KWAAKJE Een onbekend meesterwerk van Sologoeb een kikker met witte stippen A.ATERDAG 23 OKTOBER 1971 door Tieke Slijk Na een poosje kwamen Vorsje en Kwaakje bij de verfwinkel aan, waar allerlei potten en kwasten stonden. Vorsje nam een dikke penseel doopte hem in de witte verf en ging zijn vriend beschil deren. „Lukt 't?", vroeg Kwaakje hem. „Geweldig, nog een paar stippen en je bent klaar" Kwaakje zat doodstil. „Nou?", vroeg Vorsje hem na een paar tellen, „heb ik talent als schilder of niet?" Kwaakje keek eens om en klapte van verrukking in z'n beide pootjes. „Fantastisch zeg, wat zullen ze opkijken. Ze zul len toch niet merken, dat 't eigenlijk geen echte witte stip pen zijn?" „Welnee, maak je maar niet ongerust hoor. 't Lijken net echte! Maar nu moeten we op schieten, want we zullen 't hele stuk terug moeten lopen". „Lopen? Ben jij mal? Zwem men gaat toch veel vlugger?" „Daar heb je gelijk in, maar je kunt nou toch niet in 't wa ter? De verf is nog niet opge droogd!" En na een lange wandeling kwamen ze precies om twee uur bij de vijver aan, waar niet al leen de zusjes en broertjes van Kwaakje wachtten, maar waar alle vijverbewonertjes bijeen waren: de visjes, de waterjuf fertjes, de libellen en de water ratten. „Hoe is 't mogelijk?", spraken ze verbaasd, toen ze Kwaakje ontdekten. „Hij heeft de waar heid gesproken, dat hadden we nooit gedacht!" En Kwaakje sprong vol trots en met een hooghartige blik langs de kant van de vijver heen en weer. „Laat je eens van dichtbij be kijken", riepen ze hem toe en voor Vorsje hem kon tegenhou den, nam hij een koene sprong in de vijver en zwom onder wa ter naar z'n bewonderaars toe. Toen hij boven water kwam, bleef 't even doodstil. „Ik heb wel succes", mompel de Kwaakje, „ze zijn gewoon met stomheid geslagen", maar toen opeens... een vrolijk uitge laten geschater klonk om hem heen. „Haa, ha. ha, hi, hi, hi". De dieren rolden van plezier en pret in de vijver, terwijl Kwaakje hen niet begrijpend aanstaarde. Want hij wist niet, dat 't water de verf had aange tast en in plaats van witte stip pen zaten er allemaal rare ve gen op z'n rug. Wat werd die arme Kwaakje uitgelachen! „Opschepper!", riep een dikke waterrat hem toe, terwijl hij hem proestend aankeek. „Leugenaar", schreeuwde een waterjuffertje. „Ik geloofde bij na dat 't echt was. Ha. ha, ha, sta jij even voor gek zeg!" „Hi, hi, hi", snikte een libelle met haar hoge stemmetje, „hi, hi. hi, wat bezorg jij ons een pret!" De broertjes en zusjes van Kwaakje kregen medelijden met hem en trokken hem met z'n allen op het blad van de waterlelie. „Kom maar", zeiden ze. „wij zullen je wel weer schoon boenen". En vol schaam te liet Kwaakie zich door zijn jongere broertjes en zusjes be- Dit aardige tekeningetje is van Ellen Steenks. Het slaat helemaal op de herfst, kijk maar naar de kale boom en de bladeren die op de grond liggen. Meisjes en jongens, de kruiswoordpuzzel is weer aan de beurt. Jul lie zien wel, waar de pijltjes bij de afbeel dingen heenwijzen; in die richting moeten de namen in de hokjes in gevuld worden, 'n Ge zellige bezigheid, pro beer maar eens of je alle woorden weet. De oplossing, met er bij geschreven of de na men van links naar rechts of van boven naar beneden lopen, in sturen vóór dinsdag 26 oktober. handelen en durfde hen niet aan te kijken. Toen ze alle verf van zijn huidje verwijderd hadden, bleef hij zielig voor zich uitstaren. Ze keken hem verwonderd aan. „De verf is er helemaal af hoor", zeiden ze vriendelijk te gen hem, „ben je niet blij?" „Zullen jullie me echt niet meer uitlachen of plagen?", vroeg hij verlegen. „Nee hoor, dat hebben de an deren al voor ons gedaan, wees maar niet bang". „Gelukkig", sprak hij uit de grond van zijn hart. En sindsdien maakt hij nooit meer ruzie, maar werd dikke vrienden met al z'n broertjes en zusjes. Jarigen Hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag en een fijne dagl 27 okt, Wim Epker, Omloopdijk 38, Rotterdam-26. 