Parijs haalt Breznjew in als staatshoofd Gandhi: Kritieke punt is bereikt Amerikanen kunnen snelle? uit Vietnam terugkeren Tennis-exhibitiesl niet meer dan ludieke' pauzesl Staking hij SEAT in Barcelona verloopt Strengste veiligheidsmaatregelen van kracht Scheel: niet praten over drie van Breda ,W a pen.smokke Ja meis je terug in Nrd.-Ierland Arts behandelde kind onder politietoezicht Pogrom in Oost-Pakistan Lucratieve show van toppers iei is Nico Spits in wereldelftal DINSDAG 26 OKTOBER 1971 PARIJS (UPI, Reuter, AP) Met 68 potentiële agitators naar Corsica verbannen en de scherpste veiligheidsmaatregelen van kracht is een glimlachende Leonid Breznjew als een staatshoofd ontvangen in Parijs. Het is het eerste officiële bezoek van de Rus sische partijleider aan een Westers land. Hoewel radio-Moskou 's morgens de luisteraars in de Sowjet-Unie had meegedeeld dat de ontvangst groots zou zijn (op nadrukkelijk verzoek van de Russen zelf), was de reactie van het Franse publiek niet bijster en thousiast. Maar de Franse regering en Breznjew zelf schijnen vast besloten te zijn het bezoek tot een succes te maken. Pompidou verwelkomde zijn Russische gast met de ceremonie, die normaal voor een staatshoofd gere serveerd wordt. VRIENDSCHAP „Wij zijn naar Frankrijk gekomen met de innige wens al het mogelijke te doen om de Frans-Russische be trekkingen te bevorderen en op een nog hoger plan te brengen", zei Breznjew. Diplomaten interpreteer den dit als een nauwelijks verholen oproep tot een vriendschapsverdrag met de Russen, iets waartegen de Fransen zich verzetten, omdat een dergelijk verdrag een volledige breuk met de NAVO zou impliceren. President Pompidou zei: „Aange zien we gelegen zijn aan de twee uiterste zijden van ons continent, ge loven wij dat begrip tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie een noodzakelijk, en waarschijnlijk essentieel element in de Europese veiligheid is". De Fransen zijn het met de Russen eens over de noodzaak van een Euro pese veiligheidsconferentie en zullen zich waarschijnlijk aansluiten bij een oproep van Breznjew om de voorbe reidingen voor die conferentie te in tensiveren. BESTE VRIEND Vanaf het moment dat hij uit zijn vliegtuig stapte scheen Breznjew vast besloten te zijn om persoonlijk te la ten zien dat Moskou Parijs als zijn beste vriend in de westerse wereld, beschouwt. Zijn vrouw Veronika deed daar en thousiast aan mee en pompte de hand van Pompidou heftig. Breznjew stop te voor het Elysée zijn gastheer voor een groep fotografen en regiseerde voor de foto-camera's een nieuwe handenschudpartij. Voor het eerst sinds Chroestsjow werd het vertrek van Breznjew door de Russische tv rechtstreeks verslagen. Een uur na aankomst van Breznjew waren reeds 2 uur durende besprekingen met Pompidou begonnen, die „uiterst vriendelijk en openhartig" werden genoemd. Tot demonstraties van joden, recht se extremisten en maoïsten is het (nog) niet gekomen. Dichtbij het vliegveld werd enige protesterende joden hardhandig de mond gesnoerd door Franse communisten. Enige jongeren, die luidkeels hun afkeer van Breznjew getuigden, wer den ingerekend door de politie. Het ernstigste incident was de bezetting van het kantoor van het Frans-Rus sisch vriendschapsgenootschap door een 30-tal joodse studenten. Ook zij werden ingerekend. ARRESTATIES Terwijl Breznjew aan boord van het vliegtuig naar Parijs stapte, ar resteerde de Russische politie 60 jo den uit vijf verschillende steden, die protestbrieven wilden afgeven op het hoofdbureau van de Russische partij. De politie omsingelde de groep, beval haar in bussen te stappen en voerde haar weg. In een trein, die naar Moskou reed, werden nog eens tien joden opgepakt. Sommigen werden na zes uur vrijge laten. maar het is niet bekend wat er met de anderen is gebeurd. In de Met een indrukwekkende Deren hoofdtooi poseert de Russische pre mier Kosygin in de Canadese stad Edmonton in zijn nieuwste functie als „Gouden Adelaar", opperhoofd van de Ermineskin-Indianen in Canada. De Sowjetleider kreeg de eretitel aangeboden tijdens een lunch. brieven werd geprotesteerd tegen