CHRISTELIJK ONDERWIJS: EEN UNIEKE VRIJHEID Zullen we zeggen: „pech gehad? Remonstrant wil kerk zonder geloof in God Ca. 30.000 nv's „besloten" in 1972 Stemming over priestervraagstuk uitgesteld Goed maar niet gek Gek maar niet goed Tweede telefoon Hartstichting wint geding gedeeltelijk Kamerleden op de bres voor Syrische joden GZB-actie rond 5 december Een woord voor vandaag BER0EPINGS1 DEN HAAG Ongeveer 30.000 naamloze vennootschappen zullen waarschijnlijk gebruik willen maken van de mogelijkheid tot omzetting in een besloten vennootschap (BV) met beperkte aansprakelijkheid. Zij ontkomen daarmee aan de verplich ting tot publikatie van de jaarstuk ken. de balans, winst- en verliesre kening en toelichting daarop. Deze verplichting wordt aan alle N.V.'s opgelegd krachtens nieuwe wettelijke regelingen op het gebied van het vennootschapsrecht, die eer der dit jaar zijn ingevoerd. Alleen als een onderneming tot de grote BV's zou behoren (activa van 8 min. of meer en 100 of meer werknemers), moet dit bedrijf een belans publice ren. Een winst- en verliesrekening hoeft een grote BV niet te publiceren. De publikatieverplichting voor de NVs gaat in op 29 december volgend jaar. Om de grote stroom verzoeken om omzetting in een BV te kunnen verwerken, heeft de minister van jus* titie erop aangedronen zo spoedig mogelijk met zon aanvraag te kom^n. Tot nu toe zijn er al ongeveer 500 verzoeken om omzetting ontvangen, waarvan er inmiddels 200 zijn afge daan. Het ministerie van justitie verwacht dat er ongeveer 15.000 nameloze ven nootschappen zullen overblijven. Vol gens een berekening van het CBS zijn er op het ogenblik 45.000 N.V.'s WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse Senaat heeft donderdag avond met 47 tegen 33 stemmen een amendement van senator Howard Cannon aanvaard ter versterking van het Hickenleger-amendement. dat de president het recht geeft hulp aan landen te staken die Amerikaanse eigendommen onteigenen. Het amendement verplicht de pre sident alle hulp te staken aan landen, die geen aanvaardbare compensatie geven aan maatschappijen, waarvan eigendommen worden onteigend. Het amendement houdt verband met de onteigening van de kopermij nen in Chili. Dr. G. Huls: Reden lot dankbaarheid Van een onzer verslaggevers UTRECHT'— Een onderwijs- vergadering zonder onderwijs protest begint een uitzonderlijke gebeurtenis te worden. Daarom was het opvallend dat dr. G. Huls, voorzitter van de prot. chr. vereniging voor kleuter- en ba sisonderwijs, zich op de jaarver gadering in Utrecht allerminst ontevreden toonde over de onder wijssituatie in Nederland. Ge zien de unieke vrijheid die het christelijk onderwijs geniet meenden hij zelfs dat we genoeg reden tot dankbaarheid hadden. De heer Huls betreurde de bezuine- gingen wel, maar hij vond het onbil lijk als het onderwijs alleen maar protesteerde zonder te aanvaarden ROME (KNP) Op verzoek van talrijke leden der bisschoppensynode is de stemming over het priester- vraagstuk verschoven naar 2 novem ber. Het verzoek daartoe is door ver schillende taalgroepen gedaan, omdat de bisschoppen meer tijd willen heb ben om het uiteindelijke document der synode over het priesterlijk ambt grondig te kunnen bestuderen en eventueel veranderingen erin aan te brengen. dat ook in het onderwijs klappen moesten vallen. Het onderwijs zal moeten meewerken aan het vaststel len van prioriteiten die binnen de be staande mogelijkheden passen. ■fe Efficiency Schoolbesturen zullen moeten zor gen voor een efficiënt beleid. En lera ren en schoolleiders moeten niet di rect terug schoppen wanneer een ambtenaar (zoals dr. P. J. Gathier) zich eens kritisch uitlaat over hun werk. Dr. Huls vond het merkwaardig dat zaken als verkleining van de klassen meer tongen en pennen in beweging brengen dan de zaak van het christe lijk onderwijs. Hij wees daarom uit voerig op het belang van het christe lijk onderwijs, dat nu de taak heeft jonge kinderen te leren dat zij de resultaten van wetenschap en tech niek moeten beheren als werken van Gods handen. •fe Specialisatie In de middagvergadering spraken de heren M. Baayens en L. Costers over de vernieuwing van kleuter- en basisonderwijs. Hoofdinspecteur Cos ters rekende erop dat in de nieuwe wet op het basisonderwijs ook het kleuteronderwijs zou worden opgeno men. Er komt dan één school voor 4- tot 12-jarigen. Er is reeds een plan om binnen de onderwijzersopleiding twee speciali saties in te stellen, een voor het on derwijs aan 4- tot 8-jarigen en een voor 8- tot 12-jarigen. Ook de oplei ding voor kleuterleidsters moet dan veranderd worden. Het probleem bij de integratie van COMMENTAREN De Nederlanders zijn een goed volk, maar het moet niet te gek worden. Dit geliefde beeld van onszêlf wordt bevestigd in de NIPO-enquète waar in de gevoelens en inzichten aangaande ontwikke lingssamenwerking van een representatieve groep van 3007 personen zijn getoetst. Ruim 91 procent is voor meer of evenveel ontwikkelingshulp. Maar 44 procent meent ondertussen heel goed in de gaten te hebben, dat de hulp maar voor een klein deel terecht komt bij de mensen die haar nodig hebben. De voorstanders van verhoging van de hulp (47 procent) vinden voor twee derde deel, dat daarvoor andere middelen dan belastingver hoging moeten worden gevonden. En 50 procent vindt het een slechte methode om meer import uit ontwikkelingslanden in ons land toe te laten, als onze eigen produktie daaronder enige tijd zou lijden. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat we wel goed zijn, maar niet gek. Persoonlijk koesteren de Ne derlanders zelfs verhevener gevoelens dan hun regering. Dat moge blijken uit het gegeven, dat 45 procent denkt dat de regering aan ontwikke lingssamenwerking doet om economische redenen, zoals het bevorderen van de handel, er zelf aan Hierdoor ontstaan vreemde tegenspraken: een niet onaanzienlijk aantal mensen dat meent dat maar weinig hulp de mensen bereikt die haar nodig hebben, is tóch voor handhaving van het peil van de hulp. Zo zijn er meer onverwerkte tegenstellingen: wèl voor vergroting van de hulp zijn, maar tegen belastingverhoging tot dat doel; wèl voor vakopleiding en industrialisatie in ont wikkelingslanden zijn, maar niet voor importen uit die landen die onze werkgelegenheid zouden kunnen schaden. Hier blijkt uit, dat de samenhangen niet goed zijn doordacht. Daarmee heeft de nationale com missie in elk geval een aantal nuttige aanwijzingen gekregen voor haar voorlichtingsbeleid. Uit de enquête is ook genoeg bewijs te halen om vast te stellen, dat dit geen hopeloze onderneming hoeft te zijn. Naarmate de ondervraagden meer onder wijs hebben gehad, blijkt er namelijk al veel meer begrip voor die samenhangen te bestaan. En ook partijpolitiek gezien zijn er interessante verschillen aan te wijzen. Zo blijken b.v. relatief gezien de Als wij directeur-generaal van de PTT zouden zijn (zoals bekend is dat gelukkig niet zo) zouden wij liever onze tong afbijten of onze hand afhak ken dan met deze tong of hand een plan publiceren dat op niet eens zo lange termijn toch maar tot doel heeft de Nederlanders rijp te maken voor de tweede telefoon in huis. Want als wij directeur-generaal van de PTT zouden zijn, zou