GOOCHELAAR OP FRANSE ZEGEL kontuur 7Liiq in nonb- BOEK - gespecialiseerd - BOEK Van Egmond driemaal Kind in ziekenhuis vaak een probleem dialoog Agressief ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 Het is hoogtijd weer eens wat Franse nieuwtjes onder de loep te nemen. Frankrijk, dat het vorig jaar met 39 emis sies en in totaal 41 postzegels op de matkt kwam, heeft dit jaar tot nu toe zijn 34e uitgifte aangekondigd en dat betekent al een totaal van 34 zegels plus nog een strip van vier ze gels ter ere van wijlen gene raal de Gaulle. Om met deze laatste emissie te beginnen; op 9 november, de her denkingsdag van het overlijden van de vorige Franse president, ver schijnt een strook van vier zegels met beelden uit vier stadia in het leven van de generaal: bij het be gin van de oorlog in 1940, tijdens de oorlog In 1944, de intocht op de Champs Elyssées In 1944, en zijn portret als president van de Franse republiek. In het midden van de strip Is het Kruis van Lotharingen met de tekst 'Hommage au Général De Gaulle'. Voor het eiland Réu- nlon Is dezelfde uitgifte in strip vorm in het vooruitzicht gesteld. Deze week zijn In Frankrijk drie herdenkingszegels verschenen. Een zegel van 90 cent. geldt als eerbe toon voor de Kamers van Ambach ten. een instituut dat na de eerste wereldoorlog in Frankrijk is ont staan om de professionele belan gen van de vele ambachten te be hartigen. De herinnering aan de eerste conferentie van de voorzit ters van alle kamers, in oktober 1931 te Parijs gehouden, was de directe aanleiding voor de uitgifte. Een tweede zegel draagt de beeltenis van generaal Delestraint (1879-1945). Deze militair onder scheidde zich bijzonder tijdens de eerste wereldoorlog en was coördi nator en leider van het Franse ver zet gedurende 1940-1945. Op 9 juni 1943 werd hij door de Duitsers op een metro-station In Parijs gearres teerd en uiteindelijk naar Dachau afgevoerd. Vlak voor de bezetting van Zuld-Duitsland door de Ameri kaanse troepen werd Delestraint op last van Himmler op 19 april 1945 geëxecuteerd. Op de zegel staat naast zijn portret de lijf spreuk van zijn 'armée secrète'; wij kennen geen geluk meer zonder de wederopstanding en de bevrij ding van Frankrijk! De derde zegel is gewijd aan een beroemd goochelaar: Jean, Eugène Robert-Houdin (1805-1871). In het midden van de vorige eeuw stroomden de Parijzenaars avond aan avond naar een klein theater, waar Robert met zijn verbluffende staaltjes magie zijn geacht publiek versteld deed staan. Hij was de zoon van een horlogemaker en verzot op alles wat met mechanica en electriciteit te maken had. In 1827 kreeg hij bij toeval het boek 'amusement en wetenschap' en dat betekende voor hem het begin van zijn loopbaan als illusionist. HIJ vervaardigde allerlei mechanische en electrische apparatuur voor zijn curiositeiten-kabinet waarmee hij zijn soirées fantastiques in de zaal Valois voor het Parijse publiek gaf. In Algerije bereikte Robert- Houdiri met zijn kunststukjes meer voor de pacificatie van het land1 dan het leger te wapen. Later ves tigde hij zich te Saint Gervais waar hij zijn woning met allerlei mecha nische grapjes uitgerust had. Men noemde zijn huis de 'fop-abdij'. Op de zegel is de grote kunstenaar te zien alsmede een van zijn tricks waarin hij met