idonesische meisjes klagen „verpleegsters-status over dagen NÏwente Duitsers: Hulde voor de Koningin 149.- Jaarkaart 65* Veilig Verkeer ontevreden over subsidie overheid IS FORMAAT 101 Dr. Veerman ziet iets in christelijke partij, ook voor de toekomst Werkloosheid onder chemici groeiend 2 moderne theeglazen Ibona Kritiek op moderne slavenhandel umoer bij aankomst ontslagenen HAL kranf van TERUGBLIK OP STAATSBEZOEK Wethouder mishandeld Geeft Nederland oude biscuits voor rampen? NS-Mimtrips naar het buitenland. 9 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 TOB[ karrif - net tot Fotografen bezorgen koningin Juliana bij haar bezoek aan West-Duitsland veel last. Zij heeft daar al een paar keer haar misnoegen over uitgespro ken. Zonder veel succes blijkbaar. Bij haar bezoek aan de Vredeszaal in Munster gisteren hield zij bescher mend de handen voor de ogen en vroeg ze opnieuw de fotografen hun felle lichten te doven, omdat ze an ders niets van het mooie interieur kon zien. een speciale medewerker N HAAG/DJAKARTA De dertien Indonesische schepelin- lie na hun ontslag door de Holland Amerika Lijn op een vlieg- naar Indonesië werden gezet, zqn bij aankomst in Djakarta geraakt met vertegenwoordigers van de scheepvaartmaat- ipjj 'Trikora', die als vertegenwoordigster in Indonesië van de optreedt. 30 dag 3 schepelingen, door de HAL aan- jj als „onruststokers", werden igen na een arbeidsconflict over beidstijden en de gages; hef In- jsch personeel verdient een t van wat Europees personeel in fde functies kreeg. 1 aantal Indonesische kranten |ft intussen openlijk over „mo- slavenhandel" bedreven door 'Urd Idonesische regering en buiten t maatschappijen, die op goed- rbeidskrachten uit zijn. lve de werving van schepelin de HAL betrokken zij in itiek en de werving van Ino- ae meisjes door de Stichting egtehuizen in Amsterdam, die ziening van het gebrek aan eg-hulpen, sinds een jaar Indo- johgeren laat overkomen, de schepelingen van de HAL een aantal van deze ver zuipen over een einddiploma L, het Indonesische equivalent le Nederlandse H.B.S. Contract Indonesische jongeren meen- lat zij een opleiding tot ver ter of verpleger zouden krijgen iderlandse ziekenhuizen, waar zij de in Nederland geldende fdurc tijdens hun studie werk- zouden zijn. Hiswaar moesten zij een drieja- fcntract tekenen dat zij een oplei- I tot ziekenverzorger of zieken- Trgster in verpleegtehuizen zou- krijgen, maar aangezien men in 3 Dagen bijkomen in een itreek die alles te bieden teeft. olledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de 1 stations. voordelig uit met NS Indonesië het verschil tussen ver pleegsters en ziekenverzorgsters niet kent, meenden zij dat daarin geen verschil bestond. Ook het instituut verpleegtehuis werd door hen verward met de zie kenhuizen, zodat sommigen van hen in Nederland tot de conclusie kwa men verkeerd te zijn voorgelicht. Klachten Een paar meisjes hebben inmiddels hun beklag over deze gang van zaken gedaan bij de Indonesische ambassa de. De ambtenaren van de Indonesi sche ambassade zou evenwel van hoger hand duidelijk zijn gemaakt dat zij een conflict van het ministerie van arbeid in Djakarta riskeren, wanneer zij zich al te intensief met deze kwestie inlaten. Een woordvoerder van het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappij verklaarde gisteren desge vraagd, dat men zich in Nederland waarschijnlijk de consequenties van de werving van Indonesische meisjes met een hogere opleiding onvoldoende heeft gerealiseerd. Het ministerie is op de hoogte van de klachten. Volgens de woordvoerder worden er op het ogenblik door de Stichting Opleiding Buitenlandse Jongeren po gingen gedaan de voorlichting in In donesië te verbeteren. Verbaasd Zowel van de zijde van de Stich ting Opleiding Buitenlandse Jongeren als van de Stichting Verpleegtehuizen in Amsterdam toont men zich ver baasd over de Indonesische kritiek. Het initiatief om in Indonesië zie- kenverzorgster dus geen ver pleegsters