ons heel wat gelegen zijn aan de image van ons overheidsbedrijf dat tot de dag van vandaag enerzijds geen kans ziet iedereen die het vraagt onmiddellijk op het telefoonnet aan te slui ten en aan de andere kant op bepaalde plaatsen zoveel overcapaciteit op zijn centrales heeft dat het kennelijk de moeite loont om bij wijze van proef te onderzoeken hoe die capaciteit alsnog benut kan worden. Wij zouden, als wij directeur-generaal van de PTT waren, niet alleen inzien dat dit soort plan nen ergerlijk is voor de wachtenden, maar ook dergelijke fouten in de planning van ons bedrijf diep betreuren. Daarom zou er ons heel wat aan gelegen zijn zelfs de vaagste aanduidingen over dit soort toestanden te vermijden. Bovendien zouden wij, als wij directeur-gene raal van de PTT waren, overwogen hebben dat wij aan het hoofd stonden van een diensten ver lenend overheidsbedrijf dat een zekere faam heeft opgebouwd wat betreft zijn grote winsten verdienen, eigenbelang, afzetgebieden vormen en zovoorts. Maar zélf vinden ze voor 53 procent, dat het behoort te gebeuren omdat het een morele plicht is, anderen te helpen. Nu vindt prins Claus, de voorzitter van de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 1970- 1980, dat ons volk er vaak nogal eenzijdig, emotio neel en paternalistisch over denkt. Dat mag hij natuurlijk best vinden: als volk zijn we namelijk heus niet onschendbaar. Maar het is wel treffend, dat voor hem uit de enquête een heel ander en minder vleiend beeld oprijst dan de ondervraagde Nederlanders waarschijnlijk bedoeld hebben te geven. Hierbij komt trouwens een oud bezwaar van enquêtes naar voren, dat naar onze mening nog steeds niet is ondervangen: hoeveel van de onder vraagden 'vinden dat zij iets moeten vinden' en bouwen zo een beeld van zichzelf op, dat er een beetje mee door kan? Je kunt je immers eigenlijk niet permitteren ook niet tegenover een enquê teur om voor verlaging van de ontwikkelings hulp te zijn. Maar je wilt toch ook niet naïef lijken door zomaar aan te nemen, dat de hulp daar komt waar ze wezen moet. AR-stemmers het meest bereid te zijn, de gevolgen in ons land van meer import uit ontwikkelings landen te aanvaarden (36 procent) en CH-kiezers het minst (17 procent). Kiezers van alle andere partijen zitten tussen deze uitersten in Misschien slaagt de commissie erin om de ge noemde samenhangen in breder kring duidelijk te maken. Dan zal duidelijk worden, hoe allerlei mechanismen economische, monetaire en poli tieke precies de verkeerde kant op werken en dat deze generatie daar een soort omkering in teweeg zal moeten zien te brengen. En daarbij hoeft heus niet alleen die morele plicht onder streept te worden, maar ook het belang van de komende generaties. Ten slotte: dat het ontwikkelingsvraagstuk ook belangrijke psychologische voetangels en klemmen inhoudt, blijkt uit het grappige gegeven, dat op de vraag of er ook in ons eigen land ontwikke lingsgebieden zijn, veel meer mensen uit de Rand stad ja zeggen dan Groningers. winsten, die in feite nog veel groter zijn dan uit de cijfers blijkt als wij maar net als elk ander be drijf onze miljoeneninvesteringen (die ondanks al les kennelijk nog steeds achterblijven) op korte termijn financieren. Niet in de laatste plaats zouden wij, als wij di recteur-generaal van de PTT waren, bedacht heb ben dat met dit plan wij zelf en niet onze consu menten de behoefte zouden scheppen en ook dat deze tijd toch al vervuld is van status-symbolen, waar zo'n tweede telefoon natuurlijk meteen bij- hoort en dat er nog heel wat mensen in Neder land allerminst behoefte aan zo'n ding