10 jaar. Arie v. Kuijk, Beethovenlaan 189, Lei den, 8 jaar. 28 okt. Koen v. Antwerpen, Koe koekstraat 10a, Alblas8erdam, 11 jaar. 30 okt. Marius de Jong, 't Woud 19, Schipluiden, 9 jaar. 31 okt. Dick v. d. KaaiJ, Blauw- hek 8a, Maasdijk, 9 jaar, Caroly v. Oostende, Thorbeckestraat 5, Katwijk aan Zee, 11 jaar. 1 nov. Else Tol, Molendijk 80, Goudswaard, 8 jaar. Prijswinnaars De prijswinnaars zijn Mary Imanse in Lisserbroek en Jaco Verhey in Den Haag. Puzzeloplossing De muziekinstrumenten zijn: Cello, viool, piano, fluit en orgel. Dag meisjes en jongens Wat een storm deze week hè? Je moest je schrap zetten om op de been te blijven. Hebben jullie een gezellige week gehad? Nog daag jes weggeweest? Verschillende kinderen wel, dat heb ik uit de brieven kunnen lezen. Of een nichtje of neefje te logeren gehad misschien? En maandag weer naar school en dan maar goed je best doen voor het eerste rapport In het nieu we schooljaar. Jullie zetten natuur lijk ie beste beentje voor om min stens een voldoende te halen en als het kan nog wat hoger dan een zes. Maar dat kunnen jullie vast, dat zie ik wel aan de cijfers die. jullie mij wel 's toesturen. De brieven kwamen deze keer van: NANNA SMITS jij hebt een hele goeie verjaardag gehad. Wat een mooi cadeau kreeg je van je vader en moeder en er waren een heleboel kinderen op 't feest. LIA V.D. BERG ben je alweer in het derde bad geweest? Mis schien al van de duikplank ge sprongen? Mag iij morgen ook een fruitmandje wegbrengen? MARJO LEIN KEIZER wat ging Jouw tan te een eind weg. Je moet wel even wennen In een vliegtuig, maar het is toch erg mooi. MARGA V D. KAADEN ben je pas aan het kussen begonnen? Ik bewaar de brieven nog een poosje, hoor. De oplossing van je puzzeltje is Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. Goed? EDITH LEIJDENS was 't een fijne lo geerpartij bij |e tante? Je hebt ook veel kleren qekreqen. bof Jl| even. JEANET v d. KOPPEL Jij leest natuurlijk qraaq. Ga je elke week naar de bibliotheek? DICK v.d. KAAIJ tjonge, wat heb jij veel „verlangens". Gezellig dat je naar een nieuwe school gaat, wat zal het fiin leren zeg. ELSE TOL dag Else, leuk dat je weer 's schreef. Speel je vers jes en stukjes op de piano? Handig dat je de letters kleurde, was ge- door J. van Doorne Nadat ik „Een kleine demon" van Fjodor Sologoeb gelezen had, werd het my duidelijk, dat de bespreking ervan mij voor een eigenaardige moei lijkheid stelde. Wat is namelijk het geval? De roman is vertaald door Charles B. Timmer, die aan zijn in uitstekend Nederlands gestelde weer gave een essay toevoegt over het boek en zijn betekenis. En dat essay is al even goed. Mijn bespreking moet dan ook wel lijken op plagiaat. Ik ben het met al wat de heer Timmer zegt, roerend eens, ook al heb ik er nog een kleinigheid aan toe te voegen. Ik voel me als iemand, die, met een vriend wandelend, hem hoort zeggen, dat het verrukkelijk weer is. Hij kan niet anders dan dit beamen, omdat hij even eens vindt