AGENDA Chr. MTS in 1972 overgave Grote Leidse offers voor universiteit Jahreszeiten van Joseph Haydn ilerend 'Excelsior' zong vol Over het kraakpand' Acaciastraat 9 Fotocursus Kruyt Hoe - en wat fotograferen wij Foto D. Kruyt Ingrid Haebler toonde zich groots Chopin-vertolkster itmeente leiden en goed bij de zang aangesloten, maar sommige instrumenten klon ken minder gaaf. De clavecinist paste zich uitstekend aan. Johan van Wolfswinkel (huurquote, gezinssamenstelling, ur gentie e.d.). Alle woningbouwvereni gingen kennen deze normen drom mels goed! De door de betrokken wo ningbouwvereniging voorgedragen kandidaten voldeden hieraan echter niet. Bureau huisvesting kan en mocht, dus eenvoudig Jiiets anders doen dan een woonvergunning wei geren. Eerst medio september 1971 kwam .dé woningbouwvereniging, na aan drang van het Bureau Huisvesting, met een kandidaat die wél aan de richtlijnen voldeed. Prompt werd dan ook op 22 september j.l. een woon vergunning verleend. De aanvanke lijke bereidverklaring van de wo ningbouwvereniging ten aanzien van deze kandidaat werd echter nog geen week later weer ingetrokken. Mijn conclusie t.a.v. de inhoud van het artikel kan geen andere zijn dan deze: wie ernstige kritiek uitoefent op het Bureau Huisvesting dient'zich eerst van de juiste fèiten op de hoog te te stellen. Dan voorkomt men te vens dat men, zich baserend op on juiste gegevens, komt tot onjuiste A.s. maandagavond om 8 u. in Hotel Noordzee starten wij weer voor de 19e maal onze Winterfoto avonden. Deze avonden zijn voor iedereen vry toegankelijk. Wij geven u voorlichting in foto-, film- en dokatechniek. Onderwerp voor maandag: Voorstraat 9, Katwijk aan Zee. Kerkstraat 4, Rijnsburg A. v. Roogenstr. 106, Noordwjjk gevolgtrekkingen t.a.v. de verhou ding tussen Bureau Huisvesting en de woningbouwverenigingen in het algemeen. Mr. J. C. LELIEVELDT, hoofd Bureau Voorlichting der gemeente Leiden. f LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 Mr. Klaasesz gaat in Voorschoten wonen VOORSCHOTEN De grote antiek beurs in Kamsteeg Watersport N.V. is op verzoek van 't Nut door mr J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, gisteravond in aanwezigheid van B en W en ge meenteraad officieel geopend. „Ik heb mij afgevraagd waarom ik deze beurs moet openen. Is het om mijn leeftijd of alleen omdat ik als toekomstige inwoner van Voorscho ten thans onder de curioza kan wor den gerekend", aldus mr J. Klaasesz. Hij sprak zijn bewondering uit voor de organisatoren ('t Nut) en veron derstelde dat de kwaliteit wel goed zal zijn. De antiekbeurs telt dertig deel nemers, terwijl ook 't Nut een apar te stand heeft, waar vanmiddag om 3 uur notaris Boom een veiling houdt. De beurs heeft een educatief karakter en is tot en met zondag geopend. Samenzang in Lisse LISSE Vrijdag werd in de Aga- thakerk een samenzangavond gehou den, die bijzonder geslaagd is te noemen. Het programma was zeer gevarieerd en spontaan 'werd door alle aanwezigen meegezongen. Me degewerkt werd door het Inter kerkelijk koor „Cantemus" uit Haar lem, Luctor et Emergo, Haarlem, het Dubbelkwartet uit Haarlem, de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" Lisse, het Noord-Hollands Koperkwartet o.l.v. Gerrit van Slooten; orgel Jan Bone faas. Het geheel stond onder leiding van de heer Pieter de Jong. Het talrijke publiek heeft zeer genoten van het geboden programma, waar voor de Agathakerk zich bij uitstek leende. Van deze samenzangavond werd een actieplaat gemaakt, waarvan de baten ten goede komen aan de ver bouwing der Chr. Geref. Kerk te Lisse. LEIDERDORP De filatelisten vereniging .,De Rijnstreek" houdt maandagavond haar maandelijkse ruil- en contactavond in het Dorps huis aan de Kerklaan 1. Voor de se- nioren om 8 uur en de junioren om 7 uur. LEIDEN Met het uitspreken van een oratie, getiteld „Profound deaf ness in childhood, a study in human biology" heeft prof. dr. G. R. Fraser vanmiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de anthropogenetica aan de Leidse universiteit aanvaard. LEIDEN Het optreden van de beroemde pianiste Ingrid Haebler voor de