Gouden toekomst voor de Klomp Minister bepleit voorzichtigheid bij bestrijding milieuvervuiling 2&* Har Dirigent nam afscheid van zijn Jeugdorkest Nieuwe ideeën voor het lopen op klompen Prins Bernhard opent N ederhorst-kantoor P roef onderzoek luchtvervuiling in Zuid-Holland is - Vuile industrie naar „Derde Wereld" Raad koopt melkfabriek DINSDAG 26 OKTOBER 1971 s bov IC n biji gelijk heer Ven 1 ven legd, en en geme ïging zo bi wat ebest fan ge, to lesprj ■ken, ïl w( loét Geen maatregelen nemen waar we later spijt van krijgen jbsta traks|£, akt Alp (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het be- ge v( jjfsleven hier in het Rjjnmond- bied stelt zich uitzonderlijk operatief op waar het gaat om bestrijding van de milieuver- g ov (reiniging, dat is me vandaag erduidelijk gebleken." Aldus L. B. J. Stuyt, minister van lksgezondheid en milieuhy- eus éne, gistermiddag na afloop een werkbezoek dat hij met f" n staf heeft gebracht aan Rot- rdam. ngen gehev naf 3e is, och ■eft taat. )e bewindsman werd, na een rond- cht boven het Rijnmondgebied, in Viera kader van dit werkbezoek rond- leid in drie industrieën die maatge- uitm 1(1 geacht moeten worden voor het tterdamse industriegebied: Shell i3n emie N.V., Albatros Superfosfaat- irieken N.V. te Pernis en de N.V. brjek voor Chemische Produkten ring ndelingenplaat. „In een bijzonder ng I ;n WBH ift hij met de directies van des rijven gediscussieerd over de dij- 1 allf Betreurd made Enerzijds zal volgens minister eerde R* aan de milieuhygiënische hun Pacten prioriteit gegeven moeten nr. arden wanneer het gaat om uitbrei- dketi- ïg van het industriële areaal van Rijnmondgebied, maar anderzijds volgens hem bedacht moeten wor- stem-n <jat economische groei noodzake- jSPgk is om de lasten voor het terug gingen van de bestaande milieuver- ;e, iling en daarom ook de veilig- var idsstelling van het welzijn, te kun- eelte n opbrengen. Volgens de minister in he ijgen de verschillende overheidsor- nen die zich opmaken voor de ■t be jjd tegen de milieuvervuiling ^kto ai^g Wanneer de Wet op de Lucht- rontreiniging in volle kracht gaat ïrken, een geducht wapen in han- iaan< Tg al ?ecre pla, Sinds januari 1971 beschikt men al ter onderdelen van deze wet: de depu ■n ge uemd situatie in het Rijnmondgebied. „Hoe wel de normering voor de beleidsvoe ring een nuttig instrument kan zijn, moeten we er ons toch wel van be wust zijn dat het in het algemeen geen bevredigend uitgangspunt biedt voor de individuele bedrijfsbenade- ring," aldus de bewindsman. „Hier doemt immers het gevaar op, dat het stellen van de norm het opvullen van het verontreinigingsniveau in de hand werkt." Als uitgangspunt zal volgens dr. Stuyt moeten dienen, dat de veront reinigende component in principe niet in de lucht thuishoort. „De procesvor ming zal er dan ook op gericht moe ten zijn dat deze componenten niet worden uitgestoten in de lucht; waar dit niet volledig te realiseren is, zal op basis van het principe van de „best praltical means" moeten wor den nagegaan of de resterende emis sie uit een oogpunt van milieuhygiëne aanvaardbaar kan worden geacht." st kent derv< iêe van de diverse industrieën aan terugdringen van de milieuvei iling. ,We moeten trachten de fouten die ■■■Éhet verleden om welke reden dan yjf; k zijn gemaakt, op zo kort mogelij- ÜÉi| termijn weer goed te maken", 5 minister gistermiddag tijdens een •gerljfering met de Rotterdamse gemeen- "wan aad, de Commissie Bodem, Water Lucht, vertegenwoordigers van de {beweging, de Kamer van Koop- idel en Fabrieken, en vertegen hen lordigers van het bedrijfsleven en renig de verschillende in het Rijn- tterd indgebied opererende aktiegroepen. ergat neste Avan Dell ing ,Het zou mijns inziens onjuist vindt dr. Stuyt, „ten aanzien n de industriële aktiviteit in dit ge- welke immers een belangrijke Ier dient te zijn van onze welvaart ons welzijn, onvoldoende gelun sde stappen te nemen die over en- 'i jaren betreurd zouden worden." iiendiad inzake de Luchtverontreiniging !e In op gang gekomen, er is een Sane- e