DS '70: Overheid moet een visionair beleid voeren PPR kiest „grote fractie" (35 man) Den Uyl: Regering barricadeert cultuurbeleid Acht Zuidmolukkers na vrijlating met eerbetoon ingehaald Nationale veiligheids brigade opgericht Tv-film abortus Reisbureaus tonen interesse in Lindbergh Matiging lonen en prijzen PROF. POLAK VOORZITTER V AN DS'70 Erewacht voor Tamaela I AT A-conferentie weer mislukt Minister akkoord met uitbreiding vliegveld Beek President van Zuid-Molukkers terug uit USA Prinses bracht fruit bij zieken 4 MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 Van onze parlementsredactie UTRECHT De fractievoorzitter van DS'70, dr. J. A. Berger, heeft een dringend beroep gedaan op de regering de overheid een actieve rol te laten spelen in het werkgevers- en werknemersoverleg over een te bereiken matiging van de lonen en prijzen. Hij deed dit zaterdagmiddag in Utrecht, waar hij een huishoudelijk congres van zijn partij met een politieke rede afsloot. UTRECHT Prof. dr. Fred. L. Po lak Js op het vrijdag en zaterdag te Utrecht gehouden buitengewoon con gres van DS'70 met grote meerder heid van stemmen tot voorzitter van deze partij gekozen. De heer Polak volgt de huidige staatssecretaris drs. A. van Stuyvenberg op. In het dagelijks werden voorts ge kozen mr. H. S. Jansen, penningmees ter, uit Capelle aan de IJssel, ir. Taal, secretaris uit Amsterdam, mr. J. M. Drees, ir. L. Hamstra uit Eindho ven. G. R. iHamstra uit Apeldoorn, mevrouw drs. J. C. van Noordwijk uit Bilthoven, L. den Adel uit Rotterdam. P. A. Seij uit Amsterdam, A. C. Tuij- nenburg uit Gorinchem, mr. A. P. Mensert uit Spaanderdam en J. C Wilmans uit Meppel. Het buitengewoon congres was be sloten. De nieuwe voorzitter kondigde aan dat zulks in de toekomst niet meer zal gebeuren. De heer Berger stelde vast dat de „dodelijke cirkel" van de inflatie al leen kan worden doorbroken met in zet van alle krachten. „Het kabinet- Biesheuvel kan in deze strijd niet al leen volstaan met bekwaamheid, so ciale bewogenheid en financieel- economisch inzicht, daaraan ont breekt het niet. Nodig is echter een visie en een bezinning, die boven de problemen uitgaat", aldus de fractie voorzitter. ZIEKTEBEELD In dit verband eiste hij van de overheid, dat zij als grootste werk geefster niet werkeloos toeziet, maar dat zij als partner deelneemt aan het vrije overleg. Volgens de heer Berger betekent dit nog niet dat geko,zen moet worden voor een systeem van geleide loonpolitiek. Wel zal zij als grootste werkgeefster invloed op het overleg kunnen uitoefenen. „De overheid is het bedrijfsleven ook voorgegaan met pensioenvoorzie ningen en de vakantieregeling, waar om zal zij dan nu een afwachtende houding innemen," aldus de heer Berger. Hij waarschuwde ervoor dat „we kijken naar een gezonde economie, maar het virus is als binnengeslopen. Het ziektebeeld is van dien aard dat niet meer kan worden volstaan met het toedienen van een aspirientje; antibiotische middelen zijn nodig". PROFIJTBEGINSEL De heer Berger noemde het „een bijna krankzinnige situatie, dat een loonsverhoging van rond de 13 pro cent nodig is, om nog enige reële ver betering van het reële inkomen te verkrijgen." 'Hij wees erop dat vooral de zwak keren in de maatschappij de dupe zijn van deze ontwikkeling. Onjuist noemde hij het ook dat de overheid een steeds groter percentage van het besteedbaar inkomen opeist. In dit verband achtte hij het door minister Drees geïntroduceerde pro fijtbeginsel volkomen acceptabel. „Het is een bewijs van flexibel, dy namisch en ook socialistisch denken om ernaar te streven het vrij be steedbaar inkomen niet verder te la ten aantasten". TAIWAN Dr. Berger lanceerde ook een felle aanval op de voorstanders van de polarisatie-gedachte. „Als ze ooit de macht in handen krijgen zal de maatschappij nog onleefbaarder, on menselijker en vooral ook elitairder zijn. Het zijn blinde dogmatici." Donderend applaus verwierf de heer Berger met een aantal opmer