dat het verrukkelijk weer is. Toch, zijn woorden zijn geen plagiaat. U zult begrijpen, dat het voor een re censent niet zo leuk is, als in een na woord hem het gras voor de voeten wordt weggemaaid. Maar zo heel erg is dat nu ook weer niet. Het gaat tenslotte om het boek en niet om de reputatie van de re censent. Eerst iets over de auteur. De man heet te Fjodor Koezmitsj Teternikow (1863 1927). Hij was een wiskundeleraar, werd schoolopzienér bij het middelbaar onder wijs en was een dichter van betekenis. Hij heeft ook proza geschreven. Het be kendste werkstuk is „Een kleine demon" C.Mjelkij Bjes"), een symbolistische ro man. Het werk werd in 1892 begonnen en in 1902 voltooid. Sologoeb werd een leidende figuur on der de Russische symbolisten. Het sym bolisme wilde bewust het realisme door breken. Niet de schildering van de reali teit, maar het doorlichten ervan, het over zichtelijk maken van de realiteit was het doel. Men kan hierbij aan Dickens denken. De vergelijking valt ten voordele van de symbolisten uit. Dickens maakte veel van zijn figuren tot type. Hij schiep zoveel figuren dat hij ze wel met de een of an dere hebbelijkheid moest versieren, wilde hij de draad niet verliezen. Zijn schitte rende verteltrant doet de lezer hiermee vrede hebben. De symbolisten werkten principieel anders. Elke figuur werd de drager van een bepaalde levenshouding. Realisme is dan ook ver te zoeken in hun werk. Maar wacht even. Het schrij- versbloed kruipt waar het niet gaan kan. In „Een kleine demon" zijn de figuren, hoezeer ook beladen met het hun toe gedachte symbool, zó levensecht, dat men bij het lezen het hele symbolisme vergeet. Dat noem ik schrijven. Er komt in het boek een verteller voor, die zelf niet meedoet. De „ik" blijft dus onbekend. Dat geeft een grote levendigheid aan de ver telling. Voor ik iets zeg over de betekenis van deze, op onbegrijpelijke wijze tot nu toe in het Westen vrij onbekend gebleven ro man, wil ik eerst iets over de inhoud zeg gen. Er zijn misschien autobiografische trekken te vinden. Maar dat is van weinig belang. De hoofdfiguur is een leraar aan een middelbare school op het Russische plat teland. Hij leeft met een concubine, maar dan onder het excuus dat ze een familie lid van hem is, een nicht in de zoveelste graad. De man, Peredonow geheten, is een kleinzielige. achterbakse, sadistische mens. die één wens koestert: schoolopzie ner worden. Zijn concubine beweert, een kennis te hebben, een vorstin, die hem aan een aanstelling helpen kan, mits hij eerst met haar, de cocubine, trouwt. Tot goed begrip diene, dat de titel „vorstin" een Russische adellijke titel was, die niet zo èrg veel betekende. Met vervalste brie ven weet zijn vriendin hem ertoe te be wegen, tot een huwelijk over te gaan. De aanstelling komt niet. Wat wèl gebeurt, is dat Peredonow zijn eigen graf graaft en tot waanzin vervalt. En dat vindt de lezer een uitstekend einde. Want de man is, zoals ik reeds zei, een hpel naar we zen. Dwars door de roman heen, maar er toch zeer harmonisch mee verweven, loopt een ander verhaal, namelijk dat van een mooie jonge leerling van het gymnasium waaraan Peredonow verbonden is, en een volwassen mooi meisje. Dat geeft aan de roman een bijzonder pikant aspect. Het meisje tracht de veertienjarige jongen te verleiden en zij slaagt daar bijna in. Ook zij is een „symbool". Zij vertegenwoor digt de vrije, Hellenistische geest. Zij is, zegt ze, een heiden, zij heeft de vreugden van