SB INSCHAKELEN MILIEURAMPEN Schilderijenroof in Dordt gedeeltelijk opgelost Ondernemers grondig oneens met M er tens* opvatting over winst Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Kamerlid wil ander beleid (RITA) P||fT Wi8j| Minder wind Bejaarden boos op directeur collectebureau Olieschade wordt vergoed Staat van hele» op Trinidad en Tobago Bernadette Devlin roept op tot ongehoorzaamheid Belgische vissersboot gezonken Britse troepen omsingelen universiteit ieewe leidse Couiant Woensdag 20 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting-1972 voor Ie civiele verdediging (B.B.) heeft het Kamerlid G. Noteboom D'66) gepleit voor een algehele beleidsombuiging op het terrein •an de bescherming bevolking. Het is volgens hem wel nuttig te beschikken over plannen en materieel om in oorlogstijd ram pen te kunnen bestrijden, maar het is veel beter, als er een orga nisatie komt, die verstoringen kan opvangen als gevolg van een massale paniekreactie op werke lijke of vermeende bedreiging van de gezondheid door giftige bestanddelen in de inademings- lucht. Het opvangen van dergelijke mas sale verstoringen is civiele verdedi ging. Er is geen verschil tussen chloor, dat uit gasgranaten vrijkomt en De beste doktoren ter wereld zijn Dokter Matig, Dokter Rustig en Dokter Vrolijk. JONATHAN SWIFT Uw zoon en ik hebben van huis ge ruild... waar is mijn kamer? DEN BILT De verbetering in het weer, die vandaag al begon, zal zich morgen, voortzetten. Het zal zonnig zijn en er worden geen buien meer verwacht. Bovendien neemt geleidelijk de wind in sterkte af. Gisteravond trok in snel tempo een koufront over ons land naar het oosten. Achter dit front komt het weer in West- Europa onder invloed van een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. De as van deze rug wordt morgen boven West- Europa verwacht. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 76,2 cm (1015 millibar), stijgend. Zon en maan 21 oktober: zon op 7.14, onder 17.35; maan op 9.55, onder 17.47; 27 okt. E.K. "Hoog water Hoog water, 21 oktober: Rotter dam le getij 5.34, 2e getij 17.35; Scheveningen 3.57 - 16.10; Vlis- singel 24156 Harirtgvliet ad. Zeezijde 4.26 - 16.41. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „The Happy Sunshines", een 1200 leden tellende amusementsvereniging voor gehandi capte bejaarden, is verontwaardigd over de beschuldigingen die de heer B. Mante, directeur van het Lande lijk Collectebureau, gisteravond in de NCRV-rubriek „Hier en Nu" aan haar adres heeft gericht. De directeur van het bureau (dat landelijke ac ties voert voor de zwakzinnigenzorg) heeft volgens de vereniging ten on rechte gesuggereerd dat zij zich aan malafide praktijken zou schuldig maken bij acties. Oprichter en secretaris W. van Gulden gisteren laat op een inder haast georganiseerde persconferen tie: „Door deze uitlatingen wordt on ze naam bezoedeld en, wat erger is, dreigen honderden bejaarden de dupe te worden. Nu wij als malafide zijn afgeschilderd, lopen onze acties ern stig gevaar". De heer Van Gulden gaf toe. dat de naam van de vereniging (die 24 jaar bestaat) eerder in opspraak is geweest. „Toen ging het om malafide colporteurs, die onder de dekmantel van onze vereniging ansichtkaarten aan de man brachten en de opbrengst daarvan in eigen zak staken. Mis schien heeft de heer Mante dat wel bedoeld. Maar als dat zo is, had hij dat ook duidelijk moeten zeggen". De vereniging, die graag bewijzen wil aanvoeren voor haar betrouwbaar heid, heeftinmiddels bij de NCRV gevraagd om een wederwoord. De heer Mante: „Als de vereniging met financiële stukken kan aantonen bona-fide te zijn, ben ik altijd bereiu in het openbaar mijn beschuldigingen terug te nemen". Van onze soc.