„Matigingsberekening van vakbeweging klopt niet" GH3D „Bij hulpverlening meer begrip voor cultuur van arme landen nodig" WERKGEVERS KRIJGEN STEUN VAN PLANBUREAU: Grondbank stof voor discussie in Kamer Prins Claus voor „Kontakt der Kontinenten": 7 VRIJiDAG 22 OKTOBER 1971 au onze parlementsredactie EN HAAG Het is niet de leling van de PvdA om door del van de grondbank de onalisatie van de landbouw- iden te bevorderen. Deze enking, die minister Lardi- gisteren had uitgesproken, 1 door de PvdA-Kamerleden Voortman, en C. Egas en eer M. Dijkstra van D'66 met van de hand gewezen. Het ieringsprobleem in de •uw staat bij ons voorop, larde de heer Voortman. jster Lardinois gooide het bal- Ivan de nationalisatie op omdat "er Voortman een motie had in- id. waarin hij vroeg tien mil- ulden meer ter be -hikking te van de Stichting Beheer tuwgronden (De Grondbank), [deze motie wordt in hoofdlijnen idbouwbeleid uitgestippeld met ihoorlijke speelruimte voor de De minister kreeg echter ïling ernstige politieke bezwaren de motie, omdat hij het spook nationalisatie" zag opdoe- )rs Den Uyl, de PvdA-fractie- had tijdens de algemene be vingen het onderwerp immers »erd. Hij sprak toen over ver- schappelijking van de gron- |Dat is iets ander dan nationali- verzekerde de heer Egas. Amendement? iotie van de oppositie leverde ing enkele moeilijkheden op. en D'66 zelf direct ook niet op te lossen. De tien miljoen voor de Grondbank worden [lijk bezuinigd op de subsidie _de ruilverkavelingen, die met miljoen gulden wordt ver- De tien miljoen gulden, die nu fdbouw" wordt verdiend, kun- •r een ander departement wor- ;egeven. hoe moet de oppositie dit :en? Dien dan amendementen begroting in, was het advies s regeringspartijen, is de oppositie ook van plan !n op grond van naar alterna- begroting. Ze kwam gisteren !r met een motie om het land- ieid met, zoals werd gezegd, rentverlegging van de instru- te presenteren, t beleid komt dan neer op een ■tieve schaalvergroting, de ont- «ling van samenwerkingsvormen f in bedrijfsgenoten en een ver- de afvloeiing van arbeidskrach- f in verband met een omvattend :G" ;)naal ontwikkelingsbeleid, ij t ruilverkavelingsbeleid is vol- de motie van de oppositie aan iwfol (firondige herwaardering toe. 0ge prioriteit verdient de be- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De centrale werkgeversorganisaties bebben gisteren op een speciale persconferentie haarfijn voorgerekend, waarom naar hun mening de berekening van het effect van het matigingsplan der vakbeweging niet klopt. En zij hebben daarbij (onverwacht) steun gekregen van het onafhankelijke Centraal Planbureau. Tuschinski. Op de foto Topoi (rechts), in de film de rol van Tevje ver tolkt tijdens een grapje met „toneel- Tevje" Lex Goudsmit. drijfsbeëindigingsregeling voor boeren en tuinders, het ontwikkelingsbeleid voor moderne agrarische bedrijven en de ontwikkeling van de Grondbank. Minister Lardinois, die blij was, dat de PvdA geen boze nationalisatie plannen had vond het toch wel een groot bezwaar om twintig miljoen gulden op de ruilverkaveling te be zuinigen. De tien miljoen gulden ex tra voor de Grondbank vond hij niet nodig. De minister rekende de Twee de Kamer voor, dat het mogelijk is, dat de Grondbank volgend jaar voor honderd miljoen gulden aankoopt. Uitbreiding proef De proef met de Grondbank wordt genomen in ruilverkavelingsgebieden in het noorden van het land. Alge meen was de Kamer van mening, dat het experiment niet tot deze gebie den mag worden beperkt. De minis ter beloofde eindelijk, dat hij de deur zou openhouden voor andere delen van het noorden. De heer T. Tolman (chu) wees op een herstructureringsplan voor de veenkoloniën en op het Friese struc tuurplan. De minister hoopte vurig, dat de Grondbank het zou „doen