kingen dat de republiek Taiwan ten onrechte uit de Verenigde Naties is gestoten. Langdurig werd er ook ge applaudisseerd toen de heer Berger vaststelde dat de toestand waarin het milieu verkeert niets te maken heeft met een politiek systeem van een land. „De Rijn is net zo vuil als de Wol- ga. Hoewel ik de laatste rivier nog nooit heb gezien, zal ik dat graag doen als ik daar net zoveel mag zeg gen als Marcus Bakker hier". In zijn betoog verwierp de heer Van onze parlementsredactie BERG EN DAL Het congres van de Politieke Partij Radikalen heeft zaterdag in Berg en Dal op voorstel van het bestuur besloten een „grote fractie" te vormen, die achter de kleine fracties in Eerste en Tweede Kamer moet gaan staan. De grote fractie zal uit 35 des kundige leden bestaan. Het wordt een open groep, die in het openbaar zal vergaderen en zal worden samengesteld uit leden die eventueel ook van buiten de PPR zullen worden gerecruteerd. bijvoor beeld uit actiegroepen, waarmee de partij contact hoopt te kunnen leg gen. De gekozen fracties in de volks vertegenwoordiging zullen voortaan in feite als woordvoerders van de grote fractie optreden. Vredespolitiek Voorts besloot het congres met na me de vredespolitiek en de milieupro blematiek zowel in Nederland als in de wereld in de breedste zin als werkterrein van de PPR te kiezen. Centrale vragen die door dc PPR steeds weer aan de orde zullen wor den gesteld, zijn: wat betekent eigen lijk de „groei" van onze economie? en; worden bepaalde macfnt- en ge- weldstructuren in stand gehouden of wordt een nieuwe, op menswaardig heid gerichte ontwikkeling op gang gebracht? Het congres had eerst met zeer gro te meerderheid een motie van de kri tische vakbondsbestuurder P. N. van Gorcum verworpen, waarin was voorgesteld, massaal over te stappen naar de P.v.d.A. Van Gorcum voerde aan dat het zinloos is. door te gaan met vergaderen en het verspreiden van stencils in een land dat al zo vol is van verenigingen en politieke splinters. Het was evenwel ook Van Gorcum meteen al duidelijk dat zijn voorstel geen schijn van kans maakte. Een af gevaardigde riep uit dat wie al rijp is voor overgang naar de PvdA een der gelijke stap zeker moet zetten, maar dat anderen de PPR nog hodlg heb ben. Mr. E. C. M. Jurgens wees Van Gorcum erop dat het werken in een groot organisatorisch verband nog wel zal komen. Het is tenslotte altijd de bedoeling van de PPR geweest op te gaan in de progressieve concentra tie. En voorzitter J. Tonnaer meende dat Van Gorcums voorstel in feite af wijkt van de beleidslijn van de pro gressieve volkspartij en daarom ook voor de PvdA niet aantrekkelijk zal zijn. Tonnaer vond dat de PPR eraan moet werken, haar inbreng in de PVP wat organisatorisch vermogen en mankracht betreft zo sterk moge lijk te maken Van Gorcum berustte in deze te genstand en kondigde aan. sewoon lid van de PPR te zullen blijven, maar hij vertrouwde erop dat zijn motie op een volgend congres zeker zal worden aanvaard. Dr. M. van Huiten verzette zich hierbij bij voorbaat tegen de mogelijkheid dat op ieder volgend congres weer opheffingsvoorstellen ter tafel komen. Van een verslaggevers VUGHT/SCHIPHOL Uit de gevangenis van Nieuw-Vosseveld zijn gisterochtend acht Zuidmolukse bezetters van de ambassadeurs woning in Wassenaar vrijgelaten. Drie mensen zitten nu nog ge vangen, maar zü komen binnen enkele weken eveneens vrij. Daar mee zal de hele groep van 33 destijds gearresteerden op vrye voeten zjjn. Berger een oriëntatie op het mar xisme. „Onze partij kenmerkt zich niet door een hunkering naar het verleden. In onze partij vragen we niet van welke partij iemand lid is geweest. Het gaat erom dat we met elkaar de problemen van de toekomst aanpakken". Tegen ordeloosheid en gezagsondermijning Radikalen verwerpen massale overgang naar PvdA Mr. Jurgens Mr. Jurgens vond dit echter een „te harde benadering" van Van Huiten. Jurgens wilde de mogelijkheid open houden, de zin van het bestaan van de