Weer demonstraties tegen Kosygin in Canada Politie kreeg weinig uit wapenhandelaar Hockey verrassen ers laten zich door Japan knock-out door Ster „Pao" werkt niet bij Rode Statenlid verwijt Arnhemse filmweek oer-conservatisme DATA VOORRONDEN WK VASTGESTELD Fischer wint weer n WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 11 Van een onzer verslaggevers m ABNHEM/ZUTPHEN ..Door de M maatschappijkritische Cineclub wel M it te nodigen, maar in de deelname ■W t beperken, laadt het bestuur van de ra Itiohting Filmweek Arnhem dc \J chijn op zich progressief te zijn. Uit ffn aantal handelingen van het be- jtuur blijkt echter dat het weinig van jtze tijd verstaat. Feodalisme, klasse- olitiek, discriminatie en oer-conser- ntisme". Met dit assortiment aan gepeperde arakteriseringen jegens het bestuur van de recente Arnhemse filmweek, jie aanleiding was tot een aantal in- :identen. heeft het statenlid J. Koops PvdA) uit Zutphen zich tot GS ge vend en hen gevraagd of zij bereid lijn bij een volgende gelegenheid ook £en maatschappijkritische filmweek e subsidiëren. De heer Koops wijst er op dat het bestuur van de filmweek, toen de fil- ners met een maatschappijkritische T- ^instelling „zeggenschap" opeisten, jnet anders wisten te reageren dan oor hen te laten arresteren. „Bij mij ie vraag: „Wie moeten worden jarresteerd. de idealisten of zij die onverantwoord gebruik maken J.w gemeenschapsgelden?" Dure re- M cepties. diners, hotels, kosten naar vjjk u schatting 10.000 gulden. Deze vraag oorhos een discussie waard. De gemeen- - 1241 HANS VENNEKER ZEIST Hans Venneker, de 25- jarige vleugelverdediger van Sparta, die zich sinds kort ook onder de in ternationals mag scharen, komt van avond in rechtstreekse confrontatie met Joegoslaviës vermaarde linksbui ten Djajic. Het duel waartegen de Spartaan wel een beetje opziet. Ven neker: „Aanvankelijk had ik gedacht dat meneer Schwartz Stef Walbeek zou belasten met de uitschakeling van Djajic, maar gisteren vertelde hij me dat ik de aangewezen man zou zijn om de Joegoslaaf af te stoppen. Dat wordt een verschrikkelijk zware op gave, maar ik ben ervan overtuigd dat dit met de steun van mijn ploeg genoten zal lukken. Iedereen heeft na de wedstrijd tegen NAC gezegd dat onze verdediging een zeef is en dat we daarom volslagen kansloos zijn. Men vergeet echter dat Rode Ster een heel andere tegenstander is dan NAC. Je speelt in elk geval veel geïnspireer- der in zo'n Europa Cup-wedstrijd. Bo vendien hebben we iets goed te maken tegenover het publiek. Tegen Levski is ons verweten dat we geen cupfighters zijn. Vanavond, ik ben er rotsvast van lovertuigd, zal Sparta laten zien dat ze .wel kan vechten. Vergeet niet dat er >r ons enorm veel op het spel staat, de nationale competitie zit een kam- inschap er voor ons niet meer in. te Arnhem subsidieerde met ƒ40.000 gulden. De provinciale culturele raad adviseerde GS ,niet te subsidiëren." Naar het statenlid opmerkt werden daarvoor geklasseerde gasten op kos ten van de Stichting Filmweek in du re hotels ondergebracht terwijl ande re gasten tegen een vergoeding van twee gulden de nacht in een gymnas tieklokaal mochten doorbrengen. Past niet meer Volgens de heer Koops lijkt de op zet van de Filmweek niet meer te passen in deze tijd. „Genoemd be stuur lijkt nog moeite te hebben met de presentatie van films met een ap pelerend „revolutionair" karakter. Er worden te veel films vertoond die de maatschappij blind maken voor de noden van deze tijd. De Cine- clubleden verzetten zich hiertegen. Wel mochten van hen enkele korte films vertoond worden, bijvoorbeeld over milieubeheersing. maar de aan kondiging ervan werd geweerd