we >or ons klaar zijn de ellende begint pas Is Luchtvracht met 71 gestegen Onderzoek invloed smog op bronchitispatiënten :aam in het i gebruik Waterschap „Dijkring Ijsselmonde bréngt 70 kilometer dijk vóór 1978 op Deltahoogte Ahoy-hal krijgt vermaarde ijsshoiv Jaaroverzicht Zestienhoven Indonesiërs zijn op advies Indonesiërs bij HAL ontslagen Rijn-Schelde bevredigend Arausementsmusici verlaten beroep Weer orgeltocht naar Den Haag WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 ROTTERDAM De Amerikaanse ijsshow Holiday on Ice zal van dins dag 14 tot en met woensdag 22 de cember een uitvoering geven in de Ahoy-hal. Belangrijkste" artiesten zijn de Nederlandse kunstschaatsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, de Oostenrijkse Olympische kam pioen van 1968 Wolfgang Schwa.z en de Amerikaanse kampioene Charlene McLaren. De voorstellingen beginnen om acht uur. Matinees van het nieuwe pro gramma zijn op zaterdag en zondag om vier uur. Van een onzer verslaggevers RENDRECHT „Goed, wy zijn dan wel in 1978 zo ongeveer met het op Delta-hoogte brengen van de dijken en alles wat (nee samenhangt, maar daarna begint voor ons dè ellende Blijk pas goed. We zitten hier nou eenmaal in een puur-stedelijk d: op het eiland IJsselmonde wonen zo'n 400.000 mensen, meer heel Zeeland bij elkaar, allemaal met hun eigen wensen. dan je taak maar eens goed uit om de dijkwerken in stand te >en st zrax an J. heer Van der Laan, technisch ambtenaar van het waterschap Dijkring van IJsselmonde", er geen geheim vandijken en is een forse klus, maar ze houden in een zo stedelijk ge ls het eiland IJsselmonde is nog lien radaties moeilijker. „Een water- w ergens in Drente of zo heeft lat dat onderhoud betreft heel w nakkelijker"vindt hij, „want kun je twintig kilometer over ijk rijden zonder één huis tegen men. Moet je hier eens over de \jden...." 1955, direkt na de watersnood- kreeg het Waterschap tot taak id 70 kilometer dijk die IJssel- rijk is, op Deltahoogte te Dit werk moest gelijkijdig ie afsluiting van de zeegaten n afgerond in 1978. „Een im- taak, hoor, geloof dat maar, neem nou alleen maar het feit diiken ^er letterlijk barstens- "/v tten met aller*ei kah®ls en pijp ten. Tel daar dan nog de hui- op die langs de dijk staan, bij elkaar een kleine tweedui- dan heb je je handen wel meer ®enDl, hoor!" •ten Opgedeeld het waterschap wat te ontlas-. erd besloten het op Deltahoogte atre en van de dijken te verdelen >teri iten uim orzi laan oofo dr< V, rid Iterr ?rke rde JELLEV OETSLUIS De nèingvlietdam, met in het den het gigantische slui- :omplex, is klaar. Op tndag 15 november zal ingin Juliana de nieuwe officieel in gebruik stel- Met de voltooiing van de- lam heeft Rijkswaterstaat ieuw een mijlpaal bereikt reeks van afsluitingen kader van het Delta- Na de Haringvlietbrug Goeree-Overflakkee te- tweede vaste oever- nu met Voorne- enigjten KML KLM Aerocarto. Se r et 'onder het waterschap, de gemeente Rotterdam en de provinciale Water staat. Rotterdam nam alles voor zijn rekening wat binnen de Rotterdamse gemeentegrenzen viel, de Provinciale Waterstaat kreeg het trajekt Hendrik Ido Ambacht tot de gemeente IJssel monde toebedeeld, en de rest was voor het waterschap „De Dijkring IJsselmonde". Het waterschap is met zijn partners Rotterdam en provinciale Waterstaat aan het werk gegaan op basis van wat de heer Van der Laan een „plan met oogkleppen voor" noemt „Je moet wél", vindt hij, „want als je bij de uitvoering van de dijkverbete- ringswerken rekening gaat houden met iets anders dan puur die dijkver- betering, dan ga je volkomen de mist in. Neem nou bijvoorbeeld Ridder kerk: als wij daar de dijk aan het verhogen zijn, dan wil Ridderkerk zijn graantje meepikken en gelijk de aansluitingen op de dijk verbeteren. Wü vinden alles best, maar dan toch niet uit onze zak, hoor!" Een van de allergrootste problemen waarvoor het waterschap zich ge plaatst ziet is overigens de amovering van de langs de dijk gebouwde hui zen. „Ik weet het Wel, die mensen wisten