urgenter dan Bouw gymlokalen aanleg zwembaden In Hoornaar bloeit een uniek restaurantbedrijf Sportaccommodatie in Zd-Holland Sportvelden meer in bewoonde wijken Tien ontslagen bij overname bedrijf Bibliotheken üif 3,50 duurder Franse sfeer in Alblasserwaard Verordening voor vrije arecreatie in Zuid-Holland door Aad Begemann In samenwerking met een aantal gemeenten in de provincie Zuid-Holland heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, afdeling lichamelijke opvoeding, sport en recre atie, enkele jaren geleden een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan sportaccommodaties in de provincie. In het rapport „Sportaccommodaties in Zuid-Holland" werd onder andere de conclusie neergelegd dat in een groot aantal gevallen de voorzieningen als „onbevredigenden „onvol doende" moesten worden bestempeld en de omvang van die voorzieningen geen gelijke tred heeft moesten worden bestempeld en de omvang van gehouden met de ontwikkeling van de sport. „Bij deze 'behoeftebepaling speelden vooral factoren van sociale aard als de structuur, de leeftijdsopbouw, de groei en ook de mentaliteit van de bevolking een belangrijke rol", aldus de heer J. L. de Baan die als adviseur is verbonden aan de afdeling licha melijke opvoeding, sport en recreatie van de VVNG. „Bij de bevolkings structuur hebben wij ons afgevraagd met wat voor gemeente wij te doen hebben. Ls het een gemeente als Wassenaar of een gemeente waar uitsluitend ar beiders wonen. Dat is van belang voor de te verwachten belangstelling van bepaalde takken van sport. In Wassenaar bijvoorbeeld is meer belangstelling voor tennis dan in an dere plaatsen waar voetbal en hockey belangrijker zijn. De leeftijdsopbouw van een gemeente is ook belangrijk. Wij hebben geconstateerd dat diverse gemeenten gaan vergrijzen, zoals bij voorbeeld Den Haag. Hier zijn wijken waar je bijna geen kind tegenkomt. De sportaccommodaties moet je dan aanpassen aan de behoeften van de hogere leeftijdsgroepen." Relatie „Bij diverse gemeenten speelt ook de relatie mee tot de omliggende plaatsen in de regio. Heeft zo'n ge meente een bepaald functiecentrum. Is het een woongemeente, een werk- gemeente, waar je voor deze mensen ook overdag iets moet gaan doen. Het hoeft dan niet direct een sportaccom modatie te zijn, maar misschien een gebouw met een multifunctionele functie. Ook is het van felang te we ten hoe een gemeente zich in de toe komst ontwikkelt. Dat is voor ons een zeer belangrijke taak. Men vraagt ons advies om de ruim ten die nodig zijn voor de recreatie en recreatiesport te kunnen invullen. Onze visie loopt natuurlijk niet altijd parallel met de visie van de stede- bouwkundigen, maar er zijn ontwik kelingen gaande op het gebied van onderwijs en lichamelijke opvoeding en ook ten aanzien van de hele inte gratie van de welvaartsvoorzieningen waaraan je niet voorbij kan gaan. De sportaccommodaties moeten meer naar de bewoonde wijken worden ge bracht. Van de situatie van sportvel den aan de rand van een woonge meente moeten wij af. Je moet zorgen dat de mensen vanuit hun woningen zomaar ergens kunnen binnenwande len om te gaan sporten. De meeste sportterreinen zijn afgesloten. Dat is een duidelijk voorbeeld van een ver keerde planning. De functies voor de verschillende deelgebieden, zoals de schoolsoort, de wedstrijdsport en de recreatiesport moeten worden geïnte greerd. Daar moet je voorzieningen voor treffen. De school overdag en 's avonds de bewoners. De accommoda ties voor de grote wedstrijden, waar veel publiek komt, kunnen best aan de rand van de gemeente staan. De afstand speelt hier geen rol, want bij na iedereen is tegenwoordig „gemobi liseerd." Niet alle stedebouwkundigen willen hieraan, want iedere vierkante meter kost weer geld Onderwijs Bij het onderwijs wordt steeds meer gestreefd naar de bouw van grotere gymnastieklokalen. Steeds meer scholen gaan zich ontwikkelen naar de Engelse opvoedingssystemen, waarbij lichamelijke opvoeding een belangrijke plaats inneemt. Men gaat steeds meer aan sport doen. Men wordt steeds creatiever als voorberei- ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 Zwembad „De Plompert" in Rotterdam: meer belangstelling voor ligweiden dan voor zwemwater ding voor het latere leven. Daarbij speelt