Inpakken en uitpakken laad akkoord E%1 plan voor estiging van lie-terminal Hp Maasvlakte Kwaliteit van deltawater geeft (nog) veel problemen aad R'dam: Zestienhoven moet gesloten worden Omzet van Westlandse groenteveilingen even over 300 miljoen ft SS dot ie Kernkamp onverkort aangenomen nakterfestival tijdens lacirdingen 700jr stad Koni ontwikkelt schokdemper- testmachine Heeft 700 jaar Gouda genoeg interesse? 5 VRJDAG 29 OKTC'S* 71 in een onzer verslaggevers) OTTERDAM Nagenoeg mem alleen de communis te fraktie stemde tegen ft de Rotterdamse gemeente- zich akkoord verklaard met voorstel van b. en w. om een ein van 320 hectare op de krlakte te verhuren aan BP, 1, Esso en Shell voor de ves- an een terminal voor ru- ilie. ■n unaniem zwaaiden overigens espectieve raadsfracties, het e van b. en w. in casu de iuder voor de haven drs. H. J. lof toe voor de resultaten 8 heeft weten te boeken door de ider harde wijze waarop hij met -giganten heeft onderhandeld vestigingsvoorwaarden. v ui i m nd< Irie da Hoogovens emand kan er nu nog aan twij- aldus D'66-fraktieleider mr. J. ïïk. „dat de Hoogovens niet op de Maasvlakte zullen komen, ulke stringente vestigingsvoor- len zijn gesteld. De gegadigden de resterende 475 hectare zullen ran zeer goede milieuhygiënische moeten komen, willen ze nog een plaatsje in aanmerking kun- omen." vel burgemeester W. Thomassen wethouder Viersen merkten als ie hierop echter op, dat dit wel lijzonder voorbarige conclusie is, de gespreksmogelijkheden met loogovens nog altijd open zijn college van B en W heeft [oogovens enige weken geleden ftelijk van de plannen voor de erminal op de hoogte gesteld, en meester Thomassen zei te ver- ten dat binnenkort b. en w. en oogovens weer met elkaar rond fel zullen gaan zitten, defe tijd dat alle vestigingsaanvra- outer en alleen op hun economi- merites werden bekeken, is met si oorstel definitief voorbij," con- erde de socialistische fraktielei- drs. A. Lems met genoesen, bit de conclusies van het Eco- voc sch Technologisch Instituut vol- eidl welke het niet verantwoord zou Ooi Een overzicht vanuit de lucht van de Maasvlakte. Foto: KLM Aerocarto N.V. zijn in deze duurste zandbak ter we reld een olie-terminal te vestigen, zijn met een gerust hart door ons allen terzijde geschoven." Eenzijdig Fel verzette wethouder Viersen zich overigens tegen een verwijt dat hem' door de liberaal Koning werd gedaan, als zou Rotterdam zich in zijn haven- beleid te eenzijdig oriënteren op de olie. „Er werken in Rijnmond twin tigduizend mensen in de chemische industrie, en tachtigduizend in de metaalindustrie. Waar blijft U dan met uw verwijt?" Des te verheugder toonde de wet houder zich echter over de merites van het voorstel dat de raad nu heeft aanvaard, omdat zowel de werkgele genheid al; de milieuhygiënische en de infrastruktuur in het Riinmondge- bied er volledig door aan hun trekken komen, terwiil bovend'en de vesti gingsvoorwaarden geen stank in Heek van Ho'lanrl en Oo^tvoome en geen emissies die kunnen bijdragen aan de vormin<* van fotncbeirrc"he smog ditmaal niet eisen dat hele bedreven "esld-r word°r. tv0?1" m°n er nu mee kan volstaan een tap'-er te verhielen 7':n ln-i-ng in het Euro- noortgebied te loscen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als de laatste delta-dam dicht is zijn we nog niet klaar, vertelde gisteren ir. P. van der Burgh van Rijkswater staat. Het beheer van de in Zeeland ontstaande zoetwatervoorraden, onder andere van belang voor mogelijke drinkwaterbereiding, zal nog veel problemen opleveren. Ie werkgemeenschap van Rijnwater leidingbedrijven (IAWR) in Rotter dam. De kwaliteit van het delta-wa ter wordt ook