PPR in nieuwe situaties te toetsen. Hij pleitte er ook voor. geen uit spraak te doen over de vraag of de PPR bij volgende verkiezingen al of niet zal meedoen. Het congres nam deze gedachte over toen hel een mo tie van de Utrechter F. Vocking ver wierp waarin was uitgesproken dat slechts aan de volgende verkiezingen zal worden deelgenomen indien een hecht samenwerkingsverband met PvdA en D'66 zal zijn gevormd. Een Brabantse motie, waarin werd uitgesproken dat de vraag „wat nu met de PPR" pas ter zake is wanneer de samenwerkingsgedachte mislukt is. verwierf een kleine meerderheid. Het idee van 26 andere Brabanders om een bewegingspartij te worden en de aanhang van de PPR te verzoeken lid te worden van een andere pro gressieve partij teneinde daar de PPR-opvattingen te propageren, was al ingetrokken voordat het congres begon. Nieuw bestuur Aan het eind van de vergadering werd een nieuw bestuur gekozen vol gens een voorstel van mr. Jurgens die een team had geformeerd. Voorzitter werd Dolf Coppes, die in zijn eerste toespraak een woord van hulde had aan het adres van de drie fractie leden uit de voorbije kabinetsperiode, drs J. M. Aarden ook thans frac tievoorzitter, maar wegens ziekte ver hinderd mej. Annie Kessel en drs. P. Janssen. Ook beide laatsten waren niet aanwezig in Berg en Dal. Coppes herinnerde eraan dat de PPR was geëvolueerd naar een nieuw actie plan. „Hopelijk zullen zij con amore mee blijven <Joen", zei hij. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op een besloten bijeenkomst is zater dag in Amsterdam een weer baarheidsvereniging opgericht, die voortaan onder de naam „Nationale Veiligheidsbrigade" door het leven zal gaan. Tijdens de oprichtingsvergadering waren tachtig mensen aanwezig, van wie ongeveer de helft jongeren. De meeste aanwezigen waren af komstig uit de randstad. De bijeenkomst was het resultaat van een oproep, geplaatst in het nummer van 3 juli van het weekblad „De vrije pers" van Max Lewin. Hier in riep een 47-jarige ex-beroepsmili tair (sergeant-majoor bij de comman dotroepen) uit Amsterdam de uit holling van onze nationale weerbaar heid meer dan beu de lezers op te komen tot de oprichting van een vei ligheidsbrigade teneinde „tegenstand te bieden tegen ordeloosheid en ge zagsondermijning." De NVB stelt zich ten doel haar leden in de gelegenheid te stellen zich vrijwillig voor te bereiden op de krijgsdienst of het onderhouden en verhogen van reeds door de leden verkregen militaire bekwaamheden. Verder zal de NVB haar leden in de gelegenheid stellen zich te oefenen in het schieten. Overeenkomstig de be palingen in de wet op de weerkorp sen wil de NVB op korte termijn de minister van defensie om erkenning vragen, waardoor de brigade een wettelijke basis zal kunnen verkrij gen. Het bestuur van de NVB bestaat uit: P. M. J. van der Linden (eigenaar van een zaak in gehoorapparatuur in Den Haag), voorzitter; P. F. F. van Goch (wagenbestuurder in Den Haag) en R. de Roon (student rechten aan de VU te Amsterdam). Het secreta riaat is gevestigd bij de heer Van der Linden. Deze, om commentaar gevraagd, gaf te kennen wel tevreden te zijn over de opkomst, al had hij liever gezien, dat er meer dan 80 mensen waren gekomen. Hij ziet de NVB in de eerste plaats als een weerbaar heidskorps, waarin nu ook eens de zwijgende meerderheid aan bod komt. Het wordt tijd. dat die meerderheid zijn mond opendoet. Zolang de brigade nog geen officië le erkenning heeft, zal ze zich ont houden van actie, aldus de heer Van der Linden. „Anders waren we zon dagavond al in het geweer gekomen tegen de NVSH-uitzending over abor tus. Het is toch absurd, dat zoiets kan LAUSANNE (Reuter) De confe rentie van de IATA de internationale associatie voor luchttransport, waarop de luchtvaarttarieven voor de Noord- atlantische luchtvaart zijn besproken, is mislukt. De 25 betrokken lucht vaartmaatschappijen konden het niet eens worden over de tarieven en zijn zaterdagmiddag uiteengegaan zonder