2 dagen Brussel Bedrijf dat gif stortte is in Tegelen bekend [ilieuverontreiniging J rote bedreiging voor larticuliere bedrijven ■TV-commentaar Reclassering betwijfelt strafrechtelijk ingrijpen 3 dagen Zuid-Limburg f49.- tr Nederlands banket bij bezoek koninklijk paar NOS geeft miljoenen voor automatisering VN-missies voelen Beroep op Koningin voor hondenminnend echtpaar in Sittard zich bedreigd „Zwarte Hebreeërs" moeten Israël uit „IATA houdt prijzen kunstmatig veel te hoog" Controleorgaan voor mammoetconcerns VS ontwikkelen aanvalsvliegtuig zonder piloot f48.- >BER 00 ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 Uitgaan, winkelen, eten en drinken in liet Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: van elk station. IS Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Van onze correspondent TEGELEN De inspecteur voor de provinciale dienst voor de volksgezondheid in Limburg, drs. J. Dazert, weet welk bedrijf de cyanidehoudende afvalstoffen heeft gedeponeerd op de voor malige vuilstortplaats in de gemeente Tegelen. De heer Da zert heeft dit gisteravond mee- gedeeld. Hij wilde in dit stadium ij kei Drie I Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM De onderne- ningsgewyze produktie gaat jrote moeilijkheden tegemoet, «iet de arbeiders, die volgens tlarx de produktiemiddelen in •igendom zouden krijgen, maar de milieuverontreiniging vormt de grote bedreiging voor de par ticuliere onderneming. Deze conclusie trok prof. dr. P. J. A. ter Hoeve op een symposium over .medezeggenschap in de onderne- iiing", dat gisteren door Samson Uit- ;everij, in Rotterdam werd belegd. Set symposium stond onder leiding van prof. P. Steenkamp. Volgens prof. Ter Hoeve is er met «trekking tot het nieuwe onderne mingsrecht geen enkele reden tot jui- :hen. Veel mogelijkheden in de nieu we wetgeving zullen volgens hem na melijk ongebruikt Mij ven liggen, om- lat de ondernemingsleiding de mees- e bepalingen vrij gemakkelijk kan reduceren tot ruimere informatiever- chaffing. De meeste werknemers zullen, mede daarom, weinig belang- ïtelling voor die verbrede informatie stroom kunnen opbrengen. „De wetgeving hoeft niet voorop te »pen, maar ik begrijp niet waarom de wetgeving achterop moet lopen", ildus prof. Ter Hoeve. „Nu de ver- louding tussen werkgevers en werk- lemers zo duidelijk in beweging is, een expcrimenteler aanpak van wetgever beter op zijn plaats zijn feweest." Hij noemde in dit verband Tmasheid dat Nederland, als klein ïnd, een geheel eigen en van de £EG-Ianden afwijkende structuur voor het ondernemingsrecht heeft ge kozen. In de toekomst zal het overlegmo del van de ondernemingsraad volgens hem moeten worden ingenomen door het onderhandelingsmodel, waarin de belangenbehartiging beter tot zijn recht komt. Ook prof. Maijer en drs. C. Poppe (wetenschappelijk adviseur van het NVV) toonden in 'hun inleidingen be denkingen over de structuur van het nieuwe ondernemingsrecht. „Het is nog maar de vraag of het ldi Ml streven van de regering naar een harmonie- of overlegmodel over de gehele linie gelukkig is te achten", aldus prof. Maijer, die eveneens kri tiek uitte op het feit van de medezeg genschap. Drs. Poppe sloot zich hier bij aan met de opmerking dat de wet spoedig aan een nieuwe herziening zal toe zijn. Mr. drs. A. W W. van den Bos, secretaris van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond betoogde dat de ondernemingsraad weinig ge loofwaardig voor de werknemers zal zijn, indien het direct werkoverleg geen aandacht krijgt. Door direct o- verleg met het indirect overleg via de ondernemingsraad op elkaar af te stemmen, kan volgens hem worden voorkomen dat de ondernemingsraad ontaardt in een klachtenbureau. overigens de naam van het be drijf niet onthullen. Er wordt een justitieel onderzoek ingesteld. Zoals wij gisteren berichtten is het gif vlak bij het drinkwatergebied van de gemeente Tegelen gestort. Het gaat om 150 vaten afvalstof. De cya nidehoudende stoffen komen vrij Wj het harden van staal Van een direct gevaar voor vergif tiging van het drinkwater van de bij