het lichaam lief. In dit verhaal, dat*ik een tussenver- haal zou willen noemen, doet zich hetzelf de voor als in het hoofdverhaal: het is onrealistisch, het is psychologisch zeer aanvechtbaar, maar de auteur slaagt erin, zijn relaas aanvaardbaar te maken. Nog maals: dat noem ik schrijven. De auteur is na de grote Russische re volutie in Rusland gebleven. Hij moest wel, want hij kreeg geen toestemming, Rusland te verlaten. Toch is zijn werk, „De kleine demon", nog vele malen na de revolutie herdrukt. Maar hij werd la ter doodgezwegen. Dat herdrukt worden van zijn roman is zowel raadsel als begrijpelijkheid. Het ge tekende beeld van het Tsaristisch Rus land is ongetwijfeld dodelijk vopr dat Rusland. Dat Rusland wordt aan de kaak gesteld als een waanzinnige samenleving, waar alles berust op protectie, op rang orde, op macht en aanzien en niét op in tegriteit of humaniteit. Het is een krank zinnige wereld die Sologoeb schildert. Een door en door Verrotte wereld. Hierop lettend, zou men kunnen den ken, dat Sologoebs werk de instemming zou hebben gekregen van de nieuwe machthebbers. Hieraan is het in elk geval te danken, dat zijn werk aanvankelijk ongemoeid werd gelaten. Maar Sologoeb heeft niet een vlam mend protest geschreven tegen de maat schappelijke verdorvenheid van het Tsa- ritisch regime. Hij heeft iets heel anders gedaan: hij heeft de staat, en niét de maatschappij, aan de kaak gesteld. De staat heet „ze" in de roman. Overal zijn „ze". Iedere figuur kan een vertegen woordiger zijn van die almachtige staat. „Ze" zijn overal. De waanzinnig geworden Peredonow vraagt zich zelfs af of«de ka ter die in zijn huis verblijft.^niet een ver tegenwoordiger van „Zfe" kan zijn. In wezen is de roman van Sologoeb veel dodelijker voor het huidige regime dan welke andere roman ook. Men beseffe daarbij dat de roman vóór de revolutie ge schreven is. De maatschappij moge in het moderne Rusland diep ingrijpend ver anderd zijn, de staat niet. De roman is het werkstuk van een hypochonder. De menselijke ij delheid wordt op werkelijk meedogenloze wijze aan de kaak gesteld. En dat gaat op een manier, die men humoristisch moet noe men. Achter de humor schuilt echter een sarcasme dat doet denken aan vitriool. Zoals ik al schreef, wordt Peredonow krankzinnig. Het verloop van zijn ziekte, de ontwikkeling ervan, wordt op buiten gewoon knappe wijze geschetst. Er is geen enkele onnatuurlijkheid in. Pas op het allerlaatst beseft de lezer, dat het op com plete waanzin moest uitlopen en dan her kent hij de ziekte in alles wat Pei in het hele boek gedaan heeft. Knap knap. Met het idyllische liefdesverhaal! ik in zeker opzicht geen raad. ij volgens mij niet functioneel in de rj Men zou kunnen denken, dat deze] een tegenhanger zou moeten vorm» de gefrustreerdheid van de hoofdpe Maar dat is niet zo. De idylle loop melijk op niets uit. Zij wordt nil laatste bloei gebracht. Ik houd het erop, dat de auteu eroticus was, die zijn spotzieke, van bide humor vervulde, roman gebrui! om het verhaal bij zijn lezers „bini smokkelen". Men denke daarbij aa Rusland van zijn tijd. Sommige rechtuit hypocritische mentaren die de auteur aan-verruk p beschreven liefdesscènes van de tv ongélijke gelieven mèegeeft, wijzi f. een poging, de lezers met de scèi verzoenen. Ik heb er niet anders d; sardonische humor in gevonden, commentaren dan altijd. Een kleine demon, door 1 Sologoeb. Uitgave Meulenholt,] sterdam. Vertaald uit het en met een nawoord