De vaders maken zich kwaad Diergeneeskunde wil mee geld en meer faciliteitei Debat over Getuigenis op TV gaat niet door Vakbond wil een andere maatschappijstructuur 2 moderne theeglazen n i i i i I I r - i Indrukken van de bisschoppensynode in Rome Bezorgdheid over proeve' van raad van kerken COMMENTAREN China kaland Een ivoord voor vandaag bon BEROEPINGSWrf: WOENSDAG n OKTOBER 19 ||EU Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. duivel, 5. volkomen ontwikkeld insekt, 10. slede, 11. muziek instrument, 13. stadium, 15. en omstre ken (afk.), 16. siergras, 20. wereldtaal, 22. ontkenning, 23. bevel, 25. tegenstel ling van scherts. 26. zuurachtige mous serende melkwijn, 27. afk. van redactie, 2a boom, 30. turks bevelhebber, 31. soort savoye kool (gew.). 34. waterstand, 35. boerderij, 37. getal dat een normaal gemiddelde heeft, 41. staat soms boven drukwerk, 42. vaartuig, 43. zwartkoorn. Verticaal: 1. edelsteen, 2. papegaai. 3. putemmertje. 4. namelijk (afkj, 5. titel (afk.), 6. insekt, 7. meisjesnaam. 8. met humorgevoel begaafd, 9. oor, 12. het ge hele aantal, 14. tijdstip, 17. tussen, ia hagedisachtig dier. 19. straatbedekking, 21. dorpel, 24. versieringsmotief, 29. handweefwerk, 32. nauwe, 33. plaats in Noorwegen, 34. soort bijl, 36. hogeprie ster te Silo. 38. afk. van numero, 39. en personne (afk.), 40. tegen. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. mechanika, 2. ale - ore dam, 3. tiro - el - Eli, 4. eten - pee - ma, 5. res - Eede - An, 6. inter - Eist. 7. aera - er - Ate, 8. ar - omen - Ali, 9. lo- gika - ras; Verticaal: 1. materiaal, 2. elite - Nero, 3. Ceres - trog, 4. hoon - Ee - ami, 5. are - per - eek. 6. nel - Eder - na. 7. ideëel - aar, 8. kalm - ast - la, 9. amiant - eis. Saigon vraagt hulp voor slachtoffers van tyfoon SAIGON (Reuter) De Zuidviet- namese regering heeft gisteren een beroep op de wereld gedaan levens middelen, kleding en medische hulp te zenden voor de kwart miljoen slachtoffers van de tyfoon „Hester", die- dit weekeinde de vijf noordelijke provincies van ZuiÖ-Vietnam heeft getroffen. De door de tvfoqn veroorzaakte overstromingen hebben aan meer dan 100 mensen het leven gekost, meer dan 120 zijn gewond en enige hon derdduizenden dakloos geworden. door H. Biersteker ROME De ruim tweehon derd bisschoppen in Rome zijn over het algemeen voorzichtige lieden ten opzichte van hun kerkstructuur zó prudent, dat ze zelfs de curie hebben ver baasd. „Roomser dan de paus" zelden klopt een etiket beter dan op een grote groep vaders bij de behandeling van het priestervraagstuk. Het wonder lijke feit deed zich voor, dat zij zelfs de suggestie om de paus in gevallen van uiterste pasto rale nood te laten beslissen over wijding van gehuwde mannen verwierpen terwijl dit in ae praktijk allang mogelijk is! De gematigd progressieve bis schoppen uit het Westen, die ge hoopt hadden op bijval uit de Derde Wereld om de priesterwijding van gehuwde mannen aanvaard te krij gen. werden zwaar ontgoocheld. Ze proberen daar achteraf verklaringen voor te vinden. Is het bijvoorbeeld omdat in bepaalde delen van Azië het ongetrouwd zijn nu eenmaal on losmakelijk verbonden is met een goddelijke roeping. Is het omdat in Afrika het gevoel van minderbe- deeld te zijn opnieuw versterkt zou worden door wat beleefd wordt als een surrogaatoplossing? Is het omdat de bisschoppen van Latijns Amerika de steun van de paus in de maat schappelijke strijd van hun volken zo nodig hebben dat zij hem op dit punt niet voor de voeten willen lo nen? Uittocht Vele moderne katholieken uit het westen hebben ontzet van de ver handelingen over het priestervraag stuk kennisgenomen en voorspellen een nog