na 20.000 inwoners tellende gemeente Tegelen lijkt geen sprake te zijn. Dit vooral als gevolg van het feit dat de winplaats van het drinkwater zich bevindt in de onderste van de drie grondwaterlagen. Na proefboringen die deze week zijn verricht is beslo ten dat de bovenste twee waterlagen niet meer voor waterwinning zullen worden gebruikt. CYAANGAS? Of er vergiftigingsgevaar bestaat voor andere waterlagen die met de waterwingebieden van omliggende gemeenten in verbinding zouden kun nen slaan, is niet bekend. Grondwa terlagen van de gemeenten Tegelen en Venlo hebben een zeer grillige loop. Bovendien is het nog steeds niet zeker of het cyanide-afval alleen is geloosd op de voormalige Tegelense stortplaats die nu als akker wordt ge bruikt. De gevaarlijke bijkomstigheid is volgens de heer Dazert dat uit de gevonden afvalstoffen door inwerking van koolzuur het uiterst gevaarlijke cyaangas kan worden gevormd. Maatregelen genomen ter controle van het drinkwater bestaan uit drie- dagelijkse proefboringen en de con trole van verkregen monsters door de geo-hydrologische afdeling van het rijksinstituut voor de drinkwater voorziening in Den Haag. Van een verslaggever DEN HAAG Voor één avond zal volgende week een stukje Duitsland Nederlands grondgebied zijn. Dat ge beurt woensdag, als Koningin en Prins op de tweede dag van hun vfer dagen durend staatsbezoek aan de Duitse Bondsrepubliek een galaban ket geven in het slot Oranienstein in Dillenburg, normaliter bezet door de staf van een divisie van de Bundes- wehr. Dit banket, waaraan onder meer het bondskanseliersechtpaar Willy en Rut Brandt zal aanzitten, wordt een volledig Nederlandse aan gelegenheid. Nederlandse koks en een Nederlandse erewacht treden aan, ta felzilver. servies en dekoraties wor den uit ons land aangedragen en zelfs meubelen moeten voor deze avond naar Duitsland worden overgebracht. De hele tweede dag gebruiken Ko ningin en Prins om in de staten Hes sen en Rijnland-Palts de oude woon gebieden van de Oranjes te bezoeken. In Dillenburg bekijken ze de Wil helmslinde. Wilhelmstoren en de stadskerk met de grafkelder. Het staatsbezoek zal geen uitge sproken conservatieve aangelegenheid worden. Net als in Indonesië wil de Koningin graag met jonge mensen praten en daartoe zal zij in de voor malige kanseliersbungalow in Bonn1 iwaar ook de Japanse keizer gelo geerd heeft leerlingen van het plaatselijk gymnasium ontvangen. Een uitzondering op de weinig proto- Het stadhuis in Bonn, waar Koningin en Prins het corps diplomatique en vertegenwoordigers iwn de Neder landse gemeenschap zullen ontmoeten. DEN HAAG Het protest uit middenstandskringen tegen bepaalde commerciële activiteiten van de VA RA (er is sprake van een postorder bedrijf met 200 artikelen) heeft de aandacht van het ministerie van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk. Er wordt door crm geen onder zoek ingesteld. Wel is het te ver wachten. dat de VARA om inlichtin gen wordt gevraagd. Het was een rare gewaarwording om Albert Milhado, een man die toch 25 jaar radio-ervaring heeft, bij Wil lem Duys te horen klagen over de harde interviews die hier door allerlei tuig zouden worden afgenomen aan "mensen die iets bereikt hebben in de maatschappij". Dat zei hij, terwijl wij ons geen hard interview uit de laatste jaren kunnen herinneren. Nu wij er over nadenken, wil ons zelfs in het geheel geen interview te binnen schieten, waarbij men de gedachte koesterde dat er een hooggeplaatste werd mishandeld door iemand uit Hilversum. We kunnen ons daarente gen wel gevallen herinneren van di verse ondervraagden, die zich met succes in allerlei bochten wrongen om geen hoge woorden te hoeven uiten. De grootst onzin sinds lange tijd was dan ook de hoop, die ge noemde Milhado koesterde dat er ooit eens "een beroemdheid" tijdens een uitzending zou opstaan en weglopen. Neem Brandpunt van gisteravond. Geen onvertogen woord te horen, be halve dan van iemand uit het pu bliek, die werkgevers en vakbondslei ders gelijkelijk beschuldigde van uit zuiging van de arbeiders. Maar dat telt niet