nog bedreigd door het met de Rijn aangevoerde onvoldoen de gezuiverde afvalwater, dat vaak ook giftige bestanddelen bevat. Dit laatste kwam uiteraard meer op de vergadering ter sprake. Het verve lende is, vertelde prof H. Sontheimer u:t Karlsruhe, dat die giftige stoffen niet afgebroken worden in de biologi sche afvalwaterzuiveringsinstallaties die op veel plaatsen worden gebouwd. Om te beginnen kan achter dat ..zoet" een vraagteken worden gezet. Bij het ontwerp van het plan werd gerekend met een hoogste zoutgehalte van 300 milligram chloride per liter. Nu in de droge tijd het aangevoerde Rünwater deze hoeveelheid zelf al bevat, is geen effectieve controle van het zoutgehalte in de delta-meren mo"e,;'k. gezien de andere zoutbron- nen cl'e ook meespelen. Ir Van der Bureh sorak on de 'p.orvcrgader'ng van de Internat'ona- Opvallend was, dat dit krachtige standpunt niet kwam van iemand die aan de benedenloop van een verziekte rivier met de toestand in zijn maag zit, maar van een man die aan de bovenloop al probeert om de toestand gezond te houden. Met een enorme hijskraan is gis teren het bovendeel van de toren van de Bullekerk in Zaandam op zijn plaats gezet. Op de foto: het 12.000 kg wegende gevaarte in de takels boven de kerk. NAALDWIJK De totale omzet van de in de bond West- land georganiseerde groenten- veilingen zal over 1971 waar schijnlijk maar net boyen de 300 miljoen uitkomen en dien tengevolge maar 1 tot 2 procent hoger zijn dan die in 1970. Voorzitter L. J. Barendse maakte hiervan donderdagmiddag melding tijdens een vergadering in Naaldwijk. Dankzij e omzetcijfers van e Coö peratieve Centrale Westlandse ^nij- bloemenveiling te Honselersdijk. ge raamde omzet dit jaar 150 miljoen (1970: 113 miljoen) zullen de geza menlijke veilingen in het Westland toch nog tot een omzet van 450 mil joen (in 1968 nog 344 miljoen) kun nen komen, zo stelde voorzitter Ba rendse vast. Hij signaleerde een sterke ver schuiving vanuit de tuinbouw naar de bloementeelt. Zorg De toenemende concurrentie bij de afzet van de produkten op de Wcst- Europese markt geeft zijns inziens reden tot zorg. Ten aanzien van de andere EÉG- Wat host ons de welvaart LEIDEN Op 30 en 31 oktober zullen een aantal Christelijke-Platte-- lands Jongeren zich buigen over het thema: Wat kost ons de Welvaart. Drs. G. de Bruyn van de aktie Stro halm zal zaterdag in de Korte Vliet een lezing houden over wat er zich in de wereld afspeelt. Er zullen ge spreksgroepen worden gevormd waaraan ook deelgenomen zal worden door Joke Wiederspahn uit Amstel veen. Sport en spel zal op deze tweedaag se conferentie niet vergeten worden. Er .zal een strandwandeling gemaakt worden die afgesloten wordt met een kampvuur. ;ekt cwa 1 n dên ilen ater t "H (Vervolg van pag. 1) wailgens hem hebben de bedrijven reel betere luchthaven nodig. En :an Zestienhoven ten enemale worden. De vragen in zijn inter- igerftie kwamen dan ook hierop neer de gemeente alle krachten moet tten om de tweede nationale gd. het imei haven in zuid-west Nederland te 'tig en en tevens er alles op te rich- daa estienhoven te sluiten. kwam onmiddellijk met een (door alle fractie met uitzonde- van VVD en CPN ondertekend) rin de sluiting van de luchthaven geeist. In een eerste toelichting e motie legde de heer Kernkamp adruk op het grote belang van rdam voor een goed geoutilleerd eld. -Hï pel. en, H-ik werd de bezorgheid uitgespro- pver het feit dat minister Drees meegedeeld dat de beslissing de plaats van die tweede natio- Van luchthaven twee jaar is uitge- ;n dat die latere voltooing zal tot het vol raken van Schiphol eer tot gevolg zal hebben dat er Istienhoven een intensief verkeer omen. MOTIE motie stelt letterlijk: De start- en landingsbaan van mhoeven zal niet worden ver- of verlegd. Het sluiten van Zestien hoven te worden voorbereid door het n op korte termijn van een e over de alternatieve gebruiks- lijkheden van het terrein van luidige vliegveld. 