grotere uittocht van pries ters en een nog snellere ontvolking van de seminaries. Een brief uit België ontvangen door de kritische priesterwerkgroep „Operatie Syno de" constateert lakoniek: de syno de heeft de kraan wijd opengezet en het zwembad stroomt leeg Maar het handenwringen over de ze bisschoppensynode verkeert spoe dig in een gespannen aandacht als het hoofdstuk „gerechtigheid in de wereld" aan de orde komt. Zo on verstoorbaar als deze synode leek te zijn over de priesternood, zo kwaad maakt zij zich over het onrecht in de wereld. Wereldkerk Vier dagen lang heb ik de verto gen (interventies heten ze\ hier) van de vaders gevolgd. Er rees een vloedgolf uit op van verwijt èn ap pèl aan de „traditioneel christelijke landen" van het Westen. En het ging bijna steeds over economische over heersing en uitbuiting in hulp- en handelspraktijken, over de on toegankelijkheid van de „consump tiemaatschappij" voor de aanspreken van de arme landen en over het op jagen van de bewapeningsinspan ningen. Op de kerk in het westen werd bijna in elke toespraak een beroep gedaan om hard tegen hun regering en hun bedrijfsleven aan te gaan en te ijveren voor de bekering van de parochianen uit de zelfgenoegzaam heid der welvarende maatschap pijen. De bisschoppen van Peru en Chili willen dat nog déze synode zijn morele steun uitspreekt voor landen die bezittingen van buitenlandse maatschappijen nationaliseren. Wel nu. op de Amerikaanse bisschoppen zal dit niet afstuiten. Een document, dat zij met het oog om deze synode samenstelden, valt op door een krachtige afwijzing van het kapitali- me. Zij herinneren eraan, dat de afwijzing van het kapitalisme van de pausen Leo XIII en Pius XI op hun gelovigen kennelijk nooit veel indruk heeft gemaakt. Volgens hen komt dat omdat het socialisme altijd in veel krachtiger termen aan de kaak is gesteld en „omdat vrij heid van godsdienst en van onderne ming vaak over één kam geschoren worden". De Amerikaanse bisschop penconferentie laat nu de synode weten, dat de ontwikkelingslanden nooit in staat zullen zijn de bijstand te krijgen die ze werkelijk nodig hebben „tenzij de praktijken van de moderne big business een grondige wijziging ondergaan". De kerk moet op dat punt duidelijker worden, vin den deze bisschoppen. Zo zou deze synode allerlei landen die worstelen voor een eerlijker welvaartsverde ling van dienst kunnen zijn, door onder meer duidelijk te verklaren dat socialisme en christendom niet onverenigbaar zijn. Vloedgolf Zo wordt hier, nota bene vanuit de VS. de bal toegespeeld naar de kerk in landen die pal in het economisch krachtveld van deze supermogend heid liggen. Hier fungeert de we reldkerk in volle spanning met de eigen maatschappelijke en politieke omgeving. De bisschoppen van Peru verklaren dat vele katholieken in hun werelddeel „in socialistische stromingen een aantal aspiraties herkennen, die zij zelf op grond van hun geloofsovertuiging koesteren." Ook bisschoppen van Chili, Mexico, Japan, Kongo-Brazzaville en Mali hebben zich op de synode in deze geest uitgelaten. Niet als een ge loofsbelijdenis, maar als een prakti sche keus, waarbij zij zich bewust blijven van de beperkingen. Anders worden ze daar wel aan herinnerd door de vaders uit het Oosten. Voor al die uit Polen zijn zeer zelfbewust, traditioneel en openhartig. Aarts bisschop Kominek van Wroklaw (Duitse naam; Breslau) heeft het ge had over „het kolonialisme in de derde wereld èn in de tweede we reld (de aanduideing voor de com munistische landenEn de Tsje- hoslowaakse bisschop Trochta, die er zeer op hamerde dat de kerk in zijn leer grenzen behoort te stellen aan het bezit, zette de zaak toch wel in wereldperspectief toen hij zei dat grote massa's mensen in de wereld „lijden onder ons bezit of het nu particulier of collectief bezit is... Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een open brief, gedateerd „hervormingsdag 1971" en gericht „aan allen, die behoren tot de kerken, welke zijn aangesloten bij de raad van kerken in Nederland", spreekt de vereniging „Protestants Nederland" haar grote bezorgdheid uit over de wijze, waarop in de „proeve van een beginselverklaring" van de raad van kerken de verhou ding kerk-wereld wordt besproken. ,De mening, dat de kerk er uitslui tend zou zijn voor de wereld verovert sieeds meer terrein, doch blijft een onjuiste mening", aldus deze open brief, waarin gevraagd wordt: „Staan wij niet schuldig tegenover God de Here, wanneer wij zo onder de in druk zijn gekomen van de wereld, dat wij aldoor met die wereld bezig zijn en met haar vragen, terwijl Gods vraag aan ons, onze bekering tot Hem, de levende God. niet meer van belang wordt seacht?" In de brief wordt verder gezegd: „Wij zijn van mening dat de eerste en eieenliike roeping der kerken is en bliift: uit gaan tot de wereld met het Brood en Water des Levens, dat de Here Jezus Christus is (Joh. 6 en 7). De brief is ondertekend door ds. L. Lagerweij, voorzitter, en de heer C. Kalle, secre taris van „Protestants Nederland." KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe.Lejdse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Subsidie kerkeu in ontmoetingscentrum DEN HAAG Het ministerie van erm heeft 1,8 miljoen gulden beloofd voor de bouw van een ontmoetings centrum in Maasslnis-West. Deze bij drage wordt verleend met het oog op de samenlevingsopbouw. Minister En gels van erm heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de heer P. Jongeling (GPV), die informeerde naar de subsidiëring van kerken in Maassluis. Aan de stichting voor de exploitatie van het centrum werken namelijk ince de hervormde'gertieen- tc, de gereformeerde kerk en de rk kerk en verder een aantal verenigin gen en het gemeentebestuur. De kerken hebben toegezegd, de bedragen, die ze voor hun eigen ge bouw hadden bestemd, in het project te stoppen. In de statuten van de stichting hebben de kerken vast laten leggen, dat de ruimte in het centrum onbeperkt en ongestoord kan worden gebruikt voor de eredienst. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De aange kondigde discussie over het veel besproken getuigenis in het Ikor- CKV-televisieprogramma van zondag 7 november a.s. gaat niet door. Namens een groep ondertekenaren, van wie prof. dr. G. C. van Niftrik de belangrijkste woordvoerder in de dis cussie zou zijn, is aan het Ikor-CVK medegedeeld dat zij besloten hebben alvorens door de hervormde synode gehoord te zijn geen enkele uitspraak in het openbaar te zullen doen. Hun discussie partners zouden zijn Henry Kissinger, de voornaamste adviseur van president Nixon, was juist uit Peking vertrokken, toen de algemene vergadering van de Verenigde Naties met een duidelijke meerderheid besloot de Volksrepubliek China als lid toe te laten. Daarmee is een einde gekomen aan de absurde situatie, dat allerlei dwergstaatjes wel, maar de staat met de grootste bevolking ter wereld niet kon deelnemen aan de werkzaamheden van de VN. Ook de Ver enigde Staten, die steeds de toelating van de Volksrepubliek China hadden weten te verhinde ren, hadden tenslotte de onmogelijkheid van deze toestand ingezien. Toch doet het merkwaardige feit zich voor dat Amerika,ondanks alle pogingen om zijn relaties met de Volksrepubliek China te normaliseren, de gang van zaken in de VN als een geweldige ne derlaag beschouwt. De regering