E Ook het bedrijfsleven indoctrineert jongeren 71wiigehoorzaamheidsacties in Ister verergeren de chaos BUITENSPEL GEZETTE VORMINGSWERKER: ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 e Noordierse regering van premier Brian Faulkner wordt bedreigd door een ongekende en eds groter wordende sociale en economische chaos. Deze wanorde is nog aanzienlijk ver- Hot nu de rooms-katholieke republikeinse oppositie een campagne van burgerlijke ongehoor- imheid is begonnen, die een spectaculair succes lijkt te worden. Door de actie is in een nemend aantal gemeenten een ware bestuurlijke crisis ontstaan. )e campagne bestaat in hoofdzaak uit een massale weigering huren van de gemeentewo- gen, pacht en belasting te betalen. Steeds meer gemeenten zijn daardoor in acute geldnood aakt. Ook in de gemeenten van Ulster, waar een meerderheid rooms-katholiek is, heeft de lositie zich teruggetrokken uit de gemeenteraden. Het komt zelfs voor dat er niet eens een neenteraad meer is door de boycot, die op touw is gezet om tegen de internering van aatsgevaarlijke elementen" te protesteren. e campagne van burgerlijke ongehoorzaam- gaat gepaard met een voortdurende golf onlusten, bomaanslagen en met een sociale jletenheid als gevolg van de diepgewortelde tussen pro-Ierse rooms-katholieken en pro- e protestanten. De Noordierse economie door de reeks gewelddaden van het ver- n Ierse Republikeinse Leger (IRA) grote ide geleden. Het zich eertijds gunstig ont- telende bedrijfsleven is de rode cijfers in- agd. >oral de neringdoende sector is ernstig ge- i. Tientallen hotels, cafés, restaurants en huizen hebben hun deuren tijdelijk of Ngoed op slot gedaan of zijn slechts een I van de dqg open. De bedrijven zijn of Br beschadigd door bomexplosies of ernstig Hun omzet geraakt omdat het publiek de ste- jke centra mijdt onj maar niet in ongeregeld- fcn verzeild te raken. Het toerisme, dat be- rijke Inkomsten biedt, is in de afgelopen I jaar drastisch teruggelopen. Buitenlandse •nemingen denken er niet meer aan zich in rige Ulster te vestigen. En het gevolg is werkloosheid nog meer is toegenomen, ïu al 50.000 werklozen in Noord-lerland n voorlopig niet rekenen op een stabiel in- i en enig toekomstperspectief. Door de ile volksverhuizingen van rooms-katholie- it protestantse wijken en van protestanten ms-katholieke buurten is het probleem van isvesting nog groter geworden en zijn de it voortvloeiende kosten voor het bestuur Nu de actie twee maanden oud is, blijkt zij zulke desastreuze gevolgen te hebben gehad dat de regering in Belfast hals over kop een wet heeft uitgevaérdigd om de bestuurlijke crisis in een aantal gemeenten te bestrijden en wanbeta lers fors te straffen. In de helft van de Noordierse gemeenten zijn huurstakingen op gang gekomen. Gemiddeld ne gentien procent van alle Noordierse gemeente woningen wordt sinds half augustus gratis be woond omdat de huurders weigeren te betalen. In overwegend door rooms-katholieken bewoon de gémeenten zoals Londonderry, Strabane. Newry en in rooms-katholieke wijken van Bel fast wordt vaak minder dan de helft van de ver schuldigde huren geïncasseerd. Ambtenaren die huren moeten ophalen, zitten veelal in het ge meentehuis op een houtje te bijten. Het gevolg van de actie is dat de gemeenten In totaal we kelijks 500.000 gulden aan huur moeten missen. In die twee maanden hebben de gemeenten maar liefst vier miljoen gulden aan hardnodige. inkomsten moeten derven,.waardoor het werk in de zwaarst gedupeerde gemeenten op een mini- mumpeil is teruggebracht. i.,: eg 11 meer gestegen. Tot overmaat van ramp is Irinkwatervoorziening van Belfast nu ook nog Dffen door de langdurige droogte. Daardoor et water op rantsoen gezet en loopt tussen 's avonds en acht uur 's ochtends geen n meer. En dit in een stad waar voortdurend vuur wordt gespeeld. )e Noordierse gemeenten spelen een be- rijke rol in het stimuleren van de economi- groei in Ulster. Zij zijn het die in samen- ;inq met de regering in