oed woonmilieu oor het regionale nodig beleid lIDM: verbes op Cunard Adventurer Nieuw veilinggebouw voor snijbloemen bot flink uit Lufthansa wil dienst Rotterdam - Frankfort INFORMATIE-BULLETIN VAN PROVINCIE Regionale brandweer voor midden-Holland tl akers Duikelaar op 7 december Raad voor Hoge Speciale projecten in DelftDordrecht Gouda en Zoetermeer Verivachting: V«g vuiler "^Overdracht probleemschip vrijdag Half november eerste deel klaar ^Eigenhandig' in Ahoy Record voor Feijenoord NV Ontiverpregeling aangeboden Lijn Amsterdam-New York verdwijnt s PONPERiB'AG 28 OKTQ8E.R 1971 [ARDINXVELD-GIESSENDAM behandeling van het beroep in cas- ie van de vyf zwembadkrakers op 3 september in Dordrecht zijn troordeeld, is uitgesteld tot dinsdag ote december. Op deze datum zal de joge Raad zich in Den Haag met yj ze kwestie gaan bezig houden. De en ssatieproeedure zou aanvankelijk ti 9 november bij het hoogste rcchts- >llege op tafel komen. Mr. A. T. ippelaar te Sliedrecht, raadsman er n de heer G. H. M. Welcker (voor- leletter van het comité dat ijvert voor t zi instelling van zwembad De Duike- 'rie! ar op zondag) en de vier andere va\ roordeelden, heeft echter uitstel mocht. Dit hield verband met het feit, dat Hei Hoge Raad op 28 oktober de ni-ai embadzaak 't Harde zou afwikke- door in deze cassatieprocedure "<h« spraak te doen. Deze uitspraak kan va n grote, zo niet beslissende fcteteke- zijn voor de Hardinxveldse zaak _ve, men achtte de periode tussen 28 tober en 9 november te kort voor i ^«lering van het arrest inzake 't 2 i rde. Het verzoek van mr. Koppe en r is ingewilligd en als nieuwe da- aar' n is dus dinsdag 7 december vast- m teU- (Hen let arrest heeft intussen al duide- gemaakt, dat de krakers van bad e£); Hekseberg in 't Harde volgens de tter ge Raad terecht zijn veroordeeld. hi; bad wordt beheerd door een 2)van hting en deze stichting is aldus cheii conclusie evenals een parfcicu- dtscI gerechtigd een zwembad naar be- elesren te °Penen of te sluiten. De k zou anders liggen als het bad doc r een gemeentebestuur werd ersA xPt°tteerd, aldus het arrest. c' Hardinxveld-Giessendam wordt :n; i bad inderdaad rechtstreeks door gemeente beheerd. Niettemin heeft 'i Arrondissementsrechtbank te Dor- bevestiging geëist van het e¥ft° nis van de Gorkumse kantonrech- die de krakers tot een boete had oordeeld. Het bedrag van de boete R'i ;f gehandhaafd op 11 om beroep assatie mogelijk te maken. (Van onze redacteur Provinciale Staten) DEN HAAG „De verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur op het gebied van de ruimtelijke ordening ligt allereerst bij het regionale beleid. In de provincie Zuid-Holland blijkt daarbij steeds meer, dat de totstandkoming van een hoogwaardig stedelijk woonmilieu voorwaarde is voor het welslagen van dit beleid." Met deze uitspraak van ir. N. Buijsert, lid van Gedeputeerde Staten een informatie-bulletin over het project „woning en woonmilieu". Zuid-Holland, begint Dit project, dat de provincie samen met de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda en Zoeterfneer heeft aangepakt, omvat de ver wezenlijking van een woonbuurt van 500-1000 woningen in elk der vier gemeenten, waarbjj niet alleen op de kwaliteit van de woningen zal worden gelet maar ook op het woonmilieu, dat ge heel in de woonfunctie moet worden geïntegreerd. Een stuurgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de provincie en betrokken gemeenten, een team van deskundigen, waarin sociologen een psycholoog, een biolo'og, een kunste nares en een woonekologe zitting heb ben, en verschillende bouwteams be geleiden het hele project. Door de speciale opzet van het plan zullen de aangewezen architecten een