tijging loonsom in drie jaar tot 8 procent matigen V erzekeringen motorrij tuigen weer duurder Aanbeveling SER-commissie: Tandartsen eisen fluor in water Sèt uw hulp bouwen we verder inder u kan dat niet! Het Kwartet Gemiddeld f 30.- omhoog KLM verwacht flink verlies Posttarief voor brieven: 30 cent hit weer Fraaie herfst Koninklijk bezoek in kleur op tv Patiënt naar gemeentebestuur Actie tegen gevaarlijke artikelen Arrestant bekent 184 inbraken Crita) P rijsve rl agi n g autogasolie kantoor Leiden ieewe Leidlse Courant Zaterdag 30 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Verlaag, teil opzichte van 1971, de staging van de loonsom per werknemer gedurende drie jaar telkens met twee pun ten. Hierdoor kan na vier jaar (dus rond 1975) weer een nominale loonontwikkeling van acht procent per jaar worden verwerkelijkt, met een daarbij behorende prijsstijging van drie tot vier procent. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verzeke ringspremie voor motorrijtuigen, inclusief bromfietsen, zal met gemiddeld 30 gulden worden ver hoogd. Premier Biesheuvel heeft dit gisteren na afloop van het ka binetsraad meegedeeld. Het is de tweede keer in enkele maanden tijds dat tot een verhoging van de premie is besloten. De nieuwe verhoging vloeit voort uit de optrekking van het minimum bedrag van 400.000 gulden tot 1 mil joen gulden waarvoor voertuigen mi nimaal verzekerd moeten zijn. Geble ken is dat het minimumbedrag van 400.000 gulden vaak te laag was. ..Er hebben zich schrijnende gevallen voorgedaan", aldus de premier. Mr. Biesheuvel wees erop dat er nu al verzekeraars zijn die de aanspra kelijkheid dekken tot een bedrag van 1 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat de verho ging voor motorrijtuigen ingaat per 1 januari 1972 en voor bromfietsen en andere niet-gekentckende motorrij tuigen op 1 maart 1972. De vorige premieverhoging die nodig was voor de gestegen kosten kwam ook gemid deld neer ip 30 gulden. Schulden NS Overeenkomstig de aankondiging in de miljoenennota besloot de regering gisteren de schulden van de Neder landse Spoorwegen op 740 miljoen gulden over te nemen. Met ingang van 1 januari 1972 zal de rijksover heid voortaan de verliezen van de spoorwegen compenseren die voort vloeien uit de handhaving van onren dabele lijnen. Deze beslissing is in overeenstemming met een EEG-richt- lijn. Met betrekking tot het goederen vervoer zullen de openbare dienstver plichtingen worden afgeschaft. Dit maakt het voor de spoorwegen moge lijk over te gaan tot een herstructu rering van het wagonladingvervoer. Premier Biesheuvel kondigde aan dat het eind vorig jaar door Casema uitgebrachte rapport over het cen traal antenne-systeem over enkele dagen zal worden gepubliceerd. De regering heeft over de inhoud van het rapport nog geen standpunt inge nomen. Hoofdzaken Het kabinet ging ook akkoord met enkele voorstellen om het kabinetsbe raad efficiënter te doen verlopen. Het beraad zal zich voortaan meer beper ken tot zaken van algemeen rege ringsbeleid door onder meer detailza ken in de onderraden te behandelen en de onderwerpen uitvoeriger te la ten voorbereiden door ambtenaren. Er werden twee nieuwe onderraden ingesteld, namelijk een raad voor het wetenschapsbeleid en een voor het welzijnsbeleid. Tijdens de kabinetsvergadering werd een felicitatietelegram verzon den aan de Engelse premier Heath. Premier Biesheuvel zei erg blij te zijn met Engelands toetreding tot de EEG. ..Vanaf deze dag zal Europa een sterkere kracht zijn voor de vrede en de Welvaart", aldus het telegram. AMSTERDAM Bij de KLM heeft zich een ongunstige verhouding