„Beperk drastisch vrijheidsstraffen" fort Geding over Republiek der Zuidmolukkers Experiment met Grondbank gaat Kamer niet ver genoeg Blusproef van Coornliert Liga in alternatieve justitiebegroting heidebrand ras geen succes rs Conflict over goudtarieven tandartsen Raiffeisenbank fZi Boerenleenbank .«9 WAAROM ALLEEN RUILVERKAVELING ruisveremgingen zorgen zelf voor pensioenen Amerikaanse kapei geeft zich over REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Belangstelling voor conferentie ontwikkelingshulp OBER 7 WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 Van een onzer verslaggevers [0ENDERLOO „Onbruikbaar, ieder geval voor de Veluwe". Dat het commentaar van de heer A. Km, commandant van de Veluwse jrandweer, op de demonstratie die ermiddag in het nationaal park de re Veluwe gegeven werd met het sen van een heidebrand door een icopter. Een tankwagen is voor ons hon- dmaal beter", aldus de heer an, die van mening is dat brand- trijding vanuit de lucht op de ge- lonstreerde wijze te langzaam t, te weinig doeltreffend is en ook al veel geld kost (enige duizenden dens per uur). 1 demonstratie werd in aanwezig- jd van vele burgerlijke-, militaire- brandweerautoriteiten verzorgd if KLM Noordzee Helicopters N.V. rbij werd gebruik gemaakt van tweemotorige Sikorsky S-61 N icopter. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „De minister van justitie kan in een tijd van beperking van overheidsuitgaven een relatief gelukkig man zijn; hij kan binnen het strafrechtelijk systeem belangrijke verbeteringen en vernieuwingen aanbrengen zonder daarvoor een beroep op extra middelen uit 's Rijks kas te behoeven doen". Zo concludeert de Coornhert Liga in ae alternatieve justitiebegroting 1972, de eerste publicatie van de Liga die. samengesteld uit allerlei bij het strafrecht en de strafrechtspleging betrokken groeperingen, zich ten doel stelt strafrechtelijke hervormingen te bevorderen. De Coornhert Liga ziet de bezuini gingen zitten in het radikaal terug dringen van de vrijheidsstraffen. Het gevangeniswezen kan wat gebouwen en personeelsbestand betreft, aan merkelijk worden ingekrompen en de vervanging van vrijheidsstraffen door vermogenssancties zal meer geld aan het Rijk doen toevloeien. Deze bezuinigingen zijn overigens niet de voornaamste reden voor de Liga om tegen vrijheidsstraffen' te zijn. Om- in de terminologie van de alternatieve begroting (die overigens meer iets als een beleidsnota, is) te blijven, snijdt het mes aan twee kan ten al', de vrijheidsstraf radikaal te ruggedrongen wordt. Niet alleen spaart het geld uit, het past ook in de opvattingen van de samenstellers van de alternatieve begroting dat de vrij heidsstraffen en de voorlopige hech tenis teruggedrongen moeten worden en de boete en andere vermogens- straffen de „normale"sancties moeten worden. sancties hebben, moet zijn: is dat an dere gedrag inderdaad schadelijk en helpt de straf? Een ander fundamen- te°l uitgangspunt moet zijn dat maat regelen voor slachtoffers prioriteit hebben boven die tégen daders. En ten slotte moet het strafrechtelijk systeem geen afgesloten eiland vor men waarbinnen burokratische en au+o'. itaire verhoudingen vaker voor komen dan elders. De Coornhert Liga stelt in de alter natieve begroting voor om in de ko mende jaren prioriteit te geven aan decriminalisering en depenalisering, het minder dreigen met straffen en andere sancties, vooral tegen (nu nog) strafbare handelingen op het terrein van druggebruik en bepaalde onder delen in de sfeer van de vermogens-, de zeden-, de verkeers- en de beledi gingsdelicten. Experimenten met niet-strafrechtelijke reacties op onge wenst gedrag moeten gestimuleerd worden. Controle helikopter laat boven een bran- id stuk bos de kolossale plastic mer" met ruim 1.700 liter blus water los. Helpt straf? Een fundamentele vraag voor men sen die willen dat anderen hun ge drag veranderen en daarvoor straf- (Van onze radio en t.v.