Bescherming tegen kernaanval op ons land is zinloos Woningtekort veel groter de cijfers blijkt" uit De Brauw: Studiebeurzen niet tussentijds omhoog 2 moderne theeglazen L___i Wxon ook naar Rapport werkgroep technische hogeschool Twente: lidden-Oosten? -p* -m Eiken voor de bijl ondanks protestactie bon Vrije Volk Arnhem door NV Audet overgenomen :tober DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 TEL AVIV (AFP) President Ixon zal mogelijk aan een van zijn mende reizen naar Peking en Mos- ieen bezoek aan het Midden-Oos- koppelen, zo meldde de „Jerusalem rt" vandaag, „betrouwbare kringen" erend. Volgens de correspondent voor Ara- sche aangelegenheden van het blad de mogelijkheid van zo'n bezoek op l ogenblik by het Witte Huis en het aerikaanse ministerie van buiten- idse zaken in studie. Het State Department zou er posi- if tegenover staan op basis van pporten van de Amerikaanse am- ssades in het gebied, die zeggen dat en wat gunstiger over de Ameri- uise regering begint te denken. Of bezoek doorgaat zal volgens de •usalem Post" grotendeels afhan- i van het welslagen van de Ameri- anse pogingen om een tussentijds koord over heropening van het lezkanaal te bewerkstelligen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gevolgen van een beperkte aanval met kern wapens is voor Nederland desastreus. Deze gevolgen zijn niet te beperken door de bouw van speciale fallout-schuilkelders. Voort zetting van het bouwprogramma voor deze kelders is zinloos. Nederland is militair niet te verdedigen. Een diepgaande bezin ning over de veiligheidsvraagstukken en de mogelijkheden van alternatieve verdediging is zeer noodzakelijk. Tot deze conclusies komt een werk groep van de technische hogeschool Twente in een nog niet gepubliceerd rapport „de onmogelijkheid van de militaire verdediging", waarin de gevolgen van een beperkte kernaan val, zoals die ook door de Nederland se overheid mogelijk wordt geacht, zijn geanalyseerd. De werkgroep meent dat de revo- ROTTERDAM Het woningtekort is in werkelijkheid vele honderdduizenden huizen groter dan officieel wordt aangenomen. Dr. ir. H. Priemus, directeur van het research instituut voor de woningbouw, heeft dit gisteren gezegd op de tweede dag van het congres „Bouwen aan en in de maat schappij" in het Bouwcentrum in Rotterdam. De werkelijke woningnood wordt folgens dr. Priemus verhuld door de volgende factoren: Volwassenen, die niet gehuwd Zijn, blijven in het algemeen in het ouderlijk huis „hangen". Slechts eep teer gering aantal van hen wordt als woningzoekende geregistreerd. Wan neer elk van hen recht zou hebben op een zelfstandige woning zou de wo- lingbehoefte van ongehuwde mannen tijgen van 59.400 naar 866.900 en nor ongehuwde vrouwen van 109.500 baar 694.600. Met krotten wordt bij de vast- ttelling van het woningtekort geen rekening gehouden. Wanneer deze oiet als woonruimte zouden worden aangemerkt zou het kwantitatieve woningtekort ruim dertig keer zo groot zijn. Inwonende gezinnen worden «lechts voor een gering deel als wo ningzoekende aangemerkt. Het woningtekort is er de oor zaak van dat huwelijken worden uit gesteld. Zou dit niet het geval zijn dan zou het tekort veel groter blijken te zijn. Deze factoren, die men geregeld on der de naam „gezinsverdunning" als excuus tegenkomt voor onverwachte tegenvallers, zullen ook in de toe komst voor een belangrijk woningte kort blijven zorgen. Betere prognoses zijn dus nodig „om de serie prognose blunders die een reeks van ministers op grond van officieel cijfermateriaal heeft gemaakt, te reduceren", aldus dr. Priemus. Naast dit enorme officieuze tekort signaleerde hij bovendien „een on rechtvaardige verdeling van het te kort, waarbij de beter gesitueerden zich in een woningnoodvrije situatie kunnen wanen dank zij d esubsidies waarvan vooral zij profiteren, maar waarbij de minder draagkrachtigen onevenredig veel betalen en slecht wonen, zonder enig reëel perspectief op een flinke verbetering". Andere aanpak Om aan deze misstand een eind te maken en om te komen tot