KLIMROZEN? schaak Parsifal ideaal Goed omgaan met zieken is een gave kontuur in noi V 7 k A a 4 dialoog Merkwaardig PUZZEL VAN DE WEE ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 Er zijn soorten die maar eindeloos doorgroeien, vier tot zes meter hoog en een gehele gevel onder rozen bedelven, andere bereiken een hoogte van anderhalf a twee meter en zijn ideaal voor hekbeplanting. Dan zijn er doorbloeiers en anderen die bijzonder rijk maar slechts éénmaal per seizoen bloemen voort brengen. Verder onderscheiden we nog enkelbloemige, half- gevulde en goed gevulde soorten, al of niet in trossen bloeiend. We moeten wel degelijk voor ogen houden met welk doel we klimrozen willen aanschaffen. Nu de planttljd gekomen is. die tussen eind oktober en half april ligt, is dit onderwerp zeker actueel. Zelf hebben we destijds leergeld be taald door de prachtige zalmroze koperkleurige „Albertine", mede opvallend door haar rode takken en «onkere gezonde bladeren, langs een hek aan de straat te planten. Een sprookje in de bloei tijd. maar de rest van 't jaar een ramp door haar wilde groei, waar door voortdurend aanbinden en bij- snoeien nodig was om geen klach ten van de politie te krijgen. Een juweel echter voor een hoge muur of slingerend langs een pergola. Het Is helaas geen doorbloeier. Dat geldt eveneens voor de krachtig groeiende „Paul's Scarlet Climber", wel de meest verspreide klimroos ter wereld, met felrode bloemen die niet uitvallen, in staat om het saaiste grauwe huis in lich ter laaie te zetten. Ze doet 't zelfs nog dicht bij zee. Een van de oudste doorbloeien- de klimrozen. ..Zéphérine Drouhin", met verrukkelijk geurende halfge- vulde felroze bloemen, een roos zonder dooms, behoort ook tot de sterke groeiers, die langs hoge muren op hun plaats zijn. Heel wonderlijk dat de reeds in 1930 gewonnen „New Dawn", een zeer bekende doorbloeier met geurende, porceleinachtig lichtroze bloemen, in 1970 bij de internatio nale rozenkeuring in het West- broekpark in Den Haag, de wissel- prijs van de Ned. Rozenverenlging in de wacht mocht slepen. Wel een bewijs dat deze soms tot Kerstmis doorbloelende klimmer uitstekende eigenschappen bezit. Ze voldoet zowel langs hekken, muren en als taludbeplanting: In 1969 verwierf de nieuwe „Handel" deze onderscheiding. Zij bloeit in trossen met grote dubbele bloemen met rozerode rond en wit in 't hart. zowel geschikt voor muur als voor hekbeplanting. Wie van enkelbloemige rozen houdt, zal de in 1967 bekroonde „Parkdirektor Riggers" zeker be wonderen. met enorme fluweelrode bloemtrossen gedurende de gehele zomer. De scheuten kunnen tot drie meter lang worden en ze leent zich goed voor hekwerken. Elke rozenkweker heeft daar- -)(- Aan een klimroos langs de gevel worden andere eisen gesteld dan aan de roos langs het tuinhek. naast nog talloze soorten die het proberen waard zijn, zoals „Golden Showers" (kanariegeel), „Coral Dawn" (helder roze, geurend), „Bonn" (menierood). Alle drie doorbloeiend. Nu nog even de wijze van plan ten. U zorgt voor minstens twee steek diep gespitte grond, maakt een diep plantgat, vooral niet te dicht op een muur. Spit er flink wat stalmest of gedroogde mest doorheen. Zet de wortels van de roos vooraf in water en plant haar veredeling drie tot vijf cm onder de aarde. Wachten met aanbinden tot het voorjaar en nu niet snoeien. A C. MULLER-IDZERDA Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Probleemachtig Partllschakels associëren het woord probleemachtig prompt met een speciaal gebied van het scha ken het combineren en oplos sen van problemen waarvan zij gemeenlijk weinig