FEUENOORD IMPONEERDE ;a Te angstig niet verder gestart Sparta gelijkspel Dinamo voor eigen publiek vernederd Kamerlid wil ee Sportfonds voo de top-amateuiisi Nederland achter China?: resolutie van Albanië WEINIG VAT DADENDRANG Uitslagen van EC-wedstrijden 12 DONDERDAG 21 OKTOBER BOEKAREST Hoe sterk is Fejjenoord eigenlgk? Toen in de voorbije transferperiode geen opvolger kon worden gevonden voor de Zweedse koningsschutter Ove Kindvall achtten pessimisten Feijenoord niet langer in staat een hoofdrol op het internationale vlak te vervullen. Coen Moulijn, zo heette het, werd stilaan te oud; Henk Wery was te weinig constant in zijn prestaties en van het trio kandidaten voor Kindvalls opvolging (Schoenmaker, Maiwald, Posthumus) was niemand van het vereiste niveau. Gisteren, zonder Kindvall, maar ook zonder Moulijn, scoorde Feijenoord niet minder dan drie keer, nog wel in een uitwedstrijd tegen de Roemeense kampioen in het kader van de Europacup. Overdreven? Als Feijenoord in het laatste half uur nog twee of drie goals meer had gemaakt tegen het aangeslagen, door eigen teleurgestelde publiek gehoond Dinamo, had nie mand dat vreemd kunnen vinden. En dat is eigenlijk het knappe van Feijenoord. Het ving de handicap van een zwak geachte aanval meesterlijk op, paste zich met medewerking !uan een versterkt middenveld aan een nieuwe situatie aan en bleek toch weer onaantastbaar. De zo vaak onderschatte Jansen schakelde Salceanu efficiënt uit. Bos kamp hield Dinu voor zich. Hasil had eei vrije opdracht en Van Hanegem mocht Nunweiler weer een lesje ge ven. Nunweiler, die ook na afloop in Feijenoords kleedkamer de Kromme n jg eens voor het destijds opgestuur de paar voetbalschoenen kwam be danken (Van Hanegem: „Je moet eigenlijk al je tegenstanders zo'n paar schoenen cadeau doen, als ze dan net zo spelen als die Nunweiler"...) werd in de tweede helft vervangen door Popescu, en was volgens trainer Ni- cosor de oorzaak van Dinamo's af gang: „Nunweiler was niet fit. Daardoor was er bij ons geen verbin ding tussen voor- en achterhoede. Bij Feijenoord was dat juist het sterkste punt." Achterin was Feijenoord weer safe als de bank, zoals gebruikelijk. Van Duijvenbode liet zich alleen in het begin tegen Lucescu verrassen, Lase- roms maakte van Dumitrache tenslot- ic een figurant en Schneider had de grote verdienste na rust een handvol keren schitterend mee in de aanval te gaan. Het meest opmerkelijke aan Schneider was bij die soli de enorme kracht, waarmee hij afstanden van meer dan 50 meter op hoge snelheid kan afleggen. Wat er dan nog aan Roemeens ge vaar door kwam was een prooi voor het duo Israel (voor het eerst dit sei zoen weer in absolute topvorm) - Treytel, dat vooral in het begin voor de ploeg van grote waarde was. Een hoofdrol was er ook voor Henk Wery, dit keer weer linksbuiten. We ry heeft nog nooit zo goed gespeeld als dit seizoen. Zoals hij tegen Che- ran voortdurend in balbezit bleef, uitstekend samenspeelde met Van Ha negem en Hasil was een lust om te zien. Wery demonstreerde bovendien OD vitale momenten hoe fysiek sterk hi] we' is. Bij de eerste goal, door Van Hanegem voorbereid, schoot hij de bal zo hard in, dat die via de on derkant lat en het strak gespannen net terug in het veld sprong. En bij de tweede goal had Wery nog .zoveel kracht over, dat na een vermoeiende solo Andrei zijn schot niet vasthou den kon en Maiwald scoorde. VLEUGELS Dat doelpunt, vlak voor rust, vrucht van samenwerking van de beide spitsen, gaf Maiwald vleugels. Happel: „Ik heb het