een datum voor een nieuwe bijeen komst vast te stellen De huidige tarieven gelden tot 31 maart, maar indien er geen oplossing wordt gevonden voor 31 december is een tarievenoorlog waarschijnlijk. T wee Amerikanen mei 20 kilo hasjies in arrest SCHIPHOL Twee Amerikaanse studenten, een meisje en een jongen, zijn gearresteerd, nadat de douane bij een routine-controle in dé dubbele bodems van hun koffers in totaal twintig kilo hasjiesj had aangetrof fen. Het zijn de 23-jarige B. L. M. uit Chicago en zijn 25-jarige metgezellin N. L. S. uit New York. Het tweetal arriveerde uit Pakistan en wilde doorreizen naar Brussel. plaats hebben in Nederland." Die uit spraak van de rechter raakt kant noch wal. Zo'n uitzending moet ge woon onmogelijk worden gemaakt." Op de vraag hoe, antwoordde de kersverse voorzitter van deze weer baarheidsvereniging, dat de brigade dan naar de studio was getrokken en daar getracht zou hebben de uitzen ding te verhinderen. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Drees (ver keer en waterstaat) gaat akkoord met de uitbreiding van het vliegveld Zuid- Limburg bij Beek. Dit met het oog op de verlenging van de startbaan met ongeveer 550 meier en de aanwijzing van dat ge bied als „luchtvaartterrein in de zin van de wet". Deze aanwijzing houdt in dal ook de uitbreiding die aan de luchthaven wordt gegeven mag worden gebruikt voor luchtdoeleinden. Eén van de overwegingen was dat het vliegveld een steeds belangrijker economisch element zal vormen in het gewest, in het kader van de industri ële herstructurering en de uitbreiding van het toerisme. De geuite bezwaren tegen mogelijke geluidshinder worden door de minis ter niet gedeeld op grond van een akoestisch bureau en de normen voor geluidshinder die in ons land voor nieuwbouw en bestaande bebouwing worden gehanteerd. De zogenoemde uitvoerende presi dent van de RMS, generaal Tamaela en zijn minister van buitenlandse za ken, mej. P. C. W. Sahureka MOORDRECHT Onder het „wa kend oog" van zijn commandotroepen heeft de president van de Republiek der Zuid Molukkcrs. generaal I. J. Tamaela, zaterdag het hijsen van de vlag bijgewoond in de „Ambonnezen- wijk" in Moordrecht. Dit ter ere van het feit, dat de pre sident, die door een van zijn kapi teins „onze echte president" werd ge noemd. na twee jaar in Amerika te zijn geweest, weer terugkeerde in Nederland. Voor de vele Zuid-Molukkers uit alle delen van Nederland in bussen naar Moordrecht gekomen, een ont roerend ogenblik, vooral omdat deze enigszins versleten vlag door de pre sident zelf was meegenomen toen hij zijn oorspronkelijke vaderland ver liet. In krachtige bewoordingen stelde generaal Tamaela dat deze vlag op nieuw in de RMS zal moeten wappe ren. „Ik ben er heilig van overtuigd, dat wij dit bereiken als wij schouder aan schouder blijven strijden voor de vrijheid." De generaal, die in uniform was, legde zijn manschappen uit dat hij dit uniform juist op deze dag droeg, omdat hij Nederland en de Zuid-Mo lukkers symbolisch wilde laten zien, dat het mogelijk is eens in vrijheid te le Ven. Met veel eerbetoon werden de acht in het naast de gevangenis liggende woonoord Lunetten ontvangen, waar zij tijdens een plechtige zitting door vertegenwoordigers van beide Zuid molukse regeringen werden toege sproken. De middag daarvoor waren honder den Zuidmolukkers naar Schiphol ge togen om er generaal Tamaela, die zich evenals ir. Manusama president van de Republiek Maloekoe Selatan (RMS) noemt, te ontvangen. Nadat de generaal een erewacht van in battledress gestoken landge noten had geïnspecteerd hield hij een toespraak, waarin het met klem stel de, dat de zaak van de Zuidmoluk kers niet in Nederland, maar bij de Verenigde Naties moet worden uitge vochten. „Onze zaak is geen Neder landse. maar een internationale aan gelegenheid", riep hij uit. „Wij hebben in totaal met 80 van de ruim 130 delegaties overleg ge pleegd: 75 daarvan staan volledig achter ons streven voor een onafhan