de achterstand die er bestaat ten aanzien van de voorzieningen voor de lessen in lichamelijke opvoe ding in schoolverband een negatieve rol. De heer De Baan: „Het onderzoek dat wij hebben verricht was tweele dig. Ten eerste de behoefte aan zaal- ruimten voor de scholen en daarnaast voor de sport, omdat er zoveel raak vlakken zijn. Als je voldoende gym zalen hebt voor het onderwijs dan heb je ook voldoende overdekte ruimten voor de sportbeoefening. Het probleem is dat verschillende gymza len voor bepaalde sporten te klein zijn. Vroeger was dat niet zo'n pro bleem, maar tegenwoordig heb je door de ontwikkeling die zaalsporten als basketball, volleybal doormaken grotere zalen nodig. Wij spreken dan tegenwoordig niet meer over gymna stieklokaal, maar gymnastiekruimten. Deze ruimten kunnen ondergebracht worden in gymnastieklokalen, in sportzalen en sporthallen. Als je een sporthal hebt, dan kan je daarvan twee, soms drie kleinere ruimten ma ken." Gymlokalen Om het tekort aan gymnastiekloka len zoveel mogelijk in te lopen heeft De Vereniging van Nederlandse Ge meenten in 1962 een bouwplan ont wikkeld om zo snel en zo voordelig mogelijk deze achterstand te nivelle ren. Heer De Baan: „Dankzij deze serie- bouw hebben wij ongeveer 330 gym nastieklokalen in de kortst mogelijke tijd kunnen neerzetten. Dit gebeurde naast de normale bouw. De achter grond van deze seriebouw was het tekort aan arbeiders. Het departement zei toen dat zij graag wilde meewerken, als wij kon den aantonen dat dit programma ar beidsbesparend was. Dat kon toen, omdat een groepje arbeiders het hele jaar door aan dezelfde serie gymna stieklokalen bouwde. Ze trokken toen door het hele land in een bouwkara- vaan. Politici zeggen nu: moeten jul lie niet méér gaan bouwen in bouw- stromen. Het programma is nu afge lopen, doordat de Nederlandse Heide maatschappij ons ontwerp gekocht heeft." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten meent dat bij zwemak- kommodaties een zwembad alleen niet voldoende is, maar dat ook reke ning moet worden gehouden met de recreatieve functie daarvan. Men moet niet alleen tegemoetkomen aan het zwemonderricht in schoolverband, maar ook daarbuiten, het recreatief zwemmen en het sportzwemmen. „Een foto-onderzoek vanuit de lucht heeft aangetoond, dat de men sen meer gebruik maken van een lig- weide dan van het water. Een openluchtbad heeft in zeer gro te mate een recreatieve functie. Om dat vele openluchtbaden ook nog over een 50 meter bad beschikken zijn zij tevens geschikt voor sportzwemmen. Wij zijn bezig met een publikatie over de planning, bouw en inrichting van zwembaden, ook overdekte. Wij verwachten dat in de verre toekomst elke klas van het basisonderwijs zwemles zal krijgen. De tendens is ook dat in het ontwerp van de nieu we wet Basisonderwijs het zwemmen wordt genoemd als onderdeel van het vak lichamelijke opvoeding. Wij ho pen dat in de toekomst overal drie lestijden (nu twee) zullen worden in gevoegd. Als dat gebeurt, krijg je een hee'; aardige ontwikkeling. Kinderen hebben dan een paar jaar nodig om elementair zwemmen te leren. Als zij van de basisscholen afkomen hebben zij alle zwemdiploma's al gehaald. De kinderen zijn dan volwaardig zwem mer. Het gevolg is dat zij geen be hoefte meer hebben aan instructies, maar aan prestaties." „Er zal dan een grote druk ont staan bij het sportzwemmen cn het recreatie .zwemmen. Als je zwemba den gaat Douwen moet je daar nu al rekening mee houden. De behoefte aan instructiebaden wordt kleiner, terwijl de vraag naar wedstrijdbas sins steeds groter wordt. Ook wordt momenteel veel geëxperimenteerd met zwembaden voorzien van een be weegbare vloer. Hierdoor kan een in- structiebad met beperkte afmetingen geschikt gemaakt worden voor trai ning en recreatie, maar ook voor het diplomazwemmen waarvoor bepaalde diepten noodzakelijk zijn. Door deze beweegbare vloer wordt de gebruiks waarde van een zwembad verhoogd." Urgent Voor de Vereniging van Nederland se Gemeenten blijft de bouw van meer gymnastieklokalen urgenter dan het bouwen van zwembaden. Als maatstaf hiervoor geldt, dat gymna stieklokalen wettelijk zijn voorge schreven als voorzieningen. Heer De Baan: „Het vak lichamelijke opvoe ding ts wettelijk voorgeschreven. Daar kom