Or ïgscommissie voor het Rijnmondge- meld(ec} gekomen die binnenkort een de- litieve wettelijke status gaat krij- vorige week is artikel 42 van acht geworden dat de bedrijven ft te rplicht zelf onverwijld maatregelen dkeu nemen wanneer zich een „onge- t plai )on voorval" heeft voorgedaan larvan ernstige verontreiniging te ichten is, en krachtens artikel 48 nu ook de commissarissen van de bningin bevoegd algemene voor- niste hriften te geven in geval van bij- limtendere omstandigheden: bijvoor- liendeld overschakeling op minder ver- itreinigende brandstof, beperking of illegging van het verkeer, geheel of deeltelijk sluiten van bedrijven tor de duur van 48 uur en dergelij- ROTTERDAM Het Rijks Insti tuut voor de Volksgezondheid gaat samen met het Openbaar Lichaam Rijnmond. TNO, de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren en de Rot terdamse GG en GD en het KNMI te De Bilt een gezamenlijk en geïnte greerd onderzoek starten onder de naam „Proefonderzoek Luchtveront reiniging Zuid-Holland". In dit pro- jekt zullen zowel de bestaande als ook de nog op te richten vaste en mobiele meetstations samenwerken. De meetgegevens zullen zowel de specifieke verontreinigende stoffen als de stankstoffen omvatten, naast uiteraard de normale meteorologische gegevens. De uitkomsten van dit on derzoek worden in de loop van het volgend jaar openbaar gemaakt. Dit deelde de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, gistermiddag mee na afloop van een werkbezoek dat hij aan de gemeente Rotterdam heeft gebracht. ROTTERDAM Ongeveer vijf honderd bronchitispatiënten in Zuid- Holland zullen worden benaderd voor een onderzoek naar de invloed van smog "op hun ziektebeeld. Het is de bedoeling dat zij wekelijks een brief kaart schrijven waarin zij vertellen hoe ze zich voelen. Het onderzoek staat onder leiding van de Rotterdamse GG en GD-arts dr. Biersteker en is een direct gevolg van de smog-periode van september. Minister Stuyt op bezoek by Shell. Sluiting Binnen afzienbare tijd wordt dit 7" ikket overigens nog aangevuld met 1 inwerkingtreding van artikel 43, it ook de gehele of gedeeltelijke opzetting van één bepaald bedrijf of oduktieproces voor hoogstens veer- kiina :n dagen mogelijk maakt. Na 1 januari volgend jaar worden hter pas de meest essentiële onder weg! Ien van de wet van kracht: een j V( gemene keuring van de uitlaatgas- i ini n va" auto's- een Inrichtingenbe- Qey uit waarbij bedrijven worden aan- j wezen die voortaan aan stringente ovinciale vergunningsvoorwaarden illen moeten voldoen, en bovenal de e lie ree belangrijke besluiten inzake de al co ffingen en het fonds luchtveront- :ie v iniging. an ve sing Het Fonds Luchtverontreiniging -s. 't op den duur een kleine dertig oor Ujoen gulden groot moet worden d," j seft ten doel een vergoeding te kun- Ov !n geven aan degenen die aanwijs- ov< ,re schade ondervinden van de rord chtverontreiniging, waar geen an dere redelijke tegemoetkoming in de hade is voorzien. Het Heffingenbe- looyf uit daarnaast gaat alle kosten be- sbru rijden die zijn verbonden aan de me tvoering van de wet. -rbui Veel aandacht besteedde minister ha: luyt gistermiddag tijdens de hearing t ve de raadzaal van het Rotterdamse adhuis aan de normstelling, die vol- lr a ens hem een belangrijk aspect moet Jj, J urmen van de beoordeling van de ROTTERDAM Ter afsluiting van een tournee in België in het raam van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord concerteerde zaterdagmid dag in de redelijk goed bezette Grote Doelenzaal het Nationaal Jeugd Or kest. Dit concert betekende tevens het einde van de verbintenis, die zo'n veertien seizoenen lang heeft bestaan tussen dirigent Nico Hermans en dit ensemble; zyn opvolger wordt Heinz Friesen, als eerste hoboïst verbonden aan het Rotterdams Philharmonisch orkest. Het orkest, voor deze gelegenheid versterkt met enkele oud-leden, heeft zijn leider deze middag met inzet van alle krachten en met een opvallende Gouda wint gouden EHBO-wedstrijden GOUDA Tijdens de zaterdag te Gouda gehouden gouden