 400 deelnemers. Het werden er 1300. Een bewijs dat voor een dergeljjk sportevenement grote belangstelling bestaat. Dit keer worden er 2000 jongeren verwacht. Het interscholair toer nooi is bestemd voor leerlingen van de vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs en het voortgezet on derwijs en wordt gehouden van donderdag 23 december tot en met maandag 3 januari in de sporthal „Cleijn Duin". Tal van spelen staan op het pro gramma zoals volleybal, schaken, dammen, tafeltennis en HJnbal. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook Rijnsburg zal meedoen. Vit <le VEESSTREEK ALKEMADE Jaap Edenbaan. De ijsvereniging en trainingsgroep „Alkemade" zullen gedurende de winter iedere vrijdagavond met de bus naar de Jaap Edenbaan in Am sterdam gaan. Ook niet-leden, zelfs de schooljeugd, kunnen mee. Vrijdag vertrekt de bus om 18.50 uur Hoog- made bij v. d. Ploeg; 18.58 uur Oud- Ade, Kolk; 19.00 uur Rijpwetering. Paardebrug; 19.05 uur Nieuwe Wete ring, viaduct; 19.08 uur Roelofarends- veen, Noordhoek; 19.15 uur Oude Wetering, Veerstraat 32, Toren; 19.18 uur Haarlemmermeer, kruisp. prov./ Lisserweg; 19J20 uur Leimudden, prov. weg-Baartman. SASSENHEIM Blikschade. Een door een 80-jarige inwoner van Ber gen (NH) bestuurde personenauto botste gisterochtend eerst tegen een verkeersbord en vervolgens tegen een passerende auto, die daarna te gen een beuk in de tuin van het be jaardenhuis Vredesteyn tot stilstand kwam. Niemand werd gewond maar de blikschade was nogal groot. ALPHEN Samen met brandweer commandant A. J. Th. M. Korver heeft burgemeester Gallas dinsdag middag onder grote belangstelling in de Havenstraat de eerste steen gelegd voor Alphens nieuwe brandweerka zerne. Dit complex maakt een deel uit van een reeks gebouwen ten be hoeve van gemeentelijke diensten, die fasegewijs in uitvoering worden ge nomen. De brandweerkazerne hoopt men 1 maart 1972 in gebruik te nemen; het gehele complex voor de brand weer twee maanden later. De kazerne biedt royaal plaats aan negen auto's en ladderwagens. verhoogt contributie KATWIJK De Vereniging „De Verpleging" heeft het pakket voor zieningen op het gebied van de verpleging aangepast op een wjjze die kan wedijveren met andere grote verenigingen op dit gebied. Dit kwam gisteravond tot uiting tijdens de jaarvergadering van deze Katwjjkse vereniging. Uit een enquête bleek dat „De Verpleging" de laagste premies heeft. Het ledental is in het afgelopen jaar met 1058 toegenomen, zodat er in totaal ongeveer 1600 leden staan ingeschreven, onder wie ook kin deren beneden de 16 jaar. Deze toeneming ls o.a. te danken aan toe treding van Rijnsburgers. Veel ge zinnen met een inkomen boven de weistandsgrens zijn door de vereni ging opgenomen. Het aantal ver- pleegdagen in 1970 bedroeg 7093; 862 personen hadden een psychia trische behandeling nodig. In 1970 werd een overschot van 126.000 bereikt; de reserve steeg tot ƒ490.000. In de commissie van toezicht wer den herkozen I. J. W. Schonenberg en J. Vink. In de plaats van C. van Beelen kwam K. P. Scheps. VALKENBURG Gymnastiekaf- deling De Valken. Onder leiding van mevrouw J. Mizee hield de afdeling gymnastiek van De Valken haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van mevr. S. J. Rollema bleek, dat het ledental iets is teruggelopen de afdeling telt nu 238 leden. In kas is ruim 725. Aangezien mevr. Rollema naar Leiderdorp is ver huisd, werd mevr. Drent tot secreta resse gekozen. Over het Sinterklaas feest konden nog geen concrete me dedelingen worden gedaan aange zien de afdeling daar dit jaar waar schijnlijk alleen voor moet op draaien. KATWIJK De gemeente kampt met een ernstig ruimtegebrek. Het gemeentehuis is mooi, maar vol doet bij lange na niet meer aan de eisen die men er aan mag stellen. Sinds 1932 is het gebouw aan de Zeeweg in gebruik. Het gold toen als zeer modem. „Nu is het maar behelpen. Het is veel en veel te klein", aldus een VOORSCHOTEN Het Voorscho- tens Chr. Vovaal Ensemble (a.l.v. Louis van Wijngaarden) en de organist Henk Welvaart