Belfast door aan- telijke voorwaarden nieuwe bedrijven naar gebied lokken om de chronische werkloos- te bestrijden. Maar tot grote woede van de estantse loyalisten worden de gemeenten nu in werk geblokkeerd door de campagne van erlijke ongehoorzaamheid. Ulster, dat in 1921 ndustrieel bolwerk in Ierland weigerde zich Engeland los te maken, wordt daardoor re- scht aangetast in zijn economische infra- :tuur. Daarmee staat niet alleen de politieke van de protestantse meerderheid op het maar nu ook haar middelen van bestaan, im kan een slagen van de ongehoorzaam- iactie alleen maar een hevige reactie uit en van militante protestanten, die zich steeds sale'- beginnen te verzetten tegen de volgens veel te meegaande premier Brian Faulkner, rooms-katholieke oppositie speculeert erop e Britse regering onder geen voorwaarde aanvaarden dat Faulkner door een protes- e extremist wordt opgevolgd. Het is wel- t zeker dat als er nu algemene verkiezingen Ister zouden worden gehouden het met pre- Faulkner gedaan zou zijn. Het restant van eens zo machtige Unionistische Partij zou er politieke splintergroep door kunnen worden. Unionisten worden fel bestreden door de ternieuwe Verenigde Loyalistische Partij 0 van oud-minister William Craig en ds. lan t, waarin de extreme Unionisten van wel- rentgd zijn. Deze partij heeft vooral In de incie een enorme aanhang gekregen. Cralg zich al opgeworpen als kandidaat voor het lierschap. Hij zou een uitstekende kans ma- ware het niet dat dit voor Londen onver- )aar is. Het vertrek van premier Faulkner kent rechtstreeks bestuur van Ulster door itse regering in Londen. En dit is nu pre- wat de rooms-katholieke oppositie openlijk reeft. van de meest probate middelen om Faulk- in het nauw te drijven blijkt nu de campagne burgerlijke ongehoorzaamheid te zijn. De werd begin augustus op touw gezet nadat nterneringsmaatregel was uitgevaardigd. De nisatoren waren de door republikeinen ge- reerde Beweging voor de Burgerrechten, de -republikeinse Sociaal-democratische Labour- (SDLP), de rechts-republikeinse Nationa- iche Partij en de pro-Ierse Noordierse La- partlj. De laatste drie politieke groeperingen den zich al geruime tijd geleden terugge- ken uit het Noordierse parlement, dat zij tot ettig regime hebben verklaard. Deze partijen •en nu een eigen tegen-parlement opgericht, r de vier organisaties werden alle tegenstan- k van het protestantse Unionistische bewind roepen tot geweldloos verzet door een mas- weigerlng huur, pacht en belasting te be- In de zuidelijke grensplaats Newry heeft acute geldnood geleid tot de overweging 55 gemeente werklieden tijdelijk te ontslaan. ..Er moet iets gedaan worden om de zaken in Newry te rege len voordat het te laat is", zei een ambtenaar uit deze stad. In Strabane, een grensplaats In het westen vlak bij Londonderry zijn al 33 gemeentefunctio narissen naar huis gestuurd. Hier Is een onhoud bare situatie ontstaan: Strabane heeft geen ge meenteraad meer. De zes rooms-katholieke raadsleden boycotten de zittingen, drie onafhan kelijke leden komen niet opdagen en van de drie resterende Unionistische raadsleden is er een ziek, heeft een tweede ontslag genomen en kan de derde niets uitrichten. Een raadsbesluit heeft een quorum nodig van drie leden Strabane wordt nu zo goed en kwaad als dat gaat bestuurd door gemeente-secretaris Jim Bradley. Maar het enige wat hij wettelijk mag doen is elke week de lonen uitbetalen aan de gemeenteambtenaren. Hij is niet bevoegd zonder goedkeuring van de raad rekeningen te betalen voor geleverde electriciteit of drinkwater. Hij mag ook de aannemers niet betalen, die bezig zijn met de bouw van 358 gemeentewoningen. Daardoor dreigt de gehele gemeentebouw tot stilstand te komen. Gemeenteauto's worden niet meer gerepareerd omdat Bradley ook de plaat selijke garagehouder niet mag betalen. Dat er toch nog iets kan worden gedaan Is te danken aan de bank van Strabane die, wellicht tegen een behoorlijke rente, leningen verstrekt. „Het