de BARCELONA (AFP) Vrij wel alle werknemers van de SEAT-autofabrieken in Barce lona hebben zich gisteren weer op het werk gemeld. Maar lang niet alle 5630 arbeiders, die zich hadden gemeld, zijn ook inder daad aan het werk gegaan. In een werkplaats- zaten veertien honderd arbeiders met de armen over elkaar en ook in andere delen van het bedrijf werd het werk herhaalde lijk onderbroken. Aan de langzaam- aan-acties, sit-down stakingen, wis selstakingen en werkonderbrekingen deed naar schatting de helft van het personeel mee. De SEAT-fabriek werd vorige week maandag op last van de provinciale autoriteiten gesloten na hevige bot- singen tussen duizenden stakers en de politie. De dag daarop besloot de on derneming tot uitsluiting van alle stakers zonder doorbetaling van loon. Vrijdag verscheen ongeveer de helft van de arbeiders op het werk, maar raakte geen machine aan. Waarna de directie de fabrieken tot maandag sloot. In verschillende andere fabrie ken in Barcelona kwam het vorige week tot solidariteitsbetogingen met de arbeiders van SEAT. Nadat het gedurende het weekeinde in Barcelona tot botsingen was geko men tussen stakers, studenten en de politie, werden gisteren in Barcelona winkels van de SEAT met stenen be kogeld. Een vijftigtal demonstranten, die het afgelopen weekeinde in Bar celona werden gearresteerd, zullen voor de rechter moeten verschijnen, wegens verzet tegen de politie. Twee jongens overhandigen me vrouw Pompidou en mevrouw Breznjew een bos bloemen, terwijl hun echtgenoten vriendelijk glim lachen. belemmeringen bij het emigreren van joden naar Israël. Een ander Russisch protest was af komstig van Pjotr Jakir, zoon van een op last van Stalin gefusilleerde generaal. Pjotr, die behoort tot de kleine groep Russische dissidenten, schreef een open brief aan Breznjew en Pompidou, waarin hij de hoop uit sprak dat de geest van vrijheid waar in het overleg tussen Frankrijk en Rusland wordt gevoerd, ook in de Sowjet-Unie zelf merkbaar zal wor den. „Intolerantie tegenover dissiden ten in ons land is een overblijfsel van het Stalinistische tijdperk", schreef hij. „Ieder mens heeft het onver vreemdbare recht op zijn eigen over tuiging en die vrijelijk te uiten. U maakt gebruik van dat rechttijdens uw besprekingen, maar aan velen van mijn landgenoten wordt dat ont zegd. Intolerantie tegen andersden kenden is een obstakel naar eenheid onder de volkeren", aldus Pjotr Jakir in zijn brief, die aan westerse corres pondenten in Moskou werd gegeven. BONN Aan de vooravond van het staatsbezoek dat koningin Juliana en prins Bemhard aan West-Duits- land brengen heeft minister Walter Scheel van buitenlandse zaken voor het eerst officieel gezegd, dat hij in het gesprek met zijn collega Sehmel- zer niet de kwestie van de drie oor logsmisdadigers aan de orde zal stel len, die in Breda hun levenslange ge vangenisstraf uitzitten. Hij verklaarde dat tegenover de journalist S. van der Zee. wiens in terview in Handelsblad-NRC van gis teravond was opgenomen. Minister Scheel zei evenwel, dat de bondsrege ring „om humanitaire redenen" een spoedige vrijlating van de drie ,Kriegsverurteilten" zou begroeten en „sinds lang om juist deze redenen naar een oplossing van het probleem streeft". DUBLIN (RTR) Maria McGuire, het Ierse meisje dat door de Neder landse politie wordt gezocht in ver band met de Tsjechoslo waakse wapen affaire, is gisteren in Ierland terug gekeerd. De 23-jarige studente, die met IRA-leider David O'Connell naar Europa was gegaan om Gapens te kopen, zei tegen verslaggevers dat zij nu meer dan ooit vastbesloten voor de IRA. het Ierse Republikeinse leger, zal blijven werken. Tien dagen geleden begon Interpol met de jacht op McGuire en O'Con nell, nadat op het vliegveld Schiphol was gebleken dat de lading van een vliegtuig uit Praag uit wapens en munitie bestond die voor de IRA bestemd waren. Maria McGuire ontweek de vragen van de verslaggevers over haar reis met O'Connell. Op de vraag waar voor de wapens in het vliegtuig be stemd waren, glimlachte zij en zei: „Voor West-Afrika natuurlijk." HOOGEVEEN Ook de ouders van een 14-jarig