al meer gezegd, dat jong kan voetballen. Maar hij moet zich niet als een amateur aan stellen met al die trucjes. Hij moet eenvoudig voetballen als een prof." Maiwald. die ook de derde treffer voorbereidde, had er niet eens op ge rekend. dat hij met Feijenoord naar Boekarest zou reizen, laat staan dat hij zou spelen. Maiwald heeft zijn kans niet kun nen grijpen in het begin van de nieu we competitie. Maar het wegvallen van Schoenmaker (die tien minuten inviel en het goed deed) en de te- leurstelling-Posthumus leverden Mai wald een kans op. Dank zij vooral een sterke tweede helft tegen Telstar, afgelopen zaterdag. Vlak voor Feijenoord een reeks zware competitiewedstrijden tege moet gaat, lijkt deze ploeg sterker dan ooit. „We hadden hier op onze sloffen kunnen winnen", grapte Van Hanegem. Het had er in dat laatste halfuur, toen Dinamo minutenlang .liet aar. de bal kwam. veel van weg, dit Feijenoord geen goals meer wens- le te maken. Om te zorgen dat het verschil niet te groot werd en de return straks uitverkocht is? Happel: „Als de sportpers deze wedstrijd weergeeft, zoals het hoort, komen de mensen om zo'n ploeg nog eens aan 't werk te zien." Dinu, teleurgesteld als geen ander, loefde het Nederlandse voetbal en speciaal Feijenoord: „We wisten hoe sterk Feijenoord was. Maar zo sterk als dit Feijenoord, was zelfs het Ne derlands elftal niet, dat Roemenië in Amsterdam met 2—0 klopte. In het rationale elftal lopen elf internatio nale sterren. Feijenoord is een geheel van internationale klasse Dat is toch nog een verschil in het voordeel van Feijenoord." KL 4SSIEK Zo goed als Feijenoord speelde te gen de toch bepaald niet zwakke ploeg van Dinamo (dat Snartak Trna- va toch maar uitschakelde) is nauwe lijks te beschrijven. Het leverde wel haast een klassieke topprestatie in een uitwedstrijd voor de Europa-cup. Feijenoord ving met een weinig for tuin een kwartier lang de furieuze Roemenen op (Israël, Treijtel), be paalde zich in het tweede kwartier ertoe de ontmoeting via balbezit naar eigen hand te zetten (Van Hanegem, Hasil, Wery), om vervolgens in het laatste kwartier van die eerste helft meedogenloos toe te slaan. (Wery, Maiwald). En voordat Dinamo de kans had gekregen voor een bliksemend offen sief direct na rust, liet Dick Schneider met een voortreffelijke actie zien hoe modern voetbal gespeeld moet wor den. Dat was 30 en daarmee was practisch een eind gekomen aan de krachtmeting, hoewel er formeel nog anderhalve wedstrijd moest worden gespeeld. Zelden in de geschiedenis van het Europa-cupvoetbal zal een ploeg zo zijn vernederd als dit Dina mo Boekarest. Zelfs de vele interna tionals, inclusief de aanvankelijk toch zo agressieve Dinu, werden overklast. Ernst Happel, de trainer van Feijenoord, zei ook: „Technisch en tactisch was er een klasse verschil. Dit was de hogeschool van het voet bal. Dit was een geweldige demon stratie." Onvoorstelbaar sterk ook was de eenheid die Feijenoord heette. Happel had inderdaad, zoals mocht worden verwacht, het middenveld met Bos kamp verstrekt. Boskamp kweet zich uitstekend van die opdracht en stopte Dinu af. Maar wat Feijenoord zo ver rassend goed deed, was het aanvallen met maar twee spitsen: de opnieuw in grote vorm spelende Wery en de hard werkende Maiwald. Ze hielden de bal goed vast, dwongen de mid denvelders Van Hanegem, Hasil en Boskamp maar ook Schneider voort durend mee op te komen. (Happel: „Ik ben verrast door de manier waarop wij de tegenaanval steeds weer heb ben ingezet." Zoals elke topploeg was Feijenoord