itrenge eisen milieubeheer voor concerns Maasvlakte Geldboete voor medewerker „Sosjale Joenit" geëist Tinbergen: Voorlopig geen dure gebouwen en W: Hoek van Holland en Oostvoorne uilen geen overlast ondervinden Olie of staal Syj Postmuseum: geheel nieuwe huisvesting Geen recht op uitbreiding gevestigde raffinaderijen Prov. Staten bespreken milieuprobleem SJ in kwaad daglicht door artikel in Aloha Afbouw van Provinciehuis kritisch bekijken WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 A. ci auffa ROTTERDAM De oliemaat schappijen BP. Esso, Total en Shell dienden op 8 januari van jaar bij het gemeentebestuur van Rotterdam het verzoek in om op de Maasvlakte een stuk grond van 320 ha te reserveren voor de bouw van een olieterminal. Met deze terminal wilden zij, io deelden de maatschappijen het gemeentebestuur mee, de groei van de ruwe olieaanvoer naar Rotterdam tot in de jaren 80 vei ligstellen voor hun eigen bedrij ven en ook voor Mobil Oil, Gulf Chevron, Petrofina, Gelsenberg en de onafhankelijke overslagbe drijven. Het verzoek van de oliemaat schappijen kon niet in behande ling worden genomen zolang on zekerheid bestond over de vraag een terrein van 650 ha op de Maasvlakte bestemd zou worden voor de vestiging van een hoog oven- en staalbedrijf. Die onzekerheid werd opgehe ven toen de gemeenteraad op 16 april van dit jaar besloot geen WH Maasvlaktegrond aan de combi natie Hoogovens-Hoesch uit te geven om milieuhygiënische overwegingen. De gemeentelijke commissies voor' de haven, de economische ontwikkeling en voor de volksge zondheid zijn uiteindelijk tot de conclusie gekomen dat vestiging van een olieterminal op de Maas vlakte verhoudingsgewijs de ge ringste milieuhygiënisch bezwa ren oproept. dal D£N HAAG Het Postmuseum zjjJ aan de Zeestraat is van plan intensie- Konckvere educatieve activiteiten te gaan Oj itplooien. Omdat dit aanzienlijk T*' zeer ruimte vraagt is door de be- lijfsleiding van de PTT in principe Bloten uit te zien naar geheel nieu- e huisvesting voor het Postmuseum. Toekomstplannen voorzien onder wer in de mogelijkheid om de ver zameling postzegels van de gehele Kreld in haar totaliteit uit te stallen. Bovendien wil het museum een fila telistische werkplaats inrichten waar «n de hand van het hedendaagse wereldgebeuren de postzegel in zijn ontwikkelende waarde in het middel punt zal worden gesteld, zo meldt het aarverslag. Het museum werd in 1970 door bij- ia 32.000 personen bezocht. MO'O'BÖZ'EE ROTTERDAM B en W van Rotterdam hebben dinsdag bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om aan een groep van vier internationale olieconcerns een stuk grond van 320 hectare op de Maasvlakte te verhuren voor de bouw van een groot op- en overslag bedrijf voor ruwe olie. De terminal krijgt volgens de plannen van de oliemaatschappijen in de eindfase rond 1980 een totale op- en overslagcapaciteit van ongeveer 110.Ö00.000 ton ruwe olie. In het voorstel aan de raad schrijft het college van B en W, dat de vier oliemaatschappijen bereid zijn, te voldoen aan strenge eisen op het punt van de milieubescherming, zodat het volgens het gemeentebestuur van Rotterdam zeker is dat plaatsen als Hoek van Holland en Oostvoorne geen milieuoverlast van de terminal zullen ondervinden. Dc plaatselijke emissies van koolwaterstoffen moeten mini maal blijven en overeenkomen met de hoogst haalbare eisen van de techniek. De oliemaatschappijen moeten rekening houden met de regiona le aanpak van het milieupro bleem. waarbinnen geen ruimte bestaat voor toeneming van de verontreinigingsniveaus. B en W verdedigen hun voorstel met de constatering, dat de Maas vlakte een bijzonder kostbaar project is geworden, zodat het voor de renta biliteit van het Gemeentelijk Haven bedrijf noodzakelijk is geworden, het terrein zoveel mogelijk toe te wijzen aan bedrijven die grote goederenhoe- veelheden overslaan. Het zeshavengeld is namelijk ver uit de voornaamste bron van inkom sten voor het Havenbedrijf. Het colle ge heeft uitgerekend dat de terminal in de jaren 1975/'76 kan zorgen voor een meeropbrengst aan havengelden van 20.000.000 gulden per jaar. In het voorstel snijden B en W ook de concurrentiepositie van de Maas stad aan. Zij komen tot de