ontwikkeld tussen de groei van de inkomsten en de stijging van de kos ten. Als deze ontwikkeling zich voort zet, verwacht de directie het boekjaar te moeten afsluiten met een belang rijk negatief resultaat. Besloten is dan ook geen interim-dividend uit te keren. Uit de cijfers blijkt dat de bedrijfs- inkomstcn met 11 procent zijn geste gen. De kosten stegen echter met 20 procent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De posttarieven gaan, zoals in augustus al door minis ter Drees (verkeer en waterstaat) werd aangekondigd, aanstaande maandag. 1 november omhoog. De portokosten van bijvoorbeeld een normale brief onder de 20 gram zul len dan 30 cent in plaats van een kwartje bedragen terwijl de brief kaarten 25 cent zullen gaan kosten. Zoals bij eerdere tariefsverhogingen is gebleken, zal een aantal mensen do brieven de volgende week toch nog tegen het oude tarief versturen. De PPT heeft zich voorgenomen wat dit betreft een eenuanceerd beleid te voeren. Zo zullen de mensen die vol gende week een te laag gefrankeerd poststuk ontvangen niet direct alle maal de bekende blauwe kaart voor bijbetaling ontvangen. „Wij beginnen maandag echt geen heksenjacht", al dus een PPT-woordvoerder. Aan de andere kant kan de PTT weer niet te soepel gaan optreden, omdat daar an ders misbruik van kan worden ge maakt. Om moeilijkheden op dit punt, zoveel mogelijk te voorkomen zal de PTT vandaag in de kranten per ad vertentie nog eens de aandacht op de verhogingen vestigen. De blauwe kaarten die dan toch. nog verstuurd moeten worden zullen, naar de PTT verwacht weinig problemen opleve ren. „Het publiek heeft zeer positief gereageerd op de invoering van' deze kaarten, waardoor de afschaffing van het strafport mogeliik werd, een zeer hogp percentage bijbetalingen wordt .zonder verdere aanmaning verricht, aldus de PTT. Al wordt het dit weekeinde geen 20 graden zoals de vorige week, toch is het opnieuw een fraai herfstweekeinde. Een hoge- drukgebied blijft voor zonnige perioden zorgen en een aange name temperatuur van 13 14 graden. Een front van de oceaan komt zondag niet verder dan Enge land, zodat dit oktoberafscheid een fraai «_n overwegend zonnig karakter heeft. Zon en maan 31 oktober: zon op 7.32, onder 17.15; maan op 15.47. onder 4 05; 2 nov. V.M. Hoog water Hoog water, 31 oktober: Rotter dam le getij 2.04, 2e getij 14.10; Scheveningen 0.16 - 12.46; Vlis- singen 11.40Haringvliet a.d. Zeezijde 0.46 - 13.16. Dat is de voornaamste aanbeveling (zoals zij zelf zegt) van de commissie van economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad. De commissie van onafhankelijke deskundigen had tot taak een rapport over de sociaal-economische situatie op te stellen. Het rapport bevat een analyse van die situatie. De commis sie doet op basis van die analyse aan- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS zendt zondagmiddag een vijftig minuten durende kleurenfilm uit over het ko ninklijk bezoek aan Indonesië. De uitzending is bepaald op Ned. I om 17.30 uur. schippers meten de waterstand de IJssel. Deze is zo laaq dat er I wat schepen in deze rivier gestrand zijn. (AFP) Winnie de vrouw van de voormalige n het verboden „Afrikaanse congres", is donderdag in tot een voorwaardelijke van een half jaar, proeftijd van drie jaar, ver- omdat zij zich niet zou heb- aan de regels betref iet haar opgelegde huisarrest. 