door Ch: Timmer - 359 blz. 18,50. '*er- makkelijker op te lossen hè, even als JEROEN VISSER, die deed dat ook. CORA REIJNGOUD ja meisje, er zijn zoveel goede oplos singen, dat ik moet „trekken" wie er een prijs krijgt. JAN HAITSMA jij hebt weer veel avonturen beleefd. De groeten aan Hanske hoor. CARLA DE JONG jij wordt vandaag 8 jaarl wat een feest. Heb je mooie ca deautjes gekregen? ATIE v.d. VLIST ik kon gelukkig het post stempel lezen, want je was verge ten je naam op de brief te schrij ven. Zul je erom denken? Weer helemaal beter? Was je erg naar? CORRY v. WIJNGAARDEN wat ben je een eind weg geweest om te wandelen. Het zal wel een leuke dag geweest zijn. HELMA VALSTAR schreef voor de eerste maal. Gezellig Helma. Het adres op de envelop was zo goed hoor. Nee, tante Chris heeft dat verhaal tje niet qeschreven. TRUDY WEYGERTSE was het dinsdag fijn bij oma en opa? Wo nen ze bij jou in de buurt? HAN- NEKE LAFEBER jouw brief was vorige week tussen andere puzzels terecht gekomen en zodoende is hij blijven liggen. Je „miste" je ze ker wel. Ben je erg hooq geweest op de Medische Faculteit? Meisjes en jongens, ik eindig de ze brief met jullie veel sterkte toe te wensen volgende week en een prettige zondag. Tot de andere za- terdagl Hartelijke groeten van tante Chris Smidje Verholen en de veedieven van Texas 190: Andy Malone schreef dus een brief aan John D. Learlooyer en als antwoord kwam er enkele dagen later al een grote auto aanrollen, waaruit een zonderling gezelschap te voorschijn kwam. Het eerste kwam John D. Learlooyer uit die auto gestapt. Hij voerde een zonderling individu met zich mee, die raar gekleed ging en een tekenhaak onder de arm meetorste. „Dit is Bonno de Meskita, boys", grinnikte John D. Learlooyer. „Een bijzonder rare cakebacker! Hahaha! Hij rommelt in kunstzinnige verbouwingen van woningen. Hahaha! Binnenhuisarchitect noemt-ie zich Knoei ers zijn het, zeg ik altijd maar! Haha! Maar jaje heb die jon gens nodig, hè?" „Als hij maar met zijn vingers van mijn ranch afblijft," bromde Andy, die blijkbaar niet veel heil zag in de kun sten van de goede Bonno. „En nu gauw zeggen wie ik ben kraakte toen de stem van een oude heer, die moeizaam uit de auto naar buiten klauterde. „Pekblende is de naam. Professor Pek blende „Zo is het, hahaha!" bulderde John D. Learlooyer. „Je zou niet zeggen, dat die ouwe sok een van de beroemdste mijnbouwkundigen ter wereld was, hè? Ja ja, John D. weet on hij de mosterd haalt. Ik ben gewoon de collegezaal van de universiteit binnengewandeld en ik heb gezegd: „Kom op, fessor. Als je klaar bent met die geleerde smoesjes van je, gi gauw met me mee, want ik heb je nodig. En ik zal je goei talen!" Nou, tóen. ging-ie meteen mee, hè! Hahaha! Profes worden niet zo erg goed getaald, weet je? Ze verdienen ei graag een eerlijke dollar bij! Hahaha! En zie je die kaalkop^r achter in de auto zitten? Da's me een druif, zeg! Hahaha! Tf Harry Coincenner, de muntstukkendeskundige uit New Yor^ is geen munt ter wereld of hij weet precies wat dat ding is. Toon hem maar gauw die kist met ouwe flauwekul, die j gevonden hebben." De waterval van woorden van John D. niet te stuiten en wanhopig wendde Andy Malone zich ti smid. „Z ze blijven logerenbracht hij eruit. „Maari wil-ie nou met die kunstzinnige Bonno van Mexicofot' lezic >nd te zien NEDERLAND 1 VARA 19.05 uur Coronation Street 20.21 uur Een van de acht, quizprogramma 22.35 uur Jason King en de twee brute Britten, tv-film