Leidse Kunstkring voor Al len, dat al eens werd uitgesteld, trok gisteravond velen naar de Stadsge hoorzaal. In dit opzicht vormde dit recital voor de Kunstkring een hoop vol begin van een moeizaam tot stand gekomen concertserie. Bovendien was het podium bijzon der decoratief versierd met een fraai herfststuk. Ingrid Haebler speelde drie sonates, alle van hoge kwaliteit, nl. Mozarts sonate in F K. V. 332, Beethovens op. 110 in As en Chopins op. 58 in b. Hoewel Ingrid Haebler geldt als een briljant Mozart-specia- liste, heb ik van haar vertolking van de sonate in F eigenlijk slechts een indruk van technische volmaaktheid overgehouden, een bijzondere uisie heb ik niet ontdekt en onder de in druk kwam ik er niet van. Beethovens 31ste sonate, beroemd door de fuga in de finale, is een ge tuigenis .van een gerijpt en bezonken kunstenaarschap, opmerkelijk lyrisch van opzet en uiterst persoonlijk van vorm. Haebler verklankte het werk zeer knap, maar miste ook hier een zekere overtuigingskracht. De inner lijke geladenheid die zich tot in de finale handhaaft en die ik in deze sonate aanvoel, vond ik in het klank beeld onvoldoende terug al was de opzet van het eerste deel veelbelo vend. Eigenlijk overtuigde Haebler mij pas in Chopin. Het is een merk waardig soort sonate, dit opus 58, Chopin heeft in het eerste deel zich veel moeite getroost er een hoofd vorm uit te krijgen en dat blijf je een beetje voelen. De overige delen zijn echter van een volmaaktheid, zoals Chopin alleen in zijn laatste jaren heeft geëvenaard. De toessteen voor pianisten vormt echter de ontzaglijk moeilijke, van ongebreideld pathos vervulde finale, één van de briljantste stukken uit de klavierliteratuur. Hier toonde de so liste zich een groot virtuoos. Het suc ces dat ze met deze interpretatie oogstte, inspireerde haar tot een toe gift, een in verstilde en smartelijke lyriek voorgedragen nocturne. Dr. J. van der Veen De 75-jarige chr. zangvereniging „Excel- ertolkte gisteravond in de, geheel bezette, Scheppings- de vreugdevolle jubileum met een uitvoering van bij amateur-koren meest werken, Joseph Haydns oratorium (of beter: can- ■eeks) „Die Jahreszeiten". Het JC. (in feestelijk rood resp. zwart) van hierin bijgestaan door de so- een n Da ja Sierevéld, de tenor Jan yer, de bas Jan Hulsbos, de ecinist Tijn van Eyk en het tterkte) Dordrechts Kameror- Bas Siereveld voerde de di- an Haydn als feestredenaar bijzonders, dit gebeurt en één jubileum-vie- Wél echter, in dit geval, de rn een oratorium. Het was keer in vijf en zeventig Excelsior een dergelijk werk zong. Bas Siere- dit met zijn opgeleefde in het vertrou- zou gelukken. „eerste" uitvoering heb ik gelet op het begrip, de op- het muzikale leven. Het Sierevelds muzikaliteit dat de bedoelingen Oostenrijkse componist in goed dóór kwamen. De le- toch beheerste voordracht prettige soepelheid, de gevarieerd en had ook reliëf. Er werd met en overgave gezongen, enthousiaste inzet de reden, dat ook veeleisende koren zo Ook de fuga's leden schade. Meer technisch raffi- een fijnere nuancering klank waren nog wel te geweest. Maar men mag alles vergen van een dat pas het oratoriumgebied betreden. Deze Jahreszeiten- was verfrissend en veel- Het vertrouwen van de berustte blijkbaar op goe- solisten toonden zich de de tenor duidelijk het meest De bas muntte uit een sterke expressie in zijn ngrijke stem. Ook de tenor, gemeester der gemeente Leiden ter openbare kennis, dat het van Burgemeester en Wet- voornemens is aan het be- van het Sint Bonaventuraly- Wariënpoelstraat 4, alhier, ver- B te verlenen tot het voor een van 5 jaren plaatsen van een schoolgebouw, bestaande uit leslokalen c.a. op het Schut- J aan de Maredijk nabij de de Zwijgerbrug, zulks met ling ingevolge artikel 17 van op de Ruimtelijke Ordening voorschriften van het gelden- temmingsplan „Leiden 1933". ebbenden op aangrenzende en legen percelen kunnen gedu peerden dagen bij Burgemees- Wethouders schriftelijke be- indienen. De bouw- én situa- ningen liggen gedurende ge- termijn voor een ieder ten ize (kamer 111) ter inzage. 