naar verleden toekomst af nog t/m 29 oktober KRANSLEGGING KONINKLIJK PAAR IN BONN Handel met Bonn groeit ertrouwen in centrale ►ersoneiiadministratie Mamesta N.V. dumpte gif bij Tegelen Politieke achtergrond vluchteling leidt tot conflict in Stichting Werkloosheid dreigt in de bouw alles elle verlichting n pijn in spieren m gewrichten Kamerleden willen Rijnvervuiling voor Gerechtshof Kamer verwerpt twee moties Conventie van Oslo: vuil niet vlak over grens dumpen m „Twijfelachtig of geplande bouw nu haalbaar is" Raiffeisenbank fZi Boerenleenbank to; WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 ONN Gistermiddag heb- koningin Juliana en prins nhard een krans gelegd bij monument voor de slachtof- van oorlog en onderdruk- g in Bonn. De Koningin ge- ed in een lila japon met lila d en had de Prins een don- jrijs kostuum aangetrokken, ze plechtigheid viel op door een- de afwezigheid van een star- otocollaire houding. In tegenstel- tot het gebruik werd de krans witte chrysanten niet door mili- n of leden van de hofhouding ebracht. fl Gouden boek 'oren was het vorstelijk paar president Heinemann en zijn v ontvangen in de villa Ham- chmidt, de ambtswoning van het staatshoofd. Er werden ca- s uitgewisseld. De lunch in villa merschmidt die een intiem ka- oorhp droeg, werd gevolgd door een - langst op het stadhuis van Bonn, de koninklijke gasten werden :hreven in het zogenaamde den boek". In de namiddag was n receptie in de Nederlandse am- de. Van de 130.000 in de Bonds- iliek wonende Nederlanders wa- ir 275 hiervoor uitgenodigd door nbassade. Banket half acht gisteravond volgde in el Augustusburg in Brühl het ële banket ter ere van koningin na en prins Bernhard dat werd 'boden door het echtpaar Heine- i. Aan dit diner zaten onder aan de president van de Duitse sdag Kai Uwe von Hassel, de rlandse minister van buitenland ken dr. Schmelzer en de Duitse ter van buitenlandse zaken :r Scheel. Ook waren aanwezig ider van de Duitse oppositie dr. il en prof. dr. Ehrhardt. Tijdens laaltijd herinnerde de president n tafelrede aan zijn bezoek aan rland in 1969 en hij onderstreep- vriendschappelijke belangen en emen van beide landen, zoals uverontreiniging. „Het is vol le op de Rijn te wijzen die de enschappelijkheid van onze pro- ■n duidelijk maakt." Bij de rit van het koninklijk paar naar het stadhuis van Bonn hield een groepje betogers een bord omhoog met de tekst „Vrijheid voor de laatste drie Duitse krijgsgevangenen in Breda". Deze demonstratie vormde het enige incident bij de officiële gebeurtenissen van gisteren. Oostblok heer Heinemann dankte ook het begrip dat de bondsregering rond van de Nederlandse rege- bor het zoeken naar normalise- n de betrekkingen met de lan- an het oostblok. lingin Juliana zei in haar aht- „De grote talenten en de de- e aard die uw natie sieren moe- Ie Duitse bijdrage aan de ge- schap der volkeren steeds een belangrijke laten zijn. De ieve inspanningen van bonds- lier Brandt om ontspanning en heid te bevorderen hebben de erkenning gevonden van de No- belprijs voor de vrede iets waar voor wij ons, met u, van ganser harte verheugen". Zij besloot met een toespeling op het verleden en met een nauwelijks te miskennen wenk voor de toekomst van beide landen: „Maar wie alleen naar het verleden kijkt, snijdt zich zelf de toekomst af. De EEG-landen en enkele van hun buren hebben de conclusie voor ogen: op den duur heeft men aan een zucht naar en misbruik van macht geen reëel goed, niets dan eert reële boemerang". - Dringt direct door tot aan de haard van de pijn jatische