van de Verenigde Staten had namelijk gewild dat Nationalistisch China, dat staatkundig gestalte heeft gekregen op het eiland Taiwan, als lid gehandhaafd zou blij ven. Dat was streven naar het onmogelijke, zoals men in Washington toch wel heel goed moet heb ben beseft. De Volksrepubliek China had duidelijk laten we ten geen lid te willen worden van de Verenigde Naties, indien een concurrerend China onder de Het Is natuurlijk vervelend en waarschijnlijk ook niet helemaal billijk en in overeenstemming met de realiteit, dat de bestuurlijke moeilijkheden in de provincie Zeeland zozeer worden toegespitst op één man, de gedeputeerde Kaland. In het ingewikkelde en samengestelde geheel van de bestuurlijke overheidsorganen is de be stuurlijke verantwoordelijkheid van de politieke figuur aan de top soms niet meer dan een illusie of beter gezegd: een werkhypothese om onze po litieke democratie te laten functioneren. Wie dit vaststelt brengt niet het functioneren van de democratie in opspraak hij ziet slechts een politiek feit onder ogen en verguist dan ook de dikwijls wat al te romantische beeldvorming van de ene man of vrouw die dat allemaal maar eens netjes flikt. Er zou een heel aardig lijstje sa men te stellen zijn van op zichzelf misschien heel erg verdienstelijke politici, wier naam nu reeds ver geten of aan een smadelijke afgang verbonden is dankzij een niet in toom gehouden of te houden ambtenaar voor wiens optreden dan toch maar de politicus verantwoordelijk was. Dat kan heel ver- naam Nationalistisch China daar ook nog lid van zou zijn. Er is maar één China, aldus de logische redenering van Peking. Een redenering, die volko men gedeeld wordt door de leiders van Nationa listisch China, al vinden die dan dat juist zij de enige wettige vertegenwoordigers van China zijn. Ook voor Nationalistisch China was dus de aan wezigheid van twee China's in de VN een onaan vaardbare zaak. Door het verrassende besluit zelf naar Peking te reizen heeft president Nixon op demonstratieve wijze getoond dat ook voor hem het regime van Mao Tse-toeng het werkelijke China represen teert. Het is dan ook onbegrijpelijk dat Amerika zo'n modderfiguur heeft willen slaan door toch al les op alles te zetten om Nationalistisch China als lid van de VN te handhaven. Het is mogelijk dat men hier te maken heeft met een weinig geslaagde komedie. In Amerika wordt vaak gezegd dat Aziaten niet graag hun gezicht verliezen. Juist het optreden van Amerika in Azië heeft telkens weer getoond dat ook Amerika erg benauwd is voor gezichtsverlies. Misschien is de verontwaardiging over de uitsluiting van Natio nalistisch China het masker, waarmee de Verenig de Staten een stuk gezichtsverlies willen verber gen. Het is in elk geval het gedrag van wat Mao Tse-toeng zo smalend 'een papieren tijger' noemt. velend zijn en ook wel onbillijk, maar juist van een politicus mag verlangd worden dat hij voor hij zijn verantwoordelijkheden op zich neemt deze realiteit onder ogen ziet en in zich opneemt. De verbittering over ondervonden teleurstellingen is alleen interessant als bijdrage aan de psychologie van die politicus (die zich meestal ook niet verzet tegen de beeldvorming van de geslaagde man waartoe maar al te dikwijls de journalistiek zich laat verleiden om de gecompliceerde werkelijk heid wat doorzichtiger te maken.) Met dit abstracte verhaal is ons oordeel over de ze fase van de PZEM-kwestie gegeven en wat de andere aspecten aangaat: de heer Kaland is uit het bestuur van de Provinciale Zeeuwsche Energie Maatschappij getreden, maar hij blijft gedeputeer de; hoewel hij eerst had verklaard de koppeling van functies (gedeputeerde en