conclusie, dat de terminal op de Maasvlakte een belangrijk wapen is om Rotterdam zijn positie als belangrijkste oliecen trum in Europa te laten behouden. In Rotterdam zijn op het ogenblik vijf raffinaderijen gevestigd en via pijpleidingen worden vele raffinade rijen in Duitsland en in België van ruwe olie voorzien. Door het graven van de geul in de Noordzee is Rotter dam als eerste bereikbaar geworden voor schepen van 250.000 ton. Verontruste militairen praten met collega's DEN HAAG Vertegenwoordigers van dertien verenigingen van beroeps militairen zullen donderdag 28 en vrijdag 29 oktober in Hilversum bij een komen om te spreken met een groep „verontruste" onderofficieren over de discipline in de krijgsmacht. De bijeenkomst staat onder auspiciën van het studiecentrum voor militair leiderschap. De „verontruste" onderofficieren behoren tot een herstelcompagnie van de technische dienst in Amersfoort. Deze groep heeft in juli een brief aan de minister van defensie gestuurd, waarin verontrusting werd uitgespro ken over bepaalde gebeurtenissen, waardoor „oude waarden" worden aangetast en waardoor bepaalde eisen onder pressie werden ingewilligd. In de brief werd gevraagd om „verster king van het militaire recht en her stel van de discipline". De vier oliemaatschappijen, die in het Maasvlakteproject participeren, zijn: BP, Esso, Shell en Total. De ge meenteraad zal zich in de raadsver gadering van 28 oktober over het voorstel uitspreken. Het gemeentebestuur heeft de vier oliemaatschappijen Strenge eisen af gedwongen op het punt van de mi lieubescherming. Zo zal het schoon maken van het tankpark alleen zijn toegestaan bij een windsnelheid van meer dan zes meter per seconde, of bij een wind die naar zee is gericht. Voorts zullen de tankers die aan stei gers zijn afgemeerd, niet mogen wor den schoongemaakt. NIET UITBREIDEN B en W schrijven in hun voorstel ook, dat met de uitgifte van het Maasvlakteterrein aan de oliemaat schappijen voor de vestiging van de terminal geen enkel recht wordt ver kregen op uitbreiding van de reeds in het havengebied gevestigde raffina derijen. Voor iedere uitbreiding van de raf finaderijen zal, zo schrijven B en W, een afzonderlijke vergunning nodig zijn, die volgens de wet luchtveront reiniging door de provincie zal móe ten worden verleend. Tegen het eind van dit jaar zal d® raffinage-capaciteit in Rotterdam ruim 71.000.000 ton per jaar bedragen. De oliemaatschappijen zijn er al van uit gegaan, dat in de jaren '70 en '80 deze capaciteit zal worden vergroot tot bijna 120.000.000 ton per jaar. Bij het beantwoorden van de vraag, of aan de vier oliemaatschappijen het stuk Maasvlaktegrond moet worden verhuurd, is het college van B en W uitgegaan, zo schrijft het in het voor stel, dat de terminal geen stank mag veroorzaken in Hoek van Holland en dat de terminal niet mag bijdragen tot fotochemische smogvorming, die wellicht kan worden veroorzaakt door de aanwezigheid van verzadigde koolwaterstoffen in de lucht. BASISEISEN Deze opvattingen resulteerden in twee basiseisen: DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen op donder dag 18 november bijeenkomen in een extra vergadering om de milieu problematiek in deze provincie te be spreken. De samenwerkende fracties van de PvdA. PPR en PSP in de Sta ten hadden de Commissaris der Ko ningin daarom gevraagd, omdat zjj ernstig bezorgd zyn over de ontwik kelingen in grote gedeelten van de provincie in de laatste weken. Prins Claus was ook aanwezig op het bouwcongres, links van hem ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum. DELFT De weekmarkt, die elke donderdag in de Prinsen- stad wordt gehouden trekt steeds drommen mensen. Toeristen zijn 'gek' op de taferelen die zich hier afspelen. De kraampjes zijn ge kiekt door één der vensters van het stadhuis. Hier tegenover torent de Nieu we Kerk. (Foto: John Dekker). Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het bouwen van representatieve overheids- en bedrijfsgebouwen zal enkele jaren moeten worden uitgesteld. Prof. dr. J. Tinbergen zei dit gis termiddag op de eerste dag van een zesdaags congres over bou wen aan en in de maatschappij in het Rotterdamse bouwcen trum. „Het is duidelijk dat we in de komende jaren wat minder moeten uitgeven. Het staken van de bouw van representatieve gebouwen kan een uitstekende bijdrage leveren om de economie te herstellen", aldus de Rotterdamse hoogleraar. Belangrijk noemde hij het dat ook de hogere inkomens hun bijdrage leveren. Prof. Tinbergen sprak over het onderwerp bouwen aan en in de wereld. Hij wees erop dat een zeer omvangrijk bouwprogram één der meest directe middelen is om ver lichting te brengen in de toestand van de allerarmsten. Het scheDt werk, daardoor inkomen en meer verbruik. In dit bouwprogramma zal vooral de woningbouw een belang rijk aandeel moeten innemen. Tot nu toe heeft men de positieve ne veneffecten van deze bouw onder schat maar het is bewezen dat goe de huizen een stimulerende invloed hebben op de mensen die erin wo nen zodat hun arbeidsprestaties op langere termijn beter zullen zijn al dus prof. Tinbergen. Kritiek leverde de hoogleraar op de huidige organisatie van de ont wikkelingshulp. Er ontbreken hoge autoriteiten die de ontwikkelde lan den kunnen verplichten tot een be paalde deelname in ontwikkelings projecten. Kwalijk vond dr. Tinber gen het dat het toezicht op wereld ondernemingen beperkt is. Deze con cerns krijgen in de ontwikkelde lan den duidelijk tegenspel maar dat tegenspel ontbreekt in de onderont wikkelde landen aldus de hoog leraar. Op de eerste dag van het congres dat onder meer door Prins Claus en oud minister Schut (volkshuisvesting) werd bijgewoond, werden vooral de algemene aspecten van het bouwen belicht. De Leidse hoogleraar in de filosofie prof. dr. C. A. van Peur- OOST DEN HAAG Twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 150 eist de officier van justitie van de Haagse rechtbank, mr. A. Scham pers tegen twee medewerkers van de Sosjale Joenit uit Den Haag. Zij worden verdacht van het onttrekken van minderjari gen aan het wettelijk gezag. Voor de rechtbank verscheen alleen de 27-jarige maatschappelijk werker „Ik heb geen diploma maar volg de urgentie-opleiding" Ben B. Dc tweede verdachte, eveneens, een me dewerker van Sosjale Joenit werd bij verstek veroordeeld. Op de achtergrond van deze recht zaak speelt een conflict tussen de Sosjale Joenit en de Haagse kinder politie dat in januari van dit jaar tot uitbarsting kwam toen de politie het kantoor van de Joenit binnenviel. Vijf medewerkers werden toen gever baliseerd voor het onttrekken van minderjarigen aan het ouderlijk ge zag. Onder hen bevonden zich drie religieuzen, die niet zijn vervolgd. De kern van het conflict is dat de Joenit een vertrouwensrelatie met de cliënt centraal stelt, terwijl de politie van de Joenit tot op zekere hoogte medewerking aan de opsporing van weggelopen minderjarigen verlangt. Deze medewerking wordt volgens Ben B. beslist gegeven. Getuige mej. M. van der Pol, chef van de afdeling Kinderpolitie stelt echter dat het wel eens is voorgekomen, dat de Joenit medewerking verleende op grond van een zeer vage afspraak tussen politie en de Joenit maar dat de laatste maanden in diepe stilte werd gewerkt GEEN ADRES Ben stelt daar tegenover dat in het geval van de twee minderjarigen die hij aan het wettelijk gezag zou heb ben onttrokken toch de politie werd ingelicht. „Als antwoord hierop kwa men twee rechercheurs die het adres wilden hebben, waar de kinderen waren ondergebracht. Dit heb ik ge weigerd", aldus Ben Grond van zijn weigering was het feit. dat hij het niet verantwoord achtte deze kinde ren, die afkomstig waren uit Schijn- del, meteen aan de politie over te leveren. „Wij willen proberen de conflictsi tuatie waarin jeugdige weglopers met hun ouders zijn geraakt, op te los sen en beginnen dus met contact op te nemen met de ouders. Zo mogelijk wordt met hen gepraat, en met de kinderen, maar daar is tijd voor no dig. Tijd, die de Haagse politie ons na de afspraak wel gaf, maar de officier van justitie in Den Bosch niet. Bij hem werd om opsporing ver zocht door de ouders." De slechte naam die de Joenit heeft bij de justitie is voornamelijk veroor zaakt door een medewerker aan het blad Aloha, die een zeer tendentieus artikel schreef over de Joenit. In feite was dit een directe uitnodiging tot de lezers om maar van huis weg te lo pen. Bij de Joenit konden zij altijd