0 oktober 1971 De Burgemeester voorn., A. J. VIS LEIDEN Het bestuur van de Ver. voor chr. beroepsonderwijs voor Lei den en omstreken, heeft bericht ont vangen van het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen dat de mts die was opgenomen op het scho lenplan 1971/1973, in 1972 in aanmer king komt voor bekostiging uit 's rijks kas. Een lang gekoesterde wens gaat hiermee in vervulling. In de eindfase wordt gerekend op ongeveer 300 leerlingen. Er zijn reeds besprekin gen gaande met betrekking tot een bouwterrein voor de nieuw te stich ten school. Voor 1972 is eveneens gunstig be slist op de aanvraag van het bestuur voor een Inas-opleiding aan de chr. nijverheidsschool voor meisjes „Bos huizen." Met het toenemen van inrichtingen van allerlei aard voor verzorging van patiënten, bejaarden enz. wordt de vraag naar inrichtingsassistenten steeds groter. Wijkblad voor de Kooi LEIDEN Het wijkcomité De Kooi is een eigen contactblad gaan uitgeven, waarvan het eerste num mer nu is verschenen. Het wordt aangekondigd als een maandblad en staat onder redactie van Gerrit de Bock. In het eerste nummer wordt onder meer ingegaan op het hoe en waarom van het wijkcomité en op grond van de resultaten van een en quête wordt gesteld dat er in De Kooi een trefcentrum moet komen. De 2600 exemplaren van het wijk blad worden huis aan huis verspreid. Noodkreet raadslid: LEIDEN Achter een simpel aandoend voorstel van B en W voor de maandagavond te houden raads vergadering, gaat volgens het raads lid mr. Waal (PvdA) een ernstige bedreiging van de Leidse belangen schuil. Het voorstel van B en W luidt: „Aangaan van een akte van com promis met het college van curato ren van de universiteit inzake de afwikkeling van de wederzijdse grondtransacties c.a. in het Mors- kwartier en de Pethuispolder." Aanvaarding van dit voorstel be tekent volgens de heer Waal dat de gemeente Leiden een verlies van rond 10 min moet lijden nu B en W voorstellen het meningsverschil over de prjjs van de Leeuwenhoek- gronden ..als heren onder elkaar te regelen via een bindend advies." De heer Waal heeft een uitvoerige nota aan deze zaak gewijd en deze nota resulteert in een initiatief voorstel, waarin wordt gesteld, dat de herberekening van de kostprijs van bedoelde gronden op basis van de algemeen juist geachte normen moet worden voortgezet, waarna de gronden in de zgn. Leeuwenhoek aan de universiteit te koop moeten worden aangeboden tegen de prijs, Unieke parkietenshow in Avifauna te Alphen ALPHEN Op uitnodiging van de voorzitter van de Parkieten-Sociëteit in Zuid-Holland heeft burgemeester mr. R. M. Gallas gistermiddag in de bovenzaal van het parkrestaurant van Avifauna de vierde expositie van de vier jaar geleden opgerichte Nederlandse Vereniging van Parkie tenhouders ,JDe Parkieten Sociëteit" officieel geopend. Op deze unieke expositie, waarvoor zowel uit binnen- als buitenland gro te belangstelling bestaat, worden rond 200 vogels geëxposeerd. In een inleidend woord wees de heer Noordenbos er op dat de vereni ging reeds na korte tijd 1200 leden heeft. Men kan tot zondagavond 6 uur deze zeldzame show bezoeken. Eerste prijzen: Groep III Aga Fi- scherie van A. van der Wiel en in groep II de Roodrugparkiet van F. Smeenk. Algemeen kampioen werd de Rood vleugel van C. Koot. OEGSTGEEST Lange Voort. Stichting Winkelcentrum Lange Voort, houdt dinsdagavond óm 8 uur een najaarsvergadering. Drs. R. den Breejen, rijksconsulent van het mid den- en kleinbedrijf houdt een lezing over het projecteren en functioneren van winkelconcentraties. die de herberekening aantoont. In afwachting van de acceptatie door de universiteit van dit aanbod moer ten alle activiteiten ten behoeve van universitaire gronden of gebou wen worden opgeschort, aldus het voorstel van de heer Waal. In zijn nota zegt hij onder meer, dat de belangen van de Leidse wo ningzoekenden ten achter worden gesteld bij die van de universiteit en hij wijst erop, dat in 1960 de gronden van de Leeuwenhoek niet voor woningbouw werden bestemd maar voor universitaire gebouwen. Beter had men volgens hem toen de universiteit naar de Merenwijk of de Stevenshofjespolder