Twente overtuigt tegen Go Ahead JAN COENEN GEVIERDE HELD FC Den Bosch vriendelij 1< Excelsior drukt PSV nog verder in het moeras Toj uscorers Sporttoto Uitslagen Feijenoord moeiteloos naar grote overwinning 9 MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 CHRONOGRAAF-HORLOGES var» Delbana, uiterste precisie. Afge beeld model kost 231.-. Er is al een Delbana-Chronograaf vanaf 169.- 6 filialen Rotterdam: Nieuwe Binnenweg 351; Passage Van Reeuwijk. Binnenweg 26; Metro-Beursstation; Heemraadsplein 20; Krabbendijkestraat 65 Den Haag: Theresiastraat 30 Eddy van de Roer in zijn doel, woedend gebarend naar zijn verdedigers. veren, de wedstrijd tegen Real zonder vertrouwen in zichzelf, en daarmee eigenlijk zonder enige kians, tegemoet. En hoe funest dat is. bleek uit het duel met Excelsior. Al kunnen er dan misschien voor die wedstrijd van za terdag nog enige excuses worden aangevoerd. PSV miste tegen Excelsior de ge blesseerde Kemper, Van Stippent en de zieke Van der Kuylen. Bovendien zat Hoekema op de bank terwijl hij medisch gezien vanwege een ge scheurde kuitspier piet kon spelen. Hoekema: .,Ik had ook niet verwacht dat ik reserve zou moeten zijn. Maar blijkbaar was er niemand anders be schikbaar. Toen de trainer zei dat ik reserve was, moest ik mijn spullen zelfs nog uit de auto gaan halen." PSV verloor echter niet van Excel sior door het gemis van enige spelers, maar door onderschatting. Onder schatting die bepaald geen steun vindt bij de resultaten van de laatste weken. Strik: „Zoals gezegd moeten we er eigenlijk van uit gaan dat we elke wedstrijd met 00 beginnen en dat we eerst dat resultaat maar eens moeten vasthouden. DAt hebben we tegen Excelsior niet gedaan. We heb ben bijvoorbeeld in de verdediging gespeeld met een aanvallende ausput- zer, voor de laatste drie.' Voor die opzet maest PSV boeten omdat Ex celsior speelde met twee spitsen met daarbij twee regelmatig penetrerende middenvelders, die de aanvallen van Excelsior vaak meer gevaar meega ven dan die van PSV inhielden. Het gevaar van die uitvallen van Excelsior, dat veel minder defensief durfde te spelen dan PSV had ver wacht, bleek al in de eerste minuut. In de eerste twintig minuten werd een schot van Reinier van der Vaart door Van Beveren gestopt, schoot Thijs Libregts op de lat en nog een keer net naast. En vlak voor rust diende Jan Coe- nen PSV de eerste, en naar achteraf zou blijken al bijna de genadeklap uit. De geblesseerde Libregts brak door over links (Libregts: ,.Ik stierf bijna van de pijn, maar zag maar niemand komen en liep daarom maar door zonder te weten wat ik met de bla moest doen. Tot ik opeens Coenen vrij zag staan"), Radovic onderschatte het gevaar en volgde Libregts niet, waarna Coenen zuiver in de hoek kon schieten. Op dat moment had PSV overigens al van zijn problemen dui delijk blijk gegeven Radovic was naar hetmiddenveld verhuisd en Jos Dijkstra was ausputzer geworden. Linder: „Er moest iets gebeuren. En dan is Lazar de man van wie een beslissende pass te verwachten is." Resultaten leverde deze omzetting echter niet op. Allereerst omdat het middenveld te zwak bezet bleef Gerrit van Tilburg plaatste bijna geen bal goed en op de tweede plaats omdat er in de spits te weinig stootkracht school: Hoekema's ver vanger Harry Lubse kon het niet bol werken tegen Dick van Nierop en Jo- han Devrindt werd consequent ge schaduwd door Beb van der Heijden. Ook een nieuwe omzetting in de tweede helft mocht niet baten: Lin der verving Lubse door Hiddink ter versterking van het middenveld en stuurde Strik naar