Uitzendkrachten in de knel door bezuiniging overheid Besluit abortus niet overlaten aan huisarts en vrouwenarts lobeco giraal komt met aandeel Aandelenkapitaal Rijk in KLM kan uitgebreid In Den Haag 5000 mensen op wachtlijst Doorbraak in effectenwezen SEAT sluit arbeiders week uit Ongelijke strai voor weigeraars GOED DAT ER POLITIE IS..? TOI WOBNSDiAG 27 OKTOBER 1971 aantrekkelijke 23-jarige lette is Maria McGuire, die door iol in Europa werd gezocht in met de geruchtmakende ismokkel via Schiphol. Ver overigens, want gisteren was A-lid weer in NooiH-Ierland. rand in binnenschip (OTTERDAM Gistermorgen is boord van het m.s. „Deo-Juvan- liggend aan de Maashaven een and ontstaan. Vermoedelijk door mankement aan de oliekachel tten de vloerbedekking en het itwerk om de kachel vlam, waar- ar het gehele achteronder en de lurhut door het vuur werden ver- tigd. De brandweer heeft de Bnd geblust. Er deden zich geen ■soonlijke ongelukken voor. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door de bezuinigingen bij het personeelsbeleid van enkele ministeries sinds eni ge maanden kunnen de Haagse uitzendbureaus een aantal van hun tijdelijke krachten niet meer aan werk helpen. De ministeries hebben de uitzendbureaus aangezegd geen nieuwe uitzend krachten meer te kunnen gebruiken, en er is zelfs sprake van dat bij enkele ministeries per 1 januari alle uitzendkrachten moeten vertrekeen. Door deze maatregel staan volgens de Algemene Bond van Uitzendbu reaus in Den Haag een vijfduizend mensen op wachtlijsten. Ook in de universiteitssteden Delft, Leiden, U- trecht en Nijmegen waar het ministe rie van onderwijs vele uitzendkrach ten in dienst heeft, kunnen de uit zendbureaus geen mensen meer kwijt. Bij de Utrechtse rechtbank moesten alle uitzendkrachten ver trekken. Volgens de Algemene Bond van Uitzendbureaus heeft vooral Den Haag te lijden van deze maatregel. Landelijk gezien vinden de uitzend bureaus ongeveer dertig procent van hun klanten bij de overheidsinstellin gen, maar in Den Haag bedraagt dit ongeveer zestig procent. Vooral een bedrijf als Evro Holland NV in Den Haag. dat voor zestig pro cent van haar klandizie is aangewe zen op de overheid, ondervindt kwa lijke gevolgen van de bezuinigingen in het personeelsbeleid. Bij dit bu- [AMSTERDAM Het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Ro oi gaat in het kader van een nieuwe spaarregeling het girale aan- el introduceren. Een ieder is via dit aandelen-giroplan in staat in kidelen te sparen. Hij hoeft hiertoe niets anders te doen dan zich deelnemer voor het plan aan te melden. wanneer iemand een bepaald be- )g stort, wordt dit bedrag tegen de Jjrskoers van de dag van ontvangst tgerekend in aandelen Robeco, dan L in aandelen Rolinco of Utilico, eveneens door de Robeco-groep ^^tden uitgegeven. Dagelijks wordt A. rekening-courant afschrift ver- :t, waarop de spaarder het exacte kan zien van zijn bezit aan delen Robeco, Rolinco of Utilico. afschrift geeft tevens de waar in dat bezit aan op basis van de rskoers van die aandelen. Wordt kortere of langere tijd opnieuw bedrag gestort dan wordt ook dit en de dagkoers omgerekend in leien en toegevoegd aan dë reke- Aandelen Robedo, Rolinco of ico die men reeds bezit kunnen neens worden bijgeschreven op de ening. DREMPEL n een toelichting op het nieuwe delen-giroplan zei mr. E. A. Brou- dat met het nieuwe plan niet en in het effectenverkeer, maar op het gebied van het sparen een mpel wordt overschreden. Mate- aandelen worden, vervangen r girale aandelen. Iets, waaraan in ik- en beurskringen al jaren wordt ferkt. .Is voordelen van het nieuwe plan mde hij o.m.: men behoeft niet meer een rond tal aandelen te kopen; het geld een spaarder overmaakt wordt in cijfers achter de komma in aan- !n omgerekend, een spaarder kan een door hem- gewenst bedrag overmaken. Bij ting van een bedrag toereikend ir één heel aandeel wordt 1 pet ikoopkosten in rekening gebracht, ien slechts een gedeelte yan een deel kan worden gekocht 2 pet. het nieuwe systeem biedt ee mo- jkheid dividenden onmiddellijk zetten in aandelen. Voor Robeco en Utilico geldt een minimum belegging van 25 