NEDERLAND 2 NCRV 19.05 uur Geestelijke liederen met toelichting 19.30 uur Mijn Idee, tv-serle over uitvindingen 20 45 uur Yalta, tv-serie 22.10 uur Getekend, Wat je tekent ben Je zelfl, tv-serie Vanavond te horen NEDERLAND 1 TROS 19.00 uur Wensprogramma van klassieke- en moderne mu ziek 21.00 uur De tunnel der duisternis (3). vervolghoorspel 21.10 uur Poster, klankbeeld 22.10 uur Dansen als een edelman (3). radiofeullleton 22.40 uur Stretch, amusementsprogramma HILVERSUM 2 VARA 19 00 uur Paul Godwin-orkest en zangsolisten 20 05 uur De Scala 19251950, operamuziek 20.35 uur VARA-dansorkest 21 00 uur De Staalkaart 22 05 uur Als water en fluor, hoorspel RADIO VANAVOND ZATERDAG 23 okt. Hilversum I 402 m. TROS: 1830 Nieuws. 18.41 voor de kleuters. 19.00 <S> Verzoekpro- gramma van klassieke en mo derne muziek. 21.00 De tunnel der duisternis, vervolghoorspel (3) 21.20 (S) Poster, klank beeld. 22.10 Dansen als een edelman: muzikaal geïllustreerd radlo-leullleton. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Stretch: amusementsprogramma. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten- 18.20 Levensproblemen van luisteraars. 19.0D. (S) Lichte orkestmuziek met zangsollste. 20.00 Nieuws. 20.05 De Scala 1925 - 1950: operamuziek (gr) 20.35 (S) VARA-Dansorkest met solisten. 21.00 (S) De Staalkaart. 22.05 Als water en fluor, hoorspel. 22.55 Medede lingen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) Muziek voor de late avond. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS: 18.45 <K) De Fabeltjeskrant. STER. 18 50 CK) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 CK) Re clame. VARA: 19.05 (K> Coro nation Street. STER: 19.55 (K) Reclame NOS: 20.00 (K) Jour naal STER: 20.15 <K) Reclame VARA: 20 20 (K) Eén van dc Acht, feestelijk quizprogram ma. 22J0 (K) Achter het nieuws. 22.35 (K) Jason King en De twee brute Britten.TV- film. NOS: 23 25-23 30 (K) Jour naal. Nederland II. NOS: 18.43 iKi De Fabeltjeskrant. STER: 18 50 (K) Reclame. NOS 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 <K) Reclame NCRV: 19.05 Een lied van alle tijden: geestelijke lie deren met toelichting. 19 30 (Kt Mijn Idee: Tv-serie over uit vindingen. STER: 19.55 <K) Re clame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 Hier en Nu. ac tualiteitenrubriek. 20.45 Yalta, Tv-serie over beslissende veldslagen in de Tweede We reldoorlog. 22.10 (K) Getekend - Wat je tekent ben je zelf! TV-serle. 22.30 Het Woord. NOS: 22.40-22.45 (K) Journaal. RADIO MORGEN (zondag 24 okt.) Hilversum I 402 m. KRO: 8.04 Nieuws. 8.10 Overweging. 8.15 (S) Badlnerie: oude muziek (gr). 9.00 Nieuws en waterstan den. 9.15 (S) Oude gewijde mu ziek (gr). 10.00 Eucharistie-vie- rlng. 10.40 Kruispunt Special. 11.00 Nieuws. 11.02 (S) prome nade-orkest en solist. 11.55 Me dedelingen. 12.00 Achtergrond- Informatie over kerk en sa menleving. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 (S) Ver knipt. 14.00 (S) volksmuziek. 14.15 Zondagmiddagkrant over boeken NOS: 14.30 (S) Con certgebouworkest. (In de pau ze: 15 05-15.30 Adempauze). 16.30 Technische vooruitgang en economische groei In Ne derland en België sinds 19.45, gastcollege. CVK: 17.00 Gere formeerde kerkdienst (vrlj- gem.i 18.00 Bidden wordt moeilijker: vragenbeantwoor- dlng IKOR: 18 30 Radiocate chese. 18.58 Wilde Ganzen. NCRV: 19 00 Nieuws. 19.07 (S) Klassiek planokwintet (opn). 19 45 De verwachting van het Rijk, lezing. 20.00 (S) Klassieke muziek (gr). 