Kosygin waardeert Nixons reislust Sluiten Spaiidon wercl bron van frustaties voor ontslagenen rrico Cliileens communist krijgt Nobelprijs Historisch debat in Engeland begonnen Tehuis wordt verkocht: bejaarden op straat? rabants voorstel: Ebewegi ngspa rt ij Minister Drees acht belasting bromfiets redelijk VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 OTTAWA (Reuter, AP, UPI, AFP) Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft op een persconferentie in Ottawa de hoop uitge sproken. dat de komende bezoeken van president Nixon aan China en Moskou tot ontspanning zullen leiden. f 'ft ningin Juliana heeft gisteren de jiciële opening bijgewoond van de rnieuwde en heringerichte afdeling ederlandse Geschiedenis van het jjksmuseum. Op de foto de Konin- n en staatssecretaris Vonhoff bij ft model van een schip uit de 17dc eeuw. beertsema vindt I burgemeesters lak te honkvast Van onze parlementsredactie )EN HAAG Minister Geertsema nnenlandse zaken) vindt dat bur- meesters in het algemeen niet lan- r dan twaalf jaar (twee keer de rmale ambtstermijn) in een bepaal- gemeente moeten zitten. „De door- oming moet veel meer worden vorderd, er zijn veel te veel vallen van burgemeesters die tot 30 jaar in dezelfde gemeente ten. Voor die burgemeesters is het mogelijk, in al die jaren steeds er met nieuwe ideeën en oplossin- i te komen." zei de minister giste- i bij de behandeling van de begro- ig van binnenlandse zaken in de teede Kamer. inister Geertsema wilde uit deze imene stelling zelfs wel de con- ïenties trekken, dat een burge- ■x die twaalf jaar in een kleine ite zit en niet geschikt blijkt ;n grotere gemeente zijn bur- terscarrière maar moet beëin- als er geen andere kleine ge- ïte voorrradig is. „In dit geval it het belang van de gemeente [en het individuele belang en dat It ook als een burgemeester die lenoemd moet worden, niet ge- ikt blijkt voor het ambt. Daar- zal de rechtspositie van de burge- :ters wel goed moeten zijn", aldus minister, die van plan is daar- te gaan praten met het geor- iseerd overleg van burgemeesters. goede kaas behoeft geen krans niet vergeten.» Frico eten Van een onzer verslaggevers TILBURG Voor velen van de 600 werknemers van de Til- burgse textielfabriek Spandon, die eind juni 1970 sloot als ge volg van een conflict tussen de aandeelhouders-familieleden (het bedrijf was nog gezond) was de zaak niet afgelopen met hun herplaatsing bij een ander be drijf: voor hen begon een periode van frustraties, onzekerheid en van achteruitgang in hun be staan. Dit blijkt uit een onderzoek dat de werkgroep „Werkgelegenheid in Til burg" (in het leven geroepen door de plaatselijke afdeling van de PSP) ge houden heeft onder een representatief deel van de vroegere werknemers van Spandon, negen maanden na het bekend worden van de sluiting van het bedrijf. Ticaalf ambachten Van het totale aantal ondervraag den (168) blijkt bijna dertig procent binnen de negen maanden twee of meer andere banen te hebben gehad, terwijl bijna tweederde van hen bij sluiting toch langer dan vijf jaar in dienst was bij Spandon. Het waren dus niet van die „weglopers". Bijna eenderde van de ondervraagden „slaat de huidige werkkring lager aan" dan bij Spandon. Van degenen, die zijn teruggekeerd in de textielsec tor 36 procent en van degenen, die elders werk hebben gevonden nog al tijd 27 procent. Bijna 40 procent van de onder vraagden is „serieus van plan ge weest" opnieuw een nieuwe baan te zoeken. Ongeveer 44 procent van de genen. die wederom in de textielsec tor werk hebben gevonden en dat was ongeveer de helft van de geën quêteerden zou een „goede vriend niet adviseren hetzelfde te gaan doen als wat zij nu doen". Vooral geldt dit voor werknemers ouder dan 35 jaar. Voor andere bedrijfstakken ligt dit iets gunstiger, hoewel daar ongeveer toch nog altijd een kwart „negatief" zou adviseren. ring van de ontslagenen weer. Meer dan een kwart van het aantal onder vraagden tenslotte, is er wat beloning betreft op achteruitgegaan. In de tex tielsector sterker dan elders, vrouwen