i\ÈÊÊmmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊaÊÊÊtM ROTTERDAM In september bij de centrale meld- en re- Ikamer va.n Rijnmond 7620 ineen °-Chten binnengekomen ten van raien van vuile lucht of vuil ard fater of van geluidshinder. rterai Vorig jaar september waren er oor IB79 klachten. •Ir. N. Buysert enori an een onzer verslaggevers OTTERDAM Morgen ver- t van de werf van de RDM, een eenvoudige overdrachts- htigheid, het cruiseschip ard Adventurer (15.000 brt) Southampton. Het schip is recht een probleemschip orden. Niet slechts ten aan- van het wisselen van op- htgever maar ook voor de E die werd gehandicapt door steeds opnieuw aanbrengen j Wijzigingen waardoor de ptijd werd verlengd en de [en dusdanig zijn gestegen jde werf op de Cunard Ad- turer verlies heeft geleden. M-directeur ir. H. W. Stapel woensdag tijdens de perspre- tie niet ingaan op de hoogte van erlies. Wel zei hij dat het zuster- dat bij P. Smit Jr. wordt ge- 'd en in de herfst van volgend jereed moet zijn, duurder wordt, i bekend is P. Smit Jr. een doch- drijf van Rijn-Schelde-Verolm.e toe ook de RDM behoort. bouwkosten van de Cunard Ad- rer liggen in de buurt van de 75 en gulden. Het juiste bedrag eri liste verhoging voor het zuster- i wilde de heer Stapel evenmin id maken. heer Stapel zei dat de RDM wel van dergelijke schepen wil blij- louwen. Maar hij verwacht niet t nieuwe opdrachtgevers zijn t voor dit type passagiersschip arkt verzadigd raakt. Eventuele opdrachtgevers zullen pas Joor de RDM worden geaccep- als ze precies en nauwkeurig de bouw kunnen omschrijven Ze willen hebben zodat de werf Ss de bouw niet voor verrassin- fomt te staan. Voorwaarde is dat de bouw onge stoord moet kunnen doorgaan. Vol- .gens de heer Stapel voelt de RDM veel voor het bouwen van speciale schepen, waarbij passagiersschepen, omdat de werf er ervaring mee heeft, hogere eisen stelt aan het vakman schap en omdat de bouw ervan loon- intensief is. De Cunard Adventurer is een dub- belschroefs motorschip aangedreven door vier dieselmotoren. Het schip kan echter ook varen met twee moto ren. Verstelbare schroeven en een boegschroef verhogen de snelle wend baarheid wat van belang is voor het met vele eilanden bezaaide Cari- bisch gebied. Het schip zal namelijk zevendaagse cruises gaan uitvoeren vanaf Puerto Rico de thuishaven. Er kunnen 832 passagiers worden meegenomen. De bemanning bestaat uit 271 koppen. Het schip heeft in verband met vei ligheidseisen vrijwel geen houten be timmeringen. De inrichting doet hier door wat koud aan. Het schip is typisch gebouwd voor korte cruises waarbij de passagiers vaak aan 'land gaan. Het is een ratio neel schip zonder veel luxe. Volgens kapitein William Law (oud-gezag voerder van de Queen Mary en van de Queen Elizabeth de eerste en de tweede) is het uit scheepvaarto'ogpunt een bijzonder fijn schip. Het kan ongeveer 24 knopen varen. Kapitein Law heeft zelf al een tour nee door Amerika gemaakt om aan reisagenten en toekomstige passagiers over zijn nieuwe schip te vertellen. De Cunard Adventurer zou aan vankelijk worden gebouwd voor Overseas National Airlines, een luchtvaartmaatschappij zonder enige ervaring op het gebied van passa giersschepen. Late.r werd opgericht de Cunard Ona Limited en weer later, in 1970 bleken alle aandelen in bezit van Cunard te zijn die het schip nu ver der zal exploiteren. bijzondere belangstelling moeten heb ben voor het wonen in al zijn psycho logische en sociale vormen. Kosten Bij de realisering van het project zal er rekening mee worden gehou den dat de toekomstige woningen in de sociale sector van de woningbouw zullen worden ondergebracht, terwijl ook een groot deel in de woningwet sector zal worden gebouwd. Om de kosten van het team