te werven is uitgegaan van de Stichting Verpleegtehuizen en daartoe is in Djakarta een advies- en selectiebureau opgericht, waar even tuele gegadigden gedurende drie maanden worden opgeleid voor uit zending naar Nederland. Toen na het geslaagde experiment met de oplei ding voor ziekenverzorgsters bleek dat ook de ziekenhuizen belangstel ling hadden voor Indonesisch perso neel is de Stichting Opleiding Buiten landse Jongeren belast met de lande lijke coördinatie. Keus De gegadigden kunnen nu een keus maken: meisjes met een hogere oplei ding kunnen naar de opleiding voor verpleegsters, de andere meisjes ko men alleen in aanmerking voor de opleiding tot ziekenverzorgster. In Nederland kijkt de Stichting toe op dc opleidingssituatie, de arbeids verhouding en de huisvesting van de meisjes. „We zien er nauwlettend op toe dat deze meisjes niet in een situa tie terecht komen, die zou zijn te ver gelijken met de situatie van de gast arbeiders", aldus een woordvoerder. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Ik meen dat een christelijke partij in de heden daagse maatschappij bevrijdend en vernieuwend kan werken. Ik ontken niet dat zulke partijen fouten hebben gemaakt, ernstige wat mij betreft, maar ik zie ook dat zij in ons volksleven een weldadige invloed gehad hebben. En ik zie daar ook wat in voer de toekomst". Dr. A. Veerman, voorzitter van de ARP, schrijft dit in het gisteren verschenen nummer van AR-staatkunde, in een artikel over „christelijke politiek als handwerk". De AR-voorzitter erkent dat de christelijke partij tegenwoordig min der pretentieus gemotiveerd is, „n.l. in deze vorm dat men aangesproken wil en kan worden op het evangelie en gezamenlijk wil zoeken naar de implicaties daarvan voor het politiek handelen". Veerman geeft toe dat hierbij het gevaar dreigt dat de christelijke par tij toch weer via abstracties tot alge meen geldende regels zou willen ko men, die ofwel algemeen en daarom nietszeggend zijn, ofwel zozeer zijn bepaald door het eigen standpunt en de eigen tijd dat zij volslagen wille keurig zijn. „Maar wie de publikaties van onze partij in latere' jaren raadpleegt, vindt daarin duidelijk het besef dat wij niet de pretentie hebben laatste woorden te spreken." CONCREET Dr. Veerman schrijft dat de partij zo concreet mogelijk in een program ma moet vastleggen wat zij wil, al voegt hij daaraan toe, dat de omstan digheden van de laatste maanden hebben geleerd dat ook die concreet heid van een programma haar gren zen heeft. „In een program moet vooral ook Van een onzer verslaggevers DUSSELDORF/MÜNSTER De vier dagen zijn voorbij; koningin Juliana en prins Bernhard zijn thuis en in Duitsland wordt nog wat nagepraat. Misschien door een aantal van die 18.000 mensen, die gisteren in Münster de straten verstopten, zich getooid met rood wit en blauw om de Koningin verdrongen en er een oranjefeest van maakten, dat Nederland niet meer kent. Of door de Duitsers, die in de kranten lazen over de „zwaarste gang van de Koningin", donderdagmorgen in Hamburg. „De nevel, de graven, de herinnering; hier in Ohldorf waar 449 slachtoffers van het concentratie kamp Neuengamme rusten, geen ju bel, maar de stilte van een waarschu wing die altijd zal blijven. De krans, die Juliana hier legde is meer dan een blijk var. persoonlijk eerbetoon het is een krans, die heel Holland legt. Wie dit niet begrijtp, heeft geen begrip voor onze gezamenlijke toe komst, waarvoor op deze dag de wis sels worden gesteld." Vier dagen reisde een Oranje door een verleden dat nog niet geheel is verwerkt en ook door het verleden van Dillenburg, het stamland van de Oranjes en dat van Munster, waar in 1648 met de „vrede van Westfalen" de onafhankelijkheid van de Neder landen een feit werd. Von Galen N een onzer verslaggevers HAAG De werkloos onder afgestudeerde schei- digen zal in de komende n kunnen oplopen tot meer vijf procent. ze conclusie trekt het algemeen lur van de Koninklijke Neder- ie chemische vereniging (KNCV) ten uitvoerige enquête naar ver- ite vacatures bij bedrijven en in- ngen. komende twee jaar zouden vol de enquête tussen 500 en 950 ties beschikbaar komen voor de 1200 chemici die in deze periode ideren. De beroepsbevolking telt ogenblik ongeveer 7000 chemi- KNCV-bestuur heeft de rege- van de zorgwekkende ontwikke- op de hoogte gesteld en een aan- nogelijke maatregelen opgesomd, uitbreiding van het aantal on- oekersplaatsen bij het weten- ppelijk onderwijs, en het inscha- n van chemici voor het adviseren plaatselijke overheden bij de uit- van de milieubeschermings et bestuur kan met de beschikba- legevens nog niet overzien of de gende werkloosheid onder chemi- ijdelijk of blijvend zal zijn. De J fnische industrie maakt op het pblik een moeilijke periode door, taat|r er zijn ook tekenen die wijzen feen blijvend afnemende groei van :ken bedrijfstak. een aantal commentaren van in- ng riële zijde, die het Chemisch kblad bij deze gegevens afdrukt, int ook prof. dr. H. B. G. Casimir Hips) dat de groei kleiner zal wor- ook na het overwinnen van de v lige conjuncturele moeilijkheden. Dat zal noodzakelijkerwijs een rem worden op de uitbreiding van labora toria. „Een andere mogelijkheid zou natuurlijk zijn, de kosten per acade misch medewerker in de hand te houden", schrijft prof. Casimir. „Daar de lonen der arbeiders zullen blijven stijgen zou dit alleen mogelijk zijn door een duidelijk nivelleringsbeleid." Om elf uur vrijdagmorgen arrl veert de speciale trein met Koningin en Prins en hun gevolg in Munster. Rode lopers, bloemen en vlaggen op het perron. En na een rit door de eivolle stad, de Dom van Munster, met het graf van bisschop Clemens August kardinaal von Galen, die be kend werd door zijn moedige predi king tegen Hitler in de tijd van het Derde Rijk. De Koningin wil niet alleen de uit 1225 daterende domkerk bezichtigen, maar besteedt veel aandacht aan het (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-pnars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naam straat; J plaats: - betaalt: □■per Kwartaal per maand I m Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonzc <krant veertiendagengratis. Mijn naam |PUata: graf van de kardinaal. Ze zegt tegen bisschop Tenhumberg van Munster, die toelichting geeft: „Ik heb von Ga len tijdens de oorlog steeds bewon derd." Prins Bernhard maant zijn vrouw tot voortmaken. Te voet gaat het, over de Michaelisplatz naar hei raadhuis en de historische „vredes zaal", waar in 1648 de Spaans-Neder landse vrede werd getekend. Een wandeling, die de Koningin ook confronteert met de realiteit van 1971. Twee studenten uit Oost-Fries land heffen demonstratieborden op: „Smeerpijp - Dreckleitung, Nordsee's Tod, Friesland's Not, Holland's Brot". Waardering Na de middag vertrekt de konink lijke trein naar Düsseldorf. Weer een menigte bij het station, een Ko ningin en een Prins die uit het raam wuiven naar Duitsers met Nederland se vlaggetjes. In "deze trein, met fees telijk gedekte tafels, wordt de balans opgemaakt door enkele diploma ten, door journalisten van het staatsbezoek dat bijna voorbij is. Heeft dit bezoek, dat zo geslaagd lijkt, bijgedragen tot de gewenste „afronding van de normalisering van de betrekkineen tussen Nederland en de Bondsrepubliek"? Duitsers, vol waardering: „Koningin en Prins, on gecompliceerd en natuurlijk, hebben een goede indruk gemaakt." „Var. Duitse kant gezien is de verhouding trouwens niet belast, maar we zijn blij dat de Koningin zo goed ontvan gen is: misschien dat dit bijdraagt tot het afbreken van de vooroordelen, die sommige Duitsers tijdens vakanties nog steeds leren kennen." „Wij zijn onder de indruk van de openheid en ontsDannenheid van dit staatsbezoek." „Toen dinsdag bij het bezoek in Bonn van het nieuwe centrum voor gehandicapte kinderen een kleine jongen op de Koningin toeliep en met beide handen haar uitgestrekte hand vastnakte. was Juliana alleen nog moeder. Allen, die daarbij waren za gen het: de Koningin