sterker dan mannen, handarbeiders sterker dan hoofdarbeiders en men sen tussen de 35 en 50 jaar merk waardigerwijs sterker dan de mensen daarboven en beneden. De werkgroep herinnert eraan dat ook de toenmalige minister van econo mische zaken (blijkens een brief aan de herstelbank, waarin hij toestem ming gaf om Spandon op grond van een financieel herstructureringsplan te steunen) van mening was dat Spandon bepaald nog kansen had. De directe aanleiding tot de enquête was een uitspraak van burgemeester Becht van Tilburg tijdens een raads vergadering, dat de afvloeiing van de werknemers van Spandon gunstig verliep en dat er nog een klein aantal moeilijk plaatsbare mensen (33) over was! Ook het gewestelijk arbeids bureau Tilburg sprak zich in deze be woordingen uit. Bij Spandon geschiedde de sluiting met een financieel aantrekkelijke af vloeiingsregeling, maar de sociale problematiek, die door eCn bedrijfs sluiting wordt opgeroepen is te groot om met geld te worden afgekocht. „Als burgemeester Becht die dertig (moeilijk te plaatsen) werknemers, die hij op het oog had zag als een restant van de sluiting en hij voor h-st overige de zaak als afgedaan be schouwde, dan heeft hij wellicht een andere opvatting over „afgedaan" dan de ontslagenen, gezien hun erva ring. Naar onze opvatting nu", aldus de werkgroep, „is de ervaring van de ontslagenen zelf in dit verband door slaggevend." Kosygin: „Wij hebben met Nixon kwesties te bespreken en zullen dat doen. Ook de Chinezen hebben din gen met hem te besprektn. Wij ho pen, dat beide besprekingen .zullen leiden tot vreedzame oplossingen en internationale ontspanning". Kosygin zei ook, dat Nixon niet alleen op eigen initiatief naar Moskou komt, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ziet er naar uit dat (op langere termijn) ook de brom- feitser belasting zal moeten betalen. Minister Drees (verkeer en water staat) verhulde gisteren althans niet „het een alleszins redelijke gedachte te vinden" om deze belasting in te voeren. De minister zei dat een bromfiets belasting in feite niet nieuw is. In de jaren dertig moesten ook de lichtere motorfietsen en zelfs fietsen belasting betalen. Hoewel deze belasting met name zal drukken op de „kleine man", meende minister toch dat dit geen argument kan zijn om zo'n belasting niet in te voeren, zeker als het om een betrekkelijk gering bedrag gaat en de inningskosten gering kunnen zijn. Een eventuele invoering van een bromfietsbelasting werd tijdens de algemene beschouwingen in de Twee de Kamer aan de orde gesteld. Van KVP-zijde werd toen onder meer ge zegd, dat, hoe zwaarder de auto wordt belast, des te opvallender is het dat bromfietsen, maar ook schepen dat niét worden. De invoering van een bromfiets belasting zal op korte termijn geen betekenis hebben voor de belasting druk van de automobilist. Minister Drees merkte gisteren op dat deze belastingdruk gemakkelijk te verde digen is, wanneer men de kosten in rekening zou brengen die de auto mobilist aan anderen toebrengt. Protest De linkse combinatie P.v.d.A., D'66 en PPR heeft gisteren de voorgeno men verhoging van de motorrijtuigen belasting scherp veroordeeld. In een gezamenlijke bijdrage aan het voor lopig verslag op het wetsontwerp mo torrijtuigenbelasting stellen deze par tijen dat door deze verhoging vooral de minder draagkrachtigen worden getroffen. „Waarom zou de minder draagkrachtige weekend-rijder, die zijn auto thuislaat in het woon- en werkverkeer, even zwaar belast moe ten worden als de gesitueerde rou tine-kilometervreter, die zijn auto on selectief voor elk doel gebruikt," al dus deze partijen. Zij bepleiten daar om een extra-verhoging van de ben- zine-accijns, waardoor dit euvel op zou zijn. maar ook omdat de Russen dit zelf van belang achten. Wat .de betrekkingen van zijn eigen land met China betreft, merkte de Sowjet-premier op, dat al sinds twee jaar onderhandelingen gaande zijn tussen Chinese en Russische delega ties. „Ik kan niet zeggen, dat we daarbij veel resultaat hebben ge boekt, maar we