is het doel van de ongehoorzaamheids campagne duidelijk te tonen dat een groot deel van de gemeenschap het regeringssysteem niet meer erkent. Geen enkel regeringssysteem is in staat te overleven dat een belangrijk deel van de bevolking vastbesloten is zich niet te laten regeren onder het bestaande stelsel", zo ver klaarde èen van de leiders van de actie. Hoe duidelijk de gevaren van de campagne worden ingezien door de regering-Faulkner en de loyalisten, blijkt wel uit opmerkingen van on derminister van binnenlandse zaken John Taylor. Hij zei vorige week. „De campagne is geen een voudige en grotendeels inhoudloze politieke ac- Hoe dapper deze verklaring ook moge kjinken, het staat vast dat de acties van de oppositie en de IRA de overwegend protestantse industriëlen, handelaars en de fel loyalistische protestantse arbeiders in het nauw beginnen te drijven. Het Grand Central Hotel in Belfast, één van de grootste, duurste en deftigste hotels in de hoofdstad, is op slot gegaan nadat wekelijks een verlies van 8500 gulden werd geleden. Een derde deel van de cafés in Belfast is door bom explosies beschadigd. Een cabaret, dat gewoon lijk op zaterdagavond 700 gasten kreeg, heeft nu op die dag 30 bezoekers. Een hotelier ver telde: „Als je hier tegen acht uur vanavond komt geloof ik dat ik u rustig een maal op een tafel op straat kan voorzetten zonder dat u wordt weggejaagd. Zo weinig heb ik en de zaken hier te doen." Het openbaar vervoer ondervindt soortgelijke problemen. Taxichauffeurs hebben weinig vracht jes. De opbrengst uit toerisme is teruggelopen van 28 miljoen pond in 1969 tot 23 miljoen In 1970. Dit jaar zouden de toeristen nog minder hebben binnengebracht. De taxichauffeurs wei geren 's avonds naar rumoerige wijken te rijden. Niet zelden worden hun auto's in brand gesto ken of als barricademateriaal gebruikt. De bus sen vergaat het evenzo. De dubbeldekkers zijn zeer geliefd omdat zij in één klap een onneem bare hindernis vormen als zij op de barricaden worden gezet. De maatschappij Ulsterbus heeft dan ook al 100 man moeten ontslaan en voor nog eens 350 personeelsleden dreigt werkloos heid De Noordierse banken verkeren eveneens in een malaise. Herhaaldelijk worden overvallen gepleegd door leden van de IRA, die erin slaag den tienduizenden ponden te veroveren voor de verdere aankoop van springstof en wapens. Het gevolg van de sociaal-economische crisis is een snel stijgend aantal werklozen. In Ulster is het werkloosheidspercentage onder de man lijke werkende bevolking nu 10,5 procent. Dit ter wijl Engeland met 3,5 procent SÓS-tekens geeft en er in Nederland al met een percentage van 1,5 procent aan de alarmbel wordt getrokken. En verwacht wordt dat het aantal van 50.000 te gen Kerst tot 60.000 zal zijn gestegen Voor de rooms-katholieken betekent dit weinig verandering. Zij waren al werkloos. Maar de protestantse werkman dreigt nu het slachtoffer te worden. Grootscheepse financiële hulp uit Londen zou voorlopig enig soelaas kunnen bie den. De regering Edward Heath heeft onlangs ruim drie miljoen uitgetrokken voor Ulstej. Maar dat is nog niet eens genoeg om de gevolgen van de ongehoorzaamheidsactie te financieren. De kans is daarom groot dat het protestantse bedrijfsleven samen met gelijkgelovende werk nemers zich als loyalisten zullen gaan verenigen in de strijd tegen premier Faulkner en de rooms- katholieke republikeinen. De rooms-katholieke oppositie zou daarmee bereiken wat zij wil: rechtstreeks bestuur door de val van Faulkner. Maar William Craig, de leider van de loyalisten, heeft al gewaarschuwd dat zijn volgelingen dan als laatste redmiddel de band met Engeland zul len verbreken om als onafhankelijk Ulster de strijd aan te binden met de aloude vijand, de rooms-katholieke republikeinen, die thans met succes oppositie voeren. Hoewel ontevreden werkende jongeren de eerste steen nog door een fabrieksruit moeten gooien, om van bedrijfsbezettingen maar helemaal niet te spreken, lijken