Harald Berg matchwinner FC Den Haag Ajax superieur: 3-0 Sparta heeft zege op NEC broodnodig KLAAS NUNINGA VERZUIMT STRAFSCHOP TE BENUTTEN Leeds United onderbreekt zegereeks Manchester 10 MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 AMSTERDAM Toen Klaas Nuninga zich kort voor rust op maakte om de door scheidsrechter Keizer terecht aan DWS toege kende strafschop te nemen, kwam FC Den Haag-verdediger Theo van der Burch in actie. Van der Burch, later: „Ik riep naar hem, dat hij die penalty beter niet kon nemen, omdat we precies wisten in welke hoek hij zou schieten."" Hoe groot de invloed van deze op merking op de uitslag van het zeer matige duel (01) is geweest, zal altijd een open vraag blijven. Een feit blijft echter dat Nuninga een fractie van een seconde op de opmerking van Van der Burch rea geerde („Ik hoorde, dat iemand iets zei, maar ik ben er niet door afge leid") en de bal hard tegen de paal knalde. Nuninga: „Het was een duur foutje. Ik wilde dié strafschop zuiver, te zuiver misschien, nemen. En dan kan zoiets gebeuren". De misser van Nuninga heeft DWS het al ruim tevoren geprogrammeerde punt tegen de Hagenaars gekost. Maar Pim van der Meent, de trainer, mag de reactie na „die klap" van zijn elftal als pure winst beschouwen. DWS is wel minder kwetsbaar ge worden. Van der Meent: „In de rust heb ik gezegd, dat we dit voorval on middellijk moesten vergeten. Daar om: er was in de tweede helft van die tegenslag niets te merken". "5^ Pantsering De mentale pantsering, die het duo Stoop-Van der Meent nastreeft wordt omzichtig voorbereid. Het „sfeertje" in de formatie krijgt de gehele week de hoogste prioritiet. Vrijdagavond bij voorbeeld bezochten de DWS'ers Jumping Amsterdam. Andere keren wordt met een partijtje bowling naar ontspanning gezocht. Van der Meent en Stoop hebben met dit voor DWS eerste initiatief in ieder geval een eenheid gesmeed. Een elftal dat wil „knokken". Zoals tegen FC Den Haag. En die inzet verbloemt dan voor een groot deel het gebrek aan werkelijke klasse, waarmee het team kampt. Vooral aanvallend manifesteert zich weinig „gewicht". Gerry Deykers, Piet Vrauwdeunt en Cor van Slooten blijven door hun gebrek aan „fysieke kracht" beperkt in hun mogelijkhe den. Van der Meent: „Ik wil er graag nog een aanvaller bij hebben. Maar dan kunnen we het geld toch beter aan het eind van het seizoen besteden dan in december, omdat iemand die op die tweede transferlijst komt te staan, plotseling vreselijk duur blijkt Voor dat geld kunnen we in de zomer misschien drie spelers kopen". Harald Berg schiet FC Den Haag naar 1—0 winst. •fe Bouwen Van der Meent wil bouwen. On danks het vertrek van Jos Dijkstra naar PSV speelt vooral de achterhoe de, gedirigeerd door de voortreffelijke Overweg, aanzienlijk zelfverzekerder. Desondanks kon FC Den Haag op verbijsterend gemakkelijke manier het enige doelpunt produceren. Ha rald Berg solieerde na een kwartier langs drie. vier verdedigers en kon ongehinderd inschieten. Niels Over weg: „Eigenlijk is het onbegrijpelijk, dat niemand reageerde. Berg pakte ons allemaal vreselijk gemakkelijk. In feite mag zoiets natuurlijk niet ge beuren". De bouwdoos-DWS van Van der Meent is sinds gisteren met een nieuw stukje uitgebreid: het midden veld. Van der Meent: „Nuninga en Dekker moeten nu zoveel mogelijk gaan. Muller blijft dan terug. Die op zet is geslaagd en ik zal dit ook zeker handhaven. Het mag misschien ge waagd zijn, maar ik raak er steeds meer van overtuigd, dat ook wij het kunnen gaan maken". Daarvan pro beer ik mijn spelers steeds meer te overtuigen. Ze hebben vertrouwen; al is dat nog niet volmaakt. We zullen nog wat professioneler moeten wor den en meer persoonlijkheid moeten demonstreren". Mat Dat gebrek aan