blijven naar een op lossing zoeken", zo verklaarde hij. Met betrekking tot het Midden- Oosten herhaalde Kosygin het beken de Russische standpunt, dat de Israë lische troepen zich uit de bezette Arabische gebieden moeten terug trekken. Hij voegde eraan toe: „Wij menen, dat afdoende garanties voor Israëls bestaan als staat moeten wor den gegeven.... Niemand wil Israël vernietigen of zijn grenzen schenden, zoals die voor het conflict van 1967 bestonden". Er is. volgens Kosygin geen sprake van een Joods vraagstuk in de Sowjet-Unie. De grote meerder heid van de Joden in zijn land werkt hard mee aan de opbouw van het communisme. Protesten De Russische premier verklaarde voorts, dat de protestbetogingen tegen zijn huidig achtdaags bezoek aan Ca nada en de aanval die een 27-jarige Hongaarse vluchteling maandag op hem had gedaan, geen afbreuk zou den doen aan de Russisch-Canadese betrekkingen. „Ik kan de daden van het canaille dat in elk land bestaat, niet opvatten als een weerspiegeling van de houding van de Canadezen". Tenslotte merkte hij op dat de recen te uitwijzing door Groot-Brittannië van 105 Russische functionarissen de betrekkingen met het westen niet zou schaden. „Ik wil het Verenigd Konin krijk niet gelijkstellen met het hele westen", aldus Kospgin. Tot slot verklaarde Kosygin: „Ik ben zeer verheugd, dat Willy Brandt de Nobelprijs voor dc vrede heeft ge kregen. Hij heeft hem verdiend. Ik dank u, dat u mij dit heeft verteld. Ik wist het nog niet". Pablo NerudaChileens dichter en Chileens ambassadeur in Parijs, spreekt hier in de bibliotheek van zijn Parijse ambassade met journalisten, nadat bekend was geworden, dat hij de Nobelprijs voor literatuur voor 1972 zal ontvangen. Links zijn mouw Mathilde. STOCKHOLM, PARIJS, SANTIAGO (DPA, AFP, Reuter, UPI, AP) De Zweedse Academie voor Schone Kunsten heeft gisteren de Nobelprijs voor letterkunde toegekend aan de Chileense com munistische schrijver en diplomaat Pablo Neruda, ambassadeur in Parijs. De prijs werd hem toegekend „voor zijn poëzie, die met de werking van een natuurkracht lot en dromen van een continent levend maakt." Pe prijs, die ongeveer 300.000 gulden be draagt, zal Neruda op 10 december worden uitgereikt, de sterfdag van Alfred Nobel, de grote Zweedse wa penfabrikant. Neruda werd al tien jaar lang als Nobelprijswinnaar voorgedragen. Toen hij het nieuws hoorde, zei hij dan ook, dat hij zo vele jaren van iedereen gehoord had, dat hij de prijs zou krijgen, dat hij ermee opgehou den was naar „deze dingen te luiste ren. Dit jaar was het voor de eerste keer dat ik dacht de prijs niet te zullen krijgen. Het kwam zeer onver wacht." LONDEN (Reuter, AP, UPI) Herhaaldelijk onderbroken door felle interrupties van de Labour-banken heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Alec Douglas-Home, gisteren in het Lager- huis de zesdaagse marathon-debatten over de toetreding van Enge land tot de EEG geopend. Afgedacht Op de vraag „hoe is dc nieuwe baan u bevallen" geeft 37 procent als antwoord „matig en slecht". Bij dc teruggekeerden in de textielsector gaf bijna de helft, namelijk 48 procent dit antwoord. Deze meningen zijn zeer subjectief, aldus de werkgroep, maar het geeft de menselijke erva- an onze parlementsredactie [EN HAAG De groep van ■rabanders die van de PPR bewegingspartij zouden wil- maken, waarvan de leden zouden moeten aansluiten ndere progressieve partijen, in van hun idee een voor- gemaakt dat wordt inge- id op het PPR-congres van ktober. schrijven in het laatste num- [van het partijblad dat een twee- fractie in de Tweede Kamer een Uil zaak is. Overigens menen zij ftIL de PPR als politieke partij moet en bestaan om de geestverwan- rillnde vertegenwoordigende licha- l&ff! te kunnen steunen en een on- j>k te bieden aan degenen die nog u elder 'elt dakloos zijn. Maar om de sa- werking met de andere progres- b Partijen te bevorderen zouden PR-leden zich bij die andere par- moeten aansluiten. Volgens het rnoet over drie maanden een congres worden belegd om de partij organisatie op de nieuwe