je niet onderuit. Aan de andere kant wordt het zwemmen een onderdeel van de lichamelijke opvoe ding. Het wordt nog niet wettelijk voor geschreven, maar er is nu wel de er kenning van het schoolzwemmen door de overheid. Deze tendens betekent dat de overheid ook moet zorgen voor de voorzieningen. Toch heb je meer gymnastieklokalen nodig dan zwem baden. Dat is ook logisch. Op iedere twee zesklassige basisscholen heb je één gymnastieklokaal nodig. Voor het zwemmen heb je een groter voedings- gebied (aantal scholen) nodig, want éénderde deel van het vak lichame lijke opvoeding heeft plaats in zwem water. Voor een gemeente kan een keus tussen beide een moeilijke zaak zijn. Vergeet niet, dat de bouw van een overdekt zwembad de bouw van één of twee gymnastieklokalen be spaart. Door die nieuwe regeling ont trek je activiteit van de lichamelijke opvoeding aan de gymnastiekloka len." „Primair zou ik willen zeggen, zorg voor de v/orzieningen voor het wet telijk voorgeschreven vak lichamelij ke opvoeding. Deze kan Je laten uit eenvallen in gymnastiekruimten, overdekte instructiebaden en sport velden." Jeugd mag gratis Van een correspondent IEN HAAG De contributie die (iwassenen moeten betalen voor >r het Rijk gesubsidieerde openba- bibliotheken zal met ingang van 1 r.uari ten hoogste tien gulden per mogen bedragen. Leerplichte vormingsplichtige jeugd zal niet ler behoeven te betalen dan ƒ3,50, iar de bibliotheken zijn vrij om die itributie niet alleen lager te stellen lar zelfs geheel af te schaffen. Die itste mogelijkheid bestond tot nog niet verhoging van de maximale tributie (volwassenen moeten &.50 meer gaan betalen) is vastge- jeld door staatssecretaris Vonhoff. besturen en directies van de bi- lotheken zijn. op de hoogte gesteld. De vaststelling van het feitelijke tributiebedrag blijft, zoals in het rieden het geval was, tot de ver- itwocrdelijkheid van de bibliothe- Ti zelf behoren. Die moeten echter el binnen de grenzen van de door staatssecretaris getroffen regeling jven. HOORNAAR Midden in de nog overwegend lande lijke en in vrijwel elk sei zoen mooie Alblasserwaard ligt Hoornaar. Niet uitgeslo ten dat deze naam pas bij velen synoniem is met „sfeervol tafelen". Dat komt dan door het vermaarde res taurant „Herbergh Dé Gou den Leeuw". Onlangs is dit unieke restaurant weer in het nieuws gekomen. Hoor- VIANEN Een Nederlandse doch ter van de Duitse vrachtautofabri kant MAN, Bussing automobielen in Aalst (NB) zal op 1 februari 1972 worden overgenomen door Euro Truck Transport in Vianen, dat op haar beurt weer een werkmaatschap pij is van de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij. Opmerkelijk is, dat noch de directeur van Bussing, noch de vakbonden zijn ingelicht over de verkoop van het bedrijf. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De provinciale ver- rdening voor de vrije recreatie is .pp ingenomen. Deze bepaling, die het •^Vild" staan van caravans en tenten Zuid-Holland zal reguleren, lever- s bij de discussie in de statenverga- ering van gistermiddag niet veel va roblemen op. IV Afgezien van enkele technische be waren ging men akkoord met het iatl oorstel van GS. Gedeputeerde En- Elsman deelde mee. dat over enige jd een planologische nota uitge- racht zal worden, waarin tevens ge- ieden wórden genoemd, waarbinnen rije recreatie met caravans en ten- in mogelijk is, zonder het land- vo< thappelijk schoon aan te tasten. Te vens zegde hij. op vragen van enkele Statenleden toe, over een jaar de ver ordening opnieuw in discussie te brengen, zodat dan bekeken kaïi wor den hoe deze bepaling in feite func tioneert. Mr. Engelsman benadrukte dat de ontheffing, die GS kunnen verlenen om vrij te kamperen, teniet gedaan kan worden door de gemeente op wiens grondgebied gekampeerd wordt. Een gemeente kan te allen tijde weigeren een verblijfs-, logies- of kampeervergunning te verlenen. Over de eventueel aan de provincie te be talen waarborgsom door de kampeer terreinhouder wilde hij zich op ver zoek van de Staten nogmaals bera den. naar kreeg er een „bistro" bij. In de opkamer van De Gouden Leeuw is een puur stukje Frankrijk geschapen. Verantwoordelijk daarvoor is me juffrouw Gonnie Baron, dochter van de HeukelumSe gemeente-ontvanger en nicht van mevrouw H. Slob-Baron