persoonlijkheid in de enthousiaste ploeg brak DWS juist tegen FC Den Haag op. Deze con frontatie, de laatste jaren steeds vèr onder niveau, werd door de weinige improvisatie, de zwakke fantasie vooral in de tweede helft een makke aangelegenheid. FC Den Haag werkte daar vlot aah mee. Slechts zeer spo radisch wensten de Hagenaars opti male aandacht aan de opbouw te be steden. Trainer Vaclav Jezek: „We zijn hier naartoe gekomen om te win nen. Dat is gelukt en dat is het be langrijkste. Maar de opbouw was steeds te gehaast en te nerveus. En daardoor slordig". In de lucht FC Den Haag kon zich die houding permitteren. Temeer, omdat DWS in de aanval niet één moment werkelijk gevaarlijk is geweest. De strafschop kort voor rust, nadat De Zoete de beweeg lijke Deykers tegen de grond had gelopen bleek achteraf de enige werkelijke kans voor DWS. Nu ninga: „Toch kwam die straf schop in een periode waarin wij steeds nadrukkelijker een over wicht kregen. Er hing gewoon een doelpunt in de lucht. De rust kwam voor ons op het verkeerde moment. We hadden eigenlijk nog twintig minuten in hetzelfde ritme door moeten gaan". GERRIT DEN AMBTMAN Johan Neeskens flinks) induel met MW's Colombain. NIJMEGEN Eindelijk was NEC weer eens de ploeg die het topclubs zo moeilijk kan maken, eindelijk had trainer Wiel Coerver weer eens een uitgebalanceerd middenveld dat doortastend kan penetreren. Maar dat „ouderwetse" NEC handhaafde zich tegen Sparta maar 25 minuten. Daarna veranderde de ploeg van Coerver opnieuw in een angstig, besluiteloos team dat hulpeloos naar openin gen zocht. Sparta kon daardoor de al zo snel opgelopen achterstand omzetten in een volkomen verdiende zege van 21. Vooral Theo de Jong schitterde in de eerste 25 minuten. Hij was het dan ook die NEC al in de eerste minuut met een schot van bijna twintig me ter naar een voorsprong schoot. En De 'Jong kreeg méér kansen. Bijna de gehele eerste helft kwam Hans Ven- neker voortdurend tegenover twee, drie opkomende middenvelders te staan. Pas na rust werd er bij Sparta beter overgenomen. Venneker: „Nor maal moet je je altijd even op de tactiek van de tegenstander instellen. Maar dat duurde vandaag wel heel erg lang". En trainer Elek Schwartg: „We hebben daar in de rust over ge sproken; Hans stond inderdaad te vaak alleen. Maar in de tweede helft is dat goed opgevangen". Door die kortsluitlnkjes ln de Spar- ta-defensie kregen De Jong en Jans- sens uitstekende scoringskansen, maar zij misten opnieuw koelbloedig heid. Arend Koudi'zer. vervanger van de geblesseerde Kowalik. kon die rust na 26 minuten wél opbrengen; hij scoorde koppend uit een hoekschop van Krlstenscn: 1—1. Coerver later: „Het middenveld was in de eerste helft sterk genoeg. Het had Mn de eerste helft zeker 3—0 moeten staan. Maar ach, aan de andere kant moet Je rekening houden met je mogelijk- .heden. Een jongen als Van Deinsen studeert en woont in Ti el. Daardoor kan'ie maar één keer per week trai nen. Dan kun je hem ook niet kwa lijk nemen dat ie maar één helft goed speelt". Ook Tommi Prosen, NEC's dure Joegoslaaf, kon alleen de eerste 45 minuten imponeren. Vorige week verdedigde Prosen veel te weinig mee, tegen Sparta stoorde hij Wal beek voortdurend. Hij maakte zelfs vier vrije forse overtredingen. Maar op het beslissende moment, na acht tien minuten in de tweede helft, ver gat Prosen zijn verdedigende taak weer even waardoor Walbeek via Eg- genkamp kon scoren: 12. In de res terende minuten zette NEC Sparta onder zware druk, maar het wist zich geen scoringskansen te scheppen. Ook Felix Muller, na twintig minuten in valler voor Prosen, kon NEC niet meer inspireren. Muller, die gisteren zijn debuut maakte in NEC Eén na een meniscus operatie: „Ik had zaterdag en vrijdag ook