-econ. redactie RIJSWIJK Het midden- en kleinbedrijf is fel gekant tegen de opvatting van de vakbewe ging, dat rendementsverbetering als gevolg van loonmatiging-niet ten goede mag komen aan de on dernemingen, maar moet worden aangewend voor de financiering van collectieve voorzieningen en het beperken van prijsstijgingen. Mr. G. van Muiden. algemeen se cretaris van het Nederlandse Christe lijk Ondernemersverbond voor het Midden- en Kleinbedrijf, verklaarde op een gezamenlijke persconferentie "iet het Nederlandse Katholiek On dernemersverbond dat het in deze sector van het bedrijfslven niet gaat om meer of minder winst,-maar om "leer of minder verlies, om mogelijk heden tot verliesbeperking. Onbehagen -Er is de laatste jaren in het mid den- en kleinbedrijf van reële inko mensverbetering geen sprake ge weest. De middenstanders zijn er m tegenstelling tot de werknemers "Heen maar op achteruit gegaan: de detailhandel in de jaren 1969 tot en met 1971 ongeveer 6 procent,-de am bachten zelfs 9,5 procent, en voor vol gend jaar wordt een nog verdere da ling van het reële inkomen ver wacht," aldus mr. Van Muiden Hij zei dat er onder de middenstanders een toenemend onbehagen te consta teren is, dat mede wordt veroorzaakt door hun steeds langer wordende werktijden, onder meer door de koop avonden. Mr. Van. Muiden betwijfelde de door de vakbeweging berekende ma tigingspercentages. Volgens hem gaan de vakcentrales met deze concretise ring wel wat te ver, omdat „we daar mee weer de richting van een soort geleide loonpolitiek uitgaan." De voorzitter van het NKOV. de heer W. Perquin, uitte scherpe kritiek op de maandag door NKV-voorzitter P J J. Mertens uitgesproken mening dat „de werkgevers een voorstelling van zaken geven, die bedriegelijke eenvoud paart aan een opvallend ge brek aan inzicht in de rol van de ondernemers als zelfstandige inflatie makers De heer Perquin: „Ik ver baas me telkens weer over het gebrek aan inzicht van de vakbeweging in de functie van de winst. Een beter ren dement leidt tot minder sterke prijs verhogingen, meer produktie, hogere belastingopbrengsten, een betere ar beidsmarktsituatie en dat alles is op langere termijn ook in het voordeel van de werknemers." chloor, dat uit een opslagtank ont snapt. De heer Van der Spek (PSP) zei dat binnenkort het rapport 'onmogelijk heid van militaire verdediging', opge steld door een werkgroep van de TH Twente, wordt gepubliceerd. Dat rap port, aldus het Kamerlid is vernieti gend voor het rapport van de commis sie schuilgelegenheid, omdat aange toond wordt, dat de berekeningen van de commissie niet steekhoudend zijn en uitgaan van onjuiste vooronderstel lingen. Hij pleitte ervoor de bouw van atoomschuilkelders stop te zetten. Andere sprekers bij het debat, onder wie drs. A. D. W. Tilanus (CHU), Tj. Walburg (ARP) en A. J. W. Krosse (KVP), drongen aan op een spoedige realisering van de regionale hulpver leningsorganisatie, waartoe nauwe sa menwerking nodig is tussen de brand weren en de bescherming bevolking. Minister Geertsema zei toe het rap port schuilkelders, tezamen met het rapport van de TH Twente kritisch te zullen bekijken. Hij kondigde voorts aan dat het kabinet op korte termijn een beslissing zal nemen over de eventuele vorming van een algemene rampenorganisatie. Subsidie Dc wetenschappelijke instituten van de politieke partijen zullen door de overheid worden gesubsidieerd. De Kamer nam hiertoe gisteren met rui me meerderheid een regeringsvoorstel aan. D'66, GPV, SGP en Middenstan der De Jong stemden tegen. De instituten zullen met terugwer kende kracht tot 1 januari 1970 een bedrag krijgen, gelijk aan de overige inkomsten, maar nooit meer dan het nadelig verschil tussen die overige inkomsten en de uitgaven. De maxi mum-bedragen zijn 100.000, 75.000 en 50.000 gulden respectievelijk voor in stituten waarvan de verwante politie ke groep in de Kamer meer dan 25. van 10 tot 25 of minder dan 10 zetels telt.. Par partij komt slechts één insti tuut. mits dat een rechtspersoon is, in aanmerking voor de subsidie. Bij splitsing van fracties wordt het subsi diebedrag verdeeld. DEN HAAG Gedupeerden door vervuiling van dc zee door olie wor den schadeloosgesteld. Dc olie-indus trieën en rederijen van tankers heb ben namelijk afgesproken, dat per geval van vervuiling, schade wordt vergoed tot in het totaal 30 miljoen dollar. Deze afspraak is gemaakt in af wachting van hot tot stand komen van internationale conventies en wet telijke regelingen. De bereidheid tot schadevergoeding betekent, dat 'de reders en de olie- industrie