kunnen verwijzen. Nu de grond transactie moet wor den geregeld komen B en W. aldus de heer Waal, met het „genereus uitgangspunt", dat de kosten van de bouwrijpe grond moeten worden ge dekt door de opbrengst, zodat er geen verlies mag worden gemaakt. Bij elkaar komt men dan tot ƒ35 min, waarvan de universiteit er dan maar 17 min moet betalen. Hij komt tenslotte tot de uitspraak dat deze transactie de gemeente 10 min gaat kosten. Zaterdag 30 oktober Oude Vest 45, 2.30 uur: kinderfilm ..Gevaar op het eiland". Vestestraat 40, 8.30 uur: „Imperium" met GRIMM-lgheden. Antonlus Clubhuls, Mare 43, 10—5 uur: Ruilbeurs voor verzamelaars. Kreatief Sentrum. Breestraat, 12 uur: rommelmarkt: 20 uur: disco-avond. Maandag 1 november Dinsdag 2 november Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreek uur Chr. Emigratiecentrale, Stecnschuur 5, 8 tot 8.30 uur: spreekuur hulsvesting wer kende Jongeren. Woensdag 3 november Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur socia le raadsvrouw, levendaal 1. 5 tot 7 uur. spreekuur voorlichting sociale wetgeving. Donderdag I november De Lakenhal, 8 uur: Oud-Lelden, G. A. Brongers over de geschiedenis van de la- bak en het roken. Vrijdag 5 november vestestraat 40. 8.30 uur: imperium met GRiMM-igheden. Den Burcht. 7.30 uur: uitvoering jeugdkoor Ex Animo. Zaterdag 6 november Vestestraat, 8.30 uur: Imperium met GRIMM-igheden. Kreatief Sentrum, Bree- straa 66, 10 uur voorm. ot 2 uur 's nachts: Kreatief Sirkus door Cultureel Jongeren Paspoort. hoewel meer lyrisch ingesteld, ver tolkte zijn partij naar wens. Bei den leverden tevens een bevredi gend aandeel in de terzetten. De sopraan was vooral te waarderen in het midden-tonen-gebied. In de hoogte klonk de toch welmooie stem minder geëgaliseerd en gaaf. Het orkest, als geheel een amateur gezelschap, speelde vlot, klankrijk MEN SCHRIJFT ONS Naar aanleiding van het artikel over het krakersgezin in het pand Acaciastraat nr. 9 deel ik u het vol gende mede. 1. Het betrokken gezin werd voor het eerst ingeschreven door Bureau Huisvesting op 8 oktober 1969 (dus niet 1967) en ingedeeld in categorie a-geel. Wegens vertrek naar het bui tenland werd de betrokken familie op 13-7-'70 volledig afgevoerd van de lijst van woningzoekenden. Eerst op 6 september jj. ontving Bureau Huis vesting een verzoek om het gezin opnieuw in te schrijven! 2. Huisvesting weigert niet het ge zin voor een bepaalde woning in aanmerking te laten komen. Het ge zin heeft nl. nog geen enkele woning aangeboden gekregen om de onder 1 genoemde redenen. Het is dus een raadsel wat de heer Lancel bedoelt met „een bepaalde woning". 3. De langdurige leegstand heeft niets te maken met onderlinge ver houdingen tussen Huisvesting en de woningbouwverenigingen. Huisves ting zegt nooit nee tegen voorge dragen bewoners, mits deze maar voldoen aan de huisvestingsnormen VOORSCHOTEN Bij de Vliethorst staat het eerste beeld dat is gekocht uit het „Fonds voor de aanschaffing van beeldhouwwerken e.d. ter verfraaiing van de gemeente". Het is het beeld élementen" van de Leidse beeldhouwer Frans de Wit. Ov voorstel van de Cultu rele Commissie besloten b. en w. een beeld te plaatsen bij de pas geopende sporthal. Dat een goede keus was gedaan bleek wel uit het feit dat, nog vóór het beeld klaar was, de Nederlandse Kunststichting verzocht het te mogen exposeren op de Biënale ban Middelheim. Dit verzoek werd ingewilligd. Onlangs is verzocht het beeld nog maals te mogen lenen en wel voor de jaarlijkse beeldententoon stelling op de Keukenhof in 1972. Het beeld is voorlopig geplaatst aan de rand van het terras van het restaurant. Wanneer de ringweg met de vijver klaar is zal het een definitieve plaats krijgen. Het is gemaakt van een weerbestendig staal en weegt 2000 kg. Frans de Wit werd in 1942 te Leiden géboren. Hij heeft zijn opleiding genoten aam de Koninklijke Academie van Beeldende kunsten in Den Haag. Voor zijn werk heeft hij al verschillende prijzen nekregen. Het embleem van de Apollo 12. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat.Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3