Tweedehands-autohandel nog steeds wantoestand EEG praat over coördinatie van drugbeleid „Hulp verkeersslachtoffers is dikwijls bedroevend" Teleurstelling over standpunt Van Agt inzake Bredase Drie Mamesta geeft storten van giftig afval toe r85 consumentenbond en ANWB: ,We blijven prikken E el Geen VS wanens meer on Okinawa Brandwonden groot raadsel Felle brand verwoest operagebouw in Cairo Van Agt tegen gekozen rechters Schmelzer: nog geen erkenning van de DDR VR JDA.G 29 OXTCIHR 1271 lie door Dick Ringlever DEN HAAG De „losse han- in automobielen" ziet op- euw zwaar geschut tegen zich i stelling gebracht. Na een on- erzoek van drie maanden heb- en Consumentenbond ën ANWB 'oor de tweede maal binnen één lar de nog steeds heersende wantoestanden in de bloeiende andel in tweedehands auto's :herp aan de kaak gesteld. Waren de resultaten van de eerste tie al opzienbarend, die van het zo- ist afgesloten onderzoek zijn het >g méér. „Er is opnieuw bewezen, it er in de autohandel verschrikke- ke situaties bestaan", zegt initia- efnemer drs. Piet Puister, hoofd van b afdeling economisch onderzoek an de Consumentenbond. „Voor ons i dat reden te blijven doorgaan. Na ,t onderzoek komen er beslist meer. blijven net zolang prikken tot het iraad is uitgeroeid". Materiaal voor dit tweede onder- ek vormden 44 occasions, betrokken n acht garages, in Rotterdam, Am- irdam, het Gooi en Brabant, die or dit doel op grond van herhaal- lijk voorkc*nende klachten waren igekozen. Hoewel de uitgebreide rapporten arover pas vanavond in Vara's Ko- ig Klant worden bekendgemaakt, 1 Piet Puister er nu al wel over rijt. geschrokken te zijn van de re- ltaten „Over de hele linie zijn de pers op een schandalige manier af- set. Gemiddeld betaalden ze twee- zoveel voor de auto's als wat zij lard waren. Acht van de 44 wagens ;ken zelfs gewoon sloopauto's, die n waarde hadden van niet meer n een paar honderd gulden, maar i voor een veelvoud daarvan wer- n aangeboden. Er was er zelfs een waarvoor zonder blikken of blo- n 3.000 gulden werd gevraagd". Sen ander resultaat: de ontdekking, t lont ruikende handelaren regel- itig van adres veranderen om op manier te voorkomen, dat afge- :te klanten verhaal komen halen, ister daarover: „Dat is- ons drie- al overkomen. Drie verschillende ndelaren bleken een paar weken de koop verdwenen te zijn en hun loeninkje te hebben verkocht om f elders verder te gaan. Dat is iets lerends voor de malafide handel, m je met je klachten op het oude dan krijg je van de nieuwe enaar te horen, dat hij er niets e te maken heeft. En vind je uit- delijk het nieuwe adres, dan geeft n zonder aarzeling te koeinen, dat een nieuwe firma is geworden, natuurlijk niets van doen heeft t de door de vroegere onderneming loten contracten. Dit ondanks het dat dat verhuisde bedrijf door cies dezelfde man wordt gerund het oude". Grote winsten 'onsumentenbond, ANWB én me- e koper zijn er de laatste jaren van overtuigd geraakt, dat men veel gevallen gewoon met onder- "eld-figuren te maken heeft, die er t voor terugdeinzen de meest agres- Ye verkoopmethodes toe te pas- om geld te verdienen. Vaak zeer 1 geld, zoals de onderzoekingen •ben uitgewezen. Het is bepaald n uitzondering, dat op een oude to 3.000 gulden winst wordt ge- ikt. ond en ANWB noemen dat een ste zaak. temeer omdat die twee- •ands-autohandel zo omvangrijk per jaar worden er zeker zo'n 000 occasions verkocht en dat tal stijgt nog steeds. En mét dat tal dus ook de kans, dat een kat Ie zak wordt gekocht. •uister: „En dat gebeurt nogal s Het nare is, dat de koper in de este gevallen