zouden kunnen hebben gewoon omdat zij te klein wo nen. Het is mogelijk dat wij, als wij directeur-gene raal van de PTT waren, ons ten aanzien van onze tweede overwegingen over de financiering en de rentabiliteit van ons overheidsbedrijf zouden moe ten verschuilen achter de wensen en verlangens van een politiek verantwoordelijk bewindsman, subsidiair diens ambtelijk apparaat. Daarom ook zouden wij als wij directeur-gene raal van de PTT waren, bedenken dat het toch maar verstandiger is tong/hand ongerept te laten, maar gewoon het hele plan in de diepste laden van ons bureau op te bergen en tong of hand te ge bruiken voor een gesprek met of een brief naar onze minister over deze geforceerde bedrijfsvoe ring. beide opleidingen is echter dat aspi rant-onderwijzers een havo-diploma nodig hebben en apsirantkleuterleid- sters met mavo kunnen volstaan. ■fe Groepen De heer Costers zei tenslotte dat in veel gevallen de klassegrootte geen beletsel kon zijn om het klass«ver- band los te laten en in groepen te gaan werken. Op een school met zes klassen ligt het gemiddelde aantal leerlingen tus sen de 28 en 33,5. Op grotere scholen wordt dat ongunstiger, maar op klei nere scholen zijn de klassen ook weer kleiner. Van een verslaggever AMSTERDAM De civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft in twee in hoger beroep dienen de zaken t ussen de Nederlandse Hartstichting en de heer J. van der Putten te Oosterhout beide partijen ieder één keer in het gelijk gesteld. In de eerste zaak die in eerste aan leg door de Nederlandse Hartstichting was verloren, bepaalde de kamer dat het de heer Van der Putten voortaan verboden is om namens de vereniging van lijders aan hart- en vaatziekten, die hij adviseert, de naam „Centraal bureau fondsenwerving" te gebrui ken. Ook dient hij zich te onthouden van uitlatingen in ongunstige zin over de Hartstichting. In beide geval len staat een dwangsom van duizend gulden op overtreding van het ver bod. In het in eerste aanleg eveneens door de Hartstichting verloren ge ding, dat door de heer Van der Put ten was aanhangig gemaakt, bepaalde de kamer dat de Hartstichting zich in de toekomst moet onthouden van de nigrerende uitlatingen aan het adres van de heer Van der Putten. De Hartstichting is van mening, dat het percentage van de opbrengsten van de door de heer Van der Putten ge voerde acties veel te laag is. Zij heeft dit standpunt herhaaldelijk in de pu bliciteit gebracht. Ook op overtreding van dit verbod staat een dwangsom van duizend gulden. Van een verslaggever DEN HAAG Vertegenwoordigers van bijna alle partijen hebben de re gering vragen gesteld over de behan deling van de joden in Syrië. Zij vra gen de regering er eventueel via internationale instanties bij de re gering van Syrië op aan te dringen de daar wonende joden de vrijheid te geven te vertrekken, wanneer zij dat willen. Volgens sommige berichten worden de joden in Syrië blootgesteld aan martelingen. De partijen die hierover geen vragen hebben gesteld zijn de CPN, de Boerenpartij. NMP en de anafhankelijke Jac. de Jong. ZEIST De gereformeerde zen- dingsbond in de Nederlandse her vormde kerk verwacht, dat haar in komsten over 1971 onder de begrote bedragen zullen blijven. Dat zou be tekenen. dat niet alleen een aantal extra verzoeken om steun van de kerken in Kenia en Indonesië afge wezen moeten worden, maar dat ook het bestaande werk niet volledig ge handhaafd kan blijven. Om dit te voorkomen, gaat de GZB van 29 no vember tot 6 december een landelijke actie voeren onder het motto „Vijf december: doe 't eens voor een an der". Onder meer zullen