Geen paniek remier: na mislukken loonoverleg Probleem in gesprek oplossen GS Zuid-Holland tegen groter Zestien li oven Landelijk meetnet luchtvervuiling Contactraad opgericht van confessionele drie ontvoerder gaf zich over Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Zon en mist India roept reservisten in dienst Bom meldingen in Eindhoven Massale honger staking in Argentinië ieewe leidse Cooraimt Zaterdag 23 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Jkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kwaadaardigheid gaat dikwijls or geestigheid door. Crita) i zou nooit gebeurd zijn als u niet thuis had gehouden om u helpen. I. A. Sluyter Zn. VERZORGT AL UW (SPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Telefoon oio - 37.34.28 HET WEER DE BILT Een sterk hoge- ikgebied boven Frankrijk geeft een fraai herfstweekeinde. •erdag zonnig bij 16 a 17 gra- n en in de nacht en morgen en mistvelden. Wel werkt deze uatie de sterke verontreiniging n de onderste luchtlagen weer de hand. MROMETERSTAND: heden 10 ir 77 cm (1026 millibar), sty- Zon en maan 24 oktober: zon op 7.19, onder 29; maan op 13.05, onder 19.57; okt. E.K. 25 oktober: zon op 7.21, onder .27; maan op 13.47, onder 21.06; okt. E.K. loog water Hoog water, im le getij :heveningen ngen 4.23 - d. Zeezijde 6 Hoog water, um le getij heven ingen ngen 5.03 - d. Zeezijde 6. 24 oktober: Rotter- 7 06. 2e getij 19.18; 5.30 - 17.45; Vlis- 16.42; Haringvliet .04 - 18.17. 25 oktober: Rotter- 7.39. 2e getij 20 03; 6 06 - 18.24; Vlis- 17.28; Haringvliet .41 - 18.59. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het mislukte loonoverleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid is voor het kabinet geen aanleiding om in paniek te raken. Minister-president Biesheuvel liet gisteravond na de vergadering van de ministerraad evenwel merken, dat het kabinet bereid is, als dat nodig is, te bemiddelen. We willen het overleg met het be drijfsleven voortzetten, maar we ne men geen initiatief en wachten af, omdat er ook nog een gesprek wordt gehouden tussen de zeven voorzitters van de werknemers- en werkgevers organisaties, zei hij. Minister J. Boersma (sociale za ken) gaf gisteren in de ministerraad een uiteenzetting over de situatie op het loon-politieke front, die nu is ont- sjaan. De minister-president verklaarde, dat er voor het kabinet nog geen en kele reden is in te grijpen. Over wat er in de naaste toekomst zou gebeu ren, kon hij niets voorspellen. Wèl legdo hij er de nadruk op, dat de regenng het jjrobleem van de inflatie in de eerste plaats in overleg en sa menwerking met de partners in het b-lrijfsleven wil oplossen. ,.Dat is onze beleidslijn, die niet hard is, zoals sommigen willen". De minister-president doelde hiermee de NEW DELHI (AP. AFP. Reu ter) In verband met de toe nemende spanningen tussen India en Pakistan heeft de Indiase regering gisteren alle reservisten van het leger opgeroepen. Aldus' meldt het Indiase persbureau PTI, dat. zijn inlichtingen heeft uit „goedingelichte bron". De regering heeft het bericht niet willen bevestigen of ontkennen. Te vens zou de nationale militie in de staat Punjab in noordwest-India zijn gemobiliseerd, omdat in dat gebied Pakistan een grote troepenmacht zou hebben samengetrokken. De regering heefttevens gisteren beslist om een aantal nieuwe belas tingen in te voeren, teneinde de kos ten van de Oostpakistaanse vluchte lingen te bestrijden. De Russische vice-minister van builr-rlandse zaken, Nikolaj Firjoebin is gisteren in New Delhi voor „be sprekingen over bilaterale aangele genheden" zoals hij het noemde aan eekomen. Maar volgens politieke waarnemers moet hij overleg plegen ;n verband met de dreigende oorlog tussen India en Pakistan. )EN HAAG Als enig sa- nwerkingsorgaan van KVP (P en CHU zal er een