van de videotape, die de gasten is ver toond. Deze videotape moest de bete kenis van de filmweek aantonen, het geen naar het oordeel van deskundi gen zeer slecht is gebeurd." Het Gelders statenlid legt GS na deze lange toelichting drie korte vra gen voor: 1. welke redenen had de culturele raad om afwijzend te advi seren met betrekking tot de aanvraag om subsidie .voor de filmweek Arn hem? 2. Aan welke voorwaarden zal de filmweek Arnhem 1972 moeten voldoen om voor provinciale subsidië ring in aanmerking te kunnen ko men? 3. Zijn GS ook bereid een even tuele maatschappijkritische filmweek te subsidiëren? OTTAWA (Reuter, UPI, AP) Nieuwe demonstraties en nog veel strengere veiligheidsmaat regelen kenmerkten gisteren de tweede dag van het bezoek van de Sowj et-premier Aleksei Ko sygin aan Canada. Een groep joodse jongeren riep leu zen, toen de premier zijn hotel ver liet. op weg naar een tweede ronde van de besprekingen met premier Trudeau in het parlementsgebouw. Na de incidenten van maandag, waarhij Kosygin zelfs het slachtoffer werd van een onverwachte aanval, ging de tocht nu per auto. De stoet reed zo snel, dat Kosygins auto bijna twee agenten omver reed. Bij het parlementsgebouw waren de veilig heidsmaatregelen zeer streng gewor den. Het publiek werd op een flinke afstand gehouden. Trudeau had maandagavond een gesprek met de demonstranten ge voeld, toen hij op Kosygin, die bijna een uur te laat aankwam, wachtte Tot de betogers behoorden Canadezen van Hongaarse, Letse, Litouse, Est- landse, Tsjechoslowaakse en Oe- krainse afkomst Bovendien stonden een dertigtal rabbijnen. Kosygin werd met gejoel, gelach en gescheld begroet. Trudeau beduidde de groep niet te joelen, maar de demonstranten trokken zich van dit verzoek niets aan. Een groep Sowjet-Joden heeft tele fonisch vanuit Moskou premier Tru deau opgeroepen om de kwestie van vrije emigratie naar Israël met Kosy gin te bespreken, „niet alleen uit hu manitaire redenen maar ook omdat zijn regering (nl. van Kosygin) de universele verklaring inzake de rech ten van de mens heeft ondertekend." (Daarin staat onder meer, dat ieder- Iets nieuws op het gebied van verpleegsters-uniformen heeft de Londense ontwerper van Christian Dior gewrocht. Deze revolutionaire kledingstukken zijn getoond op een speciale tentoonstelling, die gewijd was aan het zieken huiswezen. Of de verpleegsters enthousiast waren over deze modellen, die soms versierd zijn met uitgebreide volants of met hoge zijsplitten, waardoor heel wat van de benen te zien is, wordt niet vermeld. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De bij de inbeslagneming van de wapenzending uit Praag gearresteerde Amerikaans-Luxemburgse wapenhandelaar, de 47-jarige E. A. K. en de eveneens 47-jarige Belgische gezagvoerder J. M. van H., worden vandaag voorgeleid aan de Haarlemse officier van justitie. Het verhoor van de rijkspolitie heeft tot nu toe weinig nieuwe aanwijzingen opgeleverd. Volgens commandant E. E. Gerritsen van de dienst luchtvaart blijven de mannen ontkennen iets geweten tè hebben van de uiteindelijke bestemming van de 116 kisten wapens en munitie. - Evenmin heeft de politie aankno pingspunten, die zouden kunnen lei den tot de aanhouding van de nog steeds voortvluchtige IRA-leider O'Connell en diens medewerker Doogan. Er zijn wel enkele vage tips binnengekomen, maar daaraan bleek de politie weinig te hebben. Intussen is het mysterie rondom het Spaanse vliegtuig, dat zaterdag middag op Schiphol zou landen, maar vlak na de ontdekking van het wa pentransport plotseling doorvloog, op gelost. Het bleek hier te gaan om een gewoon lijnvliegtuig van Iberia, dat op weg was