Mobilofoonnet voor primeur voor ons taxi's land Brielle laat z jaar oude Geuzen binnen Sensationele ontdekking van mysterieuze muur Met onzichtbare knoj p di irecl te verl )indi ing met centra le Afgescheiden staf mag tijdelijk in pand blijven In Rotterdam miljoen op tafel voor betere beveiliging chauffeurs Stakingsfonds vindt staken tegen vuile lucht goed MOB - moeilijkheden in Leiden Dieven namen brandkast mee Bevoegdheden voor commissarissen OPGRAVINGEN IN DELFT IN 1872 WAS HET FEEST DER INNEMING NOG EEN NATIONALE GEDENKDAG VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 ROTTERDAM Omdat Rotterdam met de dag crimineler wordt en om je taxichauffeurs beter tegen misda dige elementen in de samenleving te beschermen gaat de Taxi Telefoon Centrale de vijfhonderd taxi's, die in de Maasstad rijden, op een totaal nieuw mobilofoonsysteem aansluiten. Bij de invoering van het nieuwe net hebben niet alleen veiligheidsoverwe gingen een belangrijke rol gespeeld, maar ook is men van mening, dat de intermenselijke verhoudingen binnen bet bedrijf beter gediend worden. De chauffeurs zijn directer bij de centrale betrokken, waardoor gevoe lens van achterdocht met betrekking tot het in vakkringen bekende "scheppen" teruggedrongen kunnen worden. Voor het nieuwe systeem, dat waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar in gebruik kan worden genomen, heeft de TTC één miljoen zuiden op tafel gelegd. UNIEK Het nieuwe mobilofoonsysteem, zoals dat door de TTC straks gebruikt wordt, is uniek voor ons land. Welis waar kent men ook in de hoofdstad bijzonder perfecte mobilofoonnetten, maar bij de ongekende uitgebreidheid het Rotterdamse net compleet met noodomroep en identificatiegever kan men zeker van een primeur van de TTC spreken. Rotterdam wordt verdeeld in vijf wijken, die corresponderen met een vijftal kanalen op de Mobilofoon. Het is nog mogelijk om later de kanalen- schakelaar uit te breiden tot tien ka nalen. Het kan pas later in de prak tijk nader bestudeerd worden of dit wel of niet noodzakelijk is. De mobi lofoontafels worden uitgerust met een speciaal bedieningsgedeelte voorzien .•an dertig drukknoppen. De mobilo- fonist heeft de mogelijkheid per taxi selectief op te roepen. De geprogram meerde code van deze taxi wordt al leen door die wagen ontvangen, die wordt opgeroepen. Wanneer een taxi chauffeur in moeilijkheden is, kan de mobilofonist een zogenaaVnde groeps- oproep geven, waardoor alle luidspre kers in alle wagens worden geopend. Bijzonder hoopvol belooft ook "de rust" te worden, waarin de klant ver voerd wordt. Moet nu de chauffeur de luispreker open laten staan om al le gesprekken en opdrachten van de centrale te kunnen volgen, straks zal dit niet meer nodig zijn. Dat betekent, dat het straks voor de klanten heel wat aangenamer en geriefelijker wordt om in een taxi te rijden. Niet meer de schijnbaar baby- Ionische spraakverwarringen, verzui pend in geruis, die hij nu over het moede hoofd moet laten komen. Op het bedieningsgedeelte in de auto wordt door middel van een lampje aangegeven of het kanaal bezet is. Zodra het lampje uit is, kan in dien de chauffeur dat wenst de centrale oproepen. Zijn taxinummer wordt dan automatisch door de zoge naamde identificatiegever zichtbaar op de mobilofoontafel in de Centrale en tegelijkertijd wordt de luidspreker in zijn auto automatisch geopend. De invoering van het nieuwe mobi lofoonsysteem betekent ook een ver hoogde veiligheid voor de taxichauf feur. „De criminaliteit in Rotterdam, vooral