PZEM-bestuurslid) volstrekt noodzakelijk te vinden. Wij hebben met deze ommezwaai vrede maar dan alleen om de praktische reden dat nu waarschijnlijk het onder zoek in de eigenlijke PZEM-zaak wat eenvoudiger is geworden. erhi Ugd „Juicht de Heregij ganse aarde dient de Here met vreu zingt de honderdste Psalm. Passen die woorden nog wel injbel tijd? Hebben wij ons er als christenen tiiet bij neergelegd da\ ion maar een kleine minderheid zijn? In deze Psalm wordt opnieuw de heerschappij des Heren gt '°a* clameerd. Hier wordt de verwachting uitgesproken dat de g Wel aarde de Here zal aanbidden. Hier spreekt het geloof in 'zijn eegi ste kracht. ve En juist daarom volgen die woorden „dient de Here met v; ™'e] de". Er zijn predikanten die al lang hun blijdschap kwijt ztjr, worden kerkelijke vergaderingen gehouden die druipen van i ifra slachtigheid. Er wordt geklaagd over verlies van invloed, ove,ld brek aan gezag, In deze Psalm zien we wat de oorzaak is. Als Gods heersch e(j over de aarde niet wordt beleden, wordt de vreugde van de i to niet ervaren. De vreugde des Heren vloeit voort uit de zeke >at van de overwinning. Het is niet onze taak om de aarde lke Christus te winnen.- Dan zouden we zeker falen en kunne terecht neerslachtig zijn. Maar God werkt een werk, ook in dagen. Hem is de ovenvinning. Wij behoeven slechts Zijn winning te prediken. En wie in geloof Zijn overwinning vaardt, ervaart de blijdschap van Zijn dienst. in eif We lezen vandaag: Johannes 651-58. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het kapitaal moet in het produktieproces onderge schikt worden gemaakt aan de mensen die erin werken. Dit ver klaart de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel in een discussie nota, waarin principieel gekozen wordt voor een andere maatschap- pijstruktuur met behoud evenwel van de goede bestaande elementen. Hervormd onderz in grote steden ,oi Van een verslaggever dr. J. J. Buskes, ds. J. A. Eekhof, hervormd studentenpredikant in Lei den, dr. C. P. van Andel, predikant voor het hervormd gemeente diako- naat in Amsterdam, en prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar van de gerefor meerde theologische hogeschool in Kampen. Het gesprek zou worden ge leid door de Amsterdamse gerefor meerde studentenpredikant ds. A. Schippers. Aan een „evaluatiege sprek" daarna zouden ondermeer dr. A. Kruiswijk, praeses van de gerefor meerde synode en ds. F. H. Lands man, secretaris-generaal van de her vormde synode deelnemen. De weigering van de getuigenis-on dertekenaars heeft naar wij verne men bevreemding gewekt bij Ikor en Convent van Kerken. Juist nu het ge tuigenis overal in discussie is had men om deze te dienen een fors stuk t.v.-zendtijd voor deze zaak uitge trokken. nl. een vol uur 's middags en een half uur 's avonds. In deze dis cussie hebben de ondertekenaars tot nu toe volop hun aandeel genomen, zowel in de pers als voor radio en televisie. Waarom nu eerst de synode moet worden afgewacht acht men in kringen van Ikor en Convent onbe grijpelijk omdat het getuigenis blij kens de eerste regel ervan niet tot de synode gericht is, maar tot „de ge meente van Jezus Christus aan alle plaatsen Zijner heerschappij". Uitgaven Internationale Bijbelbond (Hoofdstr. 