jubileum- wf '.istrijd in EHBO van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft Gouda beslag gelegd op de eerste plaats, met 211 punten, gevolgd door Utrecht met 178 punten Do Rotterdamse Reddingsbrigade behaalde de derde prijs met 169 pun ten. De leidersprijzen gingen naar Gouda en WEert. CULEMBORG ..In Nederland lopen ze allemaal op klompen." Deze uitspraak kon men misschien een tiental jaren geleden nog wel horen uit de mond van een onwetende Amerikaanse toe rist. Tegenwoordig weten de meeste bewoners van de nieuwe wereld wel beter. Nederland is een modern land met flatgebouwen en auto's en het lijkt voor de hand te liggen, dat daarmee ook de tijd van de klompen definitief voorbij is. Maar volgens de heer A. H. van Zuilekom, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Klompenfabri kanten, is niets minder waar. „De klomp heeft", zo zegt hy, „juist een gouden toekomst voor zich en we wer ken er hard aan om die toekomst gestalte te geven. Dikwijls denkt men dat de klomp alleen voor een boer gemakkelijk schoeisel is, maar er zijn veel meer n.ensen die met het grootste plezier op klompen zouden kunnen lopen, als ze maar op het idee kwamen." De heer Van Zuilekom denkt hierbij bij voorbeeld aan mensen die in de tuin werken, aan kampeerders die op dras sige campings soppend hun schoenen vernielen en aan kinderen die er uitstekend op kunnen ravotten. „Je moet natuurlijk wel reëel blij ven", zo voegt de heer Van Zuile kom hier aan toe, „en niet gaan pro pageren dat mensen op een flat of zo met dit houten schoeisel moeten lopen, want dan wordt de hele om geving stapelgek. Er zijn echter di verse situaties waarbij het lopen op klompen heel gemakkelijk kan en dat wordt steeds meer naarmate de vrije tijd toeneemt." Propageren De Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten heeft plannen klaar om het gebruik van de klomp, onder meer door doelgerichte reclame, te propageren. Er zijn op het ogen blik echter nog talrijke factoren die een remmende invloed uitoefenen op de uitwerking van de ideeën die de heer Van Zuilekom met groot enthou siasme ontvouwt. Zo is de klompenindustrie wat be treft opzet en mechanisering een dui delijk verouderde bedrijfstak. De om vang van de fabrieken is, behoudens een enkele uitzondering, gering en vele ondernemers in deze industrie zijn niet met hun tijd meegegaan. „Ook bij de klompenfabrikanten zelf leefde eigenlijk het idee, dat de be drijfstak een aflopend zaakje was en ze waren als het ware al de partituur van de Dodenmars aan het opzoeken om hun ondernemingen een passende begrafenis te geven", zo illustreert de heer Van Zuilekom de situatie waar in de klompenmakers zich zo'n drie jaar geleden bevonden. „Een klompenfabrikant is dikwijls een zeer kundig ambachtsman maar vaak ook een slecht zakenman. Hij heeft een vaste kring van afnemers en ontplooit geen enkel initiatief om nieuwe bronnen aan te boren. Daar door is eigenlijk de hele industrie van geringere betekenis geworden, terwijl dat helemaal niet nodig zou zijn. „Wanneer thans", zo zegt de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Klompen fabrikanten, een organi satie, waarbij 65 meest grotere van de 140 klompenmakers zijn aan gesloten, „de vraag naar klompen een sterke stijging zou vertonen, dan zou het heel moeilijk zijn daaraan te voldoen. We zouden nu al meer klom pen kunnen verkopen dan we maken. Modernisering Verhoging van de produktie is ech ter niet mogelijk zonder grondige mo dernisering van het machinepark. Er gebeurt in een klompenfabriek wel iswaar veel machinaal, maar de ma chines moeten allemaal voortdurend bediend worden. Kortom ze zijn erg ouderwets. Dat is ook geen wonder, want aan de ontwikkeling ervan is in de laatste dertig jaar niets meer gedaan. De Vereniging is daarom gaan pra ten met een (Duitse) machinefabriek en deze is met een ontwerp gekomen van een nieuwe boormachine, die een enorme besparing zou geven. Het probleem is echter dat dit apparaat veel te duur is. Grote investeringen zijn er voor de meeste klompenma kers