mee. Het gaat over program- \mamakers. Langebent was een flink percentage van zijn spreektijd kwijt aan het uiten van bereidwilligheden, 'ïoals het woord verlenen, vragen of er nog vragen waren, aankondigen, bedanken, met twee woorden spreken en wat al niet. Het was wel een goe de uitzending. Vooral door de onder werpkeuze. Terecht was het onderdeel over de "soosjale joenit" uit Den Haag tot hoofdonderwerp gemaakt. Het was een onderwerp waarop vruchtbaar commentaar kon worden geleverd (door prof. J. de Graaf) en waarover tal van vragen bij het publiek bleken te leven. Het lijkt een duidelijke zaak, dat wanneer je iedereen in de studio zijn bijdrage wilt laten leve- ren, je je onderwerpen niet te hoog moet grijpen en zeker niet te ver van ieders bed. We keken wat minder geconcen treerd naar de documentaire ..Van uitstel komt uitvaart" op hel andere net. Het ging over kanker en kanker bestrijding. Het leek ons een uitzen ding met veel praktisch nut. Er werd een paar maal de raad gegeven toch vooral tijdig naar de dokter te gaan. Er werden symptomen van verschil lende vormen van kanker genoemd en een eenvoudig methode om die symptomen te kunnn constateren. Vrijdag 29 oktober brengt de NCRV- tv in kleur een aflevering van „De kleine waarheid", waarin deze scene te zien is van het echtpaar Engel- moer met het dochtertje Suzan. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met een in vestering van enige miljoenen (om er in 1975 revenuen van te trekken), wil het NOS-bestuur de hoogste prioriteit geven aan verdere automatisering van de omroepadministratie. Een beslissing over de aan te schaf fen computer-apparatuur is nog niet genomen, maar de financieel-eco- nomische commissaris van de raad van beheer, de heer Van der Ploet, heeft een uitgebreid plan op tafel gebracht, dat het NOS-bestuur gisteren met in stemming heeft besproken. Ook de overige zendgemachtigden, zijn het eens over de meeste spoed bij de uitvoering van dit plan. dat nog even aan de regeringscommissa ris voor hét omroepwezen zal worden voorgelegd .Dit, opdat de regerings commissaris in de komende jaren voorbereid zal zijn op de daarvoor ingevoegde begrotingsposten, want in feite is de omroep autonoom in de beslissingen over besteding van de gelden uit de Haagse pot. die gevuld wordt uit de omroepbijdragen en daarvoor bestemde STER-gelden. Nut Het rapport, waarin het plan is A'erwerkt, noemt het nut van automa tisering het beter gebruik van de fa ciliteiten (studio-ruimten, reportage- treinen. apparaturen e.d.j, besparing van administratief personeel in de toekomst (geen inkrimping van het huidige personeelsbestand), meer ser vice aan de zendgemachtigden en het sneller doorkomen van informa ties, hetgeen alles tezamen leidt tot soepeler bestuurbaarheid van inge wikkelde bedrijven. Het plan op zichzelf omvat de vol gende punten: a. opleiding van perso neel voor de automatisering, b. het aantrekken van deskundigen, van buitenaf, c. de computerkeuze, opdat in 1974 de apparatuur kan draaien en d. het uitbesteden aan derden van di verse administratieve objecten, zoals honorering, fonotheek, inventarisatie en personeelsinformatie. In verband met het in de hand houden van de kosten heeft het NOS-bestuur afge zien van al te brede nuancering: men wenst niet te perfectioneren, maar zich houden aan het strikt nodige. Financiën Hoewel de binnenlandse omroep op financieel terrein in de benauwd heid zit (reden waarom vervroegde verhoging van de omroepbijdragen is aangevraagd) zal men zich geldelijke offers moeten getroosten, om op late re termijn besparingen te kunnen krijgen. Dit ligt ten grondslag aan het besluit van het NOS-bestuur, di rect over te gaan tot verdere automa tisering. Met het vooruitzicht, dat de appa ratuur in 1974 in werking zal zijn, wil men in 1972 1.3 miljoen gulden op tafel leggen, in 1973 1,7 miljoen (voornamelijk voor opleiding van krachten en uitbesteding van bepaal de administratieve zaken) en in 1974, wanneer de te huren apparatuur gaat werken, 3,5 miljoen. In de toekomst schouwend schat men dat de kosten in