'der dient als eerste stap tot ng het vliegveld 's nachts van 23 uur te worden gesloten, terwijl voor de tijdvakken van 20 tot 23 uur en van 7 tot 8 uur beperkende maat regelen moeten worden genomen. 3. Het gebruik maken van het vliegveld Zestienhoven voor lesvlie- gen met verkeers- en sportvliegtuigen moet worden verboden. 4. Overlast voor de bevolking als gevolg van het resterend gebruik van het vliegveld zal worden tegengegaan door methoden van zonering uitgaan de van nader door of met instemming van de raad vast te stellen normen. 5. De vestiging in Zuidwest Neder land van de tweede nationale lucht haven dient te worden bevorderd. De motie besluit met de opdracht aan het college de nodige voorstellen voor uitvoering van deze motie voor te bereiden, respectievelijk de be voegde autoriteiten te verzoeken de nodige maatregelen te nemen en over een en ander binnen zes maanden aan de raad verslag uit te brengen. KOPPELING Na een schorsing voor collegebe- raad zei wethouder Polak wel achter een raadsbesluit te staan om Zestien hoven te sluiten mits er sprake zou zijn van koppeling van deze sluiting aan het operationeel worden van een vervangende luchthaven in Zuidwest Nederland. Hij vroeg namens het col lege dan ook deze koppeling in de motie tot uitdrukking te brengen waarna B en W er geen bezwaar te gen zouden hebben. De heer Kernkamp zei in antwoord dat een dergelijke koppeling tot moeilijkheden zou kunnen leiden om Zestien hoven gesloten te krijgen als die tweede luchthaven elders in ons land zou komen. Drs. W. v.d. Vlerk (soc.) stelde dat Zestienhoven niet te verbeteren is. Toch wilde hij geen directe sluiting. ARDINGEN In het kader festiviteiten rond „Vlaardin- "00 jaar stad" zal er ook op het pd van het toneel veel te beleven Zo wordt er o.m. in september een eenakterfestival gehouden, it organiserend comité van dit val heeft enige tijd geleden aan Vlaardingse Centrum voor het teurtoneel verzocht de organisa- P zich te nemen van een eenak- Istrijd in het kader van het renfeest. t V.C.A. heeft inmiddels de To- Letterlievende Vereniging - i bereid gevonden een belangrijk FIC elte van de organisatie ter hand imen. Varia bestaat in 1973 zelf 164f erd jaa Het grondidee is om een aantal amateurtoneelverenigin gen, die tot op zekere hoogte kunnen worden geacht de traditie van de re derijkersverenigingen in hun stad voort te zetten, aan het eenakterfesti val te laten deelnemen. Het festival kan dan o,ver drie voorstellingen worden verspreid, waarop iedere a- vond bv. drie eenakters worden opge voerd. Bij de deelnemende verenigin gen wordt gedacht aan enige Neder landse Verenigingen buiten Vlaardin- gen, enige Belgisch-Vlaamse vereni gingen en twee Vlaardingse toneel verenigingen. De keus voor de plaats van de voorstellingen is de Stadsge hoorzaal. Het ligt in de bedoeling om aan het festival een wedstrijd te ver binden. Verder waarschuwde hij er voor waakzaam te zijn en er voor te zor gen dat als Schiphol de vijfde baan niet krijgt het voor Schiphol overtol lige verkeer niet naar Rotterdam komt en dat Zestienhoven evenmin als tijdelijke vervanging van de nieu we luchthaven zal dienen. Mr. H. E.Koning (lib.) vroeg om geen besluit over sluiting van Zes tienhoven te nemen voordat de rege ring een besluit neemt over de nieu we luchthaven. Mr. Kernkamp bleek na de schor sing niet bereid ook maar iets aan zijn motie te