pijnen, spit, zenuwpijnen, ktuikingen, stijve nek en ledematen drijven, die de Rijn ernstig bevuilen. Volgens prof. mr. H. F. van Panhuys schendt de Franse regering hierdoor het rerkt sneller, niets werkt aangenamer volkenrecht en moet deze zaak aanhan- K"? v?n P'i" dan Algesal-balsem. gjg worden gemaakt bij het internatio- Idcllijk in de huid doordringend, werkt diep op de weefsels in tot aan de naa' gerechtshof. bestuur Bouwnijverheid. Uit het communiqué blijkt dat de werkloosheid in de bouw aan het eind van september was opgelopen tot ruim 7.200 waarvan 5.000 in de gebouwensector en 2.200 in de grond werken en wegenbouw. Eind septem ber van het vorig jaar beliep de t, T werkloosheid in de bouw niet meer KI1°.tAóoï?trI li™ «rlkhtmd v l'berale Tweede-Kamerleden Joe- dan 3 000. Volsens de raad zal het ei) doorstraalt verlichtend fces en Berkhouwer hettoen de minis- nvprhPiHchploiH Hat ic aprioht nn Hp en spieren tot in de gewrichten. t an buitenlandse zaken en van °vernei.asü?leid' dat 1S genent op de ische pijnen en stijfheid maken van temporisering de met rooskleurige si- plaats voor een durend gevoel van volksgezondheid schriftelijk gewaagd tuatie nog aanzienlijk verslechteren, ling en welbehagen. deze suggestie van de hoogleraar in het it niet tot de pijn uitbreektZorgt volkenrecht te Leiden op te volgen. Ook thuis altijd een tube Algesal bij de willen de kamerleden weten hoe vaak ibt om zodra het nodig is de pijn te de Nederlandse regering tegen de ver- ALGESAL bij alle apoth. en drog, vuiling heeft geprotesteerd. (Van onze parlementsredactie) !N HAAG Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft ren laten blijken het volste vertrouwen te hebben in het beleid staatssecretaris Van Stuyvenberg (binnenlandse zaken) ten aan- van de centrale personen administratie (CPA). ee moties, een van mejuffrouw imit (D'66) en een van de soeia- toffelen, die een rem op de CPA enden, werden met alleen de ien van de linkse oppositie verworpen. PRIVACY uffrouw Goudsmit bepleitte met motie uitstel van de CPA tot er gemene regeling voor de „com- irivacy" is. De Kamermeerder- ging er echter van uit, dat het wetsontwerp er zo snel mogelijk komen om vat te krijgen op de kkelingen in de gemeenten op pe ibied van de automatisering, staatssecretaris verklaarde zich eens per drie maanden een icht van alle automatiserings ten bij de overheid te verstrek- 0,—maar een strikte richtlijn voor 0.— ibruik van deze projecten achtte te j >et noodzakelijk omdat er vol- hem geen af te keuren ontwik- Jen plaats hebben. De ook verworpen motie-Stoffelen hield in dat de overheid in afwach ting van het CPA-wetsontwerp de uitgifte van persoonsnummers aan de gemeenten voorlopig zou stoppen. De Kamermeerderheid had wel begrip voor de achtergrond van deze motie, namelijk de vrees dat de gemeenten op deze manier al te veel voorberei dingen treffen voor de CPA maar ze stemde toch tegen, omdat de'stopzet ting de gemeenten teveel schade in de automatiseringsprojecten zou ver oorzaken. De meerderheid meende voorts dat de wens van mejuffrouw Goudsmit om zich nu al uit te spreken voor opneming in de grondwet van het recht op informatie voor iedere bur ger, prematuur is gezien de nota die de regering over de gehele grond wetswijziging nog gaat uitbrengen. De motie van mejuffrouw Goud- smit en ook een motie van de socia list Laban over de loonmatiging haal den geen meerderheid. BONN De handel van de Bonds republiek met Nederland staat met een omzet van DM 27 miljard op de vierde plaats onder de, bilaterale han