naar Kopenhagen. De ge ruchten over een mogelijk tweede wapenvliegtuig (een veronderstelling, waaraan de politie overigens nooit heeft geloofd) blijken te zijn ontstaan door een vergissing van een verkeers leider in Bruss-sl, die per abuis Schip hol als eindbestemming had doorge geven. Verzinsel In Praag heeft het officiële Tsje choslowaakse persbureau CTK de Britse persberichten als zou Tsjecho- slowakije wapens leveren aan Ierland als „een volledig en ongegrond ver zinsel" van de hand gewezen. Een functionaris van Omnipol, het Tsje choslowaakse staatsagentschap voor wapenexport, verklaarde niets van de zaak af te weten en zei, dat Omnipol zich slechts bezig houdt met de ver koop van wapens voor de jacht. Desondanks heeft de Britse rege ring over de wapenzending officieus contact opgenomen met de Tsjechoslo waakse ambassade in Londen, in di plomatieke kringen neemt men aan, dat Londen een incident met Praag wil vermijden en er de voorkeur aan geeft de zaak via officieuze kanalen tot opheldering te brengen. Naar eerst thans blijkt, hebben be halve de Britse politie ook de Belgi sche autoriteiten de dienst luchtvaart op Schiphol op de hoogte g-csteld van de dubieuze lading van het vliegtuig van Pomair. Volgens het Belgische ministerie van buitenlandse zaken is ruim voor aankomst van het toestel meegedeeld, dat men twijfel koester de omtrent de lading. BRUSSEL Het Nederlands voet balelftal zal op 19 november 1972 voor de eerste maal tegen België uit komen in de voorronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap 1974. Deze wedstrijd vindt plaats in België. Een jaar later, op 18 novem ber 1973, treffen beide landen elkaar in Nederland. Deze data zijn gisteren vastgesteld in Brussel, waar delega ties van Nederland, Noorwegen, IJs land en België een vergadering hiel den wat betreft een kalender voor de wedstrijden die deze landen in de voorronde tegen elkaar spelen. De Belgische bondsdelegatie die de besprekingen bijwoonde stelde zich volledig achter de data die in geza menlijk overleg met de andere landen van de groep werden vastgesteld. De heer Wouters, voorzitter van de Ko ninklijke Belgische Voetbalbond, be klemtoonde achteraf de loyale sfeer waarin de onderhandelingen verlie pen. Hij toonde zich vooral verheugd over de data die werden gepland voor de wedstrijden tegen Nederland. Het grote probleem komt voor de Belgische Voetbalbond evenwel pas nu. De keuze van de plaats waar de wedstrijd tegen Nederland zal worden gespeeld zal ongetwijfeld tot compli caties leiden. Het Bosuilstadion „De hel van Deurne", waar in het verle den zoveel heroïsche derby's der lage landen werden gespeeld, biedt plaats aan 64.000 toeschouwers. Het lijdt geen twijfel dat voor een België Nederland met een eventuele kwalifi catie voor de wereldbeker als inzet, Deurne zal vollopen. Standaard en Anderlecht, de twee meest represen tatieve clubs in de bondsleiding, zien echter al evenveel brood in zulke or ganisaties. Over het Hijzelstadion werd echter niet gesproken. De kalender luidt als volgt: 18 mei 1972: België—IJsland. 22 mei 1972: IJslandBelgië (in België). (Indien MILAAN (AFP) Alberto Pirelli, die van 1956 tot 1965 president-direc teur van de grote rubbermaatschappij is geweest, is gisteravond in zijn wo ning te Casciano, nabij Varese in Noord-Italië, overleden. Hij was 89 jaar. Een greepje uit de collectie van de NV Plaza voor de komende zomer: I van links naar rechts een shirt pak" van zijde en linnen, een japon in zuivere zijde in zebra-dessin, ontworpen door Max Heymans en een blazerpak in antiek streepdessin in herenstijl van Plaza. BUENOS AIRES (AP) De Ame rikaanse grootmeester Robert