veranderen. Wel gaf hij er e.en nieuwe toelichting aan. Hierin zei hij dat de motie beoogt en ook tot uitdrukking brengt, dat Zestienhoven in ieder geval gesloten moet worden. Alleen het tijdstip van de sluiting is afhankelijk aan de omstandigheden, zoals het operationeel worden van de nieuwe luchthaven. Betere infrastructuur of minder verkeer, moet ook leiden tot sluiting maar dan moet het tijdstip worden vastgesteld nadat de bs-langen van al le betrokkenen zijn overwogen. Hij stelde heel duidelijk dat er geen an dere interpretatie aan de motie mocht worden gegeven. SCHORSING Burgemeester Thomassen betoogde hiema dat hij een besluit omZestien- hoven te sluiten, zal schorsen, omdat de verantwoordelijkheid voor het verschuiven van het verkeer naar Schiphol (500.000 passagiers per jaar en ruim 10.000 vliegbewegingen. Red.) bij de rijksoverheid ligt. „Wij dokteren aan een nationale zaak", aldus de burgemeester. Hij waarschuwde er voor dat de motie geen effect heeft als hij niet wordt gevolgd door nog een raadsbesluit waarin een datum wordt genoemd. „Ik schors dat besluit als de nieuwe luchthaven dan nog niet operationeel is", aldus de heer Thomassen. Bij de stemmotivering merkte drs. A. Lems (soc.) op dat een eventuele schorsing nu nog niet relevant was. De heer de Koning zei erg teleur gesteld te zijn. Wethouder drs. J. Reehorst (soc.) wees erop dat de heer Thomassen, toen hij het over een eventuele schorsing had, als voorzit ter sprak en niet namens het hele college. Hij althans was voor de mo tie. Namens de PCG-fractie zei prof. dr. J. H. Christiaanse dat door deze motie de maximale druk op de rege ring wordt uitgeoefend. Wethouder Polak tenslotte zei het uitermate be treurenswaardig te vinden als de mo tie zou worden aangenomen. Zeker omdat de tekst niet is gewij zigd en die zonder toelichting „de we reld" zou ingaan. Volgens hem zal het verval van Zestienhoven nu vanzelf gaan beginnen. Hij noemde het vlieg veld van grote fundamentele beteke nis van Rotterdam. Hij zei zich te zullen beraden over de persoonlijke consequenties. •fe Onbetaalbaar Het is dus op het ogenblik aan de viiftig drinkwaterbedrijven die uit de Rijn putten, -om die gifstoffen uit hun grondstof te verwijderen. Dat lukt op het ogenblik met hangen en wurgen, maar de enige oplossing op de lange duur zal toch zijn dat de afvalwater- ipstallaties dit aan de bron gaan doen. Giftige stoffen mogen gewoon n;c* mc?r de Rijn in. A's men doorgaat het afval eerst in d-> r'v'er flink te verdunnen, om het er dan Das voor de bereiding van drinkwater weer uit te halen, wordt dat drinkwater in snel tempo onbe taalbaar. rekende ir. T. Verheul van het Riiksinstituut voor drinkwater voorziening de vergadering voor. ■fe Huishouding Het probleem van de moeilijk af breekbare verontreinigingen is overi gens geen zuiver industrieel vraag stuk meer, aldus prof. K. Wuhrmann uit Zurich. Door het toenemend ge- bru'k van chemische produkten in de hii-cUcudmg, begint ook het huishou dende rioolwater steeds m'nder han delbaar te worden voor de biologische zuiveringsinstallaties. Dat betekent dat ook deze beslist zullen moeten worden uitgerust met nabehandeüngstrappen die een gezui verd produkt opleveren dat inder daad geen belasting meer betekent voor het milieu. Een doorbraak in deze zin, zei prof. Wuhrmann, wordt verhinderd dbor de nalatigheid van de mensen en door onjuiste economische overwegingen. De consumptiemaatschappij zal als geheel moeten opdraaien voor de kos ten van het schoonhouden van haar rivieren. Van een onzer verslaggevers DELFT De meeste goederen die in ons land gebruikt worden, zijn eerst inge pakt en worden later weer uitgepakt. Geen