of niets afweten. Terloops merken wij op dat er een hemelsbreed verschil bestaat tus sen de zo luist bedoelde proble men en de (gecombineerde) eind spelstudies. Indien wij van een van onze op gaven zeggen dat deze probleem achtig is, dan doen wij dit niet in de algemene zin doch zeer bepaald In de specifieke zin van: gelijkende op de oplossing van een probleem, of ook: bevattende een bekend thema uit het domein van de pro blemen. Welnu de eerste opgave van de ze week is probleemachtig. Ze be vat een uit de probleemwereld wel bekend thema, dat wij U thans nog niet noemen, want dan zou de aar digheid er al te gauw van af zijn. Wèl willen wij de zaak nog wat compliceren door erop te wijzen dat hetzelfde thema maar dan onder een andere naam zeer bekend is en nogal vaak voorkomt in eindspelstudies. Deze beide aanwijzingen zouden U voldoende aanknopingspunten moeten geven om althans opgave 1 snel te vinden. Voor wat de op gaven 2 en 3 betreft, zult U op eigen kracht moeten varen. OPLOSSINGEN (1) Snosko-Borovskl Price Wit won els volgt: 1. Dh3 Dxd6? (Nu verliest zwart qeforceerd, maar ook na 1. P5f6 of I. P7f6 blHft wit de kwaliteit voor) 2. Oh7 f8 3. Teil Pe5 4. Txe5l Dxe5 S. Oh8l Ke7 6. Dxd8l (De pointe der combi natie 1) 6. Kxd8 7. Pxf7t Ke7 8. Pxe5 en wit won. (2) Nlmzowitsch Tarrasch. Tarrasch won een schoonheldspri|3. hem verleend voor de wlize waarop hM deze partij won: 1. Lxh2t! 2. Kxb2 Dh4?3 Kql Lxg2l 4 f3 Tfe8! 5. Pe4 DM 6. Kf2 Lxfl 7. dS f51 8. Dc3 Dq2 9. Ke3 Txe4J! 10. fxe4 f4t II. Kxf4 Tf8t 12. Ke5 Dh2t 13. Ke6 Te8t 14. Kd7 Lb5 mat. Inderdaad, heel mooi. maar ook heel moeilljkl (3) Salwe Rubinstein. Hier volgt de winnende combinatie: 1. Deltl! 2. Txel (2. Pfl Th6t 3. Kgl f2t 4. Txf2 Thl mat) 2 f2 3 Dxe4 fxelD 4. Kg2 (Of r. Pfl DxfU 5. Kh2 Th61 6. Kq3 Th3 mat) 4 Dxd2 Kh3Th 6 6 Kq3 Dxh2 7 Kf3 Th3 X i A A A f a A A 1 A vi? isL 6k. Sl A *L A A A A A A A W'i A A '4% i A A a A 0 i ÊL W: A A A X Wit heeft de zwarte koning In het eigen kamp gedreven en moet nu nog de ge- nadestoot geven. Hoe ging dat? Correspondentie aan de heer A. I. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Harm Wiersma in opmars Harm Wiersma. die wiskunde studeert in Groningen, vindt waar schijnlijk wat meer dan voorheen gelegenheid om zich aan de dam; studll te wijden. Die indruk krijgen wij als wij zijn resultaten in de tot nu toe gespeelde vier ronden van de ereklasse-competitie bezien. Met Sijbrands en W. C. Beeke heeft hij de maximale score be haald. Onder zijn veroverde scal pen bevinden zich die van P. Roo- zenburg en r. Palmer. Een mooi succes. Met meer dan normale belang stelling worden zijn komende ver richtingen tegemoet gezien. Hij is Dr«. P. Roozenburg de jongste internationale grootmee ster doch bezit nog geen nationale titel. Zal hij nu gaan doorbreken? Met het wereldkampioenschap 1972 in zicht kan ons land daar alleen maar wel bij varen. Hieronder enige winstgangen van de man. die door sommigen geta- lendeerder wordt geacht dan Sij brands: (1) Zwart: 4. 18. 41 wit: 15. 19. 2. 29. dam op 5. Het afspel ver liep aldus; 41 of?; 5x14. 41-47; 29-23. 18x29: 14-25. 29-33; 19-13 en zwart gaf terecht op. (2) Zwart; 1. 3, 4. 7. 8. 11. 13/2 2; Wit: 25. 27. 31. 33/36. 39 41/43, 45 47/49. Hier pleegde zwart In zekere zin harikirl al is dat bijzonder moeilijk achter het bord te berekenen. Men speelde: 19-24?; 34-3. 14-19. 25x21, 11-17; 27x9. 17x46; 3x19. 4x24; 39-34. 46x19; 43-39. 19-1; 47-41. 1x46; 42-37. 64x4 45x34 en er restte een gunstig eindspel voor wit,, dat tenslotte de winst opleverde. (3) Zwart: 2. 4. 6/8. 11/18. 2. 22. 25. Wit-. 24. 28. 