de wetten van de evenwichtstoer de spot drijft. Op 8 november komt een zegel van 60 cent. in omloop in het ka der van de reeds bestaande serie 'bescherm de natuur". De afbeel ding op de zegel toont een kame leon van het eiland Réunion. Voor het gebied Réunion zal dezelfde zegel, echter in de waarde 25 f CFA, uitgegeven worden. Tenslotte verschijnt als 34e emissie op 15 november een zegel van 45 cent., gewijd aan het 140-jarig bestaan van de nationale medische akademie te Parijs, het best te omschrijven als de nationa le gezondheidsraad van Frankrijk. Op de afbeelding is de aula van het instituut te zien alsmede het portret van baron Antoine Portal, een van de voornaamste onderzoe kers van deze akademie. J J. M. KIGGEN i aan de heer A. I. Ivens. Frankenslag 69, Oen Haag. Verrassing De landelijke competities zijn over de helft en er begint enige tekening in de strijd te komen. In de ereklasse gaat het Haagse RDG zonder puntenverlies fier op kop, doch er resten nog zware wedstrij den tegen Groningen, Huizum en Twente'a Eerste. Echter de concur rentie moet elkaar ook nog ont moeten. Bovendien waren zowel VAD als de Hengelo-ers zo vrien delijk een punt af te staan, terwijl Huizum zelfs verloor. In de nationale hoofdklasse A schi|nt het verjongde Constant recht op de titel af te stevenen, terwijl in groep B Het Oosten nog heel wat zal moeten presteren om hoger dan de thans bezette derde plaats te komen. In de ereklasse zitten Excelsior, Den Bosch, Huissen en Papen- drecht in het hoekje waar de sla gen vallen. Deze staart roerde zich afgelopen zaterdag geducht. Alleen S. van Dal Papendrecht, dat echt te goed speelt om te moeten degraderen, kon het tegen de koploper niet bolwerken. De uitslag 911 doet meer spanning verwachten dan er in feite was. Aan bord 2 speelde Kolsloot een heel fraaie partij te gen Sljbrands. Uit deze ontmoeting enkele snap-shots, waaruit ten over vloede blijkt dat niet altlid de diepste berekeningen of geweldige slagzetten het beslissende werk doen. (1) Zwart: 13/21, 25 Wit; 28. 31, 32. 34. 35. 37. 39. 40. 43. 45. 18—22; 39—33 21—27?: a) 32x12, 19—24; 28x17, 13—18; 12x23, 24—30; 35x24, 20x49; 31261 De verrassing, waarop zwart niet gerekend had. Met het oog op de stand van de wedstrijd verkeerde hij in de mening eenvou dig remise te maken, doch kwam bedrogen uit. Zijn geroutineerde tegenspeler vervolgde met 49x35; 23—19, 35x21; 26x17 met winst. a) Hier had zwart fraai kunnen winnen door 1924 en hoe wit ook voortzet, de dreiging 1419, 2025 enz. is niet te pareren. (2) Zwart: 7, 12, 14. 17, 18. 19, 24. 25 Wit: 16. 26. 28. 32. 35. 40, 44. 45 Zwart had steeds de leiding en forceerde winst door 18221; 40—34, 22x33; 34—29, 14—20; 29x38, 7—11; 16x18, 19—23; 18x29, 24x42. (3) Zwart: 3. 6. 8. 12, 13. 15. 20. 22. 26. 27 Wit: 23. 24. 29. 33. 36. 37. 38. 45. 47, 49 De oud-kampioen van Dordrecht stond moeilijk maar waarschijnlijk niet duidelijk verloren. Hij overzag het bekende, niet moeilijke, maar nog altijd slachtoffers makende zetje: 6—11?; 24—19, 13x24; 38—32, 27x38 33x42, 24x33; 42—38. ,33x31; 36x16. R. A. Heinlein: De maan in op stand. science-fiction. Uitg. Meu- lenhoff. Amsterdam. 352 blz., f 5,-. Sal Santen: Sneevliet, rebel, het leven van een Nederlandse revo lutionair met internationale reputa tie. Uitg. De Arbeiderspers Am sterdam. 