20.10 (S) Psalmen: nieuwe berijmingen, oude zet tingen. 20 30 Boekbespreking. 20.35 (S) Lichte orkestmuziek (gr). 21 00 (S) Geestelijke liede ren iopn). 2125 Tussenbeide: actuele Kroniek 21.50 (S) Kerkorgelconcert. TROS: 22.34 PROGRAMMA'S Nieuws. 22.40 Luister-trilogie: a -Sociaal, a-soclaal. documen taire; b. Pianomuziek; c Nachtvoorstelling, hoorspel 23.55-24 00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Voor het plat teland. 8.17 Weer of geen weer. (9.00 Sportmededelin- gen.) 9.45 Humanistisch Ver bond. IKOR: 10.00 Onderweg- special: interviews met politie ke vluchtelingen. 10.30 Doops gezinde kerkdienst. 11.25 Wilde Ganzen. 11.30 De Open Deur. 11.50 Zondagboek. AVRO: 12.00 (S) Bonte muzikale show. 13.08 Nieuws. 13.10 De toestand ln de wereld, lezing. 13 19 Radio journaal. 13.35 Delta: Informa tieve show. NOS: 14.30 Voor de buitenlandse werknemers. 16.30 Een konlnk te rijk met uw verzoekplaat. VARA: 17.00 (S) Hongaars kwartet. 17.55 Mede delingen. 1.00 Nieuws. 18.15 (S) Lichte grammofoonrmiziek. 18.30 Cabaretprogramma. 19.00 Namens ons: discussiepro gramma. VPRO: 19.30 Nieuws 19.35 Klarinet en plano. 20.00 Maatschappij cn misdaad, klankbeeld. AVRO: 20.30 (S) Verzoekplatenprogramma. 22.35 (S) Synthese: auteurs lezen voor uit eigen werk. (22.55 Me dedelingen; 23.00 Nieuws: 23.10-23.20 Radiojournaal.) 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III 240 m. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.02 Radiojour naal. 7.05 Lukraak. (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.02 Van negen tot tien 10.00 Nieuws. 10.02 Juist op zondag. 11.00 Nieuws. 11.02, Muziek Mozaïek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 ver zoekplatenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 NAR: Nederland se Artiesten Revue. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02-18.00 Sport en muziek, met o.a. het W.K Hockey In Barcelona (15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws.) TELEVISIE MORGEN (zondag 24 okt.) NEDERLAND I KRO/RKK: 10.30 - 11.45 (K) Eucharistieviering. NOS: 13.57 Weekoverzicht en algemene Informatie over schooltelevi sie. TELEAC: 14.00 1-Iet kan verkeren - les 3. 14.30 Tech nisch en wetenschappelijk En gels - les 4 (herh.). NOS: 15.00 Journaal. 15.08 Weekjournaal - met titels voor slechthorenden. 15.22 Verkeersinformatie. 15.25 (K) Yankee Doodle. TV-serie voor de jeugd. 16.15 <K) Open baar Kunstbezit. 16.30 Sport: Verslag van de wedstrijden keurturnen te Bern. 16.55 To to-uitslagen. IKOR/CVK/RKK: 17.00 - 17.10 (K) Bijbelvertelling voor de kinderen. TELEAC: 18.20 - 18.50 EHBO - les 7. NOS: 18.55 (K> De Fabeltjes krant. IKOR/CVK: 19.00 Film- portret van Prof. dr. C. C. F. Gordijn, hoogleraar aan de V.U. in Amsterdam. AVRO: 19.30 (K) Finale voorleeswed- strijden. NOS: 20.20 (K) Jour naal AVRO: 20.25 Hier Parijs - hier Jan Brusse: Informatief programma. 20.35 (K) Sex ln wording. TV-serle. 21.10 (K) In de holte van je arm. blijspel van Dimltri Frenkel Frank. NOS: 22.50 - 22.55 (K) Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.55 (K) De Fabeltjes krant. 19.00 (K) Journaal. 19.05 (K) Catweazle - in de tekens van de dierenriem: Kreeft, TV-serie. 19.30 (K) Studio Sport I. 20.20 (K) Panoramlek: reportage over de betrekkin gen tussen Nederland en West-Dultsland. 20.45 (K) Dub beldekkers, TV-serle. 21.10 <K) Studio Sport II. 21.35 (K) Kort Geding: discussie over aktuele stellingen. 