29. 31/33. 36/38, 4/45, 47. Uit het Friesch kampioenschap. 32-27. 4-9; 37-32, 18-23; 28x1. 15x4; 24x15, 22-28 32x23. 4-1; 15x4. 13-181; 4x22. 17x46. H. Wiersma Richard Wagners laatste gro te schepping. „Parsifal", door de componist zelf „ein Bühnen- weihfestspiel" genoemd, werd reeds enige malen op de plaat vastgelegd, eerst door Decca in 1951, twee jaar later door Phi lips. Beide opnamen stonden onder leiding van Hans Knap- pertsbusch. Thans komt D.Q.G. aan de markt met een opname die ver leden jaar gemaakt werd tijdens de Bayreuther Festspiele. dit maal onder leiding van Pierre Boulez. Medewerkenden zijn het koof en het orkest van de Bayreuther Festspiele en een keur van solisten. De titelrol wordt gezongen door James King, die van Gur- nemanz door de fameuze Franz Crass. Voor Kundry en Titurel heeft, men resp. Gwyneth Jones en Karl Ridderbusch geënga geerd. en Amortas en Klingsor worden door Thomas Stewart en Donald Mclntyre vertolkt. Eeh welhaast ideale bezetting die haar bijzonder stempel zet op deze imponerende uitvoe ring. De enschenering was die van Wieland Wagner Het koor stond vanzelfspre kend weer onder de beproefde leiding van Wilhelm Pitz, een figuur die vooralsnog niet is weg te denken uit het Bayreu ther muziekfestijn. Kenmerkend voor de voortreffelijke kwaliteit van het koor is het feit, dat menige grote solist in Bayreuth zijn loopbaan is begonnen als lid van dit ensemble. Wat klankschoonheid en technische precisie aangaat, een opvoering die haars gelijke nauwelijks vindt, laat staan voor verbetering vatbaar is. Het spel van de koperblazers is uniek. De onovertroffen akoestiek van het Bayreuther theater werkt de ideale orkestklank uiteraard nog in de hand. Ook voor de kleine rollen (bloemenmeisjes, graalridders, schildknapen en de altsolo- Marga Höffgen) is de keuze bij zonder gelukkig geweest, de enige opmerking die wij zouden willen maken heeft betrekking op het tempo van sommige or kestrale gedeelten (Charfrei- tagszauber) dat aanzienlijk ho ger ligt dan zij gewend zijn, waardoor de muziek hier iets van haar gewijd karakter in boet. Overigens niets dan lof voor deze waardevolle opname. Mevrouw Koene in Bergen op Zoom is tegen doorgaand bezoek aan kinderen in 't zie kenhuis. De ouders moeten hun kind los kunnen laten. Dan wel; goede voorbereiding van het kind, géén bangmake rij maar rustig zeggen waar het op staat. Mevrouw Koene hield zieke kinderen bezig met gespaarde dierenkaarten. Bij ziekte kwam de doos tevoor schijn, dan nog een schaar en een plakboek; onze dochter had geen tijd om uit bed te komen als ze beter was. Onze zoon viel eens van 't dak 's Middags schoof ik de tafel voor het raahi: kon hii op zijn buik liggend fijn naar bulten kl|ken." Mevrouw Van O. Dordrecht laat een ziek kind op de bank in de kamer liggen voor de gezelligheid. Is moeder bui tenskamers dan begint het „telefoneren". Een stapel kin dertijdschriften brengt even uitkomst. Ook: het opzetten van een langspeelplaat. Een slaapzak Is in zo'n geval een heerlijk bezit, ideaal voor woelwaters en de kruik valt niet op de grond. Zo'n zak kan je maken door een deken dicht te stikken. Mevrouw Rietveld in Ter- neuzen is ook voor een ziek kind in de kamer. „Maak des noods een bedje van twee 6toelen. Doe kleine karweitjes zittend bij de zieke, dat geeft een gevoel van geborgenheid. Een klein tafeltje naast ze, met gezellig een glas drinken en kleurig rietie erin, een speelgoedje, wat boekjes. Bij een zieke in huis alleen het allernoodzakelijkste huiswerk doen: neem tijd voor de pa tiënt! Vooral zo opgewekt mo gelijk zijn. Bij onze jongste met