96 blz., 9.50. Mark Twain: Een praatje bij het vuur in het jaar 1601, een keur van Twains satires bijeengebracht door Heieen ten Holt, uitg. De Arbeiders pers. Amsterdam. 126 blz., f 7.90. Reinaldo Arenas: Hallucinerende wereld, bekroonde roman die niet In Cuba mocht verschijnen, o.a. vanwege kritiek op vrijheidsbeper king. uitg. De Arbeiderspers, Am sterdam, 221 blz., 15,90. Anneliese Meinert. Recht op ge luk, een jonge vrouw vecht tegen windmolens. Uitgave Ad M. C. Stok (Cultuurserie), Den Haag, 335 blz.. 19,75. Edna O'Brien: Het meisje met de groene ogen, in Ierland botsen twee werelden op elkaar. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. 240 blz., 16.90. S. J. Wilson Weet jij soms ie mand?, een goedhartige student riskeert zijn toekomst om een ver loederd meisje te helpen. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag, 253 blz.. f 16,95. Thera Coppens: De zes vrouwen van Hendrik VIII, met foto's uit de gelijknamige, populaire televisiese rie. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. 294 blz., f 17.90 Daan Zonderland Knikkertje Lik. een boekje dat zweeft tussen "Re deloze Rijmen" en kinderboeken. Uitg. Het Spectrum. Utrecht, 191 blz f2.75 (Prisma 1502). P. Muilwijk: Schoonhoven in oude ansichten, uit de bekende reeks van de Europese Bibliotheek In Zaltbommel, f 13.90. P. Damstra: Puzzel-confetti ('t is mooi geweest, verstrooi uw geestl). Uitg. Het Spectrum. U- trecht. 127 blz., f2.75. Alles kan in de Lepelstraat, kijk- lees-kookboek met recepten en verhaal van Mies Bouhuys en teke ningen van Carin Vogtlënder-Aart- sen. Uitg. Meijer Pers. Amsterdam, op initiatief van Albert Heijn. Dr. Jan Sizoo Inzake Rechts, verkenning van een politieke ge- dachtenwereld. Uitg. Boom, Mep- pel, 254 blz f 19.50. Hans Borstlap: Witte zwanen, zwarte zwanen, oude rijmpjes met eenvoudige muziek voor blokfluit of zang. Uitg. Lemniscaat, Rotter dam, 6.50, met charmante, oude prenten. E. Richard Johnson: Helden in heroïne. Prisma-detective 198, Uitg. Het Spectrum, Utrecht, 160 blz. 2.75. Fllery Queen Uitgeteld, prisma- detectleve 197. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. 160 blz., 2,75. E. Richard Johnson: Cel 5 breekt uit, Prisma-detective 200. Uitg. Het Spectrum. Utrecht. 160 blz., 2.75. H Koster: Uw hart ter harte, een arts over het hart en hartziekten. Uitg. Nljgh Van Ditmar. Den Haag In samenwerking met de Ned. Hartstichting. 122 blz., met fo to's. f 17,50. Gertie Evenhuis: Verstekeling in de Sinaï, jeugdverhaal met illustra ties van Frank Rossen. Uitg. Deltos Elsevier. Amsterdam, 187 blz., f 12.90 Johanne Kuiper: De Kinderbijbel van Johanna Kuiper, met tekenin gen, ook in kleur, van Alex Jagten- berg., Uitg. Paris, Amsterdam, 241 blz., f 19,50. Betty van der Plaats: Dorientje Omnibus (Dorientje zoekt de zon zij, Dorientje wint en Dorientje en haar vrienden). Uitg. Deltos Else vier, Nieuwezijds Voorburgwal 68, Amsterdam, 351 blz., f 11,90. Irene Hunt: Het huis tussen de bomen, Jeugdverhaal. Uitg. Deltos Elsevier, Amsterdam, 150 blz., f 11.90. K. Norel: Ruurd Westra, jeugd verhaal, het laakste boek van wijlen Norel. Uitg. Deltos Elsevier, Am sterdam, 162 blz., ill. van Relnt de Jonge, f 11 90. Hans Werner: De zoon van de gondelier, jeugdverhaal met