schokkende constatering, maar wanneer directeur C. Hillenius van het Instituut voor verpakking TNO vertelt dat daar jaarlijks voor twee en een half mil jard gulden aan verpakkingsmateriaal bij betrokken is. dan verrast dat wel. Een flink deel van dat materiaal komt tenslotte terecht in het huisvuil, waarvan het ruwweg eenderde uitmaakt Daar is de verpakkingsindustrie dan wéér goed voor: die levert de handige plastic zak ken die het huisvuil zoveel beter hanteer baar maken. Tot deze wat beschouwelijke gedach ten kwam de heer Hillenius ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van zijn instituut. Dat instituut zal zich in de toekomst ook moeten gaan bezighouden met de milieu-aspecten van de verpakking, con stateerde prof. ir. J. F. Ingen Housz. voorzitter van het Nederlands verpak kingscentrum, in zijn feestrede. In het buitenland is al de term D-factor ont staan. waarin de D staat voor „disposabi- lity", de mogelijkheid om weer op een verstandige manier van het materiaal af te komen. (Op dat punt staan de hulsvuil- zakken overigens minder gunstig be kend.) Mogelijkheden zag prof. Ingen Housz in vermindering van de hoeveelheid ver pakkingsmateriaal door een verstandige keuze van constructie en materiaal, en door het maken van verpakkingen die vaker bruikbaar zijn. Het Instituut voor verpakking (IW) houdt zich bezig met beproeving en ont wikkeling van verpakkingen. Die moeten niet alleen het verpakte produkt bij el kaar houden, maar het bovendien vaak beschermen tegen beschadiging tijdens transport. Concreet: de kartonnen dozen waarin tomaten naar het buitenland gaan mogen niet gedeukt en geplet aankomen. De veerkracht van de verpakking be schermt ook de inhoud In zekere mate tegen schokken. Dat wordt in Delft on derzocht door de vertraqingskracht te meten van bijvoorbeeld een appel boven in een golfkartonnen doos die van 80 centimeter hoogte op de arond valt (Het bleek honderddrieënveertig maal de zwaartekracht te zijn een indrukwek kende prestatie, als je dat vergelijkt met waar een ruimtevaarder tijdens zijn lan ding over kreunt: zes tot acht maal de zwaartekracht). Ook het verpakkingsproces wordt in Delft bestudeerd, met name de verpak king in plastic folie door zakjesvormende machines. „Onderzoek naar de machine- verwerkbaarheid van flexibele materia len" heet dat voluit en het is erg inge wikkeld. Men kan op het ogenblik de gewenste eigenschappen van plasticfolie van A tot Z vastleggen, maar of het daarna „loopt" op de machine is nog steeds een avontuur. Sommige kwalitei ten breken toch voortdurend, of leveren andere moeilijkheden op. Een bepaalde verpakkende industrie pleegt bii het be stellen van plastic folie dan ook onder aan de specificatie voor zijn leverancier de strikte voorwaarde op te nemen dat het spul ,,'t moet doen op onze machi nes". Het IW onderzoekt nu hoe de maóhinèVerwerkbaarheid toch in meetba re technische eigenschappen -kan worden uitgedrykt. En ondertussen houden de meer klas sieke maar niet minder actieve afdelinqen van- het instituut nuttiqe contanten in stand met geheimzinnige aezelschaopen als de commissie Rillen en de commissie Stansen van de f-es^archvereninina van de Nederlandse qolfkartonindustrie. en de Europese federatie van fabrikanten van papieren zakken met grote Inhoud, ..Eurosac". Een boeiend bedrijf. landen die door steunmaatregelen uitbreiding konden geven aan het glasareaal. zal volgens hem op den duur blijken, dat een glastuinbouw die alleen dankzij een subsidiebeleid Van de nationale overheid tot ontwik keling kon komen de kracht mist om het hoofd te kunnen bieden aan moeilijke omstandigheden. Veel ernstiger noemde hij de con