DEINING IN INDONESIË OVER CONFLICT BU H.A.L. Maatregelen huurbelasting worden reeds voorbereid Crita) Jongere bemanningsleden namen geen genoegen met secundaire status TARVO Matigingsplan voor twee jaar in de maak UI* wil* EEG-vreugdevuur Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Reis Koningin door bom alarm onderbroken Een meisje in klederdracht biedt koninging Juliana een pop aan in het zelfde costuum. In het midden de eer ste minister van Hessen, Albert Oss- wald. Een ons voorzorg is evenveel waard als een pond medicijn. ENGELS SPREEKWOORD Ja, we gaan morgen met vakantie. Ja, we verheugen ons bij voorbaat over 14 prachtige dagen. Het al enige tijd boven de Noord zee aanwezige krachtige hoge- drukgebied gaf donderdagoch tend tekenen van enige verzwak king. Langs de omtrek circuleer den enkele depressies. Een klein lagedrukgebied in de bovenlucht veroorzaakte boven Cornwall re gen. Dit gebied trekt het komen de etmaal naar het midden van de Noordzee, terwijl een kou front, dat bij de depressie ten westen van Ierland behoort, vrij dag midden Engeland en west Frankrijk kan bereiken. In ons land blijven de regenkansen klein. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Zon en maan 29 oktober: zon op 7.28, onder 17.19; maan op 15.17. onder 1.11; 2 nov. V.M Hoog water Hoog water 29 oktober: Rotter dam le getij 11.56, 2e getij Scheveningen 10 35 - 23.11; Vlis- singen 9.19 - 22 06; Haringvliet a.d. Zeezijde 10 58 - 23.35 BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77.4 cm (1032 millibar), sta biel. Van onze parlenientsredactie DEN HAAG De regering zal een actie-program moeten for muleren om de woningverbetering in de oude stadswijken krach tig ter hand te nemen. De Tweede Kanier, met name de linkse op positiepartijen hebben de wenselijkheid van zo'n program giste ren bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bepleit. Centraal in het debat stond de noodzakelijkheid tot een of andere vorm van huurbelasting te komen. Uit een aantal vragen van met name de regeringspartijen bleek dat mi nister Udink (volkshuisvesting) al maatregelen in die richting voorbe reidt. Zo vroeg mr. Aantjes (ARP) hoe de regering denkt over de herindiening van het wetsontwerp huurbelasting dat eerder in- de Eerste Kamer werd verworpen. De linkse oppositiepar tijen bepleitten de invoering van een algemene doorstromingsheffing. BEZORGD In het Kamerdebat klonk ook be zorgdheid door over de stagnatie in de afgifte van vergunningen voor de bouw van woningwetwoningen. In de afgelopen maanden zou de achter stand opgelopen zijn tot ruim zeven duizend woningwetwoningen. PvdA, D'66 en PPR besteedden een groot gedeelte van hun betogen aan woningverbetering van oude stads wijken. Deze partijen verweten de regering te weinig aandacht, maar vooral ook geld aan dit probleem te besteden. De heer Schaefer (PvdA) zei het zo: „De regering spreekt over een verschuivend vier-jaren pro gramma dat leidt tot het in aanbouw nemen van 137.500 woningen. Om het voor de gewone man begrijpelijker te maken, kan beter 'gesproken wor den van een verzakkend vier-jaren- programma voor oude woningen. Volgens het PvdA-Kamerlid zullen er op deze manier zeker 80.000. wo ningen in de komende jaren verloren gaan. Hij verweet de minister alleen maar aandacht te hebben voor de verwerving, ontruiming en sloop van huizen. GOEDKOPER De heer Nypels (D'66) wees erop dat woningverbeteren aanmerkelijk goedkoper is dan saneren en de daar uit voortvloeiende noodzaak om nieu we. vervaneende woonruimte te creë ren. Een woningverbeteringsprogram DOVER (AFP) Aan de kust van Dover wordt vanavond een groot vuur aangestoken om de Europeanen te laten weten, dat het Lagerhuis heeft besloten dat het land zal toetreden tot. de Europese Economische Gemeen schap; als de stemming tenminste zo uitvalt! Ten teken dat de boodschap goed is ontvangen, zal aan de Franse kant, in Calais, eveneens een vuur worden