machteloos staat. Als terugkomt met een volkomen ka- gereden versnellingsbak of met motor, die niet wil lopen, geeft o bijna altijd niet thuis. Dan is het 'ns de schuld van de koper zélf. idisch is daar vaak weinig tegen loen. Je moet namelijk zélf bewij- dat die auto niet in orde was op moment, dat je hem kocht. Bo- idien heb je dan meestal ook nog s twee getuigen nodig. De meeste >ers denken daar niet eens aan. tiet gevolg, dat ze nauwelijks meer verhaal hebben. We kunnen de mensen niet genoeg waarschuwen om zich voor de koop gedegen te oriënte ren". Keuring •Het minste wat men kan doen is de wagen laten keuren door ANWB of KNAC. Als de handelaar daarmee niet akkoord gaat, hoeft men al niet eens meer verder te praten, dan zit de zaak al meteen fout. Stemt hij wél toe, dan is het verstandig niets te tekenen of toe te zeggen voordat de uitslag van de keuring binnen is. Puister: „De meeste mensen weten niet, dat ook wanneer ze de koop mondeling toezeggen er al een rechts geldig contract is. Als er althans ge tuigen bij zijn (maar daar zorgt de handelaar wel voor). Met één enkel woord kan men al aan een wrak blij ven hangen. Datzelfde gevaar dreigt als men handgeld betaald om de wa gen ter keuring te mogen meenemen. Juridisch wordt dat -beschouwd als een eerste aanbetaling. De handelaar grijpt dat maar al te graag aan om aan te tonen, dat de koop gesloten was voor de keuring. Het beste is op de kwitantie, in het bijzijn van getui gen, te laten schrijven „handgeld is waarborgsom; koop nog niet gesloten" én: „handgeld wordt terugbetaald als koop niet doorgaat". Dan zit men al direct een stuk beter als er later moeilijkheden komen". Een ander advies van de bond op grond van de onderzoeken: „zorg dat het koopcontract volledig is ingevuld met de vermelding van het merk. ty pe, kenteken, bouwjaar, kilometer stand en chassisnummer. Vraag ook het kentekenbewijs ter inzage, want ook de daarop vermelde gegevens kunnen nuttige informatie beteke nen". gels. Deze zomer hebben wij, samen met de ANWB, de minister van ver keer gevraagd een verplichte keuring in te stellen van tweedehands ge kochte auto's. Het antwoord van Drees was, dat hij technisch geen kans zag jaarlijks 800.000 auto's te laten controleren. De keuringsstations zouden dat niet aankunnen. Natuur lijk hebben we daar begrip voor. Maar op onze beurt stellen wij weer: kunnen we dan niet beginnen met de alleroudste wagens, bijvoorbeeld met de auto's die ouder zijn dan tien jaar? Dan houd je" er misschien 100.000 over. En in de tussentijd kan je dan werken aan de uitbouw van de capaciteit". Een andere wens: de instelling van een afkoelingsperiode, die de koop pas één of twee weken na tekening van het contract definitief maakt, zo dat de koper de gelegenheid krijgt zijn auto eerst grondig te testen. Mi nister Drees heeft deze vraag verwe zen naar het mihisterie van economi- sche zaken, dat er nog op studeert. Puister: „Wanneer aan deze twee zaken wat gedaan zou worden, zou het kwaad al voor een groot deel zijn uitgebannen. Daarnaast blijven er natuurlijk altijd nog wensen, zoals een regeling, die de handel in kente kenbewijzen onmogelijk maakt; ook al zo'n maas waar zwendelaars graag en veel gebruik van maken. Maar als we nu eerst die keuring en die afkoe lingsperiode erdoor hebben, zijn we al een eind óp weg". Klappen Garantie Minstens even belangrijk noemen Consumentenbond en ANWB het, dat bij de auto een garantiebewijs wordt afgeleverd. Een voorbeeld van een goede garantie vinden zij die van de Bovag. Puister registreert daarbij echter ook een addertje