in het begin niet onfortuinlijk. In die eerste minuten raasde Dinamo over het veld. Fanatiek, onstuimig en overijverig. Datzelfde Dinamo klapte in elkaar toen Feijenoord in een pe riode van welgeteld dertien minu ten drie goals maakte. Niets lukte de ploeg toen meer Het karakter was ver te zoeken. Happel: „Dat heb je met Latijnse ploegen. Roemenen kunnen alles als het lukt. Maar als het tegenzit vallen ze ook heel diep weg. Dan weten ze niet meer wat voor of achter is." Feijenoord was geprikkeld. De on gelukkige wedstrijden tegen Arad hebben de profs een jaar lang ver schrikkelijk dwars gezeten. Happel heeft Arad op een meesterlijke ma nier in de voorbereiding betrokken. Hij begon met te verkondigen dat Di namo een klasse sterker was dan A- rad. Hij prepareerde zijn elftal met het grootmeesterschap dat hij zich in DEN HAAG Tweede-Kamerlid Wim du Chatenier (KVP) in politieke Haagse kringen een plan gelanceerd voor de instel van een nationaal Sportfonds voor de Nederlandse top-amat Zijn initiatief behelst via een fonds de Nederlandse amateur sporters een verantwoorde financiële vergoeding (loonderving] verstrekken om hun sport op het hoogste internationale niveau kunnen beoefenen. Matthias Maiwald steekt beide han den in de lucht. Doelman Andrei is voor de tweede keer verslagen. het verleden als groot tacticus heeft verworven. Dinu was verbaasd over de vol maakte manier waarop Feijenoord speélde: „Happel heeft ons maar één keer zien spelen. Dan is het onmoge lijk dat hij ons zo goed kent. Ik ben er zeker van dat Stevan Kovacs pre cies verteld heeft hoe wij spelen, een andere verklaring voor dit voetbal van Feijenoord is er volgens mij een voudig niet." (Wat een verkeerde ver klaring is, omdat Kovacs en Happel nauwelijks contact hebben gehad en Kovacs vertelde dat Dinamo de enige ploeg in Roemenië was die de man dekking toepaste, wat juist niet bij deze wedstrijd het geval was). Happel zelf had ook geluk. Niet al leen omdat Feijenoord toch al sterk geconcentreerd was, maar ook omdat Feijenoord met het bijwonen van het Du Chatenier verwacht, dat zonder steun de Nederlandse amateurs de huidige achterstand in vele, eens zo succesvolle takken van sport, niet meer zullen kunnen goedmaken en juist steeds verder achterop zullen raken. „In het buitenland is staats- amateurisme een normale zaak. Zij heten alleen overal anders: in Oost- Europa zijn het militairen, in Ameri ka studenten en in Afrika lijfwach ten." Het nog jonge KVP-Kamerlid pleit voor een snelle instelling van het Sportfonds, waaruit ook (Nederland se) trainers, trainingskampen en uit zendingen naar het buitenland zou den kunnen worden bekostigd. „Wil len wij als land tijdens de Olympi sche Spelen in München volgend jaar een woordje meespreken, dan is snel le financiële hulp een vereiste." den» Dat door een Sportfonds de hui» ^trekk amateurbepalingen vooral n! Olympische regels kunnen woi overschreden, interesseert De C neen xc tenier niet. „Topsporters beschoin uivallei als trekpaarden voor de passieve jelreffe actieve recreatie. Naarmate ijhbitts. prestaties aan de top teruglopen, ook de hele belangstelling in Ne! pe ene land voor die sport achteruit. Vei een s kweken sportmensen in het bui', jjaag: land veel goodwill.'