currentie van glasprodukten uit de Oostbloklanden, waar een economisch stelsel geldt dat op alle onderdelen afwijkt van het Nederlandse. Hier door is het mogelijk, aldus de heer Barendse dat uit die landen produk ten op de Westeuropese markten woren aangeboden tegenprijzen die onder de marktprijs liggen. OUD-BEIJERLAND Deskundi gen van Koni N.V. (waar schokdem pers voor velerlei toepassingen wor den vervaardigd) in Oud-Beijerland hebben een zogenaamde schokdem per-testmachine ontwikkeld, waar mee in de toekomst de controlerende instanties met name de garagebedrij ven) er een betrouwbaar instrument bij zullen krijgen om de werking en de hoedanigheid van de schokdem pers aan d« auto na te gaan. Deze eenvoudige en goedkope test machine (aanschafprijs ƒ3.000) maakt het mogelijk in enkele minuten de schokdempers te controleren. De machine werd donderdag tijdens een persontvangst van de fabriek in Oud- Beijerland getoond. Van iedere test wordt een diagram gemaakt, waarop de werking van de schokdempers kan worden afgelezen. Een van de directeuren van Koni, de Hëer M. de Koning, verklaarde, dat wekelijks ca. 20.000 schokdempers (zowel voor personen- als vrachtwa gens) worden vervaardigd. De jaar- produktie komt neer op ongeveer een miljoen stuks, waarvan 70 procent wordt uitgevoerd naar ruim 90 lan den. Koni, waar ook hefbruggen wor den geconstrueerd, verwacht dit jaar een totale omzet te bereiken van on geveer 50 miljoen gulden. Het Neder landse bedrijf telt bijna 1000 werkne mers en heeft eigen vestigingen in Frankrijk, en West-Duitsland. Prins Bernhard zal op maandag 8 november de nieuw gebouwde schok- demperfabriek van Koni officieel in gebruik stellen. O GOUDA Leeft de viering van het 700-jarig bestaan van Gouda als stad, volgend jaar zomer, wel bij de burgerij? Talrijke raadsleden stelden deze vraag bij de behandeling van het voorstel voor de diverse festivi teiten een krediet van 200.000 be schikbaar te stellen. Vooral mevrouw Jansen-Marsman (kath.) en de heer Berghoef (soc) na men nogal afstand van het feest, dat zij niet wezenlijk voor deze tijd noemden. Mevrouw Marsman had liever gezien dat Gouda de krachten had gebundeld om eindelijk eens een goed geoutilleerd zwembad te krijgen of om een begin te maken met de aanleg van het recreatiegebied Goud se Hout. De heer Houdijk (ka'th.) deed de suggestie een enquête onder de bevol king te houden om te kunnen vast stellen of „Gouda 700 jaar stad" in derdaad weerklank heeft. Met z'n fractiegenote had de heer Houdijk grote bezwaren tegen de hoge prijs (twintig gulden), die de Gouwenaar voor het gedenkboek zal moeten neertellen. Als hij er tenminste be langstelling voor heeft.... Wethouder mr. J. Blankert (finan ciën) kon de vele opponenten niet he- lemaal tevreden stellen. En dat is met een uitlating als „De samenstelling van het stichtingsbestuur „Gouda 700" en van de werkcommissies is een zekere garantie, dat het feest toch wel bij de bevolking leeft" te begrij pen. Mr. Blankert verzekerde de raad. dat het aandeel van de gemeente in de kosten van „Gouda 700 jaar stad" niet zal worden overschreden. Hij voegde er nog aan toe, dat het be drijfsleven al rechtstreeks 50.000 voor het feest bijeen heeft gebracht. Waarop drs. Borgman (soc) wat schamper repliceerde: „Nou, dat is maar een schamel begin...". De heer H. Vink (prot. chr.) vond geen gehoor bij z'n poging enkele op zondagen vastgestelde festiviteiten naar andere dagen te verschuiven. De raad stelde het krediet van twee ton uiteindelijk beschikbaar, zij het met de stemmen van de heren Berghoef (soc) en Smit (sg) om principiële redenen tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5