onder het gras omdat lang niet elke Bovag-ga- rage die Bovag-garantie geeft (nog geen twintig procent van alle bij de organisatie aangesloten enkele dui zenden garages). In de meeste geval len verstrekt de garage een eigen ga rantie. Wanneer dit een gerenommeerde merkgarantie is (Ford, Volkswagen. Opel, Vauxhall, Daf, Renault en Ci- troën zijn er enkele voorbeelden van) is men meestal wel gedekt, maar bij elke andere garantie moet men terde ge uitkijken. Puister: „Eigenlijk zou ik dat voor elke garantie willen adviseren: lees. voordat de koop gesloten wordt, de papieren rustig door en ga in geen geval af op wat de handelaar monde ling belooft. Ook bij dit laatste on derzoek is weer gebleken, dat de han delaar vaak zomaar wat kreten slaakt, die wel mooi klinken, maar in feite niets inhouden. We hebben echt meegemaakt, dat de klant garantie werd beloofd op alle draaiende on derdelen, behalve op die van de mo tor... Je vraagt je dan wél af, waar ze de durf vandaan halen". Overigens, zo tekent hij erbij aan, worden die garanties meestal alleen gegeven voor de betere auto's. De Bo vag geeft ze bijvoorbeeld alleen voor auto's boven de 2500 gulden of de helft van de cataloguswaarde. Heeft men een goedkopere auto op het oog. dan is het dus in ieder geval zinvol deze eerst door ANWB of KNAC te laten keuren en de waarde te Jaten vaststellen. Teleurstelling Zowel bij de Consumentenbond als bij de ANWB geeft men echter direct toe, dat al deze adviezen in de prak tijk vaak moeilijk blijken na te le ven, getuige de vele teleurstellingen. Handige en louche handelaren blijken steeds opnieuw in staat argeloze ko pers een rad voor de ogen te draaien. Dat daarbij hardhandige verkoopme thoden worden gebruikt, is geen uit zondering. De man, die enkele maan den geleden met een mandfles een bekkenfractuur werd gslagen omdat hij zich niet tevreden toonde met de beloofde garanties, is er maar één voorbeeld van. „Daarom", zegt Puister, „blijven wij pleiten voor betere wettelijke re- Zolang die regelingen er nog niet ziin, gaan Consumentenbond en ANWB door met hun acties. Puister: „Dit is od het ogenblik de enige mo gelijkheid om nog iets te bereiken. Met ons vorige onderzoek hebben we bereikt, dat de vier betrokken hande laren de benen hebben genomen. Bij dit onderzoek zullen ook wel weer klappen vallen. Op die manier saneer je in ieder geval iets. Daarom blijven we doorgaan, net zolang tot het kwaad is uitgeroeid. Je bereikt er meer mee dan met procederen, want dat is vrijwel onmogelijk. Als je daaraan zou beginnen, zou !e dag werk hebben". WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen op grond van het verdrag, waarbij Okinawa aan Japan wordt teruggegeven, hun kern wapens van het eiland terugtrekken. Minister van buitenlandse zaken, Rogers, heeft dit woensdagavond geantwoord op een vraag van senator William Fulbright. Rogers bevestigde hiermee voor het eerst publiekelijk, dat er op Okinawa kernwapens zijn. Dit was wel herhaaldelijk in persbe richten gezegd. Van een verslaggever DEN HAAG Op 4 november zullen in Parijs vertegenwoordi gers van de zes EEG-landen bijeen komen om op initiatief van de Franse president Pompidou coördinerende maatregelen in EEG- verband van het drugbeleid te bespreken. Hoewel er bij de opsporing van misdrijven tegen de wetten, die het gebruik van en de handel in verdo vende middelen verbieden wel sa menwerking tussen de verschillende opsporingsinstanties bestaat, was tot op heden van ^en gecoördineerde Europese aanpak op politiek niveau geen sprake. BRIEVEN Wel is in alle zes de landen de