-redactie) ILVERSUM Zondagavond ver ent bij de NOS-televisie het ver duwde programma „Kort Geding" |f Nederland II, en wel tussen 9.35 fs 10.40 uur. Onderwerp is ditmaal m zelfstandige republiek der Zuid- polukken is een onhaalbare zaak". Ir, S.A. Manusama, die de Zuidmo- ikkers in Nederland beschouwen als president, bestrijdt deze stelling, dr. E. Utrecht verdedigt haar. tide pleiters brengen zoals gewoon- |k elk drie getuigen mee ter onder- aging. Voorzitter is mr. Ph. Bakker diut. Het programma krijgt dit seizoen n ander aanzien, doordat veelal ge- lik wordt gemaakt van een gefilm- inleiding, zodat de kijkers dichter het onderwerp worden gebracht, mdagavond zal een in mei 1950 ge- aakte korte film worden vertoond, ize werd opgenomen bij het vertrek n het laatste schip dat Ambon ver- t om Nederlanders en Ambonezen ar Djakarta te brengen. Daar werd groep gesplitst' en later met andere hepen naar Nederland getranspor- erd. Een amateur die een 8 rnm. mcamera hanteerde, heeft deze elden opgenomen. In Kort Geding zal in deze winter k bij de getuigenverhoren en plei- öien gefilmd „bewijsmateriaal" arden gebruikt. Een andere nieu wheid is, dat de publieksjury zich n het einde van de pleidooien zal mgtrekken om overleg te kunnen tgen aangaande de standpunteri. tussen is er dan ook gelegenheid, agen te stellen aan de beide plei- r». Door deze vernieuwingen hoopt NOS het programma niet alleen lidelijker, maar ook visueel aan- tkkelijker te maken voor de kij- In de uitzending van zondag zullen als getuigen voor ir. Manusama op treden mevrouw A. Sihasale en de heren J. H. Scheps en mr. P. Schof fels, voor prof. Utrecht treden aan de heren H. Meyers, P. Modiko en F. Tichelmans. De controle op het functioneren van het strafrechtelijk systeem moet versterkt en gedemocratiseerd wor den. „Controleurs" zouden moeten zijn de rechter en ombudsman, het departement en de vertegenwoordi gers van de plaatselijke gemeenschap (gemeente-, wijkraden). Ook binnen het gevangeniswezen moet de contro le versterkt worden. Het bestaande stelsel van sancties moet herzien worden, waarbij vrij heidsstraffen de uiterste straf vormen en vermogensstraffen gewoon zijn. Belangrijk is ook een andere aan pak var de opleiding en selectie van rechters Die opleiding en selectie zullen niet aan het ministerie en de rechterlijke macht overgelaten moe ten worden; dit zou in strijd met de eis van onafhankelijkheid en met de aan dc opleiding te stellen kwaliteits eiseri zijn. Prioriteit moet verder nog krijgen: kwantitatieve en kwalitatieve uit- b-eidlng van rechtshulp, schadever goeding en bijstand aan slachtoffers van delicten en het ontwikkelen van een middellange termijnplanning. Verder pleit de Liga voor het op nemen van sociale wetenschappelijke deskundigen op het ministerie, bij het parket van elke procureur-generaal en bij allerlei interne commissies. Bij bele'dsvoorbereidende commissies moeten ook mensen die eigen erva ringen hebben met het strafrechtelijk systeem (zoals b.v. delinquenten) worden benoemd. Een van de weinige getallen die in deze begroting genoemd worden is het bedrag dat beschikbaar zou moe- #lea komen voor de rechtshulp en schadevergoeding slachtoffers, weten schappelijk onderzoek, opleiding en vorming. Dit bedrag, 39 miljoen, zou terugverdiend" kunnen worden door het verminderen van vrijheidsstraf fen. Politie De Coornhert Liga wijdt verder speciaal aandacht aan de politie (de wijkagent, bekend, vertrouwd, steeds bereikbaar en gemakkelijk benader baar zou in ere hersteld moeten wor den), de reclassering/gevangeniswe zen psychopatenzorg (crisisinterven tie, continuïteit in de hulpverlening en milieubenadering) en kinderbe scherming (veel meer nadruk op pre ventieve zorg). Ten slotte enkele opmerkingen over de rechtshulp, waarvan vastgesteld wordt dat er een enorme latente be hoefte aan bestaat. De Liga stelt voor juridisch-maatschappelijke diensten centra per wijk in te richten, waar kosteloos en anoniem advies wordt verstrekt door advocaten, artsen, so ciale raadslieden etc Een volksverze kering voor rechtsbijstand moet de positie van individuele burgers ver sterken, evenals een fonds voor slachtoffers van delicten. De alternatieve justitiebegroting 1972 is aan minister Van Agt en aan de vaste kamercommissie voor justi tie toegezonden. Minister Van Agt is indertijd, toen hij nog hoogleraar was, betrokken geweest bij de op richting van de Coornhert Liga. Hij heeft het bestuur van de Liga nu la ten weten dat hij zich zou laten in spireren door de alternatieve initia tieven van de Liga. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Er is een conflict ontstaan over de goudtarieven voor tandartsen tussen de Vereniging van Laboratoriumhoudende Tandtechnlci en de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de tand heelkunde. De Maatschappij is het niet eens met een prijsaanpassing van de goudtarieven, die waarschijn lijk zal neerkomen op een verhoging van veertig procent. In een brief heeft de Vereniging van Laboratoriumhbudende tandart sen de tandartsen laten weten dat het oude goud-tarief nog was gebaseerd op het kroon- en brugwerk van meer dan 25 jaar geleden. „Na een, uitge breid onderzoek, waarbij op grote schaal tijdmetingen en kostenbereke ningen zijn verricht, is gebleken dat het goudtarief niet onbelangrijk ver hoogd moet worden om tot een enigs zins rendabele exploitatie van de be treffende afdelingen van de laborato ria te geraken", schijft de Vereniging. Vervolgens wordt medegedeeld dat aan de laboratoria is verzocht nieuwe prijslijsten te sturen. De Maatschappij heeft de tandart sen eveneens per brief laten weten het niet eens te zijn met deze verho ging. Omdat de onderhandelingen over het nieuwe goudtarief met de vereniging is afgebroken beraadt de Maatschappij zich momenteel op ver dere stappen. ANTWERPEN Een Nederlands echtpaar is in Antwerpen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en het betalen van een boete van 300.000 frank wegens het illegaal ln bezit hebben van verdovende middelen. De gestraften zijn de 31-jarige Ni- cholaas van der Z. en diens 26-jarige vrouw Marie. Het echtpaar werd bij verstek veroordeeld. Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Dat is vandaag al rekening houden met uw financiële behoeften van morgen. Zoals 51/2 miljoen spaarders dat al bij onze banken doen. Daar blijkt wel uit dat het goed sparen is bij onze bank. U kunt kiezen uit vele uitgekiende spaarvormen. Stuk voor stuk meesterzetten om de financiële toekomst van uzelf, uw kinderen, het hele gezin veilig te stellen. Doe die zet in de Soaarweek'71. van 25 t/m 29 oktober. de bank voor iedereen 2900 vestigingen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het plan van minister Lardinois in het noor den van het land een experiment te beginnen met een Grondbank heeft gisteravond instemming gevonden in de Tweede Kamer. De heer A. J. Voortman (PvdA) vroeg zich echter af, waarom de minister zijn experimenten zo uitdrukkelijk beperkte tot het noorden van het land en tot de ruilverkaveling, die nota bene aan een herwaardering toe is. Ook de heer T. Tolman (CHU), dié in het verleden al eens met een motie had gedreigd om over te gaan tot de instelling van de grondbank, vond, dat de minister lang niet ver genoeg ging met zijn plannen. „Moet er nu geëxperimenteerd worden? De spelregels zijn bekend", aldus de heer Tolman. „De grondbank kan gaan functioneren." (Van een verslaggever) UTRECHT Nu minister Stuyt ongezondheid) geen geld beschik- 'av stelt voor de verbetering van de tosioenen van de wijkverpleegsters, Men de kruisverenigingen moeten 'beren om zelf, onder meer via Otributieverhogingen, aan het nodi- '"geld te komen. De kruisverenigin- hebben dat de minister al veer- h) dagen, voordat hij met een dele te van de Federatie van Verple gen sprak, laten weten. Ze moeten *el maatregelen nemen om te voor- omen dat het beroep van wijkver- '^®gster zo onaantrekkelijk wordt, a' het nu al nijpende personeelste kort nog groter wordt. Uet P.v.d A.-Kamerlid Dolman ooft de regering gevraagd of zij het lelijk acht, dat op de begroting gelden beschikbaar komen voor ensioenen van wijkverpleegsters, oewel wel een wetsontwerp is inge- nd ter fiscale begeleiding van o.m. 