veel werkgevers de laatste tijd door het schrikbeeld daarvan achtervolgd te worden. Hun vrees wordt minder ingegeven door het optreden van hun jonge werknemers zelf, dan door de geluiden die af en toe van de vormingscentra voor werkende jongeren naar de directiekamers overwaaien. Uit die geluiden maken ze op dat de geesten op die vormingscentra rijp worden gemaakt voor de revolutie. En dat is wel het laatste waar de werkgevers die hun jonge werknemers naar zo'n centrum sturen, zin in hebben. Om te voorkomen dat het daarop zal uitlopen, hebben de groten onder hen dan ook al tijdig tegenmaatregelen genomen. Ze hebben de vorming gewoon in eigen hand genomen. Burgeroorlog in Ulster. Protes tanten zijn uit een rooms-katholieke wijk gevlucht en hebben hun hui zen in brand gestoken om te voor komen dat rooms-katholieken m hun huizen zouden trekken. tie. Als zij ongecontroleerd doorgaat zal zij lei den tot de ineenstorting van essentiële diensten, tot grotere werkloosheid in de particuliere en publieke sector en de ellende nog vergroten." En ds. Ian Paisley merkte in het parlement op dat de ongehoorzaamheidscampagne volgens hem gevaarlijker is dan al het wapengekletter van het Ierse Republikeinse Leger bij elkaar. Aan deze alarmerende uitspraken worden steeds veelvuldiger voorkomende noodkreten toegevoegd van de zijde van het Noordierse be drijfsleven. De voorzitter van de Noordierse Ka mer van Koophandel liet de scherpste waar schuwing uit zijn carrière horen toen hij zei: „Het bedrijfsleven en tienduizenden mensen in de dienstverlenende sector staan aan de front lijn. De maat raakt vol. Wij verliezen exporten en dit verlies kan op vele van onze markten blijvend zijn. De uitbarstingen zullen een ramp zalig effect hebben tenzij er heel snel iets wordt gedaan." Deze klacht van de Kamer van Koophandel was vooral gericht tegen de agitatie van de IRA. Maar duidelijk klonk de vrees door dat Ulster door de sociaal-economische chaos een econo misch achterlijk gebied zou worden. „De Tweede Wereldoorlog heeft Engeland een natie van winkeliers niet kunnen verslaan. De IRA zal eveneens de Noordierse zakenman niet kunnen verslaan Wij zullen, lang nadat de terreur- campagne van de IRA door het volk bankroet is verklaard, blijven. Noord-lerland zal geen eco nomisch ghetto worden." Eert van de bedrijven die dat kort geleden heeft gedaan, is Siemens Nederland in Den Haag. Begin dit jaar trok Sie mens een groep jonge werkne mers terug van het Haagse Vor mingscentrum voor werkende jongeren. Bij de daar gegeven vorming zou met de belangen van het bedrijf al te weinig re kening worden gehouden. Na de negatieve publiciteit die Sie mens zich daarmee op de hals haalde, werd de beslissing snel weer ongedaan gemaakt, al werd het conflict niet weggeno men. Dat conflict liep ten slotte zo hoog op, dat het bestuur van het vormingscentrum, dat zich aan de zijde van het bedrijfsle ven schaarde, besloot de zaak per 1 september op te heffen. Stafleden en werkende jongeren kwamen op straat te staan. Voor de laatsten werden snel alternatieve voorzieningen ge troffen. Siemens begon met een eigen vormingscursus, andere grote bedrijven volgden dat voorbeeld of overwegen dat te doen. De dreigende revolutie (het gegooi in de glazen, vernie ling van machines, werkweige- ring) werd en wordt daarmee letterlijk buiten de deur gehou den. De op wachtgeld gestelde vor mingswerker Ad Stroes (36), al gemeen beschouwd als de aan stichter van het onheil waaraan het Haagse vormingscentrum te gronde is gegaan, zit zich sinds dien te verbijten over de schade die het bedrijfsleven de wer kende jongeren berokkent. Onlangs in een door werkge vers druk gelezen weekblad be stempeld als marxist, ziet hij een samenzwering die erop ge richt is het vormingswerk voor werkende jongeren verdacht te maken. De vormingswerkers zou den de onschuldige cursisten in doctrineren met de leer van het ordeverstorende trio Marx, Mao en Marcuse. En, zoals de hoofd directeur