van deskundigen niet ten laste van de te bouwen woningen te laten komen heeft de provincie deze financiële verplichtingen op zich genomen. De gemeente Delft heeft in de toe komstige wijk Tanthof plannen voor de bouw van 200-500 goedkope, grote en veranderbare woningen. Zoals in het provinciale project is vastgelegd moet getracht worden de woningen niet te duur te maken. De gemeente Delft wil dit verwe zenlijken door besparingen op bouw en afwerking en een eenvoudig ont sluitingssysteem voor deze buurt. Dordrecht heeft als uitgangspunt genomen voor de bouw van 500-700 woningen, dat deze in de woningpre- miewetsector moeten liggen. Men heeft in deze gemeente het sanerings- gebied in het noorden van de oude stadskern voor dit doel vastgesteld. Door de in de omgeving aanwezige historische bouw zal het gebied met de projectwoningen qua structuur moeten aansluiten aan de omgeving. Tussen de bestaande woonkern Gouda, rijksweg 12 en het gebied Van de Reeuwijkse plassen ligt een moe rassig terrein-Bloemendaal datzal worden opgespoten. Voor het provinciale plan is het noordelijke gedeelte beschikbaar ge steld. Deze toekomstige wijk, die volgens de gemeentelijke plannen uit dertig pet. hoog- en 70 pet. laagbouw zal bestaan, zal met ongeveer 1000 wo ningen volgens het plan „woning en woonmilieu" worden uitgebreid. Hetzelfde geval doet zich voor in Zoetermeer in de wijk noord-west, waar 1000 van de 7000 daar geplande woningen volgens de provinciale plannen zullen worden gerealiseerd. Mogelijk zal hier gebruik gemaakt worden van experimentele ruimtebe- sparende bouwvormen. optimaal sociaal milieu vormen. Hoewel woning en woonmilieu toe komstwaarde moeten hebben, zullen zij in het heden bewoond moeten worden, dus betaalbaar moeten zijn door de bewoner van vandaag. In het informatiebulletin worden de functies van de stad als geheel, de buurt, de directe woonomgeving en de woning nauwkeurig bekeken, om te komen tot een juist voorzieningen pakket, wat zich uitstrekt van de in deling van de keuken tot de behoefte aan uitvalswegen uit de stad. Ook de mogelijkheid de toekomsti ge bewoner in het geheel mee te la ten spelen en nuttige informatie te verstrekken omtrent bepaalde wen sen is onderzocht. Onduidelijk Omdat de praktijk leert, dat de toekomstige bewoner een onduidelijk persoon is, zal getracht worden via gerichte onderzoekingen naar woning behoefte en woningmarkt wijzer te worden. Zo mogelijk voordat er een bestemmingsplan is vastgelegd. In het bulletin wordt gesteld, dat het uitgangspunt zou moeten zijn, dat de toekomstige bewoner centraal staat in het gehele project, terwijl hij zich tevens bewust is van zijn mede verantwoordelijkheid hiervoor. De slotconclusie moet dan ook zijn: wil men de betrokkenheid van de burger vergroten, dan zal men voor alles moeten zorgen voor een goede informatie over gegevens en beslissingen zodat het inzicht van de bewoner toe neemt. Momenteel staat hij vaak ver van de woningbouwproble- matiek. Plau Het is de bedoeling om in december van dit jaar met een gecombineerd plan te komen, waaraan de betrokken gemeenten in diezelfde maand hun goedkeuring kunnen verlenen. Naa.r alle verwachting zal medio '72 een definitief plan op tafel komen dat hetzelfde jaar moet worden goed gekeurd, dit in verband met de werk zaamheden, die volgens de plannen tussen augustus en november Ï972 moeten beginnen. De plannen die uit de stuurgroep naar voren zullen ko men zullen gecombineerd met op- en aanmerkingen van het team van des kundigen en architecten aan de ge meenten worden voorgelegd. Men wil perse geen milieu voor een bevolkingsgroep creëren, maar door verscheidenheid van de bewoners een ROTTERDAM In de IJsel- hal van het Ahoy' Gebouw