22.40 (K) Journaal. teleAc: 22.45 - 23.10 Studeren - les 3. RADIO MAANDAG (maandag 25/10) Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Prelu dium I: klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) Preludium II: klassie ke muziek (gr.). 8.10 Te Deum laudamus (gr.). 8.30 Nieuws. 8.41 (S). Podium voor de vrouw 9.10 (S) Platennieuws. 10.00 Theologische Etherleer gang. 10.30 Nieuws. 10.33 Voor de zieken. 11.30 Hier en Nu. 11.32 De kleine wereld, ver volghoorspel (3). 11.55 Medede lingen. 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. (12.10 - 12.15 Boekbespreking: 12.21 Voor boer en tuinder: 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws: 12.41 - 12.50 Hier en Nu; 13.00 - 13.04 De tafel van drie). 13.30 (S) Omroeporkest en zangsolist (opn 14.05 Schoolradio. 14.30 (S> Cello en piano. 15.00 Her vormde middagdlenst. 15.30 Nieuws. 15.33 Voor oudere luisteraars. 16.30 Voor de kleu ters. 16.45 Radiostrip voor de kinderen. 17.00 (S) The Conti nental Upright Band. 17.20 Overheidsvoorlichting. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Jazz-orkest.Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de ARP. tendgymnastick. 7.20 (S) Spits uur Amsterdam: lichte gram- mofoonmuzieki en reportages. (7.33 - 7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.23 (S) Spitsuur Amsterdam (vervolg). NOS: 9.00 Praten met de minister: discussiepro gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Pedagogische rubriek. 9.55 (S) Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance. 10.15 (S) Repertorium: kamerorkest en klein radiokoor. 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek en nieuws uit België. 11.30 Klassieke en mo derne muziek. 12.10 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-maandag: klassieke en moderne muziek met tussen 12.15 en 14.30 uur Informatie over muziek en A.N.P.-nieuws. 14.30 Schoolradio. AVRO: 14.50 Radiojournaal. 14.55 AVRO deze week! 15.00 Brabants Journaal. 15.25 (S) Groeten uit Wenen (gr.). 15.25 Biels Co.: strip. 16.00 Nieuws. 16.03 Mlka- doo: kindermagazine. 17.00 (S) O: jeugdprogramma. 17.55 Me dedelingen. Hilversum III. 240 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 KRO- op-Drie. (8.00, 9.00, ïo.oo en ll.oo Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogramma. (13.00 Nieuws; 13.03 Raden maar). TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Jam on radio. (15.00 Nieuws.). 16.00 Nieuws. 16.03 De Hugo van Gelderen Show. 17.00 Nieuws. 17.30 - 18.00 De Hugo van Gel deren Show (verv.). inclusief de nationale tlp-vijftien. Zondag te zty riënl lie NEDERLAND I AVRO 19.00 uur (CVK/ IKOR) Filmportret van prof. dr. G hoogleraar aan de VU 19.30 uur Finale voorleeswedstrijden 20.35 uur Seks in wording, tv-serie 21.10 uur In de holte van je arm, blijspel NEDERLAND 2 NOS 19 05 uur Catweazle (4), tv-serie 19.30 en 21.10 uur Studio Sport 20.20 uur Panoramiek 20.45 uur Dubbeldekkers, tv-serie 21.35 uur Kort geding, discussie over aktuele instellinj Zondag te hori HILVERSUM NCRV en TROS 19.07 uur Klassiek pianokwintet 20.00 uur Klassieke muziek 20.35 uur Lichte orkestmuziek 21.00 uur Geestelijke liederen 21.50 uur Kerkorgelconcert 22.40 uur Luister-trilogie: a. Sociaal-a-sociaal, taire; b. pianomuziek; C. hoorspel HILVERSUM 2 VPRO en AVRO 19.35 uur Klarinet en piano 20.00 uur Maatschappij en misdaad, klankbeeld 20.30 uur Verzoekplatenprogramma 22.30 uur Auteurs lezen voor uit eigen werk nog ver bei kri chij tsix

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14