eigenaresse (als hobby, zoals zij zelf zegt..) van de Gouden Leeuw. Eigen lijk is het hele complex, restaurant, café, slijterij, bistro een familieaan gelegenheid. Want ook een broer van Gonnie werkt er. Andere familieleden verlenen hand- en spandiensten al was het maar het aanbrengen van allerlei kunstzinnige beschüderingen door een nichtje. Hoe die bistro in Hoornaar terecht kwam? „Ik werkte in Frankrijk als hostess op een wijnchateau in Beaune in Bourgondië. Daar zijn mijn plan nen ontstaan", aldus Gonnie die ook in Engeland heeft gewerkt en in Brussel de hostesses-school doorliep. Drie gerechten En aangezien tante een goed lopen de herberg in Hoornaar had. was de plaats van Gonnies bistro al bij voor baat bekend. Voorlopig gaat het in de kleine bistro in hoofdzaak om drie gerechten die wel zeer specifiek voor Bourgondië zijn namelijk fondue, es- cargots en grenouilles. Daarbij ui teraard kaas en ook wijn uit het vat, „Ik wil. aldus Gonnie. vooral die streek hier laten herleven. De voorliefde voor Frankrijk en Frans heb ik kennelijk van mijn voorouders geërfd. Zij waren Hugeno ten. Bovendien was ze van plan haar bistro ook haar karakter te laten dra gen. De keuze van de inrichting was dan ook van Gonnie zelf, alhoewel tante, liefhebster en kenner van an tiek. het hare er aan bij heeft gedra gen. De draaiplateaus, gezien in Frank rijk. liet Gonnie in Hoornaar nama ken. In de plateaus zijn kuiltjes uit gespaard waar bruine sauskommetjes passen. Deze kommetjes, maar ook de vuurtestjes voor de eveneens bruin aardewerken aardappel-(pom- mes Par'sien) pannetjes zijn ook eigen ontwerp en speciaal gemaakt in Gouda. Verder zijn de houders voor de giet- iizeren fonduepsnnetjes gemaakt door een plaatselijke siersmederij. Trots is ze op de metalen kandelaars die ze zelf heeft meegenomen uit Frankrijk evenals de zware koperen branders. Het al eerder genoemde nichtje (kunstacademie) schilderde de in de vorm van druivenbladen uitgezaagde menuebordjes naar een voorbeeld zoals Gonnie het in Frankrijk zag. Als eigen idee liet ze meteen ook maar een wijnkaart in de vorm van een tros druiven maken Eigen idee zijn verder de halve wijnvaten, die dienst doen als afzuig kappen maar waarin niemand eiaen- lijk erg heeft. Alles in de kleine ruimte (vijf tafels) is met de grootste zorg uitgezocht. Zorg besteedt Gonnie ook zelf aan haar klanten „Ik ont vang ze. geef ze een aperitief, praat het menue door en dien op. Hoewel er voor de bistro een eigen keuken is, helpt de kek van mijn tante toch wel mee." Die acht koude en een warme saus zijn zelf ontworpen en worden ook zelf klaargemaakt. Sfeer Niet alleen de bistro heeft een spe cifiek intieme sfeer. Dat kenmerkt ook de hele Herbergh De Gouden Leeuw. Tot de in zeer fraaie Franse stijl ingerichte bruidskamer. Kenners hebben die Gouden Leeuw allang ontdekt. Gevolg is dat eters, beter ge zegd „tafelaars" er nu alleen maar na een afspraak ontvangen kunnen wor den, zo druk is het. Bij de bistro zal dat binnen niet al te lange tijd ook wel zo zijn. „Die herberg heeft een nog steeds groeiende vaste klantenkring. Dat verwacht ik hier ook. Ik had alleen op wat meer jongeren gerekend. Want bij mij in die bistro hoef je echt niet zo heel uitvoerig te komen eten. Kaas en wijn zijn ook goed", aldus Gonnie. En dat allemaal zonder reclame of advertenties, gewoon door aanbeveling." „Het lijkt wel of de mensen juist iets dat ze wat moeilijker kunnen krijgen veel liever hebben", zegt me- vrouw Slob-Baron, doelend op de wat geïsoleerde ligging en het feit dat eerst besproken moet worden. Voor geïnteresseerden, de bistro is geopend van 18 tot 23 of 24 uur. De „Herbergh" van twaalf tot 23 of 24 uur. De bistro is 's maandags en dins dags gesloten, het restaurant alleen de gehele dinsdag. Terwijl de horeca in ons land een moeilijke petiode doormaakt zowel wat kosten als personeelsbezetting betreft, bloeit er in het landelijke Hoornaar een uniek restaurantbe drijf." Alles wat wij doen onder de naam De Gouden Leeuw, doet het kennelijk goed", concludeert Gonnie Baron ten .lotte optimistisch. De Franse bistro in Herbergh De Gouden Leeuw. Hier wordt eten ta felen. Gonnie Baron met de op hout geschilderde wijnkaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5