contact- id worden ingesteld. Dit is jdagavond besloten door de gelijkse besturen van de drie rtijen die voor het eerst in de ichiedenis bijeen waren. le voorzitters van de drie partijen ben op deze vergadering een korte ets gegeven over de situatie in hun tij, in het kader van de samen- king. Over deze uiteenzettingen d uitvoerig van gedachten gewis- Iet instellen van een contactraad e een voorstel van de drie party - irzitters en de drie fractievoorzit- i. De contactraad zal bestaan uit tien leden, uit elke partij vijf, aronder de partij- en fractievoor- ers. De taak van de contactraad Auto van het jaar citroën y. d. VELDE - Citroen Haak een afspraak voor een proefrit. Zoeterwoudseweg 23 leiden Van Zuylen van Nyeveltstraat 372 Wassenaar, Teicf. 01751-3031 uitlating van ex-minister dr. J. E. Andriessen. die in een interview met een personeelsblad heeft gezegd, dat het tegenwoordige kabinet niets doet aan de inflatie. ..De vroegere minister Andriessen gooide er in 1963 de ene prijsstop na de andere er uit. Maar dat is onze methode niet, het gaat nu Veel an ders. Ex-collega Andriessen geeft er blijk van een hele tijd rfit de politiek te zijn," merkte mr. Biesheuvel nog op Werkwijze Het kabinet heeft gisteren ook ge ruime tijd gesproken over een meer moderne werkwijze. Besloten werd de ondcraden in de ministerraad niet alleen te laten adviseren, maar op be paalde punten ook de bevoegdheid te geven autonoom beslissingen te ne men. De ministerraad kent verschil lende onderracen, zoals die voor economische aangelegenheden en voor ruimtelijke ordening. Vandaag in ZO: Onge- Ulster Chris Blankenburgh: hoorzaamheidsacties in verergeren de chaos Leo Kleyn verneemt van buiten spel gezette vormingswerker: Ook het bedrijfsleven indoctri neert jongeren J. J. M. Kiggen: Goochelaar op Franse zegel Dialoog: Kind in ziekenhuis vaak een probleem Prof. dr. G. Th. Rothuizen: Bon- hoeffer houdt ons onrustig Ger Kruis: Salon van de Maas steden lijkt Huiskamer van Rijn mondgebied J. van Doorne: een onbekend meesterwerk van Sologoeb Dr. C. Rijnsdorp: Dode en le vende zekerheid A. J. Klei: Ds. Groenenbergs gezag en de kindercommunie Paul van Langstraat: Ziekten vliegen over de wereld zal zijn de verdere gesprekken te be geleiden, verdere voorstellen voor samenwerking uit te werken, op drachten tot studies te geven en de concretisering van het gezamenlijk urgentieprogram te toetsen. Het dagelijks bestuur van de con tactraad van de drie partijen zal wor den samengesteld uit de drie partij voorzitters en de drie fractievoorzit ters. Elke partij zal een begeleidings commissie krijgen van elk vijftien personen, die bouwstenen moet aan dragen voor de gezamenlijke discus sie en die ervoor moet zorgen dat er voldoende contact gehouden kan wor den met de leden van de drie par tijen. De dagelijkse besturen zijn van oordeel dat de samenwerking een breed draagvlak nodig heeft, niet al leen in de partijbesturen en partij raden van de drie partijen, maar ze ker in de brede lagen van haar le den en kiezers. Akkoord Amerikaanse r en Russische marines MOSKOU (UPI) De Russische en de Amerikaanse marine hebben over eenstemming bereikt om in de toe komst „incidenten" tussen schepen en vliegtuigen van beide strijdkrachten te voorkomen. Dit verklaarde gisteren de Amerikaanse onder-minister van marine John Warner. Volgens waar nemers is tijdens het overleg een ge dragscode ontwikkeld voor het we derzijds schaduwen. De besprekingen zijn op touw gezet wegens het groeiende aantal incidenten. Deze toename houdt verband met het feit, dat de Sowjet-marine zich de afgelo pen jaren heeft ontwikkeld lot de ge lijke van de Amerikaanse marine. De ministerraad besloot mee te doen aan een proj kt van achttien landen om een Europees centrum voor meerdaagse weersverwachting te stichten. De