laatste jaren de strijd tegen de ver dovende middelen geïntensiveerd, terwijl ook het gebruik en de handel aanzienlijk toenemen. De Franse president, die hierin een „bedreiging van de Europese cultuur" ziet, heeft nu persoonlijke brieven aan de regeringsleiders van de EEG- landen gezonden waarin zij worden uitgenodigd om in Parijs gezamenlij ke maatregelen te bespreken om paal en perk te stellen aan het toenemen de gebruik van verdovende middelen. SUCCESSEN De laatste tijd zijn in Frankrijk, Nederland en Amerika enkele grote vangsten gedaan, waarbij partijen verdovende middelen van grote waarde in beslag zijn genomen. Deze successen zijn over het algemeen te danken aan een intensievere samen werking tussen de opsporingsinstan ties. Het Amerikaanse bureau voor de bestrijding van verdovende middelen beschuldigde kortgeleden de politie van Marseille een bekend door gangsstation in de handel in verdo vende middelen ervan de handel oogluikend toe te staan. In Marseille werd dit verontwaar digd tegengesproken. De Amerikanen zijn ook bezig om de handel in hard drugs aan de bron, dat is in die gebie den, waar opium verbouwd wordt, te rug te dringen. Zo is men er in Turkije, na overleg met de Amerikanen, in geslaagd om een groot deel van de opiumoogst on der controle te krijgen. Ook de rege ringen van Laos, Birma en Thailand, de zogenaamde „Gouden Driehoek", zijn benaderd door de Amerikanen en hebben nu maatregelen uitgevaardigd om de oogsten te verminderen. Het overleg in Parijs zal naar het zich laat aanzien voornamelijk gaan over de bestrijding van de sympto men, terwijl het er ook niet naar uit- In een vlaggenfabriek in het Ame rikaanse Verona wordt op het ogen blik hard gewerkt om aan een spoed- order van de VN te voldoen. Het be treft de levering van de vlag van Communistisch China. Op de foto toont een van de naaisters de vlag, bestaande uit vijf gouden sterren op een rood veld. ziet, dat daarbij onderscheid zal wor den gemaakt tussen soft en hard drugs. Een VN-commissie in Genève is in tussen bezig de oorzaken te bestude ren en maatregelen aan te bevelen die deze oorzaken weg kunnen ne men. De Nederlander mr. C. Schür- mann is beheerder van een kortgele den opgericht fonds dat voor dit doel is ingesteld. Hij meent de eerste jaren honderd miljoen dollar nodig te hebben voor de uitvoering van honderdzestig pro- jekten. De voornaamste doelstellingen zijn: een eind maken aan illegale produktie en handel, behandeling van verslaafden en voorlichting op uitge breide schaal aan het publiek. Esso Belgie wil uitbreiden De vestiging van Esso in België overweegt de mogelijkheid tot uit breiding van de produktie van de raffinaderij in Antwerpen. Eerst zal worden nagegaan of uitbreiding financieel profijt oplevert. De raffinaderij in Antwerpen verwerkt thans 5 miljoen ton ruwe olie per jaar. TEGELEN Medewerkers van het staalbedlrijf Mamesta NV in Lomm hebben toegegeven enkele jaren geleden hoeveelhe den afval met het uiterst giftige cyanide op de vuilstortplaats bij Tegelen té hebben gedeponeerd. Zij zeiden, dat de bewakers van de stortplaats destijds waren om gekocht met dozen sigaren. De mededeling van de chauffeurs is het resultaat van het onderzoek dat vorige week werd ingesteld, na dat men getipt was, dat er uiterst giftige stoffen op de stortplaats zou den voorkomen. Er is een groot aan tal vaten met cyanidehoudende afval gevonden op een diepte van ongeveer twintig meter. De hoeveelheid giftige afval wordt nu geschat op 5000 a 8000 liter. In grondmonsters zijn geen sporen gevonden van de stoffen, die in de vaten