kelijke RMS. In anderhalf jaar tijds hebben wij bij de VN meer winst geboekt dan in de afgelopen 20 jaar in Nederland". Zoals bekend, is de andere presi dent van de RMS, ir Manusama, dat niet met hem eens. Deze wil de strijd van Nederland uit voeren. Het con flict, dat zich enkele jaren geleden openbaarde, heeft er destijds toe ge leid dat de enkele tienduizenden Zuidmolukkers in ons land in twee groepen uiteenvielen. Generaal Ta maela, die de RMS in New York ver tegenwoordigt, noemt zich het hoofd van een „noodregering". Op een persconferentie in Vught is zondagmiddag meegedeeld dat er bin nenkort een boek zal verschijnen over de geschiedenis van het Zuid molukse volk in Nederland, de brand in de Indonesische ambassade in Den Haag in 1960, de bezetting van de woning van de Indonesische ambas sadeur vorig jaar en de gevangen schap van de 33 bezetters. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Ook prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven waren gisteren onder de vrijwilligers die na de morgendienst in de her vormde kerken per auto naar vele zieken hun fruitbakje brachten als een „oogstgroet" van de gemeente. Het is in Apeldoorn sinds tientallen jaren een traditie dat in deze tijd van het jaar de leden van de hervormde gemeente fruit bijeenbrengen voor de zieken. Ditmaal waren er zelfs 3500 fruitbakjes. Het boek is geschreven door ééi van de bezetters en wordt uitgegever bij de Bezige Bij in Amsterdam. Waren er 's morgens acht bezetters vrijgelaten, zondagmiddag volgde eer negende. Deze had in zijn gevangen schap een verordening overtreden wat hem op enkele uren gevangen schap extra kwam te staan. Beweging wil Bonair* los van rest Antillen KRALENDIJK (Bonaire) Op het eiland Bonaire wordt deze week een beweging opgericht die Bonaire „be vrijden" wil van de rest van de Ne-1 derlandse Antillen. De beweging wil] het eiland rechtstreeks onder Neder-] lands gezag brengen en streeft indien] dit niet mogelijk is, totale onafhanke-j lijkheid na. Het eiland (ongeveer 8000 inwoners) bevindt zich thans in een zwakke economische toestand. Wanneer Cura sao Bonaire financieel niet kan hel pen, wil men de vrijheid hebben zelf elders hulp te gaan zoeken. Daarbij denkt men in de eerste plaats aan Nederland. Onder geen enkele voorwaarde wil de „Bonairiaanse Bevrijdingsbewe-j ging" aansluiting bij Venezuela, om-; dat dit alleen maar achteruitgang zou Betekenen op vele gebieden vooral! voor wat betreft sociale voorzienin-] gen en onderwijs. Haagse schaakbond Promotieklas: Den Haag 3 - Den Haag 4V«51/*: Moerwijk 3 - Moerwijk DD4 - Rijswijk 4'/:—5'/j. IA: Wassenaar -J Voorburg 6".—3'/»: DSC 2 - Den Haag 4 5 (voorl). IB: Rijswijk 2 - HSV 6'/:—3'/;. 2A:| Voorburg 2 - Rijswijk 3 4—6; Corbulo Haagse Toren 2—6 (voorl.). 2B: Gona - Bel gisch Park 2 5*/ï—4'/:; Arena - Lierse SC 4Vs4'/t (coorl.). 2C: Rijswijk 4 - Centrum 3 e 4_4 voorl.). 2D: vogelwijk - Belgisch Park 3 5V_—3'U (voorl.); DCSV - PTT 8'/t—14: Den et Haag 6 - Scheve Toren 2 3—5 (voorl.); Moerwijk 5 - SHGP 2 Vit—l'h (voorl 3A: Pomar 2 - Schaakmat 2 5'/i41/:; Haagse Toren 2 - Moerwijk 9 3"/«. SB: Prome theus 3 - Slo 3 5Vs—4lh; Raadsheer/Campa nile 3 - Moerwijk 8 4'/t5Vs. 3C: Slo 2 Raadsheer/Campanile 2 8—2. 3D: Rijswijk - Arena 2 61 4B: Moerwijk 10 - Belgisch park 5 7—3: Vodopi - Raadsheer/Campanile 5 2—8. rh j President mr. J. H. C. Slotemaker van de Haagse rechtbank komt aan bij het gerechtsgebouw Van onze parlementsredactie UTRECHT Drs. J. M. den Uyl, fractieleider van de PvdA heeft de vakbeweging gevraagd haar eis van niet terugbetaling van de inflatie-correctie in ge sprekken met de regering niet te laten vallen. De opbrengst ervan is volgens drs. Den Uyl hard nodig voor een opvoe ring van de collectieve voorzieningen. „Welzijn, cultuur en onderwijs zijn voor de jonge arbeider even belang rijk als brood op de plank", aldus de fractievoorzitter. Erfenis Met dit verdoek aan de vakbewe ging sloot drs. Den Uyl zaterdag