55, Driebergen). „Flits", eerste deeltje van een reeks boekjes om jongelui van 12 tot 15 jaar te helpen met de bijbel om te gaan; be vat liedjes, foto's, informatie, teksten, kruiswoordpuzzel etc., 100 pag., prijs 3,25 (bij aantallen goedkoper). „Onze sleutel", toelichting bij bijbelwoorden, verschijnt eenmaal per drie maan den; ƒ4,- per jaar. „De beloofde stad" (samen met o.a. bijbelgenootschap en r.k. bijbelstichting), bijbelleesgids, verschijnt viermaal per jaar; ƒ2,50 per jaargang. „Leidraad", hulpmiddel bij bijbellezen, verschijnt eenmaal per drie maanden; 5,- per jaar. Het bezit van privévermogen alléén mag volgens de KBV geen recht ge ven op een doorslaggevende stem bij de organisatie van het produktiepro ces, evenmin als bij de verdeling van de opbrengst. „De opbrengsten uit de produktie dienen geheel ten goede te komen aan de werknemers, de natio nale samenleving en die groepen in de mensheid die achtergebleven zijn in ontwikkeling of welvaart. Dit neemt niet weg dat het kapitaal een redelijke vergoeding kan krij gen", aldus de bond die onder meer pleit voor: Afscljaffing van bevoorrechte posities van kapitaalbezitters en/of de bedrijfsleiding in de onderneming. Afschaffing van ongecontroleer de macht. Zeggenschap en zelfbeheer in bedrijfsleven en andere sectoren van de samenleving. Verdeling van de bedrijfsresul taten onder alle betrokkenen volgens democratische maatstaven. Het meebepalen van de gang van zaken in het bedrijf door zeggen schap van de werknemers. Het meeformuleren en controle ren van het personeelsbeleid. Welzijn primair De toekomstige maatschappij moet volgens de KBV zo zijn ingericht dat het wélzijn van alle mensen op de eerste'plaats komt. Door middel van een enquête in een speciale uitgave van het bondsblad wil de KBV on- DEN HAAG Het mode )ed, van de hervormde synode hee |tje kerngroep ingesteld, die zich gaat bezig houden met de problemen van de kerk in de i"rk steden. Hierbij wordt in het bij;s gedoeld op Amsterdam, Rotterd ,chi Den Haag. |fde Vanwege de grote financiëlf ;rt, blemen van de meeste hervorm meenten in deze steden moet namelijk steeds meer predik t plaatsen worden opgeheven, zo vraag rees hoe het werk op be gende wijze draaiende gehoudei worden. De thans gevormde groep zal worden bijgestaan do commissie van vertegenwooi van kerkeraden en kerkvoogdij de grote steden. derzoeken in hoeverre zijn lede ter de ideeën van hun bond staa In de nota wordt verder meer verklaard dat de vakbe) de „onaanvaardbare situaties" maatschappij bij de wortel moe pakken- omdat zij anders werknemers vervreemdt. (Vau onze redacteur wetenschappen) UTRECHT Minder studenten, meer gebouwen en geld en ein delijk weer eens wat meer tijd om onderzoek te doen. De verlang lijst van de diergeneeskundige faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht onderscheidt zich nauwelijks van die van andere sectoren in het wetenschappelijk onderwijs, maar wanneer je als opleiding 150 jaar bestaat, mag je best een beetje extra aandacht opeisen. Als het aantal afgestudeerde vee artsen in de jaren zestig zo'n zestig per jaar, nu 120 en weldra 135 blijft groeien rijn er over tien jaar twee- tot vijfhonderd te veel. De fa culteit hoopt op een wettelijke rege ling die het aantal studenten aan de maatschappelijke behoefte kan aan passen. Op dit vrij overzichtelijke vakge bied lijkt die behoefte redelijk te schatten. De ontwikkelingslanden vormen in feite 'geen expansiemoge lijkheid, omdat uitgezonden veteri naire deskundigen er zelden langer dan enkele jaren blijven met als taak de plaatselijke ontwikkeling op gang te brengen. Op instorten Aan gebouwen heeft de faculteit ook dringend behoefte. De nieuw- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: I betaalt: □■per kwerlul per maand I A!sbeloning voor mijn aktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuweabonnee krijgt onze (krant veertiendagengratis. bouw in het Uithofcomplex ziet er indrukwekkend uit maar herbergt maar een deel van de instituten. De twee grootste collegezalen in de stad zijn gesloten, de ene omdat het pla fond