zitten en daaruit wordt gecon cludeerd, dat de vaten nog niet door geroest zijn. Er wordt nu uitgezocht hoe men de vaten zonder kans op beschadiging uit de grond kan halen. De stortplaats ligt in de buurt van het gemeentelijk waterleidingbedrijf, wat de kans op ernstige gevolgen bij een eventueel ongeval aanmerkelijk vergroot. Het opruimen van de vaten zal gebeuren op kosten van Mamesta. Vast is komen te staan, dat dit be drijf zich in de afgelopen jaren op een ongeoorloofde manier ontdoet van zijn giftig afval. De stortingen bij Tegelen vonden plaats in de tijd, dat de heer L. Hauzer nog directeur was van Mamesta. Hij stapte enkele jaren geleden uit het bedrijf. Van de transporten naar de vuilstortplaats bij Tegelen zegt hij nu niets meer af te weten. UBACH OVER WORMS De rijkspolitie in Ubach over Worms heeft gistermorgen nog steeds niet de in een Heerlens ziekenhuis opgeno men jongeman kunnen horen die vo rige week vrijdagavond thuis kwam, overdekt met ernstige brandwonden aan het onderlichaam. De 18-jarige Jozef G. uit Ubach over Worms ging vrijdagavond om streeks half zeven van huis weg met zijn bromfiets. Ongeveer een uur la ter kwam hij thuis, zonder schoenen en met ernstige brandwonden. P O-lines gaat het komende sei zoen cruises naar de Noord-Pool or ganiseren. Op de foto een ijsbeer, die tijdens een receptie ten tonele ver scheen voor de noordlijke tochtn. CAIRO (Reuter, AFP) Een felle brand heeft gisteren het 102 jaar oude operagebouw in Cairo verwoest. Ondanks wanhopige pogingen van brandweerlieden uit de hele stad om het vuur in de kortst mogelijke tijd te blussen, was een grote menigte ge - tuige van de ondergang van het ge bouw, dat indertijd tot stand kwam ter gelegenheid van de opening van het Suezkanaal. De Egyptische onder minister van cultuur, Saadeddin, ver klaarde na de brand, dat het opera gebouw vele kostbare voorwerpen en zeldzame kunstschatten herbergde. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Agt staat afwijzend tegenover de gedach te dat rechters langs democratische weg gekozen zouden moeten worden. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op vragen van het PvdA-Ka- merlid Roethof. Volgens de minister hoort de rechterlijke macht onafhan kelijk te blijven, en medezeggenschap van democratisch gekozen organen in beslissingen van de rechterlijke macht zou met die onafhankelijkheid niet te verenigen zijn. Van een verslaggever UTRECHT Met de hulp aan verkeersslachtoffers evenals met nazorg en revalidatie, is het vaak bedroevend gesteld Tot deze conclusie kwam gisteren in Utrecht de heer A. Verkuyl, direc teur-geneesheer van het revalidatie centrum „de Hoogstraat" in Leersum. op het congres van 'de AVO, de Ne derlandse vereniging sociale zorg voor minder validen. Hij wees erop dat de meeste onge lukken 's nachts en in de weekeinden gebeuren. Juist dan is de bezetting in de ziekenhuizen er niet op berekend spoedeisende gevallen te behandelen, terwijl het dan ook nog vaak om kleinere ziekenhuizen gaat, omdat veel ongelukken nu eenmaal buiten de bebouwde kom gebeuren. Over de nazorg en de revalidatie van verkeersslachtoffers merkte de heer Verkuyl op, dat degene, die on der de sociale wetgeving vallen „re delijk goed" af zijn maar dat bij mensen, waar dat niet het geval is zich allerlei problemen voordoen. Hij noemde in dit verband verzeke ringsmaatschappijen. die met dure advocaten van hun verplichtingen een zaak van loven en bieden maken. „Verzekeringsmaatschappijen", al dus de heer Verkuyl, „die de hoogte van hun uitkering alleen laten afhan gen van de