Gewestvorming oplossing woningbeleidprobleem Newport Jazzfestival feestelijk van start Start geschiedenisstudie in 1972 beslist mogelijk "protest tegen popgroep focus at Lleine zeevisserij deed het heter in 1970 Boete geëist voor keizersnede bij koe bste resultaten bij maatschappen Rotterdam Zuid wint bij Punch Het wordt te druk Hasjlionden er drie collega's bij krijgen Vredesovereenkomst l*rof. van der Brink: Historie als Üelft-Kfar Saba maatschappijkritiek 5 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 had net een >ndi (door Zettie Leeuwenburgh en Aad Begemann) OTTERDAM Het zes- Newport Jazz Festival is i" dagavond in een geheel *%lde Doelen feestelijk start gegaan. Dat feeste- tintje kwam van de be denbandwaarmee erg erbiedig Kid Thomas p tH servation Hall Band ge- tegefnd zou kunnen worden. dnAhts de leeftijd duidt op \rd tussen de 52 en 75 noch het spel, noch optreden van het zeven- heeft er iets van weg. ;eds na enkele minuten wist :r Kid Thomas het zeer ge- eerde Doelenpubliek enthou- te maken en in een feeste- festival sfeer te krijgen en ouden. Ook Duke Ellington het tweede deel van het te concert voor zijn reke- nam kon deze sfeer vast- DELFT Tüdens de uitwisselings- reis, die een groep van 37 inwoners Delft van 14 tot en met 29 oktober naar de zusterstad Kfar Saba in Israël heeft gemaakt, is een vredesovereen komst tussen beide steden gesloten. Het document, vervat in een fraai bewerkte houten rol. werd dezer da gen door de waarnemend burgemees ter van Delft, de heer X. Hesseler en de burgemeester van Kfar Saba. de heer Zeev Geiler, ondertekend. De heer Hesseler. die woensdag uit Isra el terugkeerde, toonde het verdrag 's avonds aan het slot van de vergade ring van de gemeenteraad, in het stad huis. De tekst van de overeenkomst luidt: „Voortbordurend op de vriendschaps banden tussen het Nederlandse en het Joodse volk gedurende vele eeuwen, overwegende: het streven van Neder land en Israël naar vrede, gelijkheid en gerechtigdheid in de hele wereld. Dat de sinds een drietal jaren be staande betrekkingen tussen beide steden een hechte vriendschap heeft doen ontstaan ook tussen inwoners. Dat de kennis over en weer van de samenleving in al haar facetten zo wel in Nederland en Israël als in ge genoemde steden het wederzijdse be grip slechts kan vergroten; besluiten de vertegenwoordigers van Delft en van Kfar Saba deze overeenkomst aan te gaan; daarmede beogen de uit wisseling van de inwoners van beide steden te bevorderen in de verwach ting daarmede de vrede in Israël en in de wereld te dienen en een voor beeld te stellen aan allen die van goede wille zijn". ze jden. Veel nieuws vie* er in doo?eerste concevt niet te belui- Jen. Van Kid Thomas en zijn nen was dat ook niet te ver- rlai hten. brachten de oude New Orleans folklore. Van Duke die qua leef- wes osei1 agt "j^ook bij de oudjes hoort, hij is nu 72, kun je desondanks wel iets verwachten. Behalve enkele tische uitschieters en een af en osgespeeld orkest klonk het alle- 1 wat vlak. id Thomas zelf 75 en de oudste zijn groep (de jongste is de ^rbrige drummer Alonzo Stewart), Jlufte zijn luisteraars met een ge- jjge vitaliteit. En dat vitaal slaat •ook op de muzikale fantasie van J musici. Zij lieten enerzijds zeer 7"ftge en in hoog tempo gespeelde ^ftten horen, zoals Tiger Rag maar meeslepende blues zoals Basin et Blues. Ook de solo's kwamen er .uit. Dat de band zich waagde aan J kapot gespeeld When the Saints parching in, getuigt van moed