Want het gaat er uiteindelijk om, dat ook mensen, die niet vermogend zijn maar wel de capaciteit hebben ook boer kunnen worden. Om dit te be reiken is ook een aanpassing van de pachtwet aan de maatschappelijke- ontwikkeling nodig. Volgende jaar, beloofde minister Lardinois, kom ik met voorstellen tot wijziging van de pachtwet. Benoeming: Drs. A. de Boer. sinds 1962 burgemeester van Winschoten, is met ingang van 16 november benoemd tot burgemeester der gemeente Wisch, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Win schoten. De heer De Boer is 52 jaar, remonstrants, en lid van de WD. (advertentie) -/csc/c&dzpe^s ücaM. vraag kleurenbrochurc dealariljtt aan bij Rlha Harderwijk Volgens het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond zal het matigingsplan van de vakbeweging niét leiden tot een ver mindering van de verwachte loonkos tenstijging met twee procent tot 11,5 procent, maar slechts met één procent tot 12,5 procent. Dit is het cijfer-op- jaarbasis. Als men het loonkosten niveau als zodanig in aanmerking neemt is er zelfs sprake van een stij ging met 16,4 procent. Dit verklaarden de werkgevers organisaties in een nadere toelichting op de kloof, die maandagavond leidde tot een mislukking van het matigings- overleg in de loonkommissie van de Stiching van de Arbeid. VNO-voor- zitter drs. C. S. Bakkenist deelde mee, dat het Centraal Planbureau een matigingseffect met slechts een half procent tot 13 procent (op jaarbasis) heeft berekend, en dat is zelfs 1,5 procent minder dan de rekensom van de vakbeweging. (Een opvallende bij zonderheid is dat het CPB zijn bere kening heeft gemaakt op verzoek van de vakbeweging zelf Volgens de berekeningen van het VNO en het NCW, die met lichtbeel den zichtbaar werden gemaakt, zal het vakbewegingsplan leiden tot de volgende loonkostenontwikkeling: na- indexering ter compensatie van prijs stijgingen in 1971 of voor-indexering ter compensatie van te verwachten prijsstijgingen per 1 januari: 3 pro cent, de gewenste reële inkomens verbetering 3 procent; prijs-compen- satie op 1 juli 2,5 pet. (op jaarbasis 1.25 pet., omdat deze loonsverbete ring geen effect heeft in bet eerste halfjaar); overloop van loonkosten uit 1971 minimaal 2,5 pet; incidentele loonstijgingen (bij promoties, perio dieke verhogingen, extra toeslagen e.d.) 2 pet; stijging sociale lasten 0,4 pet; prijscompensatie op 31 december 3 pet. (op jaarbasis 0 pet.) Totaal 16,4 pet. (op jaarbasis 12,15 pet., waarbij volgens de werkgevers minimaal 0,35 pet. moet worden opgeteld voor het effect van meerjarige contracten e.d., zodat de loonkostenstijging op jaar basis minimaal 12,5 pet. zal bedragen). Er is dan voorts, aldus de werk geversverbonden, sprake van een for se „overloop" van loonkosten naar 1973, namelijk van minimaal 4,25 pet. (1,25 pet. van de prijscompensatie op 1 juli en 3 pet. van de prijscompen satie op 31 december) en daardoor zou het bedrijfsleven dat jaar meteen al weer met een zeer sterke loonkosten- post beginnen. W erkgeversplan VNO en NCW maakten duidelijk dat zij bij hun mening blijven dat de prijsstijgingen in 1972 moeten worden beperkt van de verwachte zeven pro cent tot vijf procent en dat het daar door niet mogelijk is de reële in komens volgend jaar te verbeteren. Reeds zonder enige contracts loonstijging zit het bedrijfsleven al met een kostenpost van ongeveer vijf procent (overloop uit 1971 2,5 pet., incidentele loonsverbeteringen 2 pet. en sociale lasten 0,4 pet.). Niet temin zijn de werkgevers bereid de prijsstijgingen volledig te compen seren en wel per 1 januari en 1 juli. Uitgaande van een totale prijsstijging van 5 pet wordt dat tweemaal 2,5 pet. (op jaarbasis 3,75 pet.), waardoor de totale loonkostenstijging oploopt tot 8,75 procent. Daarbij moet volgens de