verwachting is, dat straks over een periode van tien da gen het weer voorspeld kan worden. Economisch kan dit belangrijke be sparingen opleveren. Categorale boud stelt harde eisen aan NS Van een verslaggever UTRECHT De niet bij een vak centrale aangesloten federatieve spoorwegvakvereniging (FSV) vraagt voor alle werknemers bij de NS een loonsverhoging van 60 gulden per maand, plus een procentuele verho ging voor het lagere, hogere en hoogste personeel van resp. 8, 7,5 en 7 procent. Tegen de achtergrond van een portret van koningin Juliana en prins Bernhard staat in Hoechst een Turks or kestje opgesteld, bestaande uit tien porceleinen muzikantjes. Tijdens het komend bezoek aan Duitsland komt het groepje onder de ogen van het koninklijk paar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn abso luut tegen uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven, hoewel zij nog niet direct willen zeggen dat dit, gesloten moet worden. Deze mededeling deed gistermiddag gedeputeerde mr. H. B. Engelsman in de vergadering van Provinciale Staten. De mening van het college van GS wordt door verschillende Statenleden gedeeld. Zij vinden wel dat Zestien hoven, zij het op beperkte schaal, voorlopig moet blijven voort bestaan, totdat de tweede nationale luchtha ven, hetzij in Zuid-West-Nederland, hetzij in de Markerwaard, gereali seerd zal zijn. Het milieuvernietigend gevolg van een voortbestaan van Zestienhoven zowel nu als bij een eventuele uit breiding, is naar de mening van de Statenleden belangrijker dan de economische belangen. TRELLEBORG (Reuter) De Joc- goslaviër Ratko Andric, die uit Bel grado naar Zweden was overgekomen om. door zijn gescheiden vrouw en twee politiemannen te bedreigen, zijn en haar kind naar Joegoslavië te ont voeren, heeft zich gisteren overgege ven nadat hij de vrouw 29 uur lang onder schot had gehouden. De laatste uren toonde de man al tekenen van vermoeidheid en wan hoop, nadat er geen kans scheen te zijn met het kind te ontsnappen. Andric haalde donderdag zijn Zweedse ex-vrouw uit een kliniek in Oerebrö in Midden-Zweden en dwong twee ongewapende politiemannen hem naar Son Niclas te brengen om de baby bij diens pleegouders op te halen. Hij wilde daarop per vliegtuig met zijn kind uit Stockholm vertrek ken, maar de politie wist hem ervan te overtuigen dat geen enkele piloot een gewapende man mee .zou nemen. Geen passage Daarop gaf hij opdracht naar de havenstad Trelleborg te rijden om per schip het land te verlaten. Maar de kapitein van een Duitse veerboot zei geen passage te kunnen verschaffen aan een bewapende man, die iemand in gijzeling houdt, om tijd te winnen deelde de politie Andric bovendien nog mee, dat de baby een paspoort moest hebben, dat alleen in Stock holm te krijgen was. Daarmee zou 24 uur gemoeid zijn. In Trelleborg gaf Andric de twee ongewapende politiemannen toestem ming de auto te verlaten. Eerst had hij gedreigd ook hen als gijzelaars mee door Europa te nemen op zijn reis terug. Hij overhandigde de baby aan een vrouwelijke politieagent. VERMOEIDHEID In de loop van de dag vertoonde Andric steeds meer tekenen van ver moeidheid. Uit vrees, dat hij een ver dovingsmiddel in zijn eten zou krij gen, had hij ieder voedsel van de hand gewezen. Maar de uitputting werd steeds groter, vooral toen hij merkte dan zijn vluchtkansen nihil waren. Tenslotte kon zijn vrouw zijn pistool te pakken krijgen, toen hij even door slaap overmand werd. Ze wierp het wapen uit het autoraam, waarna Andric gearresteerd werd. Het drama dat 29 uren had geduurd was afgelopen. Een 27-jarige Zuidslaviër wil met zijn zoontje dat aan zijn gescheiden echtgenote is toegewezen, Zweden verlaten naar Zuid-Slavië. Gisteren vertrok hij, zijn pistool in de rug van de vrouw drukkend, naar Zuid-Sla- vië. Gedeputeerde Engelsman deelde