voren om meer stootkracht te geven. Radovic werd weer ausputzer en Dijkstra ging in de mandekking. Een kwartier voor tijd maakte Ex celsior zelfs een einde aan alle illu sies bij PSV. Van der Vaart stuurde Aad den Butter de diepte in en Coe nen (weer hij!) maakte het werk feil loos af. Een duidelijk verschil met PSV dat veel meer aanviel, maar niet tot resultaat kwam. Ook al kwamen er kansen. Dijkstra: „Je kan doen wat je wil, maar zolang je niet scoort helpt het niet. En dat was ons grote probleem. Want wanneer een van die kansen wel benut was, dan was het allemaal heel anders gelopen." PSV scoorde ten slotte wel, in de laatste minuut. Uitgerekend via Jos Dijkstra die een afgeslagen aanval van 25 me ter alsnog bekroonde. Voor Excelsior betekende deze tref fer allang geen bedreiging meer. Daarvoor had de ploeg negentig mi nuten lang té koel verdedigd en ook kunnen verdedigen. Trainer Joop Castenmiller: „Voor deze wedstrijd had ik op één punt gehoopt. Je weet dat PSV het moeilijk heeft en ons spel vertoont de laatste weken een stijgende lijn. Maar het is zelfs veel beter gegaan dan ik had verwacht. Voor rust hebben we kans gehad op een nog hogere score." Die stijgende lijn van Excelsior bereikte bij PSV een voorlopig hoogtepunt. Castenmiller: „Je kon het'eigenlijk zien aankomen. Van de wedstrijd te gen Ajax af. Daarna speelden we goede wedstrijden tegen Sparta en Twente eft we kwamen weer verder toen we er in Groningen eindelijk een inschopte. Toch geloof ik na Gro ningen nog niet, dat de jongens voor de volle honderd procentvandemo- vanavondpasgekomen." Excelsior speelde inderdaad mét het vertrouwen dat PSV zo node mis te. Met koelte in de verdediging, hard werkende middenvelders (Van der Vaart!) en een doeltreffende afmaker. Excelsiors defensie was nauwelijks in paniek te brengen. EDDY POELMANN Lex Schoenmaker (Feijenoord) heeft zich door het doelpunt ln de wedstrijd tegen FC Den Bosch naast Janusz Ko- wallk (Sparta) en Ruud Geels (Go Ah ead) aan de kop van de topscorerslljst geplaatst. Ken sprong op de lijst maakte Excel- sior-spits Jan Coenen. die afgelopen za terdag tegen PSV opnieuw tweemaal scoorde. De kop van de topscorerslljst ziet er als volgt uit: 1/3. Janusz Kowalik (Spar ta). Ruud Geels (Go Ahead) en Lex Schoenmaker (Feijenoord) allen 10: 4. Jolian de Vrlndt (PSV) 8; 5/7. Dick van Dijk (Ajax). Henk Bosveld (Sparta) en Harald Berg (FC den Haag) allen 6; 8/11. Willy Brokamp (MW), Jan Coenen (Excelsior), Wytze Couperus (FC den Haag) en Jan Groenendijk (FC Utrecht) allen S: 12/15. Jan Klljnjan (Sparta), De uitslagen van de dit weekeinde voor sporttoto veertien gespeelde voet balwedstrijden zijn: Telstar Vitesse 2—0, FC Utrecht Volendam 2—1, MW Ajax 0—3. Go Ahead FC Twente 1—1, DWS FC Den Haag 0-1. KAC FC Groningen 2—1. Graafschap Blauw Wit 1—0, Heerenveen HVC 2—0. Roda JC Haarlem 1—0, Wageningen AZ '67 2—1. Heracles Cambuur 0—1. Wil lem 2 Fortuna SC 3—0. Veendam Eindhoven 1—1. DEVENTER Twente heeft Go Ahead in Deventer een voetballesje gegeven. Reeds bij de rust keken de Deventena- ren tegen een 03 achterstand aan door doelpunten van de gebroeders Van de Kerkhof en Pahlplatz. In de tweede helft geloofde Twente het wol. Nadat De Winkel voor Go Ahead de eer had gered, bracht René van de Kerkhof de stand op 14.' Warnas van Go Ahead kreeg van arbiter Dorpmans een waar schuwing wegens shirtje-trekken. was de enige oplossinghet te zoeken in individuele acties. En dat heb ik dan ook zo veel moge lijk gedaan. Maar eer was er niet te behalen. Op den duur werd ik er toch wel moedeloos