gaven gisteravond in de Dorpskerk een concert van één uur. Zoiets moest men vaker kunnen horen: goede muziek binnen een korte tijds duur. Walvaart speelde werken van Georg Böhm: een vreugdevol, helder pre ludium en fuga in C; van Bach: 2 orgelkoralen, waarvan „Wenn wir in höchsten Noten sein" mij meer overtuigde dan „Christe, aller Welt Trost", dat de organist wat in het onzekere liet; verder van Bach: een, afgezien van en kele uitglijdingen, goed getroffen Toccata en fuga in d; en van zijn oudste zoon, Wilhelm Friedemann de koraal bewerking „Was mein Gott will". Het koor verheugde met een be schaafde en muzikaal doorleefde uitvoering van het „Te Deum" in D-groot van Michael Haydn, de Salzburger dirigent, die in de schaduw van zijn grote broer Jo seph is gebleven. Franck had met zijn mystieke, lof- zingende Psaume 150 het laatste woord. Deze muziek blijft dóór zingen in de herinnering. Het koor heeft er werkelijk alles aan ge daan, om dit mogelijk te maken. Walvaart begeleidde in Haydn en Franck muzikaal met goed begrip voor de tekst, maar niet zelden wat te dominerend. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Expositie over liet plan'Haaswijk OEGSTGEEST Van 8 novem ber af zullen de ingezetenen in het parochiehuis aan de Kerklaan zich op de hoogte kunnen stellen van de plannen rond de uitbreiding in de Morsebelpolder. Het zgn. plan Haas- wijk is al eerder in discussie ge weest; met name op het „vlekken - plan" van de gemeente is uitvoerig gereageerd door de PC- en WD- fractie via uitvoerige rapporten. Na een drukbezochte voorlich tingsavond in het gemeentehuis (vorig jaar)'« brengt nu de stichting „Open Jeugd- en Jongerenwerk" „Haaswijk" op een wat rustiger wijze gedurende een week onder de aandacht van geïnteresseerden. Naast het „vlekkenplan" van de gemeente zal men kennis kunnen nemen van een tweetal alternatieve plannen, vervaardigd door het archi tectenbureau Snieder en Duyvendak en het bureau Van Straten Ook zal men via dia's kennis kunnen nemen van wat er In Nederland in overeenkomstige wijken is tot stand gekomen. De heer Dick Baaiman, rtudent HTS bouwkunde, is de promotor van de expositie. ambtenaar. Ondanks dat sommige diensten, zoals openbare werken en sociale zaken, in andere gebou wen zijn ondergebracht, moet men zich op het gemeentehuis behelpen. Vooral de wethouders hebben het moeilijk. De vier wethouders, waarvan er twee Haasnoot en Van der Plas een volledige dagtaak hebben, beschikken niet over een aparte kamer en voelen het als een groot gemis. Wat men ook als een gebrek ziet is, dat er in het hele gebouw geen spreekkamer is. „Het gemeentehuis is mooi gebouwd, maar niet doelmatig voor deze tijd. Neem die enorme brede gan gen. Die konden veel smaller zijn en dan zou er meer ruimte zijn voor lokaliteiten enz.", zo wordt er gezegd. Intern ondergaat het gebouw veran- Vit de DUINSTREEK KATWIJK Donderdag 4 novem ber zullen Luuc Aalbrecht en Kees Koedood in Sociëteit „De Schuit" op treden. Zij zullen een aantal negro spirituals, balladen en andere songs brengen. KATWIJK Vanavond (3 nov.) is er een ouderavond van de zondags school „Het Mosterdzaadje" in ge bouw „De Hoeksteen" aan de Bur- gersdijkstraat. De heer J. Hoek spreekt over „Gun uw kind de beste gaven". NOORDWIJK Ds. H. Lüesen neemt afscheid. In de morgendienst van 7 november (9 uur) zal ds. H. Lijesen in het kerkgebouw aan de Vinkenlaan afscheid nemen van de Geref. Kerk te Noordwijk. Op ver zoek van ds. Lijesen worden er geen toespraken gehouden. Na afloop van de dienst bestaat er gelegenheid dominee en mevrouw Lijesen per soonlijk te groeten, 's Middags om vijf uur houdt ds. Lijesen een af scheidspreek in de kerk aan de Hoofdstraat. Hij deed hier op 24 september 1967 zijn intrede als opvolger van wijlen ds. W. Dekker. Energiek heeft hij zich achter tal van activiteiten gesteld. De oecumene gaat hem zeer ter harte. Het gezin van ds. Lijesen is inmiddels vertrokken naar de nieuwe pastorie aan de Wemeldingestraat 21 te Rotterdam-Pendrecht (tel. 010 - 803248). Op