ontstoken. Men hoopt dat het helder weer zal zijn. Het initiatief is genomen door het Lagerhuislid Peter Rees. Hij heeft een lid van de Franse nationale vergadering uitgenodigd het vuur in Dover aan te steken. De loco-burgemeester van Dover steekt het kanaal over om in Calais het nodige te verrichten. heeft bovendien het voordeel dat er belangrijk goedkopere woonruimte beschikbaar blijft. Woningverbetering zou daarom volgens dit Kamerlid doorgezet moeten worden ook tegen de wil van de eigenaren in. De pleidooien uit onder meer het Rotterdamse Oude Westen en de Am sterdamse Kinkerbuurt om deze wij ken niet te slopen maar te verbeteren bleken ook indruk gemaakt te hebben op de regeringspartijen. De heer Keuning (DS'70) zei althans dat de plannen voor de woningverbetering hem hadden aangesproken. De heer Aantjes (ARP) maakte dc kanttekening dat nieuwbouw geen bijdrage levert tot leniging van de woningnood onder minder draag- krachtigen. Voor vervolg zie pag. 2 VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze kront schenken en het abonnements geld voor de rest von het joar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres -Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267. Leiden BONN (DPA) Koningin Ju liana is tijdens haar staatsbezoek aan West-Duitsland via een ano niem telefoontje met een bom aanslag bedreigd. Vandaag is in Bonn bekendge maakt. dat de speciale trein, waarmee de Nederlandse vorstin van Dillenburg naar Diez reisde, bü het station Aumenau (Hessen) heeft moeten stoppen. Bij de po litie was een anoniem telefoontje binnengekomen, dat er in de trein een bom verborgen zou zün. Zoals gebruikelijk was dc ko ninklijke trein voor de rit onder zocht. Na het telefoontje is dc trein nogmaals aan een onderzoek onderworpen, maar er werd niets gevonden. Kort hierna heeft de trein zijn rit vervolgd. fieiawe Leidis e CoraranU Donderdag 28 oktober 1971 52ste jaargang CHRISTILIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ,.Suirw«tich gh.bi.ve,. mijn nert in tegnenspoet! Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefqon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur S-jarige Amsterdamse dichter jgjplk irijver Gerrit Kouwenaar heeft en op het Muiderslot de P.C. prijs in onvangst genomen uit n van minister P. J. Engels Br. (Van een speciale medewerker) DEN HAAG/DJAKARTA De Indonesische kranten reageren scherp op het arbeidsconflict tussen het Indonesisch personeel aan boord van het vlaggeschip De Rotterdam en de directie van de Hol land Amerika Lijn Met name de minister van Arbeid, die tevens is belast met de bui tenlandse investeringen, prof. dr. Saledin moet het daarbij ontgelden. Hij zou zich tijdens de onderhandelingen over de „levering" van Indonesisch personeel aan de HAL schuldig hebben gemaakt aan aan koehandel. donesische jongeren met een voltooi de middelbare schoolopleiding gewor ven waren als bedienend personeel op de schepen van de Holland-Amerika Lijn. De kans op moeilijkheden werd al leen nog maar vergroot, door het feit dat de directie van de Holland-Ame rika Lijn de werving van de Indone siërs rechtvaardigde door de medede ling dat de cruises niet meer rendabel te maken waren met Europees perso neel, dat dan ook plaats moest maken voor deze Indonesiërs. Het was toen onvermijdelijk dat de salariskwestie in het geding kwam. De Indonesiërs vernamen op die ma nier dat zij hetzelfde werk als de Europese bedienden moesten doen, maar dan wel tegen een salaris dat minder was dan dat wat hun voor gangers verdienden. Gevoeli g De vraag die men zich aan Indone sische .zijde stelt is, of de Holland- Amerika Lijn bij het wètven van de Indonesiërs niet meer rekening had kunnen houden met de toch altijd nog gevoelige vlekken in de Nedei- lands-Indonesische betrekkingen. In vroegere tijden voeren de sche pen van de Rotterdamse Lloyd en de Maatschappij „Nederland" ook rnet een groot aantal Indonesische