'o a*tsennensioenen. Maandag is in Waldorf-Astoria in New York een diner van het World Wildlife Fund gehouden ter ere van prins Bernhard en ter viering van het 10-jarig bestaan van het fonds. Links op de foto de directeur van de beheersraad van het WWF, Ira N. Gebrielson. VANCOUVER (Reuter) De man, die maandag boven Alaska een Ame rikaans passagiersvliegtuig kaapte om er mee naar Cuba te vliegen, heeft het toestel terug laten keren naar de Canadese luchthaven Vancouver. Daar liet hij de vier bemanningsle den, die hij als gijzelaar hield, uit stappen, waarna hij zich overgaf aan de politie. Volgens de Amerikaanse FBI is de kaper, de 23-jarige Dale Thomas, zes jaar geleden veroordeeld wegens doodslag en sinds augustus van dit jaar voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Kort na het opstijgen van een Boeing-737 van de maatschappij Wien Consolidated Airlines van het vliegveld Anchorage in Alaska, dwong de man het toestel 'terug te keren naar Anchorage. Daar mochten de 32 passagiers uitstappen, waarna de kaper met vier bemanningsleden naar Vancouver vloog om brandstof en voedsel in te nemen. De kaper wilde naar Cuba vliegen, maar drie kwartier na het vertrek van Vancou ver liet hij het vliegtuig weer terug keren naar het Canadese vliegveld. Uit de Haagse hof geplukt Het is misschien kinderachtig, maar ik vind niets verschrikkelijker dan in donker over onze perfecte snelwegen te moeten rijden. Of liever om me daar te laten rijden, want ik heb nog nooit zelf een hand aan het stuur gehad en zal het ook nooit zo ver brengen. Uit principe zeg ik nooit over de rij manoeuvres van de oe- stuurder. Heb daarvan te veal ruzie toontjes beluisterd. Neen, ik laat het maar gebeuren. Maar tuur weltuur voor me uit in het altijd verwachten van een op doemend obstakel. Maar dat turen levert op een re gen- en stormavond, zoals er deze week een was, me tal van hallucina ties op. Geen lieflijk fata morgana van lusthoven in de woestijn, maar van de zwarte weg, die plotseling een afgrond wordt; van torenhoge wal len die schemeren op niet te schatten nabijheid; de praktijk heeft ge leerd, dat de afgrond niets anders is dan een bocht en de wal ëen rand van een viaduct. En dan de tegenliggersze stor men allemaal op ons blikken huis af, vuurspuwende monsters in zelf- en andermans vernietigingsdrang. Mij rest slechts stomme verbazing dat het allemaal toch telkens weer goed gaat. En we bovendien daar ko men waar we moeten zijn. Niet in Maastricht belanden als we Assen moeten hebben. Natuurlijk durf ik al deze twijfels nooit ken baar te maken aan degene, die ach ter het stuur zit. Wat weer tot gevolg heeft, dat die in onwetendheid zout op mijn zenu wen legt. Me attent maakt op alle stommi teiten door zijn medeweggebruikers begaanme sterke verhalen doet van krappe ontsnappingen erf me vertelt van wonderlijke plotselinge manke menten die kunnen optreden. En al die verhalen en alle kranteberich- ten van deze aard hangen dan als één grote kluit in mijn hoofd. Van de week dus, was het weer raak. We moesten naar Amsterdam. Er gens in het gedeelte, waar het open baar vervoer er een dagreis van maakt, was ons doel. Dankbaar dus de lift aanvaard. Met een kleine fijn geplaatste opmerking, dat we de tijd toch maar royaal moesten nemen, want dat kalm aan mijn voorkeur was. Dat was in orde, want de wagen was nog niet ingereden. Net van dealer Heerlijk ontspannen stapte ik in. We gingen soepel, rustig. Opeens een enorm claxon geloei... Ik verstijfde. Naast me een kreetje: „Die nieuwe wagen ook, daar vergis ik memoet nog wennen Mijn rust was weg. Zitten gas en rem niet naast elkaar, stel je voor dat die verwisseld zijn, weet ik veel We moesten tanken. De prille wa gen eiste een lepeltje smeersel door de benzine. Dat smeerseltje kwam onder de motorkap vandaan. Kap weer neer. Sloot niet. Weer een duw, niet sluiten. De derde klap scheen raak te zijn, maar ik had geen ste vige klik gehoord. Verder rijdentot mijn huis deur klemde de angst zich aan mijn ziel en de motorkap. Uitgeput strompelde ik naar bin nen, waar de huisgenoten me vrolijk begroeten met een: „Zo vroeg al toch heerlijk dat je een lift had De heer L. A. M. de Bakker (KVP) zag de Grondbank als een