vraag, welk lichaamsdeel getroffen is, dienen te verdwijnen". SCHEMA'S Particuliere verzekeringsmaat schappijen gaan uit van schema's, zo zei hij, in de trant van „gemis pink 2 procent invalide", enzovoorts. Dat deze mentaliteit inderdaad be staat. werd even later treffend geïllustreerd door mr. J. Mulder, di recteur van Centraal Beheer (een on derlinge verzekeringsmaatschappij van het bedrijfsleven), die zei dat „vaak wordt vergeten dat een be paald letsel na verloop van tijd niet meer zo hinderlijk wordt gevoeld en dat een zekere gewenning aan invali diteit optreedt". BIJSTANDSWET De heer Verkuyl had verder ook kritiek op het functioneren van de bijstandswet, waarop verkeersslacht offers dikwijls ook zijn aangewezen. De beslissingen over wel of niet uit keren, aldus de heer Verkuyl worden genomen zonder dat een goede con trole op de juistheid en de billijkheid van deze beslissing mogelijk is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP, PvdA en CHU hebben gisteren teleurge steld gereageerd op het stand punt van minister Van Agt (justitie) betreffende de even tuele vrijlating van de drie Duit-t se oorlogsmisdadigers, die mo menteel in Breda een levenslan ge gevangenisstraf uitzitten. Minister Van Agt had erop ge wezen dat het kabinet hangende het jongste gratieverzoek van de drie, nog geen standpunt heeft ingenomen. „Als vrijlating in het vizier zou komen, dan zal met de Kamer worden overlegd over de manier waarop dat moet gebeuren, door middel van gratie of via een wettelijke regeling betreffende de voorwaardelijke in vrijheidstelling voor levenslange ge straften; dat eventuele beraad zal dan uitsluitend gaan over de algemene aspecten en niet over de individuele van een veroordeelde afzonderlijk", aldus de minitster. Het CHU-Kamerlid mej. Haars wees op dat de Kamer zich hier door a en over de techniek van vrijlating zou kunnen uitspreken. „Ik ben wat verbaasd over dit standpunt van de minister; volgens mij is gratie niet de aangewezen weg omdat die buiten de Kamer omgaat. De minister zal voor de eventuele vrijlating ge woon een voorstel bij de Kamer moeten indienen, zodat de Kamer uiteindelijk beslist", aldus lichtte mej. Haars haar standpunt toe. STAP TERUG De Kamerleden Wierenga (Pvda) en Van Schaik (KVP) meenden dat minister Van Agt, door de mogelijk heid van gratie open te laten, in feite een stap terugdoet ten aanzien van het standpunt dat zijn voorganger Polak bij het Kamerdebat over de drie in 1969 innam. De heer Polak sloot toen, evenals de Kamer de mo gelijkheid van vrijlating door gratie uit. Minister Van Agt meende toch op dit ogenblik gezien het lopende gra tieverzoek waarop de rechter eerst advies moet uitbrengen, geen ander standpunt te kunnen innemen. „Zo lang het kabinet nog geen beslissing genomen heeft is het onduidelijk ol er wel ooit overleg met de Kamer over dit onderwerp nodig zal zijn", voegde hij eraan toe. HAMBURG Nederland heeft op het ogenblik nog geen concrete plan nen om de DDR te erkennen, zo heeft minister Schmelzer gisteren tn Ham burg verklaard. Echter zal het er toch eens van moeten komen, zo voegde hij er aan toe. Voorwaarde hiervoor noemde hij een gemeenschappelijk optreden van het Westen, waarbij de positie van Bonn in zijn bemoeiingen om de ver houdingen tot Oost-Berlijn te norma liseren zal moeten worden versterkt. Een logisch moment van erkenning van Oost-Berlijn noemde de heer Schmelzer, die koningin en prins bij hun staatsbezoek begeleidt, het opne men van de beide Duitslanden in de Verenigde Naties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13