voorts mee. dat GS naar de minister van verkeer en waterstaat zullen gaan, om aan te dringen op een snelle beslissing over de plaats van de tweede nationale luchthaven, even tueel in Zuid-West-Nederland. Hier konden de Statenleden zich mee Ver enigen uitgezonderd de fractie van D'66, die zich voorlopig hierover niet wilde uitspreken. Verder hebben drie van de grootste aannemerscombinaties een plan inge diend bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat voor een tweede natio nale luchthaven voor de kust van Goeree. De aannemers hebben een kunstmatig eiland gepland van 24 vierkante kilometer, waarop in zes jaar tijd voor 700 miljoen een luchthaven zou kunnen worden ge bouwd. EINDHOVEN Vrijdagmiddag is bij het centrale belastingkantoor te Eindhoven een telefoontje binnenge komen dat er een bom in het gebouw was geplaatst, die spoedig zou ont ploffen. Er werd onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld, dat ech ter niets opleverde. Vrijdagavond kwam bij de politie een anonieme telefonische melding binnen, dat een bom geplaatst was in het Philips woningbureau. Ook het hier onmiddellijke ingestelde onder zoek leverde geen resultaat op. Anderhalf uur later ontving de po litie een nieuwe anonieme telefonische melding, die inhield dat in de trein van 9.57 uur uit de richting Rotter dam een bom was geplaatst, die om half elf zou ontploffen. Na aankomst van de trein vond een uitgebreid on derzoek plaats, waarbij de passa giers de reizigerswagons moesten ver laten. Zij waren genoodzaakt op de volgende trein te wachten. De wa gons werden afgerangeerd. Het onder zoek leverde echter opnieuw geen re sultaat op. BUENOS AIRES (AP) Vijf ad- vokaten en 106 politieke gevangenen zijn vrijdag aan een van de mas saalste hongerstakingen begonnen, die ooit in Argentinië hebben plaats gevonden. De hongerstakers willen op deze wijze protesteren tegen de behande ling die vier personen, die van guerrilla-activiteiten worden ver dacht, in de gevangenis moeten on dergaan. De staking werd tien dagen ge leden begonnen door een aantal po litieke gevangenen en hun aantal is later uitgegroeid tot 80 mannen en 26 vrouwen. Vier advokaten begon nen uit solidariteit eveneens een hongerstaking in een kerk in een van de buitenwijken van Buenos Aires. Ook burgers solidair Alarm-redacteuren Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Naast het solda- tencomité, dat zich solidair verklaart met de redacteuren van het WDM- •afdelingsblad Alarm, is nu ook een burgercomité opgericht. In dit comité, dat de eisen van het soldatencomiié (waaronder vrijlating van de twee re dacteuren) ondersteunt, zitten verte genwoordigers van het Algemeen Ne derlands jeugdverbond (ANJV), de PJG, de ASVA en de SRVU. I ymtuu/n. ME.UBELLLNI [R'JNSBURGH VEILIG GE.KOCHT I BU DE VAKMAN DEN HAAG Nederland krijgt een landelijk meetnet voor de opsporing en vaststelling van de luchtverontreiniging. De ministerraad heeft gisteren dit besluit genomen. Het meetnet, dat in de eerste plaats zwaveldioxydc zal opsporen, kan worden uitgebouwd om ook andere schadelijke elementen te signaleren. De over het gehele land opgestelde apparatuur van het meetnet wordt aan gesloten op een computer van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid (RIV) Minister-president Biesheuvel achtte met de installatie van het meetnet een voldoende bewaking tegen de luchtvervuiling aanwezig. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurmon of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze kront schenken en het abonnements geld voor de rest von het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar O Het abonnementsgeld wordt betaald door: - Hokje naar keuze invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft; NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1