en ,3e. Want het orkest slaagde er in, 1 Iczij een aardig showtje, er toch gsra *e*S e*®ens aan *e 8even" kla|d Thomas omringt zichzelf met lei attributen, zoals een ratel, bellen, sambaballen, waar hij het ritme een extra accent Kid Thomas liet in ieder geval eenl onvervalste New Orleans Jazz eejn met een verrukkelijke swing al? ["Hlekker sausje. DUKE ELLINGTON like Ellington die het nog steeds 1 kan laten om zijn stukken met .Aoristische speechjes aan elkaar te n, liet hoofdzakelijke oude be- melodieën horen. Mood Indigo, jhisticated Lady, Take th* A-train I enz. waren weer allema i te ho- i Echt goed los kwam zijn big- pas als het zangeresje Toney rdtpdns optrad. '"A MILES DAVIS waste's enorme ervaring in show en ■mé grote muzikaliteit geven hem nog id- j kansen op ovaties, volle zalen en lie kritieken. Zijn orkestleden ztfn darf bet grootste deel musici van for- it, en dat blijkt vooral als zij, van >te baas, als solisten naar voren :n komen. Hoe dan ook, Duke EI- lenjton blijft het aanhoren meer dan •d, maar hij en zijn mannen moeten toch in staat zijn om ook eens wat anders te brengen? Schrille klank-en vulden de Doelen tijdens het nachtconcert. Het Miles Davis Sextet met een onmiskenbare „eigen" muziek, die nauw grenst aan de pop. Een flirtation met het popwe zen is het nauwelijks meer te noe men. Miles Davis bleek echter wat moeilijk te verwerken voor dieg-s-nen die nog gewend zijn aan zijn oude vertrouwde jazzrepertoire. Dit heeft hij echter volkomen doorbroken en daarmee zijn de wat enge grenzen van de jazz verdwenen. Geen wonder dat deze man de laatste tijd meer en meer jongeren aantrekt. Woorden kunnen bovendien nauwelijks weergeven wat deze vir tuoos met zijn trompet weet te berei ken. Hij huilt, zingt of ontlokt er „slechts" een schrille kreet aan, in compact ritmisch samenspel met pia no en orgel, met de persusion. FOCUS Minder schril was het optreden van de popgroep Focus. Voor het eerst in de zes jaren van het Newport Jazz festival heeft organisator Paul Acket het gewaagd een gegroeide traditie te doorbreken. Stond het festival pal voor de komst van befaamde jazzmu- zici, vrijdagnacht werd het jazzge- beuren versterkt met pop. Geen slechte combinatie als men de snelle overgang van Miles Davis in aanmer king neemt. Toch schijnen vele jazzliefhebbers zich wat bekocht te hebben gevoeld, gezien de groeiende stroom „vertrek- kenden" tijdens het optreden van Fo cus. Jammer, want beslist kan wor den gesteld dat zij iets hebben ge mist. Sterk ritmisch, maar bovendien bij zonder melodieus bracht Focus een stuk muziek ten gehore dat alle be wondering verdient. Vrijwel alte ..genres" waarop Focus z'.in muziek baseert, waren erin verwerkt. Van kerkmuz'ek tot B^rtok. Ravel en de ja77. Eem compositie, die nu en dan ze'fs Japans en Russisch aandeed. Neemt men in aanmerking dat de jazz onmiskenbaar naar voren kwam, dan doet het wat vreemd aan als de St'rh'ing ,To7.z ?n NedT'and nog lang voor het ontreden van Focus al sten- c;Is ging uitdelen. m»*t de mededeling dat een nopgroep niet op het jazzfes tival thuishoort. Strikt genomen, heeft de stichting gelijk. Alleen werd Focus ceen enkele kans geboden eerst iets te laten horen. ROTTERDAM De spoedige vorming van gewesten zou een oplossing kunnen zijn voor het probleem van het woningbeleid in Nederland. Waar gewestvor ming niet op vrijwillige basis tot stand komt, zou deze rpoeten kunnen worden opgelegd. De te vormen gewesten dienen wezen lijke bevoegdheden