ill. van The Thong Khing. Uitg. Deltos Else vier, Amsterdam, 121 blz. ƒ7.90. Cor Steentjes: De vaderlandse geschiedenis in een notedop, twee de druk, met tekening van Ad. Driessen, John Steentjes e.a. Uitg. Hollandia, Baarn, 272 blz., f 12,50. Annette Tison en Talus Taylor: Barbapapa, de avonturen van een veel te groot huisdier, dat van vorm kan veranderen en anderen geljkklg maakt; een door Mies Bouhuys vertaald kinder(voor)lees- en kijkboek, dat in andere landen al populair is. Uitg. Frank Fehmers Productions. Herengracht 487, Am sterdam, 7,90. Edward de Bono: In 15 dagen leren denken, speelse methode om de techniek van het denken te be vorderen. Uitg. H. J. Paris. Amster dam. 167 blz., f 14.-. Fred Belllveau en Lin Richter: Sexuele stoornissen bij man en vrouw, inleiding tot het baanbre kend werk van het Amerikaanse onderzoekteam William H. Masters en Virginia E. Johnson. Uitg. Paris, Amsterdam, 239 blz., 9.50. Drie nieuwe grammofoonpla ten met Piet van Egmond. Piet van Egmond bespeelt het orgel van de Grote Kerk te Dordrecht (EMI, His 'Master's Voice C 051-24 369); Piet van Egmond speelt fantasieën over advents-, kerst-, passie- en paasliederen op het orgel van de Grote Kerk te Dordrecht (EMI, His Master's Voice C 051-24 375), en Amsterdams Oratorium Koor met als dirigent Piet van Eg mond, m.m.v. Yehudith Me'ir, sopraan, Tony Jaanus-Rebel, alt en Thijs Kramer, orgel (EMI, His Master's Voice C 053-24 372). Met elkaar zo'n twee-en-een- half uur veel gevraagde gewijde muziek, want in zijn program makeus gaat Piet van Egmond de welgebaande wegen. Op de eerstgenoemde plaat komen we Mendelssohn's eerste orgelso nate. Boëllmann's Suite gotique, Vierne's Carillon de Westmin ster en Messlaen's Dieu parmi nous tegen, gelardeerd met Cantabile van Franck en „de" Cantilene van Rheinberger. Een en ander met zorg en verve ge speeld, dat was ook te ver wachten, maar mij wel eens wat te doezelig,- en waarom springt Van Egmond zo zuinig met de pedaalregisters om? Wat Van Egmond's fantasieën over advents- enz. liederen be treft, dat gaat bijv. zo: hij ver pakt twee gezangen uit de her vormde bundel van 1938 royaal in de thema's van het openings koor van de Matthaeus Passion en barst vervolgens via enig getrompetter los in Daar juicht een toon. Ik kan daar best vre de mee hebben, zo preuts ben ik niet, maar het moet me wel van 't hart dat dit soort stichte lijkheid enigszins potsierlijk gaat aandoen, als we 't gepre senteerd krijgen op dit Dordtse orgel met zijn stugge klank: wöarom voor deze plaat niet naar bijv. de Prinsessekerk in Amsterdam.? Van Egmonds Amsterdams Oratorium Koor zingt fameus, ook op de In dit rijtje, derde plaat, waar we opnieuw geen enkele overbekende uit de weg gaan: Laudate Dominum en Ave Verum van Mozart, Die Himmel rühmen van Beethoven, en waar we heerlijk-melodieuze zaken als Abide with me van Liddie en Hark! Hark my soul van Shelly meemaken. De solostem men zijn fraai, effecten worden nimmer geschuwd en Van Eg mond leidt een en ander in en uit met een krachtig éénstem mig gezongen lied (resp. ge zang 159 en 135 uit de al eer der genoemde bundel). Je zou overigens wel willen dat zo'n uitstekend getraind koor en zo'n moeiteloos spelende orga nist wat meer rondkeken naar niet direct voor 't grijpen lig