al gespeeld. Maar dat is geen ex cuus: wanneer wij moeten gaan drukken, dan kunnen we niet sco ren". Resteert NEC, dat tegen Sparta voor de vierde achtereenvolgende maal verloor, slechts de herinnering aan die uitstekende eerste helft. Mul ler weer: „Ik heb NEC dit seizoen nog niet zo goed gezien^ die eerste helft was gewoon een o'penbaring". Die 45 minuten vergden verschrikke lijk veel van Sparta. De vrees van Elek Schwartz voor het komende duel met Rode Ster Belgrado lijkt dan ook volkomen terecht: „Door dat snelle eerste doelpunt van NEC heb ben we misschien wel tweemaal zo veel werk moeten verzetten dan an ders. Ik hoop niet dat ons dat woens dag gaat opbreken". Bpvendien kampt Schwartz met enkele blessures. In het harde duel scheidsrechter Charles Cörver floot voor niet minder dan vijftig overtre dingen raakten Kristensen en Klijnjan geblesseerd. Kristensen: „Ik ben blij dat je dit soort wedstrijden niet elke week krijgt. Anders was voor mij de aardigheid er gauw af". De blessures van het tweetal zullen overigens waarschijnlijk geen belem mering vormen om woensdag te spe len. Over het spelen van Kowalik, die op de training geblesseerd raakte, zal vandaag worden beslist Voor Sparta was de overwinning op NEC in feite broodnodig. De ploeg draaide de laatste weken matig; er dreigde onrust in het elftal te sluipen. Die onrust lijkt in Nijmegen ver jaagd. Schwartz: „Er werd voor de wedstrijd tegen NEC al veel te veel over Belgrado gesproken. Dat zinde me niet zo erg. In de wedstrijd is dat gelukkig niet tot uitdrukking geko men. Sparta was weer eens een ho mogene ploeg, ik heb geen zwakke plek gezien". BERT NEDERLOF MAASTRICHT MW—Ajax is altijd een wedstrijd met histo rie geweest. Ter illustratie de uitslagen van de afgelopen drie seizoenen: 01,11 en 22. He laas voor Maastricht kan MW niet meer voor spektakel zorgen. En waarschijnlijk voorgoed. Het Ajax van nu kan zich onmoge lijk nog door een ploeg als MW laten verrassen. Arie Haan laco niek: „We bekeken de uitslagen van de laatste jaren en toen dachten we: nou dan moeten we daar maar eens winnen". Het verschil tussen Ajax en MW is te groot geworden. Zonder over matige inspanning deed Ajax het af met 30. Ruud Krol nog iets duidelijker: „Dit was een mak kie". Vorige week gebeurde hetzelfde in Volendam. Feijenoord heeft het daar jaren ontzettend moeilijk gehad. Kansloos verloor Volendam met 30. Trainer Happel noemde het zelfs de gemakkelijkste overwinning van Feijenoord dit seizoen. De verschillen in de eredivisie worden steeds groter. Ajax-trainer Stefan Kovacs: „Ik had meer verwacht van MW. Dit was zuiver een routinekarwei voor ons. Verder heb ik u niets bijzonders te melden". Dat laatste zinnetje van Kovacs ty peert de huidige gang van zaken. MW was zo zwak dat het geen mo ment een bedreiging vormde voor A- jax. Willy Brokamp schoot een keer tegen de paal en daarmee kan hij worden uitgeroepen tot de gevaar lijkste man van MW. Alleen viel verder de i jverige Hoenen op. Hij stoorde goed en gaf behoorlijke pas ses af. Na afloop complimenteerde Kovacs Hoenen met zijn spel. De tijd dat Ajax angstig naar Maastricht reisde is voorbij. Haan: „We zijn op dit moment verschrikke lijk zelfbewust". De resultaten tegen Olvmpique Marseille en Go Ahead werken dat natuurlijk in de hand. Haan: „We schijnen de laatste weken te voetballen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Wij komen niet meer het veld op met de gedachte dat we kun nen verliezen. Ik sta bijvoorbeeld soms raar te kijken hoe gemakkelijk wij doelpunten maken. Zoals vanmid dag: ik trek een gat, de bal gaat ach ter mij langs dan zit-ie al. Als wij achterstaan maak ik me nooit druk. We maken zo dadelijk een paar doel punten, denk ik dan". Afhaken