werkgevers nog minstens 0,25 pro cent worden opgeteld voor het effect van meerjarige contracten en derge lijke, zodat er een loonkostenstijging ontstaat van ruim negen procent en dat is ten opzichte van 1971 (14 pet.) een beperking met ongeveer een derde. Beperking van deze omvang is noodzakelijk om voldoende effect te bereiken in de strijd tegen de inflatie, zo zeggen de werkgeversverbonden, die menen dat deze stap bovendien nodig is om in 1973 de prijsstijgingen te kunnen matigen tot de drie pro cent, die vrij algemeen (ook door de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra) aanvaardbaar wordt geacht. Effect op prijzen Volgens VNO en NCW is ook de mening van de vakbeweging, dat be perking van de loonkostenstijging met twee procent zal leiden tot een beper king van de prijsstijgingen met één procent, onjuist. Drs. Bakkenist: „De vuistregel van het Centraal Plan bureau is, dat het eerste jaar slechts een kwart van de loonsomstijging doorwerkt in de prijzen en in het daarop volgende jaar nogmaals een kwart. Dit betekent dat een beper king van de loonsomstijging met on geveer vier procent (zoals de werk gevers willen) in 1972 leidt tot een beperking van de prijsstijgingen met één procent. Daar komt dan in 1973 nog één procent bij". Hoe de werkgevers dan op 5 pet. prijsstijging in 1972 komen? De over blijvende één procent beperking wordt verkregen door de invloed van de verscherpte internationale con currentie en de conjuncturele situatie (minder mogelijkheid tot doorbere kening) en door aftrek van de invloed op de prijzen der hogere indirecte be lastingen, waartoe ook de vakbe weging zich bereid heeft verklaard. Ook het standpunt van de vak beweging, dat rendementsverbetering in de ondernemingen als gevolg van beperking aan het loonfront ten goe- beperking aan het loonfront ten goede moet komen aan de financiering van collectieve voorzieningen, onder vond scherpe kritiek van de werk geversorganisaties. „Als we de ge middelde loonsomstijging beperken tot ruim negen procent en de prijsstij ging zal vijf procent zijn, blijft er vier procent over. Bij een produktivi- teitsstijging van drie procent, zoals het CPB verwacht, zal er nog één procent ten laste van het rendement komen," aldus drs. Bakkenist. „Zelfs ons matigingsplan leidt niet tot ren dementsverbetering. Dat kan ook niet in een jaar, als we zien hoe de laat ste jaren de winsten voortdurend zijn gedaald." Gezonde verstand Zowel drs. Bakkenist als NCW-voor- zitter mr. P. M. H. van Boven toon den zich diep teleurgesteld over het mislukken van het matigings over leg in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Maar dins dag komen de voorzitters van alle betrokken centrale organisaties in een speciaal overleg bijeen, om na te gaan of er toch mogelijkheden voor een gezamelijke aanbeveling zijn. „Ik hoop dat dan het gezonde ver stand zal zegevieren," zei drs. Bakke nist, die meende dat het voor de vakbeweging „helemaal niet zo moei lijk is om een drastischer matigings plan aan haar achterban te verko pen, omdat steeds meer mensen tot het inzicht komen dat we de laatste jaren een geheel verkeerde weg zijn ingeslagen en dat loonstijgingen die door prijsstijgingen weer ongedaan worden gemaakt, geen enkele zin hebben." Mr. van Boven: „Overigens moeten we bedenken, dat het niet de taak van de centrale organisaties is om te onderhandelen. Dat is in het kader van de huidige loonpolitiek voorbe houden aan de CAO-partners. Wij kunnen het volk alleen maar voor rekenen wat de gevolgen zijn als wij op de ingeslagen weg doorgaan." Drs. Bakkenist: „En als men niet naar ons wil luisteren, dan zullen we wel zien, waar we in 1972 terecht komen, maar dan kan men ons niets meer verwijten". Verdeeldheid In het kamp van de vakbeweging, dat zich tot