.' eraan. Voor de financiering van het Sp ag^aar fonds waarover Du Chatenier korte termijn een bespreking zal I Wolves' ben met NSF's algemeen secrel a-de la' dr. Van Zijll is gedacht aan gag gaf deel van de opbrengst van de a [tegen no's en de Lotto (volgens initiate «lpunte wetsontwerp begroot rond 100 c ggen d; joen gulden). CRM en bedrijfsle ju, wan zouden eveneens het fonds kun uit af v steunen. eken is stuk 'oor d het d luwelij) nd, Mc ROTTERDAM DYNAMOSTR.16 TEL. 176700 Vreugde na Feijenoords eerste tref fer. Doelpuntenmaker Henk Wery wordt omhelsd door Matthias Mai wald. Rechts komt Jan Boskamp toegelopen. duel Rapid Legia inderdaad het laatste restje overschatting opzij moest schuiven. Wim van Hanegem, één van de allergrootsten weer in dit grote Feijenoord, zei: „Happel heeft gebruik gemaakt van UT Arad en Rapid. Wij konden zelf zien wat die Roemenen kunnen als het eenmaal loopt. Trouwens dat wisten we van Arad nog wel...." Tussen het provinciale Arad en het veel hogere geschatte Dinamo ligt dan misschien wel een kwaliteitsver schil, Frans Hasil zei ook niet ten onrechte: „Arad heeft méér mentali teit dan Dinamo." Feijenoord de monstreerde duidelijk dat het dit sei zoen een van de voornaamste kandi daten voor de Europacup is. „Zo sterk, zeker mentaal is Feijen oord de afgelopen jaren nog niet ge weest als dit keer", wist Van Hane gem, die toen hij naar de bus stapte na afloop door honderden Roemenen als een vorst werd toegejuicht. ROTTERDAM Afhankelijk te zijn van de hoop op een won der in Belgrado is een te ïllu- sioneel uitgangspunt om het verder optreden van Sparta in het Europacuptornooi voor bekerwinnaars te garanderen. Want de 11 score, die de Rot terdammers gisteravond voor slechts 15.000 toeschouwers in Europa's best verlichte stadion bereikten, kan, ondanks het later geweldige verzet dat Sparta aan de dag heeft gelegd, niets anders worden uitgelegd dan het onherroepelijke einde van zijn strijd op internationaal niveau. Rode Ster, een van de jeugdigste elftallen die het huidige Europese top voetbal kent, zal zich in Belgrado voor geen tweede keer laten verrassen. De historie van het drama in Grieken land waar Panathinaikos de Joegosla- ven elimineerde, ligt nog te vers in het geheugen. De kans op een herhaling, hoe hartstochtelijk ook door Sparta gewenst, lijkt zonder meer uitgesloten. Sparta heeft zich gisteravond voor al in de eerste helft ontpopt als een initiatiefloze, karakterloze formatie. Weer heerste in de Spartaanse gelede ren die onbegrijpelijke angst, die ook zo nadrukkelijk aan de oppervlakte kwam in de twee voorgaande duels. Daardoor konden de Joegoslaven met het grootste gemak van de wereld de zaak onder controle houden. In de tweede helft kon het andere Sparta de schade van de eerste drie kwartier niet meer herstellen. Ondanks een formida bele inzet, een homogeen ploegver- band, een betere bezetting van het middenveld en het nodige initiatief, kwam de eindspurt te laat. Het doel punt van Bosveld die de in de eerste helft opgelopen 0—1 achterstand weg wiste, was een te klein wapenfeit, om straks in Belgrado met succes de twee de ronde door te komen. Sparta kon in de eerste helft weinig vat krijgen op het spel van de talent rijke Joegoslaven, die elkaar de bal matematisch zuiver toeschoten. Hoe enorm groot was het verschil tussen Rode Ster en Levski, Sparta's eerste tegenstander in de strijd om de Euro pacup II. Konden de Rotterdammers in de returnontmoeting tegen de Bulga ren het initiatief nemen, tegen Rode Ster was daarvan geen sprake. Sparta bewoog zich als een angstige formatie over het veld; hoogst zelden kon het tot een snelle sluitende combi natie komen. Dat gebrek aan durf en initiatief werd de ploeg in de 17de minuut op een verbijsterende manier noodlottig. Jankovic, die zich op