de jaren 1975 tot 1977 resp 3.8, 4.4 en 5 miljoen gulden moeten bedragen, maar dan zal op andere punten de besparing reeds duidelijk merkbaar zijn. Wat de kwestie van de huidige ha chelijke financiële toestand van de totale omroep betreft, zal de vaste Kamercommissie van CRM op woens dag a.s. een uur lang enkele verte genwoordigers van het NOS-bestuur onder leiding van voorzitter Schüt- tenhelm ontvangen en horen. In de komende week zullen de he ren mr. H. W. van Doorn (vice-voor- zitter van het NOS-bestuur) en J. W Rengelink met vertegenwoordigers van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) besprekingen voeren over de vorm van programma-publicatie in dagbladen. Dit gesprek wordt maan dag in Amsterdam gehouden. NEW YORK (Reuter) De New- yorkse politie heeft de bewaking van de Russische, Syrische en andere politiek gevoelige VN-missies ver scherpt na een etmaal vol incidenten. Ook de veiligheidsdienst van de VN zelf heeft extra maatregelen geno- Ket begon woensdagavond met de beschieting van het kantoor van de Russische VN-missie, waarbij overi gens niemand geraakt werd. Donder dag werden een jongen en een meisje aangehouden wegens het besmeuren van datzelfde kantoor met verf en het inslaan van een glazen deur met een hamer. Voorts werden twee man nen volgens hun eigen zeggen, le den van de extremistische Joodse De fensieliga gearresteerd, nadat ze geprobeerd hadden de Russische vlag bij het VN-gebouw omlaag te halen. Daarna kwam het in de Algemene Vergadering tot een felle woorden wisseling tussen de vertegenwoordi gers van de Sowjetunie en Israël, waarbij in de verwarring een onbe kende man (laten geïdentificeerd als een zekere Daniel McColgan, een pu bliciteitsagent) bij het spreekgestoelte v/is; te komen. Veiligheidsmensen zetten hem de zaal uit. Hij zei van plan geweest te zijn, een verklaring over de kwestie-China af te leggen. De Syrische gedelegeerde Tomeh deelde de Algemene Vergadering mee, dat zijn missie zesmaal bedreigd was met bomaanslagen. Hij en de Rus Mali stelden de Joodse Defensie- li voor een en ander verantwoorde- jk D«> Liga zelf deelde in een ver klaring mee: Geen enkele Russische diplomaat is veilig in de gangen van het Y-gebouw Als gevolg van de opschudding, die is ertstaan na de incidenten bij de Russische VN-verlegenwoordiging in New York zal de stemming over de toelating van China tot de VN zeker een dag moeten worden uitgesteld. De ingediende resoluties zullen niet maandag, maar waarschijnlijk dins dag in stemming worden gebracht. Van onze correspondente SITTARD Vrienden van het echtpaar Mozes uit de Eisenhower- straat in het Sittardse Limbrichter- veld hebben een beroep op de konin gin gedaan te voorkomen dat het echtpaar over drie weken op straat wordt gezet. In het huurcontract van de woningvereniging Sittard is het houden van honden in de flats aan de Eisenhowerstraat verboden. Toen het echtpaar toch twee hon den aanschafte en daar, volgens de woningvereniging klachten over kwa men, werd het echtpaar gesommeerd de honden weg te doen of te vertrek ken. Aan geen van beide eisen gaf het echtpaar gehoor. Met als gëpolg dat vorige week vrijdag de zaak voor de Sittardse kantonrechter diende. Die besliste dat het echtpaar binnen de maand de flatwoning moet verla ten of de honden weg moet doen. De affaire rond het clandestien hondenbezit van het echtpaar Mozes JERUZALEM (EPD) Israël heeft een en twintig Amerikaanse negers uitgewezen, die zich „zwarte He breeërs" noemen en die op toeristen visa het land binnen waren gekomen. Zij zeiden dat Israël „volgens Gods wil ons vaderland is". In Israël zijn reeds tweehonderd „zwarte Hetfeeërs". Zij hebben zich in Djmona en de Negev gevestigd. Zij kwamen tvree jaar geleden eveneens op toeristenvisa uit Amerika en kre gen uit humanitaire overwegingen een verblijfsvergunning. Zij beweren efstammelingen te zijn van de oor spronkelijke Israëlieten, die volgens hen ook 'zwart waren. Vele gezinnen leven in armelijke omstandigheden. Zij klagen erover, dat de regering hen dr bijstand weigert, die blanke joden die