Fischer heeft gisteravond zijn zevende partij 'n de finalematch van het kandida- tentournooi tegen de Russische oud wereldkampioen Tigran Petrosjan ge wonnen. Het was de tweede achtereenvol gende overwinning die de jonge Amerikaanse grootmeester in deze match op zijn Russische tegenstander behaalde. Fischer leidt nu met 4'/» punt tegen Petrosjan 2Va. In de achtste partij, die morgenavond zal worden ge speeld, heeft Petrosjan wit. De winnaar van deze finalematch verwerft het recht om in het voorjaar van 1972 de huidige wereldkampioen, de Russische grootmeester Boris Spassky, uit te dagen tot een match om de wereldtitel. Wit: R. J. Fischer Zwart: T. petrosjon Siclliaans. I. e2—e4 c7c5, 2. Pgl—13 e7—es, 3. d2—d4 c4xcH, 4. Pf3xd4 a7—a6, 5. Lfl—d3 Pb&— C6. 6. Pd4XC6 b7xc6, 7. 0—0 d7—d5. 8. c2—C4 Pg8—16, 9. c4xd5 c6xd3, 10. e4xd5 e6xd5! 11. Pbl—C3 Lf8e7, 12. Ddla4t Dd8—d7, 13. Til—el Dd7xa4, 14 Pc3xa4 Lc8—e6. 15. Lel—e3 0—0. 16. LÊ3—cö Tf8—e8, 17. Lcóxei Te8xe7, 18. b2—b4. Kg8—f8, 19. Pa4—c5 Le6c8, 20. f2—f3 Te7—a7. 21. Tel—e5 Lc8d7, 22. Pc5xd7 Ta7xd7, 23. Tal—cl Td7d6. 24. Tel—C7 Pf6—d7. 25. Te5—C2 g7—g«. 26. Kei—£2 h7—hö, 27. f3—f4 h5—h4?, 28. Kf2—f3 f7—f5. 29. Kf3—e3 d5—d4t. 30. Ke3d2 Pd7—b6, 31. Te2—e7 Pb6—dó. 32. Te7—Ht Kf8e8, 33. Tc7—bT Pd5xf4, 34. Ld3 -c4. Zwart geeft op. Van onze speciale verslaggever MADRID Nederland is door de nederlaag gistermorgen tegen Japan (10) uitgeschakeld voor e enplaats bij de laatste vier. Dat is een vastaand feit, waaraan de Nederlanders door hun matte spel voor een groot deel zelf schuld hebben. Nederland gokte op een overwinning op Japan omdat men tegen een eventuele beslissingswedstrijd tegen Paki stan, die bij een gelijkspel zou moeten worden gespeeld, enorm opzag. Tegen die redenering was op zich weinig aan te voeren. Coach Ab van Grimbergen wilde ook op die manier zijn spelers oppeppen om in ieder ge val zeker te zijn van een plaats bij de laatste vier en bovendien zou de uit puttingsslag tegen Pakistan ongetwij feld een extra belasting hebben bete kend voor de komende wedstrijden om de vijfde tot en met de achtste plaats. Toch was deze gedachtengang lang niet bij alle spelers overgeko men. Bart Taminiau, die zich na afloop uiteraard zeer teleurgesteld toonde, zei: „Ik heb niet beseft, dat we bij een gelijk spel nog een kans zouden krijgen in een beslissingswedstrijd tegen Pakistan. We hadden het na tuurlijk achter volledig dicht kunnen soiikeren. toen we een kwartier voor tijd merkten dat het niet lukte. Een besislsingswedstrijd is toch ook een reële kans. Ik ga volledig af op wat de coach me vertelt hoe de papieren liggen". Ook Thijs Kaanders blijkt niet van een eventuele beslissings wedstrijd tegen Pakistan af te heb ben geweten. En Frans Spits zei zelfs: ..Volgens mij hadden we ons door een gelijk spel tegen Japan direct kunnen plaatsen, toen bleek dat Spanje had verloren van Australië (0—1). En Pieter Weemers: „Ik vind dat als je je sport serieus neemt, je dan zelf moet uitzoeken hoe de papieren liggen". Maar uit al deze uitlatingen bleek wel dat niemand precies wist wat er aan de hand was. Het is na tuurlijk makkelijk om na het falen van dit Nederlandse team, dat echt wel bij de laatste vier had moeten komen, een zondebok aan te wijzen. Er zijn echter meerdere schuldigen. Er zijn echter m-serdere schuldigen. In de eerste plaats ligt die schuld bij de organisatie, die met een regeling voor de dag kwam, die op de Pan- Amerikaanse Spelen was opgesteld. Die regeling was al voor juristen, want niemand begreep er iets van. Op de voorlaatste dag van de voor ronden kwamen de organisatoren ook tot die conclusie en toen besloot men een nieuwe tekst uit te geven. Dat was natuurlijk rijkelijk laat. Horst Wein. de organisator van het hockey-toernooi bij de Olympische Spelen in München. had al een half jaar geleden gevraagd: „Wat gebeurt er als er teams gelijk eindigden op de eerste of zelfs de tweede of derde plaats?