in de nachtelijke uren, neemt bedenkelijke vormen aan", zo vertel de ons de heer R. J. Verhave, direc teur van de TTC, die zijn relaas staafde piet verschillende voorvallen, waarvan de taxi-chauffeur het slachtoffer werd. „Regelmatig komt het voor, dat zeelieden bij het einde van de rit niet kunnen betalen en zet dan maar uit het hoofd om even naar de kapitein van het schip te gaan om te overleg gen, want een Ghanese, Noorse of welke nationaliteit dan ook, groep matrozen wacht de chauffeur boven op en wanneer men er dan alleen met een nat pak afkomt, mag men nog van geluk spreken." Ook de binnen stad van Rotterdam, met name rond de West Kruiskade, wordt in de laat avondlijke en nachtelijke uren bij zonder gevaarlijk. In alle vijfhonderd taxi's van Rotterdam wordt nu een voor de passagier volledig onzichtba re knop bevestigd. Mocht de nood aan de man komen, dan kan de chauffeur door een onbe duidende en niet de aandacht trek kende handeling zich onmiddellijk met de centrale, die door vijf mobilo- fonisten en vijf telefonisten bemand wordt, in verbinding stellen. De chef van deze centrale krijgt de bevoegd heid onmiddellijk maatregelen te ne men en in noodgevallen er een groepsoproep aan alle vijfhonderd wagens of een waarschuwing aan de politie van te maken. Uil LEIDEN De van het offi ciële Leidse MOB (Medisch Op voedkundig Bureau) afgeschei den staf van dr. J. P. Theuns mag tot 1 maart volgend jaar blijven in het huidige onderkomen aan Rijnsburgerweg in Leiden. Het MOB-bestuur eigenaar van het pand heeft hieraan evenwel de voorwaarde verbon den, dat de stafleden zich ak koord verklaren met hun ont- per 1 november. Ook zullen enkele kamers van h,et pand moe ten worden afgestaan aan het Leidse Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden volgende een „alternatief MOB" moet worden aangetoond alvorens er van subsidie sprake kan zijn. Het gevolg is dat na 1 november voorlopig wel de behan deling kan worden voortgezet van de 33 patiëntjes waarvoor subsidie wordt gegeven. Er blijft evenwel onzeker heid bestaan over de overige van de in totaal 60 patiënten van de staf van dr. Theuns. DELFT De Stichting Onafhanke lijk Stakingsfonds in Delft acht werkstaking 'n geoorloofd middel in de strijd tegen de milieuverontreini ging. Dit zegt het bestuur van de stichting in een open brief aan de hoofdbesturen en districtsbesturen in het Rijnmondgebied van NVV, NKV en CNV, naar aanleiding van hun verklaring van 4 oktober waarin de staking tegen de luchtverontreiniging wordt afgekeurd. „Werkstaking is het krachtigste middel van de arbeiders om verbete ring te brengen in de werkomstan digheden, waartoe schone lucht ook behoort. Bovendien is de milieuver ontreiniging niet een technisch pro bleem, waartegen staking zinloos is, maar een gevolg van de produktie- wijze in onze maatschappij", aldus schrijft de stichting. De stichting laakt voorts het besluit van de vakcentrales de stakende ar beiders van Gusto en Wilton-Fije- noord geen uitkering te geven. „Een beroep op ons fonds hebben zij deze keer bewust niet willen doen, maar in de toekomst zal de stichting, in het kader van de steun aan „milieu-sta kingen", tot uitkering overgaan, als de vakcentrales die weigeren." De Stichting Onafhankelijk Sta kingsfonds is naar aanleiding van de Rotterdamse havenstaking eind vorig jaar opgericht in samenwerking met de bond van wetenschappelijke ar beiders. De eerste aanzet tot het fonds werd gevormd door de ƒ400 uitkering van een aantal medewer kers van de