situatie af te stemmen. Tegenover deze 26 staan 61 andere Brabanders die in hetzelfde nummer van het partijorgaan pleiten voor het doorgaan van de PPR ook als politie ke partij die eventueel aan volgende verkiezingen zal deelnemen, een standpunt dat in veel andere ingezon den stukken wordt ondersteund. VOORZITTER Intussen heeft Dolf Coppes uit Odijk er in toegestemd, het voorzit terschap van de PPR te aanvaarden. Inmiddels schijnt evenwel de Vara de voornaamste werkgever van de heer Coppes tegen een zo ver gaande politieke binding van een van haar medewerkers bezwaar te ma ken. De heer Coppes staat voorlopig op het standpunt dat een dergelijk be zwaar niet steekhoudend is. gezien de werkzaamheden van de heren J. B. Broeksz, A. A. van der Louw en A. H. Kloos in diverse functies voor en bij de P.v.d.A. Van een onzer verslaggeefsters DIEREN De bewoners van het bejaardentehuis „Marja" in Dieren vijftien bejaarden, drie minder validen en zeven ande ren dreigen op 16 november op straat gezet te worden, omdat het huis op die datum geveild zal worden. Het tehuis zal te koop worden aangeboden, omdat de eigenaresse, mevrouw Van Kasteel de financiële middelen ontbreken om de zaak verder voort te zetten. De Stichting Spaarbankvereniging Zutphen, waarbij mevrouw Van Kasiee! een hypotheek op het huis had, heeft deze ingetrokken, aange zien dc- eigenaresse drie maanden achter was met de betaling van rente en aflossing. Volgens de voorzitter van hei be stuur van de spaarbank vereniging, mr. R. Bichon van IJsselmonde. te vens president van de Zutphense rechtbank, is het niet de eerste keer dat de eigenaresse te laat is met het betalen en is het besluit om de hypo theek op te zeggen na gedegen beraad genomen. Men is niet van plan op dit besluit terug te komen. De eigenaresse kocht het pand in 1963 voor 120.000 gulden en nam hierop een hypotheek van 75.000 gul den. In de afgelopen acht jaar zou zij 25.000 gulden afgelost hebben. Zij ziet op hei ogenblik geen uitweg om el ders een nieuwe hypotheek te krijgen en vieest dat haar bejaarden en ze ven personeelsleden op 16 november op straat zullen staan. De inspecteur van de provinciale commissie, die belast is met het toe zicht op de bejaardenoorden in Gel derland zal vandaag een gesprek heb ben mei de directeur van de gemeen telijke sociale dienst van Dieren over een oplossing. Hij vindt de termijn, die de spaarbankvereniging gesteld heeft bijzonder kort. Ook hij vreest, dat de verkoop van het pand wel door zal gaan, omdat men er niet in zal slagen een nieuwe hypotheek te vinden. Huize „Marja" is een zogenaamd particulier tehuis (een huis, dat alleen maar een directrice heeft en geen be stuur). Er is in Dieren weliswaar nog een ander groot bejaardentehuis, maar dat zal gezien het feit, dat het overvol is, niet gemakkelijk hulp kunnen bieden in de ontstane situa tie. De mensen, die in huize „Marja" zitten zijn over het algemeen „moei lijke gevallen": mensen, die niet te rug kunnen vallen op familie of ken nissen. „Zowel binnen dit huis als daar buiten", aldus de minister, „wordt al gemeen erkend, dat nu het tijdstip voor een besluit is gekomen en dat het parlement de plaats is, waar dit besluit genomen dient te worden". In de Labour-fractie sprongen onmid dellijk mensen overeind, onder uit roepen als „nee", „het volk moet be slissen" en „daar bent u nog niet mee klaar". Labour meent, zich baserend op de uitslagen van opinieonderzoeken, dat de meerderheid van het Britse volk tegen toetreding is. Overigens bestaat er weinig twijfel over de uitslag van de stemming die volgende week don derdag, na afsluiting van de debatten, in het Lagerhuis wordt gehouden. Al gemeen wordt aangenomen, dat het parlement toetreding op de voor waarden die de Conservatieve rege ring heeft bedongen, zal goedkeuren. De speculaties hebben alleen betrek king op het aantal voorstemmers: de meest pessimistische voorspelling geeft de regering een meerderheid van 30 stemmen, de grootste opti misten voorzien ccn meerderheid van 140 stemmen. De Conservatieve