een wer kelijke opheffing van het tekort be pleitte de heer Priemus een geheel andere aanpak van de volkshuisves ting. De woningbouwmarkt zou ge heel beheerst moeten worden door de overheid of door een daartoe in het leven te roepen non-profit-organisa- tie op precies dezelfde wijze zoals nu de gezondheidszorg, het basis-onder wijs en de waterleiding. In deze con structie zou iedereen een vast percen tage van zijn inkomen dienen te be talen. Nationaal plan Ook de president-directeur van het Bouwcentrum, ir. J. van Ettinger pleitte voor een andere aanpak van het volkshuisvestingsvraagstuk. In zijn visie is er een nationaal woning bouwplan nodig, gebaseerd op samen spel, samenwerking en participatie van alle betrokkenen. Hij deed de concrete suggestie om het BTW-tarief van de sociale woningbouw van het dure veertien-procents-tarief terug te brengen naar het goedkope vier-pro- cents-tarief. „Deze overheveling bete kent niet dat de bouwers goedkoper kunnen bouwen; vooral de bewoner zal er van profiteren. Het zou van een juist profijtbeginsel getuigen als tot deze stap werd besloten", aldus ir. Van Ettinger. Prof. J. Sittig vroeg vooral aan dacht voor de kwaliteit van de Woning en de woonomgeving. lutionaire verandering van de oorlog de laatste 25 jaar nauwelijks in ons denken en politieke besluitvorming is opgenomen. De werkgroep vindt dat de afschrikkingsgedachte en de stra tegie van de „flexible response" door de snelle ontwikkelingen geen be trouwbaar instrument meer zijn. „In formatie ondermijnt de betrouwbaar heid van deze afschrikkingsgedachte en wordt daarom als partijpolitieke manipulatie van de hand gedaan. Het denken over alternatieve oplos singen wordt hierdoor geblokkeerd en hoe begrijpelijk dit sociaal-psycholo gisch ook is, het vormt voor de toe komst een levensgrote bedreiging." Volgens het rapport zal slechts een veranderde publieke opinie kunnen bewerkstelligen dat de veiligheids problematiek een eerste prioriteit krijgt in de Nederlandse politiek. Onzekerheidsfactor De werkgroep valt met haar con clusies met name een rapport aan dat opgésield is door een ambtelijke com missie schuilgelegenheid. Deze com missie komt tot de conclusie dat een ranva'. met 24 bommen van totaal 8 megaton op Nederland 3,4 miljoen doden en zieken zou veroorzaken en dat dit aantal tot 2,6 miljoen kan worden teruggebracht als er speciale fall-out-schuilkelders aanwezig zijn. De Twentse werkgroep meent dat de ze conclusie door geen enkel feit wordt gestaafd. „Het verschil tussen het aantal do den en gewonden bij speciale schuil kelders en bij bescherming in huis is dermate klein dat de onzekerheids- factor in deze berekeningen waar schijnlijk groter is." De werkgroep vraagt zich af in hoeverre binnen de Bescherming Bevolking enig realis tisch inzicht bestaat in het effect van kernwapens, zij wijst hierbij op een verklaring van de chefstaf civiele verdediging, generaal-majoor E. R. d'Engelbronner die in 1969 zei: „dat na een aanval op Nederland met 25 kernwapens, met een totaal vermogen van 76 megaton, slechts 10 procent van het land ernstig of totaal ver woest zal zijn. De werkgroep komt in haar studie over twee mogelijke aan vallen tot geheel andere conclusies. Rotterdam Een aanval met een 20 megatonbom op Rotterdam, belangrijk doel als aanvoerhaven, zal de eerste week 5,5 miljoen doden en 1 miljoen gewon den opleveren. In de gehele Randstad en gedeelten van Utrecht en Brabant zal een groot deel van de gebouwen branden. Een aanzienlijk deel van de Randstad wordt verwoest, in het wes ten en zuid-westen van Nederland ontstaan grote overstromingen en een aanzienlijk deel van de overlevende Nederlandse bevolking zal stralings- ziek zijn. Een aanval met 20 kleinere 200 ki- loton bommen alsmede een 2 megaton bom op Rotterdam zal in een week 5.7 miljoen doden, en haast 1,5 mil joen gewonden veroorzaken. Na 2 maanden stijgt het aantal doden tot 6 miljoen en het aantal gewonden tot 1.8 miljoen. Getuigenis (7) Met volle vrijmoedigheid heb ik adhesie betuigd aan de