te krijgen op het terrein der volkshuisvesting. Dit zei vrijdagmiddag de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. B. D. Udink, aan het eind van het congres Bouwen aan en in de Maatschappij, dat deze week in het Bouwcentrum in Rotterdam werd gehouden. De bestuurlijke coördinatie tussen de verschillende gemeenten, die nodig is voor een juist gericht woningbe leid, bemoeilijkt het opstellen van plannen, het verwerven of onteigenen van de grond en het bouwrijp maken van de terreinen. Het gevolg is, dat in een aantal gevallen de benodigde plannen niet tijdig voor handen zijn doordat ze door vele gemeenten af zonderlijk formeel moeten worden vastgesteld. HAAG De kleine zee- Tij heeft het er in 1970 beter ibracht dan in het vooraf- ide jaar. Zorgde in 1969 deze van visserij hoofdzakelijk [eoefend met kotters van ippers-eigenaren voor een :et van 137 miljoen, het af- >pen jaar werd 162 min. angen. gemiddelde bedrijfsresultaten vaartuig liepen in 1970 voor de chillende categorieën schepen vrij uiteen. Op boten, waar de vissers gezamenlijke arbeid verrichten in de vorm van een maatschap, wer den gunstiger resultaten geboekt dan op vaartuigen, waar de schipper een aantal matrozen in dienst heeft. Voor deze laatste categorie bere kende het Landbouw-Economisch In stituut een negatief netto-overschot van 16.000 per boot. Een boot, be mand door een maatschap, hield daar entegen 56.000, of 29.000 netto over. E.e.a. afhankelijk van het feit, of de boot afkomstig was uit een zui delijke of noordelijke thuishaven. De stijging van de besommingen (omzet) heeft voor de kleine zeevisse rij als geheel een belangrijke verbe tering van het gemiddelde arbeidsin komen per opvarende opgeleverd. Sinds 1961 is de reële besomming per man (nominale besomming gecorri geerd voor algemene prijsstijging) met bijna 80 pet. gestegen. Dit zowel als gevolg van grotere vangsten per man als door verandering in de prijs verhoudingen ten gunste van vis. Ook de reële kosten per man zijn toege nomen, echter in mindere mate, zodat het niveau van het reële arbeidsinko men per man hoger is geworden. De kleine zeevisserij is het belang rijkste onderdeel van tte Nederlandse visserij. In 1970 nam zij 57 pet. van de bruto-opbrengsten van de hele be drijfstak voor haar rekening. Belang rijke produkten zijn: tong, schol, an dere platvis en verder haring. Er ontbreekt, zo meent de bewinds man, een gemeenschappelijk grond beleid evenzeer als een gemeenschap pelijk beleid ten aanzien van de in frastructuur en het niveau van de voorzieningen. Hierdoor is een behoefte ontstaan om het bouwproces te coördineren en een overheidsapparaat te creëren. Hiermee waren de 1.500 deelnemers aan het congres uit de bouwwereld en vertegenwoordigers van woning- coöperaties het volledig eens. De ver gadering deed dan ook een reeks van aanbevelingen, die ten doel hebben zowel het overheidsbeleid als dat van de bouwers af te stemmen op de ge zamenlijke behoefte van de gemeen ten. De minister deelde mee, dat bin nenkort een aantal vertegenwoordi gers van organisaties van het bouw wezen zal worden uitgenodigd een commissie te vormen die in het alge meen belang de coördinatie en de structurering van de communicatie in het bouwwezen gaat bevorderen. Hij zei bereid te zijn om zich nader te beraden over het voorstel van de voorzitter van het congres, de direc teur van het Bouwcentrum in Rotter dam de heer K. L de Vries om steun te verlenen aan een stuurgroep wo ningkwaliteit. De