fractie, die vrij heid van stemmen heeft gekregen, telt waarschijnlijk zo'n 35 tegenstem mers onder haar 325 leden. De 289 Labour-leden hebben opdracht gekre gen „nee" tegen Europa te zeggen, maar naar schatting minstens 30 en waarschijnlijk veel meer leden zullen dit bevel negeren en volgens hun eigen overtuiging vóór stemmen. De zes liberalen zullen waarschijnlijk voor stemmen, maar dat wordt ge compenseerd door de zes onafhanke lijke parlementsleden die tegen de toetreding zijn. De Conservatieve re gering heeft in het parlement een meerderheid van 25 zetels, in dit ge val dus niet voldoende om op eigen kracht parlementaire goedkeuring voor de toetreding te krijgen. Onder onophoudelijk rumoer van de Labour-banken zei Douglas-Home ook: „Als we nu deze gelegenheid en uitnodiging om ons bij de EEG te voegen voorbij laten gaan, moeten we ons eerst afvragen hoe men voortaan in Europa en de rest van de wereld zal staan tegenover onze reputatie als een natie, waarmee men betrouwbare onderhandelingen kan voeren". Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk zal zijn om werk te vinden voor de werklozen in Engeland zonder toetre ding tot deze grote markt. Toetreding biedt ons een binnenlandse markt van meer dan 250 miljoen inwoners, en dus een kas om onze industriële activiteit aanzienlijk uit te breiden. „Een dergelijke kans op economi sche expansie, op een basis voor een gezaghebbender positie in de wereld, op het werken aan veiligheid voor de toekomst, zal niet spoedig terugko men, als hij al ooit terugkomt", zo meende hij. „Noch Europa, noch de wereld zal nog langer op ons blijven wachten". iHealey, die minister van buiten landse zaken is in het Labour-scha- duwkabinet, verklaarde, dat de Euro pese Gemeenschap, volgens Labour, niet meer is dan een commerciële zaak, opgezet door zes van de 24 lan den van Europa. Engeland, aldus Healey, moet een „schandalig unfaire bijdrage betalen, en het geld gaat naar de rijke boeren in Frankrijk, Nederland en Luxemburg. Volgens Healey zal Engeland als gevolg van de toetreding tot de gemeenschap de volgende lasten op zijn buitenlandse betalingsbalans moeten dragen: In 1973: 100 miljoen pond (240 miljoen dollar): 1977: 500 miljoen pond (1,2 miljard dollar); 1977-1980, „onnoeme lijk veel". Volgens een opinie-onderzoek van Gallup is de populariteit van de op positionele Labour-partij de afgelo pen maand aanzienlijk gedaald. De voorsprong van de La'oourpartij op de Conservatieven daalde van. negentien tot tien procent. WASHINGTON (AFP) - De Ame- rikaanse regering heeft zich officieel lïlTlor WPoIcpiirl ill tlntpI •*wUcfantio«TT) rlo ct 11CCIlClIll ilJ. ÏAVFITTX Neruda werd onder de naam Nefta- li Recardo Reyes y Basoalta op 12 juli 1904 geboren. Zijn vader een spoorwegarbeider was zozeer tegen zijn literaire aspiraties gekant, dat hij zijn gedichten verscheurde. Daardoor werd hij gedwongen in het geheim te schrijven, waarmee hij al op achtjarige leeftijd begon. Negen jaar later gaf hij zijn eerste bundel uit, maar de uitgever zag er zo wei nig in, dat Neruda een geërfd horloge moest verkopen, omdat hij zelf de drukkosten moest betalen. Het werk bleef trouwens onopgemerkt. Hij koos zijn naam Neruda, toen hij van huis wegliep, omdat zijn vader hem wilde dwingen medicijnen te studeren. Als ambtenaar in diplomatieke dienst werd hij in 1936 cinsul in Ma drid. Eén van de schokkendste erva ringen in zijn leven voltrok zich in Spanje, toen zijn zeer goede vriend, de Spaanse schrijver Frederico Gar cia Lorca door de fascisten vermoord werd. Via Lorca maakte Neruda ken nis met de communistische opvattin gen. In 1945 trad hij officieel tot die partij toe, nadat hij via Mexico, waar liij ambassadesecretaris was, naar zijn land teruggekeerd was. In de jaren 1938/'39 heeft hij tallo ze Spaanse emigranten geholpen bij hun vlucht naar Frankrijk. Daarvoor had hij actief meegestreden aan de republikeinse kant tegen de fascisten onder generaal Franco. Zijn Spaanse tijd heeft een beslissende invloed op zijn denkbeelden gehad. De Zweedse