van." In derdaad was er voor FC Den Bosch geen enkele mogelijkheid om zelfs de schijn maar op te houden zich.enigzins met Feijen oord te kunnen meten. Er was één positief punt: de Bossche naren weigerden hardnekkig, zich als houthakkers te manifes teren. Met andere woorden: zij wensten niet ten koste van wat dan ook afbraakvoetbal te ple gen om zodoende de score binnen redelijke perken te houden. Vól komen terecht gingen zij van het standpunt uit dat een nederlaag toch onvermijdelijk was en het geen enkele zin had, om de tegeyxstander dan maar met wan- hoopsacties schrik aan te jagen. Trainer Jan Remmers: „Die men taliteit ligt ons niet. Het is veel nuttigerons te concentreren op de onmoetingen met Vitesse, Excelsior en Volendam. Dat zijn voor ons de sleutelwedstrijden, waarin het er op aan komt, pun ten te verzamelen." •fe Amateur De Bosschenaren waren, ten over vloede, gehandicapt door het niet be schikbaar zijn van doelman Hans van der Pluijm (schouderblessure). Dit had tot gevolg dat Remmers een be roep moest doen op de amateur iHen- nie Spierings, de doelman van de tweede-klasser BW. Een speler dus zonder enige ervaring in de ere-divi- sie, die uitgerekend in een uitwed strijd tegen Feijenoord moest laten zien wat hij waard was. Een bijzon der ondankbaar debuut van deze ty pische lijndoelman, die in de eerste drie kwartier zijn nervositeit nauwe lijks in bedwang kon houden en pas in de tweede helft duidelijker kon laten zien dat hij wel het een en ander in de mars heeft. Maar toen stond Feijenoord al ongenaakbaar met 40 voor, dank'zij treffers van achtereenvolgens Joop van Daele, Dick Schneider (2x) en Rinus Israël (uit een hoekschop van Mathias Mai- wald de bal inééns op de schoen, steenhard naar de rechter boven hoek). Leeuwen Hennie Spierings over zijn ondank bare taak: „Natuurlijk voelde ik me voor de leeuwen geworpen. Het is nogal geen overgang van de tweede klas amateurs naar het Feijenoord- stadion. Die Feijenoorders springen naar elke bal. Blijven voortdurend aandringen. In de tweede helft ging het iets beter. Maar dat was natuur lijk begrijpelijk, gezien de stand". Ondanks het enorme verschil in-tech- nisch en tactisch opzicht toonde Rem mers zich toch nog teleurgesteld over de hoge uitslag: „Ik had. eerlijk ge zegd. op een iets draaglijker resultaat gerekend. Het is niet gelopen, zoals ik me had voorgesteld, ook al speelde Feijenoord enorm professioneel". Grapje De Rotterdammers vestigden overi gens nauwelijks de indruk, zich se- NAC—Groningen 2—1 NAC heeft op de FC Groningen een geflatteerde overwinning be haald. De Groningers, die lange tijd door hun snelle spel een overwicht hadden, kwamen gelukkig aan een 01 voorsprong, toen de bal via het been van Van Gorp, na een scrim mage, in het doel belandde. Na rust zorgde Brouwers voor 11. Een kwartier voor tijd bracht de Pool Mandziara NAC de 21 winst. De Groningse verdediger Schipper kreeg een waarschuwing wegens herhaald ruw spel. Telstar—Vitesse 2—0 Telstar vond' het in de eerste helft van de ontmoeting met Vites se kennelijk niet nodig om te voet ballen. Het tempo was bij beide formaties ver te zoeken. Na rust was het Bijl, die Telstar aan een 10 voorsprong hielp. Van Egmond zorgde kort erop voor 20, waarna alle spelers terugzakten in de grau we voetbalmassa. Utrecht—Volendam 2—1 Het goede middenveldspel van de Utrechters is de basis geweest voor de zege op Volendam. Cabo en Van Huisstede legden het middenveld van Volendam volkomen hun wil op. Groenendijk gaf Utrecht na een half uur een 10 voorsprong. Een kwartier na