zondag 14 november doet hij zijn intrede in de Christus Trium- fator Kerk aan de Krabbendijkse- straat, na bevestigd te zijn door zijn Noordwijkse collega ds. C. Warner. Deze dienst begint om 10 uur. NOORDWIJK Omstreeks mid dernacht botsten op de hoek Voor- straat-Dr. Hadriaan van Neslaan te Noordwijk met een daverende klap twee VW-kevers op elkaar. Eén van de auto's werd bestuurd door een 18-jarlge jongeman uit Noordwijk, die. met grote snelheid van de Herenweg komend, de macht over het stuur verloor en op het linkerweggedeclte tegen de andere wagen opreed. De bestuurder ver keerde in staat van dronkenschap en werd door de politie ingerekend. Ook raakte hü zijn rijbewijs kwijt. Een 20-jarige straatmaker uit Noord- wijk. die naast hem in de auto zat, sloeg met zijn hoofd door de voor ruit en moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht. De inzittenden van de andere volks wagen liepen geen letsel op. Beide auto's werden totaal vernield. deringen; van verbouwen kan echter nauwelijks worden gespro- ken.Het zijn „ingrepen" die fei telijk niet veel helpen om aan 't ruimtegebrek een eind te maken. Over het algemeen is men het er wel mee eens dat bij-bouwen niet verantwoord is, omdat dan de ar- I ehitectuur wordt verknoeid. Er is nu een architektenbureau in de arm genomen dat opdracht heeft na te gaan wat er zou kunnen ge beuren, om binnen het gemeente huis meer ruimte te brengen. Men heeft het voordeel dat één van de medewerkers van het archi tectenbureau destijds ook was be trokken bij het ontwerp van het gemeentehuis. Er werken hier ca vijftig ambtena ren. Het enige vrouwelijke raads lid van Katwijk, mevr. Ouwe- hand-Pluymgraaff: „Wij hebben niet eens gelegenheid rustig de raadsstukken in te zien. Als je in de leeszaal komt zijn er altijd wel ambtenaren of anderen zodat je je niet kimt concentreren". HENK KAMIES LEIDEN Pr. Beatrix Fonds. Van 8 tot en met 13 november wordt in Leiden de collecte voor het Prinses Beatrix Fonds gehouden. Steunt U deze collecte met een gift in de col lectebus of door storting op girore kening nr. 9200 tn.v. AmRo Bank Leiden met vermelding: voor Prin ses Beatrix Fonds. Maar u kunt nog veel meer doen door U aan te mel den als collectant(e) voor de huis- aan-huis-collecte in Leiden van 8 t.m. 13 november of voor de straat- collecte op zaterdag 13 november. Meldt U aan bij H, Henkes, Boi- sotkade 2 a, Leiden (tel. 20191) of bij W. Downer, v. d. Brandelerkade 4, Leiden (tel. 34580). Het Prinses Beatrix Fonds gaf in 1970 700.000 uit aan individuele hulp en daarnaast nog een bedrag van 580.000 aan niet-individuele hulp zoals bijdragen voor research, vakantiekampen enz. Vit de RIJS STREEK KOUDEKERK „Kunst Na Ar beid" heeft het afgelopen weekeinde succes gehad op een concours in Utrecht. In de ere-afdeling verover de de vereniging een le prijs met lof van de jury. Dit hield tevens in dat men de prijs in de wacht sleepte voor het hoogste Santa! punten. Korpsdirigent Louis Jansen ontving de dirigentenprijs. Ook individueel waren de Koudekerkers op dreef. T. de Jong blies zich naar een eerste prijs in de superieure afdeling; het zelfde deed H. v. d. Voorst in de afdeling uitmuntendheid. Zijn broer G. v. d. Voorst ging met de eer strijken in de le afdeling en het duo T. de Jong/H. v. d. Voorst veroverde, de eerste prijs in de afdeling uit muntendheid met 165 punten. (Van onze correspondent) SASSENHEIM In augustus van het volgend jaar komt er een scho lengemeenschap in Sassenheim voor atheneum en h.a.v.o. Op 28 oktober jl. is van het ministerie toestemming ontvangen om tot stichting van de school over te gaan. Ook in de bollen- en duinstreek neemt de belangstelling voor het volgen van h.a.v.o. en v.w.o. sterk toe. Het Centraal Bureau Katholiek Onderwijs in Den Haag werd ver zocht een prognose te maken over de toekomstige ontwikkeling van het „toeleveringsgebied". Uit het rapport dat volgde bleek, dat voor de leer lingen van buiten Oegstgeest een nieuwe school.moest worden geves tigd in de driehoek VoorhoutSas senheimWarmond. Naar