Academie noemt als één van de hoogtepunten in zijn „buitengewoon belangrijke oeuvre" het Canto Generale de Chile, een in 1940 begonnen werk over heel Zuid- Amerika, dat in 1950 gepubliceerd werd. Grote delen daarvan zijn op de vlucht of in ballingschap geschreven. Neruda werd in 1947 communistisch parlementslid in Chili, maar moest al snel onderduiken omdat hij van zijn parlementaire onschendbaarheid be roofd werd. Van 1949 tot 1952 leefde hij in ballingschap in het buitenland. Hij bezocht de Sowjet-Unie, andere communistische landen en China. In die tijd maakte hij ook een hymne op Stalin. Nu zegt hij, dat hij „geschokt" was, toen hij voor het eerst over Sta- lins massale gruweldaden hoorde en later, toen de Russen Tsjechoslowa- kije binnenvielen. Niettemin is hij nog steeds een communist. De Sow jet-Unie eerde hem in 1953 met de Lenin Vredesprijs. In zijn hele poëzie komt voortdu rend weer het medelijden met de ar men en de onderdrukten naar voren. Garcia Lorca, die gisteren door een lid van de Zweedse Academie geci teerd werd, schreef over hem: „Het is een dichter die dichter bij de dood staat dan bij de filosofie, dichter bij de pijn dan bij de intelligentie, dich ter bij het bloed dan bij de inkt. Een poëet bezeten door mystieke stem men, die hij gelukkig niet kan weer geven. Een echte man, die weet dat het riet en de .zwaluw onsterfelijker zijn dan de harde wang van een standbeeld." Neruda heeft zo verschrikkelijk veel geschreven, dat de secretaris van de Zweedse Academie opmerkte: „Wat kan men in een korte samen vatting van zo'n golf poëzie zeggen. Het heeft iets belachelijks, individue le gedichten uit deze overvloed te kiezen...." Hij erkende dat Neruda een „controversiëel auteur is. Naast het onderwerp van gesprek is hij in de ogen van sommigen ook betwist, om niet te zeggen verdacht. Dit debat duurt nu al bijna 40 jaar, een uitste kende aanwijzing dat onmogelijk aan zijn bijdrage voorbijgegaan kan wor den. En het verschil van mening be treft ook de artistieke inhoud van zijn werk." Neruda is de tweede Chileen, die de literatuurprijs krijgt. Zijn lerares op de middelbare school, Gabriela Mis tral, kreeg de onderscheiding in 1945. Neruda is persoonlijk bevriend met president Allende, die hem ln mei van dit jaar tot ambassadeur in Pa rijs benoemde. 50 pet. reductie voor Lady Fleming (62) was gisteren zichtbaar tevreden, nadat een rechter in de Griekse hoofdstad Piraeus had besloten de gevangenisstraf, die zij moet on dergaan uit te stellen. Als reden wordt haar slechte gezondheid genoemd. Lady Fleming is onlangs tot zestien maanden veroordeeld wegens mede plichtigheid aan een poging de gevangenzittende Panagoelis, die enkele ja ren geleden een aanslag op premier Papadopoelos pleegde, te bevrijden. Lady Fleming is voor een periode van acht maanden vrijgelaten. Tijdens het proces had zij verklaard onder meer aan suikerziekte te lijden. Zij is weduwe van sir Alexander Fleming, ontdekker van de penicilline. gedistantieerd van de stappen, die de democratische senatoren Edward Kennedy en Ribicoff woensdag heb ben genomen met betrekking tot de kwestie-Noord-Ierland. Het State De partment verklaarde, dat deze „niet het standpunt van de regering van de Verenigde Staten weerspiegelen". De senatoren eisten woensdag in een ontwerp-resolutie de onmiddellij ke terugtrekking van de Britse troe pen uit Ulster en de vorming van een Verenigd Ierland. Een resolutie van dezelfde'strekking zal door de demo craat Carey in het Huis van Afge vaardigden worden ingediend. ARNHEM Dertien restaurateurs en hotelhouders op de Zuid-Veluwe gaan weekendpassen uitgeven om het steeds maar duurder wordend „weekendje uit" aantrekkelijker te maken. De passen, die voor een rijksdaal der bij de VVV- en ANWB-kantoren in de streek kunnen worden gekocht geven recht op een reductie van 50 procent op de logiesprijs (ontbijt in begrepen). Deze korting geldt echter alleen als men van vrijdagavond tot maandagochtend in het hotel ver blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9