wordt van 12 t/m 21 november een con sumentenbeurs voor de doe-het- zelver en hobbyist gehouden. Een groot aantal ondernemingen en voorlichtingsinstanties zal een veelheid aan produkten en in formatie bieden. De naam, die deze „beurs voor kijken, kopen en zelfdoen" mee kreeg is „EIGENHANDIG". De expositie is opgezet om de consument een duidelijk beeld te geven van wat thans aan mate rialen en systemen te koop is. Alles op het terrein van woning- verfraaiing, tuinaanleg, auto-on derhoud, creatieve handenarbeid, is op deze beurs bijeengebracht. De Volksuniversiteit van Rot terdam geeft op EIGENHANDIG' demonstraties en informatie over handenarbeid. Een ander evenement is de doorlopende demonstratie van de bouw van de Buggy, het popu laire „gekke autootje". In samenwerking met het maandblad „DOE HET ZELF" wordt een unieke „Informatie- en demonstratiemarkt" ingelicht (een echte markt met kramen) waar moderne materialen en systemen worden gedemon streerd: lijmen, verven, wandbe- kleding, vloerbedekking, sanitair, houtbewerking, gereedschappen, hobby. HONSELERSDIJK Als al les meeloopt kan halverwege de maand november ongeveer 8000 vierkante meter van de nieuw bouw van de Coöperatieve Cen trale Westlandse Snijbloemen veiling te Honselersdijk in gebruik worden genomen. Die kunnen zeer goed worden ge bruikt om de sterk toegenomen aanvoer van vooral chrysanten op te vangen. De totale nieuw bouw beslaat 18.000 vierkante meter en kan naar verwachting in maart volgend jaar worden opgeleverd. Van de nieuwe hal is nu ruim zeventig procent overdekt. De bouw verloopt tot heden precies volgens schema. Op bijgaande foto's een impres sie van de imposante nieuw bouw op deze snelst groeiende snij bloemenveiling van Europa. ROTTERDAM Stadion Feyen- oord nv heeft in het op 30 juni afge sloten boekjaar 1970-1971 gunstige re sultaten behaald. Het totale bezoe kersaantal geeft een nooit eerder be reikt getal te zien van ruim 1,3 mil joen. Het gemiddeld bezoekers aantal verdeeld over 31 evenementen be droeg 42.567 (vorig jaar 43.102 en 28 evenementen). Het totaal aantal be zoekers van de 17 competitiewedstrij den bedroeg 792.065 (v.j. 727.588) en het gemiddeld aantal bezoekers van de competitie was 46.592 (v.j. 42.799), zo blijkt uit het jaarverslag. Na reservering van 151.809 voor vennootschapsbelasting bedraagt het winstsaldo 171.543 (v.j. ƒ132.361). Commissarissen en directie achten het wenselijk hiervan 170.000 aan het vernieuwingsfonds toe te voegen 'zodat een winstsaldo resteert van 1.543. Onderhoud en verbetering van het stadion, alsmede controle en veilig heid hadden de volle aandacht. De eerste ring is thans geheel van stoel zittingen voorzien en ultimo 1971 zul len zij reeds op een aanzienlijk deel van de tweede ring zijn aangebracht. Verbetering van de geluidsinstallatie is in een experimenteel stadium. ROTTERDAM De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthan sa heeft grote belangstelling voor een geregelde luchtverbinding tussen Frankfort en Rotterdam. Het zal echter nog zeker twee jaar duren voordat een derge lijke lijndienst, die zal worden uitgevoerd met de twee-motorige Boeing-737, totstand komt. Dit zei woensdagmiddag de direc teur van de Duitse luchtvaartonder neming, die verantwoordelijk is voor het Europese luchtnet, de heer Rudolf Lapp, tijdens de opening van het Lufthansekantoor in Rotterdam. Volgens hem is er voldoende poten tieel in de regio Rotterdam, zowel wat het passagiersvervoer betreft als het vervoer van vracht. Het wachten is slechts op het moment, dat de lijn naar de Maasstad in het patroon van het totale luchtnet van Lufthansa kan worden aangepast. Het bestand aan vliegend personeel is krap. Nieuwe piloten zijn