bedien den aan boord, die altijd tot weder zijdse tevredenheid hun werk vervol den. Het verschil met nu ligt daarin, dat de bedienden die toen cp de scbv- pen dienden, uit de rijen der maat schappelijk lagere regionen van de koloniale gemeenschap werdengerc- cruteerd. De zonen en dochters van de Indo nesische bovenlaag, die al aan niet het voorrecht hadden gehad meer dan een lagere school te hebben bezochi, vielen niet in de termen om voor zul ke functies aangeworven tekunnen worden. D<* Nederlandse maatschappijen durfden hun wervingsacties niet tot deze groepen uit te strekken of moch ten dat niet doen van het Neder lands-Indische gouvernement, om de gevoelens van de politiek bewuste In donesische bovenlaag niet onnodig te kwetsen. Werkloosheid Dat is nu anders geworden. Indone sië is onafhankelijk geworden. Het vecht met een pragmatische denken de regering en met een enorm groot percentage aan werklozen voor het naakte bestaan. Ondanks de miljar den guldens die het land nu jaarlijks als hulp uit het buitenland ontvangt en de toegenomen uitvoer die thans een hoogte heeft bereikt welke nim mer werd gehaald, stijgt het aantal werklozen in het land jaarlijks met niet minder dan 1 procent der bevol king. (voor vervolg zie pag. 7) Zoals bekend heeft de HAL dertien Indonesische personeelsleden, die werden aangeduid als „onruststokers" op advies van de Indonesische am bassade in New York ontslagen we gens hun aandeel in het conflict. Met de verdwijning van deze dertien per soneelsleden zou volgens woordvoer ders van de Holland-Amerika Lijn de arbeidsonrust aan boord van D» Rot terdam voor een groot deel zijn ver dwenen. Salaris De moeilijkheden tussen de Indo nesische bemanningsleden en de di rectie van de HAL werden in Indone sië eigenlijk al verwacht vanaf het moment waarop bekend werd, dat In- Yoorzittersoverleg maandag verder (Van onze sociaal-economische redactie) An HAAG De zeven voorzitters van de centrale organisaties ^Bverkgevers en werknemers streven naar de opstelling van een en prijsmatigingsplan, dat niet alleen 1972 maar ook 1973 om- .teravond besloten zij het centraal planbureau in te schakelen e effecten voor 1973 te berekenen, die het gevolg zijn van een gingsoperatie in diverse varianten in 1972. DONDERRY (Reuter. AP) Britse soldaten zijn gisteren in inderry omgekomen door een slag. terwijl zijn de wacht :n aan de grens van de rooms- lieke wijk Bogside. Hiermee is tal Britse militairen, dat dit Noord-Ierland is gesneuveld, lig gekomen. zitters elkaar in hun zienswijzen op de matigingsmogelijkheden gisteren dichter genaderd. De werkgevers zijn thans meer geporteerd voor min of meer concrete richtlijnen dan dinsdag en zowel de ondernemers als de vak beweging zijn bereid concessies te doen ten aanzien van de genweste loonmatiging (zoals bekend meenden de werkgevers dat er in 1972 geen ruimte is voor reële inkomensverbe tering, terwijl de vakbeweging pleitte voor een reële verbetering van 3 pro cent, inclusief verbetering van secun daire arbeidsvoorwaarden). Beide partijen zijn het erover eens dat het te bereiken doel (terugdrin gen van de inflatie naar 3 4 pro cent) niet in één jaar kan worden bereikt, reden waarom de gedachte veld won om ook 1973 in de mati gingsoperatie te betrekken het CPB deze berekeningen tij- ireed heeft zullen de voorzitters overleg maandag in Utrecht etten. Ook na het beraad van ?n. dat van half 6 tot half 11 e, waren zij zo „gesloten als een wij naderhand vernamen zijn :rkgevers- en werknemersvoor- V werd verklaard dat er gister - in tegenstelling tot dinsdag sproken is over concrete mati- ijfers en dat daarom „nog vrij verschillen van inzicht bestaan, et gonden worden overbrugd", agaan van de effecten voor 1973 e verschillende matigingsplan- 'erd door werknemerswoord- t drs. H. ter Heide „een nieuw in de besprekingen" ge- waaraan nu de comdputer te oet komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1