evenwel niet bij. Wanneer we zo'n machine toch er door zouden duwen, dan zou dat het einde kunnen betekenen van een groot aantal klompenmakers. Doordat ze een dergelijke machine niet kunnen betalen zouden zij met een te ouder wets produktieproces moeten blijven werken. En dat is natuurlijk niet de bedoeling van de vereniging. We heb ben echter goede hoop dat het moge lijk zal blijken een goedkoper appa raat te ontwerpen en dat zal ook wel moeten, want het zit er dik in dat de omzet in klompen zeer sterk zal gaan stijgen. Neem alleen al de grote exportmo gelijkheden. Klompen zijn momenteel nog een typisch Hollandse aangele genheid, maar waarom zouden ze in Engeland of Amerika niet op klompen kunnen gaan lopen? Het is misschien wat eenvoudig weergegeven, maar eigenlijk moet er alleen maar voor gezorgd worden dat er ook in het buitenland meer bekendheid aan de klomp wordt gegeven en dat dan natuurlijk ook aan de grotere vraag kan worden voldaan, d.w.z. dat de mensen klampen kunnen kopen als ze dat willen. Want ook daar ontbreekt het in Nederland vaak aan. Mensen in gro tere plaatsen die tegenwoordig steeds meer naar buiten trekken en mis schien best klompen zouden willen kopen hebben er vaak geen flauw idee van waar ze ze kunnen krijgen. Klompen staan nu eenmaal nog niet in een schoenenzaak of in een waren huis, maar moeten in een klein dorps- winkeltje uit een donkere hoek ge haald worden. Een klomp zou echter best in een etalage kunnen staan." De heer Van Zuilekom is er van overtuigd dat het niet meer zo lang zal duren of de klomp komt meer in de belangstelling bij het grote pu bliek. „Het is een ontwikkeling, die al een klein beetje op gang begint te komen. De produktie van klompen is van ongeveer zes miljoen paar in 1946 teruggelopen tot zo'n drie miljoen in 1970, maar dat is een absoluut dieptepunt. Dit jaar zit er voor het eerst een kleine stijging in en wan neer de klomp op de juiste manier in de belangstelling wordt gebracht zal het niet lang meer duren of deze in dustrietak gaat een enorme bloei be leven. Zeker als het lukt de export op poten te zetten." Co-operafie Om de grote toekomstplannen van de vereniging te laten slagen zal het noodzakelijk zyn dat de klompenma kers meer gaan samenwerken. De heer Van Zuilekom denkt hierby niet aan fusies maar aan een co-operatie, waarbij de klompenfabrikanten zelf standig werkzaam zullen kunnen bly- ven. Deze co-operatic zou zich dan kunnen bezighouden met de verkoop, concentratie muzikaal gehuldigd op een wijze, die nauwelijks te verbete ren viel. Na een opening met de in behou- de stijl geconcipieerde Concertante Ouverture van Jef Maes (in deze ruimte al eerder ten gehore gebracht onder Eduard Flipse). speelde het at tent reagerende orkestapparaat in derdaad op het niveau van een be roepsorkest, maar met de geest van een amateurensemble .zoals een type rende uitspraak luidde de in 1969 in regeringsopdracht door Hermans zelf gecomponeerde Miniaturen voor groot orkest, aantrekkelijke bevatte lijke speelmuziek met veel zin voor klankkleur. Twee jonge Belgische pianistes, Chantal Bohets en Cécile Evrard wa ren vervolgens de gewaardeerde so listen in het lichtvoetige, soms toch wel wat platvloerse concert voor twee piano's en orkest van Francis Pou- lenc, in uitstekende samenwerking met ensemble. Het succes was zo groot, dat er een fragment moest worden herhaald. Na de pauze speelde het orkest ho ge troeven uit met een verrassend ge laden vertolkte tweede symfonie van Brahms, waarin het aandeel van de strijkers wel het meest opvallend was. Nico Hermans kan met veel ge noegen op deze middag terugkijken. P. Veenstra export en reclame voor dit typisch Nederlandse produkt. Dat de Nederlandse klompenfabri kanten de handen ineen zullen slaan is volgens de heer Van Zuilekom niet aan twijfel onderhevig. Hij geeft evenwel toe. dat het nog wel even zal duren voordat de nieuwe opzet van de grond komt: „De klompenmaker begint nu eenmaal moeilijk aan iets nieuws." De heer Van Zuilekom legt er ove rigens de nadruk op dat het hem gaat