gende muziek. AJK De buren van mevrouw Struyk, Rotterdam hadden te zorgen voor kleine kinderen en een moeder die geestelijk ziek werd. „De kinderen wer den erdoor verwaarloosd, ze liepen in kapotte kleren, ik kon het niet langer aanzien, nam elke week de kleren mee om te verstellen en naaide jurkjes. Ik stond dikwijls om vier uur al op om de boel klaar te krijgen. Dat heb ik jaren gedaan, met plezier. Klagen, daar hebben zulke mensen niets aan. Ze zitten toch al in de put. Nu zijn de kinderen al groter en elk jaar met moederdag krijg ik een geschenkje. Zo kun je in veel gevallen tot zegen zijn. je hoeft niet rijk te zijn om je rijk te voelenl" Mevrouw De V. in Ridder kerk over haar kinderen in het ziekenhuis: „Met de baby was dat het makkelijkst, we gingen eenmaal per week op bezoek. Met ons kind van acht maanden was het moei lijker, als hij de taxi maar hoorde, werd hij nerveus en huilde zo, dat je er naar van werd. Een ander kind was vijf jaar, hij was zo dwars dat hij alles kapot gooide wat onder zijn bereik lag, ik kon de moed niet opbrengen weer op bezoek te gaan. Hij lag het hele uur te huilen om naar huis te mogen, dat was niet goed voor zijn operatiewon- den. Een kind van negen Jaar, dat voor zes weken werd op genomen, bezochten we om beurten, mijn man en ik en we namen steeds een kleinig heid mee. De middag dat ik niet ging, waren er wel ande re moeders die een ijsje of 'n sinaasappel voor haar mee brachten. Dat kind was mak kelijk en daar zag ik niet te gen op. Volgens mij hadden de zusters het vroeger niet zo erg begrepen op bezoek van de ouders; als je niet op be zoek kwam huilden kinderen ook niet. Mijn koppeltje is nu volwassen. Met doorlopend bezoek heb ik geen ervaring. Het lijkt me een zware opga ve vooral als je nog meer kinderen thuis hebt, je moet ook nog voor 'n oppas zor gen. Tips van een moeder: Aspi rientjes en andere geneesmid delen die zurig smaken, ver kruimelen en op yoghurt ge ven. Zijn kinderen dol op soep, dan daarmee, vermen gen. Ook met appelmoes e.d. kun je ze medicijnen geven. Geen probleeml Óver het le dikantdekentje is een badla ken erg handig bij spugertjes. Zo'n draadmandje onder een kastplank is fijn in de buurt van een zieke, je kuht er ver band, en medicijnen in bewa ren." „Hoe rustiger moeder Is, des te rustiger de kinderen", ervaart mevrouw De B. in Ro zenburg, zijn ze aan de bete rende hand dan lees je hun voor of doet spelletjes met ze. Het werk kan wachten. Opname in een ziekenhuis is moeilijker," de scheiding is pijlnijk. Maar ze zijn In goede handen, bovenal in Vaders handen." Mevrouw H. in Den Haag bezoekt regelmatig mensen in een bejaardentehuis en een psychiatrisch ziekenhuis. „Wat zijn ze gelukkig met je bezoekl Een bejaarde dame kreeg toen ze thuis was veel bezoek van neven en nichten. Bij haar gang naar het bejaar dentehuis kwamen ze naar tante kijken en vroegen of ze dit of dat mochten hebben (en ze had mooie dingen). Nu is ze al enige jaren in een tehuis maar geen familielid bezoekt haar. Bitter zegt ze: „Er is bij mij niets meer te halen". Ze is totaal niet de- mept en voelt zich eenzaam. Dit geval staat niet op zich zelf, bij mijn vele bezoeken tref ik er meer aan. Wat ge nieten ze als je ze thuis haalt, zodat ze even in een andere omgeving zijn." Mevrouw