Inderdaad barst Ajax van het zelf vertrouwen. Brokamp: „Je kon het al zien toen ze het veld opkwamen." A- jax heerste waar het maar wilde. Laag tempo, hoog tempo. MW had zich keurig aan te passen en moest dan op de beslissende momenten af haken. En dat gebeurde allemaal in de eerste helft. Lacroix miste en Neeskens schoot 10 in. Keizer trok voor van de doellijn en Cruyff kopte: 20. Voorzet Cruyff buitenkant rech tervoet en Swart kopte: 30. Haan: „Ik kan me best voorstellen dat het simpel lijkt vanaf de tribune. Want hetzelfde gevoel had ik ook." Vergeleken met vorig seizoen is MW zwakker geworden. Lacroix, Colombain en Redel voetbalden enke le maanden geleden nog bij de ama teurs. Zij moeten wennen aan het elftal en aan de eredivisie. De over gang is groot. Brokamp: „Ajax heeft een geweldige ervaring door de Euro- pea Cup. Dat hebben wij niet. Jon gens zoals Colombairi kijken tegen de Ajacieden op. Voor deze wedstrijd heb je Prins en Toennaer nodig. Het is bekend dat Prins in december naar Vitesse gaat. Waarschijnlijk was dat de reden dat hij niet speelde. Het welles-nietes spelletje ging als volgt: Prins: „Ik ben niet geblesseerd". Knobel, trainer van MW, „Ko is wel geblesseerd, bp doktoren zijn druk bezig hem weer fit te krijgen. Hij heeft last van zijn achillespees. Waarschijnlijk zegt Prins dit om zich beter aan Vitesse te verkopen". Eenheid De altijd opgewekte Georg Knobel maakt zich geen zorgen over MW. Hij weet dat hij met Colombain en Lacroix in de verdediging kwetsbaar der is geworden Haan: „Op een ge geven moment liep Swart langs me heen en ik nam van hem de bal over. Ik gaf Swart de bal niet terug zoals Colombain verwachtte. Ik zag hem denken: ja maar wat doe je nou". In de eerste helft deed MW nog iets aan mandekking maar in de tweede helft was daar niets meer van te zien. Knobel: „Tegen Ajax moet je geen mandekking spelen anders loopt de 'boel in het honderd. Dit elftal is zo beweeglijk dat het toch niet helpt. Ajax is een geweldige eenheid. Dat is allemaal het werk van Michels. Deze achterstand, want dit is een opbouw van jaren geweest, is door geen enke le club (Feijenoord uitgezonderd) meer in te halen. Echt, als voetbal liefhebber héb ik genoten van Ajax". De beweeglijkheid van Ajax. Ook voor MW was dat het grote pro bleem. Vooral achter wisten ze niet hoe ze het hadden. De vele opkomen de mensen werkten verwarrend en al les werd razendsnel uitgevoerd. Cruyff liep opeens Brokamp achter af te stoppen en kopte de bal weg uit het strafschopgebied. Dat is Ajax, nie mand meer aan een plaats gebonden in het veld, behalve Stuy. Na rust schakelde Ajax bewust terug. Ko vacs: „Ik had gezegd dat ze zich rus tig moesten houden". Voor MW een geluk anders was het een drama geworden. Haan: „Ik was al met mijn gedachten bij de wedstrijd van woensdag tegen Olympique. Als we echt waren doorgegaan was het pijn lijk geworden voor MW. Want drie keer versnelden we en het was een doelpunt". En Knobel: „Het is eigen lijk maar goed dat we geen doelpunt hebben gemaakt in de tweede helft. Misschien was Ajax nog kwaad ge worden en werden we helemaal inge maakt." Doodvervelend Georg Knobel is een eerlijke en nuchtere trainer. Het afschu welijk grote verschil tussen Ajax en MW geeft hij zo aan: „Ajax geeft acht goeie ballen uit tien passes, wij maar twee. Kijk, als twee grote kerels tegen elkaar vechten vindt iedereen dat leuk. Maar als een grote kerel een kind slaat is dat niet leuk. Deze wedstrijd was doodvervelend omdat we geen tegenstand kon den bieden. Ik vraag me af of ik volgend jaar nog een volle bak heb tegen Ajax en Feijenoord. Want hier komt het publiek niet meer naar kijken". HARRY VERMEEGEN LONDEN De zegereeks van Manchéster United is zaterdag onderbroken door