toen ze daar gingen wonen verdraaid goed, dat het niet voor eeuwig zou zijn. Maar moet ja ze dan zomaar zonder meer uit hun huis gooien en ze het beste wensen? Nee toch zeker?", vindt de heer Van der Laan. Miljoenen „Je kunt echt beter vijftig kilome ter dijk verbeteren in een puur pol dergebied dan twee kilometer hier, hoor", verzucht hij. Vooral aan de oostelijke zijde van het werkgebied immers staan de dijken vol met hui zen. Langs de zeventig kilometer te verbeteren dijk staan er een kleine tweeduizend. „Reken maar dat het miljoenen kost, al die huizen te a- moveren. Alleen al dit jaar moeten we er zo'n tweehonderd tegen de grond gooien." iHet hele jaar door zijn er drie sloopfirma's voortdurend bezig met die sloopwerkzaamheden. Drie des kundigen zijn in een taxatie-commis sie dag-in-dag-uit bezig met het zoe ken naar oplossingen voor moeilijke gevallen. Op basis van de onteige ningswet krijgen de geamoveerde huiseigenaren 85 pet. van de taxatie prijs vergoed. Het slopen van het pand en het aanvullen van het gat dat daardoor in de dijk ontstaat komt bovendien voor rekening van het Rijk, „dus we hebben echt een bijzon der menselijke regeling voor elkaar kunnen krijgen," vindt de heer Van der Laan Het waterschap ziet zich hierdoor geconfronteerd met steeds groter wordende problemen, die steeds meer een specialistische kennis verlangen, „neem nou alleen die pijpleidingen Situaties als deze zullen op IJssel monde tot 1978 aan de orde van de dag zijn. Het eiland vaart er overi gens wel by, nu met de dijkverbete- ringen ook de wegen onder handen worden genomen. hier in het gebied maar", vindt de heer Van der Laan. „Vroeger zetten we daar een mannetje voor in, die er zo'n twee procent van zijn tijd aan kwijt was. Nu moeten we er een pure specialist, en een dure trouwens, voor inzetten." De problemen worden alleen nog maar groter, want wanneer volgend jaar de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater van kracht gaat worden, krijgt het waterschap de taak toe te zien op de naleving van die wet. De Provinciale Waterstaat start binnen kort een inventarisatie van alle ver ontreinigingen en verontreinigers binnen het werkgebied van het wa terschap. In aansluiting daarop wor den voor de provincie Zuid-Holland twee technologische diensten in het leven geroepen, die de leiding moeten krijgen van de strijd tegen de ver ontreiniging van het oppervlaktewa ter. MOERDIJK In het voor jaar van 191 krijgt het industrie gebied Moerdijk een meetnet om de milieuverontreiniging te kun nen bepalen. Naast een grote snuffelpaal worden proefveldjes met plantén aangelegd waaraan het instituut voor planten- ziektekundig onderzoek in Wagenin- gen meewerkt. Het is de bedoeling om het net in een landelijk systeem in te passen. Er wordt al met metin gen begonnen alvorens de eerste in dustrieën gaan draaien. De geplande groenzone rond het in dustriegebied wordt nog op provin ciaal niyeau besproken. Het is de be doeling om volgend jaar maart met planten te beginnen. Intussen brengt prins Claus, als lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, vanmiddag een bezoek aan het industrieterrein. De aandacht van de prins, die wordt vergezeld door de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. C. Kortmann, zal speciaal uitgaan naar de vestiging van Shell. Andere serieuze bedrijven zijn er nog niet maar, aldus voorzitter mr. F .Reyn- ders van het industrieschap Moerdijk, er tonen ondernemingen uit de hele wereld belangstelling. Tot dusverre hebben ongeveer veertig bedrijven om informaties gevraagd. ROTTERDAM De Rotter damse luchthaven Zestienhoven verwacht dit jaar ondanks het vertrek van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair, die tot voor kort een lijndienst tus sen Zürich en Rotterdam had, een half miljoen passagiers. In 1970 was het passagiersgetal ge stegen tot 491.000. Het vracht vervoer steeg met 71 procent. De toename in het luchtverkeer heeft echter niet geleid tot een verbetering van het nadelig sal