heer Udink koos voor een open uitgangssituatie, namelijk voor een positie van de overheid die bereid is op te treden als medespeler van de ploeg, die poogt oplossingen te vinden voor de gestelde problemen. Blijkens een enquête spraken de deelnemers aan het congres zich in meerderheid uit voor door de overheid voorge schreven samenwerking tussen maat schappelijke groeperingen. Zij verkozen dit boven het laten functioneren van het bouwen en wo nen als autonome activiteiten. De voorzitter, die evenwel geporteerd bleek voor het voortbestaan van par ticulier initiatief, sprak zijn wantrou wen uit over deze uitslag van de en quête. De voorzitter zei voorts, dat de een heid van het beleid thans niet te ver wezenlijken is. Hij pleitte daarom voor herverkaveling van de porte feuilles en/of een raad uit de minis- terrraad.. Er zou volgens hem ook een departement naar Engels voorbeeld gevormd kunnen worden. In de conclusies aan het einde van het congres werd gesuggereerd, dat er een radicale herstructurering van het bouwgebeuren over een breed front moet komen. Andere suggesties be troffen een ingrijpende wijziging van het overheids- en samenwerkingspa- troon terwille van de integratie van de infrastructuur, een actief Europees urbanisatiebeleld en een overkoepe ling of fusionering van zes oplei dingsorganen in Nederland. Beslissingen over gelden voor ont wikkelingshulp voor bouwdoeleinden zouden volgens de vergadering geno men moeten worden- samen met de begunstigde landen. Dit mag niet eenzijdig door de Nederlandse rege ring geschieden. De minister zegde toe, dat hij hierover met zijn collega zou praten. De deelnemers zagen gaarne, dat bij de herstructurering van het bouwproces ook de structuur in de nabuur- en exportlanden wordt be trokken. Stimulering van de wereld- woningbouw zou in overleg moeten worden gebracht met de minister van volkshuisvesting. Van een medewerker ROTTERDAM De Neder landse Economische Hogeschool (NEH) wordt rijksuniversiteit. De NEH-raad heeft daarvoor het besluit genomen samen te gaan met de Medische Faculteit Rot terdam (MFR). Hier vloeit de opzet van een Centrale Interfa culteit uit voort en het opent de mogelijkheid tot installeren van andere faculteiten. In beginsel wordt gedacht aan de door de minister beloofde letterenfacul teit met voorlopig afdelingen Nederlands en Geschiedenis. Prof. mr. H. van den Brink, hoog leraar in de historische ontwikkeling van het recht aan de NEH, ziet grote mogelijkheden voor zo'n sub-faculteit Geschiedenis. Als het aan hem ligt start deze per 1 september 1972, de genoemde datum om de rijksuniversi teit op te richten. Prof. Van den Brink heeft ook reeds een huisvesting op het oog: „Het zou toch prachtig zijn als wij in 'De Oliphant', indien verplaatst naar de Plantage, ondergebracht kun nen worden. Dat is een geweldig huis voor historici." RECHT-EN-ORDE Prof. Van den Brink is de man die tijdens zijn inaugurele rede er aan herinnert, dat er geen geschiedenis van het recht bestaat (Marx). In die rede ontwikkelt Van den Brink de stelling dat recht-en-orde altijd en overal het recht-en-orde is, dat ge vestigde hiërarchieën beschermt De rechtsgeschiedenis is dan veelal uil sluitend een rechtvaardiging van de bestaande orde. Deze opvatting wil Van den Brink daadwerkelijk verla ten. Zijn collega's uit de economische en sociale faculteit, prof. dr. P. W. Klein en dr. D. J. Roorda, willen eveneens de traditionele geschiedbe oefening laten varen. De top-docenten