*' Het reglement voorzag niet in die 'mógelijkheid. Hij kreeg toen als antwoord dat artikel 20 van het FIH-reglement in werking zou tre den. Maar dat artikel zegt: „de FIH neemt maatregelen bij onvoorziene omstandigheden". Een commissie van de Rules Board van de FIH werd bij eengeroepen waarin ook enkele Ne derlanders zitting hebben. Om acht uur was de vergadering en tenslotte kwam men met een nieuwere tekst, die wel opvallend goed past in de Spaanse plannen: Spanje moet we reldkampioen worden. De Spanjaarden kunnen momenteel alles bij de FIH regelen. Als de veld- indeling hen niet bevalt, dan blijkt deze, hoewel ze in het programma staat aangekondigd, plotseling gewij zigd. De Belgische scheidsrechter Manneback bleek voor de Spanjaar den ineens persona non grata voor de wedstrijd tegen Pakistan. De voorzit ter van de FIH, de Belg Renee Frank, ging overstag en zijn landgenoot M'.nneback floot niet. Spanje hield ook rekening met een nederlaag te gen Australië, wat Nederland kenne lijk niet had gedaan. De nieuwe tekst van hel reglement munt evenmin uit in Guidelijkheid. Maar na vijf minu ien studeren is er wel uit te komen. De Nederlandse officials en met name bondsdirecteur Piet Duinker had die nieuwe tekst niet aan Ab van Grim bergen overhandigd: „Ik heb Van Grimbergen verteld wat er in het uitgereikte stencil stond, maar veel nieuws bevatte het niet Het was al leen anders geformuleerd". Van Grimbergen stond echter tijdens de verhitte discussies, die ontstonden na de dramatische nederlaag .tegen Ja pan. met de mond vol tanden. Hij moest toegeven dat hij eigenlijk van niets wist. Hij moest dus toegeven dat hij eigenlijk van niets wist. Dat is een veeg teken als men nagaat dat een halve finaleplaats op het spel staat. Een juist calculeren van de kansen behoort toch zeker tot een optimale voorbereiding, die er gewoon niet was. De communicatie tussen officials en het team, dat ten slotte hei be langrijkste is, is op dit cruciale mo ment van het toernooi op z'n zachtst gezegd niet ideaal gebleken. Horst Wein: „Officials, de geleiding en spe lers moeten één team vormen. Dat is bij Nederland niet het geval. Het is triest, dat Nederland na een toch goed gespeeld toernooi zo de mist in ging Ab van Grimbergen heeft een aantal schitterende prestaties gele verd met dit Nederlandse team. Maar ook voor hem werd de spanning ken nelijk iets te groot. Want met een halve informatie mag een coach nooit genoegen nemen". Een alternatief concept was niet opgesteld. En zo ja dan was het toch België zich plaatst voor de kwartfina les om het Europees kampioenschap, dan worden bovenstaande data ver anderd in 14 en 18 mei.) 2 augustus 1972: NoorwegenIJsland. 7 augus tus 1972: IJsland—Noorwegen (in Noorwegen). 4 oktober 1972: Noorwe genBelgië. 1 november 1972: Neder landNoorwegen. 19 november 1972: BelgiëNederland. 22 augustus 1973: Nederland—IJsland. 29 augustus 1973: IJslandNederland (in Nederland). 12 septembef 1973: NoorwegenNeder land. 31 oktober 1973:' België—Noor wegen. 