do, dat in een jaar is opgelopen van 3.489.900 in 1969 tot 3.974.000 vorig jaar. In het dinsdag verschenen jaarver slag noemt de directie van de lucht haven het opvallend' dat de investe ringsbedragen van de werken die vo rig jaar gereed kwamen niet tot een verliestoename van betekenis heeft geleid. Verdubbeling van het vlieg verkeer zou volgens haar het finan- ci4Ie beeld door de opbrengst van de luchthavenbelastingen aanmerkelijk kunnen verbeteren. Eventuele uitbreiding van het vliegverkeer betekent volgens de di rectie niet, dat het in de bedoeling ligt Zestienhoven te gaan verheffen tot een tweede grote luchthaven. Zij kan wel een rol spelen in de overgangsfa se tijdens welke de tweede nationale luchthaven wordt aangelegd. De di rectie acht de aanwezigheid van een luchthaven in de Rotterdamse regio echter wel noodzakelijk. In het jaarverslag wordt het in het Rotterdamse gebied aanwezige poten tieel aan luchtreizigers onderstreept. Gewezen wordt op de enquête die vo rig jaar werd gehouden onder de pas sagiers. Hieruit bleek onder meer, dat 49 procent van de Nederlandse lucht reizigers hun domicilie hebben in Zuid-Holland: 13 procent in Den Haag en 36 procent in het Rijnmond gebied. Meer lijndiensten zullen volgens een woordvoerder van de luchthaven echter pas zin hebben als een vol doende frequentie daarbij kan wor den aangeboden. De meest opvallende stijging ver toonde het normale vrachtvervoer, dat met 71 procent omhoog ging van 7,2 miljoen kg naar 12,4 mil joen ini 1970. Hierin is begrepen de extra vracht van ruim 2 miljoen kg die tijdens de Londense havenstaking in de zomer werd verwerkt. Maar ook zonder dit extraatje is er een stijging van 57 procent. Wegens het ontbreken van voldoen de lijndiensten werd in het verslag jaar ongeveer 50 miljoen kilo lucht vracht uit Rotterdam en omgeving na inklaring en afhandeling op Zestien hoven over de weg naar Schiphol ge bracht. Op het ogenblik zijn er volgens de zegsman van de luchthaven enkele buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen, waaronder Lufthansa, Alitalia en Air France, die belangstelling to nen voor geregelde diensten op Zes tienhoven. Beslissingen hierover wor den momenteel voorafgegaan door een uitgebreid marktonderzoek. ROTTERDAM De dertien Indo nesische personeelsleden, die door de HAL wegens hun aandeel in het ar beidsconflict op het vlaggcschip de „Rotterdam' werden ontslagen, zijn op een vliegtuig gezet en inmiddels in Djakarta aangekomen. Het ontslag blijkt door gezagvoer der C. van Herk te zijn gegeven op advies van een vertegenwoordiger van de Indonesische ambassade in New York. Bij de besprekingen over de arbeidsmoeilijkheden is een verte genwoordiger van de Perstuan Pe- laut, de Indonesische zeemansbond, aanwezig geweest. De arbeidsonrust aan boord van de Rotterdam is volgens een woordvoer der van de HAL voor een groot deel verdwenen. ROTTERDAM Het jaar 1971 verloopt voor Rijn-Schelde-Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven bevredigend. De tot nu toe behaalde resultaten beantwoorden aan de ver wachtingen. Elastiek „Daar zitten we dan weer. Waar moet je in vredesnaam de deskundi gen vandaan halen die straks de technologische diensten moeten gaan bemannen? Echt, ik voorzie daar le vensgrote personeelsproblemen, hoor", aldus de heer Van der Laan. „het waterschap is tenslotte toch ook niet van elastiek?" Intussen vaart het eiland IJssel monde wel bij de dijkverbeterings- werken van het waterschap. „Lo gisch, vindt de heer Van der Laaa „De verschillende gemeenten zouden wel gek zijn als ze er geen gebruik van zouden maken dat wij nu die dijken aan het ophogen zijn. Vanzelf sprekend is het direkte gevolg ervan, dat het merendeel van de wegen op de dijken en de aansluitingen daarop ook tegelijk wordt verbeterd, maar in feite is dat onze zaak niet. Zoals ik al heb gezegd: wij werken wat dat aan gaat met oogkleppen voor." Een beeld van de drukte op Zes tienhoven. ROTTERDAM Mejuffrouw C. Dee uit Rotterdam is aan de Rijks universiteit te Leiden .geslaagd voor het kandidaatsexamen Pedagogiek. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijfhonderd bronchitis-patiënten in Zuid-Hol land zullen de komende dagen het verzoek krijgen mede werking te verlenen aan een on derzoek naar de invloed van smog op hun ziektebeeld. Het is de bedoeling dat zij wekelijks een briefkaart aan de GG en GD in Rotterdam gaan schrijven, waarin zij vertellen hoe ze zich voelen. Het onderzoek is een regelrecht ge volg van de smogperiode van septem- DEN HAAG In de laatste jaren hebben enkele honderden Nederland se amusementsmusici hun beroep verlaten, voornamelijk als gevolg van technische veranderingen en van wij zigingen in de smaak en de behoefte van het publiek. Minister Boersma (soc. zaken) heeft dit medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA Kamerlid Wieldraaijer. In dat antwoord wordt de terug gang van het aantal beroepsmusici in deze sector normaal genoemd. De vraag of het geen aanbeveling ver dient de verdwijning van het beroep van amusementsmusicus door het ne men van bepaalde maatregelen tegen te gaan, wordt ontkennend beant woord. Uit het antwoord blijkt verder, dat in samenwerking met het departe ment van justitie alles wordt gedaan om het optreden van buitenlandse musici zonder vergunning tegen te gaan. Het ligt niet in de bedoeling het gebruik van geluidsbanden in de amusementssector tegen te gaan ter bescherming van de werkgelegenheid. ber, toen met name astma- en bron chitispatiënten zwaar te lijden had den van de luchtvervuiling. Sommige bedrijven in het Rijnmondgebied gin gen er toen toe over, patiënten met ademhalingsproblemen te adviseren naar huis te gaan. Het onderzoek zal onder leiding staan van de GG en GD-arts dr. K. Biersteker. Gunstig De vereniging tot bevordering van de belangen van astmatici (VBBA), juicht het initiatief van de Rotter damse GG en GD toe. Wel zei giste ren secretaris J. Anepool, dat het juis ter zou zijn als het onderzoek over heel de randstad gebeurt. „Ik woon zelf in Utrecht waar ik tijdens de smog, en veel mensen die bij de VBBA aangesloten zijn met mij, last had van de luchtvervuiling." De VBBA die lange tijd misprij zend reageerde op de weinige aan dacht die de autoriteiten aan de ast mapatiënten besteedde, vindt de hui dige belangstelling een gunstige ont wikkeling. De VBBA is nog niet inge schakeld om aan het onderzoek deel te nemen. Intussen heeft de commissie bo dem, water en lucht van Rottterdam laten weten dat de smogperiodes in september en oktober op het conto geschreven moeten worden van de industrie. „De hinder is alleen te verklaren op basis van industriële verliezen. Onevenredig Zonder de industrie zou de situatie in het Waterweggebied niet veel ver schild hebben van die elders in Ne derland. Overal in Nederland waren luchtjes, maar in en bij Rotterdam was de hoeveelheid overlast-gevende stoffen onevenredig hoog." Het KNMI heeft becijferd dat een smogoverlast zoals die in september in Rotterdam en omgeving voor kwam, gemiddeld eens in de drie jaar kan voorkomen. Overigens heeft het Rijnmond-gebied, gezien de ervarin gen van de laatste jaren, veel regel matiger last, zij het niet altijd in even erge mate als tijdens de recente smogperiodes. Het instituut voor gezondheidstech niek van TNO concludeerde eerder dat niet de industrie maar het ver keer verantwoordelijk voor de smog moest worden gesteld. Later is die conclusie afgezwakt. HAARLEM De succesvolle or geltochten onder leiding van de Haarlemse organist Klaas Bolt wor den voortgezet. Anders dan vorige excursies, die waren gericht op in strumenten van één bouwer, zal de aanstaande najaarstocht gaan naar de verschillende orgels van Den Haag. Daar worden de orgels van de Kloos terkerk (Marcussen 1966), de Evange lisch Lutherse Kerk (Batz 1764) en de St. Jacobskerk (Metzier 1971) bezocht en bespeeld. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Klaas Bolt, Lambrecht van Dalelaan 29, Overveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5