om klompen waar je op kunt lopen en niet om de klompjes, die je in de souvenirwinkels ziet liggen. „Je kunt een klomp natuurlijk ook aan de muur hangen of op de schoorsteen zetten, maar dat is niet de bedoe ling ervan. U moet ons ook niet ver gelijken met een fahrikant van sier- klompjes, want die maakt net zo goed molentjes of asbakjes. We maken doodgewoon houten schoeisel en het is onze bedoeling dat de klomp weer als een gebruiksvoorwerp gezien en verkocht wordt. GOUDA Een kleurige dia-wand, die een scala van bouwaktivitciten van Nedcrhorst over de gehele we reld in beeld brengt, lichtte op toen prins Bernhard maandag het nieuwe hoofdkantoor van de Verenigde Be drijven Nederhorst in gebruik stelde. Van de heer A.M. Schreuders, direc teur van de raad van bestuur van de VBN, ontving de prins een cheque, te besteden voor het World Life Fund en het misdeelde kind. De heer Schreuders besprak de in dustriële ontwikkeling in Nederland en een aantal ontwikkelingslanden. Deze landen zullen weldra de wens op tafel leggen een deel van de in dustrie naar de Derde Wereld te ver schuiven. In een aantal gevallen zal dat zelfs een eis van de ontwikke lingslanden zijn, aldus de heer Schreuders. In Nederland gaan er steeds meer stemmen op 'vuile' industrieën te we ren en zo mogelijk af te stoten. Men geeft steeds meer de voorkeur aan schone, in casu hoogwaardige indus trieën. Indien deze tendens zich door mocht zetten, zullen de „vuile" industrieën elders in de wereld een vestigingsplaats moeten zoeken. De gedachten gaan dan onmiddellijk uit naar de ontwikkelingslanden. De ze verschuiving van industriële be drijvigheid loopt parallel met het mi- lieubeheersbeleid, dat nu langzamer hand in ons land van de de grond komt. De heer Schreuders stelde zich nog- Samen met dc president van de Raad van Bestuur, de heer A. M. Schreuders, bekijkt prins Bernhard de dia-lichtbakken in het nieuwe hoofdkantoor. al gereserveerd op ten aanzien van alle kritiek op 'vuile' bedrijven. Hij wees er op dat velen hebben geprofi teerd en nog profiteren van de wel vaart, die deze bedrijven in ons land hebben gebracht. Nu het begrip wel zijn steeds meer om de hoek komt kijken, heeft iedereen ineens volop kritiek op de „vervuilers". En dat terwijl die bedrijven handenvol geld uitgeven om de milieuvervuiling zo veel mogelijk tegen te gaan. Over de bouwnijverheid in ons land zei de heer Schreuders dat in deze bedrijfs tak binnenkort ook de ondernemings raden hun intrede zullen doen. De heer Schreuders hoopte dat dit zowel voor de ondernemers als Ytoor de werknemers vruchten zou afwerpen. Voor de openingsceremonie bestond bijzonder grote belangstelling,. Een aardige bijzonderheid was, dat Ne derhorst uit elk land, waar het be drijf bouwprojecten uitvoert, één werknemer had laten overkomen. Ook de receptie, die in de middag uren werd gehouden, trok vele bezoe kers. Volgend jaar maart doet Neder horst het, met de viering van het 100-jarig bestaan van het 'moederbe drijf, allemaal nogeens dunnetjes over. OUDEWATER Tijdens de raads vergadering van donderdag, 28 okto ber zal een voorstel op tafel komen om het fabrieksgebouw van de n.v. Fabriek van Melkprodukten der Ver enigde Zuivelbereiders voor de prijs van ƒ230.000 aan te kopen. Naar het B. en W. van Oudewater voorkomt wordt met deze transactie een goede zaak gediend, nl. de stadssanering en de werkgelegenheid, terwijl bo vendien deze transactie de gemeente geen geld behoeft te kosten, zodat ook het financieel belang van de ge meente daarmee gediend is. Ook zal tijdens de raadsvergade ring een voorstel aan de orde komen om een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor het vervaardigen van een medaillon van het stadswapen van Oudewater. Dit in het kader van de herdenkingsfestiviteiten in 1972, waarbij het gemeentebestuur van Dordrecht heeft besloten om de Sta tenzaal. waarin in juli 1572 de eerste vrije statenvergadering werd gehou den. te restaureren. Deze restauratie zal in juli 1972 voltooid zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5