per keer en van ƒ100 per jaar. Voor Rolinco van ƒ50 per keer en ƒ2000 per jaar. Bedraagt het saldo tenminste 20 aan delen (a 50 nominaal) dan is er geen verdere verplichting tot storten. Heeft een spaarder geld nodig, dan wordt het opgevraagde bedrag, ver hoogd met 1 of 2 pet kosten, in aan delen omgerekend. Vervolgens wordt het afgeboekt van de rekening. reau staan ongeveer duizend mensen op een wachtlijst, waarvan velen al sinds half augustus op werk zitten te wachten. Evro heeft zijn wervingsac ties voor personeel stopgezet. Een veel kleiner bureau als Paraat, dat vooral vrouwelijke krachten die wat bij willen verdienen, aanneemt, is aangezegd, dat van de zestig werk neemsters bij de overheid veertig di rect moeten afvloeien en twintig per 1 januari de ministeries moeten ver laten. 65-PLUSSERS Het uitzendbureau 65+ in Den Haag, heeft „wel last van de over heidsmaatregel". De 65 plussers, die bij een ministerie vertrekken, mogen niet meer vervangen worden. Randstad, het grootste uitzendbu reau in Nederland merkt wel dat het in Den Haag moeilijker werken is als in üe overige delen van Nederland. Vooral het eenvoudig administratief personeel kan Randstad niet snel aan een baantje helpen in Den Haag. De overheid is de grootste afnemer van dit personeel. FREE-LANCERS De heer A. M. de Roos, directeur van Evro Holland N.V. gelooft, dat vooral de freelancers, de groep jonge mensen die nog niets voor een vaste baan voelen, de dupe zijn van de overheidsmaatregel. „Wij hebben nog steeds hoger geschoolden nodig, en ze zijn nog steeds moeilijk te vin den". zegt de heer de Roos. Het zijn vooral de ministeries van erm, buitenlandse zaken, binnenland se zaken, onderwijs en sociale zaken die op het personeelsbestand aan het bezuinigen zijn. Bij het ministerie van sociale zaken overweegt men zelfs per 1 januari alle uitzendkrach ten te laten vertrekken, maar een woordvoerder wilde dit niet bevesti gen. Het ministerie van defensie daarentegen besnoeit niet op het per soneelsbestand. Het ministerie van erm neemt voor tijdlijk krachten die vertrekken geen nieuwe mensen meer aan. Aan de meer permanente uit zendkrachten wordt gevraagd in vaste dienst te treden. De heer André Wiltens, plaatsver vangend directeur-generaal van de Ie d'? IADRID (DPA, Reuter, UPI) De ictie van de SEAT-autofabrieken Barcelona heeft gisteren 6000 van mgeveer 20.000 arbeiders voor een k de toegang tot het bedrijf ont- 1. Zij deed dit, nadat maandag de ploegen weliswaar op het werk en verschenen, maar zonder dat veel werd gewerkt. In de nacht maandag op dinsdag gooiden ar iërs nog de ruiten in van SEAT- kels in het centrum van Barcelo- i Asturias, waar de Hunosa-steen- inmijnen, die eigendom zijn van staat, al drie weken worden lam- ;gd door een staking van mijn- •kers, die hogere lonen wensen, ft de directie gisteren gedreigd de eveer tienduizend stakers zonder aling van loon uit te sluiten tot 1 ember. a Madrid heeft de politie een le- g over de onlangs negentig jaar 'orden Picasso afgebroken. In de ulteit voor biologie van de univer- !it van Madrid hield de kunstcriti- José-Aria Moreno een lezing voor lenten over de grote schilder, in hij hun onder meer in overwe- gaf „even vrij als Picasso te werd onmiddellijk de politie larmeeTd, die de kunstcriticus en tele anderen arresteerde. Overheids Personeelsdienst, meent dat het hier niet om een „perso neelsstop" gaat, zoals de uitzendbu reaus de overheidsmaatregelen noe men. „Het nieuwe kabinet heeft in juli een tijdelijke personeelsstabilisa- tie afgekondigd. Met de nieuwe be groting, is deze maatregel opgeheven. In de begroting van 1972 krijgen de departementen strakke richtlijnen voor hun personeelsbestand. Dat is de enige direktieve, die van de regering is uitgegaan. De departementen zijn zelf verantwoordelijk voor hun perso neelsbeleid. Het is best mogelijk dat enkele ministeries, die wat krap in het jasje zitten, het aantal uitzend krachten verminderd hebben of gaan verminderen." De heer De Roos van Evro Holland meent „dat het voor het eerst sinds 1963 is, dat een personeelsstop bij de overheid werkelijk stipt wordt opge volgd". TWEE PIEKEN De overheidsmaatregelen komen voor de uitzendbureaus op een on gunstig tijdstip. De bureaus kennen twee pieken, één in de zomer, de tweede in de winter. Het op vakantie zijnd personeel in het bedrijfsleven en bij de overheid moet dan vervan gen worden door uitzendkrachten. Juist na de zomerpiek werd de perso- neelsstabilisatie effektief. Eind oktober begint de markt voor de uitzendbureaus weer op te leven, maar „die piek laat op zich wachten", zegt een woordvoerder van Randstad. Naast de overheid wil ook het par ticulier bedrijfsleven wat minder uit zendkrachten in dienst nemen. 