Leeds United dat de Mancunians op hun eigen terrein met 10 versloeg. Het was de eerste thuisnederlaag voor Manchester dit seizoen. De club had zes achtereenvolgende over winningen achter de rug. Peter Lorimer zorgde al na vier mi nuten met een schot van ruim 30 me ter voor het, naar later zou blijken, beslissende doelpunt. De defensie van Leeds bleek in de resterende speeltijd een benauwde, doch onneembare ves te. Manchester United blijft niettemin de ranglijst van de eerste divisie aan voeren met een totaal van 23 punten uit 15 wedstrijden. Derby County, dat uit met 20 won van Nottingham Forest, liep twee punten in en heeft er nu 21. Manchester City (gelijkspel tegen Huddersfield Town), Leeds en Shef field United bezetten de volgende plaatsen met respectievelijk 20 en beide 19 punten. Leeds United, vorig jaar tweede achter Arsenal, en wel de meest con stante ploeg van de laatste zes jaar in de league, heeft een langdurige perio de met veel blessures achter de rug. Zelfs ontbraken zaterdag nog de aan valler Mie Jones eri Allen Clarke. Maar defensief klopte het allemaal voortreffelijk, dat moesten naast de spelers van Manchester United ook de 54.000 toeschouwers toegeven. Wie gedurende bijna de volle negentig minuten de tovenarij van George Best ontkracht en de banen van de •kanonskogels van Bobby Charlton doet afbuigen, verdient wel een belo ning. Wolverhampton Wanderers, dat aanstaande woensdag op eigen terrein zijn voorsprong van 31 tegen FC Den Haag verdedigt, had Frank Mun- ro weer in de gelederen. Hij zorgde zelfs voor de late gelijkmaker tegen Coventry City. Ook Chelsea ontsnapte pas enkele minuten voor het einde aan de nederlaag in Leice ster tegen de City. Peter Osgood was daar de redder in nood, hoewel de wedstrijd voor hem niet onverdeeld gunstig verliep. Eerder al werd de Londense aanvaller namelijk geboekt. Bundesliga Bayern München lijkt de goede vorm definitief te pakken te hebben. De Zuidduitse club gleed soepel over de Hamburgse horde, 41 tegen HSV, en voert de ranglijst van de Bundesliga nu aan met 22 punten uit 13 wedstrijden. Schalke 04, de koplo per van de beginfase hield de race goed vol door zich moeiteloos van FC Kaiserslautern te distantiëren, terwijl het door de UEFA bestrafte Borussia Mönchengladbach bewees geen men tale schade te hebben opgelopen, al bleef de produktiviteit ditmaal be scheiden: 20 in de Uitwedstrijd te gen debutant Fortuna Düsseldorp. FC Köln heeft zich naar de vierde plaats opgewerkt door thuis met 41 van VF© Stuttgart te winnen. Het voor de eindronden vanhet wereldkampioenschap 1974 in orde gebrachte Hamburgse volksparksta dion was gevuld met niet minder dan 62.000 toeschouwers voor de noord zuid confrontatie Bayern HSV. Het optreden van prijsschutter Gerd Mül- ler zal ongetwijfeld het langst in de herinnering van deze massa blijven voortleven. Een klassieke hattrick in de tweede helft (49e, 52e en 65e mi nuut) betekende de knock out voor HSV. Na de explosie van Mülïer bleef het lange tijd rustig. Zeven minuten voor het einde kregen de Hamburgers een strafschop toegewezen, die Nogly miste. Roth zorgde onmiddellijk na deze tegenvaller voor 40, waarna Zaczyk toch nog tegenscoorde. Fortuna Düsseldorp heeft zich door landskampioen Borussia Mönchengladbach, de club die de laatste weken zo opmerkelijk schotvaardig was, niet laten over klassen. Heynckes en Kulik ga ven de Borussen in de eerste helft weliswaar een voorsprong van 20, maar verder kwam het toch niet. Zelfs kwam Borussia na rust even in moeilijkheden, maar met de routine van het klasse elftal werd het offensief van For tuna uitstekend de kop ingedrukt. Ihsbk Vut W ssAfe? mM\MÏ W'gwws - - - af W:-ffplii wmn, -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10