aanleiding van dit rapport heeft het bestuur toen contact mét instanties en perso nen in Sassenheim. De heer T. Platje te Sassenheim werd een der initia tiefnemers. Daar men ervan over tuigd was, dat een dergelijke school er één moest zijn voor de gehele ge meenschap vormde de heer Platje een gespreksgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van allerlei groepe ringen. In plan-W asbeek Na besprekingen met het gemeen tebestuur van Sassenheim en op het ministerie van onderwijs werd be sloten zich te stellen achter de initia tief-aanvrage, door het bestuur' van het Rijnlands Lyseum op 30 januari 1970 ingediend bij het ministerie, en gezamenlijk te trachten te komen tot een school voor h.a.v.o. en v.w.o. te Sassenheim. Hoewel het een zelf standige schooi gaat worden, wordt zij uit een oogpunt van efficiency aangesloten bij de Rijnlandse Lycea te Wassenaar en Oegstgepst, wat van belang is zowel voor het goed func tioneren van het lerarenbestand als van de administratie. Er zal één over koepelend bestuur komen, met voor iedere school een aparte bestuurs commissie. Nu op de aanvraag om stichting van een scholengemeenschap voor atheneum en h.a.v.o. gunstig is be schikt, kunnen de initiatiefnemers met volle kracht verder werken, waarbij men in augustus 1972 denkt te kunnen gaan starten, al is het voorlopig in noodlokalen, met brug klassen. Van de zijde van het minis terie verwacht men, dat er in 1976 al 425 leerlingen zullen zijn, en in als de school geheel in de running is 800 leerlingen. De plaats waar de school wordt gevestigd, is nog niet bekend en vormt een punt van discussie met het gemeentebestuur. Daar er echter slechts één plaats is in de gemeente waar dit is te realiseren, nl. in het plan-YVasbeek, kan worden aangeno men dat daar de nieuwe school zal worden gevestigd. LISSE Het jubileum van de heer J. P. Baak werd in huiselijke kring gevierd. De heer Baak, die 40 jaar bij de ELKA-kistenfabriek werkzaam ls, kreeg een gouden hor loge met inscriptie en een enveloppe met inhoud. HAZERSWOUDE De tafelten nisvereniging „Avanti" heeft tijdens een in de Belgische stad Mechelen gehouden internationaal toernooi de verenigingsprijs in de jeugdcatego- rie gewonnen. NIEUWVEEN De raad ging ak koord met de verkoop van bouw grond (plm 820 mJ) aan het eind van het Conrad park aan de stich ting Gezondheidszorg voor 35.000 (excl. BTW) voor de bouw van een medisch centrum. Daar herhaaldelijk in de raad be zwaren zijn gemaakt tegen het lang durig parkeren van oude auto's op het parkeerterrein aan de Kerk straat, is in overleg met de Vereni ging van Ned. Gemeenten en de Rijkspolitie hiervoor een oplossing gezocht. De gemeente is eigenaresse van dit terrein en kan het gebruik beperken. Er zal een bord worden geplaatst waarop zal staan dat het terrein uitsluitend bestemd is voor personenauto's en verboden zal zijn voor autobussen, woonwagens en voertuigen die niet meer in rijdbare toestand verkeren en die voor de handel zijn bestemd. Unaniem ging de raad hiermee akkoord. Op alle gemeentelijke par keerterreinen zal een dergelijk bord worden aangebracht. Bij het vaststellen van het inves teringsprogramma vond de heer J. Spekman (KVP) dat de verbreding van de W. P. Speelmanweg op een urgentere plaats moet komen te staan. Als de nieuwe weg achter Nieuwveen klaar is, zal van deze weg veel gebruik worden gemaakt. De heer J. Reyneveld (Gez. Christ.) Het parkeerterrein aan de Kerk straat staat meestal vol met vracht wagens en auto's die bestemd zijn voor de verkoop. Omwonenden en moeders die per auto met hun kind het tegenovergelegen kruisgebouw willen bezoeken, ondervinden daar de hinder van. De gemeente gaat nu maatregelen nemen. wees op het vele vuil in de ringsloot, waardoor soms kan worden gespro ken van een drijvende vuilnisbelt. Mevr. Th. Speet-Sikkens vroeg aandacht voor de geluidshinder ver oorzaakt door bromfietsers die op de Hogedijk rijden. V B Bra kre< het van nooi van best den Mar Bies

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4