de verantwoordelijkheid van de vervuiling van de zee door olie hebben aanvaard. s BERGEN OP ZOOM De sigaret- tenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom zal nieuwe werkgelegenheid scheppen voor ca. 375 mensen. De vestiging van Morris vorig jaar overgenomen van International Tobacco gaat de produktie concen treren op de export naar Frankrijk en Italië. Uitbreidingsplannen moeten in 1975 zijn gerealiseerd. Het aantal personeelsleden zal dan 500 bedragen, tegen nu 125. Op de snelweg van Arnhem naar broei in brand geraakt. Tijdens de het overige verkeer over één baan Utrecht is gistermiddag een opleg- blussing werd de brandende lading langzaam voorbijschoof, ger met katoen vermoedelijk door van de oplegger getrokken terwijl Twee verdachten in de eel DORDRECHT Zes van de zeven op 5 oktober uit Dor- drechts Museum gestolen schil derijen zijn terecht. Ze bevin den zich op het hoofdbureau van politie waar twee personen, die zeer nauw bij de diefstal betrok ken zijn, de Rotterdammers A. M. (23) en J. W. B. (33) zijn in gesloten. De recherche is nog druk bezig met het onderzoek in deze zaak. die nog niet ontraad seld schijnt te zijn. Het kleine paneel „rokers in inte rieur" van Jan Olis is nog niet terug. Twee schilderijen waaronder het kost bare „maanlandschap" van Aart van der IVeer werden teruggevonden in een auto in Rotterdam bij een ver- keercontrole, waar deze werd aan gehouden. Drie schilderijen vond men terug in het bagagedepot van het station Zwijndrecht en een schilderij werd het politiebureau binnen ge bracht door J. W. B. Deze had de directeur der .musea en de verzekeringmafatschappij die voor het terugvinden van de vier schiderijen uit rijks eigendom een beloning van 10.000 had uit geloofd, opgebeld met de mededeling te spre ken namens degenen die de schilde rijen in hun bezit hadden. Hij eiste namqns die „bezitters" een losgeld. Om aan te tonen dat hij de waar heid sprak stapte de man vrijdag middag koelbloedig het politiebureau binnen met het schilderij „aanbidding der herders" van Benjamin Cuyp en eigendom van Dordrechts museum onder de arm. Hij zei te spreken namens de bezitters van de zes ove rige schilderijen en eiste een flinke losprijs. In overleg met de justitie, de vér- zekeringmaatschappij en de stichting Dordrechts museum werd besloten niet aan deze eis toe te geven omdat dit verregaande consequenties zou Het enige scliilderij dat iog steeds zoek is: van Jan Olis. Rokers in interieur" hebben voor het overige museumbezit in Nederland. B verliet vrijuit het politiebureau maar het schilderij werd uiteraard in beslag genomen. In het begin van deze week werd de directeur der musea telefonisch benaderd door een man die verklaar de te weten waar zich een gedeelte van de gestolen schilderijen bevond. Mede namens de assuradeuren werd toegezegd dat de beloning zou worden uitgekeerd als de doeken onbescha digd zouden worden teruggevonden. Op aanwijzingen van de man vond men de schilderijen in het bagage depot van het station Zwijndrecht. De tipgever (later bleek dit J. W. te zijn) kreeg B. van de verzekering- maatschappij contant ƒ6300 uitge keerd In nauwe samenwerking met de verkeerscontrole werd in de nacht Rotterdamse politie werd het opspo ringsonderzoek voortgezet. Bij een van maandag op dinsdag een auto aangehouden waarin een verdacht pakket lag. De inzittende bleken A. M. en J. W. B. Twee schilderijen werden in de auto teruggevonden. J. W. B. had PORT OF SPAIN (Reuter) De premier van Trinidad en Tobago, dr. Eric Williams, heeft gisteravond de noodstoestana afgekondigd. Hij deed dit met het oog op de toene mende sociale spanningen. De jongste incidenten op het ar beidsfront betreffen twee bouwon dernemingen. die besloten hebben het werk aan een ontzwavelingsin stallatie voor Texaco ter waarde van 160 miljoen dollar voor onbepaalde tijd stil te leggen als gevolg van stakingsacties en geweldpleging te gen opzichters. Op grond van extra bevoegdheden die de politie in het kader van de noodtoestand heeft gekregen, zijn drie vakbondsfunctionarissen aan gehouden, onder wie het hoofd van dé bond van arbeiders in de olie-in