bronchltis-aanvallen hielp dit het best: Overeind hou den, zacht op de rug kloppen, wat laten drinken en verder uren op schoot houden. Het was net of de liifellike warmte en aanwezigheid van moeder hem erdoor sleepten. Wij be vinden ons goed met bezoek uren-alleen in het zieken huis. Doorlopend bezoek Is voor verplegend personeel niet prettig tenzij dat bezoek een handje uitsteekt. Wel stu ren we (ook als ze In dezelf de stad in het ziekenhuis la gen) een kaart of een brief. Het is zo heerlijk als de zus ter ook voor hén post heeft". Mevrouw van de Harst in Den Haag is tegen doorlo pend bezoek bij kinderen en ze spreekt uit ervaring. „Mi|n man en ik wisselden elkaar zoveel mogelijk af. Eerst 20 .ninuten fietsen en dan spei- Iet|es doen en voorlezen. Het is gebeurd dat ik doodmoe in slaap viel: Zoonlief riep dan: Mamma lezenl Als er vaste bezoekuren zijn, is dat beter voor het kind ook. Ze kijken uit naar 't bezoekuur en vin den hun ouders rustig en niet vreselijk opgejaagd, vermoeid en zenuwachtig door al het geren en gevlieg. Als het kind niet doodziek is: bij andere kinderen liggen en vast be zoek, liefst eenmaal per dag". Een lezeres uit Vlaardingen weet van een buurmeisje van 19 jaar, die na veel strijd be keerd was enop haar sterf bed nog werd gedoopt. Toen ze ging sterven hoorde ze zin gen- en toch werd er nergens gezongen. Ze vroeg: horeT jullie dat nou ook? en haar ge zicht straalde ervan. Maar het was alleen voor haar be stemd- daar blijven onze oren doof voor. Wat moet het heerlijk zijn stervende gedra gen te worden door zingende engelen en thuisgehaald wor den naar het oord van vreug de en vrede". Met zieken omgaan is een aparte gave, vindt Mevrouw Christiaanse, Alphen a.d.Rijn „Ik zou een arts raadplegen hoe mijn houding ten opzichte van de zieke moet zijn. Artsen en predikanten zijn de aange- wezen mensen om een zieke voor te bereiden op het ster ven. Dit is een tere zaak. Ik ben niet voor condoleancebe- zoek. Ga na de rouwtljd, dan pas voelen de achtergebleve nen hun gemis; je kunt vaak fijne gesprekken voeren". „Wat zijn er toch een on mensen. als Ik dat eens in dialoog leesl", vindt mevrouw Teeuw in Bergschenhoek. En dit wil zij, invalide en 85 jaar, met een zieke dochter, die heel veel lijden in haar gezin meemaakte toch ook in die zelfde krant hebben: „Zoals de mensen mij bijgestaan hebben, wonderlijk wonder- lijkl Ik ondervind dagelijks hulp en vriendschap, niet te geloven, wij worden totaal niet vergeten, zo ziet u maar er zijn ook nog andere men sen". Mevrouw S. Woudstra in Den Haag was ziek geweest: „Mijn man en ik hadden el kaar toen beloofd het eerliik te zeggen als er iets misging. Later wist ik dat hij niet beter zou worden. Drie weken lang Kwam ik elke dag verslagen thuis uit het ziekenhuis en had niet de moed gehad er met hem over te praten. Nie mand weet hoe erg het is zoiets te moeten zeggen, God gaf mij de vrijmoedigheid en mijn man nocht getuigen van Gods grote liefde en is velen tot zegen geweest. Condolean- cebezoek. Het kan medeleven betekenen, maar de familie .wordt er telkens weer mee geconfronteerd. Zpdat ie een soort roes leeft die dagen, je bent jezelf niet. Vertrouw op Gods hulp die ie door die moeilijke tijd heen helpt". W. H. WOLVEKAMP MARY STEWAR 87 Mijn kamer was op de tweede verdieping, lift was niet in gebruik; het kostte me nog drie mi om naar mijn kamer te gaan, mijn mantel op te 1 en terug te keren in de hal. Ik wenste de concierg re//e*; leefd, en ik hoop: gewoon goedenavond, en rende buiten, de rue Mirabel op, trok mijn mantel dicht oi e heen, terwijl ik de hoek omging en me