de met de GZB meelevende scholen huis-aan- huis-collecten organiseren. De psalmist is in Psalm 103 met zichzelf in gesprek. „La Here, mijn ziel", zegt hij. En wie hem vraagt: „Waarom?" woordt hij: „Vergeet niet een van Zijn weldaden." Maar weldaad die de hoogste indruk op hem gemaakt heeft is geving. Hij roept het blij uit: „Zover het oosten is van hel gj ten, zover doet Hij onze overtredingen van ons." Ze blijven nergens opgehoopt om op een gegeven momen weer tussen ons en God in te kruipen. Gods vergeving is zi dat wij daardoor een nieuw mens worden. Als God het ha nigt is Eet een nieuw hart. Als God ons leven bevrijdt, ontv wij nieuw leven. Als God onze Geest verlost van de druk, oi s gen wij een nieuwe Geest. Laat de zonde dan geen littekens na? Ja. Blijven er dan gj dingen die wij eeuwig zullen betreuren? Ja. Zoals er ook handen van de opgestane Heiland de littekens geblevt de wonden van het kruis. Maar die littekens zijn tevens eéï vende herinnering aan Gods goedertierenheid, opdat we onszelf zullen verheffen, opdat we steeds zullen weten: ben, ben ik uit genade. We lezen vandaag: Lucas 14: 12t24. We lezen morgen: Mattheus7:13-20: Nieuwe beginselverklaring voorgesteld KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Re monstrantse Weekblad pleit ds. L. B. Houtgast uit Gorssel voor een nieuwe remonstrantse begin selverklaring zonder aanduiding van een Godsbegrip. Robinson, Paul van Buuren, Doro- thee Sölle, Bonhoeffer en Harvey Cox hebben ons niet onberoerd gelaten, zegt ds. Houtgast. We kunnen niet meer geloven in een persoonlijk aan spreekbaar God, die de wereld en daarin ons leven leidt. We kunnen zovele van onze oude en ook nieu we liederen niet meer con amore meezingen. Niet alleen gemeentele den, maar ook predikanten zullen in dezen hun moeite hebben. Volgens de beginselverklaring van 1928 willen de remonstranten „God vereren en Hem dienen". Ter wille van de „oprechtheid tegenover ons- BARCELONA (AFP) De situatie bij de SEAT-autofabrieken in Barce lona is niet gewijzigd, De meeste ar beiders blijven tot dinsdag uitgeslo ten, wegens hun weigering het werk te hervatten. Slechts enkele afdelin gen staken niet. Ongeveer 6.000 arbeiders in Barce lona hebben gisteren de opdracht om op 29 oktober te staken uit solidari teit met de werknemers van de SEAT opgevolgd. De order tot „algemene staking" was gegeven door de illegale „arbeiderscomité's" zelf en tegenover de buitenwereld" stelt ds. Houtgast in de plaats daar van de volgende formulering voor: „De Broederschap der Remonstranten is een gemeenschap van christen-hu manisten, die in vrijheid en ver draagzaamheid ernaar streven, hun leven zowel persoonlijk als maat schappelijk te laten leiden door het evangelie van Jezus Christus." Ds. Houtgast: Wat wil men méér dan het evangelie van Jezus Christus, de boodschap van het ware mens-zijn, de ervaring, dat daar een omkering van het hele menszijn gegeven is? „Jezus" zijn voor anderen is de erva ring van Transcendentie zegt Bon hoeffer, van datgene, wat ons leven te boven gaat. Niet relevant In een eerste commentaar schrijft hoofdredacteur ds. A. M. van Peski, dat voor zijn gevoel de discussie rond NED. HERV. KERK Beroepen: te Wekerom: Schuurman te Putten. GEREF. KERKEN Beroepbaar: G. J. Jans, \kaj| Bussum. Benoemd: tot geest.