middel om de knelpunten weg te nemen. „Maar", waarschuwde hij. „de grondbank mag geen doel op zichzelf zijn en niet worden gebruikt voor de socialisering van de gronden." De heer Tolman wilde de grond bank ook buiten de ruilverkavelingen en ook buiten het noorden laten funciioneren. Hij formuleerde het al dus: „Wanneer een duidelijke daling van de grondprijs zich doorzet ook in andere gebieden een ontwikkeling, die zich aftekent en ook juist is dan zou ik een uitbreiding ten zeerste willen bepleiten." De heer Voortman vroeg het experiment uit te breiden tot het Friese struktuurplan, com- jilexen van de IJsselmeergronden en tot serieuze projekten die aan het ini tiatief van de boeren zijn ontsproten. Drs. J. de Koning (ARP) achtte de beperking van de proef met de Gi-ondbank tot de ruilverkavelingsge- bieden eveneens niét wenselijk. De ARP staat positief tegenover een verbreding van de ruilverkave lingen tot landinrichtingsplannen. Met de heer Tolman waarschuwde drs. De Koning dat deze verbreding niet tenkoste mag gaan van de agra rische structuurontwikkeling. Tuinbouw De heren De Koning en Tolman pleitten voor meer steun aan tuin ders, die van oliestook op aardgas overschakelen. De overschakeling dreigt nu te stagneren door de verla ging van de olieprijzen. De heer £»e Koning wilde de omschakeling stimu leren door verhoging van de omscha kelingssubsidie, rentesubsidie- of het hi vooruitzicht stellen Van een stabie le aardgasprijs. Hij vroeg minister Lardinois met het bedrijfsleven het overleg te openen met de Oostblok landen om een einde te maken aan de „dumping" van tomaten op de West- duitse markt. De heer Tj. Walburg (ARP) vroeg aan de minister het hospitaal kerk schip „De Hoop" varend te houden. De vereniging, die dit schip exploi teert. dreigt in moeilijkheden te ko men. De heer Walburg was bezorgd over het inkrimpen van de vissers vloot. Er is te weinig nieuwbouw de laatste jaren in tegenstelling tot de andere EEG-landen waar de visserij toeneemt. Een verdere teruggang van deze bedrijfstak moet worden voor komen. Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten "Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen •niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algcsal-balscm. Onmiddellijk in dc huid doordringend, werkt Algcsal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtcsensatic of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels cn spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is dc pijn te verlichten. ALGESAL bij allo apoth. en dvog. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De staf van de Na tionale Commissie Ontwikkelings strategie in Den Haag heeft de eerste oositieve reacties binnen op haar op roep aan journalisten, de UNCTAD- corif eren tie in Santiago in Chili te verslaan. De oproep werd geplaatst in de staatscourant van maandag 4 oktober en in de journalist van deze maand. Het gaat hier om een open sollicitatie van journalisten van allerlei media, die free lance zijn of in vaste dienst. De Commissie voor Ontwikkelings strategie. waarvan prins Claus voor zitter is, denkt de verslaggevers, die in apri de derde wereld-handelscon ferentie (UNCTAD-III) bezoeken en verslaan een tegemoetkoming in de kosten te geven van 3.000 gulden. De grootte van het bedrag wordt even wel afhankelijk gesteld van het aan tal gegadigden. Voorwaarde voor het verkrijgen van de tegemoetkoming is, dat gegarandeerd wordt, dat de be treffende journalist over de conferen tie publiceert. Bij de sollicitatie moet worden opgegeven hoeveel mensen (lezers, luisteraars of kijkers) men van het gebeuren in Santiago op de hoogte denkt te stellen. De belangrijkste taak van de Na tionale Commissie Ontwikkelingsstra tegie 1970-1980 is, zoals dat is om schreven „de bewustmaking van het ontwikkelingsvraagstuk bij de Neder landss bevolking te bevorderen." Door een goede verslaggeving van de belangrijke conferentie in Santiago hoopt de commissie deze taak na te komen. Vandaar de oproep aan jour nalisten en de tegemoetkoming aan de pers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7