met hun stafleden wensen het vak geschiedenis te ont wikkelen tot een maatschappüweten schap. Hiermee treden zij in de maat schappij-wetenschappelijke 'traditie' van de NEH. Deze groep, die maande lijks vergadert, heeft reeds gemeen schappelijk een medewerker aange steld om dit projekt van de grond te krijgen. Hij houdt zich bezig met het samenstellen van een handbibliotheek, het adviseren bij het aankoopbeleid van de centrale NEH-bibliotheek en is behulpzaam in het onderwijs waar de geschiedwetenschap een rol speelt. DOGMATIEK Het is de maatschappij-weten- schappelijke aanpak van de rechts geschiedenis die prof. Van den Brink zeer noodzakelijk acht. Hij zegt dat er geen echte rechtshistorici zijn: „Het zijn op de eerste plaats juristen en daarnaast liefhebberen ze wat in de geschiedenis. Ik bedoel hiermee dat O DEN HAAG Is het aan een veeverloskundige toegestaan een diejr middels de zgn. „keizersne de" te verlossen? Dit was de vraag welke vrijdag in hoger be roep aan de Haagse rechtbank ter beantwoording werd voorge legd en waarvoor van de zijde niet alleen uit kringen van ge noemde groepering, maar ook uit die van veeartsen zeer grote be langstelling werd getoond, waar bij bijzonder uit de omgeving van Pijnacker, Zoetermeer, Bo degraven, Hazerswoude en ande re plaatsen uit de Rijnstreek veel veehouders en andere geïnteres seerden de reis naar Den Haag hadden gemaakt en voor het rechtbankgebouw aan de Jan van Nassaustraat een demonstra- tietje ten beste gaven. Overigens heeft de Officier van justitie, na een zeer uitvoerige be handeling van de strafzaak aange spannen tegen de vceverolskundige J. A. uit Hazerswoude, genoemde vraag in bevestigende zin beant woord en 250 boete gevoerderd, nadat in eerste instantie de kanton rechter te Alphen aan de Rijn vrij spraak had gegeven. Verdachte was te hulp geroepen door de veehouder J. A. A. van Vliet uit Hazerswoude, wiens koe in barens nood verkeerde. Het verliep niet best en uiteindelijk moest de verloskundi ge constateren, dat de vermaarde kei zersnee er. aan te pas moest komen om het kalfje levend ter wereld te brengen. Deze ingreep zou echter volgens de wet op de dierengeneeskunst alleen aan veeartsen toegestaan zijn. „Het was een dringend geval, want anders zou het kalf in het lichaam van de koe zijn gestorven, voordat de veearts er was", aldus verdachte. „Wanneer iemand in het water dreigt te verdrinken ga je toch ook niet vragen of de redder wel een zwemdi ploma heeft?" „Dat ligt iets anders, om te redden hoef je volgens de wet geen diploma te bezitten", repliceerde de rechtbankpresident, Prof. mr. W.F. C. van Hattum. De betrokken veehouder verklaarde toestemming te hebben gegeven aan de verloskundige tot de ingreep. Zo wel kalf als koe zijn er best afgeko men. "Ik wilde in elk geval het kalf levend bezitten", gaf getuige te ken nen. De president bleek voor het argu ment van de noodingreep wel gevoe lig te zijn, een kalfje moedwillig in het lichaam van een koe te laten sterven, vond hij ook niet gewenst. Overigens bleek wel zij het dan niet met zoveel woorden dat er bijzonderlijk in genoemd gebied, een strijd woedt tussen veeartsen en vee verloskundigen, tot hoever de be voegdheid van laatstgenoemden gaat. Er werden getuigen-deskundigen gehoord, die afwijzend tegenover toe passen van de ingreep door verlos kundigen stonden, anderzijds waren er getuigen-a-décharge, die de wense lijkheid en soms ook noodzakelijkheid van de bevoegdheid betoogden. Vol