18 november 1973: Nederland België. De begeleidingscommissie van het Nederlands elftal zal nader contact opnemen met de clubs om het natio naal programma vast te stellen en aan te passen aan de „voorronde- kalender". een het recht heeft om te reizen naar en te leven in het land van zijn keu ze). Een Amerikaans-Canadese stu denten-groepering had de activist •Gabriel Shapiro in Moskou opgebeld, die namens veertig andere Sowjet- Joden de boodschap doorgaf. De beroering over Kosygins be zoek wordt door de Sowjet-nieuws- media zeer mild behandeld. Zo maak te het partijblad Prawda melding van het „hartelijk welkom" door de Cana dese bevolking en voorspelde het ver dere verbetering in de Canadees-Rus sische betrekkingen. „Maar natuurlijk vallen dergelijke betrekkingen niet in de smaak van sommige elementen en schuwen zij geen pogingen om pro blemen uit te vinden en de ontwikke ling van die betrekkingen te belem meren", aldus de Prawda. De aanval werd door alle nieuws media omschreven als een provicatie en een daad van straatschenderij. Maar verder werd er zeer weinig aandacht aan besteed. Aan het feit, dat hij een Hongaarse emigrant was, dat de Canadese Joden demonstraties houden ten gunste van de gevangen genomen Sowjet-Joden, dat er bij de Sowjet-ambassade bommen zijn ge vonden onmiddellijk na de aankomst van Kosygin, daarover werd met geen woord gerept. Het incident van maandag was volgens de Prawda „het werk van mensen, die in de loopgraven van de koude oorlog zijn blijven steken". Niet alleen de Sow- jet-burgers begrepen dit, „maar ook het merendeel der Canadezen". Wat ,zich nu precies had voorgedaan, werd echter niet vermeld. Kleuter onder auto Van een verslaggever SOEST Het 3-jarige meisje A. Lam uit Soest is gistermorgen door een vrachtwagen overreden en op weg naar het ziekenhuis overleden. De vrachtauto stond op het erf van de grootvader van het meisje. Toen de wagen achteruit reed kwam het kind, dat op het erf aan het spelen was, onder de wielen. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Zoals Feijenoord nooit zal vergeten hoe het twee jaar geleden in de asgrauwe Roemeense fabrieksstad Arad werd ont luisterd, zo zal Rode Ster Belgrado zich de eerste decennia nog heugen hoe het vorig seizoen door de onstuimige brigade van het Griekse Panathinaikos letterlijk onder de voet werd gelopen. De hele Euro pese voetbalwereld keek verbaasd en verrast op. Niemand had dur ven veronderstellen dat de Joegoslaven die in Belgrado met 41 hadden getriomfeerd en kwalitatief minstens een klasse beter had den gespeeld, in de returnontmoeting zoudenworden geëlimineerd. Aangevoerd door een uitzinnige menigte sloegen de Helleneb. driemaal een bres in de verb ijstenende afweer- linie van Rode Ster. Panathinaikos had de eindstrijd bereikt. De Joego slaven die zich zo goed als zeker op Wemblev waanden, hebben daarna lange tijd nodig gehad om de Hel leense dreun te verwerken. ..Het was", zo herinnert zich Miljan Milja- nic, de 41-jarige trainer van Rode Ster zich, „of ik daar in Athene een klap in mijn gezicht kreeg. Wat daar gebeurde had ik nooit van mijn leven elders op een voetbalveld meege maakt. Uit luidsprekers rondom het veld kwam een kakofonie van helse geluiden. Mijn jongens stonden het eerste halfuur als aan de grond gena geld. En als Djajic met zijn geweldige ervaring er toen maar_ bij was ge weest, had het misschien niet zo'n vaart gelopen. Maar hij was geschorst na de wedstrijd tegen Carl Zeiss Je na. We kwamen binnen een halfuur onvoldoende bij de spelers overgeko men. In de eerste helft speelde Ne derland rustig en bekwaam. Maar tóen een doelpunt uitbleef sloop er toch onrust in de ploeg. De concen tratie verslapte bij een aantal spelers. Dat kwam vooral tot uiting bij de strafcorners. Frans Spits gaf vier keer achtereen veel te zacht aan, waardoor Nico Spits niet eens tot een schot kon komen. Dat is fataal tegen de Japanners, die in een snel uitlopen bij strafcorners zelfs hun sterkste punt hebben. Bovendien nam de ge weldige doelman