dusver eensgezind heeft geschaard achter het loonmatigings plan van de drie vakcentrales, is inmiddels verdeeldheid gekomen. De bij het Nederlands Katholiek Vak verbond aangesloten Unie van be ambten en hoger personeel noemt in zijn gister verschenen orgaan dit plan onaanvaardbaar omdat het „duidelijk discriminerende elementen inhoudt voor beambten en hoger personeel." Volgens de unie is de reële inko mensvooruitgang voor de laagst be taalden in de afgelopen twaalf maan den ongeveer vijf procent geweest. En voor de middengroepen slechts l'/s procent „De suggesties van de vakcentrales voor een nieuwe nivel leringsronde wekken bij ons de in druk dat de moeilijke economische situatie wordt gebruikt om tot ver dere herverdeling van de inkomens te geraken," aldus de Unie, die ook tegen het huidige prijsindexerings- systeem en tegen een niet-doorgaan van de inflatiecorrectie is. Prins Claus heeft gisteren de herdenking van het 10-jarig bestaan van het centrum Kontakt der Kontinenten by- gewoond. Bij zijn aankomst werd de Prins begroet door een meisje in Tanzaniaanse klederdracht, Vicky Nyirenda. Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG Prins Claus vindt, dat de rijke landen bij het geven van ontwikkelingshulp aan arme landen wat meer begrip voor andere culturen moeten tonen. „Ik huiver wanneer ik de neiging bespeur, dat men andere landen en volkeren met onze maatstaven wil meten, in de mening, dat wij moeten en kunnen uitmaken, wat goed voor hen is," zei prins Claus gisteren in Soesterberg bij de viering van het tienjarig bestaan van het centrum Kontakt der Kontinenten in Soester berg. Dit instituut houdt zich vooral bezig met het organiseren van cur sussen en werkweken over de missie- en ontwikkelingsproblematiek. De prins riep de inwoners van de rijke landen op bereidheid te tonen „tot meer begrip voor de zelfontwik keling van culturen, die vaak wel, technisch-wetenschappelijk ten ach ter zijn, maar daarom nog geenszins1 geestelijk en moreel en uit een oog punt van menswaardigheid minder behoeven te zijn." Aalmoes Voor de komende lente en zomer is het Italiaanse confectiemodel op deze foto. Het is een broekpak van gespikkelde crêpe met een enorme kraag van organza, versierd met een witte corsage van lelietjes van dalen. De ontwikkeling van de derde we reld zal volgens prins Claus niet in de eerste plaats financiële offers van ons vragen. „In een gezellig wedstrijd- programma centen vergaren is leuk. Bovendien zijn ze nodig ook. Maar als het daarbij blijft, is het niet meer dan een aalmoes, gedeponeerd in het centenbakje van de bedelaar. Zich bezig houden met de toestanden en verhoudingen in de wereld, daarbij respect opbrengen ook voor het in zicht van de ander, voor het recht van ontplooiing tot zijn persoonlijk heid, is veelal een moeilijker presta tie," zo zei hij. Voor de pogingen van Kontakt der Kontinenten om dat mondiale denken sterker te maken moet iedereen vol gens de prins dankbaar zijn. „Een van de grote en existentiële uitdagin gen voor dit Europa in de wereld nu is een begrijpend en wederkerig hel pend kontakt der kontinenten," vond hij. De term „derde wereld" bracht prins Claus op een vergelijking met de opkomst van de derde en de vier de stand. „Deze derde en vierde stand zijn op het toneel van de geschiedenis verschenen volgens hun eigen wetten en inzichten. Zij hebben uiteindelijk een verrijking van de samenleving tot stand gebracht, hoewel onder bloed en tranen", zei hij. Volgens hem moet geprobeerd worden de in tegratie van de „derde wereld" tot stand te brengen voor de bloed en tranen brengende oorlogen en revo luties. Op welk ogenblik het begonnen is, weet ik niet. Gisteravond echter ontdekte is het. Een telefoontje. Net op het ogen blik, dat ik met een zucht mijn