rechts van zijn opponent Walbeek had losge maakt, liet van de linker wing een draaiende voorzet los, die volkomen ongevaarlijk leek. Pim Doesburg, het sprekende symbool van Sparta's on zekerheid, sloeg de van richting ver anderde bal echter in eigen doel: 0—1. Wanhopig vocht Schwartz' équipe daarna terug, maar het falende mid denrif van de Rotterdammers, Klijn- jan, Van der Veen en vooral Bos veld, slaagden er maar niet in de aan sluiting met Kristensen, Heijerman en Kowalik tot stand te brengen. Sparta bleek zich ook duidelijk vergist te hebben in de tactiek die trainer Mil- janic had uitgestippeld. De Joegoslaven, waarvan Elek Schwarz had verwacht dat ze een afwachtende houding zouden aanne men, opereerden daarentegen snel en slagvaardig, de aanval zoekend wan neer dat mogelijk was. Venneker, die de schitterend spelende Djajic goed in toom hield, moest bij vlagen ook nog de oprukkende verdediger Krivoliuca afstoppen. Pas tegen het einde van de eerste speelfase ontstonden er voor de Rotterdammers enkele reële kansen. De schoten van Venneker, Klijn- jan en Kowalik misten echter de pre cisie om succes te oogsten. erman, Bosveld (Koudijzer), Van de Veen; Klijnjan, Kowalik, Kristensen. RODE STER: Dujkovic; Djoric. An- tonijevic, Bogicevic, Krivoliuca; Pavlo- vic, Jankovic, Acimovic; Karasi (Keri), Filipovic, Djajic. Walbeek en Ter Horst (3) kijki teleurgesteld toe hoe hun doelt Doesburg geen kans meer heeft zien een van richting verandt schot onder controle te krijgen. Rod con£ Ster kwam zo op 01. door Sparta groeide onmiddellijk na de onderbreking naar een krachtige een heid vol dadendrang. De onzeker in grijpende Djoric, Bogicevic en An- tonjjevic zagen zich plotseling voor grote problemen gesteld. Bij een hoge voorzet van Klijnjan tastte Antontfe- vic radicaal mis, waarna Heijerman tegen het lichaam van doelman Duj kovic vuurde. De terugspringende bal werd door de dit keer attente Bosveld koelbloedig in het net geduwd: 11. Rode Ster wankelde. Sparta's ware mentaliteit verraste de Joegoslaven volledig. De priemende schoten van Kowalik en Klijnjan flitsten rake lings langs het doel. Maar de zo vurig begeerde en op dat moment ook wel verdiende tweede treffer bleef uit. Ook al was Klijnjan er dan heel dicht bij, maar de Spartaan miste de koelbloe digheid voor het dodelijk projectiel. Sparta-coach Elek Schwarz zag het allemaal nog niet zo somber in: „Het Hongaarse Komlo won ook in Belgra do. Waarom zou het ons dan niet ge lukken? We hebben in de tweede helft laten zien hoe sterk we waren. Rode Ster speelde technisch voor treffelijk, maar kon zich in feite toch weinig reële scoringskansen scheppen. Als Eijkenbroek de voorzet van Jan kovic niet schampt, is er niets aan de hand". Eijkenbroek: „Ik wilde de bal pak ken, maar ik kon er net niet bij. Hij schampte mijn hoofd. Doesburg pro beerde de bal nog over de lat te tik ken, maar "hij sloeg hem in eigen doel. Ik vind dat we ons later goed hebben hersteld, al hebben we dan in het be gin een te afwachtende houding aan genomen. Ik ben van mening dat we stellig een kans hebben de volgende ronde te halen". Hans Venneker die met Eijken broek tot de uitblinkers in de Sparta- ploeg behoorde en zijn vermaarde te genstander Dragan Djajic weinig speelruimte bood, toonde zich opge lucht dat hij zich goed van zijn moei lijke opdracht had gekweten. Venneker: „Hij blijft een uiterst gevaarlijke speler. In drie seconden gooit hij er zes schijnbewegingen uit. Toen ik voelde dat ik niet bang voor hem behoefde te zijn, kon