B. de Lange, Ca- pelle maakte ooit als ver pleegster mee, dat een dood ziek kind werd binnenge bracht. „De dokter, die altijd erg eerlijk was, zei: leukae- mie. Ze ging naar huis (om te sterven, meenden wij). Ze moest telkens op de polikli niek terugkomen voor bloed transfusies. Na enkele keren ontdekte de arts tot zijn grote vreugde dat de bloedarmoede minder werd: het bleek pseu- do-leukaemie te zijn. De ouders vergaven hem graag. Ik wil maar zeggen: een arts kan ook te vlug zijn om te praten." „Foefje voor dochter Mieke die een heel vies drankje niet kon slikken: Mieke doe jij Teddy" eens voor hoe je drankjes moet slikken. Hij is erg ziek en kan alleen maar beter worden als hij 't drank je slikt. Ik zette ons hondje ,op de stoel en maar roepen: „Goed kijken Teddy, hoe Mie ke het doet". En het lukte. Bij een injectie zeg ik altijd: het doet wel een beetje zeer. maar flinke kinderen vinden dat niet erg". Zo win je ver trouwen." „Bijna alle kinderen vinden het prachtig om hun poppen en beren wat oud babygóed aan te trekken. Mijn dochter tje wist zich goed te verma ken met papieren kleedjes knippen, het bezoek kreeg er één mee. Voor geduldige kin deren is puzzelen ideaal. Doorlopende ziekenhuisbe zoeken vind Mevrouw Banis- de Groot in Krimpen a/d IJs- sel ideaal: ze kunnen op be zoek gaan als de andere kin deren op school zitten. Voor dokters en verplegend perso neel: erg onrustig". MARY STEWAR' Sini 81 (uden Het was maar een klein kereltrsc^' een kleine magere vogelverschrikker van een man, f er een beetje bloedde, en doodsbang was. Hij huilde toen jjsers hem naar de officier toe sleepten, en zij sloegen hem Bva|i; het gezicht om hem te doen ophouden." Hij verschoof zijn stoel. „Het ging allemaal zo vlug - veel vlugger d n we ik het heb kunnen vertellen. Daar stonden we, begrep lene amper wat er aan de hand was, keken met onze bewal door de coupéramen, en buiten - daar ging het alles een vloek en een zucht. Je hoorde alleen maar het fluit van de sneltrein, en het huilen van dat mannetje. En officier had niet eens de moeite genomen, zich om Bfd! draaien." n ze „Wat gebeurde er?" Ik moest het weten. „O, iemand zei wat, en hij draaide zich om, keek n jj 3V< het mannetje, en glimlachte. Een heel vriendelijke gli gen a: lach. Toen bewoog hij even zijn hand, heel traag, en 'aller iets. We konden niet horen wat dat was, omdat de si N* trein gierend tussen de remises aan kwam ijlen, m JLj1€ het Joodje gilde opnieuw, begon te worstelen. grot „Ze smeten hem dwars over de rails," zei Richard pJfac een korte pauze. „Het leek alsof hij daar lag voor de 1 eeuwigheid, als een gebroken zwart poppetje in i sew sneeuw, toen schoot die grote locomotief van de sneltr "uh te voorschijn van achter de remise en schoot voorbij gu, een gillende guillotine. Ik - ik weet niet meer wat >dner deden. Onze wagon was natuurlijk afgesloten, maar b herinner me dat ik op de deur timmerde en vloekte ver^ een bezetene en dat onze bewaker probeerde me te dcj'^t ophouden, omdat hij de officier kende en bang voor hiek? was - en natuurlijk hadden we daar helemaal niet i ren te zijn." Wie „Zag de officier je?" rèi u „Ja. Nadat de sneltrein weg was, hoorde hij het kab;r _dr dat wij maakten en draaide hij zich en zag ons. Pron [,and| werden we toen naar hem