6 november moet mevrouw 3 opnieuw voorkomen, ditmaal n andere overtreding van de :stbepalingen. CZBU X/&CCÜJU/71 ZD INTERIEURVERZORGING CPUN55URGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING WAALWIJK De vier tand artsen in Waalwijk, F. Smits, A. van de Wiel, E. Steens en A. Pol dervaart eisen dat het drinkwater wordt gefluorideerd. Zij hebben een brief gericht aan het gemeen tebestuur en aan de .Waahvijkse burgerij met de mededeling dat in het vervolg iedere patient die zij niet kunnen behandelen, door gestuurd wordt naar het gemeen tebestuur. Voorts zuilen zij die patiënten we ren die zich niet hebben gehouden aan het voorschrift van hun tandarts in afwachting van de fluoridering ta bletten te gebruiken. Burgemeester en wethouders spra ken zich in de raad niet uit tegen fluoridering maar hielden zicfh aan het rapport van de commissie van VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. geef op als nieuwe abonnee: [raat Plaats: aalt per maand per kwartaal per jaar abonnementsgeld wordt betaald door: Dkje naar keuze Invullen. B nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. •gegeven door: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Bnd mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke fars/decoratleve onderzettegel. lorhalen wat niet wordt verlangd) bstzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: )EUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267. Leiden onderzoek, waarin gezegd wordt dat fluoridering van het drinkwater een te dure taak zal zijn (ruim 125.000) en in de praktijk nagenoeg niet te verwezenlijken. De commissie vestig de er voorts de aandacht op dat fluo ridering in Duitsland vtrboden is. De Waalwijkse tandartsen noemen de motieven in het rapport onbenullig en onjuist. Het aantal patiënten is dermate groot geworden dat de Waal wijkse tandartsen overbelast zijn. Ze vinden dat door het uitblijven van fluoridering van het drinkwater de situatie nog zal verslechteren. Na een discussie van bijna drie uur, donderdagavond in de raad, staakten de stemmen: ntgen voor en negen tegen. De zaak komt nu op nieuw in behandeling in de volgende vergadering. Van een verslaggever DEN HAAG Het Consu menten Contact Orgaan, waar van onder meer de Nederlandse vakbonden lid zijn, is een actie begonnen tegen gevaarlijke ap paraten en giftige stoffen in de huishouding. De directeur van het CCO, de heer Van der Post verklaarde tegenover ons, dal het zijns inziens tijd werd voor een „felle actie", omdat hij zo langzamerhand, aan de hand van eer dere in het CCO-orgaan verschenen artikelen en op grond van door het CCO verricht onderzoek, tot de con clusie gekomen is. dat in het huishou den gebruikte artikelen dikwijls een groot gevaar opleveren. Vooral onvol doende beviljgde electrische appara ten (die sinds 1 januari niet eens meer op de markt mogen worden ge bracht. een voorschrift, waarop vol gen de heer Van der Post onvol doende controle wordt uitgeoefend) en allerlei schoonmaakmiddelen, die gevaarlijke chemische bestanddelen bevatten, worden in dit verband ge noemd in Koopkracht. Maar ook een eenvoudig gebruiksvoorwerp als een eenvoudige vlonder, die volgens Koopkracht een gevaarlijke construc tie heeft, wordt gesignaleerd. De heer Van der Post deelde ons mee, dat ook in de toekomst door het CCO scherp op dit soort verschijnselen zal worden gelet. Als voorbeeld noemde hij een bizonder gevaarlijk Duits schoon- maakm'ddel, waarop in ingewikkeld Duits e&n waarschuwing staat aange geven, wat nu niet direct voor iedere Nederlander begrijpelijk is. en waar op hij in een volgend artikel terug zal komen. LONDEN (Reuter, AP) De India se premier mevrouw Indira Gandhi is gisteren vanuit Wenen in Londen aangekomen, de derde stad, die zij op haar reis door Europa en Amerika zal bezoeken. Zij werd op de Londense luchthaven verwelkomd door de Brit