neefje van de vorige week overleden Bertje Pater in Hol- landseheveld wilden om godsdienstige redenen niet de hulp van een arts inroepen, terwijl hun kind al veertien dagen leed aan geelzucht. Toen via een anoniem telefoontje de politie van Hoogeveen dit geval ter ore kwam, is een arts, samen met een politieman, op bezoek gegaan. „Wij zijn meegegaan omdat er even tueel moeilijkheden zouden kunnen komen", zei een woordvoerder van de politie. „Er is echter niets gebeurd. De ouders werkten mee. Het kind is behandeld". BRUSSEL (UPI, AP, Reuter) Premier Indira Gandhi van India heeft gisteravond in Brussel verklaard, dat de Pakistaanse militaire leiders zich schuldig maken aan een pogrom, die uit loopt op volkenmoord in Oost-Pakistan. Zij zei ook, dat India niets zal doen om een oorlog te ontketenen, maar voegde daaraan toe, dat nu een punt is bereikt, waarop c|e stabiliteit en veiligheid van India ernstig worden bedreigd. Mevrouw Gandhi sprak gisteren voor het Koninklijk Instituut voce Internationale betrekkingen in Brus sel. België is het eerste in een reeks landen, die de Indiase premier tijdens een drie weken durende reis zal be zoeken. Tijdens die reis zal zij de houding van haar regering ten aan zien van Pakistan uiteenzetten. Sprekend over de gebeurtenissen in Oost-Pakistan en de gevolgen daar van voor India, kei mevrouw Gandhi: „Dit is een pogrom, die uitloopt op volkenmoord op burgers, die alleen maar democratisch hebben gestemd. Er wordt op cynische wijze gebruik gemaakt van hulpeloze mensen om een buurland te benadelen". De crisis, die is ontstaan door de vluchtelingen stroom naar India „overtreft alle vroe gere crises, waarmee India in het verleden werd geconfronteerd", aldus mevrouw Gandhi. „India wil geen oorlog ontketenen en heeft tot dusver de grootste zelfbeheersing getoond, maar het heeft nu een punt bereikt, waarop zijn eigen stabiliteit en vei ligheid ernstig worden bedreigd". Premier Eyskens van België heeft inmiddels laten weten, dat zijn land begrip heeft voor de Indiase proble men. Brussel zal zijn hulp aan India opvoeren met ruim zeven miljoen gulden. OE THANT President Jachja Khan van Pakis tan heeft secretaris-generaal Oe Thant van de VN verzocht direct naar Pakistan en India te komen om met de leiders van deze landen na te gaan hoe de terugtrekking van de strijdkrachten aan de grens tussen India en Pakistan geregeld kan wor den. Jachja Khan deed dit verzoek in zijn gisteren gepubliceerde antwoord op de brief van Thant, waarin deze zijn goede diensten aanbiedt voor het behoud van de vrede in dit gebied. De Pakistaanse president stelt in zijn antwoord de terugtrekking van alle troepen uit het grensgebied voor en wel tot een door beide partijen over eengekomen veilige afstand aan beide zijden van de grens. Hij wil voorts, dat waarnemers van de Volkerenor ganisatie aan beide zijden van d" grens nagaan of de troepen inderdaad teruggetrokken worden en erop toe zien, dat de vrede bewaard blijft. SADAT De Indiase premier Indira Gandhi heeft president Sadat van Egypte verzocht te willen helpen bij het vin- den van een oplossing voor de crisis ■tussen India en Pakistan. In een boodschap aan Sadat, zegt mevrouw Gandhi, dat de concentratie van troe pen langs eikaars grenzen een „na- tuurliik gevolg" zijn van de huidige ontwikkeling. Het semi-officiële dag blad Al Achran meldde gisteren in Cairo, dat president Sadat pogingen zal doen om te zorgen dat de toestand „niet meer verergert". BESCHÏETINGEN Terwijl de Pakistaanse diplomatie ke missie in New Delhi zich gereed maakte om een groot deel van haar personeel naar Pakistan teojg te stu ren, duurden gisteren de berichten over Indiase en Pakistaanse beschie tingen voort. Volgens hét Indiase persbureau PTI zijn bij een mortier- beschieting door Pakistaanse troepen in de Indiase stad Agartala vier do den en twintig gewonden gevallen. Agartala is de hoofdplaats van het afgelegen Indiase grensgebied Tripoe- ra. In Kamalpoer, in hetzelfde dis trict, zijn volgens PTI bij een Pakis taanse beschieting een dode en vter gewonden gevallen. Anderzijds meldde gisteren het Pa kistaanse persbureau APP, dat bij Rangpoer meer dan zeventig Indiase agenten zijn gedood, toen zij in Oost- Pakistan probeerden te infiltreren. Hun boten zouden tot zinken zijn ge bracht. Uit Pakistaanse bron wera gisteren ook vernomen, dat 76 perso nen zijn gedood bij een aanval van een gemengde Indiaas-Bengaalse strijdmacht op Mymensigh aan de noordoostelijke grens tussen India en Oost-Pakistan. Dit gebied zou ook door Indiase artillerie zijn bestookt. Verscheidene Indiase soldaten zijn gevangen genomen en een grote hoe veelheid wapens werd buitgemaakt, aldus een Pakistaanse müitaire zegs man. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Zeven dagen ligt het tenniscircus van de Amerik miljonair Lamar Hunt stil. Een week, waarin de 32 beroepsspelesr na een 1 en vaak afmattend seizoen gelegenheid hebben zich op te maken voor laatste en ook grootste slag van een jaar dat in het teken heeft gestaan, het eerste gevecht om de wereldtitel der profs. Nog twee toernooien u| reeks van twintig (maandag begint in Stickholm de negentiende afleverinj direct daarop volgt de laatste in Milaan) staan op het programma, waarn? beste acht vertrekken naar Houston en Dallas, het hoofdkwartier vad World Championship Tennis, om te strijden om die eerste wereldtitel en I slordige 340.000 gulden. Niet voor alle profs echter is zo'n korte onderbreking van het overladen programma ook een adempauze. Veel spelers gebruiken die lacunes voor het spelen van lucratieve en specta culaire exhibities, waarin het show element echter centraler staat dan het sportieve gevecht. Tom Okker en de Amerikaan Ar thur Ashe zijn twee spelers die van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om op weg van Barcelona, waar de niet bij de groep van Hunt aangesloten Spanjaard Manuel Oran- tes zondag het achttiende toernooi won, naar Stockholm nog even hun talenten ten toon te spreiden. Zij de den dat gisteravond in een door de televisie gesponsorde exhibitie in Amsterdam, waar voor de winnaar een bedrag van 10.000 gulden gereed lag en waar de verliezer 2.500 gulden incasseerde. Die winnaar heette Arthur Ashe, die voor Tom Okker eens te meer een „Angstgegner" bleek te zijn. Keer op keer verraste Ashe de Nederlander op het groene tapijt van de Frans Ottenhal. Okker liep voortdurend achter de feiten aan en was te vaak, net als de kleine witte ballen, een speelbal, waarmee Ashe deed wat hij wilde (4—6, 2—6, 2—6). Is een dergelijk optreden niet meer dan pretentieloos showwerk, met de toernooien voor het wereldkampioen schap liggen de zaken anders. Daarin werd wel degelijk strijd geleverd. In de eerste plaats om de dollars, maar ook om de punten die uiteindelijk recht geven op een plaats in het eindtoernooi waar het prijzengeld dan ook weer zoveel aanlokkelijker is. Deze stimulans, alsmede het feit,- dat het financiële verschil tussen winst of verlies altijd honderd pro cent of meer is, lijkt een voldoende waarborg voor de in alle opzichten sportieve strijd. De minder sterke spelers van Hunts groep kwamen aanvankelijk dan ook nauwelijks aan bod. Maar de laatste weken is in deze situatie verandering gekomen. Na zestien toernooien waren zeven spe lers reeds zeker van een plaats bij de laatste acht en hun prestaties ver toonden daarna een duidelijke neer gaande lijn. Hoewel de invloed van oververmoeidheid (de topspelers staan immers bijna iedere dag op de baan) zeker zal mee spreken, lijkt het niet uitgesloten dat ook een vorm van ongeïnteresseerdheid bij de topspelers hun verrichtingen heeft beïnvloed. De ionge Amerikaan Bob Lutz, die met Roy Emerson nog kans had zich als achtste voor de finale te kwalificeren, profiteerde hier dankbaar van en ze gevierde in Keulen, waarna hij zon dag in Barcelona in de finale van „buitenstaander" maar plaatselijk idool Manuel Orantes verloor, een op treden dat werd gehonoreerd met ze- I Een Jotnljo: tderla ig in Iste ta i de Ik „Br Nee mil Arthur Ashe, overwinnaar.. ventien punten e n dat hem op ewelc - - Iems achtste plaats deed belanden. Wil Lamar Hunt het volgende zoen, wanneer de ban van de intei!I tionale tennisfederatie