nogmaals ist schemer van die smalle straat begaf. De volgende j., in de straat om, langs de paardenslagerij, langs de bele deuren van het pakhuis en de hoop zand en s 'e' waar het plaveisel gemaakt werd, en daar, aan de t i kant van de straat, was de lange, lage etalage va antiekzaakje, met de armband op de fluwelen doek n de lamp. Mijn stap stokte, werd trager, en hield stond in de schaduw, staarde naar de overkant, t< de avond eensklaps killer leek. De armband lag er nog. Ik kon hem zien, als een plek tegen het fluweel. Maar de lamp was uit, en de kei maakte de stille, verlaten indruk van leegte. Ri was nergens te bekennen. Ik weet niet hoelang ik daar onnozel naar de - stond te staren nu eens de ene, dan weer de^ndereP uitkeek, alsof ik hem zomaar uit de lege lucht kor«- roepen. Ik begon zelfs de weg terug te gaan, die ik men was, alsof ik hem onderweg van het hotel hiel voorbij had kunnen lopen zonder hem te zien, mal hield mezelf vinnig voor dat ik niet zo idioot moest) en ging weer terug naar mijn wachtpos^ in de schépt Vastberaden zette ik de domme, vage angst die zijn£~ vingers naar mij uitstak, van me af. Ik was veel te <f wonden, zo praatte ik mezelf in; ik had een. slopendj gehad, en daarvoor een afgrijselijke nacht. Er bef geen enkele reden om te veronderstellen, dat er ietl was gegaan. Ik moest gewoon wachten. Het was past tien minuten geleden dat ik hem verlatenhad, slot van rekening - als een heerlijke golf van oplucL sloeg de simpele verklaring over me heen - per slo j rekening was Richard waarschijnlijk doorgelopen i achter de winkel, naar het kantoor van de eigenaar boog me voorover, tuurde en glimlachte toen in mforistoi Er lag inderdaad een lichtstreep op de vloer aan de| terkant van de winkel, en die scheen onder een deur te komen. Ik aarzelde een ogenblik. Richard had me gezegd,! terug te komen. Zou ik wachten waar ik was, to naar buiten kwam, of zelf naar de overkant gaai winkel in? Ik stond besluiteloos in de schaduw. Straten verder klonk het razen van het verkeer al .bruisen van een verre zee. Tien meter van me af i een schamele kat,«doelbewust, hetzij voor zaken, lj voor plezier, over de stenen. Ergens vlakbij kuchte motor, en een wagen reed weg met een brullend gl en een gruwelijke omschakeling. Ik merkte dat ik nieuw huiverde, maar wist niet of het van angst van zenuwen of van kou. Ik besloot echter, hier niet' ger in de straat te blijven staan. Soms, zelfs nu nog, droom ik van dat ogenblik,*310?1 wat er gebeurd zou zijn als ik de straat was overi1"0' ken, en van wat dat zou hebben betekend. En sams| ik in mijn droom inderdaad uit de schaduw te schijn, de straat over, de winkel in... en dan word i ik bof gillend wakker... In feite deed ik juist een eerste stap naar voren,(J het loeien van de claxon van een auto, die het strniicJi inzwenkte, me deed opschrikken, en maakte dat stinctief weer een stap achteruit deed. is. (Wordt vervr1 21 m in U bent de vierde hand en krijgt de vol gende kaart In handen: A H V 6 5 3 C 3 O 7 5 AVB8 Dat is een sterke kaart en wanneer de drie voorgaande spelers zouden passen, kunt u zich alleszins verantwoord in de bieding begeven. Maar wat gebeurde er in de prak tijk? West opende met één ruiten, noord volg de met vier harten, oost sprong naar vijf ruiten. En daar zit u dan. Wat moet nu wor den geboden? Zuid liet vijf schoppen horen, noord zes harten (oost en west pasten in middels). Na wat denkwerk produceerde zuid toen zeven harten, wat zijn partner de op merking ontlokte: „Waarom doe je dan nou?" Welnu, dat werd spoedig duidelijk. Het lag natuurlijk voor de hand dat de partner een enorme sterke hartenkaart zou hebben. Daar bij kwam het gegeven (zie: west één ruiten. Correspondentie aan de heer B. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdar oost vijf ruiten) over de ruitenkaart, zodat noord best renonce in die kleur zou kunnen hebben. En dit in combinatie met de schop pen- en klaverenkleur bij zuid moest zeven harten opleveren. Welnu dat lukte zelfs ge makkelijk, want de kaartverdeling was: 7 2 CAHVB 10 9 7 4 3 O 65 hoe gemakkelijk dit contract is te make gen troefslagen, schoppen aas, heer, _en klaveren aas. t dit I oeo< \erp it I zuil itelli M Overigens maakte het vijf-rultenbol oost de zaak niet meer of minder Past oost op vier harten van noord 0 ten gaat slechts één down), dan via vijf sans atout azen vragen en noord renonce ruiten als aas aangeeft,jpj(ei B 8 - O A B 10983 H 9 7 32 *10 9 4 8 6 5 O H V 6 4 2 10 4 A H V 6 5 3 a 3 75 A V B 8 West maakte dit spel overigens extra pi kant door zeven harten te doubleren, zodat dij contract 1710 punten opleverde. Men ziet er ook zeven harten op tafel. Deze procedure had ook na vijf kunnen worden toegepast. Na vijf SA dan zes harten, waarna de zevende kaï den geboden. Nu kwam het contract gewikkelder tot stand, dat wil zeggen dat naar azen of heren werd geïnfoi Eén en ander was na het overduidelljl ruiten-vier harten minder noodzakelijk een „gewoon" biedverloop. '.et tdei s pot Pi in '■aa ttaa sta o mé OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. mentor, 6. Kassei, 12. muur. 14. nota. 16. a.m. 18. cl. 19. aap, 21. nr. 22. Mo. 23. gekheid, 26 octopus, 29. adat, 30. keker. 32. punt, 33. ge. 34. et. 36. mas, 37. me, 38. te. 39. aren, 41. hert, 43. ra. 44. kabaret. 45. Ob, 47. loet. 49. Lear, 52. re. 54. Mn. 55 hit. 57. R.N. 58. Rr. 59. Aneï, 61. Beers, 63. tree. 65. mqssief, 67. alleman, 69. A.K. 70. sg. 71. tos, 73. en, 74. Lt. 75. mier, 77. leng, 79. stelle, 80. gareel. Vert. 2. Em. 3. nuchter, 4. tule, 5. o.r. 7. An, 8. Sont, 9 stroper, 10 e.a. 11. ba gage, 13. ba, 15. poster, 17. mede, 19. adem, 20. poes, 22. munt, 24. ka, 25. Ik, 27. Cr. 28. p.u. 31. kanarie, 35. teken, 37. meter. 39. aal, 40. nat, 41. hel, 42. tor, 46. kramat, 46. omissie, 50.antenne, 51. Drente. 53. enak, 55. heft, 56. tras, 58. real, 60. es. 61. BE. 62. s.l. 64. R.M. 66 Igel, 68. leer. 72. ar, 75. mt. 76. R.L. 77. la. 78. ge. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart. worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. KRUISWOORDPUZZEL ri Horizontaal. 1 gezoete sterke drank, 11 gekheid. 12 streek op di van N.-Br. en Limburg, 13 boom, 14 drijftll, 17 vriend (Fr munt (afk.), 19 vis, 21 voegwoord (Fr.). 22 twaalf gros van knopen, ken in de dierenriem, 25 tussenzetsel, 26 turks bevelhebber. 28 ze vel, 30 opgewekt, 31 bestuurder, 32 deel van het jaar, 33 loot, 35 37 ontkenning, 39 vangwerktuig, 41 voegwoord, 43 vod, 46 karaai 47 doortochtgeld, 49 vettige zelfstandigheid, 50 stok, 51 hoepel, 5 tabak, 54 niet aan verandering onderhevig. Verticaal. 1 richting, 2 uitstap, 3 zwemvogel, 4 pers. voornaamw. brandewijn, 6 loper, 7 en personne (afk.), 8 meisjesnaam, 9 honln! keur kern, 14 tussenzetsel, 15 werpanker, 16 Lof, 19 gegoten as melkwol, 22 lange nekharen van dieren, 24 snit, 25 duikereend, 2 temaat, 27 zangstem-, 29 deel van het oor, 34 interval van negen 36 ondergrondse spoorweg, 38. priem, 39 afgelegen, 40 hoofddef deel van de dag, 44 plaats in Zweden, 45 algemeen ruilmiddel, 4fde schrift voor de pers, 48 vreemde munt, 50 moerasvogel ,52 per e4wi (afk.), 53. Railroad (afk.). lilll

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12