delsbetrekkingen in de wereld. Er wordt op gerekend, dat men in de eerstvolgende jaren zelfs de derde plaats kan bereiken, die nu door de Frans-Duitse handel met DM 29 mil jard omzet wordt ingenomen. Nederland levert ruim een derde van zijn uitvoer aan de Bondsrepu bliek, terwijl Duitsland 11,4 pet. van zijn buitenlandse handelswaren aan Nederland verkoopt. Het toenemen van de Nederlandse uitvoer naar Duitsland heeft sedert 1950 aanzien lijke veranderingen in het goederen- pakket met zich meegebracht. In 1953 nog bestond 63 pet. van de Nederlandse importen uit waren op het gebied van de voedselvoorziening. In 1971 was dat nog maar 32 pet. Wat de waarde betreft is daarentegen de invoer van Nederlandse landbouw- produkten van DM 789 miljoen in 1950 gestegen tot DM 4.203 miljoen verleden jaar. De Duitse investeringen in Neder land bedragen op het ogenblik meer dan een half miljard mark. Daarente gen zijn meer dan 400 Duitse onder nemingen met een kapitaal van meer dan 1,6 miljard mark vast in Neder landse handen. Belangrijkste bran ches voor Nederlandse bedrijven in Duitsland: minerale oliën, chemie, electrotechniek, levensmiddelen, ge notmiddelen, textielwaren en kleding. DEN HAAG De conventie van Oslo tegen zeevervuiling, waarover twaalf landen het vorige week eens werden, bevat een bepaling dat toe passing van de nieuwe regels niet nidehoudend afval zit nu twintig meter Getuigenis (8) Studentendominees voelen zich in de steek gelaten door prof. Van Nif- trik. Ik meen echter, dat diens ver- ontrusting-getuigenis véél erger is, voor zover hij beweert, dat de liefde tot God niet samenvalt met de liefde tot de naaste. Maar er is toch geen andere mogelijkheid om God te die nen dan eerstens in toegewijd gebedsleven en tweedens in de ,zelf- verloochende dienst aan de ander? Naast de vele en overduidelijke ande re uitspraken van onze Heer Jezus Christus moge ik b.v. wijzen op Zijn woorden in Mattheüs 25: 35 - 46 en, voorzover het „goede werken" betreft, op Mattheü 5 - 16. Voor alle degenen, voor wie Jezus Christus niet door dogma's in Zijn Heerlijkheid is verduisterd, maar le vende werkelijkheid is, omdat zij Hem in hun leven hebben mogen ont moeten, is de dienst aan de naaste een dienst aan Hem, Die gezegd heeft: "Weest Mijne navolgers". Tot zelfverloochenende liefde is alleen die mens in staat, die door Hem zijn gro te "ik" heeft mogen prijsgeven. Voor zulk één is het Schriftwoord ten volle waar, dat het geloof zonder de wer ken volkomen waardeloos is voor God (en mens). Inderdaad: God bewoont het on toegankelijk Licht, maar... in Jezus Christus heeft Hij de wereld met Zichzelve verzoend, in Hem is Zijn zaligmakende genade verschenen aan ALLE mensen. Wie Hem zo mag be leven, ziet in militarismej apartheid, onderdrukking, uitbuiten, milieuver ontreiniging, vernietiging van flora en fauna de activiteit van de overste der duivelen. Waarlijk: het Koninkrijk Gods is niet oneindig ver achter de sterren, maar binnen in u. Zoek het gebed en meditatie. Rotterdam J. H. Vink T" TEGELEN Dc giftige afvalstoffen die op een stortplaats in Tegelen wer den aangetroffen blijken daar drie jaar geleden te zijn gedeponeerd door het staalveredelingsbedrijf Mamesta n.v. uit het nabijgelegen dorp Lomm. De naar schatting 100 tot 150 ton cya- De Franse modeontwerper Guy Lalande heeft een dezer dagen in Nice zijn collectie voor voorjaar en zomer getoond. Op de foto een van zijn ontwerpen, de „gekruiste unisex", uitgevoerd in linnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De inkrimping van de gebouwensector