Technische Hogeschool te Delft, die zij in het fonds hebben ge stort. DEN HAAG Vorige maand zijn er zo'n 3500 huizen méér gereed geko men dan in september 1970. Het wa ren er 13.285 tegen 9.821 vorig jaar. Dezelfde maand zijn er bijna 15 000 woningen in aanbouw genomen tegen nog geen 13.000 in septemtfer 1970. Zo ging het vierhonderd jaar gele den toe, zo was het dit jaaren zo zal het ook 1 april 1972 weer zijn, als Brielle zijn vierhonderdjarige inneming herdenkt. De Geuzen heb ben de poort in brand gestoken en gerammeid en komen als overwin naars het stadje binnen. REIMERSWAAL Inbrekers heb ben in de nacht van woensdag of donderdag uit het gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen een brand kast weggehaald, inhoudende 6.000. De daders verschaften zich toegang via het raam.' Zij verlieten het gebouw door de voordeur. De dader moet op de hoogte zijn ge weest met de situatie. De kassier had juist de gemeentelijke belastinggelden geïnd. De dieven hebben de safe naast de brandkast, die vol met waardepa pieren zat, ongemoeid gelaten. DEN HAAG Dezer dagen wordt ,het Koninklijk Besluit afgekondigd, waarbij de commissarissen der Ko ningin de bevoegdheid krijgen maat regelen te treffen om de luchtver ontreiniging tegen te gaan. De com missarissen kunnen dan bedrijven en inrichtingen tijdelijk sluiten of het gebruik van bepaalde brandstoffen verbieden. Ook kunnen zij maatrege len nemen t.a.v. het verkeer. Deze bevoegdheden zijn vastgelegd in een aantal artikelen van de wet op de luchtverontreiniging, die in verband met de situatie in het Rijn mondgebied versneld worden inge voerd. Tevens worden daarin de dwing- en strafbepalingen en de ambtelijke bevoegdheden t.a.v. de in spectie geregeld. DELFT Ruim twee jaar heeft het „Deelgenoot schap Opgravingen Altena" gewerkt aan het blootleg gen van de fundamenten, die enkele honderden jaren geleden overgebleven zyn van het Kasteel Altena. De opgravingen vinden plaats aan de weg naar Rtfswijk, op het terrein van de Kon. Gist- en Spiritusfabriek. Er ligt een voorstel van het deelgenootschap om het gebied, waarbinnen de muurresten zich bevinden als ontspanningsoord in te richten. Het zou dan naast de archeologische waarde die het al bezit, tevens van praktisch nut kunnen gaan zijn voor personeelsleden, en eventueel anderen, van de Gistfabriek. Er zijn belangrijke ont dekkingen gedaan sinds de gedenkwaardige eerste werkdag in oktober 1969, waarop reeds een deel van de fundering werd gevon den. Het meest heeft de on derzoekers de vondst van een stuk perkament in op winding gebracht. Ene Flo- ris, of Joris, van Egmond, legt hierin een schuldver klaring af. Er werden méér namen in het geschrift ge vonden, die weer nieuwe aanknopingspunten opleve ren; juist van belang, omdat bij de grote brand van 1536, een vijftigtal jaren voordat het perkament geschreven werd, alle archiefstukken van het stadhuis vernietigd waren. Een tweede, zeer sensatio nele, ontdekking is het aan treffen van een muur, al thans de fundamenten daar van, rond en gedeeltelijk onder een aanliggende boer derij. Het is nog niet be paald wat daarvan de oorsprong kan zijn. Overi gens zal er met het opgra ven van die resten nog tot volgend jaar gewacht wor den, als de werkgroep denkt zijn huidige onderzoekingen voltooid te hebben. De intocht van de Geuzen in Den Briel in 1572 is immers de grondslag geweest voor een vrije Nederlandse staat, en is dat niet een nationaal feest waard? Am- Dit standpunt van het MOB-bestuur Werd bekend gemaakt