dustrie. LONDEN (AFP) Bernadette Devlin, het militante r.k. lagerhuislid uit Ulster, heeft de Ieren in Londen tot een campagne van burgerlijke on - gehoorzaamheid opgeroepen om het debat over de toetreding van Enge land tot de EEG volgende week te verstoren. Volgens haar moeten ministeries worden bezet om het regeringsappa raat te verlammen. De actie zou moe ten voortduren totdat de internerings maatregelen in Noord-Ierland zijn ingetrokken. Terwijl de Ieren in Londen zouden moeten weigeren huur en gas- en elektriciteitsrekeningen te betalen, zijn Bernadette Devlin en haar poli tieke vrienden van plan in het lager huis systematisch onder het debat over toetreding tot de EEG de kwes tie-Ulster aan. de orde te stellen. nog een deel van de door hem opge streken premie in zijn bezit. Het geld werd hem afgenomen. Beide mannen staan bekend als „zware jongens". Geen precedent Belangrijk acpect van deze zaak is dat de politie, justitie en museum bestuur één lijn hebben getrokken ten aanzien van eisen tot betaling van losprijzen. Was dit in dit geval tekend dat kunst- en antiekdieven wel gebeurt dan zou dat hebben be- in het vervolg steeds zouden kunnen rekenen op een aanzienlijke door de eigenaar of verzekeringsmaatschappij te betalen losprijs voor de door hen gestolen goederen. Een dergelijke handel is ontoelaat baar en zal tegen elke prijs voor komen dienen te worden, ook al ont staat hierbij het risico dat de dieven de gestolen kunstwerken waarvoor ze in verband met hun bekendheid geen afzetgebied kunnen vinden, zou den vernietigen. Het alternatief zou echter zijn dat musea in Nederland worden leeggeroofd, waarna de kunst werken weer tegen aanzienlijke los prijzen van de misdadigers zouden moeten worden terug gekocht. DEN HAAG De Belgische vis sersboot „Neptune", de Zeebrugge 540, is vanochtend 30 mijl ten zuidwesten van Den Helder gezonken, na een zware slagzij. Even tevoren waren de vier opvarenden van boord gegaan van een van de schepen die de Belg te hulp waren gekomen. Dat waren onder andere het Nederlandse fregat „Isaac Sweers", reddingboten uit IJmuiden en Den Helder, een Neder landse sleepboot en een Zweeds vrachtschip. BELFAST (AP) Britse troepen hebben in de nacht van gisteren op vandaag in een poging om een van de leiders van het verboden Ierse repu blikeinse leger te arresteren een cor don gelegd rond de Queens universi teit in Belfast. Meer dan 150 studen ten en de IRA-leider hadden zich verschanst op de eerste verdieping van het gebouw. De actie van de veiligheidstroepen had ten doel Tomas Macgiolla te ar resteren die voorzitter is van de Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, dat nu reeds meer dan twee jaar strijd levert tegen de Britse troepen in Ul ster. De 45-jarige Macgiolla en zijn vrouw waren, aldus het Britse leger hoofdkwartier. maandagavond de Ier se grens overgekomen om een debat in de Queens universiteit over de Eu ropese Economische Gemeenschap bij te wonen. Een politiewoordvoerder in Belfast verklaarde dat Ulster de Sinn Fein als verboden partij beschouwde. De woordvoerder wilde geen commentaar leveren op de actie van de veilig heidstroepen rondom de Queens uni versiteit. Het Britse legerhoofdkwartier ver klaarde: „Dit is voornamelijk een po litiezaak." Een woordvoerder zei dat de troepen niet van plan waren om een stormaanval op de universiteit te ondernemen. Vanmorgen vroeg gaven politie en soldaten het beleg van de Queen's universiteit op. De politie deelde mee, dat de actie is opgeheven en dat ieder kan gaan en staan waar hij dat wenst. Spooi*wegwerker door trein overreden Van een verslaggever UTRECHT De 48-jarige arbeider E. Merton uit Vianen is gistermorgen tussen Berkel/Rodenrijs en Pijnacker door een trein overreden en om het leven gekomen. Hij was op de spoor baan bezig met werkzaamheden aan een duiker. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze invullen. de nieuwe abonnee O onderstaande abonnee De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: Zend mij als premie 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u óp de enveioppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1