een feit£n_Jf geworden, een dergelijke indruk ongeïnteresseerdheid vermijden, zal hij de zaken zeker anders moeten pakken temeer omdat toernooi, dat dan 25 edities telt, ii irken kerh jn. P ukke irmoi Het slotfase voor de sponsors minder a[^ trekkelijk kan worden. in Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben gisteren de Indiase premier mevrouw Gandhi ontvangen voor een lunch in het paleis te Brussel. De overwinning van Manuel Oi )s he tes zal in Barcelona ongetwijfeld i0ral Spaanse publiek uiterst tevre hebben gestemd, maar wie miiJenoe chauvinistisch denkt dan de Si «Un jaarden, is de zege van Orante! ,cht_ Hunts uitgelezen profgezelschap i woon minder dan een complete verras! Tenzij echter de voorzitter van de -j ternationale Tennis-Federatie, AI'n Heyman. gelijk heeft. Volgens mening zijn niet meer dan zes spelE'w. van WCT van topklasse en behi logie men zich over de rest niet te beko181 h0 meren. Heyman: „John Neweombi waarschijnlijk de sterkste speler p™- de WCT en daarnaast spreken spelers als Rod Laver, Roy Emer en Ken Rosewall aan, hoewel 1 schien meer door hun naam dan hun capaciteiten." Als Lamar H zijn groep het komend jaar wil sterken met spelers uit de groep niet in januari in de ban wordt daan, dan heeft hij volgens Heyn weinig kans: „Hunt krijgt niem van onze topspelers, want ze wd dat, wanneer zij bij hem tekei hun spel achteruit gaat. Boveni zijn ze liever van tijd tot tijd th bij hun gezinnen, dan dat zij i gebonden weten aan Hunt en i< ogenblik kunnen worden opge! pen." HANS SCHl) Van onze hockeymedewerker BARCELONA Nico Spits is Barcelona uitgeroepen tot de b speler van het toernooi. Spits vel melde vijftien van de twintig jout listenstemmen. Dezelfde twintig jo nalisten stelden ook een wereldel samen. Dat elftal ziet er als volgt Osuka (Japan); Kindo (India), 1 Spits (Nederland); Segura (Spar Jorge Fabregas (Spanje), Arji Singh (India), Fazalur Rehman kistan): Kumar Ashok (India), Bai gart (W.-Duitsland), Malie (Pakist Shanaz (Pakistan). Het Nederlands elftal dat zonda» Amstelveen tegen Pakistan speel als volgt samengesteld: Jan-Wil Buy; Taminiau, Nico Spits, T Kaanders, Frans Spits. Pieter Vi mers. Andre Bolhuis. Coen Krar berg; Patty Mundt, Wouter Leel Paul Litjens. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten kunnen zonder gevaar hun troepen veel sneller uit Vietnam terugtrekken. Dit heeft de Britse deskundige Sir Robert Thompson, die de afgelopen twee jaar verscheidene malen door president Nixon is geraadpleegd, verklaard. De Brit zei in een interview met het conservatieve Amerikaanse week blad US News and World Report, dat wat betreft de Amerikaanse land strijdkrachten de oorlog voorbij is. Volgens Sir Robert kan het huidige terugtrekkingstempo van 14.000 man per maand opgevoerd worden tot 20.000 per maand. Tegen volgend jaar juni zou de Amerikaanse troepen sterkte 50.000 man kunnen bedragen, meende Thomson. Half november zal president Nixon een nieuwe bekend making doen over het terugtrek kingsschema. In februari 1969 bereikte de troe pensterkte in Vietnam zijn piek. Er waren toen 542.500 Amerikaanse sol daten. En als het aan het Pentagon gelegen had zou de troepensterkte opgevoerd geworden tot 680.000 man en was bovendien de oorlog uitge breid tot Laos en Cambodja. Dit be weert thans oud-president Lyndon 'Johnson, die bezig is zijn memoires te schrijven. Het plan werd voorgesteld door generaal William Westmoreland WATERSNOOD idt elii rw en aangevallen door Robert McNa 1 ra .toenmalig minister van defer Ier Ook Johnson kon (dit keer) niet 'tël koord gaan met de voorstellen Tri Westmoreland. ng jk< Ir l&Sf Inmiddels zijn Amerikaanse 'sc Vietnamese troepen druk doende le.® reddingswerkzaamheden in het m= bied dat door een watersnood is en troffen. De ramp heeft een gefen van 25.000 vierkante kilometer troffen, het aantal mensen dat woont, bedraagt ongeveer drie 1 joen. Er zijn ongeveer honderd niest sen omgekomen, tienduizenden dnot loos geraakt en het grootste iui van de oogst en van de veestapi lnj verwoest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6