ik aanval lend meer uitrichten". SPARTA: Doesburg; Venneker, Eij kenbroek, Ter Horst, Walbeek; Heij- voor ;enc tech piqi ons se i NEW YORK Nederland za( de Albanese ontwerpresolutie inzake de toelating van de volksrepubliek China tot de VN steunen. Dit heeft de Ne derlandse vertegenwoordiger in de Europa-cup I: ZSKA Moskou - Standaard Luik 1-0 (1-0). Kopeikin 1-0. Borussia Mönchengladbach - In- ternazionale 7-1 (5-1). Heynckes 1-0, Boninsegna 1-1, Le Fèvre 2-1 en 3-1, Netzer 4-1, Heynckes 5-1, Netzer 6-1, Sieloff (strafschop) 7-1; Valencia - Ujpest Dosza 0-1 (0-0). Dunai 0-1. Celtic - Sliema Wanderers 5-0 (3-0). Gemmell 1-0, Macari 2-0 en 3-0, Hood 4-0 en Brogan 5-0; Grasshoppers - Arsenal 0-2 (0-1). Kennedy 0-1, Gra ham 0-2; Benfica - CSKA Sofia 2-1 (1-0). Rodriguez 1-0, Jorge 2-0, Yekov 2-1. Europa-cup II: Beerschot - Dinamo Berlin 1-3 (0-0). Schutze 0-1, Suyker- buyck 1-1, Johanssen 1-2 en Rohde 1-3; Glasgow Rangers - Sporting Lis sabon 3-2 (3-0). Stein 1-0 en 2-0, Hen derson 3-0, Chico 3-1 en Wagner 3-2. Turino - Austria Wien 1-0 (0-0K Ag- roppi 1-0. Eskisehirspor - Dinamo Moskou 0-1. Barcelona - Steaua Boe karest 0-1 (0-0). Nastase 0-1. Atvida- berg - Chelsea 0-0. Liverpool Bayern München 0-0. UEFA-cup: Rosenborg - Lierse SK 4-1, Zelznicar Serajewo - Bologna 1-1, Nantes - Totenham Hdtspur 0-0, Eintracht Braunschweig - Atletico Bilbao 2-1, St. Johnstone - Vasas 2-0, AC Milan - Hertha BSC 4-2, OFK Belgrado - Carl Zeiss Jena 1-1, Fe- rencvaros - Panionos 6-0, Zaglebie Walbrzych - Ut Arad 1-1. Dinamo Zagreb - Rapid Wien 2-2, FC Köln - Dundee 2-1. Rapid Boekarest - Legia Warschau 4-0. VN, de heer R. Fack, gisteren in i'- algemene vergadering van de volke renorganisatie verklaard. Volgens het Albanese voorstel mo£ Peking in alle VN-organen de plaat' innemen van nationalistische Chim (Taiwan). De Nederlandse delegatie zal ziet van stemming onthouden ten aanziet van het voorstel van de VS en zestiei andere landen om Peking toe te later met behoud van het lidmaatschap van Taiwan. Nederland zal zich ook van stemming onthouden over de ontwerp resolutie van de VS en achttien ande re landen, waarin voor een eventuel* uitstoting van Taiwan uit de VN een meerderheid van tweederde wordt ge- eist. De Sowjet-Unie heeft gisteren aan gedrongen op toelating van de Chine se Volksrepubliek tot de Verenigd* Naties en gezegd dat de tegenstanders van Peking een achterhoedegevecht leveren om zo hun terugtocht te ver hullen. De Russische ambassadeur A. Malit zei dat uitstoting van Nationalistisch China en toetreding van de Chines* Volksrepubliek de enige oplossing was voor de nu reeds 22 jaar durende controverse over de Chinese vertegen woordiging in de volkerenorganisatie. Malik uitte kritiek op het regime van Tsjang Kai-Tsjek en diens bond genoten zeggende dat zij trachten Pe king te isoleren door hun „verouderde theorie van de twee China's". Der* pogingen, aldus Malik, zijn „gedoemd te mislukken". Het secretariaat van de VN-assem- blee heeft de lijst van sprekers in hel debat over de vertegenwoordiging van China afgesloten op een totaal van 7 Daar komen dan nog de afgevaardig den bij van Amerika, Albanië en Tai wan, die op de eerste dag van het de bat al het woord hebben gevoerd, maar dit voor de afsluiting, vermoe delijk morgenavond, nogmaals willen doen. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft meegedeeld da', dan maandag een begin wordt ge maakt met de stemming over de ont werpresoluties. Teg eers

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12