gens verdachten is het wel vaker ge beurd, dat een kalf in het lichaam van de koe stierf, omdat de veearts te laat was voor de ingreep. De meeste veehouders zouden nl. eerst de hulp inroepen van een verloskundige. Dc Officier van justitie was van oordcel. dat verdachte buiten diens bevoegdheid is gegaan. De verdedi ger, Mr. Korrel besprak uitvoerig dc wttelijkc voorschriften. Hij was van mening, dat een ontsnappingsclausule is opgenomen voor noodgevallen tij- dtns de bevalling, zodat hij tot vrij spraak concludeerde. Vonnis op 12 nov. wij, ja natuurlijk ook ik, nooit ge schoold zijn in de technieken van de geschiedwetenschap zelf. Willen we ons kunnen opwerken tot buitenlands niveau, dan moeten we afstand doen van het traditionalisme. Kijk, het resultaat van het werk van een traditionalist, die feitengeschiede nis bedrijft, is een schoolboekje-met jaartallen-en-oorlogen. In navolging van wat in het buitenland gebeurt, willen wij de geschiedenis maken tot een maatschappijwetenschap, pro bleemgeschiedenis dus." METHODE De geschetste nieuwe opvatting gaat er vanuit dat geschiedenis en sociolo gie erg dicht bij elkaar staan. Ge schiedenis kan zodoende een instru ment worden om de huidige maat schappij te bezien. Deze maatschappij- wetenschappelijke opvatting van de geschiedenis, die gemeengoed is bij de historische sekties van de drie facul teiten, zal een vruchtbare werking hebben, daar de onderscheiden we tenschappelijke technieken op elkaar inwerken. Een van de technieken die de geschiedwetenschap reeds overnam van de maatschappijwetenschappen is de „kwantatieve methode", zoals het gebruik van statistiek. De traditionele geschiedbeoefening neemt bijvoorbeeld genoegen met de constatering dat er toén een hongers nood was. De nieuwe geschiedbeoefe ning wil echter weten hoe het zat met de vraag, het aanbod alsmede de prijs van graan etc. Het gaat dan niet meer om het blote feit „toen was er een hongersnood", maar „waarom was er een hongersnood, en wat kunnen wij daaruit ontleden voor het bevorderen van het inzicht in de huidige maat schappelijke verhoudingen." VERBREDING Gezien het feit dat er in ons land reeds zoveel instituten zijn waar aan een traditionele geschiedwetenschap wordt gedaan, acht Rotterdam het van belang andere accenten te leggen. Hiermee wil zij tegemoet komen aan de groei van het aantal mensen, dat geschiedenis wil beoefenen om der wille van de inzichtvorming in de huidige ontwikkelingen in sociaal en politiek opzicht. Deze studieopzet gaat in op de wens van studenten om ruggesteun te krijgen voor een kri tische beschouwing van de wereld waarin wordt geleefd. Prof. van den Brink meent dat zo'n specifieke ge richtheid van de geschiedenisoplei ding in Rotterdam mogelijk is, door het reeds aanwezig zijn van sociaal-, economisch-, en rechtshistorici. Het aantrekken van algemeen historici zal het wetenschappelijk niveau van het werk der reeds aanwezigen verbe teren, waarmee gelijktijdig de ge- schiedbeofening zelf een aanmerke lijke verbetering en verdieping krijgt Dit zal een brug slaan over de kloof tussen de traditionele en en maat schappij-kritische geschiedwetenschap. GOEDKOOP Prof. Van den Brink is optimistisch gestemd over de verwezenlijking van de sub-faculteit voor geschiedenis. „We kunnen namelijk erg snel star ten, omdat wij een „goedkope" facul teit zijn. Reken maar na. Wij verwach ten voor het eerste jaar enkele tien tallen studenten, het gemiddelde van de Nederlandse cijfers. Het