toegesleurd en ik geloof hoef; we pardoes zouden zijn neegeknald, als we niet op v en e waren geweest naar een verhoor door Generaal V fe® Landt, die nog iets belangrijker was dan zelfs Herr Ob *p führer Kramer." „Zo heette die officier?" to z< „Ja. Max Kramer. Een grote; forse, blonde, knajva' bruut met leigrijze ogen. Hij had ons graag doodgescl 'at J ten -, hoe graag had hij dat gedaan. Zijn mond w< vochtig, en zijn'hand met de revolver erin beefde licl navi Hij schudde met zijn hoofd heftig, als om een herinner: ring te verjagen. „Ik zie het op dit ogenblik nog voor Irdel - die revolver, op ons gericht als een boosaardig oojmeJ en die afzichtelijke hand, die om de kolf was gekroihend. er liep een lelijk htteken pal langs zijn wijsvinger, en nagel was scheef en misvormd. Ik herinner me hoe I 01 litteken wit afstak, en het hele geval, hand en revol J,usa samen, beefde in een soort wellust...." k b< Abrupt onderbrak ik hem. „Maar hij moest je lal d gaan." Its J „O ja. We gingen. Ik heb hem nooit weer gezien. oi£gU .trein vertrok meteen, en we belandden uiteindelijk, zo( me gebruikelijk, in Of lag XIV. Maar Charity t ra „Wat is er?" Er stond een diepe schaduw In zym ogen. Ik wilde hem zeggen, dat hij het allemaal moA® vergeten, er niet meer over praten, maar ik wist dat v< hem de tijd nog niet gekomen was om te kunnen verf 1 dis ten. „Wat is er?" zei ik. „Die kleine Jood. Ik herkende de hem." Ik staarde hem aan met een soort van ontzetting. „I doel je, dat je hem kende?" (Wordt vervol jjj Correspondentie aan de heer B. J. I gns Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam U kent ze wel; de agressieve bieders. Ze kunnen nog zo weinig punten in de hand heben, maar altijd zien zij wel kans om in de bieding te komen. Zoals voor andere omstandigheden geldt, de kans bestaat niettemin dat zelfs op een "bluf"- kaart een knap resultaat wordt geboekt. Het psychologische bieden zal iedereen wel eens parten hebben gespeeld. Toe gegeven, niet altijd is één en ander te voorzien of te doorzien, maar verkre gen gegevens in combinatie met de sterkte van de eigen kaart, moet In de meeste gevallen voldoende zijn om bv. een manche van de tegenstanders te voorkomen. Vandaag twee voorbeelden ter verduidelijking. X X X Q B X X X X O X X X X x Op deze zuidkaart werd na één kla veren en één ruiten twee harten (I) ge boden. Deze tussenkomst werkte ave rechts. Want nadat oost en west rustig doorgingen met bieden, eindigend op vijf klaveren, liet noord een doublet ho ren, een actie die hij 'eerder ook al had gepleegd. Het resultaat was nu: zeven klaveren gemaakt, dus met twee oversla gen. En dat terwijl vijf klaveren al was gedoubleerd. Men kan uiteraard de voor- en nadelen van dergelijke biedingen uit puttend behandelen, maar op een zo'n zwakke kaart heeft bieden geen zin. Het spreakt vanzelf dat er ook situaties zijn, die ingrijpen vereisen. Bv. wanneer u duidelijk wordt dat de tegenpartij naar een hoog contract gaat weglopen. Dan kan een tussenbod al een leuke uitwerking hebben. Dat fors bieden afgestraft kan worden, zal in het tweede spel blijken, al liep het hier door een verkeerde uit komst wonderwel goed af (overigens blijft de uitkomst altijd een heet hanf1; ijzer). V 10 9 X Noord opende met één harten, liet de tweede horen. Zuid