opstellers van het Getuigenis aan de gemeente van Jezus Christus. Deze adhesie houdt niet in, dat ik elk woord en elke zinsnede zo zou hebben geschreven als de opstellers hebben gedaan. Mijns inziens had het Getuigenis aan kracht gewonnen, wanneer het nog scherper en per soonlijker gericht was geweest. Ondanks deze (opbouwende) kritiek ben ik toch verheugd over dit Getui genis. Het is dan ook jammer dat de drie predikanten Talsma hebben ge meend openlijk te moeten schrijven: „Naar onze mening wordt in dit stuk de verzoening veel te algemeen ge steld n.l. onze zonden zijn vergeven en onze schuld is verzoend". Blijkens het Getuigenis wordt hier mede echter helemaal niet een soort algemene verzoening bedoeld, maar wordt het Heil dat van God is en komt benadrukt tegenover de ver zoening als menselijk werk! Zie pa ragraaf III. Een tweede bezwaar van genoemde predikanten is: deze theologie, dit gebrek aan onderscheiding komt ook naar voren in de stelling dat de Heilige Geest de verzoening tot leven de werkelijkheid maakt. De Heilige Geest maakt dan niet deelachtig aan de verzoening, maar maakt de ver zoening bewust". Ik heb het Getuigenis gelezen en herlezen, maar deze gedachtengang heb ik niet gevonden. Er is geen sprake van „niet deelachtig maken door de Heilige Geest". Er staat n.b. letterlijk aan het einde van para graaf III: „Het is de Heilige Geest die door middel van de prediking, langs de weg van wedergeboorte, ge loof en bekering de verzoening tot levende werkelijkheid maakt Ik spreek de hoop uit dat de ge noemde predikanten het Getuigenis zullen herlezen en zich van hun ge uite bezwaren zullen distantiëren. Wij hebben als één man schouder aan schouder te staan in de strijd tegen de modernistische theologie en predi king. Rotterdam P. Buitelaar Breznjew wil met Parijs „vriendschapsverdrag" PARIJS (UPI) De Russische par tijleider Breznjew zal Frankrijk een „vriendschapsverdrag" aanbieden, als hij dat land volgende week zal bezoe ken, maar de Fransen zien tot op he den meer in een „samenwerkings overeenkomst". Dit is gisteren uit re geringskringen in Parijs vernomen. Een politieman staat onder een van de eiken aan de Boulevard in Zeist, die door een jongen is „bezet". Van een onzer verslaggevers ZEIST Een met spoed uit de grond gestampt actiecomité van Zeister jongeren heeft gisteren tevergeefs getracht te voor komen, dat zestig oude eiken aan de Zeister Boulevard werden ge kapt. De bomen moesten voor de bijl in verband met de recon structie van de Boulevard en de riolering. Het actiecomité „De boom in" ging gisterochtend, toen de elektrische zaag in de eerste boom werd gezet, meteen tot tegenactie over. Een groep (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Brauw (wetenschapsbeleid) is niet van plan de rijksstudietoelagen voor het jaar 1971-1972 tussentijds nog een keer te verhogen in verband met de stijging van het prijs-indexcijfer. Mr J. W. Masman (P.v.d.A.) vraagt dit in een motie, die hij gisteren gedurende zijn interpellatie bij de Tweede Kamer indiende, nadat bleek dat hij de mi nister niet van de redelijkheid van zijn wensen had overtuigd. 21 doeleii Bijna alle grote industrieën en ste den in het hele land zullen niet meer bestaan, bosbranden zullen woeden in midden en oost-Nederland, in Oost- Groningen, Rotterdam, Zeeland en IJmond zullen grote overstromingen voorkomen. De werkgroep heeft zonder veel moeite 21 potentiële aanvalsdoelen over heel Nederland weten te noe men, onder meer luchtmachtbases (Leeuwarden, Deelen, Volkel, Wel schap, Gilze-Rijen) radar en NAVO- communicatiecentra (Appingedam, Havelte), hoofdkwartier Afcent in Brunssum en havens, sluizen, indus trieën, aardgascentra (Rotterdam, IJmuiden, Appingedam). Degevolgen in cijfers uitgedrukt hebben een onzekerheidsfactor van 20 prot ent, maar zo zegt de werkgroep, iii alle gevallen zijn de berekeningen aan de meest optimistische kant ge houden De werkgroep wijst erop dat haar studie de meest uitgebreide is, die ooit in Nederland is gehouden. „De analyses zijn essentieel