-verz. Breukelderhof te Bennekom Hartenberg te Wekerom: A. Tn te Velp, die deze benoeming aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Almelo: Chr Poel te Yerseke. DOOPSGEZ. BROEDERSCI Beroepen: Te Den Haag (arb Pati)A. v.d. Doel te Den Haag. I NED. HERV. KERK Afscheid: van Körtgene: F. lekes wegens vervroegd emeritaj GEREF. KERKEN Afscheid: van Stadskanaal Schrovenwever wegens emeritai Intrede: te Fijnaart c.a., sinds 1 juni 1970 reeds werk: als pastoraal medewerker: kant# A. van Exel te Fijnaart. GEREF. KERKEN (VRIJG.fde Intrede: te Marknesse: kanjeU; Wielenga uit Barendrecht. (eek ALG. DOOPSGEZ. SOC. (in Intrede; te Den Haag: E. vant hi ten uit Hilversum, voorheen n I dingspred. te Prati (Indonesië), yer ecin tteri het geloof in „een persoon-achtige n In vpr-zpLprïni Bl God" al lang heeft plaatsgemaakt oOCiaiC Vei ZeKeriHfe voor een andere, wgarbij het wèl heet toegaat in hoofden en harten. Hij bedoelt de strijd „tussen een concreet-profetisch geloof, dat directe lijnen voelt lopen van het evangelie naar radicale strijd in de wereldse structuren èn een geloof, dat dit te riskant en niet wezenlijk acht en met zijn hart bij onwereldser geloofsza ken is". Dit is de strijd, die volgens ds. Van Peski momenteel de her vormde kerk verscheurt' en hij heeft het gevoel, dat pas in het licht van déze worsteling de Godsvraag op nieuw relevant gaat worden. 197 \Z premies voor DEN HAAG Voor een verzekeringswetten zijn de 7oor het jaar 1972 vastgesteLrs, procenten van het inkomen zuq volgende premiepercentages AOW: 10,3 (was 9.9), AWW: 1, Algemene kinderbijslagwet: AWBZ: 2 (1,6), Kinderbijslagwe loontrekkenden: 3,3 (3,3), WA (5,6), WW: 0,8 (0,8). De herziene premiepercentag tekenen dat de totale druk m( vc half orocent is gestegen. (tijl de "9 ge 1 ng Indrukken van de bisschoppensynode in Rome (3) door H. Biersteker „Wat kunnen wij als christe nen in deze grote crisis doen?" Die indringende vraag heeft de Engelse econome Barbara Ward de Romeinse bisschoppensynode voorgehouden. De crisis waarop zij doelt is beklemmend genoeg. „Het grootste deel van onze energie komt uit een bron, waar van het einde in zicht is, name lijk, aardolie, kolen en gas. En het verbruik ervan is zodanig dat met name wat olie betreft gerekend moet worden op de uit putting van de bronnen in de komende eeuw. Zelfs waar het bestand nog toereikend is heb ben de industriële landen de goedkoopste en makkelijkst be reikbare bronnen uitgeput. Daar door hebben zij bijgedragen tot een kostenstijging voor de ont wikkeling van landen die later gekomen zijn". Maar groter verbruik betekent ook grotere vervuiling. De afval van een intensieve verbruikseco- nomie vergiftigt niet alleen ri vieren en lucht in eigen land, maar komt ook in de zeeën en verhoogt naar men zegt 4e .aar- detemperatuur. „Als deze ver schijnselen het onvermijdelijk gevolg zijn van een hoge levens standaard van één kwart van de wereldbevolking wat gaat er dan met onze wereld gebeuren als de andere driekwart van de mensheid ditzelfde welvaartspeil zal bereiken? We kunnen onze economische bedrijvigheid niet scheiden van water-, lucht- en bodembeheer, waarvan tenslotte ons aller overleven afhangt. De overbelasting van de biosfeer is nu al een onderkend risico. Zul len de rijken dus tegen de armen zeggen: pech gehad, terwijl wij onze levensstandaard op peil houden moeten de ontwikke lingslanden in het belang van de mens hun levensstandaard maar laag houden? Het pro bleem van de verdelende recht vaardigheid staart ons hier aan Het was vreemd om na deze pijnlijke analyse toch nog weer verscheidene bisschoppen te ho ren afgeven op regeringspro gramma's tot geboortebeperking. De twee enige vaders die de aan dacht vroegen voor de bevol kingsexplosie kwamen uit Vene zuela en Indonesië. Aartsbisschop Darmojuwono van Semarang acht het hoog nodig dat de kerk de mensen in ontwikkelingslan den actief gaat bijstaan