mantel»uittrok en met luide stem verkondigde nu „de hele avond niks meer te doen.J' Uit de hoorn een opgewekte stem, die heel vrolijk en joviaal riep, dat Karei er was. Karei.... welke, wie, waai? Maar als ze zo argeloos vertrou welijk aannemen de enige Karei ter wereld voor je te zijn, dan heb ik niet zo snel de moed om zulke vra gen te stellen. Laten doorpraten is het beste, de identificatie komt dan meestal wel. Ik deed dus joviaal terug met: „Hallo die Karei... „dan de pauze no dig voor hem om in te vallen. Hij deed het: „Zeg om kwart voor acht is de auto er...." I Ik haalde opgelucht adem. Een verkeerde verbinding was mij even als zijn auto onbekend.... Een auto had ik zeker niet besteld. „Sta je klaar?", riep de opgewekte stem. „Nou, nee....", aarzelde ik me af vragend hoe dit pijnlijk misverstand op te lossen. Karei werd opeens scherp. „Maar je hebt het beloofd! Ik stond er bij toen je het in je agenda schreef. Je kunt ons nou niet in de steek la ten..." In wilde haast probeerde ik mijn tas te grijpen, net onder handbereik. Agenda eruit. De blaadjes haastig om en Karei ondertussen zoet hou den. Geen auto, geen Karei op de avonduren.... „Sorry" loog ik, „Mijn agenda. iken toen opeens schoot het mij te binnen. Een vluchtige ontmoeting, een uitnodiging, een afspraak, inder daad hij heette Karei en we zouden met een paar anderen over een of ander in de verre toekomst te ge beuren jubileum gaan praten. En dat zou vanavond zijn. Maar hoe ter wereld kon mijn agenda- avond dan blanco zijn? Nog een blaadje om en daar stond Karei...! Een week later. En onder Karei op de volgende dag weer een afspraak- die vaag in mijn hoofd hing met de associatie echter dat er toch over november gesproken was.... Bliksemsnel Karei gesust en be loofd te komen, met dank voor het zenden van een auto.... Toen heel de lieve lange week uit pluizen, en morgen en overmorgen en de week na de volgende week.... Wat hoorde in welke week thuis? Het schamele uur, dat mij restte, doorgebracht met telefoontjes her en der, aldoor met hetzelfde stomme verhaal, dat ik me vergist had bij het blaadjes omslaan in mijn agenda en alle weken nu verstrengeld lagen tot een moeizaam te ontwarren knoop. Toen de auto voorreed was de agenda een zee van doorhalingen en herschrijvingen. Een aantal men sen zullen hoofdschuddend aan dat rare mens gedacht hebben. En dat alleen omdat die agenda van dat ragdunne papier heeft en ik die altijd zo praktisch licht van ge wicht gevonden heb Ook lrnndel De voorzitter van Kontakt der Kontinenten, dr. ir. D. B. W M van Dusseldorp, zei in zijn openings woord, dat het westen zich van zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van de ontwikkeling van de derde-wereld niet kan afmaken met het schenken van 1 of 2 procent van het nationaal inkomen. Hij roemde de vrijgevigheid van het Nederlandse volk, maar zei soms niet aan de indruk te ontkomen, dat men de giften ziet als een afkoopsom van een zeker schuldgevoel. De arme landen hebben niet alleen hulp, maar vooral ook handel nodig. Dat bete kent dat er verregaande wijzigingen in belangrijke economische sectoren in onze maatschappij nodig zijn. Boe ren zullen de produktie van sommige voedingsmiddelen moeten staken. Arbeiders in de textielindustrie zullen elders werk moeten zoeken. De bereidheid om dergelijke ingrijpende veranderingen door te voeren, kan al leen door een uitvoerige voorberei ding door onderwijs, vormingswerk en alle communicatiemedia tot stand worden gebracht. Op dit terrein ho pen wij een steentje bij te dragen, zo zei dr. Van Dusseldorp. Benoemd: Aan de RU te Leiden tot lector in de geschiedenis van de oud christelijke kunst dr. P. P. V. van Moorsel; tot lector in de radiologie dr. J. D. Mulder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7