studiepak ket wordt zo samengesteld dat deze studenten kolleges kunnen lopen in de verschillende faculteiten voor de verplichte niet-historische vakken. De bijzondere geschiedenisvakken kunnen w(j zelf geven, omdat wij hier reeds als historici werkzaam zijn. Voor dc algemene geschiedenis zullen, we drie a vier hoogleraren of lecto ren aan moeten trekken. Wel, indien wij alles-op-alles zetten kunnen we per 1 september 1972 beginnen. We zuilen het echter maar op I september 1973 houden." DELFT Rotterdam Zuid heeft zich gisteren in een trage, kwalitatief slechte wedstrijd enigszins kunnen herstellen van de dubbele nederlaag in het afgelopen weekeinde. De Rot terdammers, die tot ver in de tweede helft tegen een achterstan opkeken, wonnen met 6669. Beslissend was de onverstandige ingdeep van Puncn- coacTi Gerrit Zweserijne. Hij hield Van Woerkom gedurende vijf minu ten op de bank. De zes punten voor sprong gingen er door verloren en Van Woerkom raakte er tevens door uit zijn ritme. Bij terugkeer in htt veld kostte het hem ook gelijk zijn vijfde persoonlijke fout. Opmerkelij ke speler bij RZ: Jan Dekker. Hij had een belangrijk aandeel in de Rotterdamse score. Punch-speler en RZ-coach Jan Bruin zat overigens op de tribune. DEN HAAG Dolf en Thorda, dc twee Labradors waarmee het korps Rijkspolitic al enige tijd met succes verdovende middelen als hasj en marihuana opspoort, zullen er in de toekomst ten minste drie „collega's" bij krijgen. Dc nieuwko mers en dat staat vrijwel vast zullen evenals dit schrandere twee tal ook behoren tot het Labrador ras. De leiding van de speurhon- dendienst ressorterend onder het bureau recherche van de rijkspoli tie is zich op dit ogenblik aan het beraden hoeveel honden er nog no dig zijn. Dit is een gevolg van het steeds groter wordend aantal aan vragen van de gemeentelijke poli tiekorpsen in Nederland om assis tentie van Dolf of Thorda. Luitenant E. T. van Hoorn van de speurhondendienst: „Het is natuur lijk een krankzinnige zaak om met deze twee honden heel Nederland te bestrijken. Als we aan het aantal aanvragpn die we op dit ogenblik binnen krijgen zouden moeten vol doen dan hebben we er nu al drie extra nodig. Als de honden in de toekomst komen (maar dat moet het ministerie van Justitie beslis sen) dan zullen de dieren zo goed mogelijk over het gehele land wor den verdeeld. Op dit moment moe ten we met Dolf en Thorda door het gehele land reizen en dat neemt natuurlijk veel te veel tijd in be slag". Dolf, de gele Labrador, was het afgelopen weekend samen met zijn vaste begeleider, de wachtmeester eerste klas J. C. Duran, weer eens op „herhalingsoefening" bij zijn oude baas opperwachtmeester R. Molenmaker, van de speurhonden- school aan de Waalsdorverweg. Bij hem kreeg het dier zijn basisoplei ding. In een oude schietloods van de landmacht op de Waalsdorpervlakte liet Dolf zijn extra fijne neus voor hasj flink werken en snuffelde vrijwel zonder moeite enkele naar deze soft drug ruikende voorwer pen bij elkaar. Opperwachtmeester Molenmaker: „De aanschaf van de nieuwe hasj- honden zal overigens niet zo'n een voudige zaak zijn. Er worden ook in Nederland Labradors gefokt, maar niet iedere Labrador is ge schikt als hasjhond. Het voornaam ste is namelijk dat de hond niet alleen een extra fijn reuKorg.ian heeft, maar hij moet dat nog willen gebruiken ook. Dat is dan ook de reden dat de nieuwe hasjhonden eerst een jaar op proef zullen ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5