'De Algemene Bond van Uitzendbureaus meent „dat het zeker niet slecht gaat met de uitzendbureaus, maar dat zij de algemene recessie in de economie wel voelen". Volgens de heer De Roos van Evro Holland „is de groei eruit". De wervingsacties voor personeel gaan bij de meeste uitzendbureaus gewoon door. Vooral omdat de meeste bureaus hoger geschoold personeel best kunnen plaatsen. De directeur van het Haagse bureau 65 zegt „dat we een goede boekhouder direct aan een baan kunnen helpen". Voor het lager geschoold administratief perso neel in Den Haag en in de meeste universiteitssteden kunnen de uit zendbureaus echter weinig bieden. Absolute cijfers over deze vorm van verborgen werkeloosheid zijn moeilijk te geven. Bij de Haagse uit- zendbuteaus staan ongeveer vijfdui zend mensen op wachtlijsten, maar veel personeel wordt doorgestuurd naar een ander bureau of wordt aan geraden naar een vaste baan uit te zien. GEHUWDEN Sinds 1 januari 1966 kan de uit zendkracht beroep doen op de werke- loosheidswet. Degenen, die nog niet eerder gewerkt hebben, maar die nu op een wachtlijst staan bij een uit zendbureaus staan ongeveer vijfdui- bijstandswet doen. Maar de uitzend krachten zijn vaak gehuwde vrou wen, die wat bij willen verdienen. Zij kunnen noch op de werkeloosheids- wet, noch op de bijstandswet een be roep doen. Jacques Brei heeft gistermiddag in kasteel Groeneveld aan Lie$b*th List een gouden plaat overhandigd van haar elpee „Liesbeth List zingt Jacques Brei'. Ook Brei zelf kreeg een gouden plaat ter gelegenheid van de verkoop van de 25.000sté. DEN HAAG Bij de beoordeling van de weigering tot deelneming aan de gehouden volkstelling zal vanzelf sprekend zoveel mogelijk rekening worden gehouden met persoonlijke omstandigheden en strafuitsluitings gronden. Minister Van Agt (justitie) heeft dit de Tweede. Kamer meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Kameriid Wie- bsnga. Dit standpunt kan leiden tot een volkomen gerechtvaardigd onder scheid in strafrechtelijke bejegening van personen aan wie eenzelfde over treding is ten laste gelegd. Het verzoek tot openbaarmaking van het rapport dat ten grondslag wordt gelegd aan het te voeren beleid inzake de strafvervolging van hen, die medewerking aan de volkstelling weigerden, is door de minister afge wezen. Hij acht de inhoud ongeschikt voor publikatie. Ik zatnèt interlokaal te tele foneren toen die politieman aanbelde. In burger. Het was zo'n buurtonderzoek. Of ik dinsdagavond tussen acht en negen uur iets bijzónders had gemerkt, en zo Ja, ik sta daar hele avonden voor het raam! Die zeurpiet! Later hoorde ik, dat het on derzoek resultaat had gehad - ze hadden die aanrander te pakken Prof. dr. .1. C. Droycndijh schrijft ons: In Artis is gisteren een aardvar- Het aardvarkentje is een nachtdier, kentje geboren, een blijde gebeurte- dat in Afrika voorkomt èn zich nis die bij dit dier voigens deskun- hoofdzakelijk voedt met .mieren en digen nog nooit in een dierentuin termieten, is voorgekomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De rijksover heid kan haar aandelenkapitaal in de KLM met tweehonderd miljoen gulden uitbreiden. Een regeringsvoorstel om tot deze uitbreiding te besluiten werd gistermiddag zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Het voorstel voor zag in een krediegarantie van tweehonderd miljoen gulden. De uitbreiding van het aandelenkapi taal en de kredietgarantie zijn nodig om de KLM financiële armslag te bie den bij de vernieuwing en uitbreiding van haar vloot. Eerder was de