tijdens een langdurige vergadering, die de staf "an dr. Theuns en een delegatie van ouders hebben gehad met ambtenaren "an het ministerie van volksgezond heid. Het conflict tussen de staf van dr. «ieuns en het MOB-bestuur dateert 1969. Toen ontstonden er moei lijkheden omdat de toenmalige direc tor dr. Theuns de diensten van het MOB op het gebied van de geestelijke jjttondheidszorg meer wilde uitbrei- "*n dan het bestuur toestond. Sinds tijd leidt de staf van dr. Theuns •^n afgescheiden bestaan naast het •officiële MOB", waarvoor mevr. dr. J. Frets als nieuwe directrice werd aangesteld. Ha afloop van de besprekingen wnde dr. Theuns zich somber ge hemd. Hij vertelde dat het gesprek W'as vastgelopen op de eis van het de partement dat eerst de behoefte aan (Van een onzer verslaggeefsters) BRIELLE We schrijven 1 april 1872. Driehonderd jaar geleden verloor Alva zijn bril, en Den Briel viert dat feit uitbundig. Koning Willem III komt een kijkje nemen, er wordt gedanst, gezongen, gegeten en gedronken. Maar niet alleen Den Briel viert feest. Het hele land uit zijn vreugde over de driehonderdjarige herdenking van de inneming. Het is een nationale gebeurtenis, van Veendam tot Brabant, van Den Haag tot Arnhem wordt de vlag uit gestoken, gaat vuurwerk de lucht in. Een oranje aanplak biljet van de gemeente Maassluis roept op: „Ook gij, Inge zetenen van Maassluis, gij zoudt niet willen dat Uwe vade ren zich zouden moeten ergeren over Uwe laauwheid en onverschilligheid omtrent dat, wat in de gevolgen hen heeft grootgemaakt en U tot heden ten zegen strekt". En, even verderop: /;Versiert, verlicht uwe woningen". sterdam organiseert een „histori- schen allegorischen optocht" van honderden meters lengte, De Veendammer Courant komt met een „Feestnommer" uit. Een ver slaggever van het Weekblad voor Voorne, Putten, Overflak- kee en Goedereede schrijft: „Alle woningen hebben hier haar feestkleed aan". En de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant vermeldt, in een oranje guirlan de: „Ja, feestvieren zal het Vader land. Is er ook op aarde gelukkiger plekje dan ons Vaderland? Welvaart woont er, beschermd door wet en or de. Veilig is ieder zijn huis en erf. Geen dwang dan Van het recht". En „Laat wapperen de geliefde kleuren, blij, dankbaar, jubelend volk! Laat stralen het licht, laat schitteren het vuur, ter eere der Geuzen, der Oran jes, der Helden. Viert de vreugde den teugel". Zuiden Alleen in het zuiden wordt de teu gel niet gevierd. In Maastricht han gen slechts bij enkele rijksambtena ren en bij acht protestanten vlaggen uit. In Boxmeer hebben twee daar woonachtige leden van de eerste ka mer voorbeeld tot algemene onthou ding van feest gegeven. En in Venlo heeft de burgemeester zelf zijn vlag binnen gehouden. Over deze verdeeldheid schrijft de Daily Telegraph (want ook het buiten land toonde belangstelling voor het „nationale Nederlandse evenement"): „Evenals in Engeland zijn er dus ook in Holland lieden die bovenal katho lieken en eerst dan, of in het geheel niet, vaderlanders zijn". En ook de Kölnische Zeitung heeft aandacht voor de achtergronden: „Men heeft het feest van 1 april doen voorkomen als een confessioneel feest, als het feest van de overwinning van het pro testantisme over het katholicisme." NympK We schrijven nog steeds 1 april 1872. Koning Willem III legt de eerste steen voor een nationaal gedenkte ken, dat een symbolisch vrijheids beeld moet zijn, voorstellende de Maasnymph, met haar linkerhand wijzende naar de Maas, vanwaar 