en de wegenbouw heeft niet alleen een toeneming van de werkoosheid in de bouw ten ge volge, maar maakt bovendien de haalbaarheid van de geplande wo- ningproduktie twijfelachtig. mag leiden tot het dumpen van in dustrieel afval buiten het beschermde zeegebied, bijvoorbeeld in de Oostzee of de Middellandse Zee. Onder andere over de moeilijke controle hierop zullen juridische deskundigen van de twaalf landen begin december in Parijs vergaderen. De situatie is voor de giftige stoffen van de „zwarte lijst" nog wel vrij overzichtelijk: die mogen namelijk zonder vergunning niet eens aan boord van een schip worden gebracht volgens het ontwerp-conventie. Van een verslaggever DEN HAAG Binnen het be stuur van de in 1968 ontstane „Nederlandse Stichting Come- diep onder de grond. De vaten zijn kennelijk nog niet doorgeroest, want in grond- en watermonsters werd geen gif aangetroffen. Wat er nu moet gebeuren is nog geen nius", die de belangen behartigt uitgemaakte zaak. Wanneer men gaat van de Tsjechpslowaakse vluch- bergen blijft het probleem waar de tvt j i j grond uit de vuilnisbelt en het giftige telingen ui Nederland, is een afval zelf heen moeten, aldus de Tege- conflict ontstaan over de kwestie lense politiechef. of hulp moet worden geboden Bij de grote cyanidevondst onlangs in aan iedere vluchteling of dat een meertje bij hel Westduitse Bochum bleken de vaten juist kapot te gaan deze hulp beperkt moet worden toen ze door een dragline werden opge- tot niet-communistische vluchte- Nadat de tekst in Parijs is bijge- vist. Een genie-detachement van de lingen. schaafd en uitgewerkt hoopt men dat Bundeswehr kreeg toen opdracht het de ondertekening door de deelnemen- hele meertje leeg te pompen en het wa- Tegen de secretaris-penningmees- de landen nog voor het eind van het ter na chemische ontgifting in een zij- ter, ir. I. V. Brüza uit Eindhoven is jaar kan geschieden. rivier van de Rijn te pompen. door het bestuur een motie van wan- De stichting Raad van bestuur Bouwbedrijf zegt dit in een gisteren uitgegeven communiqué. Volgens de raad is het niet mogelijk de woning bouw uit te breiden als er in de ge bouwensector en de wegenbouw wordt getemporiseerd. Een goede in- Van onzo parlementsredactie irastructuur (de aanleg van wegen en de bouw van utiliteitsgebouwen) is DEN HAAG De Franse regering voorwaarde voor de bouw van wo- weigert op te treden tegen de kali-be- ningen, aldus de stichting Raad van De voorzitter van de Raad van be stuur, ir. H. D. Prins, heeft eerder reeds de sombere verwachting uitge sproken dat het aantal werklozen in de bouw tot 25.000 zou kunnen oplo pen. Deze schatting noemde prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal planbureu, een „slag in de lucht". Hij verwachtte op basis van de afnemende groei van het arbeids aanbod, zeker in de bouw, geen zorg wekkende ontwikkeling. DEN HAAG De stichting raad van bestuur bouwbedrijf (waarin samenwerken de gezamenlijke aan nemersorganisaties en de centraio commissie bouwnijverheid) is ern stig bezorgd over de huidige en de le verwachten ontwikkeling van de werkloosheid in de bouwnijverheid. Eind september bedroeg de gere gistreerde arbeidsreserve in de bouw in totaal ruim 7.200v waarvan 5.000 in de gebouwensector en 2.200 in de grondwerken en wegenbouw. Eind september 1970 waren deze cijfers respectievelijk 3.000, 1.900 en 1.100. De arbeidsreserve in de bouw was eind september 1970 circa 9 procent van het totaal. Eind vorige maand was dit cijfer gestegen tot circa 15 procent. Op het ogenblik is in de gebieden buiten de randstad het aanbod var. bouwvakarbeiders groter dan de vraag, terwijl dit binnen de randstad op korte termijn eveneens het ge val zal zijn. Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Deze week is er om u daar nog eens aan te herinneren. Vooral als u er nog niet mee begonnen bent. Neem dan nu de gelegenheid te baat om u te voegen bij die 51/2 miljoen spaarders die reeds sparen bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. de bank voor iedereen 2900 vestigingen trouwen aangenomen, onder andere, omdat hij volgens het bestuur sympa thiseerde met Doebtsek-aanhanger,s. Een van de aanleidingen van het coh- flict was het optreden van de heer Brüza in het geval van de vluchteling Jiri Broz. Deze werd het land uitgezlet nadat hem een verblijfsvergunning was geweigerd. De heer Brüza bleef met hem in contact en wist, in sa menwerking met het PvdA-tweede kamerlid Voogd toestemming vón staatssecretaris Grosheide (justitie) te verkrijgen om Broz weer tijdelijk toe te laten om zijn zaak hier te beplei ten. Volgens het bestuur van de Stichting Comenius is Broz een aan hanger van Doebtsek. Politiek secundair De voorzitter van het bestuur, mr. Vondraeek, verklaarde tegenover ons, dat politieke kwesties van secundaire betekenis zijn bij het conflict. Vol gens hem kon de stichting alleen hulp verlenen aan vluchtelingen, die wer kelijk gevaar liepen vervolgd te wor den bij terugkeer in Tsjechoslowa- kije. Mensen, die uit economische motieven naar Nederland komen in de hoop hier meer te verdienen, kun nen wij niet helpen, aldus de heer Vondraeek. Hij verklaarde, dat de stichting zich conformeert aan de ook door de Nederlandse regering ondertekende conventie van Genève, waarin onder meer staat dat de aangesloten landen zich verplichten die vluchtelingen op te nemen, die in eigen land o.a. Qm politieke redenen gevaar lopen ver volgd te worden. Dat economische motieven en poli tieke achtergronden wel eens nauw verweven kunnen zijn, wilde de heer Vondraeek desgevraagd wel toegeven, zoals hij ook zei dat de Stichting Co menius nogal wat leden heeft met een academische vorming, die in Tsjechoslowakije als handarbeiders hebben moeten werken en die daar om niet veel ophebben met het com munisme. Op onze vraag of het hem bekend was, dat ook Doebtsek-aanhangers kans lopen moeilijkheden te krijgen in Tsjechoslowakije (wat dus in het geval Broz van toepassing zou zijn), antwoordde de heer Vondraeek, dat hij het daar wel mee eens was, maar dat Broz toch niet door de stichting geholpen zou worden Het stichtingsbestuur is verder van mening dat de heer Brüza te eigen machtig namens de stichting optreedt. Over een eventuele teruggave van door de heer Brüza uit de stichtings- kas ten bate van Broz aangewende gelden, is volgens Vondraeek wel ge sproken, maar het geld is niet van de heer Brüza teruggeëist. Het ligt vol gens de voorzitter van het bestuur ook niet in de bedoeling dit alsnog te doen. Nog pogingen Van de zijde van het kamerlid Voogd, die is opgekomen voor de be langen van Jiri Broz, werd ons mee gedeeld, dat Broz nog steeds in Ne derland is en dat pogingen worden gedaan hem hier aan een verblijfs vergunning te helpen. Staatssecretaris Grosheide heeft volgens de heer Voogd toegezegd dat het kamerlid ruim op tijd zal worden ingelicht, wanneer het alsnog tot een uitwijzing zou komen, zodat nieuwe pogingen iets voor de Tsjech te doen in het werk kunnen worden gesteld. Ir. Brüza was gisteren niet bereik baar om commentaar te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7