van Siemens Neder land in februari al zei in een vraaggesprek met het blad De Nederlandse onderneming: „Mondige en kritische jongeren, akkoord. Maar geen geïndoctrineerde jongeren, die niet meer in het bedrijf pas sen". Ad Stroes, over die indoctri natie: „Ik vind een maatschap pij waarin tweederde van de wereld honger lijdt, waar ar moede heerst, waar gebombar deerd wordt met napalm, waar mensen worden uitgebuit om het eigen systeem te versterken en waarin gastarbeiders de eigen welvaart moeten vergro ten, zo'n maatschappij vind ik hartstikke rot. En ik vind ook dat die moet veranderen. Hoe dat moet, is een tweede. Er zijn groepen in onze maatschappij, waaronder de werkende jonge ren, die er de dupe van worden dat enkelen het voor het zeggen hebben. En als je dan gerech tigheid wilt, wat je daaronder ook verstaat, in bijbelse zin eventueel, dan vind ik dat je daaruit de consequenties moet trekken in je vormingswerk". In zijn kritiek op de maat schappij haalt hij nogal wat overhoop. Wat hebben werken de jongeren met napalm te ma ken? Ad Stroes: „Alles is terug te voeren op de economische macht, die in deze Westerse maatschappij veel te groot is. Daarom moet je die aanpakken. Van die economische macht is bijvoorbeeld de derde wereld de dupe. En dan zie je dat er over eenkomsten zijn tussen die der de wereld en de werkende jon geren hier". Als Ad Stroes het over „aan pakken" en „veranderen" heeft. Mr. P. M. H. van Boven: revolutie-predikers. lijkt hij de revolutie te predi ken waar de werkgevers zo bang voor zijn. Maar hij zegt: „Ik vind wel dat de zaken zo snel mogelijk moeten verande ren. Dat het langs de weg van de revolutie kan, geloof ik niet". Over het verwijt dat vor mingswerkers als Stroes hun cursisten de noodzaak tot maat schappijverandering aanpra ten, met andere woorden: hen indoctrineren met de leer van Marx en trawanten, zegt wacht gelder Stroes: „Die indoctrinatie is voor een belangrijk deel ge woon tegenindoctrinatie. Het bedrijfsleven manipuleert en indoctrineert ook. Je moet eens kijken hoe ze veertien- en vijf tienjarigen verantwoordelijk heid aanpraten die ze helemaal niet hebben. Daar stel je dan Marx tegenover. Marx, maar ook Van Zuthem. Ik moet zeg gen dat ik met Mao wel wat moeite heb. Dat zie ik niet zo zitten". De vrees dat de indoctrinatie, of tegenindoctrinatie, met i- deeën waarover werkgevers zo hun eigen mening hebben, tot gewelddadige acties zal aanzet ten, komt Ad Stroes lichtelijk overdreven voor: „Het is een overschatting van de vormings werkers als je denkt dat die de werkende jongeren wat kunnen aanpraten. Ik geloof er geen barst van dat ze de ruiten zou den gaan ingooien. Ze laten zich niet zomaar voor een karretje verbond, mr. P. M. H. van Bo ven. De laatste alinea's van dat ar tikel waren aan het vormings werk gewijd. Na te hebben op gemerkt dat het hem „zinvol" lijkt dat wordt getracht „de jeugd enig kritisch besef bij te brengen ten aanzien van hun eigen situatie en die van de maatschappij", meldde de au teur: „Maar de gedachte dat dit zou moeten gebeuren aan de hand van revolutie-predikers als Marx. Mao en Marcuse wil er bij mij niet in". Er waren, voegde hij eraan toe, „wat dit betreft recentelijk een aantal verontrustende verschijnselen gesignaleerd". Gevraagd naar een precise ring van die „verontrustende verschijnselen", komt de heer Van Boven aandragen met de schriftelijke vragen die de toen malige Tweede-Kamerleden Vonhoff en Rietkerk meer dan een half jaar geleden hebben gesteld over de vermeende in doctrinatie van werkende jon geren „met een linkse of mar xistische maatschappijvisie". De WD-Kamerleden hadden hun vragen weer gebaseerd op een uitspraak die zij in een krante interview hadden gelezen. Praktijkgevallen blijkt de voorzitter van de werkgeversor ganisatie niet op het oog te heb ben gehad; de passage over het vormingswerk is, legt hij uit, bedoeld als een waarschuwing voor het binnensmokkelen van door Leo Kleyn Ad Stroes: gerechtigheid. spannen. Met die Siemens- kwestie wilde de MLJ, de Mar xistisch-! .eninistische jeugd, dat die jongens van Siemens krant- jes gingen uitdelen bij de fa- briekspoort. Maar dat hebben ze toch niet gedaan". Vormingswerk heeft ook al leen maar zin, zo heeft Ad Stroes, die er al zo'n tien jaa/ in zit, ervaren, als de werkende jongeren de probleipen herken nen, omdat ze die dagelijks in het bedrijf meemaken. „Je kunt ze alleen maar wat duidelijk maken als ze de feiten kennen." Dat de vormingswerkers daarbij in botsing komen met het bedrijfsleven, lijkt Ad Stroes onvermijdelijk: „Ik zie het als de doelstelling van het vormingswerk dat het vanuit de situatie en de oorzaken van de situatie waarin de werkende jongeren verkeren, meehelpt aan het veranderen van de structuren van de samenleving, ten gunste van die werkende jongeren. Dat betekent dat je je politiek opstelt en dat je kiest voor de werkende jongeren. Door de houding van het be drijfsleven ben je dan gedwon gen tegen het bedrijfsleven te kiezen". Over dp middelen waarmee die doelstelling kan worden verwezenlijkt, zegt Ad Stroes: „Die liggen per groep verschil lend. Je kunt het doen door middel van het protest, discus sies, kritische vragen te stellen binnen het bedrijf. Als de werkgevers bang zijn dat er sa botage gepleegd gaat worden, machines kapot worden ge maakt, is dat misschien wel een gevolg van hun eigen houding, dat weet ik niet. Op het vor mingscentrum wordt over zulke methoden niet gesproken. Bij Siemens werd toen gezegd dat de jongens werk weigerden. Maar daar is nooit sprake van geweest". Kort nadat de Siemens-kwes- tie was „opgelost" met de slui ting van het Haagse vormings centrum, verscheen het eerste nummer van een nieuw tijd schrift voor vormingswerkers, Interaktie. Dat nummer bevatte een bijdrage over de mogelijk heden tot inspraak van jonge werknemers, geschreven door de voorzitter van het Neder lands christelijk werkgevers- „revolutiepredikers". Met vra gen of hij die dan ergens ges^- naleerd heeft, moet je hem niet lastig vallen, want „ik ben er niet bij, bij die lessen". De houding van NCW-voor- zitter Van Boven is typerend voor die van veel werkgevers: ze uiten beschuldigingen, of ge ven waarschuwingen, op grond van vage informatie. Als ze er gens het woord „neo-marxisme" opvangen, zien ze de ruiten al aan diggelen gaan. Toen Ad Stroes tijdens een vormingscur sus eens had gezegd dat ieder een gelijke rechten heeft, wera hem tijdens een officieel onder houd door Siemens-functiona- rissen gevraagd of hij commu nist was. Radicale (of beter: geradicali seerde) vormingswerkers dra ven natuurlijk wel eens door. maar je kunt je voorstellen dat hun geduld opraakt, zoals Ad Stroes zegt, „als je voortdurend tdgen de problemen van de werkende jongeren oploopt en ziet waardoor die veroorzaakt worden". De dialoog waarbij de heer Van Boven („Ik kies voor het overleg- en niet voor het conflictmodel") zweert, lijkt weinig kans op slagen te heb ben, waar de werkgevers wel de problemen, maar niet de oorza ken willen wegnemen. Die oorzaken zouden alleen weggenomen worden als de sa menleving fundamenteel veran derde. Werkgevers, die inspraak voor medezeggenschap aanzien, willen van die fundamentele verandering plets weten. Vor mingswerkers die er anders over denken, worden op wacht geld gesteld en vervangen door functionarissen binnen het be drijf, die hun boekje niet te buiten gaan. Van de inhoud van dat'boekje geeft mr. Van Boven een aardig voorbeeld: „Tegenwoordig wordt fabrieken verweten dat ze wapens maken. Maar men verwacht wel van de industrie dat die voor werkgelegenheid zorgt. Wapens kunnen toch ook ten goede worden gebruikt? Bo vendien heeft een fabrikant niets te maken met dat gebruik; dat is een parlementaire beslis sing". En, de aanmaak van wa pens vergelijkend met die van de pil: „Die kan toch ook ver keerd worden gebruikt, door een meisje dat maar raak ■leeft?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11