1 april 1572 de vrijheid kwam. Maar voordat hij die eerste steen kon leg gen was er al veel te doen geweest om dit beeld, een ontwerp van de beeldhouwer Koelman. Want het ge waad van de nymph was (in het vuur van het wijzen naar de Maas?) ge deeltelijk van haar schouders gegle den, en een dergelijke nonchalance vond niet in aller ogen goedkeuring. Het roomskatholiek deel van Briel le toch al niet al te enthousiast hield zich geheel afzijdig van de dis cussies rondom het al of niet plaatsen van het gedenkteken. Gereformeerd Den Briel koos een eigen monument: een gereformeerd Weeshuis in de Voorstraat. Maar met de Nymph alleen kan men niet volstaan op een driehon derdjarige herdenking. Er komt nog een nationaal monument: het Asyl voor Oude en Gebrekkige Zeelieden, een soort bejaardentehuis. De burge rij laat het echter afweten. Zij brengt niet meer dan ƒ42.861 op. Te weinig voor een gebouw met twee vleugels, zoals het plan wil. Pas in 1874, na een genereuze gift van ene mr. Alexander Verhuell, is er genoeg geld voor het hele huis. In 1875 zal het worden ge opend. Vierde eeuwfeest We schrijven 21 oktober 1971. Weer is Brielle bezig met de geschiedenis der Geuzen en hun triomfen. Want inmiddels zijn weer bijna hon derd jaar verlopen, en het vierde eeuwfeest staat voor de deur. De stad maakt zich weer op voor een mani festatie. „Zo uitgebreid als in 1872 vieren we het niet, dat kan tegenwoordig niet meer", zegt burgemeester H. van Es. „Maar het idee van een blijvende herinnering willen we wel overne men". Het zullen ook in 1972 twee projecten zijn: het carillon, en de stadswallen. Het carillon van de Catharijne-to- ren wordt gerestaureerd en uitge breid tot bijna vier octaven. Op 1 april zal stadsarchivaris J. Klok als beiaardier voor het eerst het dan vol ledige Hemony-carfllon bespelen. Ook de uit 1700 daterende stads wallen zullen 1 april een belangrijke rol spelen. Met enig ceremonieel zal dan de eerste spade in de grond wor den gestoken voor restauratie. „Veel problemen zal dit niet opleveren", meent burgemeester Van Es, „de wal len zijn zo goed als ongeschonden, het grachtenstelsel is nog intact. Boven dien krijgen we er na restauratie zo'n twintig hectare openbaar groen bij, behorend bij het recreatieschap Oude Maas. Ervaring Uiteraard gaat de eerste april ne gentienhonderdtweeënzeventig verder ook niet onopgemerkt voorbij. In de loop van de jaren heeft Brielle heel wat ervaring opgedaan met integrale heropvoeringen van de inneming der stad, compleet met uitjouwingen van pseudo-Spanjaarden, tot in détails verzorgde verkleedpartijen en versie ringen van huizen. De laatste tijd nam het enthousiasme van de bevolking volgens sommigen wat af, maar een viereeuwenfeest zal jong en oud wel tot grootse daden moeten inspireren. Een feest als in 1772 zal het wel niet worden, toen als klapstuk-van- de-dag 's avonds tijdens een over vloedig maal de kop van Alva in run- dervet op tafel stond te pronken. Maar een kermis kan er toch wel af, evenals een concert in de Catharijne- kerk dat uitsluitend door Briellena- ren wordt verzorgd. En een tentoon stelling komt er, over „de helden van het eerste uur in 1572", een tentoon stelling waarop bijvoorbeeld de com plete correspondentie tussen Bossu en Alva te lezen zal zijn. Kortom: Brielle zal weer van zich doen horen, de eerste april van het volgend jaar. De vlootvoogd der geuzen zal weer geen akkoord ken nen, en de burgers baat geen tegen stand meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5