naar Israël komen, automa tisch krijgen. De Israëlische regering vreest, dat duizenden „zwarte He breeërs", die niet de joodse religie belijden maar zich als afstammelin gen van de joodse stam 'beschouwen, naar Israël willen gaan. Volgens het Amerikaanse joodse comité.zijn er in de Verenigde Staten ongeveer tienduizend „zwarte joden". Dal zijn negers, die het bekeringsri- tueel tot het jodendom doorgemaakt hebben of soms al enkele generaties lang jood zijn. Naast deze authentie ke zwarte joden rijn er enkele hon derden of misschien wel duizenden Amerikaanse negers, die tot allerlei duistere sekten behoren en beweren, dat zij van Hebreeuwse oorsprong zijn. De „zwarte Hebreeërs" vormen zo'n sekte. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De internationale organisatie van burgerluchtvaart maatschappijen (IATA) „is de leider van eer samenzwering tegen de in ternationale luchtreizigers", zo heeft gisteren een lid van de commissie van toezicht op het luchtvaartbedrijf in Washington gezegd. Hij Zei dat de IATA (waarbij alle grote luchtvaart maatschappijen zoals de KLM zijn aangesloten) de prijzen kunstmatig veel te hoog houdt en dat ze zouden kunr.er worden gehalveerd Het. com missielid, de heer K. G. Pillai, ver- scheen voor handelscomissie van de ser.aat die de voorstellen van onder meer Lufthansa voor drastische ta riefsverlagingen ingaande per 1 fe bruari, bestudeert. Pillai verweet de IATA de tarieven vast te stellen in een atmosfeer van de allergrootste geheimzinnigheid Een retour New York-Londen kost nu (economy-klas- se) 552 dollar, die prijs behoort volgens Pillai te worden verlaagd tot 190 dol lar. Chartermaatschappijen bieden retourtarieven aan voor 130 dollar. heeft reeds geleid tot een groot pro test van de bewoners van de Eisenho werstraat in Sittard. Met grote span doeken aan de flats gaven zij hun misnoegen over het optreden van de woningvereniging te kennen. Lang hebben de spandoeken overigens niet gehangen. De protesterende flatbewo ners werden namelijk onmiddellijk na het verschijnen van' de doeken met sancties bedreigd door de wo- ningfvereniging. Volgens het gevormde actiecomité „vrienden van Mozes" staan zeker 365 van de 720 gezinnen van de flat aan de straat achter de heer Mozes. Der tien gezinshoofden zijn tegen, terwijl de overige wegens afwezigheid bij de enquete niet kondén worden gehoord. ROME (UPI) De Canadese bis schop Alexander Carter heeft op de bisschoppensynode gepleit voor de in stelling van een internationaal or gaan, dat de uitbuiting van de arme landen door mammoetconcerns moet tegengaan. Hij noemde verschillende Ameri kaanse maatschappijen bij name en beschuldigde hen ervan, dat zij de buitenlandse politiek van hun land dienen, de arme landen in een "per manente toestand van afhankelijk heid brengen met name voor hun mo derne technologie en hun defensie en verlangens scheppen, die niet bevre digd kunnen worden. Het orgaan zou als klachteninstantie moeten funge ren en een code moeten opstellen. Carter vroeg het Vaticaan ook, in voorkomende gevallen .diplomatieke druk uit te oefenen op de regeringen van de betrokken landen. collaire gebeurtenissen vormt de kle ding. Voor het Duitse deel van het gezelschap zijn strenge voorschriften gegeven. Bij de officiële ontvangst in het slot Bruehl op de eerste dag, dinsdag, moeten de heren in rokkos- tuum verschijnen met al hun onder scheidingen, als ze die bezitten. Het koningspaar reist per vliegtuig, helicopter en speciale trein om zo comfortabel mogelijk het drukke pro gramma te kunnen afwerken. Die drukte heeft koningin Juliana zich zelf een beetje op de hals gehaald, omdat ze op eigen verzoek onder an dere ook Wetzlar, Hamburg, Munster en Düsseldorf zal bezoeken. Munster is van historisch belang, omdat daar in 1648 het einde van de tachtigjarige oorlog beklonken is. Voor Hamburg staat een rondvaart met de barkas van de Hamburger sensat op het pro gramma. Of de Koningin ook de be ruchte Reeperbahn zal bezichtigen, staat nog niet vast. De protocolstaven van Duitsland en Nederland zijn het er nog niet