moeilijk te krijgen. Ook de luchtvloot is aan de behoefte van het huidige luchtnet aangepast, zodat er weinig ruimte is voor een nieuwe dienst op Rotterdam. Bovendien zijn nieuwe lijnen naar andere internatio nale bestemmingen al enige tijd in voorbereiding. Lufthansa, die sinds 1960 een kan toor in Amsterdam heeft, besloot on langs een tweede kantoor in het groothandelsgebouw in Rotterdam te vestigen. Reden hiervoor was, dat on geveer 40 procent van haar Neder landse passagiers uit het Zuid-Westen van Nederland en voornamelijk uit Rotterdam afkomstig is. Een groot gedeelte van hen betreft zeelieden. Lufthansa stopt met ingang van 1 novémber aanstaande de lijndienst tussen Amsterdam en New York. De ze lijnverbinding bleek niet rendabel te zijn. Er is teveel concurrentie op de transatlantische route vanaf Schip hol, vooral nu de KLM en Panam de Boeing 747 op deze lijn hebben inge zet. Vanwege de concurrentie zou de Lufthansa eveneens een Jumbojet moeten inzetten. Daarvoor is er vol gens haar te weinig potentieel ver voer voor de lijn Amsterdam-New York. Op 1 april 1968 werd Amsterdam voor het eerst opgenomen in de lijn dienst tussen Frankfort en New York, Tot nu toe werd gevlogen met een Boeing-707. De verbinding tussen Frankfurt en New York wordt ge handhaafd. De rechtstreekse luchtlijn Amster dam-Los Angeles, die thans tweemaal per week wordt uitgevoerd, blijkt echter een succes te zijn. Deze zal half december met een derde frequentie worden uitgebreid. Met ingang van 1 april volgend jaar zal men zelfs vier keer per week vanaf Schiphol met Lufthansa naar Los Angeles kunnen vliegen. GOUDA De 22 gemeenten, die deelnemen aan het interge meentelijk overlegorgaan Gouda en Omstreken alsmede de ge meenten Moerkapelle en Krim pen aan de IJssel, zullen een re-' gionele brandweer in het leven roepen. Een in september 1970 opgerichte werkgroep, die de tot standkoming ervan moest bevor deren, heeft thans een ontwerp gemeenschappelijke regeling aan de betreffende gemeenten aan geboden. Het college van B en W van Gouda zeggen er bijzonder gelukkig mee te zijn, dat in een snelle en doeltreffen de brand- en rampenbestrijding in de regio wordt voorzien. De regionale brandweer heeft o,m. tot taak de uitrusting van de brand weerkorpsen der deelnemende ge meenten adequaat te maken, goede brandpreventieve maatregelen voor het verzorgingsgebied-te treffen en een juiste en snelle' (zowel in- als externe) berichtgeving alsmede brandweeropleiding te bevorderen. Meldings post Voorts is in de taakomschrijving ook een rampenbestrijding opgeno men, zulks conform de hedendaagse ontwikkeling. In het ontwerp wordt met zoveel woorden gezegd, dat de aan de regeling deelnemende ge meenten elkaar hulp verlenen bij rampen. Er zal een centrale nieldingspost komen. De onderlinge hulpverlening mag slechts geschieden via dit sys teem van centrale melding en hulp verlening. Op het ogenblik worden de mogelijkheden onderzocht om een centrale meldpost met een multi functioneel karakter (ten dienste van bijv. ambulancevervoer, rampenbe strijding. brandweer e.d.) in te rich ten. De regeling, die voor onbepaalde tijd wordt aangegaan, zal in werking treden met ingang van de eerste dag van de maand, volgende op die, waarin de regeling in de Nederlandse Staatscourant is bekend gemaakt. GOUDA De heer C. Bouwmee ster zal per 1 november aftreden al3 directeur .van de Goudse verzekering maatschappij, die hij 47 jaar geleden mede heeft opgericht en sindsdien onafgebroken heeft geleid. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon drs. ad. Bouwmeester, die in 1964 tot de di rectie toetrad en nu de totale directie op zich zal nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5