huilde." Senti ment? Verrast en soms argwanend hoort een Nederlander dit aan. Antwoord van de staf, het neutrale "men" rond Koningin en Prins: „Zo'n bezoek bestaat niet alleen uit banket ten en gejuich; Koningin en Prins hebben zelfs in deze tfein, van Ham burg naar Düsseldorf via Munster, werkgesprekken met toonaangevende mensen uit de Bondsrepubliek." Met wie dan? De coulissen blijven on doorzichtig. Minister Schmelzer van buiten landse zaken, antwoordt ons donder dagavond in de bar van Hamburgs hotel Atlantic, waar hij zijn oude liefde, de piano, niet ontrouw wordt, op de vraag naar de resultaten van het staatsbezoek: „Dit bezoek heft twee functies; ten eerste te onder strepen dat beide landen weer in een onderlinge vertrouwensrelatie zijn gekomen en ten tweede het sti muleren van onze samenwerking op het gebied van onze bilaterale, Euro pese en mondiale taken. Daar heeft dit bezoek toe bijgedragen, maar dat is niet in mathematische formules of cijfers te vangen." Niet in cijfers te vangen. We den ken terug aan het begin van het be zoek, de landing op het vliegveld van Bonn. Een Koningin, die in de kille morgenwind Duitse soldaten inspec teert, zonen van een generatie voor wie ze eens moest vluchten. Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon f 50.- Echtpaar f 75.- doorspreken de kritiek op de situatie waarin wij politiek verkeren en de richting die wij moeten kiezeh", aldus dr. Veerman. Hij vestigt er voorts de aandacht op dat christelijke politiek de mens ziet in het licht van zijn beperktheid en zijn falen, maar ook in dat van zijn opdracht, zijn mogelijkheden en van Godsbeloften. „En tenslotte is 't in deze tijd die neigt tot absolutisme en polarisatie van belang christelijke politiek te typeren als een politiek van verzoening. Daarmee bedoel ik niet een vriendelijke middenpositie. Wel, dat wij bereid moeten zijn onze menselijke eenzijdigheden te brengen onder de toets van de evangelische kritiek", zo schrijft de AR-voorzitter. Van onze correspondent VBNLO De Venlose wethouder van sociale zaken, de heer G. Munten, liep vrijdag een blauw oog en een snij wond in zijn gezicht op tijdens een „gesprek" met de 48-jarige tuin dersknecht H. B. uit Venlo. De tuin dersknecht werd gedurende het on derhoud over een uitkering ingevolge de werkloosheidswet zo kwaad dat hij de heer Munten, zelf tuinder, en kele klappen in het gezicht gaf. De wethouder moest zich in het Venlose ziekenhuis onder behandeling laten stellen. B. kon een uur later worden aangehouden. Vragen in Kamer over tijdschriften DEN HAAG De eenmansfractie Jac. de Jong heeft de ministers van financiën en verkeer en waterstaat gevraagd een einde te maken aan wat hij noemt de discriminatie van tijd schriften ten opzichte van de dag bladpers. Hij vraagt de ministers de tijdschriften ook onder het PTT-dag- bladtarief te brengen (het zogenaam de nultarief voor de BTW. De tijd schriften vallen onder het vierpro- centstarief). De heer De Jong zegt ook niet tevreden te zijn met het feit dat de tijdschriften na 1970 geen compen satie uit de Sterpot meer gekregen hebben voor gederfde advertentie-in komsten. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid ir. H. Vredeling (PvdA) twij felt aan de edelmoedigheid van de Nederlandse regering bij haar recente initiatief om noodvoorraden aan te leggen voor de bestrijding van voed seltekorten wanneer zich ergens in de wereld rampen voordoen. Hij vraagt de ministers van land bouw en van binnenlandse zaken of het waar is dat Nederland voor het aanleggen van die „rampenvoorraad" gebruik maakt van oude reservevoor- raden van de BB. Hij wijst er op dat in Engeland tot nu toe de oude voor raden biscuits, bestemd voor het ge val van een nucleaire oorlog, werden verkocht als hondevoer. 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs f 49.- f 89.- f130.-* f 135.- f 132.- *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100.-geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations voordelig uit met NS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging Veilig Verkeer Nederland is bijzonder ontevreden over de overheidssubsidie voor 1972 van drie en een half miljoen gulden. Dit betekent ten opzichte van 1971 een vooruitgang van 7,7 pro cent. Maar met een verwachte loonstijging van tien procent zal de vereniging minder geld ter beschikking krijgen. mate de campagnes van Veilig Ver keer bekend zijn bij de Nederlandse bevolking, op welke wijze die be kendheid voornamelijk tot stand is gekomen en of de boodschap op de juiste wijze wordt gevolgd. Naar aan leiding van dit onderzoek wil de ver eniging tot een verantwoorde media keuze komen. Coulissen Op de vandaag in Amsterdam ge houden jaarvergadering van de ver eniging, kon voorzitter prof. ir. A. Heetman eveneens weinig waardering opbrengen voor de memorie van toe lichting op de Rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat. iHeeft een staatsbezoek, met soms de enscenering van een barokke kleurenfilm, hebben de coulissen van „juichende kindertjes en nerveuze hofmaarschalken" werkeliik beteke nis voor de relatie van twee volken? Jon eet ie overreden Van een verslaggever UTRECHT De bijna drie jaar oude Richard van Laaren uit Utrecht is vrijdagmiddag onder de wielen van een „rijdende winkel" van een melk handelaar geraakt en aan zijn ver wondingen overleden. De zesjarige Willem Blancken uit Duiven bij Arnhem is gistermiddag om het leven gekomen toen hij een kruispunt overstak en door een vrachtauto werd aangereden. Robot Minister Drees noemde in deze toe lichting als beleidspunt voor de be strijding van de verkeersonveiligheid de verbetering van de voertuigen, de aanpassing van de wegen aan de ver keersomstandigheden en de beperking van het aantal weggebruikers. „Wij vragen ons af', zei de heer Heetman, „of gezien de thans vier ja ren aan de gang zijnde dalende ten dens in het ten opzichte van ons ge-1 voerde subsidiebeleid, de overheid nog slechts verblind is door de een verkeersproblematiek waarbij de mens wordt gereduceerd tot een geïnstrumenteerde robot." Cursussen Eerder in zijn toespraak had de heer (Heetman gewezen op de aan dacht die de vereniging aan de voor lichting, de vorming cn het ond3rwijs geeft. Voor de begeleiding van de kleuter in het verkeer heeft Veilig Verkeer Nederland cursussen geïn- troduceerd bij de opleidingsscholen voor kleuterleidsters. Datzelfde ge beurt bij de opleidingsinstituten voor bejaardenverzorgsters. Dc heer Heetman wees eveneens op dc dringende aanbeveling, die de con ferentie van Wenen over de verkeers veiligheid heeft gedaan aan de ver schillende lidstaten, het verkeerson- derwijs op alle niveaus verplicht te stellen. Vandaar dat voorzitter Heetman het onbegrijpelijk vond, dat in het huidige beleid de verkeersopvoeding is weggelaten. Onderzoek De heer Heetman maakte in zijn rede bekend, dat de vereniging het Instituut voor Sociaal-wetenschappe lijk en Economisch onderzoek in Bus- sum opdracht heeft gegeven er een onderzoek naar in te stellen in welke Jaarthema Hij maakte eveneens bekend, dat de vereniging in de toekomst een jaarthema gaat vaststellen, waarin diverse aspecten naar voren moeten komen. Voor 1972 zal dat thema „De fensief rijden" zijn. waarbij aandacht wordt geschonken aan de technische staat van voertuigen, het inhalen, het afstand houden en het invoegen. Tenslotte verbaasde de heer Heet man zich erover, dat de overheid twee jaar geleden aan de vereniging vroeg een campagne tegen het alco holgebruik in het verkeer te houden (het bekende „glaasje op"), maar dat de wetgeving nog steeds niet tot stand is gekomen. Alcohol „Nederland zit nog steeds vrijwel als enig land in Europa zonder wettelijk vastgestelde bloedalcohol- grens". De Tweede-Kamerledendien den meer dan honderd vragen in over het wetsontwerp. De heer Heetman waarschuwde, dat wanneer men zo doorgaat, er over tien jaar nog niets bereikt Is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9