Tweede Kamer met het voorstel akkoord ge gaan, nadat een klemmend beroep was gedaan op de KLM om maatregelen te treffen tegen de geluidshinder. In de Eerste Kamer stemden de frac ties van de PPR en de PSP tegen het voorstel. Volgens mr. Van Huiten (PPR) wordt het budgetrecht van de Kamer met dit voorstel wezenlijk ont kend. Bovendien wordt aldus het Eer- ste-Kamerlid met dit voorstel opnieuw „getuigenis afgelegd van een welhaast ongelimiteerd geloof in de noodzaak van economische groei." Bij het vraagstuk van de zwan gerschapsonderbreking staan twee uitersten lijnrecht tegen over elkaar. De ene opvatting is dat elke vorm van abortus pro- vocatus veroordeeld moet wor den en wel dusdanig, dat de moeder altijd moet worden opge offerd voor het kind. De andere opvatting helaas meer en meer veld winnend is dat elke vorm van abortus provocatus, op welke indicatie dan ook, geoor loofd is en dat het kind altijd mag worden opgeofferd voor de moeder. Enerzijds is het zonder meer duide lijk dat deze uitersten beide afgewe zen dienen te worden, aangezien zo wel in het ene als in het andere geval slechts met één in plaats van met twee individuen rekening wordt ge houden. Anderzijds is het eveneens duidelijk dat het bij een standpunt bepaling inzake het abortusvraagstuk niet altijd mogelijk zal zijn zowel het belang van de vrouw als dat van de vrucht volledig te honoreren: men zal niet zelden genoodzaakt zijn een keu ze te doen. Bij deze keuze verdient het aanbeveling de volgende richtlij nen te hanteren. Zesde gebod Wat de medische zijde van het vraagstuk betreft, zou ik erop willen wijzen dat in de geneeskunst de hoogste wet is „primum non nocere": allereerst niet schaden (Hippocrates). Wat de ethische zijde betreft, is het nuttig voortdurend indachtig te zijn dat de vaak aangrijpende problema tiek van de ongehuwde moeder ons de ogen niet mag laten sluiten voor ethische beginselen, met name voor het beginsel van eerbied voor het le ven. Wat de religieuze zijde betreft, moge opnieuw in herinnering ge bracht worden dat de liefde tot God en de naaste de grondslag vormt van de Tien Geboden, derhalve ook van hel zesde gebod. Wat de juridische zijde betreft, kan het beginsel van de noodtoestand in toepassing worden gebracht, volgens welk beginsel elke rechtsregel moet wijken wanneer overtreding daarvan het enige middel is om een belang van hogere rechts orde te redden. Wat de sociale zijde betreft, moet erop gewezen worden dat bij de bestrijding van maatschap pelijke euvels nimmer de acute exis tentiële nood van de enkeling uit het oog mag worden verloren. Daarom zal van geval tot geval moeten worden bezien waarom juist deze vrouw tot ons komt met het ver zoek haar zwangerschap te onderbre ken, alsmede de vraag moeten wor den gesteld of in dit speciale geval abortus provocatus inderdaad een adequate oplossing is. De beantwoor ding van deze vraag zal dienen te geschieden aan de hand van twee be ginselen, te weten het subsidiariteits beginsel en het proportionaliteitsbe ginsel. Het eerstgenoemde beginsel houdt in dat men zich altijd dient af te vragen of geen minder ingrijpende handeling toch baat kan brengen, ter wijl het laatstgenoemde inhoudt dat tegenstrijdige belangen in zwaarte te gen elkaar moeten worden afgewo gen. Tussen "kwaden' kiezen De moeilijkheid is nu, dat het af wegen van deze belangen in concrete betekent te kiezen tussen twee „kwa den": enerzijds het kwaad van be houd van het leven, c.q. het herstel van de gezondheid (in de zin van so matisch, psychisch en sociaal welzijn) van de moeder door opoffering van het leven van de vrucht (waaruit voor de medicus een collisio officio- rum. een botsing van plichten, voort vloeit) en anderzijds het kwaad van het laten voortbestaan van een exis tentiële nood van de vrouw, hetgeen tenslotte tot gevolg heeft dat gewenst kind onder ongunstige omstandighe den ter wereld komt. Daarbij zullen wij voorts in aan merking moeten nemen dat het hier principieel wel gaat om twee men senlevens. maar dat er gradueel grote verschillen zijn, nog meer naarmate de vrucht jonger is. De mens is beelddrager Gods, ongetwijfeld. Maar