bij het streven naar verantwoord ouder schap. „Er moeten wetenschap pelijke studies ondernomen wor den om de periodieke onthou ding gemakkelijker en effectie ver te maken", aldus de Indone sische kardinaal. (Hierbij verme nigvuldigen zich de gedachten, evenals waarschijnlijk zijn pa rochianen). Onze neiging om het bevol- kingssurplus voornamelijk in de derde wereld te situeren leidde tot een felle uitval van Barbara Ward. Een journalist had haar gevraagd of het niet beter was de ontwikkelingslanden de pil te geven dan voedsel. Zij wond zich hierover bijzonder op: „Waar ik ook kom, in Afrika, Latijns Ame rika of Azië, vraagt men: waar om stelt de blanke er zoveel be lang in dat er minder van ons zijn? Hebben de rijke mensen niet een inhaerente wil tot geno cide? Wij hebben het recht van de mensen op een beter aandeel in de wereld niet in de schaal gelegd. Wij zeggen hen slechts: maak minder kinderen Ik zie niet in waarom zij die op een bepaald ogenblik in de geschie denis voornamelijk door verove ring de hand hebben gelegd op de meeste rijkdommen van ds aarde, nu van ieder ander ver wachten dat zij niet te veel eisen stellen en zich matigen", aldus de veeg uit de pan van Barbara. Later zei een Rhodesische bis- ent ng schop: „We moeten veel meer vrouwen in de curie hebben. Maar het zal moeilijk zijn om er meer te vinden zoals Barbara Ward. Nadat die gemaakt is moe ten ze de gietvorm zijn kwijtge raakt". Geen geweld, de kerk moet de gewetens bereiken (Equador). Geweld is de grootste verleiding bij ons, het kan wel legitiem zijn, maar het is meestal niet effectief (Nicaragua). Welk antwoord ge ven we de mensen voor wie het geweld tot een obsessie is gewor den? (Uruguay). De kwestie van het geweld veroorzaakt een schisma onder onze katholieken (Dominicaanse republiek). Deze collectie uitspraken verzamelde ik uit de notities van een paar synodedagen. De afkeer van re volutionair geweld is algemeen maar wordt vooral gevoed door de vaders uit Latijns Amerika. Het leidde tot het commentaar van de kritische priestergroep Operatie Synode: is het hen be gonnen om passief toezien hoe anderen de kastanjes uit het vuur halen of bedoelen ze ge weldloosheid als een actieve strijdmodei? En kardinaal Al- frink zei: „De vrede waarin wij vandaag leven is geen paradijs maar voor velen van onze tijd genoten vergelijkbaar met een hel. Vele mensen zijn daarom bepaald niet zo bang voor het ge bruik van wapengeweld als voor het voortbestaan van het geves tigde onrecht. Het is niet moei lijk het geweld te veroordelen, het is veel moeilijker het te voorkomen. Wij hebben dringend behoefte aan actieve, niet ge welddadige vormen van verzet", aldus de kardinaal in een knapp* interventie waarbij zijn voorzit terschap van de Internationale Pax Christi-beweging duidelijk ger meesprak. Hij viel de Ameri kaanse bisschoppen bij die de synode hebben gevraagd zich krachtig uit te spreken voor de erkenning van „selectieve" ge wetensbezwaarden, dat zijn die genen, die niet tegen deelneming in iedere gewapende strijd zijn, maar wel tegen deelneming in bepaalde oorlogen, bijvoorbeeld Vietnam. Opmerkelijk genoeg heeft ook de nogal conservatieve kardinaal Krol van Philadelphia zich hier achter geschaard, De Amerikaanse bisschoppen hebben verder de Wereldraad van Kerken ten voorbeeld ge steld die in het vlees van zijn eigen budget sneed ten behoeve van verdrukte rassengroepen in de wereld. De Belgische bisschop pen vinden dat de synode dit programma tot bestrijding van het racisme moet ondersteunen. 'e)A\ t. ril linj

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2