Ostuka de enkele schoten die wel zijn doel bereikten, moeiteloos direct op de slof. De Ja panners waren stickvast, speelden tot in de toppen van hun vingers gecon centreerd en gaven de Nederlanders spitsspelers geen meter cadeau. Het 2-3-2-3 systeem van Nederland kwam niet uit de verf omdat André Bolhuis en Jeroen Zweerts, die overi gens voortreffelijk speelden, te wei nig in de eerste linie opdoken. Zeven minuten voor tijd viel voor Neder land het doek, toen doelman Maarten Sikking werd verrast door het zeker niet onhoudbare schot van Ichinose: 10. Nederland begreep dat het spel verloren was want in de resterende tijd kwam het slechts tot enkele ver krampte acties die iedere overtuiging misten. POt'I.E A Kenia—Argentinië India 0—1 India West-Dultsland Kenia Frankriik Argentinië 2—0. West-Dultsland— 4 4 0 0 8 0 2 4 9—5 4 0 0 4 0 1—9 lië 0—1. Spanje Pakistan Nederland Australia Japan Spanje—Austra- 112 3 4—7 met 20 achter. Een achterstand, die, gezien de omstandigheden niet meer kon worden weggewerkt." Rode Ster is de Griekse knock-out snel te boven gekomen. Na het clai men van de Joegoslavische voetbal beker heeft de ploeg zich vlotjes door de eerste ronde van de strijd om de Europacup II gewerkt. Komlo Ba- nyasz, de Hongaarse bekecrepresen- tani, werd op eigen boden vernederd met 2-7. terwijl in Belgrado Rode Ster met 2-1 verloor. Het elftal van Rode Ster dat in doelman Dujkovic (21), Antono IJevic (20), Bogicevic (19), Pavlovic (24), Acimovic (21), Fili- povic (19) en de fameuze Djajic (24), niet minder dan 7 talentrijke interna tionals kent, is alleen om die reden al vanavond uitgesproken favoriet. Trainer Miljanic: „Het is vrijwel hetzelfde elftal dat vorig jaar aan het Europa Cup-toemooi I deelnam. De ploeg is jong en leert snel. Daarom geloof ik dal we een uitstekende kans hebben de volgende ronde te berei ken. We hebben in elk geval geweldig geboft dat we eerst in Rotterdam spelen," Sparta zal het tegen de Joe goslaven zonder twijfel ontzaglijk veel zwaarder hebben dan tegen het weinig imponerende Bulgaarse Lev- ski. Filipovic, de 19-jarige vinnige spitsspeler, die in de nationale com petitie vorig seizoen tot een produktie van 19 doelpunten kwam, is niet al leen een ijverig aanvaller, maar hij is bovendien ook zeer eerzuchtig. Milja nic: „Ik heb gehoord dat hij door Ter Horst zal worden bewaakt. Ik heb ge zien dat de Spartaan sterk in de lucht is. We zullen ons spel zeker daarop afstemmen. Gelukkig steekt Djajic in glanzende vorm. Hij is de inspirator van de ploeg. Wanneer hij draait behoeven we ons geen zorgen te maken." Miljan Miljanic west voor een Joe goslavische trainer wel bijzonder veel van de Spartanen. De kleinste details geeft hij prijs. „Ik weet wat Venne- ker's sterkste zijde is, over Kowalik, Kristensen en Klein jan behoeven ze m® niets te vertellen. Doesburg is vreselijk nerveus." Het heeft bij Sparta daarom enige bevreemding gewekt dat de Joegoslavische trainer zo uitstekend is geïnformeerd. De Spartanen verdenken Lazar Ra- dovic van PSV ervan dat hij uitge breide spionage-activiteiten heeft on dernomen waarover de Rotterdam mers biizonder verbolgen zijn. Milja nic: „Mijn informaties heb ik niet van Radovic. Het Nederlands voetbal staat door de prestaties van Feijen oord en Ajax in Joegoslavië sterk in de belangstelling. Een belangstelling die nog wordt geïntensiveerd door het feit dat er Joegoslaven voor Neder landse clubs uitkomen. Ik kan wel onthullen dat zij om het geld niet meer hun land behoeven uit te gaan. De spelers van Rode Ster bij voorbeeld krijgen haast even hoge prem'es als in Nederland."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9