voor de vraag of het gevoerde buitenlandse en mili taire beleid adequaat is ten opzichte van de realiteit van een oorlog met mogelijk gebruik van kernwapens." De werkgroep biedt haar informatie, ondanks de negatieve ervaring aan „in de hoop dat de geest van open heid groter is dan zij lijkt te zijn." Maar misschien is dit „wishfqll thin king". De heer Masman betoogde, dat de reële waarde van de toelagen als ge volg van de prijsontwikkeling is ge daald. Het maximum van de studie toelagen, rekende de heer Masman voor, moet nu niet 4.750 gulden be dragen maar 4.960. ..Geen sprake van", zo reageerde minister De Brauw, die als bewinds man in de Tweede Kamer debuteer de. De toelage wordt één keer per jaar verhoogd. De laatste keer was deze verhoging meer dan ooit tevo ren, namelijk 8,8 procent, terwijl de prijsstijging 7,6 procent bedroeg. De interpellant verweerde zich door erop te wijzen, dat de voorganger van minister De Brauw, de KVP-er Ve- ringa, als minister van onderwijs, wel eens tussentijds de toelage had ver hoogd. Dat gebeurde in 1969, toen in het bedrijfsleven de 400 gulden extra werd ontvangen. Het financiële kli maat was in dat jaar heel anders en toen was er sprake van een duidelij ke uitzondering, was weer het ant woord van de minister. De heer Mas man, vond echter, dat de minister met zijn weigering van de bestaande regeling afweek. Het debat ging gepaard met vele interrupties door de heer Masinan, zodat CHU-fractieleider J. Th. Melle- ma de voorzitter erop wees, dat het te gek werd. Toen de heer Masman even van dertig jongeren tussen de 17 en 25 jaar „bezette" een aantal bomen om te voorkomen, dat ze zouden wor den geveld. Gelijktijdig ging een de putatie van de actiegroep naar de Zeister wethoudster van openbare werken, mevrouw C. Kruyt-Verman om uitstel van het rooien te bepleiten, totdat deskundigen met name de bekende boomchirurg Copijn uit Groenekan een alternatief plan zouden hebben ontworpen voor de Boulevard. Mevrouw Kruyt ging daar niet op in. Zij stelde dat de beslissing de Boulevard te verbeteren langs de mocratische weg werd genomen. Het zou de gemeente teveel geld kosten de werkzaamheden uit te stellen. Verder bracht zij naar voren dat de meeste bomen niet gezond meer zijn. Ze zouden zijn aangetast door gaslek ken en inwerking van pekel. De ac tiegroep stelde dat de bomen voor het merendeel kerngezond zijn. Toen gistermiddag tegen half vijf de laatste bomenzitters naar beneden kwamen, stonden er langs de Boule vard nog twintig bomen. De bomen waarin jongeren zaten had men rus tig laten staan. Proces-verbaal Tegen alle bezetters is proces ver baal opgemaakt wegens verstoring van de openbare orde. Sommige be zetters die de strijd vroeg in de middag opgaven moesten volgens de actiegroep ruim zes uur in het po litiebureau wachten alvorens zij (met een bekeuring) naar huis mochten gaan. De actiegroep heeft voor vandaag afgezien van verdere bezettingsplan nen. later weer naar de microfoon snelde, en voorzitter mr. Van Thiel een af werend gebaar maakte, werd P.v.d.A- fractieleider Den Uyl kwaad. Een haastig fluister-gesprek, niet bestemd voor de handelingen, tussen voorzitter en oppositieleider bracht de oplossing. Het werd de heer Mas man toegestaan gedurende twee mi nuten in derde termijn het woord te voeren. Minister De Brauw week echter geen centimeter, gesterkt door de omstandigheid dat de meerderheid van de kamer de motie van de heer Masman vandaag zou verwerpen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: - bataait: O.par kwartaal par maand Alsbeloning voor mijn aktiviteit ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze flerant veertien dagen gratis. Mijn naam ^4— Als de herfststormen opsteken en het zo bar en boos kan zijn, dan keert altijd weer het beeld terug van een dorp, waar ik sinds een veertig jaar niet meer geweest ben. Misschien is het nu wel vol met torenflats en neonlicht, maar toen was het donker en alleen de pasto rie, waar overigens de burgemees ter woonde, had een echte boven verdieping. Verder