geldt dit ook voor de mens in wor ding, die in de pas bevruchte eicel alleen in potentie aanwezig is, en zo ja in dezelfde mate als voor de mens bij wie alle individuele potenties geac tualiseerd zijn? Het leven van de vrucht is zeer zeker van waarde, maar is die waarde gelijk te stellen met en van dezelfde orde als het le ven van de vrouw die het ontkiemen de leven in zich draagt? De vraag stellen is haar beantwoorden. Medische indicatie Concreet houdt bovengenoemd be ginsel het kiezen tussen twee „kwaden" in, dat medische indica tie aanvaardbaar is. Aangezien in de uitsluitend somatische sfeer zich te genwoordig vrijwel geen complicaties meer voordoen die abortus provocatus ter directe bescherming van het leven van de vrouw gewenst maken, is me dische indicatie op grond hiervan nog uiterst zeldzaam. Medische indicatie op grond van bedreiging van de psy chische gezondheid van de vrouw komt daarentegen niet zo zelden voor. Verder houdt dit beginsel in dat een eugenetische indicatie (te ver wachten ernstige lichamelijke of geestelijke afwijkingen bij het kind) verworpen dient te worden, omdat aperte minderwaardigheid van het te baren kind hoge uitzonderingen daargelaten moeilijk voorspelbaar is; dat een juridische indicatie (zwan gerschap door verkrachting, misbruik van geestelijke onrijpheid, geestes ziekte, kindergraviditeit gravidi- teit is zwangerschap niet zonder meer verworpen mag worden, maar een punt van ernstige overweging dient te zijn; dat een psychosociale indicatie alleen dan aanvaardbaar is, indien de vrouw inderdaad tegen haar wil zwanger is geworden en er bovendien hetgeen vrij zelden het geval is een werkelijk existentiële noodtoestand (waaronder te verstaan een zodanige psychische stress in het kader van een bepaalde sociale of so- cioculturele context, dat er gevaar voor de gezondheid te duchten is, c.q. het leven van de vrouw bedreigd wordt) is ontstaan. Team Alvorens in dergelijke gevallen tot abortus provocatus over te gaan, dient echter eerst ernstig overwogen .te worden in hoeverre de mogelijk heid bestaat de zwangerschap onder psychotherapeutische begeleiding uit te dragen om daarna eventueel af stand te doen van het kind. Dit klemt temeer omdat de existentiële nood doorgaans niet wordt veroorzaakt door de graviditcit als zodanig, maar door de totaalsituatie waarin deze op treedt. Mede daarom dient derhalve elke aanvraag tot zwangerschapson derbreking, behalve door de huisarts, tevens bezien te worden door een commissie bestaande uit een vrou wenarts, een psycholoog of psychiater en een maatschappelijk werkster: in dien gewenst kan dit team worden uitgebreid met andere specialisten (bijv. een seksuoloog of een sociaal- gëneeskundige). Teleurstellend Het is dan ook uitermate teleurstel lend dat het hoofdbestuur van de Maatschappij van Geneeskunst van mening is dat de beslissing in deze belangrijke aangelegenheid in de re gel kan worden overgelaten aan de huisarts en de vrouwenarts, hetgeen o.m. tot bezwaar heeft dat de huisarts op die manier in een dwangpositie wordt geplaatst. In dit verband is het dienstig erop te wijzen dat de Ameri kaanse maatschappij van geneeskunst van mening is, dat abortus provoca tus alleen mag plaatsvinden op gezag van twee onafhankelijke deskundigen op dit gebied. Tenslotte moge er nog eens de aan dacht op gevestigd worden dat de abortusproblematiek weliswaar een centrale plaats inneemt bij onge wenste zwangerschap, maar toch niet mag worden ontkoppeld van de hulp welke zich richt op het verlenen van morele en materiële steun aan de vrouw die haar kind wel onder on gunstige omstandigheden ter wereld wil brengen. Dit geldt ook voor vrou wen wier verzoek om abortus provo catus niet wordt ingewilligd. In al deze gevallen kunnen de bekende verenigingen en instellingen op het gebied van de geestelijke gezond heidszorg, zoals bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden, consultatie bureaus voor huwelijks- en geslachts leven enz. goede diensten bewijzen. Dr. Drogendijk is hoogleraar in dc sociale geneeskunde aan de Vrije Universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9