se minister van buitenlandse zaken, Douglas-Home. Zij zal in Londen be sprekingen voeren over het geschil met Pakistan en andere internationa le ontwikkelingen. bevelingen over het te voeren beleid, waarbij ook wordt ingegaan op de loon- en prijsontwikkeling. De SER zal dit rapport behandelen in zijn vergadering van 19 november a.s. De commissie heeft zich bij haar analyse in hoofdzaak gebaseerd op de gegevens in de macro-economische verkenning 1972 van het Centraal Planbureau. De commissie deelt in een samen vatting mee dat buitenlandse invloe den een belangrijke rol hebben ge speeld bij het verloop van de con junctuur in het land. Dat buitenlandse invloeden een belangrijke rol hebben gespeeld wordt bevestigd door een onderzoek dat het Centraal Planbureau heeft in gesteld. Daaruit blijkt dat de in de laatste jaren in ons land bestaande overspanning op de arbeidsmarkt en het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans (dus in feite de overbesteding, zo zegt de commis sie) in hoofdzaak moeten worden toe geschreven aan de hoogconjunctuur in het buitenland. Dit zou, aldus de commissie, tot de conclusie leiden dat bij een afzwak king van de internationale conjunc tuur de spanning op de arbeidsmarkt vermindert en ook de betalingsbalans evenwichtiger wordt. Inderdaad wij zen de gegevens voor 1972 in die richting. NIJMEGEN De Nijmeegse poli tie heefteen 20-jarige ongeschoolde arbeider uit Nijmegen gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van meer dan 200 inbraken. De man heeft 184 inbraken bekend, maar de politie verwacht dat dit aantal nog zal stijgen. In een paar gevallen had hij medewerkers. Enkelen van hen zijn ook gearresteerd. Wij zouden er meer bij win nen door ons te laten zien zoals wij zijn dan door te willen schij nen wat we niet zijn. LA ROCHEFOUCAULD Mama, telefoon! Koningin Juliana en prins Bernhard raakten gisteren bij hun bezoek aan Munster ingesloten door een enthou siaste menigte van zeker 15.000 men sen. De politie bleek tegen deze mensenmassa niet opgewassen. Prins Bernhard probeert voor zijn vrouw een weg te banen. ROTTERDAM De prijs van autogasolie aan de pomp wordt per 1 november, maandag. 0.3 cent per liter lager. Petroleum, gasolie, huisbrando lie 1 en 2 en dunne stookolie worden met ingang van dezelfde datum ƒ0,30 per 100 liter goedkoper. De zware stookolieën worden verlaagd met 3,70 per 1000 liter/kg. De prijsverlagingen worden volgens mededelingen van de Shell doorge voerd in het kader van het bestaande systeem tot vaststelling van de maxi male prijzen voor vloeibare brand stoffen. Prinses Beatrix, minister van volks gezondheid dr. L. B. J. Stuyt en prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, voorzitter van de Nationale Ziekenhuis Raad tijdens een plechtigheid in de Dom kerk in Utrecht ter gelegenheid van de symbolische opening van het Ziekenhuiscentrum, die gisteren plaatsvond. Vandaag in ZO: Ds. A. T. Besselaar: Sint Juttemis valt niet op 31 oktober Jelte Rep: Je suf kijken naar tele visie in VS Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Hoe en waar klimrozen? Dialoog: Goed met zieken om gaan: een gave Ger Kruis: Een revolutie in kunsl van de zestiende eeuw Paul van Langstraat: Radar in auto Ruud Niemans: Stan Kenton ver dient meer erkenning Onze sterrenkundige: Drie ver- spiedrs draaien om Mars H. Biersteker: Proefschrift van In donesische theoloog over het reali seren van de verzoening Jeanne de Vlieger: Ongehuwde moeders staan er alleen voor A. J. Klei: Nog eens groep drie Mr. G. van Vorden: Pegasus krijgt kramp

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1