pas waarna west twee schoppen, oost schoppen, west drie sans atout (do noord gedubbeld). Oost eindigde to op vier schoppen, andermaal door no< gedubbeld. Wat denkt u nu van de komst klaveren twee? Oost en maakten toen die slagen. De eerste 1 klaveren heer, dan harten aas en harten getroefd Op schoppen aas, vrou boer gingen drie ruiten-verliezers w zodat oost de volgende ruitenslag I aftroeven. Dan een harten, een ruiten weer een harten getroefd. De "rest" wi voor noord en zuid. die toen troef a: heer en boer mochten oprapen! ifor nger irdif PUZZEL VAN DE WEEI HOR.: 1. mastiek, 7. kaollen, 13. anno, 14. polls. 16. enge, 17. r.l., 18. Ot, 20. lap, 21. de, 22. ge, 23. aftrap, 26. monter, 28. lorre, 30. horde, 31. Ob, 33. protectie, 35. Po, 36. Eos, 38. A.M., 39. os, 40. laf, 41. tam, 42. Imker, 43. mat, 44. rek, 45. Sn.. 46. ba, 48. kam, 50. ar, 51. speurhond, 55. Ta, 56. Stans, 57. koers, 59. Dlnant, 62. teorle, 64. s.d., 65. Rt., 66. pak, 68. Rg., 69. Dr., 70. Eede, 72. Se dan, 74. etui, 76. Leander, 77. protese. VERT.: 1. maraboe, 2. A.N.I.F., 3. Sn, 4. Toorop, 5. e.p., 6. kol, 7. kip, 8. as. 9. Leende, 10. In, 11. egge, 12. neerhof, 15. las, 19. tarra, 21. dorla, 24. Tl., 25. prominent, 26. motorboot, 27. te, 29. et, 30. h.e., 32. boter, 34. erker, 35. patat, 37. sak, 40. lak, 44. raadsel, 45. spant, 47. sneer, 49. materie, 51. staren, 52. U.S., 53. Hk., 54. droget. 56. Sn., 58. sr., 60. idee. 61 rad, 63. Idus, 66. per, 67. kap. 71. da. 72. Se, 73. nr., 75. te. INZENDINCEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen- een van f 10 en twee van f5. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. wijze leidsman, 6. plaats in Duitsland, 12. wand, kening, 16. voormiddag (afk. Lat.) 18. inhoudsmaat (afk.) 19. vieifcte dier, 21. afk. van nummer, 22. scheik. element, 23. dwaasheid, 2( inktvis met acht armen, 29. gewoonterecht (ind.), 30. peulvrucht, 33. pers. voornaamw34. voorvoegsel, 36. twaalf gros van knopi pers. voornw., 38. voorzetsel, 39. palmboom, 4 tweehoevig zoogdty d rondhout, 44. schenkblad (Z.N.), 45. rivier in Rusland, 47. ovenkrabl figuur uit een drama van Shakespeare, 52. muzieknoot, 54. afk. gaan, 55. paardje, 57. Royal Navy (afk.), 58. Railroad (afk.), 59. rlvle^ Sumatra, 61. plaats in N. Br., 63. stap, 65. niet hol, 67. iedereen, meen Kiesrecht (afk.). 70. soortelijk gewicht (afk.) 71. stapel. T. woord. 74. afk. van Luitenant, 75. insekt, 77. soort kabeljauw, 75 worpen hoogte, 80. halsgordel. Verticaal: 2. Emeritus (afk.), 3. koel zakelijk, 4. fijn weefsel, rechten (afk.), 7. meisjesnaam, 8. zeeëngte tussen Seeland en I 9. wilddief, 10. en anderen (afk.), 11. reisgoed, 13. foei, 15. aanpl# 17. honingsdrank. 19. levenslucht 20. huisdier, 22. geldstuk. 24. vol| van de kauw, 25. pers. voornaamw. 27. scheik. element, 28. (afk.), 31. zangvogel, 35. sein, 37. lengtemaat, 39. vis, 40. doorwef) donkere zolder in molens, 42. kever, 46. heilig graf (Ind.), 48. 50. voelspriet. 51. provincie van Nederland, 53. reus. 55. hand»! metselspecie, 58. lengtemaat In Spanje, 60. boom, 61. scheik. elem sus loco (afk.), 64. vreemde munt (af.), 66. plaatsje bij T ier, 72. slede. 75. afk. van mount. 76. Royal Licence (afk.), 77. muzie| 78 pers. voornaamw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12