waren het meer boerderijen of woninkjes met een vliering. Je kwam er me.t de bus uit Alk maar. Omdat het dorp niet mee deed aan zomer- en wintertijd, de be- zuinigingsmaartegel van de crisis jaren, was het altijd een hele rt- kenarij wanneer de bus vertrok en aankwam. Er was één weg die dwars door het plaatsje een streep trok om zo maar op te houden, zo dat een auto er nooit meer uitkwam aan de andere kant, maar draaien moest, liefst op het zanderig plein tje voor het raadhuis. want het volksvermaak, overigens alleen door mannen bedreven, was knikkeren. Knikkeren in een kuiltje. Dat deden ze op zondag, 's Maan dags kon je precies de kinderen er uit pikken, van wie de vader de verliezer was geweest. Het humeur bleek erfelijk. De herfststorm-herinnering kleeft voor altijd in mijn geheugen door het wondere natuurverschijnsel, dat er zich manifesteerde in de duister nis van storm en regen. Overal waren sloten, achter elk huis was een huuske boven het water. Ik weet niet of dit detail iets te maken heeft met het adembene mend wonder van die sloten. Dat pleintje moest zanderig zijn, Het water lichtte namelijk. Vu- rige randen langs de oevers, tegen rood aan en een gloed over het water alsof er ergens aan de hemel schijnwerpers achter een gouden gordijn lichtbundels uitstraalden. Langs het water de silhouetten van de lage boerderijen, de pronte huisjes, het heel oude raadhuisje, dat niet meer was dan een vier kante toren en de school als som bere kolos. Als de bus je afgeleverd had, meestal als enige passagier, want wie komt er 's avonds nog laat thuis als de volgende ochtend weer vroeg de koeien alle man en vrouwkracht eisen, dan stond je daar in de modder te glibberen, bang voor het water en ook vol ver wondering. Nooit^zo denk ik, heb ik het dorp zonder storm en zonder de lichtende waterranden gezien. Maar misschien is dat omdat het allemaal zo heel lang geleden, is. Van onze correspondent ARNHEM Het Vrije Volk Arnhem wordt per 1 januari a.s. of zoveel eerder als mogelijk is overgenomen door de NV Audet Nijmegen, welk concern o.m. het Arnhems Dagblad uitgeeft. Als gevolg hiervan gaan Het Vrije Volk Arnhem en het Arnhems Dagblad verdwijnen. In plaats van deze twee kranten zal één nieuwe krant voor Arnhem en omstreken worden uitgegeven, waar van de doelstelling wordt verleend aan „de waarden van christendom en humanisme." De naam van de nieuwe krant is nog niet bekend (gemaakt). In de nieuwe opzet is voor 106 van de 135 werknemers (redacteuren, ad ministratief personeel en grafische technici) behoud van werkgelegen heid aanwezig. De ondernemingsra den van de beide krantenbedrijven menen, dat met deze bundeling de belangen in het kader van de werk gelegenheid het beste zijn gediend. De vakbonden en de fusiecommissie van de SER betonen zich niet onte vreden over de gang van zaken. De nieuwe krant zal de strijd tegen de Arnhemse Courant met hernieuw de kracht moeten voortzetten. Een jaar of vijf geleden stak het Van der Loeff-concern in Ensohedé veel geld in de Arnhemse Courant, met het doel de andere dagbladen in die streek te overvleugelen. Maar tot dpsverre groeide het (Arnhemse) Vrije Volk harder dan de Arnhemse Courant. Pas begin De krantenconcentratie in het oos ten van het land is met deze verkoop nog maar aan het begin. Er zijn al vergevorderde besprekingen over de overname van de Graafschapsbode, het Achterhoekse dagblad dat 20.000 abonnees telt. Wegener drukt deze krant nu nog maar het Van der Loeff-concern schijnt in de onder handelingen de beste kaarten te heb ben. Er is bij de Graafschapsbode-re dactie al een personeelsafvloeiing gaande. Ook in Twente rommelt het. Er zijn besprekingen tussen Kluwer (Deven ter Dagblad) en Tijl (Zwolse Cou rant). Een van de consequenties zou zijn dat het verliesgevende Dagblad van het Oosten (kopblad van Kluwer) binnenkort al verdwijnt. De HW-redactie geeft in een com mentaar blijk van spijt over de kan sen die Het Vrije Volk in het verle den heeft gemist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7