rust was het uitblinker Cabo, die 20 liet aantekenen. En kele minuten later redde Bond voor Volendam de eer. Eredivisie TelstarVitesse FC UtrechtVolendam 21 FeijenoordFC Den Bosch 50 MWAjax 03 Go AheadFC Twente 14 NEC—Sparta 1—2 PSVExcelsior 12 NACFC Groningen 21 DWSFC Den Haag 01 Feijenoord 11 ló l 0 21 26-2 Ajax 11 8 3 0 19 21- 3 FC Den Haag li 8 l 2 17 19- 9 FC Twente 11 6 4 1 16 14- 5 Sparta 11 5 5 1 15 28-13 FC Utrecht 11 6 2 3 14 18-11 MW 11 5 1 5 11 11-13 DWS 11 4 3 4 11 8-11 NAC 11 3 5 3 11 13-17 Telstar li 4 3 4 li 9-14 NEC 11 5 0 6 10 11-15 PSV 11 3 2 6 8 16-11 Excelsior 11 2 4 5 8 6-11 G. A. Eagles 11 3 2 6 8 17-20 FC Groningen 11 1 5 5 7 13-18 Volendam 11 1 3 7 5 5-18 FC Den BOSCh 11 0 3 8 3 4-24 Vitesse 11 1 1 9 3 4-28 Eerste divisie de GraafschapBlauw Wit 10 de VolewijckersDFC 11 HeerenveenHVC 20 Roda JCHaarlem 10 WageningenAZ '67 21 SVV—FC VW 2—0 HeraclesSC Cambuur 01 \Villem IIFortuna SC 30 V eendamEindhoven 11 PEC ZwolleFortuna VI. 40 Heerenveen n 8 5 1 21 18- 6 Wageningen 14 9 2 3 20 22-11 Eindhoven 14 7 5 2 19 16- 8 Haarlem 13 7 -1 2 18 18-10 Roda JC 14 7 3 4 17 14-15 SVV 14 6 3 5 15 19-20 AZ '67 13 4 6 3 14 1 3- 9 Blauw Wit 13 6 2 5 14 13-12 Veendam 13 4 6 3 14 18-17 FC WV 13 5 4 4 14 18-12 Fortuna SC 14 5 4 5 14 19-16 Heracles 13 5 3 5 13 16-15 Cambuur 13 b l G 13 19-15 Volewijckers 13 3 6 4 12 9-14 Willem XI 13 4 3 6 11 15-16 De Graafschap 13 4 3 6 11 11-16 HVC 13 3 t 4 6 10 13-18 PEC Zwolle 13 2 5 6 9 16-21 Fortuna VI. 14 2 4 8 8 9-18 DFC 13 1 5 7 7 8-19 Helmond Sport 13 1 4 8 6 8-24 EINDHOVEN, 1 nov. Nog niet in de loop van dit sei zoen is de impasse waarin PSV zo duidelijk verkeert zo sterk geaccentueerd als zaterdag avond door Excelsior. Een PS\ zonder enig zelfvertrouwen werd vrij eenvoudig maar zeer doeltreffend door het groeien de Excelsior geklopt. Tekenend genoeg wist PSV pas in de laat ste minuut van de wedstrijd de achterstand van 02 te ver kleinen en weet het na deze ne derlaag van 1-2 Excelsior op de ranglijst van de eredivisie nu naast zich. De impasse bij PSV kwam te gen Excelsior op verschillende manieren naar buiten. Maar het meest typerend was wel de non- chalanche waarmee PSV te werk ging, deels ten gevolge van een gebrek aan zelfvertrouwen, an derszins toch ook een gevolg van van onderschatting'. PSV speel de hierdoor niet als eenheid. Het drong af en toe wel aan, maar drukte niet. Het viel wel tachtig minuten aan, maar bracht de de fensie van Excelsior nooit in blijvende moeilijkheden. Aanvoerder Pleun Strik formuleer de kern van de problemen zeer sim pel, maar kernachtig: „Het vertrou wen is helemaal weg". Dat vertrou wen is dan dat tussen alle partijen bijPSV, bestuur, "spelers en trainer. Communicatie tussen de partijen lijkt nauwelijks meer mogelijk. Trainer Kuurt Linder: „Ik heb wel gehoord dat het bestaat, maar zelf heb ik het tot nu toe nog nooit meegemaakt. Bij PSV heerst op het ogenblik een ten dens die tegenwoordig algemeen te signaleren is: er wordt veel te veel geouwehoerd, zowel in als buiten het veld. En het gevolg is dat iedereen alleen voor zichzelf loopt te voetbal len." Dat gebrek aan eenheid is een ver schijnsel van de laatste weken. In de periode van wedstrijden als die tegen Chemie Halle, FC Den Bosch en AJ- ax viel hiervan niet s te bespeuren. Linder daarom ook: „Ik begrijp er niets van. Waarom kunnen de spelers voor een westrijd als die tegen Ajax wél de instelling opbrengen om voor een zo goed mogelijk resultaat te spe len en tegen Excelsior niet. De spe lers laten het op het ogenblik gewoon afweten." Door dit alles heen