over eens, of zo'n tochtje wel geschikt is voor een vorstin. President Heinz Kuehn van de deel staat Noordrijnland-Westfalen is de laatste dag in Düsseldorf gastheer van de Nederlandse bezoekers. In die stad kunnen koningin Juliana en prins Bemhard even op adem komen bij de verrassing van burgemeester Willi Becker: een rustige borrel in de raadskelder, waarvoor een klein uur uitgetrokken is. Behalve de heer Kuehn, die die laatste avond meegaat naar het vliegveld, vergezelt een es corte van vier Duitse starfighters het koninklijk paar op de thuisreis tot aan de Nederlandse grens. LONDEN (UPI) De Ver enigde Staten ontwikkelen een aanvalsvliegtuig dat op honder den kilometers afstand kan wor den bestuurd. Vroege proef modellen hebben verkennings vluchten uitgevoerd boven China, Noord-Vietnam en andere gebieden. Proefnemingen zouden verder een nabootsing van een luchtgevecht met een Phantom straaljager van de Amerikaanse marine hebben omvat. Dit meldt de jongste editie van "Jane's All the World's Aircraft", het gezaghebbende jaarlijkse overzicht van alle luchtvloten. Jane's bevestigt de al meer gehoor- de opvatting dat bepaalde Kosmos- lanosringen van de Sowjet-Uïiie proeven zijn met aanvalskunstmanen die vijandelijke satellieten kunnen opsporen en vernietigen. Volgens de Britse publikatie zouden ook de Ver enigde Staten over deze wapens be schikken. In zijn voorwoord schrijft hoofdre dacteur John W. R. Taylor dat Ame rika verkenningssatellieten op vaste punten boven het midden van de Stille Oceaan heeft, waaronder een met een "fantastische elf ion zware camera" die Russische en Chinese ra ketlanceringen waarneemt. Hij noemt het niet verwonderlijk dat de Ameri kanen nauwkeurige cijfers kunnen geven over de opstelling van Russi sche atoomraketten. De politiek van "vrede door vrees" blijft werken zo lang beide partijen genoeg weten over de vernietigende kracht van de ander om afgeschrikt te worden van haastige militaire stappen. UPPSALA (AFP) Waarschijnlijk is de Sowjet-Unie bezig met de aan leg van kanalen door middel van on dergrondse kernexplosies. Dit is de interpretatie die prof. Markus Baath, directeur van het seismologisch insti tuut van Uppsala, geeft aan de kern explosie in het gebied van de Oeral die gisteren werd geregistreerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nationaal bureau voor de reclassering heeft in een brief aan de Tweede Ka mer aangedrongen op een funda mentele herbezinning op het sy steem van strafrecht en straf rechtspleging. Bij verschillende groeperingen bin nen de reclassering bestaan twijfels, aan het nut en het effect van straf rechterlijk ingrijpen. Naast andere delicten zouden ook bepaalde (kleine re) vermogensdelicten uit de straf rechterlijke sfeer gehaald moeten worden, aldus de brief. Naar langere termijn Volgens de reclassering heeft op het ministerie van justitie te lang een werkelijke visie op langere termijn ontbroken. Die visie zou het accent moeten leggen op uitbouw van behan- delings- en hulpverleningsmogelijk heden in de vrije maatschappij. Hier uit zou ook een beleidsombuiging ten aanzien van de te verdelen gelden moeten resulteren, in die zin dat veel meer dan thans de reclassering in plaats van het gevangeniswezen de eerste prioriteit moet hebben. In een brief die gelijktijdig aan de minister van justitie is verstuurd maakt het bureau bezwaar tegen het feit dat voor veel functies informatie wordt gevraagd naar de justitiële an- tecendenten van de betrokkenen. De overheid kan de noodzaak hier toe niet waar maken. Aan de ene kant helpt de overheidi met de reso cialisatie en aan de andere kant gaat diezelfde overheid ervan uit dat ie mand die een straf van 4 tot 16 jaar heeft uitgezeten een onaanvaardbaar risico zou opleveren. „Wat gelooft de overheid eigenlijk zelf van het reso- cialisatiewerk van allerlei hierbij betrokken diensten", zo vraagt het bureau voor reclassering zich af. Buiten het vakantie seizoen geniet n in alle rust van het prachtige ZuidlimburgBe heuvel landschap. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7