een protestbijeenkomst in Utrecht tegen het regeringsbeleid af. De fractie voorzitter verweet de regering een werkelijk cultuurbeleid volkomen te barricaderen. De erfenis van de oude ministers van erm Vrolijk en Klompé wordt thans opgesoupeerd en de brave mi nister Engels treedt daarbij op als executeur, aldus drs. Den Uyl. Hij kondigde aan dat het ministerie van erm „ons defensiedepartement" zal worden, ons „vechtdepartement bij uitstek." Uitlaat De protestbijeenkomst, georgani seerd door de gewestelijke afdeling van de PvdA te Utrecht, functioneer de als uitlaatklep voor allen die zich gedupeerd voelen door het welzijns beleid van deze regering. Met leuzen, verbolgen woorden, ondersteund met applaus werd een stormloop op touw gezet tegen het kabinet-Biesheuvel. Enkele tientallen actiegroepen en honderden belangstellenden gaven op de bijeenkomst acte de présence. (Vervolg van pag. 1) De stichting voor het ongeboren kind heeft dit weekend van verschil lende kanten bijval gekregen voor haar actie. De behoudende r.k. bewe ging St. Willibrordus stuurde een ad- 'nesiebtuiging en -een andere behou dende r.k. groepering, de groep „con frontatie", verzocht premier Biesheu vel per 'telegram om tussenkomst, om zodoende „zijn christelijke signatuur niet voorgoed te verliezen". Het Gereformeerd Politiek Verbond en 't Nationaal Evangelisch verband trachtten langs andere weg, door een verzoek aan prof. Beel (vice-voorzit- ter van de Raad van State) de uitzen ding te verhinderen. De Raad van State heeft momenteel het beroep van de NVSH in behandeling tegen de beslissing van minister Klompé, de voormalige minister van CRM, om de NVSH van verdere zendtijd uit te sluiten. Gedurende deze beroepszaak behoudt de vereniging haar zendtijd en het GPV vroeg prof. Beel of hij deze zendtijd niet alsnog voor zon dagavond kon intrekken. Twee andere organisaties, de „stichting tot bevordering van orde. recht en vrijheid" en de „stichting actiecomité wij zullen handhaven" waren volgens mr. van der Tas ook van plan een kort geding te beginnen, maar zij zagen hiervan af toen bleelt dat dat al was gebeurd. Vaii een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie buiten landse (waaronder twee Ameri kaanse) en een Nederlands reis bureau hebben belangstelling ge toond voor samenwerking met het in financiële moeilijkheden verkerende reisbureau Lind bergh. Een van de gegadigden is Wagons Lits/Cook. Over de identiteit van de andere bureaus willen commissaris sen en directie nog niets meedelen. Aangenomen wordt, dat een defini tief besluit niet voor het einde van deze week kan worden genomen. In afwachting daarvan hebben de KLM en FIT hun faillissementsaanvraag voorlopig uitgesteld. De schuld van Linbsrgh aan de KLM bedraagt meer dan 100.000 gulden. NIET NAGEKOMEN De moeilijkheden bij Lindbergh zouden voor een belangrijk deel zijn ontstaan doordat het Amerikaanse bureau American Express zijn af spraken niet zou zijn nagekomen. Lindbergt had voor dit bureau enige tijd geleden een aantal bussen ge kocht, waarmee American Express Amerikaanse toeristen door Europa zou rijden. Het Amerikaanse bureau had zich bij deze afspraak vastgelegd op „afname" van een bepaald aantal kilometers. ACHT TON Aan het eind van het seizoen bleek dit aantal echter aanzienlijk minder te zijn, waardoor Lindbergh ruim acht ton aan inkomsten derfde. Lind bergh heeft hierover al een civiele procedure aangespannen. Volgens de directie van het Am sterdamse bureau zouden alle moei lijkheden zijn opg-elost als American Express dit bedrag betaalde. Hoewel Lindbergh inmiddels is ge royeerd als lid van de Algemene Ne- derlande Vereniging van Reisbureaus, voert het bureau de al geboekte rei zen normaal uit. KAMPALA Nederland zal Oeganda 3,5 miljoen gulden beschik baar stellen voor ontwikkelingspro jecten. Een overeenkomst hiertoe is zaterdag ondertekend. De rente van de lening zal 2'/i procent bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4