speelt dan nog de kwestie van de inspraak, een woord dat de laatste tijd in verband met PSV regelmatig is gevallen. Din- der: „De besprekingen hierover zijn al aan het eind van het vorig seizoen begonnen. Maar met dat al zie ik geen man uit de groep van de spelers naar voren komen om de zaak te lei den. En die is echt nodig. Er moet een man naar voren ko men, ook om de zaken binnen het veld te leiden. Zoals het nu is gaat het niet. Nu is het: zij de inspraak en ik de verantwoording. Overigens mag je de gang van zaken van het ogen blik niet wijten aan die inspraak al leen. Met de problemen die zich te gen Excelsior openbaarden zit PSV in iedergeval stevig opgescheept voor de 'thuiswedstrijd van aanstaande woensdag tegen Real Madrid in het UEFA-Cuptornooi. Pleun Strik: „In het algemeen zie ik als oplossing voor onze problemen dat we weer hele maal van voren af aan moeten begin- Verslagen zit Excelsiors doelman ne. We zullen er ons van bewust moeten zijn dat we elke wedstrijd met 00 beginnen en daar vaak ook tevreden mee moeten zijn. Tegen Real is dat echter heel anders. Die wedstrijd moeten we winnen. Voor ons is dat erop of eronder. Jos Dijkstra: „We gaan voor de wedstrijd tegen Real in een trai ningskamp. Er zal daar nogwelhet een en ander worden gesproken. Of misschien is het ook wel beter van niet." Pleun' Strik: „We hebben de afgelopen twee weken bijna dagelijks een bespreking gehad. Maar zonder vertrouwen heeft dat weinig zin." En Kurt Linder: „Ik heb de afgelopen weken al vijf, zes keer gehoopt dat het beter zou gaan. Dat is telkens niet. gebeurd. Waarom zou ik dan nu voor de wedstrijd Real dan wel enige illusie hebben dat het 'beter zal gaan?" Zo gaat PSV, tenzij de gebeurtenis sen in het komende trainingskamp verrassende oplossingen zouden ople- rieus in te spannen. Joop van Daele kreeg van Ernst Happel de gelegen heid, zich als spits te manifesteren. Behalve met het maken van het eer ste doelpunt kwam er té weinig uit, om Happel het gevoel te geven, in hem een volwaardige wisselspeler te bezitten. Kenmerkend voor de ma nier. waarop Feijenoord deze wed strijd kwalificeerde, was het „grap je" van Happel om Israël in de twee de helft uit te wisselen voor Jan Bos kamp die in de spits ging. terwijl Van Daele het als vrije verdediger mocht proberen. Dit betekende, dat Van Daele van dat moment af weinig of niets meer te doen kreeg, een voudig, omdat FC Den Bosch zijn krachten niet met aanval lende acties wenste te verspillen en eenmaal op de Rotterdam se helft gekomen resoluut rechtsomkeer maakte om zoveel mogelijk mankracht in de verde diging te houden. Nadat Lex Schoenmaker uit een strafschop de stand op 50 had gebracht geloofden de Feijenoorders het verder wel. ROTTERDAM Henk Meesters, de talentvolle maar nog niet volgroeide aanvaller van FC Den Bosch, illustreerde duidelijk waarom zijn ploeg zaterdagavond in de door bijna 40.000 bezoekers bezette Kuip tegen Feijenoord een nauwelijks serieus te nemen te genstander was: ,.Je kunt aan vallend tegen zo'n ploeg weinig ondernemen, omdat elke com binatie tot niets leidt. Feije noord is, verdedigend zowel als aanvallend, zó professioneel ge schoold dat je rustig wordt wee- getiktHet resultaat (50) was nog maar een flauwe af spiegeling van het enorme ver schil in klasse. Vervolgde Meesters: „Voor mij Lex Schoenmaker schiet tegen de vallende keeper van de FC Den Bosch op. Joop van Daele (met bril) zal de terugstuitende bal inschieten, daarmee Feijenoord op 1—0 brengend. JAN BLIJBOOM

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9