terecht zonder het gevaar te lopen „verraden" te worden aan de politie. Een artikel waar de medewerkers van de Joenit zeker niet gelukkig mee zijn. Alleen verzuimden zij plaatsing van een rectificatie in het blad te eisen. INSPRAAK Met de gevolgen komen zdj thans in aanraking Een viertal getuigen-des- kundigen zijn er nodig om deze kwa de naam enigszins de wereld uit te helpen. Eén van hen is dr. H Milli- kowski uit Leiden, die als socioloog verbonden is aan het Nederlandse Huisartsen Instituut van de Gemeen te Universiteit in Amsterdam. Volgens hem wordt het de hoogste tijd dat de bevoogding van kinderen door de ouderlijke macht minder lang wordt. Inspraak op jeugdige leeftijd zou zeer zinnig zijn. Hij pleit voor een instituut, een soort ombudsman, waar kinderen zich kunnen „bskla- gen" over hun ouders. De Sosjale Joenit vult momenteel deze leegte op Prof dr. J de Graaf uit De Bilt. hoogleraar in de ethiek aan de uni versiteit in Utrecht, gaat van het standpunt uit dat hulpverlening in een panieksituatie een redelijk doel is. Zwijgrecht voor de hulpverleners betekent volgens hem ethisch gezien zwijgplicht. Van dit standpunt gaat ook de raadsman van Ben, mr. H. Droesen, sen, onderstreepte er het onverbre kelijke verband dat er bestaat tus sen de maatschappij enerzijds en het bouwen anderzijds. Hij pleitte voor een bewustwording en een bezinning zodat de bouw in het algemeen aan kan sluiten bij wat er in de maatschappij leeft. Ir. J. van Ettinger, president-directeur van het bouwcentrum hield er een plei dooi voor samenwerking zodat het bouwprogramma kan worden uitge werkt. LEIDEN PvdA-voorzitter André van der Louw vindt dat het besluit om voor ruim 35 miljoen gulden het laatste gedeelte van het provinciehuis van Zuid-Holland af te bouwen op nieuw kritisch onder de loep moet worden genomen. Hij zei dit dinsdag avond in een toespraak voor de afde ling Leiden van de PvdA. Hij zei te geloven dat het tegen de achtergrond van de financiële situa tie, gesymboliseerd door het „peilloos diepe gat van Witteveen" en nieuwe dreigende gaten, nodig is dat dit soort uitgaven, ook al is er in het verleden in principe toe besloten, ovnieuw be keken moeten worden. „Als ik dan zie welke gemeen schapsvoorzieningen, bijvoorbeeld bij het onderwijs, welzijn en woning bouw. onmogelijk gemaakt of be moeilijkt worden, dan ben ik van mening dat de Staten van Zuid-Hol land er wijs en verstandig aan zou den doen tegen de achtergrond van die problemen te overwegen op hun beslissing terug te komen", aldus de heer Van der Louw. DEN HAAG Er bestaat geen aanleiding de pensioenregeling voor het overheidspersoneel te wijzigen als het AOW-pensioen tot maximaal het netto-minimumloon wordt opgetrok ken. Tot dit inzicht is de commissie- Goedhart gekomen na een onderzoek van de vraag, hoe verdere structurele verhogingen van de AOW-AWW-uit- keringen dienen te worden ingepast in de structuur van de salaris- en pensioenregeling van het overheids personeel. uit. „Verdachte heeft formeel wel een overtreding begaan door de kinderen uit handen van de politie te houden. Ik wijs echter nadrukkelijk op de menselijke activiteit, die een redelijk doel diende met redelijke middelen." Ben stelde zich inderdaad met de ouders in verbinding, die echter on middellijk terugkeer van hun kinde ren eisten. Hieraan werd niet vol daan. Integendeel, Ben ging eerst de twee Kerstdagen weg. Bij zijn terug keer bleek dat de kinderen zich zelf al bij de politie hadden gemeld. ONTSLAG Mr Droesen beroept zich op bui tenwettelijke rechtveiligingsgrond en vraagt ontslag van rechtsvervolging. Hiertegen verzet de officier van jus titie zich. ..Welzijn en veiligheid van de maatschapoij eisen regels Het aanbrengen van veranderingen in de ze regels vereist een parlementaire procedure." Volges mr. Droesen wacht een aantal instanties met besprekingen tussen regering, politie en mensen uit het maatschappelijk werk met be trekking tot de Joenit op het vonnis van de Haagse rechtbank. „Er ligt echter geen verband tussen het inci dentele optreden van de verdachten en de Joenit. De rechtbank wordt een beslissing opgedrongen waarover zij niet hoeft te oordelen." Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5