ingestort is, de andere omdat eenzelfde incident dreigt. Sommige gebouwen zijn net als de opleiding anderhalve eeuw oud. De maatschappelijke betekenis van de diergeneeskunde groeit. Ten eerste is er, als vanouds, de zorg voor de veestapel: er loopt in Nederland voor tien miljard gulden aan produktiedie- rén op poten en pootjes rond, waaruit een jaarlijkse bijdrage van bijna vier miljard aan het nationaal produkt re sulteert. Dierenartsen begeleiden ook het dierlijke produkt op zijn verdere weg vleeskeuring en controle op de verwerkende industrie. Wilde dieren Een nieuwe en groeiende taak be treft het wilde dier, waarvan de ziek te (of vergiftiging) een indicatie is van de graad van milieuverontreini ging. Als op een stuk land de kievie ten nog broeden kan er niet veel fout zijn. En als er zeehonden aan kwik doodgaan is er wèl iets fout. Onderzoek naar de doodsoorzaak van gevonden kadavers is dus be langrijk. De organisatie hiervan is nog nauwelijks op gang gekomen. Vaak moeten instituten dit naast hun gewone werk doen. Ook bij de uitvoering van de (voor een deel nog in te voeren) milieuwet geving zullen dierenartsen een be langrijke bijdrage kunnen leveren. Medische problemen Het wetenschappelijk onderzoek van de veterinaire faculteit wordt ge stuurd door problemen die zich in de agrarische praktijk voordoen, maar staat bijvoorbeeld ook onder invloed van medische problemen die in eerste instantie aan de hand van dieren kunnen worden bekeken. Naarmate de kennis van ziekten bij kleine huisdieren toeneemt ontmoet men bijvoorbeeld steeds meer ver schijnselen die zich ook bij de mens voordoen. En uiteraard wordt er ook fundamenteel onderzoek gedaan. Onderwijsvernieuwing Onderwijsvernieuwing krijgt grote aandacht bij de veterinairen. Facul- l|C teitsdecaan dr. C. J. G. Wensin Sgj Wij praatten al over herstrueti in 1964, voordat regeringscomrr Posthumus begon. Het bleef vcx en een luchtkasteel want differe van de opleiding zou meer st{ sen vergen terwijl het tekort groeide. Maar na een crisis in 1969 ling van een wachtlijst voor s ;tb ten, gevolgd door extra persone wijzing door minister Veringa) de knoop doorgehakt. Basisopleiding Er komt een vierjarige un basisopleiding („die zal nu wel raai gaan heten") gevolgd doo cialisatie in klinische richting handelende dierenarts), een h sche richting of een vrije (zoiets als de „assistent-onderz van Posthumus). ID itp Beroepen: te Papendrecht: Iy<n te Baam: te Aalst (toez.): ka ae Kik te Rotterdam. Aangenomen: naar Bergum: ]v.d Linden te Velsen-Waard Groesbeek: L. D. van Dijk te ii/ stede. GEREF. KERKEN Beroepen: te Gorinchem en eit phen: J. R. Dijkema te Itev< Amersfoort (zendingswerk Noo n.atra): H. C. Verdun, kaï Amersfoort, die dit beroep heel lê'ji genomen. Aangenomen: naar Barendre< Hiensch te Weesp. Benoemd: tot bijstand in lie 3^ Amstelveen: mej. G. GoskeF, té~ Amsterlam, die deze beno heeft aangenomen, GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Schildwoldtn] Goersing te Rouveen; voor Df c.a.: C. Bijl te Hilversum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Middelburg: .J te Almelo. Bedankt: voor Rotterdam. Brons te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Goudswaard: Poel te Yerseke; te Katwijk a. Hoogenland te Werkendam. Bedankt: voor Slikkerveer: Rever.sray te Arnhem. OUD GEREF. GEM. NED. Bedankt: voor Doorn: .J Poel te Ede. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt: voor Yerseke: A. J. man te Bussum. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen: naar Pekela, on vank, Veendam en Winschoten: Mulder te Tiel. II iio hts ic ÏV ba 1 he

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2